Jump to content

Samsung Galaxy Mini 2 (S6500)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε ευχαριστώ! Με το wipe άνοιξε κανονικά. Σήμερα θα του βάλω και μια CM να δούμε πως πάει.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 524
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Kαλησπέρα, σήμερα πήρα το κινητό αυτο κ στις γλώσσες που επιλέγεις στα μνμτα δεν εχει ελληνικα!!! Τι κάνω??

 

Εννοείς ότι στις διαθέσιμες γλώσσες στο πληκτρολόγιο της Samsung δεν έχει ελληνικά; Μου φαίνεται πολύ περίεργο. Το τονίζω, έλεγξες μέσα στις ρυθμίσεις του πληκτρολογίου;

 

Μία λύση είναι να κατεβάσεις κάποιο άλλο πληκτρολόγιο από το market, όπως τα swiftkey, go keyboard, swype και άλλα. Έχει και δωρεάν και με πληρωμή πληκτρολόγια.

 

Edit: Προς ενημέρωση του κόσμου, πέρασα τη CM 10.1 τελευταίο build από το xda (αν θυμάμαι καλά ήταν με ημερομηνία κάπου πρόσφατα, νομίζω 20/9). Μου φάνηκε πολύ καλή rom και αφήνει αρκετή ελεύθερη ram. Μαζί με το greenify, νομίζω ότι το κινητό από το λίγο που το δούλεψα, πριν το δώσω πίσω στον αδερφό μου, ότι πάει πολύ καλά.

Edited by Psylos_

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Προς ενημέρωση του κόσμου, πέρασα τη CM 10.1 τελευταίο build από το xda (αν θυμάμαι καλά ήταν με ημερομηνία κάπου πρόσφατα, νομίζω 20/9). Μου φάνηκε πολύ καλή rom και αφήνει αρκετή ελεύθερη ram. Μαζί με το greenify, νομίζω ότι το κινητό από το λίγο που το δούλεψα, πριν το δώσω πίσω στον αδερφό μου, ότι πάει πολύ καλά.

 

Κάποια θέματα που ανέφεραν τα παιδιά ποιο πάνω με την κάμερα κυρίως και το bluetooth είδες αν υφίστανται ακόμα??

ΙΦ ΓΙΟΥ ΑΡ ΓΚΡΙΚ, ΠΛΙΖ ΡΑΪΤ ΙΝ ΓΚΡΙΚ ΕΝΤ ΜΠΙ ΠΡΑΟΥΝΤ ΟΦ ΓΙΟΡ ΛΑΝΓΚΟΥΪΤΖ. ΓΟΥΕΝ ΓΙΟΥ ΡΑΙΤ ΙΝ ΓΚΡΙΚΛΙΣ, ΙΤ ΛΟΥΚΣ ΔΑΤ ΣΤΙΟΥΠΙΤ. ΘΕΝΚΙΟΥ :)
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω αν έγινε κάποια δοκιμή στην κάμερα. Ωστόσο ένα αρχείο vcf που έγινε η λήψη του μέσω bluetooth πήγε κανονικά και χωρίς κανένα πρόβλημα. Το mini 2 λάμβανε και ένα Smamsung Wave έστελνε τα δεδομένα, αν έχει κάποιο νόημα. Handfree bluetooth δεν χρησιμοποιεί κανένας μας, για να μπορώ να κρίνω.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Το bluetooth δεν είχε κανένα θέμα με τα handsfree, για να μεταδώσει τον ήχο από τις κλήσεις. Είχε ένα bug στη λειτουργία a2dp, και όταν συνδεόταν ασύρματα με κάποια συσκευή που μπορεί να παίξει μουσική από το κινητό(αυτοκίνητο, ηχείο bluetooth κλπ), παρά του ότι συνδεόταν κανονικά, η αναπαραγωγή γινόταν από το ηχείο του τηλεφώνου και όχι από αυτά της συσκευής. Με την τελευταία έκδοση έφτιαξε αυτό, το δοκίμασα πριν λίγο στο αμάξι μου.

 

Η κάμερα δουλεύει κανονικά για λήψη φωτογραφίας και μόνο εδώ και αρκετό καιρό. Έχει κάποιο πρόβλημα με το βίντεο. Τραβάει αλλά μετά φαίνεται παραμορφωμένο. Λύνεται με τη χρήση ενός τρίτου προγράμματος για βίντεο, όπως το lgcamera. Αν και από ότι λέει ο developer που το δουλεύει, υπάρχει ένας τρόπος να το κάνει να καταναλώνει λιγότερη μπαταρία, αλλά αν το κάνει θα σταματήσει να δουλεύει η κάμερα. Και μάλλον θα βγάζει 2 εκδόσεις, μία με κάμερα και μία χωρίς.

