Jump to content

[ROM] Omega Series - Android 4.1.2 Jelly Bean - Samsung Based


ioathe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορεί κάποιος να μου πει που βρίσκεται η "εισαγωγή λειτουργίας" (Αλφάβητο GSM, UNICODE, Αυτόματο) στην μανίσια εφαρμογή μηνυμάτων; δεν το βρίσκω στις ρυθμίσεις μηνυμάτων όπως ήταν στην ginger, έχει μετακομίσει αλλού; παρακαλώ όποιος ξέρει να μου πει τα βήματα, ευχαριστώ Edited by dimitrisioak

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μπορεί κάποιος να μου πει που βρίσκεται η "εισαγωγή λειτουργίας" (Αλφάβητο GSM, UNICODE, Αυτόματο) στην μανίσια εφαρμογή μηνυμάτων; δεν το βρίσκω στις ρυθμίσεις μηνυμάτων όπως ήταν στην ginger, έχει μετακομίσει αλλού; παρακαλώ όποιος ξέρει να μου πει τα βήματα, ευχαριστώ

 

θα πας ρυθμισεις και μετα εισαγωγη λειτουργιας

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.Πρωτη μερα με την 12 και ολα καλα.Παει πολυ καλα και ως τωρα δεν εχω παρατηρησει κατι ασχημο.Εκτος απο οτι οταν μπαινω στο ιντερνετ το κινητο σαν να ζεσταινεται πολυ και γενικα ζεσταινεται πιο ευκολα απο οτι με την 10.4.(Ζεσταινεται κυριως πισω απο την καμερα).Δεν ξερω αν ειναι φυσιολογικο η οχι παντως μετα απο κανενα μισαωρο στο ιντερνετ εκαιγε τοσο που αποφασησα να το κλεισω για λιγο... :/

 

Χμ κι εμένα μου φάνηκε ότι ανεβάζει λίγο παραπάνω θερμοκρασία σε σχέση με την 11.1. Κανένας άλλος;

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

θα πας ρυθμισεις και μετα εισαγωγη λειτουργιας

 

Ευχαριστώ όσους απάντησαν, όντως στην σκέτη omega εκεί είναι, έλα όμως που εγώ έχω βάλει ένα θέμα που (γράφω μερικά ποστ πιο πανω ποιό) τροποποιεί την μανίσια εφαρμογή για καλύτερη εμφάνιση και εξαφανίζει αυτήν την επιλογή!

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Χμ κι εμένα μου φάνηκε ότι ανεβάζει λίγο παραπάνω θερμοκρασία σε σχέση με την 11.1. Κανένας άλλος;

 

Και σ' εμένα το ίδιο συμβαίνει (όπως και στην έκδοση ΑΟΚΡ)...

Link to comment
Share on other sites

Και εγω τελικα εφυγα απο την Aokp και πηγα στην v12. Λοιπον οι παρατηρησεις μου ειναι οι εξης:

1) και σε εμενα αυξανει η θερμοκρασια οταν εχω ανοιχτο το wifi.

2) το tapatalk τρωει που και που κατι σκαλωματα ενος δευτερολεπτου

3) το game hub δεν φορτωνει για κανενα λογο οτι και αν εκανα ολο fc αλλα δεν το χρησιμοποιω ετσι και αλλιως

3) το samsung apps δεν εγκατασταθηκε μαζι με την ρομ και το εβαλα μετα χειροκινητα.

4) καποιες φορες οταν παταω στην notification bar το toggle των data για ενεργοποιηση οταν το ξαναπαταω για απενεργοποιηση ενω τα κλεινει το εικονηδιο φαινεται ενεργο και αν πατησω ενα αλλο toggle στρωνει. Αυτα προς το παρον. Παντως η ρομ παει σφαιρα ωραια δουλεια γιαννη.

