Jump to content

Samsung Galaxy Mini 2 (S6500)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα, σκέφτομαι την αγορά του mini 2. Θα το χρησιμοποιώ εκτός από κλήσεις και sms και για viber, whatsapp, internet και gps. Παιχνίδια δεν με ενδιαφέρουν ούτε κάποια άλλη εφαρμογή. Θα με καλύψει το κινητό ή θα είναι πολύ αργό; Απλά με προβληματίζει η περιορισμένη ram του.

Όπως σου είπανε, για τέτοια χρήση δεν θα έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα. Δεν είναι και ότι πιο ισχυρό, αλλά για απλή χρήση θα σε καλύψει. Αν βλέπεις ότι τρώει κολλήματα, κρατάς μία πατημένο το Home button μέχρι να βγάλει τη διαχείριση εργασιών αν θυμάμαι καλά, και μετά αν κάνεις μια εκκαθάριση μνήμης στρώνει.

 

 

Παιδιά καμιά βοήθεια; Δε μπορώ να περάσω το κυπριακό firmware. Η συσκευή, όταν μπαίνω σε restore mode και επιλέγω το κυπριακό firmware μου λέει ότι δεν υπάρχει διαθέσιμος χώρος. Έχω κάνει factory reset επομένως δεν υπάρχει περίπτωση να μην έχει. Όταν προσπάθησα να βρω το firmware από την sd κάρτα (εξωτερική) δε τα βρίσκει.;) Το τηλέφωνο δεν είναι rooted.

Έχω περάσει το κυπριακό και το ελληνικό firmware θα έλεγα πάρα πολλές φορές. Ωστόσο δεν καταλαβαίνω πως προσπαθείς να το κάνεις αυτό. Εγώ μέσω odin το έκανα. Με την έκδοση 3.04 από ότι βλέπω που χρησιμοποιούσα, απλά τσεκάρεις το πλήκτρο PDA, φορτώνεις το αρχείο και πατάς start έχοντας συνδέσει το κινητό. Απλά μετά δεν ανοίγει το κινητό και πρέπει να μπεις μια φορά στο (εργοστασιακό) recovery και να κάνεις delete cache και data νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 524
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σ' ευχαριστώ πολύ Mark_K. Βασικά το πρόβλημά μου είναι ότι το Wifi σταμάτησε να λειτουργεί σήμερα. Κι άλλες φορές το πάθαινε, δηλαδή σταματούσε να λειτουργεί αλλά επανερχόταν. Νομίζω ότι πέρασα την κυπριακή, αλλά πάλι το μενού της Vodafone μου εμφανίζεται. Μήπως δεν κάνω κάτι σωστά;
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, αλλά λογικά θέλει ψάξιμο. Τι εννοείς σταματάει να δουλεύει; Αν κατεβάσεις τη μπάρα πάνω φαίνεται απενεργοποιημένο ή αν πας στις ρυθμίσεις ασύρματου κλπ; Φαίνεται ενεργοποιημένο και απλά δεν συνδέεται; Έχεις ελέγξει καλά μήπως το πρόβλημα οφείλειται στη συσκευή που εκπέμπει δίκτυο wi-fi(προφανές, αλλά καμιά φορά ποτέ δεν ξέρεις...); Το κάνει παντού;

 

Πάντως, σε τέτοιες περιπτώσεις, εγώ το τελευταίο πράγμα που θα έκανα θα ήταν να δοκιμάσω να περάσω άλλo λογισμικό. Από την άποψη του ότι αν ενδέχεται να υπάρχει μηχανικό πρόβλημα, καλό είναι να φαίνεται το δικό του λειτουργικό περασμένο, ωστέ να πάει στο service και να επισκευαστεί στην εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
το battery saver της antutu δουλευει και χωρις ρουτ στην συσκευη

 

Ναι αλλα δεν εχεις προσβαση στις full λειτουργιες της εφαρμογης... Λειτουργει σαν ενα απλο battery indicator

