Jump to content

Άδειες και διπλώματα δικύκλων


EiNSTEiN
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι καλα! Ποσο θα παει το μαλι αν με πιασουν με διπλωμα 125 και αυτοκινιτου με ενα 500?

Δεν ξερω ποιες ειναι οι επιπτωσεις..αλλα φαντασου να ...(χτυπα ξυλο) κανεις ενα ατυχημα.χανεις τα παντα..:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δικιο εχεις...πωπω μαλ**ια. Τωρα τι κανω? Μενω με το 125 για αλλα 2 χρονια?! Με σκοτωνεις...εδω οδηγω 1,8L αυτοκινητο και δε μπορω να οδηγησω πανω απο 125 μεχρι τα 21? Τι σκατονομος ειναι αυτος...
Link to comment
Share on other sites

Δικιο εχεις...πωπω μαλ**ια. Τωρα τι κανω? Μενω με το 125 για αλλα 2 χρονια?! Με σκοτωνεις...εδω οδηγω 1,8L αυτοκινητο και δε μπορω να οδηγησω πανω απο 125 μεχρι τα 21? Τι σκατονομος ειναι αυτος...

να κανεις υπομονη! ολοι περασαμε απο αυτο το σταδιο.ο νομος..ειναι νομος!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
ΕΡΩΤΗΣΗ: Πριν περίπου ένα μήνα έδωσα εξετάσεις για δίπλωμα οδήγησης για μηχανή μέχρι 250 cc MONO θεωρία. την πορεία την άφησα για μετά το Πάσχα... το ερώτημα είναι το εξής μπορώ τώρα να αλλάξω κυβικά πριν δώσω και την πορεία; Απ'ό,τι γνωρίζω οι εξετάσεις και τα χρήματα είναι ίδιες/ίδια (μόνο η μηχανή αλλάζει που είναι παραπάνω κυβικά). Ηλικιακά καλύπτωμαι μιας και είμαι 26... βλακεία μου που δεν πήγα απο την αρχή στα ανεξάρτητα κυβικά, τώρα είναι αργά...?
Link to comment
Share on other sites

ΕΡΩΤΗΣΗ: Πριν περίπου ένα μήνα έδωσα εξετάσεις για δίπλωμα οδήγησης για μηχανή μέχρι 250 cc MONO θεωρία. την πορεία την άφησα για μετά το Πάσχα... το ερώτημα είναι το εξής μπορώ τώρα να αλλάξω κυβικά πριν δώσω και την πορεία; Απ'ό,τι γνωρίζω οι εξετάσεις και τα χρήματα είναι ίδιες/ίδια (μόνο η μηχανή αλλάζει που είναι παραπάνω κυβικά). Ηλικιακά καλύπτωμαι μιας και είμαι 26... βλακεία μου που δεν πήγα απο την αρχή στα ανεξάρτητα κυβικά, τώρα είναι αργά...?

Όταν λες 250cc τι εννοείς??? Το 250 ανοίκει στο δίπλωμα απεριόριστων κυβικών.

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες 250cc τι εννοείς??? Το 250 ανοίκει στο δίπλωμα απεριόριστων κυβικών.

 

Οχι, οχι. Είναι δύο διαφορετικές κατηγορίες...Απλά με άδεια οδήγησης μέχρι 250cc οδηγείς μηχανή μέχρι 250 cc και 35Ηp περίπου. Μετά από δύο χρόνια με μια αίτηση αναβαθμίζεται σε απεριόριστα...

Link to comment
Share on other sites

για να δωσω για διπλωμα για μηχανακι 50cc ποιο βιβλιαρακι με σηματα θα πρεπει να παρω?θα εχει κ ερωτησεις για αυτοκινητο?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Οχι, οχι. Είναι δύο διαφορετικές κατηγορίες...Απλά με άδεια οδήγησης μέχρι 250cc οδηγείς μηχανή μέχρι 250 cc και 35Ηp περίπου. Μετά από δύο χρόνια με μια αίτηση αναβαθμίζεται σε απεριόριστα...

Κατάλαβα τι εννοείς μάλλον.

Λοιπόν οι κατηγορίες έιναι δύο,

1) <=25kw(KAI OXI 125 ΟΥΤΕ 250 ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ) και

2) απεριορίστων κυβικών

 

Εσύ μάλλον έβγαλες το πρώτο και το μετάνιωσες. Δεν γνωρίζω αν μπορείς να κάνεις κάτι, ρώτησε στην σχολή οδηγών σου.

 

Γνωρίζω ότι στα 18 βγάζεις την πρώτη κατηγορία και για απεριόριστα βγάζεις στα 20, αν όμως δεν βγάλεις στα 18 την πρώτη κατηγορία, τότε βγάζεις στα 21 για απεριόριστα. Με αυτή την λογική και για την πρώτη κατηγορία να έβγαλες δίπλωμα, αν πληρώσεις κάποια παράβολα θα έχεις την δεύτερη κατηγορία χωρίς να περιμένεις 2 χρόνια αφού είσαι 26 χρονών.

 

για να δωσω για διπλωμα για μηχανακι 50cc ποιο βιβλιαρακι με σηματα θα πρεπει να παρω?θα εχει κ ερωτησεις για αυτοκινητο?

ευχαριστω

Είναι δύο βιβλία, ένα για αυτοκίνητο και ένα για μηχανάκι. Θα τα αγοράσεις και τα δύο απο βιβλιοπωλείο.

