Jump to content

Cosmote GPRS/3G/HSDPA: Κάλυψη, υπηρεσίες, χρεώσεις, προβλήματα


alexkotsis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παλιά έδινε 1ΜΒ

 

Τον 1ο μήνα λειτουργίας της υπηρεσίας και το κατήργησε σχεδόν αμέσως! :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σύμφωνα με την ανακοίνωση της εταιρίας υπάρχει η δυνατότητα σε επιλεγμένες περιοχές της Αθήνας.

Επειδή δε γίνεται όμως αναφορά των περιοχών αυτών,κάλεσε το 1212,ανέφερε τις περιοχές για τις οποίες ενδιαφέρεσαι να μάθεις και ζήτησε να προωθήσουν το ερώτημά σου στο τεχνικό τμήμα για να λάβεις απάντηση.Συνήθως,εντός 3 ημερών απαντάνε.Εκτός κι αν σου απαντήσουν την ίδια στιγμή.

 

Αλλά,προς το παρόν,τι να το κάνεις;Αφού δεν υπάρχουν συσκευες κινητου ούτε modems!Απλή κίνηση εντυπωσιασμού είναι διότι την πρόλαβαν άλλες και έπρεπε να απαντήσει :p

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους

 

Εχω σύνδεση Cosmote. Στο κινητό μου εμφανίζονται οι εξής επιλογές δικτύων:

 

  • Comsote WAP

  • Cosmote MMS

  • Cosmote Internet

 

Θα ήθελα να μάθω γιατί υπάρχουν αυτές οι 3 επιλογές και ποιά είναι η διαφορά τους; Ειδικότερα, θέλω να μάθω τι ακριβώς είναι η σύνδεση "Cosmote Internet".

 

Η συσκευή μου είναι Samsung SGH-L700.

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Cosmote WAP: Χρησιμοποιείται σαν προφίλ internet για πρόσβαση σε αυτό, όταν έχεις καρτοκινητό. Πολλοί λένε πως στα καρτοκινητά υπάρχει "κόφτης" ταχύτητας, αλλά δε το πιστεύω, γιατί σερφάρω από το What's Up μου με κανονικές ταχύτητες.

Cosmote MMS: Είναι το προφίλ που χρησιμοποιείται για την αποστολή/ λήψη MMS, ανεξαρτήτως τύπου αριθμού (βλ. καρτοκινητό ή συμβόλαιο)

Cosmote Internet: Χρησιμοποιείται σαν προφίλ internet για πρόσβαση σε αυτό, όταν έχεις συμβόλαιο.

Link to comment
Share on other sites

Το wap χρησιμοποιείται κυρίως αν κάποιος έχει καρτοκινητό ( ο μόνος τρόπος για να βγει στο Internet ) ή αν είναι επιθυμητή η πρόσβαση στο περιβάλλον του cosmote myview ( τόσο απο συνδρομητές συμβολαίου, όσο και απο αυτούς της καρτοκινητής ). Το cosmote internet είναι αυτό που θεωρητικά παρέχει ταχύτητες downloading στα 7.2mbps ( ανάλογα τη κάλυψη 3g στη περιοχή σου ), παρέχεται μόνο σε συνδρομητές συμβολαίου και μια βασική διαφορά ( στη περίπτωση συμβολαίου που κάποιος μπορεί να έχει και τα 2 ) είναι η χρέωση. Το wapa χρεώνεται προς 0,0119€/kb ( βγαίνει περίπου 12€ το mb ) ενώ το wireless internet ( στη περίπτωση του προγράμματος easy, χωρίς επιπλέον μηνιαίο πάγιο και χωρίς προπληρωμένο όγκο δεδομένων μηνιαίως ) παρέχει το πρώτο mb δωρεάν και απο'κει και πέρα ισχύει κλιμακωτή ογκοχρέωση με μέγιστη αυτή κατά τα πρώτα 20mb που είναι 1€/mb.
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις.