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα,

ξαφνικά το μινι2 μου τα έπαιξε... κανει συνέχεια reboot και δεν λειτουργεί πλέον. έχω καταφέρει μόνο να φτάσω στο recovery menu και στο download menu. Εγγύηση έχω αλλά δεν το έχω πάει ακόμα κυρίως γιατί θέλω να δώ αν μπορώ να κάνω κάτι εγώ και να μην υποστώ την ταλαιπωρία και κατα δεύτερον αν το πάω είναι το λιγότερο σίγουρο οτι θα χάσω ότι έχω στην μνήμη. Και ναι βλακεία μου που δεν κρατάω συχνό μπακαπ. Οπότε προσπάθησα μήπως βρώ κατι απο το android sdk αλλά δεν βλέπει το κινητό όταν κάνει την λούπα με το reboot .

Η επιλογή wipe data/factory format θα σβήσει την εσωτερική μνήμη πλήρως? Λογικά ναι ε?

Υπάρχει καμιά άλλη λύση να το επαναφέρω?

Δεν το έχω πειράξει στο λειτουργικό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

ξαφνικά το μινι2 μου τα έπαιξε... κανει συνέχεια reboot και δεν λειτουργεί πλέον. έχω καταφέρει μόνο να φτάσω στο recovery menu και στο download menu. Εγγύηση έχω αλλά δεν το έχω πάει ακόμα κυρίως γιατί θέλω να δώ αν μπορώ να κάνω κάτι εγώ και να μην υποστώ την ταλαιπωρία και κατα δεύτερον αν το πάω είναι το λιγότερο σίγουρο οτι θα χάσω ότι έχω στην μνήμη. Και ναι βλακεία μου που δεν κρατάω συχνό μπακαπ. Οπότε προσπάθησα μήπως βρώ κατι απο το android sdk αλλά δεν βλέπει το κινητό όταν κάνει την λούπα με το reboot .

Η επιλογή wipe data/factory format θα σβήσει την εσωτερική μνήμη πλήρως? Λογικά ναι ε?

Υπάρχει καμιά άλλη λύση να το επαναφέρω?

Δεν το έχω πειράξει στο λειτουργικό.

 

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να ξανά φλασάρεις την ρομ, αν όμως δεν είσαι γνώστης πήγαινε το στο σέρβις.

ΙΦ ΓΙΟΥ ΑΡ ΓΚΡΙΚ, ΠΛΙΖ ΡΑΪΤ ΙΝ ΓΚΡΙΚ ΕΝΤ ΜΠΙ ΠΡΑΟΥΝΤ ΟΦ ΓΙΟΡ ΛΑΝΓΚΟΥΪΤΖ. ΓΟΥΕΝ ΓΙΟΥ ΡΑΙΤ ΙΝ ΓΚΡΙΚΛΙΣ, ΙΤ ΛΟΥΚΣ ΔΑΤ ΣΤΙΟΥΠΙΤ. ΘΕΝΚΙΟΥ :)
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, το wipe data/factory reset θα σου σβήσει ότι δεδομένα έχεις. Δεν ανοίγει καθόλου ε;

 

Το δικό μου mini 2 είπα μιας και το έχω σαν 2ο πλέον, να το επαναφέρω σε εργοστασιακή κατάσταση. Και να το αφήσω έτσι όπως είναι μη συμβεί κι εμένα τίποτα και χρειαστώ εγγύηση. Αλλά έπρεπε να έχω τo επίσημο ελληνικό λογισμικό, και όχι το κυπριακό που είναι καθαρό. Έτσι έψαξα να βρω τι μπορώ να κάνω για να το καθαρίσω από τις βλακείες της Vodafone, χωρίς ωστόσο να φαίνεται "πειραγμένο" στη συνέχεια.

 

Το ένα θέμα που είχα είναι πως ήθελα στο τέλος έπρεπε να έχω την εργοστασιακή recovery, και όχι την cwm που θα είχα περασμένη αν ήθελα να το κάνω root με τον παραδοσιακό τρόπο.