SAMSUNG GALAXY S II
Link to comment
Share on other sites

γνωμη μου ειναι πως η 12 ειναι πολυ καλυτερη απο την 4.0.4 ... στην αρχη μπορει να φαινετε φανταστικη με φουλ παραμετροποιηση αλλα με τον καιρο καταλαβαινεις πως δεν ειναι τοσο στα8ερη οσο πρεπει... (μιλαω για ολες τις aopk που εχω δοκιμασει... και ειναι πολλες)

επισεις το τεραστιο μειον για εμενα ειναι πως με την omega και γενικα με ολες τις 4.0.3 οταν περναω ενα αρχειο στην εσωτερικη μνημη η ταχυτητα ειναι περιπου 13-18 mb/sec ενω με ολες τις aopk δεν εχω πιασει πανω απο 1.5mb/sec ... αυτο ειναι πολυ κακο για μενα που χρησιμοποιω την συσκευη και σαν σκληρο για να μεταφερω ταινιες.

κατι ακομα ειναι πως με τις aopk οταν περασεις αρκετες εφαρμογες (100 και βαλε ) το κινητο αρχιζει και τραβαει ακυρα restart η αρχιζει να κανει force close σε εφαρμογες που δεν εχεις χρησιμοποιησει καν για πολλες ωρες.... και να στρωνει μονο με ρεσταρτ , ενω με πχ omega 12 και περιπου 200 εφαρμογες κατεβασμενες απο το μαρκετ το κινητο δεν μασαει....

δεν ξερω αν συμφωνειτε με αυτα , παντως αυτα εχω ζησει...

Link to comment
Share on other sites

πιστευω η v11.1 ηταν πιο σταθερη.οταν την ειχα δεν μου ειχε κανει το παραμικρο.Σημερα με την v12 μου εκανε ρεσταρτ το κινητο ενω μιλουσα και ακομα 2 φορες μου εκανε ρεσταρτ χωρις να μιλαω..Με την V11.1 δεν ειχα συναντηση το παραμικρο προβλημα.
Link to comment
Share on other sites

πιστευω η v11.1 ηταν πιο σταθερη.οταν την ειχα δεν μου ειχε κανει το παραμικρο.Σημερα με την v12 μου εκανε ρεσταρτ το κινητο ενω μιλουσα και ακομα 2 φορες μου εκανε ρεσταρτ χωρις να μιλαω..Με την V11.1 δεν ειχα συναντηση το παραμικρο προβλημα.

σε μένα δεν μου έκανε καμιά omega restart (τυχερός ??....)

όλες τις περνάω με διπλό full wipe , και αν παρατηρήσω κάτι παράξενο στα πρώτα λεπτά , πάλι full wipe , την δουλεύω χωρίς τις δικές μου εφαρμογές για λίγο και προσέχω τα προγράμματα που βάζω (αν χρειασθεί , εγκαθιστώ μια μια τις εφαρμογές μου (όλοι ξέρουμε ότι μερικές μη αγορασμένες εφαρμογές προκαλούν προβλήματα))

γνώμη μου , η 12 είναι πολύ καλύτερη από την 11.1 , πιο γρήγορη κ.λ.π., μόνο μπαταρία δεν μπορώ να ελέγξω γιατί το συνδέω με το κομπιούτερ μου συχνά

Edited by tora33
OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και λίγες μέρες παρακολουθώ τα μηνύματα που γράφονται εδώ αλλά και στο τοπικ στο xda και τελικά αποφάσισα να μην βάλω κάποια από τις καινούργιες ρομ (v.12 ή aokp) αλλά την 11.1

Βασικά την aokp θέλω να αποφύγω να την φλασάρω γιατί τα περισσότερα posts που διάβασα ήταν από άτομα που είχαν κάποιο πρόβλημα μετά που έβαλαν την ρομ και εγώ θέλω κάτι σταθερό (δεν μπορώ να ασχολούμαι διαρκώς με το κινητό). Επίσης στο topic της aokp διάβασα πολλούς να συστήνουν άλλο kernel και συγκεκριμένα τον siyah - ότι δουλεύει καλύτερα και ότι είναι ο καλύτερος που υπάρχει. Δεν ξέρω και πως ακριβώς δουλεύουν οι kernel αλλά μέσα από μια σύντομη "έρευνα" που έκανα είναι οι "υπεύθυνοι" για τις "εντολές".