Ήθελα να ρωτήσω για τις χρεώσεις αλλά μιας και απάντησε ο UniqueGR, να το κάνω πιο συγκεκριμένο για να κατάλαβω: αν, για παράδειγμα, χρησιμοποιήσω την λειτουργία "Google" του κινητού μου και έχοντας συμβόλαιο (χωρίς όμως extra εγγραφή σε πρόγραμμα internet) θα χρησιμοποιηθεί αυτόματα η σύνδεση Cosmote Internet και θα χρεωθώ με ογκοχρέωση 1 euro / mb;

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα εχω διαβασει αρκετα αυτα που γραφετε οτι ενω εχετε 3g σημα κανετε download με 40-50 kb γιατι γινετε αυτο κανονικα δεν επρεπε να ειναι πολυ υψηλοτερο στο σπιτι μου ηρθε ενα φιλαρακι που ειχε ενα στικακι vodafone και στο speedtest εδειξε 1,5mb με τετοια ταχυτητα ποσο πρεπει να ειναι το download?αξιζει τον κοπο η οχι?
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να κάνει σύνδεση στο Cosmote Internet On The Go χωρίς να πάρει επιδότηση (στικάκη ή pcmcia) και να διακόψει μετά από 2-3 μήνες; Πρέπει οπωσδήποτε να έχεις πάγιο στην Cosmote ή μπορείς να κάνεις μιία σύνδεση αορίστου; Αν βάλεις κινητό συνδεδεμένο με καλώδιο usb είναι ok?
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να κάνει σύνδεση στο Cosmote Internet On The Go χωρίς να πάρει επιδότηση (στικάκη ή pcmcia) και να διακόψει μετά από 2-3 μήνες; Πρέπει οπωσδήποτε να έχεις πάγιο στην Cosmote ή μπορείς να κάνεις μιία σύνδεση αορίστου; Αν βάλεις κινητό συνδεδεμένο με καλώδιο usb είναι ok?

 

Κανονικά,αν δεν πάρεις επιδότηση για στικάκι δεν υποχρεούσαι να παραμείνεις συγκεκριμένο χρονικό διάστημα.Απ'όσο μου είχαν πει απ'το 1212 πριν 5 μήνες περίπου που το ρώτησα,στην περίπτωση αυτή,τοποθετείς την κάρτα ΣΙΜ σε υπάρχον στικάκι ή σε κινητό τηλέφωνο και βάζεις τις ρυθμίσεις για Ιντερνετ!

 

Εναλλακτικά,μπορείς να κάνεις μια σύνδεση συμβολαίου στο μηδενικό παγιο και πάνω στον αριθμό αυτόν να προσθέσεις την υπηρεσία wireless internet.Το μόνο μειονέκτημα στην περίπτωση αυτή είναι πως το πάγιο της υπηρεσίας είναι ελαφρως αυξημένο!Και πάλι μπορείς να διακόψεις όποτε νά'ναι!

 

Το βασικό είναι ότι δεν υπάρχει διαφορά μεταξύ των υπηρεσιών wireless internet και internet on the go.Στην ουσία είναι η ίδια υπηρεσία με άλλο όνομα και γίνεται διαχωρισμός,ανάλογα με ποιον τρόπο θα τη χρησιμοποιήσεις.Σε θέματα απόδοσης όμως είναι το ίδιο(την απόδοση δεν τη σχολιάζω βέβαια,το έκανα παραπάνω).