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα τι εννοείς μάλλον.

Λοιπόν οι κατηγορίες έιναι δύο,

1) <=25kw(KAI OXI 125 ΟΥΤΕ 250 ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ) και

2) απεριορίστων κυβικών

 

Εσύ μάλλον έβγαλες το πρώτο και το μετάνιωσες. Δεν γνωρίζω αν μπορείς να κάνεις κάτι, ρώτησε στην σχολή οδηγών σου...

 

QUOTE]

 

Έτσι είναι, όπως τα λες, με την διαφορά ότι δεν έχω βγάλει ακόμη το δίπλωμα αλλά έχω περάσει την θεωρητική εξέταση (εντελώς αστεία)και είμαι στην διαδικασία του περνώ εξετάσεις "πορείας"... Θα ρωτήσω και στην σχολή οδηγών, thanx πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Ναι κατάλαβα, απλά το διατύπωσα λάθος. Είσαι στην διαδικασία του να βγάλεις βγάλεις το δίπλωμα ήθελα να πω :)

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας

Γνωρίζει κάποιος , πόσα χρήματα χρειάζονται για να βγάλεις άδεια και πινακίδες σε ένα καινούριο παπάκι 110cc ;Ευχαριστώ

http://i49.photobucket.com/albums/f289/agalmata/CaptureWiz002.jpg
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας

Γνωρίζει κάποιος , πόσα χρήματα χρειάζονται για να βγάλεις άδεια και πινακίδες σε ένα καινούριο παπάκι 110cc ;Ευχαριστώ

75 ευρο.Προσφατα πληρωσα .:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
an se piasei mpatsos me mixani 125kibika kai den exeis diploma tros mono dikastirio h me ton kainourgio kok plironeis kai prostimo kai an nai poso einai?

Δικαστηριο και 200 ευρο προστιμο.(ετσι ισχυει για αυτοκινητο)!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πριν αρκετους μηνες που με πιασαν εφαγα προστιμο 167ευρα και εγραψε πανω στην κληση εκει που λεει για διπλωμα: εκκρεμει..;)
Link to comment
Share on other sites

167 ευρο ηταν το παλιο,τωρα πηγε 200! το ιδιο ισχυει και για μοτοσυκλετα και αυτοκινητο.εκει που αλλαζει ειναι αν οδηγεις φορτηγο η λεωφορειο που σου "σκιζουν" τον Κ"λο :X και με το δικιο τους..:)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

 

σκέφτομαι να βγάλω δίπλωμα για μοτοσυκλέτα αλλά δεν έχω βρει το χρόνο να το ψάξω. Έχοντας δίπλωμα αυτοκινήτου εδώ και 3 χρόνια, άκουσα ότι αυτό θα με γλιτώσει από τις θεωρητικές εξετάσεις. Ωστόσο, επειδή δεν έχω βγάλει ακόμα ούτε για 50 cc, είναι κάτι τέτοιο σωστό; Μπορώ να βγάλω κατ'ευθείαν για μεγάλου κυβισμού και να μην δώσω θεωρητικές λόγω αυτοκινήτου;

 

Ακόμα άκουσα ότι αν βγάλω για 50 cc, μετά από 2 χρόνια (ή στα 21) γίνεται απεριόριστο απλά με κάποιο παράβολο. Εγώ έχω κλείσει ήδη τα 21, γίνεται να βγάλω για 50 cc με τις απλές πρακτικές ασκήσεις και να περιμένω 2 χρόνια ή πρέπει να δώσω αναγκαστικά τις πρακτικές των μεγάλων σε κυβισμό μοτοσυκλετών;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω μετά την πάροδο 2 ετών απόκτησης του διπλώματος ξαναδίνεις τα σήματα για καινούριο δίπλωμα
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα άκουσα ότι αν βγάλω για 50 cc, μετά από 2 χρόνια (ή στα 21) γίνεται απεριόριστο απλά με κάποιο παράβολο. Εγώ έχω κλείσει ήδη τα 21, γίνεται να βγάλω για 50 cc με τις απλές πρακτικές ασκήσεις και να περιμένω 2 χρόνια ή πρέπει να δώσω αναγκαστικά τις πρακτικές των μεγάλων σε κυβισμό μοτοσυκλετών;

 

Αυτό που λές γίνεται με το Α1 δίπλωμα (125cc)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λές γίνεται με το Α1 δίπλωμα (125cc)

 

file kalispera katarxhn!auto pu les me endaiferei para poly.bebaia exun perasei ta xronia ligo parapano apta 21 mu alal exo en ysxi diplonma car k mhxanis mexri 125cc..pos ginetai aperioristu kybismu epektasi tu diplomatos ths motosykletas???

 

giait ean einia ontos etis mu lynei apeira ta xeria giait pleon dne exo oute xrono gia na pao na xanadoso....

 

perimeno apantisi su....thnx in advance

:alien: we r not alone! :secret:.... :yahoo:!!!! :yinyang:
Link to comment
Share on other sites

Guyz, exo diploma gia amaksi edo kai 3 xronia kai tora skeftomai na bgalo kai gia mixanaki 125!

Mias kai eimai 22 xronon, molis bgalo to diploma gia 125 ginetai na to kano kateutheian aneksartitou i prepei na perimeno 2 xronia prota kai meta?:O

Never tell your problems to anyone...20% don't care and the other 80% are glad you have them.

 

Daily Article - Το Καλύτερο Άρθρο της Ημέρας

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...