 

Έτσι ψάχνοντας βρήκα αυτήν την πατέντα στο xda. Με αυτόν τον τρόπο κάνουμε root χωρίς να χρειαστεί να αλλάξουμε recovery, και να πειράξουμε κάτι άλλο στο κινητό, χωρίς καν να το συνδέσουμε με PC. Στη συνέχεια κατέβασα το superuser που δεν το είχε. Έπειτα κατέβασα το Link2SD, το οποίο μου δίνει τη δυνατότητα να μετατρέψω εφαρμογές συστήματος, όπως ήταν αυτές της Vodafone, σε εφαρμογές χρήστη ώστε να τις απεγκαταστήσω κανονικά και με το νόμο.

 

Μετά όλα αυτά που κατέβασα για να κάνω τη δουλειά έπρεπε να φύγουν, αλλά και να βρω έναν τρόπο να το κάνω unroot. Αφού απεγκατέστησα τα προγράμματα για το root κλπ, ψάχνοντας έπεσα σε ένα ωραίο προγραμματάκι που μπορούμε να κατεβάσουμε δωρεάν από τη σελίδα http://www.srsroot.com/. Αυτό υποτίθεται ότι κάνει root και unroot, αλλά στην πράξη μόνο το unroot μου δούλεψε στο mini 2(Για αυτό και περιγράφω αρχικά τη διαδικασία που ακολούθησα για να το κάνω root, διαφορετικά αν δούλευε το τελευταίο πρόγραμμα θα μας έλυνε λίγο περισσότερο τα χέρια).

 

Στο τέλος λοιπόν έχω μείνει με ένα εντελώς εργοστασιακό mini 2, χωρίς εφαρμογές της Vodafone, και φυσικά με την εργοστασιακή recovery και unrooted. Έκανα και το update που βγάζει από το καλοκαίρι, και εγκαταστάθηκε κανονικά. Τέλος καλό, όλα καλά....

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τη βοηθεια σας χρειαζομαι παιδια

 

σε ενα galaxy mini 2 αγορασμενο από ελλαδα αλλα ευρωπαικης εισαγωγης (μαλλον ιταλικο) το οποιο ηταν μια χαρα πήγα και έκανα αναβαθμιση μεσω wifi (αυτην που κανει κατα καιρους η samsung).

Μετα την αναβαθμιση ωστοσο, ενω εχει ακομα τα ελληνικά μενου, χάθηκε το ελληνικο πληκτρολογιο. Εχει μονο λατινικους χαρακτηρες.

Πήγα και κατεβασα διαφορα ελληνικα πληκτρολογια, (πχ go keyboard) αλλα δεν με βολευουν γιατι δεν γινονται 4χ3 format.

 

Υπαρχει καμια λύση?

 

Να το στειλω στην αντιπροσωπεια?

Link to comment
Share on other sites

Καλή Χρονιά σε όλους!

 

Μου έσπασε η οθόνη. Λειτουργεί κανονικά αλλά είναι κάπως με το σπασμένο τζάμι...

Που θα βρω και πως ακριβώς να την ψάξω; Ως LCD screen? Το digitizer είναι προφανώς αχρείαστο στην περίπτωσή μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλή Χρονιά σε όλους!

 

Μου έσπασε η οθόνη. Λειτουργεί κανονικά αλλά είναι κάπως με το σπασμένο τζάμι...

Που θα βρω και πως ακριβώς να την ψάξω; Ως LCD screen? Το digitizer είναι προφανώς αχρείαστο στην περίπτωσή μου.

 

Από eBay μπορείς να ψάξεις για Samsung Galaxy Mini 2 display αλλά και στην Ελλάδα υπάρχουν service για πολλά smartphones. Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να σου δώσω links. ;)

Ολυμπιακός Θύρα 7 - Ultras Gate 7!
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Αυτό http://www.e-click.gr/index.php?target=products&product_id=58283 και αυτό http://www.amazon.co.uk/Screen-Digitizer-Replacement-Samsung-Tools-VeryDeal/dp/B00EOFPAKW/ref=pd_sim_sbs_ce_2 είναι το ίδιο εξάρτημα; Δεν μου φαίνονται όμοια...

 

Όχι δεν είναι. Το πρώτο είναι ολόκληρη η οθόνη εσωτερικά αν βλέπω καλά από την φοτο.