 

Δες και εδώ το πινακάκι των χρεώσεων για το wireless internet:

 

http://www.cosmote.gr/cosmote/cosmote.portal?locale=el_GR&_nfpb=true&_pageLabel=Tariff_Plans&catID=0b0f42bb8023bd9c&rootid=0b0f42bb80231977&pageLabel=pricelist&catName=Υπηρεσίες Δεδομένων

 

και εδώ για το internet on the go:

 

http://www.cosmote.gr/cosmote/cosmote.portal?locale=el_GR&_nfpb=true&_pageLabel=Tariff_Plans&catID=0b0f42bb80232980&rootid=0b0f42bb80231977&pageLabel=pricelist&catName=COSMOTE%20Internet%20On%20The%20Go

Link to comment
Share on other sites

Όσο κ απίθανο φαίνεται πριν 10 λεπτά κατέβασα αρχείο με hsdpa και κατέβασε 100-150Κβ/δευτερόλεπτο. Μιλάω πάντα για καρτοκινητό MEΣΩ my view. Λογικα θα γίνονται κάποιες δοκιμές γιατί δεν κατεβάζει σε όλες τις σελίδες έτσι;)
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα ένα στικάκι με 40€, νομίζω είναι καλή προσφορά.

Τι με συμφέρει, να κάνω νέο πάγιο στο όνομά μου, στο μηδενικό, με φοιτητικό πακέτο, ή στο υπάρχον της μάνας μου με τα 30€ αλλά χωρίς τη φοιτητική έκπτωση;

Μιλάω με κριτήριο τους φόρους κινητής τηλεφωνίας.

Link to comment
Share on other sites

Μη σε πολυαπασχολούν οι φόροι!Εφόσον δεν κάνεις επιπρόσθετη κίνηση και πληρώνεις μόνο το πάγιο θα είναι στα 2.38 ευρώ πλέον του παγίου!
Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο θεματάκι όμως. Το μόνο καλό με το να πάρεις τον εξοπλισμό και να ξεκινήσεις απο μηδενικό πάγιο είναι ότι δεν θα έχεις ορισμένη σύμβαση, άρα θα μπορείς να το διακόψεις ανά πάσα στιγμή. Απο την άλλη όμως, το όποιο πακέτο δεδομένων παρέχεται λίγο τσιμπημένο σε σχέση με τα άλλα οικονομικά προγράμματα. Αφού όμως δεν θα έχεις πάγιο, πάει μια η άλλη. Και σε αυτή τη περίπτωση ( για πακέτο μεχρι 5gb ), τα τέλη συνδρομητών κινητής τηλεφωνίας όντως θα είναι στα 2.38€. Απο την άλλη, το φοιτητικό πακέτο προσφέρει 5gb ( μιλάμε για Internet on the go εδώ ) αλλά είναι με σύμβαση 12 μηνών και σου παρέχεται ο εξοπλισμός, άρα σε αυτή τη περίπτωση δεν χρειάζεται να αγοράσεις άλλον.
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί όμως να μην πάρει εξοπλισμό,συνεπώς η ελάχιστη διάρκεια παραμονής είναι 2 μήνες(με την έννοια του ότι με το που συμπληρωθεί ο 1ος μήνας κάνει αίτηση διακοπής και η υπηρεσία διακόπτεται 1 μήνα μετά,εφόσον έχει προπληρωθεί το πάγιο-συνολο 2 μήνες).Την κάρτα SIM της υπηρεσίας την τοποθετεί σε κινητό,βάζει τις ρυθμίσεις για internet σε υπολογιστή και κινητό και έπειτα συνδέει το κινητό με Wi-Fi,Bluetooth ή USB καλώδιο.
Link to comment
Share on other sites

Σηκώνω τα χέρια ψηλά, δεν έχω ακούσει κάτι τέτοιο για το Internet on the go.