Και τώρα σε αυτό που θέλω να ρωτήσω! Όντας νέος στον χώρο των custom rom (και τα συναφή - μόνο root έκανα μέχρι τώρα και αυτό για το Lucky Patcher) θα μπορέσω να αλλάξω kernel στην 11.1 ή δεν χρειάζονται τέτοιες ενέργειες/διαδικασίες? Ρωτάω επειδή διαβάζω συνεχώς ότι τον συστήνουν και ότι είναι καλός!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον ειναι η ΜΟΝΗ ICS που φαινεται να παιζει σωστα

και μαλιστα χωρις να κανω /data wipe (δεν εχασα ρυθμισεις και εφαρμογες δηλαδη)

 

εχω δοκιμασει παρα πολλες ics και παντα ξαναεβαζα την "δικια μας" pulse GB

τελικα μαλλον με την Ωmega v12 μπορω να πω οτι την αφηνω μονιμα

 

το μονο που αλλαξα ειναι να περασω τον τελευταιο siyah kernel (3.2 final)

 

 

το μονο κακο ειναι οτι κολλαει/αργει σε καποια touch ειτε εικονιδια ειται μενου

Edited by Phoenix
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα και εγώ χτες την v12...είναι η πρώτη custom rom που βάζω οπότε δεν έχω μέτρο σύγκρισης.

Tο μόνο που παρατήρησα είναι αυξημένες θερμοκρασίες στην συσκευή σε σχέση με την STOCK. Φυσικά μπορεί να είναι και ιδέα μου, αλλά αυτό ένιωσα στο χέρι μου.

Επίσης δεν ξέρω αν φταίω εγώ, αλλά πήγα να αλλάξω το dpi με το dpi chanfer από 240 σε 160 και το τηλέφωνο δεν ξανάνοιξε μέχρι να το ξαναφλασάρω. Χρειαζόταν κάτι πέρα από το προγραμματάκι?

 

Τέλος μια παράκληση για κάποιο εξελληνισμένο dialer...υπάρχει βέβαια ο exdialer αλλά προτιμώ τον stock.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα και εγώ χτες την v12...είναι η πρώτη custom rom που βάζω οπότε δεν έχω μέτρο σύγκρισης.

Tο μόνο που παρατήρησα είναι αυξημένες θερμοκρασίες στην συσκευή σε σχέση με την STOCK. Φυσικά μπορεί να είναι και ιδέα μου, αλλά αυτό ένιωσα στο χέρι μου.

Επίσης δεν ξέρω αν φταίω εγώ, αλλά πήγα να αλλάξω το dpi με το dpi chanfer από 240 σε 160 και το τηλέφωνο δεν ξανάνοιξε μέχρι να το ξαναφλασάρω. Χρειαζόταν κάτι πέρα από το προγραμματάκι?

 

Τέλος μια παράκληση για κάποιο εξελληνισμένο dialer...υπάρχει βέβαια ο exdialer αλλά προτιμώ τον stock.

 

το dpi σε ics εγω το αλλαζω με το rom toobox κατι αλλα lcd density κλπ δεν παιζουν σωστα

160 μου φαινεται λιγο υπερβολικο, βεβαια γουστα ειναι αυτα. το εχω στο 200.

 

ο exdialer εμενα με βολευει πιο πολυ γιατι εχει πιο πολλες ευκολιες και παιρνει και θεματα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους

Θα ηθελα τη βοηθεια σας. Πριν απο μια εβδομαδα περασα την επισημη ICS αλλα εχω εκνευριστεί γιατι ανεβαζει πολυ θερμοκρασια.

Με λιγο browser το τηλ φτανει και 45 βαθμους. Ειπα λοιπον να περασω την omega μηπως δω διαφορα.

