Jump to content

Cosmote GPRS/3G/HSDPA: Κάλυψη, υπηρεσίες, χρεώσεις, προβλήματα


alexkotsis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα καλέσεις 1212 αν έχεις συμβόλαιο ή 1313 αν έχεις καρτοκινητό και θα ζητήσεις ενεργοποίηση!Δεν έχει κάποιο επιπλεόν κόστος,πέραν του τηλεφωνήματος στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών.Επίσης,μπορείς να κάνεις ενεργοποίηση και μέσω του myaccount,αν έχεις λογαριασμό και να μην πάρεις καν τηλέφωνο στην εξυπηρετηση πελατών!

 

Τέλος.υπάρχει ένα πακέτο για χρήση wap,το My Web 'n' View!Κόστος 4 ευρώ κάθε μήνα και 40 δωρεάν mb όγκου δεδομένων!Για ενεργοποίηση,στέλνεις WAP στο 1333 και έπειτα θα σου έρθουν οι ρυθμίσεις!Τις αποθηκεύεις!Για τις πρώτες 15 ημέρες η υπηρεσία παρέχεται δωρεάν!Άπαξ και περάσουν οι πρώτες 15 μέρες πρέπει να μπεις στο μενού MY View(είναι η αρχική σελίδα στο προφίλ των ρυθμίσεων)και να κάνεις εκ νεόυ ενεργοποίηση της υπηρεσίας!Από κει και πέρα,ανανεώνεται αυτόματα κάθε μήνα!

Καταπιστικοτατος!!! ευχαριστώ πολύ :up:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν χρειάζεται να καλέσεις κάπου για να έχεις videoκλήση. Είναι εξ'ορισμού ενεργοποιημένη στα cosmote. Το μόνο που χρειάζεσαι είναι να βρίσκεσαι κάτω απο 3g δίκτυο,να έχεις συμβατή συσκευή, να έχεις ρυθμίσει το κινητό σου σε διπλή λειτουργία δικτύου και να πληροί τις ίδιες προϋποθέσεις και ο συνομιλητής σου.
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να καλέσεις κάπου για να έχεις videoκλήση. Είναι εξ'ορισμού ενεργοποιημένη στα cosmote. Το μόνο που χρειάζεσαι είναι να βρίσκεσαι κάτω απο 3g δίκτυο,να έχεις συμβατή συσκευή, να έχεις ρυθμίσει το κινητό σου σε διπλή λειτουργία δικτύου και να πληροί τις ίδιες προϋποθέσεις και ο συνομιλητής σου.

 

Σε ολες τις εταιρειες πλεον ειναι ενεργοποιημενες απο την αρχη

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικα (αλλα και πρακτικα) έχει ιδιο ακριβως ευρος ζωνης με την Vodafone και φυσικα δεν παιζει μονη της στα 1800 (αλλα με τους αλλους 2).

 

αν δεν κανω λαθος απο αρχης της κινητης στην Ελλαδα η τοτε Panafon και μετα η Telestet δεν ξεκινησαν να εκπεμπουν στα 900 (870-930 πρακτικα) ? Και στη συνεχεια η Cosmote ξεκινησε στα 1800? Ειχαμε τοτε και τις συσκευες που επιαναν μονο μια μπαντα. Αυτο που μοιραζονται απο κει και περα ειναι πανω απο τα 1900 που μπαινουμε σε 3g.

 

(εχω μεινει πισω?:wacko::wacko:)

Link to comment
Share on other sites

Είναι dual band εδώ και πολλά χρόνια και οι 3!Τους έχει εκχωρηθεί φάσμα συχνοτήτων και στα 900 και στα 1800 MHz για το gsm!
Link to comment
Share on other sites

οκ thx για τη διορθωση...πρεπει να αναβαθμιζουν που και που τα βιβλια στις σχολες βλεπετε για να μη γινομαστε και ρομπα :)
Link to comment
Share on other sites

Καλά,σώθηκες..Στα δικά μας,εκ των οποίων τα περισσότερα είναι εκδόσεις ακόμη και του 2007-2008,δεν υπάρχει η παραμικρη αναθεώρηση..Ακόμη η Κοσμοτέ κατ'αυτά εκπέμπει στα 1800 και οι άλλες 2 καλύπτουν πιο άνετα μεγάλες περιοχές λόγω των 900 MHz!Μπάχαλο! :lol:

 

Πάντως σε περιοχές με υψηλή κίνηση,καθώς και πυκνοκατοικημένες περιοχές χρησιμοποιείται ως επί τω πλείστον το 1800άρι απ'όλες..Αρκεί να υπάρχει βέβαια πυκνό δίκτυο,αλλιώς υπεισέρχονται προβλήματα κάλυψης

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω... θα πάω στην Sαντορίνη, Οία και θέλω να πάρω 3g internet για το laptop.