Μίλησα σήμερα με μια γνωστή μου που δουλεύει σε κατάστημα Cosmote και της είπαν ότι ισχύει. Το θέμα τώρα είναι αν βάλω ένα οποιοδήποτε HSPA stick, αν μπορώ να κάνω τη δουλειά μου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση.Ειμαι συνδρομητης της Cosmote και συγκεκριμενα διπλος συνδρομητης απο την εννοια οτι εχω και καρτα αλλα και συμβολαιο.Καθημερινα μετα απο καποια συγκεκριμενη ωρα και μετα η What's up παθαινει κατι σε ολους τους χρηστες πανελλαδικος και δεν μπορουμε να καλεσουμε!Μηπως ξερετε τι μπορει να συμβαινει?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση.Ειμαι συνδρομητης της Cosmote και συγκεκριμενα διπλος συνδρομητης απο την εννοια οτι εχω και καρτα αλλα και συμβολαιο.Καθημερινα μετα απο καποια συγκεκριμενη ωρα και μετα η What's up παθαινει κατι σε ολους τους χρηστες πανελλαδικος και δεν μπορουμε να καλεσουμε!Μηπως ξερετε τι μπορει να συμβαινει?

 

Παρα πολλες σελιδες στο θεμα''καλυψη δικτυου και προβληματα'' αναφερονται σε αυτο το προβλημα.Διαβασε και θα δεις....

Link to comment
Share on other sites

Συμβαινει οτι σας δουλευουν ψιλο γαζι... απορω πως συνεχιζει και ειναι πρωτη αυτη η αχρηστη εταιρεια..
Link to comment
Share on other sites

ολα ειναι θεμα χρηστων. την cosmote την θαυμαζω:clap: που μπορεσε να εχει τους πιο πολλους συνδρομητες τους χρηστες ομως οχι γιατι δεν καταλαβαινουν την κατασταση που επικρατει!:(:mad:

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Πριν απο 10 μηνες περιπου, πηρα μια καινουργια συσκευη με επιδοτηση, λογω ανανεωσης συμβολαιου με την cosmote. Μεχρι και σημερα αυτο που εχω καταφερει ειναι να αγανακτησω τοσο που να θελω να τους γκρεμισω!!!

 

Αυτο γιατι, οταν πηρα την συσκευη, εκανα το λαθος να επιλεξω εκεινο το κουμπακι που λεει ιντερενετ... Και εκει ξεκινησαν ολα... Παταω λοιπον το μαγικο κουμπακι, και τσουπ! ανοιγει η σελιδα της google,εγω απλα περιμενα να μου να εισαγω τις ρυθμισεις, οπως εβγαζε σε ολα τα κινητα που ειχα δει μεχρι στιγμης. Ομως οχι, καταφερα και μπηκα και σε αλλες σελιδες, msn, facebook, youtube, κ.α., ημουν 10 λεπτα περιπου και εβελεπα τα site στα οποια θα μπορουσαν να περιηγηθω... Και αφου περασαν αυτα τα λεπτα, σκεφτηκα πως θα επρεπε να μαθω ποσο χρεωνεται αυτη η υπηρεσια. αρχικα τηλεφωνησα σε ενα φιλο μου, που ξερει απο αυτα, μου ειπε να προσεξω πολυ γιατι οι χρεωσεις ειναι μεγαλες. Επειτα σε μια φιλη μου που την πατησε, γιατι πατουσε κατα λαθος το κουμπι του ιντερνετ οταν ηταν στην τσαντα της, και την χρεωνε κανονικα. Βεβαια οπως και η φιλη μου, εγω δεν ειχα κανει καποια διαδικασια για να καταφερω να συνδεθω με το ιντερνετ, οπως μου ειπαν αργοτερα, η υπηρεσια ενεργοποιουταν αυτοματα!!! Δηλαδη χωρις να το θελεις, αν το εχεις στην τσαντα σου π.χ.

