Jump to content

Samsung Galaxy S Advance (I9070)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εγώ θα μείνω με την σερβικη παιδιά το μηχανάκι δουλεύει μια χαρά..κανένα κόλλημα προς το παρόν.

δεν υπάρχει λόγος να το πειράξω αφού όλα λειτουργούν σωστά.

 

Ένα από τα πολλά πειραματόζωα σου λέει ότι το κινητό με gb 2.3 είχε κάποια προβληματακια όπως το ότι καμία φορά δεν έμπαινε στο YouTube. Έτσι αποφάσισα να του βάλω την 2η jelly Bean που βγήκε δηλαδή την πρώτη σερβική (xxlqb). Σε ενημερώνω ότι το κινητό πετάει και δεν είχε ποτέ κανένα πρόβλημα πουθενά! Πόσο μάλλον αφότου το έκανα root και αφαίρεσα όλο το blotware και έβαλα custom kernel αλλά και χωρίς αυτά με την stock jb ήταν όλα καλά.

Δεν πρόκειται να βάλω καμιά ελληνική καθώς είμαι ευχάριστημένος με το κινητό μου όπως είναι τώρα, άλλωστε αυτό δεν είναι το ζητούμενο;

Αν είσαι ικανοποιημένος γιατί να αλλάξεις κάτι;

 

Δικός μου και συ :D

Αλλά αποκλείεται πρέπει να έχεις οπωσδήποτε κάποιο πρόβλημα με την jb!Δε γίνετε αλλιώς...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δικός μου και συ :D

Αλλά αποκλείεται πρέπει να έχεις οπωσδήποτε κάποιο πρόβλημα με την jb!Δε γίνετε αλλιώς...

 

εε αφου ''πρέπει'' ναι εχω πρόβλημα, δεν φτιάχνει φραπέ:p

 

λοιπόν το κινητό το έχω απο τις αρχές Μαΐου με τις εξής ρυθμίσεις:

απο 2.3.6 σε 4.1.2 Σερβιας φλασαρισμα με odin και κατευθείαν επαναφορά ρυθμίσεων

έκδοση βασικού φάσματος Ι9070XXLQB

έκδοση kernel 3.0.31-cocore-E-5.0

root και titanium για αφαίρεση άχρηστων εφαρμογών

greenify για πάγωμα εφαρμογών και εξοικονόμηση ram

rom toolbox lite-performance-cpu control-i/o scheduler ''cfq'' και governor ''smartassv2''

 

φυσικά ολα αυτά δεν τα έβγαλα απο το μυαλό μου, τα διάβασα εδω μέσα και αφού ''έκατσαν'' καλα στη συσκευή, δεν τα αλλάζω με τίποτα. το μόνο που κάνω καθε πρωί που ξυπνάω ειναι μια επανεκκίνηση του κινητού και εκκαθάριση μνήμης. (και όριο διεργασιών 4 το ανώτερο στις επιλογές προγραμματιστή)

αυτα παιδιά..και δεν έχω κανένα κόλλημα/πρόβλημα σε βίντεο ουτε πουθενα. μπαταρία υποδειγματική, το βράδυ χάνει 2-3% περίπου σε λειτουργία πτήσης 7 ώρες.

Link to comment
Share on other sites

εε αφου ''πρέπει'' ναι εχω πρόβλημα, δεν φτιάχνει φραπέ:p

 

λοιπόν το κινητό το έχω απο τις αρχές Μαΐου με τις εξής ρυθμίσεις:

απο 2.3.6 σε 4.1.2 Σερβιας φλασαρισμα με odin και κατευθείαν επαναφορά ρυθμίσεων

έκδοση βασικού φάσματος Ι9070XXLQB

έκδοση kernel 3.0.31-cocore-E-5.0

root και titanium για αφαίρεση άχρηστων εφαρμογών

greenify για πάγωμα εφαρμογών και εξοικονόμηση ram

rom toolbox lite-performance-cpu control-i/o scheduler ''cfq'' και governor ''smartassv2''

 

φυσικά ολα αυτά δεν τα έβγαλα απο το μυαλό μου, τα διάβασα εδω μέσα και αφού ''έκατσαν'' καλα στη συσκευή, δεν τα αλλάζω με τίποτα. το μόνο που κάνω καθε πρωί που ξυπνάω ειναι μια επανεκκίνηση του κινητού και εκκαθάριση μνήμης. (και όριο διεργασιών 4 το ανώτερο στις επιλογές προγραμματιστή)

αυτα παιδιά..και δεν έχω κανένα κόλλημα/πρόβλημα σε βίντεο ουτε πουθενα. μπαταρία υποδειγματική, το βράδυ χάνει 2-3% περίπου σε λειτουργία πτήσης 7 ώρες.