Ολυμπιακός Θύρα 7 - Ultras Gate 7!
Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχω ένα θέμα "λειτουργικού", ρώτησα και στο "απορίες για android" αλλά δεν μπορούμε να βρούμε λύση...

 

το πρόβλημα ποιο είναι;

πως στις σημειώσεις άμα κάνω επιλογή να κλειδώσει μια σημείωση όταν πάω να την ξεκλειδώσω μου ζητάει να εισάγω ένα pin (μόνο αριθμούς).

δοκίμασα και το pin της κάρτας και το pin κλειδώματος οθόνης αλλά τίποτα...

 

έψαξα στις ρυθμίσεις αν έχω κάνει κάπου αλλού εισαγωγή κάποιου pin, αλλά δεν βρίσκω τίποτα.

 

ΤΟ ΜΟΝΟ που βρήκα είναι όταν έχω ανοιχτή την εφαρμογή και πατήρω ρυθμίσεις (το κάτω αριστερά πλήκτρο) και στην συνέχεια επιλέξω το "περισσότερα" μου βγάζει σαν 3η επιλογή "κλείδωμα pin" και μου ζητάει να βάλω ένα pin.

Αρχίζω και υποπτεύομαι πως σε κάποια φάση έβαλα εκεί ένα pin και τώρα το έχω ξεχάσει.

 

έχω 2 απορίες λοιπόν:

1) μπορεί να δει κάποιος αν πηγαίνοντας στην επιλογή "κλείδωμα pin" του ζητείτε να εισάγει κάποιο νέο κωδικό ή κάτι τέτοιο;

2) τι μπορώ να κάνω πλέον;

Link to comment
Share on other sites

Όταν πας να το κλειδώσεις σου ζητάει ένα pin. Αυτό είναι άσχετο με το κλείδωμα της sim. Βάζεις έναν κωδικό δικό σου. Έπειτα όποια σημείωση είναι κλειδωμένη, ζητάει το pin για να την δεις. Από ότι είδα από τις δοκιμές που έκανα, ο κωδικός που θα βάλεις μάλλον μένει μόνιμα. Δηλαδή ακόμα και όταν έσβησα όλες τις σημειώσεις και πήγα να δημιουργήσω κάποια νέα, όταν ζήτησα να την κλειδώσει, δεν με ρώτησε να δώσω νέο pin, αλλά κρατάει αυτό που το είχα δώσει την πρώτη φορά. Φαίνεται πως είχες βάλει κάποιον κωδικό. Προσπάθησε να τον θυμηθείς γιατί το βλέπω λιγάκι χλωμό να βρεθεί άλλος τρόπος να αποκτήσεις πρόσβαση.:(
Link to comment
Share on other sites

Δες αν είσαι root αν σβήσεις τα δεδομένα της εφαρμογής μέσω του titanium back up, ίσως μηδενιστεί ο κωδικός και μπορέσεις να βάλεις μετά νέο, αν θες. Απλά με εκκαθάριση δεδομένων της εφαρμογής υποτίθεται ότι χάνονται τα πάντα μέσα στην εφαρμογή, δηλαδή σημειώσεις που ίσως έχεις ήδη αποθηκευμένες...

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Ενδιαφέρομαι να αγοράσω το κινητό για τον πεθερό μου, που κάνει βασική χρήση τηλεφώνου , καμιά φωτογραφία και άντε και λίγο σερφαρισμα. Με ενδιαφέρει να μην κολλάει και να έχει αυτονομία πάνω από 2 μέρες αν γίνεται . Μου το προτείνετε ; υπάρχει κάτι άλλο αντίστοιχο;

Ποια έκδοση λογισμικού έχει ;