 

Οποτε τηλεφωνω και στην εξυπηρετηση πελατων της cosmote, οπου ρωτραω αρχικα την κοπελα που σηκωσε το τηλεφωνο, για ποιο λογο ειναι ενεργοποιημενη η υπηρεσια αυτη στο κινητο μου... και μου απανταει οτι ενεργοποιειται αυτοματα... φυσικα... Ρωταω για τις χρεωσεις, υποψιασμενος αλλα οχι και πολυ πληροφορημενος, και με ρωταει η κοπελα για ποιες χρεωσεις θελω να ενημερωθω... για το wireless internet η για το wap advance. "ξερω κι εγω, για το ιντερνετ", απανταω κι εγω... και μου λεει οτι ειναι 1 ευρω το mb, και απο τα 20 και πανω πεφτει και αλλο η τιμη... Πολυ καλα μεχρι στιγμης... ρωταω λοιπον αν υπαρχει και καποιο προγραμμα που θα μπορουσα να μπω, η αν υπαρχει κατι αλλο γενικοτερα το οποιο θα επρεπε να μαθω... και αφου εκανα και μια ερωτηση για τη σελιδα youtube για κινητα, που ειναι wap περιεχομενο, χωρις να παρω καποια προειδοποιητικη συμβουλη, μου απαντησε οτι αυτα ειναι ολα και πως δεν υπαρχει κατι αλλο... Τελεια!

 

Ουτε κρυφες χρεωσεις λοιπον, δεν υπαρχει καποιο προγραμμα δυστυχως, αλλα τουλαχιστον ειναι μονο 1 ευρω το mb. Αντε καλα... Για να δουμε...

 

Και ερχεται ο λογαριασμος του μηνα... 250 ευρουλακια εξτρα, για ενα περιεργο πραγμα που λεγεται wap advance... τι να ειναι αυτο??? Τηλεφωνω ξανα την εξυπ. πελατων, και με ενημερωνουν επιτελους οτι υπαρχρι καποια μικρηηηηηη διαφορουλα... Αλλο wireless internet και αλλο wap advance... Καλα το ξεραμε αυτο... αλλα δεν ηξερα οτι μπορω να μπω σε τετοιες σελιδες... βασικα δεν ηξερα ποια ηταν η διαφορα... και φυσικα δεν ηξερα οτι ειχε την δεκαπλασια χρεωση!!! Το δικιο μου??? που να το βρω? εκανα αιτηση αμφισβητησης χρεωσεων, λογω ελλειπους ενημερωσης... Τα @@ μου πηρα!!! Κανω κοινοποιηση καταγγελιας μεσω ε.ε.τ.τ. Και ειχαμε το ιδιο αποτελεσμα... Τους ελεγα οτι αφου εχετε ηχογραφημενες τις συνομιλιες μου, ακουστε τι ρωτησα και τι απαντηση πηρα... Τα δικα τους αυτοι... Στην ερωτηση που εκανα σε αυτη μου απαντησαν, επαναλαμβαναν... Οποτε ξαναπαιρνω τηλεφωνο, και ρωταω ανυποψιαστος τα ιδια ακριβως πραγματα... Αλλος κοσμος... Η απολυτη ενημερωση, και ποιες ειναι οι διαφορες και πως μπαινω σε σελιδες wap και τι ειναι αυτες, και ποσο χρεωνονται, και ολα!!! Αναυδος εγω... Οποτε σκεφτομαι το εξης, θα παρω τις συνομιλιες και θα τις καταθεσω σαν αποδεικτικα σε δικαστηριο... Ηταν ελαφρυ το αερακι που φυσουσε τοτε και δεν ξυπνησα καλα φαινεται...!!! Ουτε φονη ουτε ακροαση... Καποια στιγμη, με καλουν στο κινητο και μου λενε οτι δεν μπορουν να μου τις δωσουν, γιατι δεν ειναι αυτη η πολιτικη τους... Και??? Τις θελω!!! Κανω καταγγελια και εχετε τις αποδειξεις μου!!! οποτε στελνω γραπτο αιτημα, και τους ζηταω τους λογους και τους νομους βαση των οποιοων αρνουνται να μου αποστειλουν τις συνομιλιες... Την ιδια ημερα παιρνω τον δικηγορο μου τηλεφωνο και του λεω οτι θελω να τους παω στα διακστηρια... και εκει καταλαβαινω το παιχνιδι που παιζεται...