Link to comment
Share on other sites

Είχα αγοράσει το mini 2 από τη Vodafone και μου εγκατέστησαν το mls destinator. Πριν από μερικές μέρες πέρασα τη cyanogenmod 10.1. Τώρα προσπαθώ να εγκαταστήσω το mls destinator (είχα κρατήσει αντίγραφο του φακέλου της mls που υπήρχε στην εξωτερική sd) αλλά η εγκατάσταση είναι αδύνατη. Αντιμετωπίζει κανείς από εσάς το ίδιο πρόβλημα;
Motorola C118 → Samsung M3510 Beat b → Samsung Galaxy mini 2 → LG G2 → Samsung Galaxy S7 → Google Pixel XL
Link to comment
Share on other sites

Το είχα δοκιμάσει παλιότερα στο stock λειτουργικό και δεν γινόταν. Εκτός από τον φάκελο της εγκατάστασης λογικά θα πρέπει να έχεις και κάποιο αρχείο να εγκαταστήσεις.
Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι συμβατο με την εκδοση 4.2.2 οποτε βρες και βαλε καποιο αλλο εγω εχω βαλει το navigon και το sygic:)
Link to comment
Share on other sites

μετα απο 2 μηνες

CyanogenMod 10.1 ξαναγυρισα στην μανισια ρομ ο λογος βασικα ειναι οτι μετα μια αποτυχημενη προσπαθεια να βαλω μια custom rom light το κινητο δεν δουλευε ειχε ασπρη οθονη, και δεν μπορουσα να μπω να κανω φορματ γιατι το κουμπι σταρτ δεν ανταποκρινοταν τελικα μετα απο πολλες προσπαθειες φλασαροντας την συσκευη ξαναγυρισα στη Gingerbread και τωρα εχω την καμερα να λειτουργει φυσιολογικα (βασικο μειονεκτημα CyanogenMod 10.1 δεν λειτουργει ,και με στην την lg gamera δεν λεει πολλα).Θεωρω πως το τηλεφωνο ειναι μια χαρα απο την μανα του δεν χρειαζετε τιποτε εκτος της φιγουρας το να εχεις εκδοση 4.2.2

Link to comment
Share on other sites

Από πότε είχες έκδοση CM 10.1? Γιατί εγώ που πέρασα στο μινι 2 του αδερφού μου το build του Σεπτεμβρίου λειτουργεί η φωτογραφία, αλλά όχι το βίντεο στη κάμερα.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

χθες δοκιμασα την τελευταια εκδοση cm-10.1-20130929-UNOFFICIAL-jenad.zip (2013-09-29) το βιντεο δεν δουλευει σε καμια εκδοση εκτος αν περασεις την εφαρμογη lgcamera ομως η ποιοτητα στην ληψη βιντεο ειναι απαραδεκτη Edited by polinerios
Link to comment
Share on other sites

Οκ. Από εκεί και πέρα είναι θέμα τι χρησιμοποιεί ο κάθε χρήστης.. Εφόσον δεν σε βολεύει την αλλάζεις..

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πέρασα την CM 20/9 αλλα γύρισα ξανάπισω στην εκδοση 17/7,γιατι η κατανάλωση μπαταρίας ηταν αδικαιολόγητα υψηλή χωρίς κάποια εξτρα χρήση.Η κάμερα λειτουργεί κανονικα στην cm 10.1,απλα το βίντεο θελει lgcamera.Βέβαια οτι βολεύει τον καθένα.Και η στοκ με root μια χαρά είναι
Link to comment
Share on other sites

Battery Saver και θα κραταει περισσοτερο η μπαταρια

 

Αν εννοεις το battery saver της antutu, πρεπει να ειναι root το κινητο. Παντως και σε unroot κινητο και με την official rom η μπαταρια κραταει πολυ. Το μονο που χρειαζεται καποιος ειναι το widgetακι "2g-3g" της curvefish. Απο τοτε που το χρησιμοποιω μου κραταει η μπαταρια το λιγοτερο 1,5 μερα (και το εχω σαν βασικο κινητο και μπαινω συνεχεια στο net!)

