Jump to content

Cosmote GPRS/3G/HSDPA: Κάλυψη, υπηρεσίες, χρεώσεις, προβλήματα


alexkotsis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

έχετε υπόψιν σας τι μπορεί να φταίει που μου βγάζει στο 50% των κλήσεων που κάνω το μήνυμα "δίκτυο απασχολημένο" ?

είναι κουραστικό και εκνευριστικό :(

και το κάνει και στις 2 συσκευές που έχω, ενώ έχω φουλ σήμα :(

 

Προφανώς στην περιοχή που είσαι υπάρχει πολύ κίνηση στο δίκτυο με αποτέλεσμα να μην υπάρχουν διαθέσιμα κανάλια στον σταθμό βάσης. Υπάρχει επίσης και η περίπτωση της βλάβης στον σταθμό βάσης όπου μέρος του εξοπλισμού έχει βγεί εκτός. Οι εναπομείναντες πομποδέκτες δεν μπορούν να σηκώσουν την αυξημένη κίνηση. Καλό είναι να το αναφέρεις στην εξυπηρέτηση πελατών ώστε αν το πρόβλημα είναι μόνιμο να πράξεις αναλόγως.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλημερα.

 

το COSMOTE Internet On The Go Student με 25 ευρω το μήνα πάγιο μπορώ να το χρησιμοποιήσω σε συμβόλαιο για το κινητό και να μην το έχω για χρήση μέσω λαπτοπ? Η θα χρειάζεται να έχω και δεύτερη κάρτα σιμ και θα πρέπει να τις αλλάζω ? η δεν εχω καταλάβει εγω κάτι σωστά?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

καλημερα.

 

το COSMOTE Internet On The Go Student με 25 ευρω το μήνα πάγιο μπορώ να το χρησιμοποιήσω σε συμβόλαιο για το κινητό και να μην το έχω για χρήση μέσω λαπτοπ? Η θα χρειάζεται να έχω και δεύτερη κάρτα σιμ και θα πρέπει να τις αλλάζω ? η δεν εχω καταλάβει εγω κάτι σωστά?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

 

Το internet on the go, είναι αποκλειστική σύνδεση απο μόνη της, δεν είναι πρόσθετη υπηρεσία σε γραμμή φωνής. Είναι σύνδεση δεδομένων. Θεωρητικά μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε συσκευή κινητής τηλεφωνίας ( με τη προϋπόθεση ότι η συσκευή είναι συμβατή με 3G internet ), αλλά δεν θα υπάρχει δυνατότητα φωνής. Μόνο δεδομένων και σου δίνεται ειδικός εξοπλισμός ( usb modem ) για τη σύνδεση στον υπολογιστή. Αν σε ενδιαφέρει να μιλάς κιόλας, τότε θα κοιτάξεις για κάποια πρόσθετη υπηρεσία σε πρόγραμμα κινητής τηλεφωνίας, wireless internet δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.

 

το COSMOTE Internet On The Go Student με 25 ευρω το μήνα πάγιο μπορώ να το χρησιμοποιήσω σε συμβόλαιο για το κινητό και να μην το έχω για χρήση μέσω λαπτοπ? Η θα χρειάζεται να έχω και δεύτερη κάρτα σιμ και θα πρέπει να τις αλλάζω ? η δεν εχω καταλάβει εγω κάτι σωστά?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

 

Σαν πρόσθετη υπηρεσία στη γραμμή σου μπορείς να ενεργοποιήσεις το wireless internet.Έχει το βασικό πρόγραμμα που δεν προσφέρει δωρεάν όγκο(ή για την ακρίβεια προσφέρει δωρεάν..........1 :blink::blink: ολόκληρο MB και μετά υπάρχει χρέωση :lol: ),έχει τα 200 MB με 13 ευρω,τα 5 GB με 29,5 ευρώ και το απεριόριστο με 49 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

τα πακέτα Wireless Internet 200 MB,5 GB και Unlimited! μπορω να τα ενεργοποιησω και να τα απενεροποιησω οποτε το θελω? η εχουν ελαχιστη παραμονη ενως μηνα? δηλαδη πχ μπορω τον εναν μηνα να εχω το πακετο με τα 200 μβ, μετα σε ενα μηνα το πακετο με τα 5γβ , και μετα πχ το Unlimited για 20 μερες και να το σταματησω?
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

τα πακέτα Wireless Internet 200 MB,5 GB και Unlimited! μπορω να τα ενεργοποιησω και να τα απενεροποιησω οποτε το θελω? η εχουν ελαχιστη παραμονη ενως μηνα? δηλαδη πχ μπορω τον εναν μηνα να εχω το πακετο με τα 200 μβ, μετα σε ενα μηνα το πακετο με τα 5γβ , και μετα πχ το Unlimited για 20 μερες και να το σταματησω?