 

Και με nood και ondemand και χωρις λειτουργεια πτησης (απλα κλειστο wifi) τα βραδια οντως χανει ελαχιστη μπαταρια.... μπαινω να δω καταναλωση και βλεπω μια ευθεια γραμμή σα να λεμε..

 

Ξερει κανεις καποιο widget που να αλλαζεις κατευθειαν απο 2g σε 3g? ειχα βρει ενα παλιοτερα οταν το ειχα πρωτοπαρει αλλα ελεγε πως η συσκευη δεν υποστηρίζει τετοια αλλαγη απο 3d party application

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις καποιο widget που να αλλαζεις κατευθειαν απο 2g σε 3g? ειχα βρει ενα παλιοτερα οταν το ειχα πρωτοπαρει αλλα ελεγε πως η συσκευη δεν υποστηρίζει τετοια αλλαγη απο 3d party application

 

Γράψε Curvefish στο Google Play και θα στο βγάλει. :)

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Εγώ με XXLQB , root , CoCore 6.2 , αφαίρεση bloatware , smartassv2 & sio και autokiller memory optimizer στο ultimate το κινητό δεν καταλαβαίνει τίποτα.

To πρόγραμμα ειδικά κάνει πολύ καλή δουλειά https://play.google.com/store/apps/details?id=com.rs.autokiller&hl=el

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να καταλάβω. Δεν θεωρείτε απαράδεκτο να πρέπει κανείς να κάνει όλα αυτά απλά για να μην κολλήσει το τηλέφωνο.; Δεν είναι απαράδεκτη η συμπεριφορά της Samsung ; Είναι καλή συσκευή για κάποιον που απλά θελει να κάνει την δουλειά του ;
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να καταλάβω. Δεν θεωρείτε απαράδεκτο να πρέπει κανείς να κάνει όλα αυτά απλά για να μην κολλήσει το τηλέφωνο.; Δεν είναι απαράδεκτη η συμπεριφορά της Samsung ; Είναι καλή συσκευή για κάποιον που απλά θελει να κάνει την δουλειά του ;

 

Εχεις δικιο ετσι ειναι!

Αν την παρεις και την αφησεις οπως ειναι τοτε ειναι μια χαρα και αψογη. Αν αποφασισεις να την αναβαθμισεις, με τα τωρινα δεδομενα τοτε ναι μαλλον θα χρειαστει να κανεις καποια πραγματα για να τρεχει σωστα

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να καταλάβω. Δεν θεωρείτε απαράδεκτο να πρέπει κανείς να κάνει όλα αυτά απλά για να μην κολλήσει το τηλέφωνο.; Δεν είναι απαράδεκτη η συμπεριφορά της Samsung ; Είναι καλή συσκευή για κάποιον που απλά θελει να κάνει την δουλειά του ;

 

Γενικά το android θέλει modding για να τρέξει καλά.

Αν θες κάτι που να τρέχει απροβλημάτιστα out of the box πάρε ios ή wp.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά το android θέλει modding για να τρέξει καλά.

Αν θες κάτι που να τρέχει απροβλημάτιστα out of the box πάρε ios ή wp.

Δεν ισχύει αυτό. Αν πάρεις κάτι σε Galaxy S2 και πάνω δεν θέλει κανένα mod και τρέχει άνετα.

Και το advance αν ήταν πιο δημοφιλές (μέσα στις άπειρες συσκευές που βγάζει η Sammy) θα είχε καλύτερη υποστήριξη.

Δεν γίνεται με τέτοια χαρακτηριστικά να μην τρέχει καλά το λειτουργικό, και στο Nexus One μου η 4.1.2 να πηγαίνει σφαίρα!