Τελικα ανεβαζει και η v12 θερμοκρασια η μηπως λυθηκε αυτο και τελος αν υπαρχει καποιο bug με την καμερα. Χρησιμοποιω πολυ την καμερα (και τις δυο) και για βιντεοκλησεις αλλα και για skype.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια πως μπορω να αλλαξω το density? πηγα να το αλλαξω με το rom toolbox αλλα οταν εκανε επανεκινηση ναι μεν το τηλεφωνο εδειχνε γ@μ@το στα 200 απο τα 240 που ειναι μαμα αλλα στον μαμα launcher που χρησιμοποιω το arrange ηταν πολυ χαλια. δηλαδη αντι να τελειωνει το grid με τις εφαρμογες ακριβως πανω απο τα εικονιδια τα τερμα κατω το grid τελειωνει καπου στην μεση της οθονης ξερει κανεις πω φτιαχνει αυτο?
SAMSUNG GALAXY S II
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους

Θα ηθελα τη βοηθεια σας. Πριν απο μια εβδομαδα περασα την επισημη ICS αλλα εχω εκνευριστεί γιατι ανεβαζει πολυ θερμοκρασια.

Με λιγο browser το τηλ φτανει και 45 βαθμους. Ειπα λοιπον να περασω την omega μηπως δω διαφορα.

Τελικα ανεβαζει και η v12 θερμοκρασια η μηπως λυθηκε αυτο και τελος αν υπαρχει καποιο bug με την καμερα. Χρησιμοποιω πολυ την καμερα (και τις δυο) και για βιντεοκλησεις αλλα και για skype.

 

ανεβάζει κι αυτή, όπως φαίνεται είναι γενικό θέμα της ICS

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

ανεβάζει κι αυτή, όπως φαίνεται είναι γενικό θέμα της ICS

 

Τοτε μου φαινεται οτι θα μεινω για λιγο ακομη στην επισημη και μετα εοιστροφη στην GB

Link to comment
Share on other sites

ανεβάζει κι αυτή, όπως φαίνεται είναι γενικό θέμα της ICS

 

Οντως ειναι μεγαλο θεμα αυτο.Γιατι κ γω χρησιμοποιω πολυ ιντερνετ και δεν γινεται να ζεσταινεται ετσι.Επισης κατι αλλο το mod(full screen photo) δουλευει και στην v12?Επισης το mod USB Restore MTP ειναι για να δουλευει με το kies?

Edited by tsilas_1991
Link to comment
Share on other sites

Με την aopk 4.0.4 του γιαννη πιων κερνελ να βαλω?γενικα στο internet browsing παρα παλυ αργη...εβαλα και τον siyah τον τελευταιο τιποτα και το scrolling δεν μου αρεσει καθολου.Πιστευω να φτασουμε σε λιγο καιρο τα επιπεδα της v12 και με την aopk.
Link to comment
Share on other sites

θερμοκρασία

με το καλώδιο στην φόρτιση ,ανοιχτό wifi , gps πλοηγό , σερφάρισμα στο iternet , για περίπου 20 λεπτά , ανέβασε 5 βαθμούς (μέσα στο σπίτι)

λογικό μου φαίνεται για το κινητό μας , που είναι ευαίσθητο στην θερμοκρασία,

δεν πρόσεξα πως ήταν στις άλλες omega

OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα έχω κι εγώ θέματα με την 12. Η 11.1 είναι ποιο σταθερή. Μου κάνει restart μόνο του το κουμπί data δεν δουλεύει σωστά. Μου άρεσε στην 11.1 που δεν είχε ήχο η κάμερα. Θα παίξει κανένα update η να γυρίσω στην 11.1 ;

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα θα ηθελα να ρωτησω το ics 4.0.4 μπορει να γινει install στο galaxy s 2

αν εννοείς αυτήν

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=334412

ναι για galaxy s2 είναι

 

Καλημέρα έχω κι εγώ θέματα με την 12. Η 11.1 είναι ποιο σταθερή. Μου κάνει restart μόνο του το κουμπί data δεν δουλεύει σωστά. Μου άρεσε στην 11.1 που δεν είχε ήχο η κάμερα. Θα παίξει κανένα update η να γυρίσω στην 11.1 ;

σε μένα δεν έκανε κανένα restart (βγάλε βάλε μπαταρία η εγκατάσταση πάλι)

OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...