 

Δώθηκε απάντηση σε κάποιο άλλο θέμα που πόσταρες το ίδιο, αλλά νομίζω ότι είναι καλό να ποστάρεις σε ένα τομέα και μόνο. Αποφάσισε που θα είσαι για να σου δίνω απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Εχω ενεργοποιήσει το Wireless Internet 5Gb στη Cosmote. Μήπως γνωρίζετε αν χρειάζονται συγκεκριμένες ρυθμίσεις για Windows Mobile?

Από τη Cosmote με έχουν γραμμένο, 2 μέρες τώρα περιμένω να μου απαντήσουν.

Εχει προωθηθεί το αίτημα λένε τεχνικό τμήμα.

Τι είναι το τόσο τρομερό που δε μπορούν να πουν από την υποστήριξη και χρειάζεται να περιμένω απάντηση από το τεχ. τμήμα?

Τι να πω? Εχω ενεργοποιήσει την υπηρεσία 2 μέρες τώρα και υπηρεσία δεν έχω.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε για δεύτερη φορά κουστούμι από cosmote.

Η πρώτη φορά ήταν για τον λογαριασμό από 6 Σεπτέμβρη μέχρι 5 Οκτώβρη, όπου δεν μου έδωσε τα αναλογικά MB του Οκτώβρη και τα χρέωσε κανονικά από το πρώτο ΚΒ (υπενθυμίζω ότι μέχρι τέλος Σεπτέμβρη ήταν απεριόριστο).

Η δεύτερη φορά τώρα, που άλλαξα πρόγραμμα και το έκανα απεριόριστο, μου χρέωσε για χρήση 40 ευρώ περίπου (χώρια το πάγιο).

Μα είναι σοβαροί;

Πάντα κοιτάω και τον όγκο που κατεβάζω και τον μηδενίζω ακριβώς όταν αλλάζει η μέρα του λογαριασμού. Δεν νομίζω έχω ξεπεράσει το όριο.

Επιπλέον, δεν μου ήρθε αναλυτικός λογαριασμός, πότε κατέβασα τι, αλλά μόνο η σελίδα με τη χρέωση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Εχω ενεργοποιήσει το Wireless Internet 5Gb στη Cosmote. Μήπως γνωρίζετε αν χρειάζονται συγκεκριμένες ρυθμίσεις για Windows Mobile?

Από τη Cosmote με έχουν γραμμένο, 2 μέρες τώρα περιμένω να μου απαντήσουν.

Εχει προωθηθεί το αίτημα λένε τεχνικό τμήμα.

Τι είναι το τόσο τρομερό που δε μπορούν να πουν από την υποστήριξη και χρειάζεται να περιμένω απάντηση από το τεχ. τμήμα?

Τι να πω? Εχω ενεργοποιήσει την υπηρεσία 2 μέρες τώρα και υπηρεσία δεν έχω.

Ευχαριστώ.

 

 

Ώρες ώρες είμαστε τόσο παραπονιάρηδες σαν συνδρομητές και δεν καταλαβαίνουμε τον τρόπο λειτουργίας μιας εταιρίας ( λογικό μέχρι ενός σημείου, αφού πληρώνουμε ). Δεν είναι αρμοδιότητα της εξυπηρέτησης πελατών να σου παρέχουν τεχνική υποστήριξη και γι'αυτό σε φέρνουν σε επαφή με το τεχνικό τμήμα ή σου στέλνουν τις ρυθμίσεις σε fax ή email. Δεδομένου όμως ότι θέλεις ρυθμίσεις, χρειάζεται όντως να περιμένεις μέχρι 48 ώρες ( τυπικά, το αργότερο ). Μήπως λοιπόν σου ζήτησαν κάποιο fax ή email?