 

Ξέρετε άμα έχει καλό σήμα εκεί; Καλύτερα θα είναι με cosmote η με vodafone;

 

Ο χρόνος απόκρισης(ping) σε αυτά τα δίκτυα πώς είναι; Μπορεί κάποιος να πάιξει online παιχνίδια;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω... θα πάω στην Sαντορίνη, Οία και θέλω να πάρω 3g internet για το laptop.

 

Ξέρετε άμα έχει καλό σήμα εκεί; Καλύτερα θα είναι με cosmote η με vodafone;

 

Ο χρόνος απόκρισης(ping) σε αυτά τα δίκτυα πώς είναι; Μπορεί κάποιος να πάιξει online παιχνίδια;

 

Noμίζω και οι δύο έχουν 3G αλλά καλύτερα να πάρεις στην εξυπηρέτηση πελατών τους και να ρωτήσεις συγκεκριμένα (1212 για cosmote, 13830 για vodafone). Μην περιμένεις καλό ping με 3G σύνδεση...

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τηλέφωνο και από τι λένε έχουνε κάλυψη και οι δυο.....

 

Θέλω να πάιζω και κάνα warcraft frozen throne... έχω δοκιμάσει να πάιξω στην Αθήνα με 3g της vodafone και πήγαινε πολύ καλά...

 

Έχει κανείς πρόσφατη εμπειρία με 3g στη Σαντορινη ?

Link to comment
Share on other sites

γενικα παιχνιδια παιζεις αν εχεις 3g σημα...φιλαρακι σηκωνε 2-3 παραθυρα lineage και teamspeak ταυτοχρονα χωρις lag
Link to comment
Share on other sites

Πήρα τηλέφωνο και από τι λένε έχουνε κάλυψη και οι δυο.....

 

Θέλω να πάιζω και κάνα warcraft frozen throne... έχω δοκιμάσει να πάιξω στην Αθήνα με 3g της vodafone και πήγαινε πολύ καλά...

 

Έχει κανείς πρόσφατη εμπειρία με 3g στη Σαντορινη ?

Αν θες γενικά γρήγορες ταχύτητες,μάλλον η Κοσμοτέ(ιδίως αυτόν τον καιρό),είναι η τελευταία που θα έπρεπε να σκεφτείς...Πολλά προβλήματα σε απόδοση σε πολλές περιοχές της Ελλάδας!

Link to comment
Share on other sites

Αν θες γενικά γρήγορες ταχύτητες,μάλλον η Κοσμοτέ(ιδίως αυτόν τον καιρό),είναι η τελευταία που θα έπρεπε να σκεφτείς...Πολλά προβλήματα σε απόδοση σε πολλές περιοχές της Ελλάδας!

 

Δεν θα συμφωνήσω μαζί σου.

Έχω εδω και πολύ καιρό cosmote internet και δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα.

το πρόβλημα απο οτι φαίνεται παρουσιάζεται στα καρτικινητά και συγκεκριμένες ώρες πάντα.

τώρα οσον αφορα την Σαντορίνη δεν μπορώ να ξέρω τι ταχύτητα 3g μπορει να έχει

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα συμφωνήσω μαζί σου.

Έχω εδω και πολύ καιρό cosmote internet και δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα.

το πρόβλημα απο οτι φαίνεται παρουσιάζεται στα καρτικινητά και συγκεκριμένες ώρες πάντα.

τώρα οσον αφορα την Σαντορίνη δεν μπορώ να ξέρω τι ταχύτητα 3g μπορει να έχει

 

Σε ποιά περιοχή? Γιατι τη προηγούμενη εβδομάδα που ήμουν Χανιά δούλευα με Cosmote και σερνότανε... Και στην Αθήνα όποτε έχω δοκιμάσει ή που θα πετάει ή που θα σέρνεται, καθόλου σταθερότητα.

