Jump to content

Cosmote GPRS/3G/HSDPA: Κάλυψη, υπηρεσίες, χρεώσεις, προβλήματα


alexkotsis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μαλλον ετσι ειναι, γιατι δεν θελω να σκεφτω οτι η κοσμοτε με φανφαρες κτλ ανακοινωσε αυξηση της ταχυτητας στα 7.2 χωρις να παρεχει τον αναλογο εξοπλισμο στους συνδρομητες της ωστε να αξιοποιησουν την ταχυτητα των 7.2 .... δεν το χωρα ο νους μου...

Γιαυτο σιγουρα απλα πιθανοτατα δεν γνωριζει ακομα καποιος απο το φορουμ να μας ενημερωσει.

 

Γιατι διαφορετικα, τι να πω, εγινε αναβαθμιση για το θεαθηναι και μονο!

Υπερβολές.

 

Βασικά δώσε μου το δελτιού τύπου που ανακοινωνεί τα 7.2mpbs

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

H cosmote exei kalipsi HSDPA opou exei 3G i mono Athina kai Thessaloniki??:O

 

Παντού 1,8 Mb και σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη από 3,6 Mb έως 7,2 Mb.

 

Υπερβολές.

 

Βασικά δώσε μου το δελτιού τύπου που ανακοινωνεί τα 7.2mpbs

 

Το ερεθισμα για την ερωτηση μου ηταν το σχολιο του alany οτι δινει η κοσμοτε 7.2 σε Αθηνα και Θεσσαλονικη.

Επισης, θυμομουν οτι υπηρχε στο myphone ειδηση της κοσμοτε οτι αναβαθμισε μερικους σταθμους στα 7.2 , οτι ειναι η πρωτοπορος στο 3G/HSDPA κτλ...

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=184809

 

Παντως, τωρα που το ξαναδιαβαζω, πως οι οι συμμετέχοντες είχαν τη δυνατότητα να δοκιμάσουν υψηλές ταχύτητες HSDPA έως και 7,2 Mbps οπως αναφερει η ειδηση, δεν ξερω.

 

Τι μοντεμ ειχαν, και απο ποιες κεραιες της κοσμοτε κανανε την ληψη, δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

E καλά.η ΚΟΤΕ για το θεαθήναι κάνει ό,τι κάνει....Ας μη μιλήσουμε για την επέκταση της κάλυψης 3ης γενιάς που έγινε για καθαρά διαφημιστικούς σκοπούς για να πει ότι 1η παρείχε σε μεγαλυτερο βαθμό 3G και στην ουσία έπιανες ταχύτητες 15-20 KB......Καλά έκανε και επέκτεινε το 3G και θα πρέπει να θεωρείται υπόδειγμα για τις άλλες 2,αλλά στην πράξη η απόδοση..............:X

 

Λοιπόν 15-20 kb/sec κατεβάζει η cosmote σε 3g μόνο μέσα από proxy. Στο κανονικό internet κατεβάζει από 35-50 kb/sec. Δοκιμασμένο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν 15-20 kb/sec κατεβάζει η cosmote σε 3g μόνο μέσα από proxy. Στο κανονικό internet κατεβάζει από 35-50 kb/sec. Δοκιμασμένο.

 

Το μετρησες σε 3g ή σε HSDPA?

Link to comment
Share on other sites

Καλά,αν είναι μετρημένο σε HSDPA θα έπρεπε να ανακαλέσουν την άδεια λειτουργίας του δίκτύου 3ης γενιάς!! :lol:

 

Αλλά και σε 3G(μέσω proxy) oι Wind-Vodafone πιάνουν 35-40 KB/s.όχι 15-20....... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλά,αν είναι μετρημένο σε HSDPA θα έπρεπε να ανακαλέσουν την άδεια λειτουργίας του δίκτύου 3ης γενιάς!! :lol:

 

Αλλά και σε 3G(μέσω proxy) oι Wind-Vodafone πιάνουν 35-40 KB/s.όχι 15-20....... :rolleyes:

 

Δεν έχεις άδικο αλλά το 15-20 το έχω δοκιμάσει με imode που ως γνωστών έχει port 5080 και όχι 8080 που έχει το wap. Ίσως και αυτό να παίζει το ρόλο του.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καμιά σχέση όμως με Κοσμοτέ, η οποία ξεχειλίζει ! Από ταχύτητες δυστυχώς χάλια ! Άσε που αν πάρεις τηλέφωνο σε πετάει σε 2G, λόγω cell- breathing ! Τώρα μιλούσα μέσω 3G και έκανε ένα φοβερό hand over : Άνοιξε η γη και κατάπιε το συνομιλητή μου !