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα, σκέφτομαι την αγορά του mini 2. Θα το χρησιμοποιώ εκτός από κλήσεις και sms και για viber, whatsapp, internet και gps. Παιχνίδια δεν με ενδιαφέρουν ούτε κάποια άλλη εφαρμογή. Θα με καλύψει το κινητό ή θα είναι πολύ αργό; Απλά με προβληματίζει η περιορισμένη ram του.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σκέφτομαι την αγορά του mini 2. Θα το χρησιμοποιώ εκτός από κλήσεις και sms και για viber, whatsapp, internet και gps. Παιχνίδια δεν με ενδιαφέρουν ούτε κάποια άλλη εφαρμογή. Θα με καλύψει το κινητό ή θα είναι πολύ αργό; Απλά με προβληματίζει η περιορισμένη ram του.

 

Για την δουλεία που το θες δεν θα χεις απολύτως κανένα θέμα. Αρκεί να μην το παραφορτώσεις με εφαρμογές...

ΙΦ ΓΙΟΥ ΑΡ ΓΚΡΙΚ, ΠΛΙΖ ΡΑΪΤ ΙΝ ΓΚΡΙΚ ΕΝΤ ΜΠΙ ΠΡΑΟΥΝΤ ΟΦ ΓΙΟΡ ΛΑΝΓΚΟΥΪΤΖ. ΓΟΥΕΝ ΓΙΟΥ ΡΑΙΤ ΙΝ ΓΚΡΙΚΛΙΣ, ΙΤ ΛΟΥΚΣ ΔΑΤ ΣΤΙΟΥΠΙΤ. ΘΕΝΚΙΟΥ :)
Link to comment
Share on other sites

Έχω το mini 2 με την rom της vodafone (2.3.6) και έχω κάνει root. την αναβάθμιση που βγήκε πριν λίγους μήνες ΔΕΝ την έχω περάσει. λέω να βάλω την καθαρή κυπριακή rom. ποιο από τα δύο αρχεία του παρακάτω λινκ πρέπει να περάσω με το odin;

 

http://www.samsungis.com/details/12093/Galaxy_Mini_2/GT-S6500/CYV/S6500BUMD1.html

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μετά από φορματ που έκανα στο pc και ξαναπέρασα drivers όταν το συνδέω το κινητό στο pc δεν βγάζει οθόνη "χρήση ως αποθηκευση" το κινητό (με το android) ώστε να το πατήσω σαν επιλογή, αλλά πρέπει να πάω ρυθμίσεις και να επιλέξω "σύνδεση usb" να μου βγάλει μήνυμα "συνδέστε" και όταν το συνδέσω τότε μου βγάζει και την οθόνη... (ενώ πριν δεν έκανε έτσι αλλά πέταγε κατευθείαν την οθόνη).

Ξέρει κανείς τι παίζει;

Link to comment
Share on other sites

Έχω το mini 2 με την rom της vodafone (2.3.6) και έχω κάνει root. την αναβάθμιση που βγήκε πριν λίγους μήνες ΔΕΝ την έχω περάσει. λέω να βάλω την καθαρή κυπριακή rom. ποιο από τα δύο αρχεία του παρακάτω λινκ πρέπει να περάσω με το odin;

 

http://www.samsungis.com/details/12093/Galaxy_Mini_2/GT-S6500/CYV/S6500BUMD1.html

 

Αν περάσεις την καθαρή κυπριακή rom δεν χρειάζεται να κάνεις ρούτ επειδή είναι official.

ΙΦ ΓΙΟΥ ΑΡ ΓΚΡΙΚ, ΠΛΙΖ ΡΑΪΤ ΙΝ ΓΚΡΙΚ ΕΝΤ ΜΠΙ ΠΡΑΟΥΝΤ ΟΦ ΓΙΟΡ ΛΑΝΓΚΟΥΪΤΖ. ΓΟΥΕΝ ΓΙΟΥ ΡΑΙΤ ΙΝ ΓΚΡΙΚΛΙΣ, ΙΤ ΛΟΥΚΣ ΔΑΤ ΣΤΙΟΥΠΙΤ. ΘΕΝΚΙΟΥ :)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καμιά βοήθεια; Δε μπορώ να περάσω το κυπριακό firmware. Η συσκευή, όταν μπαίνω σε restore mode και επιλέγω το κυπριακό firmware μου λέει ότι δεν υπάρχει διαθέσιμος χώρος. Έχω κάνει factory reset επομένως δεν υπάρχει περίπτωση να μην έχει. Όταν προσπάθησα να βρω το firmware από την sd κάρτα (εξωτερική) δε τα βρίσκει.;) Το τηλέφωνο δεν είναι rooted.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Mini 2 (S6500)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...