Link to comment
Share on other sites

μιλάμε για αθήνα - πειραιά καθώς και πελλοπόνησο.

το βασικό όμως για εμένα είναι να ξέρεις καθε τι που έχεις γιατι το έχεις.

δεν μπορεί να περιμένεις απο μία σύνδεση η οποία μεταδίδεται μέσω αέρα να αποδίδει και να σου δίνει αντίστοιχη σταθερότητα με το adsl που περνάει απο "σύρμα"

άρα για μένα που θέλω internet σε οποιοδηποτε σημείο και αν βρίσκομαι για απλή χρήση , άντε και για κανενα online game είναι αποδεκτά κάποια μικροπροβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

μιλάμε για αθήνα - πειραιά καθώς και πελλοπόνησο.

το βασικό όμως για εμένα είναι να ξέρεις καθε τι που έχεις γιατι το έχεις.

δεν μπορεί να περιμένεις απο μία σύνδεση η οποία μεταδίδεται μέσω αέρα να αποδίδει και να σου δίνει αντίστοιχη σταθερότητα με το adsl που περνάει απο "σύρμα"

άρα για μένα που θέλω internet σε οποιοδηποτε σημείο και αν βρίσκομαι για απλή χρήση , άντε και για κανενα online game είναι αποδεκτά κάποια μικροπροβλήματα.

 

Δεν λέει κανείς το αντίθετο. Δυστυχώς όμως στη συγκεκριμένη υπηρεσία της cosmote έχω παρατηρήσει προβλήματα που ξεπερνούν τα όρια του ανεκτού (π.χ να κατεβάζεις με 25 ΚΒ/sec από το site της Apple). Κυρίως σε σύγκριση με τον ανταγωνισμό. Anyway, είναι ότι σου κάτσει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα συμφωνήσω μαζί σου.

Έχω εδω και πολύ καιρό cosmote internet και δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα.

το πρόβλημα απο οτι φαίνεται παρουσιάζεται στα καρτικινητά και συγκεκριμένες ώρες πάντα.

τώρα οσον αφορα την Σαντορίνη δεν μπορώ να ξέρω τι ταχύτητα 3g μπορει να έχει

 

Μα δεν αναφέρομαι μόνο στα καρτοκινητά,τα οποία ούτως ή άλλως έχουν κόφτη στη μέγιστη ταχύτητα!Σύνδεση είχα κι ενεργοποιημένο πακέτο με 29 ευρώ το μήνα και μετάνιωνα που τα έδινα-για Θεσσαλονίκη μιλάω πάντα!Αλλά σαφώς ο καθένας έχει τις εμπειρίες του!Απλά,κατ'εμέ η Vodafone αποδίδει όλες τις στιγμές της μέρας,ασχέτως κίνησης δικτύου!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου λύσει κάποιος την εξής απορία;

 

Ποιά η διαφορά μεταξύ COSMOTE Wireless Internet και COSMOTE Internet On The Go ;;;

 

Χρεώσεις:

Wireless Internet

COSMOTE Internet On The Go

 

To πρώτο προσφέρει με μηδενικό πάγιο 1ΜΒ τον μήνα, ενώ για το ίδιο πράγμα το Internet On The Go θέλει 3,5€.:blink:

 

Ευχαριστώ

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου λύσει κάποιος την εξής απορία;

 

Ποιά η διαφορά μεταξύ COSMOTE Wireless Internet και COSMOTE Internet On The Go ;;;

 

Wireless Internet

COSMOTE Internet On The Go

To πρώτο προσφέρει με μηδενικό πάγιο 1ΜΒ τον μήνα, ενώ για το ίδιο πράγμα το Internet On The Go θέλει 3,5€.:blink:

 

Ευχαριστώ

Tα wireless internet είναι τα επιπρόσθετα πακέτα data στα συμβόλαια για χρήση internet από το κινητό.