 

Με ρωταει ο δικηγορος για τι ποσο μιλαμε... και του απανταω οτι ειναι 300 ευρω πανω κατω... Και αρχιζει και βριζει... γιατι εκει στηριζετραι το ολο θεμα... οτι δεν ξεκινας μια διαδικασια που θα σου κοστισει 2000, για να γλυτωσεις 300 ευρω... Ετσι, εκμεταλευονται το γεγονος οτι ειναι ασκοπο και ασυμφορο να τους τρεξεις στα δικαστηρια... Και σαν να μην φτανει αυτο, ερχεται και η απαντηση μετα απο 2 βδομαδες στο αιτημα μου, οπου λεει οτι λογω παλαιοτητας οι συνομιλιες δεν δυναται να παρασχεθουν... Βγαλε ακρη εσυ τωρα, και αρχισε να ξεμπλεκεις... Χωρις δικηγορο και χωρις να σκασεις ενα διχιλιαρο απο εδω και απο εκει δεν θα βγει ακρη... Αυτοι θα λενε τα δικα τους και εσυ θα λες τα δικα σου...

 

Οποτε... ζηταω απο οποιον εχει το ιδιο ακριβως προβλημα, να επικοινωνησει μαζι μου... και να καταφερουμε να μαζεψουμε και αλλο κοσμο, ωστε πρωτον να μοιραστουμε τα εξοδα, και δευτερον να εχουμε μια πιο ισχυρη εικονα στα διακστηρια...

 

Σκεφτειτε απλα τον τροπο με τον οποιο μας δουλευουν, με τον οποιο μας θεωρουν ανικανους να αντιδρασουμε, το οτι περιμενουν να συνεχισουμε να ειμαστε συνδρομητες τους, αφου ηταν δικο μας το λαθος εξαρχης, και το πως αφαιρουν γλυκα γλυκα τα χρηματα απο τις τσεπες μας και εμεις τους κοιταζουμε σαν υπνωτισμενοι... Θυμηθειτε την μερα που ηρθε ο λογαριασμος και διαπιστωσατε την απατη... το ποσο ταπεινωμενοι νοιωσατε εκεινη την στιγμη... και γυριστε το εναντιων τους!!! Βοηθηστε με να τους κανουμε να το πληρωσουν αυτοι ακριβα... Οχι εμεις!!!

 

Η ιστορια μου εχει και αλλες πτυχες, οπου νομιζω ειναι ασκοπο και κουραστικο να τις αναφερω ολες, αλλα πιστεψτε με, υπαρχει μεγαλη κονομα πισω απο αυτη την ιστορια. Δεν γινεται καταλαθος, ουτε κατα των συμφεροντων της εταιριας αυτης...

 

Ελπιζω καποιοι να ευαισθητοποιηθουν και να κανουν το βημα... Αναμενω... e-mail: <lazacomm@hotmail.com>

Link to comment
Share on other sites

Οταν ο πάροχος δεν ενεργοποιεί εξαρχής μια υπηρεσία - πρωτόκολλο (π.χ. MMS ή WAP), πλήθος πελατών διαμαρτύρονται γιατί πρέπει να στείλουν μήνυμα για ενεργοποίηση. Τώρα τελευταία που τα MMS και WAP ενεργοποιούνται αυτόματα (ή τα έχουμε ενεργοποιημένα ήδη χωρίς να το θυμόμαστε, γιατί όταν εγώ ενεργοποίησα πριν 3 χρόνια το WIEASY, to MMS και το WAP, όποια συσκευή και αν αλλάξω, και η συσκευή έχει έτοιμες τις ρθυθμίσεις -και να θυμίσω πως σχεδόν όλα τα Nokia και τα SE μόλις πρωτολειτουργήσουν κατεβάζουν ρυθμίσεις παρόχου -, δεν χρειάζεται να κάνω κάτι, το τηλέφωνο είναι έτοιμο για σύνδεση), διαμαρτυρόμαστε γιατί είναι ενεργοποιημένα.