Link to comment
Share on other sites

Η κάμερα δεν είναι και το πιο δυνατό του κομμάτι. Δεν έχει αυτόματη εστίαση και φλας. Οι φωτογραφίες ίσως φαίνονται συμπαθητικές στην οθόνη του, αλλά στον υπολογιστή είναι μέτριες. Για απλό σερφάρισμα είναι ίσως οκ αν δεν το φορτώσεις με εφαρμογές και γίνει αργό. Απλά δεν ξέρω πόσο θα είνια βολικό με την μικρή του οθονίτσα, ειδικά για κάποιo άτομο σχετικά μεγάλης ηλικίας. Η έκδοση που φοράει είναι η 2.3.6, και επίσημα δεν θα πάρει πιο καινούριο.
Link to comment
Share on other sites

Η κάμερα δεν είναι και το πιο δυνατό του κομμάτι. Δεν έχει αυτόματη εστίαση και φλας. Οι φωτογραφίες ίσως φαίνονται συμπαθητικές στην οθόνη του, αλλά στον υπολογιστή είναι μέτριες. Για απλό σερφάρισμα είναι ίσως οκ αν δεν το φορτώσεις με εφαρμογές και γίνει αργό. Απλά δεν ξέρω πόσο θα είνια βολικό με την μικρή του οθονίτσα, ειδικά για κάποιo άτομο σχετικά μεγάλης ηλικίας. Η έκδοση που φοράει είναι η 2.3.6, και επίσημα δεν θα πάρει πιο καινούριο.

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καλή Χρονιά σε όλους!

 

Μου έσπασε η οθόνη. Λειτουργεί κανονικά αλλά είναι κάπως με το σπασμένο τζάμι...

Που θα βρω και πως ακριβώς να την ψάξω; Ως LCD screen? Το digitizer είναι προφανώς αχρείαστο στην περίπτωσή μου.

 

Λάθος έκανα μάλλον. Προφανώς αυτό http://www.ebay.co.uk/itm/for-SAMSUNG-S6500-GALAXY-MINI-2-II-DIGITIZER-TOUCH-SCREEN-LENS-front-glass-W-/321210503806 χρειάζομαι. Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γεια σας παιδια... λοιπον ακουστε το προβλημα μου.. ολα ξεκινησαν μια μερα οπου μολις σηκωθηκα για το σχολειο ειδα να αναβοσβηνει το κινητο και να μην λειτουργει χωρις την βοηθεια φορτιστη..μετα εβγαλα τηνμπαταρια κα καπως καλυτερα αλλα το προβλημα συνεχισε.. το πηγα στην βονταφονε και μετα απο 20 μερες το πηρα πισω...(εχθες δηλαδη) ειχαν χαθει ολα τα δεδομενα αλλα ευτυχως ειχα κανει backup..ξυπναω σημερα και βλεπω παλι το ιδιο προβλημα... ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ;;;; ΒΟΗΘΕΙΑ :!:
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια... λοιπον ακουστε το προβλημα μου.. ολα ξεκινησαν μια μερα οπου μολις σηκωθηκα για το σχολειο ειδα να αναβοσβηνει το κινητο και να μην λειτουργει χωρις την βοηθεια φορτιστη..μετα εβγαλα τηνμπαταρια κα καπως καλυτερα αλλα το προβλημα συνεχισε.. το πηγα στην βονταφονε και μετα απο 20 μερες το πηρα πισω...(εχθες δηλαδη) ειχαν χαθει ολα τα δεδομενα αλλα ευτυχως ειχα κανει backup..ξυπναω σημερα και βλεπω παλι το ιδιο προβλημα... ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ;;;; ΒΟΗΘΕΙΑ :!:

 

Για αρχή μήπως έβαλες κάποια εφαρμογή τελευταία, που σου δημιουργεί αυτό το πρόβλημα;

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Έχω το Mini 2 με την ελληνική rom της voda, το οποίο είχα κάνει ροοτ. χθες άρχισε να σβήνει κάθε 5-10 λεπτά. του έβαλα την κυπριακή ρομ και έκανα factory reset. δυστυχώς συνεχίζει τα ίδια. εάν του βάλω την ελληνική rom της voda εξαρχής, και το πρόβλημα συνεχιστεί, θα έχω πρόβλημα με την εγγύηση; από τη στιγμή που έβαλα την κυπριακή, το τρίγωνο στο boot εξαφανίστηκε...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Mini 2 (S6500)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...