Τα internet on the go είναι για πρόσβαση στο internet από laptop με χρήση ειδικής ασύρματης κάρτας USB.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και τα 2 πακέτα την ίδια δουλειά κάνουν!Μπορείς να ενεργοποιήσεις το Wireless internet στον αριθμό σου-Aν π.χ. Δε θες να δεσμευτείς με επιπρόσθετο συμβόλαιο-και να σερφάρεις απ'τον υπολογιστή,συνδέοντας το κινητό με καλώδιο,wi-fi ή bluetooth!οι ταχύτητες και θ διαθεσιμότητα της υπηρεσίας είναι το ίδιο και στους 2 τύπους προγραμμάτων!
Link to comment
Share on other sites

Tα wireless internet είναι τα επιπρόσθετα πακέτα data στα συμβόλαια για χρήση internet από το κινητό.

Τα internet on the go είναι για πρόσβαση στο internet από laptop με χρήση ειδικής ασύρματης κάρτας USB.

 

A, oπότε εμένα με ενδιαφέρει από κινητό, άρα ...wireless internet.

 

 

 

Φυσικά και τα 2 πακέτα την ίδια δουλειά κάνουν!Μπορείς να ενεργοποιήσεις το Wireless internet στον αριθμό σου-Aν π.χ. Δε θες να δεσμευτείς με επιπρόσθετο συμβόλαιο-και να σερφάρεις απ'τον υπολογιστή,συνδέοντας το κινητό με καλώδιο,wi-fi ή bluetooth!οι ταχύτητες και θ διαθεσιμότητα της υπηρεσίας είναι το ίδιο και στους 2 τύπους προγραμμάτων!

 

Συνδέθηκα με WLAN απ το router στο σπίτι μου. Κατέβασα, έστειλα mail, όλα οκ.

Για όλα αυτά δε χρεώνομαι τίποτα, σωστά ?? :)

Ενεργοποίησα το Wireless internet easy με μηδενικό πάγιο (έτσι για δοκιμή), μου το έβγαλε σαν επιλογή όταν πήγα να συνδεθώ, αλλά επέλεξα WLAN.

 

Είστε γενικά ευχαριστημένοι π.χ. από το πρόγραμμα με τα 200-250 ΜΒ?

Ευχαριστώ παιδιά!:)

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους! Έχω What's Up και έχω ενεργοποιήσει τα 40mb για γνωριμία με το My View (15 ημερών). Στους Αγίους Αναργύρους Αθηνών έχω full HSDPA σήμα και πιάνω ταχύτητες μέχρι 20KB/s! :mad: Γιατί τόσο λίγο ρε παιδιά? Φταίει το κινητό μου (έχω το Sony Ericsson W910i) ή μήπως επειδή έχει "μπουκώσει" το δίκτυο με την προσφορά των 1000' δημιουργεί πρόβλημα στην ταχύτητα? Φωτίστε με... :blink: :dizzy:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους! Έχω What's Up και έχω ενεργοποιήσει τα 40mb για γνωριμία με το My View (15 ημερών). Στους Αγίους Αναργύρους Αθηνών έχω full HSDPA σήμα και πιάνω ταχύτητες μέχρι 20KB/s! :mad: Γιατί τόσο λίγο ρε παιδιά? Φταίει το κινητό μου (έχω το Sony Ericsson W910i) ή μήπως επειδή έχει "μπουκώσει" το δίκτυο με την προσφορά των 1000' δημιουργεί πρόβλημα στην ταχύτητα? Φωτίστε με... :blink: :dizzy:

 

Δεν φταίει το κινητό. Εγώ έχω χειρότερα προβλήματα από σένα. Όλη την μέρα (εκτός από πρώτες πρωινές ώρες) οι ταχύτητες μέσω HSDPA είναι χειρότερες και από GPRS:o . Έλεος .

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν,οι καρτοκινητοί έχουν περιορισμό στην ταχύτητα!Χρησιμοποιούν διαφορετικό apn από αυτό του Ίντερνετ!Οπότε,δεν πρέπει κανείς να περιμένει εκπληκτικές ταχύτητες!Επιπλέον,υπάρχει ένα γενικότερο πρόβλημα με την απόδοση του δικτύου,οπότε η κατάσταση γίνεται ακόμη χειρότερη!Σε αντίθεση με άλλα δίκτυα,που το wap τους είναι πραγματικό Ίντερνετ και όχι κοροϊδία....(Ναι,μπηχτή ήταν αυτή...)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...