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε για δεύτερη φορά κουστούμι από cosmote.

Η πρώτη φορά ήταν για τον λογαριασμό από 6 Σεπτέμβρη μέχρι 5 Οκτώβρη, όπου δεν μου έδωσε τα αναλογικά MB του Οκτώβρη και τα χρέωσε κανονικά από το πρώτο ΚΒ (υπενθυμίζω ότι μέχρι τέλος Σεπτέμβρη ήταν απεριόριστο).

Η δεύτερη φορά τώρα, που άλλαξα πρόγραμμα και το έκανα απεριόριστο, μου χρέωσε για χρήση 40 ευρώ περίπου (χώρια το πάγιο).

Μα είναι σοβαροί;

Πάντα κοιτάω και τον όγκο που κατεβάζω και τον μηδενίζω ακριβώς όταν αλλάζει η μέρα του λογαριασμού. Δεν νομίζω έχω ξεπεράσει το όριο.

Επιπλέον, δεν μου ήρθε αναλυτικός λογαριασμός, πότε κατέβασα τι, αλλά μόνο η σελίδα με τη χρέωση.

 

Καλό θα είναι να απευθυνθείς σε κάποιο κατάστημα και να περάσεις ένα αίτημα αμφισβήτησης των λογαριασμών, περιγράφοντας τη περίπτωση και έτσι θα ενημερωθείς για το τι συνέβη. Όσο για το θέμα της έκδοσης των αναλύσεων, μπας και έχεις λογαριασμό στο myaccount;

Link to comment
Share on other sites

Ώρες ώρες είμαστε τόσο παραπονιάρηδες σαν συνδρομητές και δεν καταλαβαίνουμε τον τρόπο λειτουργίας μιας εταιρίας ( λογικό μέχρι ενός σημείου, αφού πληρώνουμε ). Δεν είναι αρμοδιότητα της εξυπηρέτησης πελατών να σου παρέχουν τεχνική υποστήριξη και γι'αυτό σε φέρνουν σε επαφή με το τεχνικό τμήμα ή σου στέλνουν τις ρυθμίσεις σε fax ή email. Δεδομένου όμως ότι θέλεις ρυθμίσεις, χρειάζεται όντως να περιμένεις μέχρι 48 ώρες ( τυπικά, το αργότερο ). Μήπως λοιπόν σου ζήτησαν κάποιο fax ή email?

Καλημέρα Unique. Μου έχουν ζητήσει τηλ. επικοινωνίας μέχρι στιγμής και λογικά έχουν και το e-mail μου καθώς ενεργοποίησα την υπηρεσία από το My account.

Αλλά εδώ νομίζω δε μιλάμε για κάποιο πρόβλημα, βλάβη για να χρειάζεται η παρέμβαση του τεχ. τμήματος.

Μιλάμε για υποστήριξη της συγκεκριμένης υπηρεσίας την οποία πουλάνε. Γιατί δεν βάζουν τις ρυθμίσεις στο site της Cosmote για να μπορεί ο κάθε ενδιαφερόμενος να έχει πρόσβαση?

Και μάλιστα από ότι είδα υπάρχει αυτή η δυνατότητα στο site τους αλλά για κάποια αρχαία μοντέλα της Qtek:blink: (HTC δηλαδή) που ακόμη και κάποιο από αυτά να επιλέξεις για να δεις τις ρυθμίσεις στο τέλος σου λέει ότι δεν υπάρχουν.:!:

Δε ξέρω... νομίζω ότι δεν γίνομαι υπερβολικός.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Unique. Μου έχουν ζητήσει τηλ. επικοινωνίας μέχρι στιγμής και λογικά έχουν και το e-mail μου καθώς ενεργοποίησα την υπηρεσία από το My account.

Αλλά εδώ νομίζω δε μιλάμε για κάποιο πρόβλημα, βλάβη για να χρειάζεται η παρέμβαση του τεχ. τμήματος.

Μιλάμε για υποστήριξη της συγκεκριμένης υπηρεσίας την οποία πουλάνε. Γιατί δεν βάζουν τις ρυθμίσεις στο site της Cosmote για να μπορεί ο κάθε ενδιαφερόμενος να έχει πρόσβαση?