 

Ωρες ώρες μου φαίνεται πως συμεριφερόμαστε όπως κάποιος που πήγε σε ένα εστιατόριο, άρχισε να τρώσει στο μπουφέ χωρίς να κοιτάξει τον κατάλογο, και όταν πήγε να πληρώσει, διαπίστωσε πως οι τιμές ήταν πολύ ακριβότερες από ό,τι φανταζόταν.

 

Και να συμπληρώσω, πως αν είχες ένα συμβόλαιο που είχε π.χ. τα πρώτα 30 ΜΒ χρήσης δωρεάν, εκεί πραγματικά θα είχες δίκιο να κινηθείς νομικά (αλλά εκεί δεν θα χρειαζόταν γιατί με την αμφισβήτηση λογαριασμού θα είχες κατευθείαν πίστωση των χρημάτων που χρεώθηκες), αλλά τώρα η υπόθεση είναι τόσο απλή και ξεκάθαρη, που δεν έχει νόημα να πληρώσεις λεφτά στο δικαστήριο απλά για να σου πει και το δικαστήριο πως έχεις άδικο.

Link to comment
Share on other sites

Οταν ο πάροχος δεν ενεργοποιεί εξαρχής μια υπηρεσία - πρωτόκολλο (π.χ. MMS ή WAP), πλήθος πελατών διαμαρτύρονται γιατί πρέπει να στείλουν μήνυμα για ενεργοποίηση. Τώρα τελευταία που τα MMS και WAP ενεργοποιούνται αυτόματα (ή τα έχουμε ενεργοποιημένα ήδη χωρίς να το θυμόμαστε, γιατί όταν εγώ ενεργοποίησα πριν 3 χρόνια το WIEASY, to MMS και το WAP, όποια συσκευή και αν αλλάξω, και η συσκευή έχει έτοιμες τις ρθυθμίσεις -και να θυμίσω πως σχεδόν όλα τα Nokia και τα SE μόλις πρωτολειτουργήσουν κατεβάζουν ρυθμίσεις παρόχου -, δεν χρειάζεται να κάνω κάτι, το τηλέφωνο είναι έτοιμο για σύνδεση), διαμαρτυρόμαστε γιατί είναι ενεργοποιημένα.

 

Ωρες ώρες μου φαίνεται πως συμεριφερόμαστε όπως κάποιος που πήγε σε ένα εστιατόριο, άρχισε να τρώσει στο μπουφέ χωρίς να κοιτάξει τον κατάλογο, και όταν πήγε να πληρώσει, διαπίστωσε πως οι τιμές ήταν πολύ ακριβότερες από ό,τι φανταζόταν.

 

Και να συμπληρώσω, πως αν είχες ένα συμβόλαιο που είχε π.χ. τα πρώτα 30 ΜΒ χρήσης δωρεάν, εκεί πραγματικά θα είχες δίκιο να κινηθείς νομικά (αλλά εκεί δεν θα χρειαζόταν γιατί με την αμφισβήτηση λογαριασμού θα είχες κατευθείαν πίστωση των χρημάτων που χρεώθηκες), αλλά τώρα η υπόθεση είναι τόσο απλή και ξεκάθαρη, που δεν έχει νόημα να πληρώσεις λεφτά στο δικαστήριο απλά για να σου πει και το δικαστήριο πως έχεις άδικο.