 

:!: Προς τους υπεύθυνους της COSMOTE : :!:

 

:!: Πράγματι, το ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΟ ΤΡΙΤΗΣ ΓΕΝΙΑΣ (3G) ΔΙΚΤΥΟ της εταιρίας, είναι ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΑΞΙΟΛΟΓΟ, όσον σφορά την ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΗ ΕΚΤΑΣΗ ΤΟΥ, ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ -ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ- Α-Χ-Ρ-Η-Σ-Τ-Ο, με αυτές τις -Κ.Υ.Ρ.Ι.Ο.Λ.Ε.Κ.Τ.Ι.Κ.Α- ΑΘΛΙΕΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ, τις οποίες προσφέρει :

- (V.calls, Internet, Data cards). :!:

 

:!: Σε λίγο καιρό ''μπαίνουμε'' στο 2008, και το 3G δίκτυό σας, παραμένει ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΑΠΑΡΑΛΑΧΤΟ. :!:

 

:!: Αλλάξτε την εικόνα σας σύντομα. Οι ''ανταγωνιστές'' σας, ΗΔΗ έχουν ''κερδίσει'' ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΥΣ, απογοητευμένους από το 3G δίκτυό σας, πελάτες. :!:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Kalispera

ekana kainourgia sindesi se cosmote kai zitisa kai 3G , ola ok ws edw.

to 3g de doulevei , Pernw sti cosmote mou lene to 3G fenete energopieimeno

 

prepi na kanw tipota rithmiseis egw?

exw to P1i

thanks ;)

P1i - starsnav BT-74s && BT GPS Royaltek
Link to comment
Share on other sites

χρειάζεσαι τις ρυθμίσεις για πρόσβαση μέσω κινητού!Μπορείς να μπεις στο www.sonyericsson.com/support και να τις στείλεις από κει στο νούμερό σου ή να πάρεις τηλ στην ΚΟΤΕ να ζητήσεις να τις στείλουν!Εναλλακτικά,έχω την αίσθηση ότι θα σου έρθουν αν στείλεις το μήνυμα WAPA στο 1651!
Link to comment
Share on other sites

aplh video klisi thelw na kanw.....

 

apla de beni se 3G to kinito ...

 

Δεν χρειάζεται καμία ρύθμιση για videoκλήση. Αρκεί να έχεις κάλυψη 3G. (και πρέπει φυσικά και ο άλλος να έχει σήμα 3G και ενεργοποιημένη την υπηρεσία).

Link to comment
Share on other sites

ti na pw

 

pernw sti cosmote mou lene to 3G sas doulevei kanonika

edw tipota omos

psaxnw gia diktia , vriskw to 3g tis cosmote kai to apli tis cosmote. Epilego to 3g , leei pos benei ok , ala 3g de vlepw

exw to P1i

P1i - starsnav BT-74s && BT GPS Royaltek
Link to comment
Share on other sites

ti na pw

 

pernw sti cosmote mou lene to 3G sas doulevei kanonika

edw tipota omos

psaxnw gia diktia , vriskw to 3g tis cosmote kai to apli tis cosmote. Epilego to 3g , leei pos benei ok , ala 3g de vlepw

exw to P1i

 

Δηλαδή η ένδειξη 3G δεν εμφανίζεται καθόλου δίπλα από τις μπάρες του σήματος? Αν ισχύει αυτό τότε παίζει να μην έχει καλό σήμα 3G στη περιοχή σου... Εκτός αν υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα, τι να πω. Ή μήπως μπαίνει στο δίκτυο αλλά δεν κάνει βιντεοκλήση? (btw, καλό θα είναι να αφήνεις το κινητό στην αυτόματη αναζήτηση δικτύου).

Link to comment
Share on other sites

to simataki tou 3g to emfanizi gia 10 secs meta svinei

 

menw Athina , mou eipan sto til den exoun kana provlima ...