Και μάλιστα από ότι είδα υπάρχει αυτή η δυνατότητα στο site τους αλλά για κάποια αρχαία μοντέλα της Qtek:blink: (HTC δηλαδή) που ακόμη και κάποιο από αυτά να επιλέξεις για να δεις τις ρυθμίσεις στο τέλος σου λέει ότι δεν υπάρχουν.:!:

Δε ξέρω... νομίζω ότι δεν γίνομαι υπερβολικός.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

 

Απο τη στιγμή που σου ζήτησαν τηλέφωνο, σημαίνει ότι θα σε καλέσει κάποιος απο το τεχνικό τμήμα, άρα κάνε υπομονή άλλη μια μέρα και μετά κάλεσε να τους το υπενθυμήσεις, μπας και έπεσες στη περίπτωση. Τώρα, όσον αφορά τις ρυθμίσεις στο site, προφανώς δεν χρειάζεται καθώς τυπικά μπορείς να τις πάρεις με ένα sms ( όπως αυτές για τα mms για παράδειγμα ), αρκεί να υπάρχουν ρυθμίσεις για τη συσκευή σου. Αν δεν υπάρχουν, τότε εμπλέκεται το τεχνικό τμήμα το οποίο αναλαμβάνει την ενημέρωση / καθοδήγησή σου. Και ίσως έτσι είναι πιο σωστό, γιατί σκέψου να είχες στη διάθεσή σου όλες τις ρυθμίσεις για όλες τις συσκευές και να περνούσες ό,τι έβρισκες μπροστά σου. Θα έχανε η μάνα το παιδί και το παιδί το psp.

Υ.Γ. Καθόλου υπερβολικός δεν γίνεσαι και το είπα νωρίτερα άλλωστε, πληρώνουμε σαν συνδρομητές, άρα έχουμε την απαίτηση ( και σωστό είναι ) να γίνεται η δουλειά μας σωστά. Απλά, δεν ξέρουμε τι διαδικασίες χρειάζεται να ακολουθηθούν για να εξυπηρετηθούμε και οδηγούμαστε αυτόματα στο συμπέρασμα ότι μας έχουν γραμμένους. :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, επικοινώνησαν μαζί μου πριν από καμιά ώρα και μου είπαν ότι θα μου τις στείλουν με e-mail γιατί υπάρχουν και φωτογραφίες κ.λ.π.

Ακόμη περιμένω. :) Είναι της υπομονής. Αντε να δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Άντε, με το καλό να σου έρθουν και οι ρυθμίσεις, να surfάρεις κι εσύ. Προσοχή μόνο στην αναλογία του όγκου, γιατί απ'ότι κατάλαβα μιλάμε για αρχική ενεργοποίηση.
Link to comment
Share on other sites

Ακόμη περιμένω. :whistle:

Είναι αρχική ενεργοποίηση, τι εννοείς να προσέξω την αναλογία του όγκου?

Ενεργοποίησα την υπηρεσία μία ημέρα πριν την έκδοση λογαριασμού αν έχει κάποια σχέση αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις, δν μπορω να ενεργοποιησω τα Wap στο κινητο μου. Στελω το μηνημα κανω και τν υπολιπη διαδικασια, αλλα τπτ. PLZ help!!!
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Τι μήνυμα στέλνεις και που; Επίσης, τι σύνδεση έχεις;

 

Ακριβώς αυτό εννοώ και είσαι οκ :)

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις, δν μπορω να ενεργοποιησω τα Wap στο κινητο μου. Στελω το μηνημα κανω και τν υπολιπη διαδικασια, αλλα τπτ. PLZ help!!!

 

stelnis sms grafontas WAPA sto 1333.. an den s erthoun i rithmisis kanonika, epikinonise me eksipretisi kai ksana stile to sms.