 

Η διαφορα ειναι στο οτι εγω πηγα και ειδα πρωτα τις τιμες, πριν πεσω με τα μουτρα στο μπουφε... ρωτησα τον μετρ του μαγαζιου... και μου απαντησε... αλλα δεν μου ειπε οτι αυτο ισχυει μονο για τα μακαρονια... και οτι αν παρω τηγ. πατατες θα πληρωσω παραπανω... Και εκανα ερωτηση για το αν υπαρχει καποιο προγραμμα με καποια mb προπληρωμενα... απλα ηταν αρνητικη η απαντηση... οποτε για πες μου... τι ακρη βγαζεις??? και οσο για την πρωτη σου παρατηρηση, καμια υπηρεσια δεν θα πρεπει να ενεργοποιειται αυτοματα, χωρις την εγκριση του πελατη... γιατι δεν γινεται για την δικη του << ευκολια>>, αλλα για την ευκολια της cosmote και οποιασδηποτε αλλης ισως, στο να ξαφριζουν τσεπες... α, και επισης, ακομα και αν μπεις σε ενα τετοιο προγραμμα που λες, στην cosmote και μονο σε αυτην το εχω παρατηρησει, οταν μπεις σε σελιδα με περιεχομενο wap advance, χρεωνεσαι κανονικοτατα... και με τον νομο...

 

οσο για το τι θα γινει στα δικαστηρια... οφειλαν να με ενημερωσουν, και να μου εξηγησουν τις διαφορες αναμεσα στο wireless internet και το wap advance... γιατι μπορει εγω να μην ξερω αγγλικα... να μην ξερω καν ελληνικα... να ειμαι ενας τσοπανος πανω στο βουνο... οφειλω να τους πληρωσω ενα σκασμο λεφτα, επειδη δεν εχω την καταληλη εκπαιδευση ισως??? Και το λεω αυτο επειδη το εχω δει να συμβαινει και αυτο... χωρις να ξερει ο αλλος οτι εχει ενα κουμπακι το κινητο του που αν το πατησει μπαινει στο ιντερνετ, που δεν ξερει ουτε το ιντερνετ τι ειναι... το εχει στην τσεπη του, και πατιεται μονο του και χρεωωωωνεται... και τριβει τα χερια της η cosmote... που να ξερει γιατι του ερχεται τοσο ο λογαριασμος και πως να κανει την ερωτηση στο μαγαζι που ντρεπεται... Φταιει αυτος που ειναι αμορφωτος... η φταινε ο αλλοι που ειναι μορφωμενοι και κοπροσκυλα...???

 

Νομιζω η υποθεση ειναι απλη... Μια υπηρεσια η οποια ενεργοποιηθηκε χωρις την εγκριση μου, χρησημοποιηθηκε απο εμενα, και οταν ζητησα να ενημερωθω για τις χρεωσεις αυτης, η ενημερωση αυτη ηταν ελειπης... Με αποτελεσμα να χρεωθω και εγω οπως και αρκετος κοσμος ακομα που ξερω με ενα ποσο που τιποτα αλλο παρα αδικο ειναι... ειμαι vodafone εδω και 6 μηνες και μπαινω στα ιδια site που εμπαινα οταν ειχα cosmote, και τωρα για αυτην μου την πλοηγηση πληρωνω 3,5 ευρω το μηνα... ενω ακομα κι αν εδινα αυτα τα χρηματα στην ψοσμοτε, οταν θα εμπαινα σε αυτα τα site θα χρεωνομουν εξτρα... Ειναι τακτικη που ακολοουθει και το πιστευω αυτο... ειναι η μονη που τοσο καιρο δεν υποστηριζει τετοιου ειδους site...

 

Και οσο για σενα γενικοτερα που προσπαθεις να μου πεις να τα παρατησω... Μηπως εισαι υπαλληλακος της cosmote??? Γιατι σε βλεπω εντονα κριτικο με το ολο θεμα... Ισως απλα βεβαια να μην την εχεις πατησει κι εσυ, οποτε γι'αυτο να οσυ φαινειται περιεργο... Δεν στο ευχομαι... συγγνωμη για την καχυποψια μου... αλλα εχω ακουσει πολλα απο αυτην την εταιρια τοσο καιρο...

 

Ευχαριστω για το ενδιαφερον παντως...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...