 

Αν στο κάνει μόνο σπίτι σου, σημαίνει πως υπάρχει θέμα με τη κάλυψη/σήμα στη συγκεκριμένη περιοχή. Λογικό, η 3G κάλυψη όλων των εταιρειών δεν είναι ακόμα τόσο καλή σε όλες τις περιοχές, ειδικά σε εσωτερικούς χώρους. Αν στο κάνει παντού είτε είναι θέμα συσκευής είτε για κάποιο άγνωστο λόγο το δίκτυο 3G της Cosmote σε πετάει έξω και σε γυρνάει σε GSM (2.5G), που σημαίνει πρόβλημα ότι είναι πρόβλημα της Cosmote...

 

Δοκίμασε και με sim άλλης εταιρείας.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον το δικτυο ειναι.

Αν απο κοτε εισαι οκ απο την συσκευη τα ιδια.Βγαις εξω απο το σπιτι και δες το!

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

Με κινητό αντί datacard τι ταχύτητες πετυχαίνετε; Αγόρασα μία κάρτα Merlin U730 (Cingular) από έναν χρήστη εδώ μέσα αλλά δεν μου δουλεύει (...) και σκέφτομαι να αγοράσω μία συσκευή 3G (π.χ. SE K800, K770).

Παρεμπτιμπτόντως, υπάρχει κάλυψη 3G της Cosmote στην Αγχίαλο (Βόλος);

Link to comment
Share on other sites

Με κινητό αντί datacard τι ταχύτητες πετυχαίνετε; Αγόρασα μία κάρτα Merlin U730 (Cingular) από έναν χρήστη εδώ μέσα αλλά δεν μου δουλεύει (...) και σκέφτομαι να αγοράσω μία συσκευή 3G (π.χ. SE K800, K770).

Παρεμπτιμπτόντως, υπάρχει κάλυψη 3G της Cosmote στην Αγχίαλο (Βόλος);

 

Στην Αγχίαλο υπάρχει κάλυψη 3ης γενιάς από ΚΟΤΕ,αλλά δεν είναι ιδιαίτερα αξιόλογη(αν και πρέπει να είναι σε ελαφρώς καλύτερο επίπεδο απ'ότι της Wind και ακόμη χειρότερα της Voda).Σε εξωτερικούς χώρους έχει μέτριο προς καλό σήμα..Τώρα,σε εσωτερικούς δε γνωρίζω και καλά,αν και έχει σχετικά αδύναμο(όπως και σε κάποιους εξωτερικούς)..Ενδεχομένως με την τοποθεσία του σπιτιού σου(παραλία ή βουνό)να μην μπορεί σε κάποια μέρη να κλειδώνει αυτόματα σε 3η γενιά το κινητό και να πρέπει να το κλειδώνεις εσυ μέσω προγραμμάτων(αν πάρεις κάτι σε SE).Όλα αυτά μέχρι τον Αύγουστο τουλάχιστον ίσχυαν..Τώρα αν έγινε καμιά βελτίωση της κάλυψης δε γνωρίζω...Πάντως ψάξτο με τις ταχύτητες της ΚΟΤΕ..Ενδεχομένως να σε συμφέρει και η Wind αν εκεί που σκοπεύεις να χρησιμοποιείς το κινητό συνδέεται και κλειδώνει σε 3η γενιά(έστω και μέσω κάποιου προγράμματος).Και επίσης,έχει και πολύ καλύτερες τιμές η Wind..

Link to comment
Share on other sites

,

Στην Αγχίαλο υπάρχει κάλυψη 3ης γενιάς από ΚΟΤΕ,αλλά δεν είναι ιδιαίτερα αξιόλογη(αν και πρέπει να είναι σε ελαφρώς καλύτερο επίπεδο απ'ότι της Wind και ακόμη χειρότερα της Voda).Σε εξωτερικούς χώρους έχει μέτριο προς καλό σήμα..Τώρα,σε εσωτερικούς δε γνωρίζω και καλά,αν και έχει σχετικά αδύναμο(όπως και σε κάποιους εξωτερικούς)..Ενδεχομένως με την τοποθεσία του σπιτιού σου(παραλία ή βουνό)να μην μπορεί σε κάποια μέρη να κλειδώνει αυτόματα σε 3η γενιά το κινητό και να πρέπει να το κλειδώνεις εσυ μέσω προγραμμάτων(αν πάρεις κάτι σε SE).Όλα αυτά μέχρι τον Αύγουστο τουλάχιστον ίσχυαν..Τώρα αν έγινε καμιά βελτίωση της κάλυψης δε γνωρίζω...Πάντως ψάξτο με τις ταχύτητες της ΚΟΤΕ..Ενδεχομένως να σε συμφέρει και η Wind αν εκεί που σκοπεύεις να χρησιμοποιείς το κινητό συνδέεται και κλειδώνει σε 3η γενιά(έστω και μέσω κάποιου προγράμματος).Και επίσης,έχει και πολύ καλύτερες τιμές η Wind..

Σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Στην Αγχίαλο θα είμαι σε ανοικτό πεδίο. Ελπίζω να υπάρχει 3G.

Παρεμπιπτόντως, καλή η Wind αλλά η Cosmote προσφέρει συμβόλαιο data αορίστου χρόνου 5 GB με 31 Ευρώ το μήνα. Αν πάντως δεν υπάρχει 3G στην περιοχή, θα βολευτώ με το Wind Plus ;)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτό το 3G τόσο ευαίσθητο είναι; Σε εξωτερικούς χώρους πιάνει στην μονάδα μου και μόλις μπαίνεις μέσα στο κτήριο δεν βρίσκει τίποτα!
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικά ευαίσθητο...Αν το δίκτυο δεν είναι πυκνό,μην περιμένεις ούτε σε 50 χρόνια να πιάνει σε εσωτερικούς χώρους καλά...Στο σπίτι μου να φανταστείς στο σαλόνι,η Wind έχει περίπου 3 γραμμές σήμα 3g!Με το που κατεβάσω το παντζούρι μέχρι τη μέση πέφτει στη 1 και μπορεί μερικές φορες να μην τη διατηρήσει καν! :lol: Βέβαια,δεν είναι κοντά η κεραία,σήμα έρχεται από κάποια ανοίγματα ανάμεσα στα κτίρια,αλλά είναι ενδεικτικό κατά κάποιο τρόπο του πόσο αδύναμο είναι σε πυκνοκατοικημένες περιοχές το UMTS..(αν δεν είναι πυκνό το δίκτυο..)
Link to comment
Share on other sites

Παντως τα 31 ευρω της Κοσμοτε ειναι περισσοτερα απο τα 29 της Βοντα.Το θεμα βεβαια ειναι οτι η βοντα εχει καλυτερες ταχυτητες απο το προβληματικο 3 τζι της κοτε!

Για κανε μια αναζητηση δικτυων και δες τι δουλευει καλυτερα.

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

Παντως τα 31 ευρω της Κοσμοτε ειναι περισσοτερα απο τα 29 της Βοντα.Το θεμα βεβαια ειναι οτι η βοντα εχει καλυτερες ταχυτητες απο το προβληματικο 3 τζι της κοτε!

Για κανε μια αναζητηση δικτυων και δες τι δουλευει καλυτερα.

Καλά τα 29 της Vodafone αλλά με 12άμηνη δέσμευση...

Link to comment
Share on other sites

Κάτι συμβαίνει με το 3G της Cosmote από χτες στην Καλαμάτα.. Δεν φεύγουν τα μηνύματα, πάρα πολλές χαμένες κλήσεις.. Έρχονται μόνο ειδοποιήσεις ότι έχω χαμένες κλήσεις, και αυτές μόνο αφότου κάνω εγώ κάποια κλήση. Είναι δηλαδή σαν να με "ξεχνάει" το δίκτυο ότι υπάρχω και όταν κάνω μια κλήση με θυμάται και μου στέλνει όλα τα μηνύματα και τις ειδοποιήσεις.. Με απλό GSM φυσικά κανένα πρόβλημα.. Γι' αυτό και εγώ το έχω γυρίσει σε μόνιμο GSM και προς το παρόν το έχω λύσει το πρόβλημα.. Παρουσιάστηκε και σε κανέναν άλλο κάτι παρόμοιο;

Δεν νομίζω να είναι θέμα κάλυψης γιατί κινούμαι στους ίδιους χώρους κάθε μέρα και ποτέ δεν είχα πρόβλημα.. Και μάλιστα σήμερα μου το έκανε στο κέντρο της πόλης, δίπλα δηλαδή από την τεράστια και εμφανέστατη κεραία πάνω στο κτίριο του ΟΤΕ..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...