Link to comment
Share on other sites

χαιρετω...μια ερωτηση επειδη ηταν να κανω φορματ στο κινητο εστειλα το μηνυμα με τις ρυθμισεις για το ιντερνετ απο τη μνημη του τηλ στη καρτα μνημης...μου βγαλε μηνυμα:θελετε τα μυνηματα σας να μεταφερθουν στη καρτα μνημης;παταω ναι χωρις ομως διατηρηση του αρχικου μηνυματος..και ρωταω...ξερει κανεις που στο καλο πηγε το μηνυμα;εψαξα στη καρτα μνημης αλλα τιποτα...δηλαδη καθε φορα που κανουμε φορματ πρεπει να παιρνουμε τηλ στη κοσμοτε για να μας ξαναστελνει τις ρυθμισεις;
Link to comment
Share on other sites

χαιρετω...μια ερωτηση επειδη ηταν να κανω φορματ στο κινητο εστειλα το μηνυμα με τις ρυθμισεις για το ιντερνετ απο τη μνημη του τηλ στη καρτα μνημης...μου βγαλε μηνυμα:θελετε τα μυνηματα σας να μεταφερθουν στη καρτα μνημης;παταω ναι χωρις ομως διατηρηση του αρχικου μηνυματος..και ρωταω...ξερει κανεις που στο καλο πηγε το μηνυμα;εψαξα στη καρτα μνημης αλλα τιποτα...δηλαδη καθε φορα που κανουμε φορματ πρεπει να παιρνουμε τηλ στη κοσμοτε για να μας ξαναστελνει τις ρυθμισεις;

 

Δεν αποθηκεύεται κάποιο μήνυμα, αλλά οι ρυθμίσεις στο κινητό σου. Τώρα, στη περίπτωση του format, μπορείς να στείλεις το κατάλληλο μήνυμα στον αριθμό 1333 ( wapa για wap, wieasy για wireless internet ) και να σου έρθουν οι ρυθμίσεις για αποθήκευση. Εκτός αν σου έστειλαν τις ρυθμίσεις μέσω fax ή email, οπότε αν με το γραπτό μήνυμα δεν βλέπεις να έρχονται ρυθμίσεις, θα πρέπει να καλέσεις στην εξυπηρέτηση πελατών.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Πηρά σήμερα το λαπτοπ, το hp 2133,

Τελικά είναι το μοντέλο με τα vista στην αρχή, πλέων δίνουν αυτό με τα ΧP,

Μπαταρία 3 σελ, 1.6 cp6, 1 gb ram, κάμερα, χωρις bluetouth, 120 gb hdd.

Αυτά που διάβασα στις προηγούμενες σελίδες, την ιδέα να το πάρεις με την 24μηνη δέσμευση και μετά να το «ρίξεις «ανεβάσεις» το πακέτο δεν υφίσταται, το διευκρίνισα, και είναι γραμμένο και μέσα στην σύμβαση, ότι ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΠΑΚΕΤΟ στους επόμενους 24 μήνες όπου και είσαι δεσμευμένος!

 

Τώρα έχω μια απορία έχω, έχω ξεφυλλίσει αρκετές σελίδες εδώ μέσα αλλά δεν μου την έχει λύσει κανείς παρότι έχω ξανά κάνει ποστ.

Λοιπόν, ΕΧΩ την καρτούλα της cosmote internet on the go.

Μπορώ να την βάλω σε ένα κινητό, που να υποστιρίζει GPRS , HSDPA, και να μπαίνω από εκεί ιντερνετ? Σκοπός αυτης της σκέψης, είναι ΟΧΙ το «φορητό ιρντερτ» όσο το να έχω ένα skype συνέχεια ανοικτό μαζί μου, και να χρησιμοποιώ αυτό έναντι του κινητού μου.

Γίνεται? Δουλέυει? Αν ναι, έχει κάποιος να προτείνει συσκευές?

Θα προτιμούσα κατι με windows mpbile λογισμικό, αλλιώς symbian S60, λόγω του ότι χρειάζεται εφαρμογή 1ον του Voip προγραμματος και 2ον για την ογκομέτρηση.

Πληροφοριακά για όποιον δεν γνωρίζει για το Skype, οι τιμές είναι υπολογισμένες με την μέγιστη τιμή από αυτές που αναφέρει ότι χρησιμοποιεί το skype:

Όταν είναι idle: 42,18mb/day, Άρα 1,265GB το μήνα

Όταν είναι σε κλήση: 52.73mb/hour, Άρα πχ για 10ώρες κλήσεων 527,34mb το μηνά

Άρα και το μικρότερο πρόγραμμα (ιντερνετ ον δε γκοου) μας καλύπτει!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...