Κάπου αλλού υπάρχει το πρόβλημα, όχι στο λειτουργικό (έχει και αυτό τα κενά του αλλά δεν είναι τόσο σημαντικά).

 

Φιλικά πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Το έργο το έχω ξαναδεί με την Samsung με το πρώτο Galaxy S που ιδρώσαμε να δούμε ρομ χωρίς κολλήματα αλλά δεν έβαλα μυαλό. Είπα να κάνω οικονομία μετά το iPhone 4 που έχασα αλλά τελικά το μετάνιωσα πικρά. Ποτέ ξανά Samsung . Το τηλέφωνο μου θέλω να με εξυπηρετεί όχι το αντίθετο. Οι συσκευές τιςApple είναι φοβερά εργαλεία δουλειάς , ακόμα και το αρχαίο iPhone 4. ΣτοAndroid οι συσκευές με 2gb ram και πάνω τρέχουν απροβλημάτιστα από εκεί και κάτω υπάρχουν θέματα.
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Το έργο το έχω ξαναδεί με την Samsung με το πρώτο Galaxy S που ιδρώσαμε να δούμε ρομ χωρίς κολλήματα αλλά δεν έβαλα μυαλό. Είπα να κάνω οικονομία μετά το iPhone 4 που έχασα αλλά τελικά το μετάνιωσα πικρά. Ποτέ ξανά Samsung . Το τηλέφωνο μου θέλω να με εξυπηρετεί όχι το αντίθετο. Οι συσκευές τιςApple είναι φοβερά εργαλεία δουλειάς , ακόμα και το αρχαίο iPhone 4. ΣτοAndroid οι συσκευές με 2gb ram και πάνω τρέχουν απροβλημάτιστα από εκεί και κάτω υπάρχουν θέματα.

 

Ακριβώς αυτο

Link to comment
Share on other sites

Το έργο το έχω ξαναδεί με την Samsung με το πρώτο Galaxy S που ιδρώσαμε να δούμε ρομ χωρίς κολλήματα αλλά δεν έβαλα μυαλό. Είπα να κάνω οικονομία μετά το iPhone 4 που έχασα αλλά τελικά το μετάνιωσα πικρά. Ποτέ ξανά Samsung . Το τηλέφωνο μου θέλω να με εξυπηρετεί όχι το αντίθετο. Οι συσκευές τιςApple είναι φοβερά εργαλεία δουλειάς , ακόμα και το αρχαίο iPhone 4. ΣτοAndroid οι συσκευές με 2gb ram και πάνω τρέχουν απροβλημάτιστα από εκεί και κάτω υπάρχουν θέματα.

 

Σχετικά είναι όλα

Aναλόγος μέ τι απαιτήσεις έχει ο κάθε χρήστης,άν πχ κάποιος τό θέλει γιά τηλεφωνία, browsing ,νά βλέπει τά e-mail του,να ακούει κανα τραγούδι,μιά χαρά ειναι το κινητό για λεφτά του.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά είναι όλα

Aναλόγος μέ τι απαιτήσεις έχει ο κάθε χρήστης,άν πχ κάποιος τό θέλει γιά τηλεφωνία, browsing ,νά βλέπει τά e-mail του,να ακούει κανα τραγούδι,μιά χαρά ειναι το κινητό για λεφτά του.

Συμφωνώ , αρκεί να μην το αναβαθμίσει κάποιος , γιατί τότε ούτε αυτά δεν κάνει σωστα χωρις κόλληματα .

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Μην παραπληροφορείς τον κόσμο.το δικό σου μπορεί να κολλήσει και στα απλά.εμένα αυτά που είπες μια χαρά τα κάνει απροβλημάτιστα.

 

Μπορείτε να ρίξετε καμία πρόταση για launcher ? είχα χρησιμοποιήσει λίγο τον nova αλλά δεν τρελάθηκα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ , αρκεί να μην το αναβαθμίσει κάποιος , γιατί τότε ούτε αυτά δεν κάνει σωστα χωρις κόλληματα .

 

Είμαι τής άποψης ότι αν κάτι δουλεύει καλά δέν το πειράζουμε,καί έτσι έχω μεινη μέ τήν GB,καί μέ τα προβληματα που διαβάζω της JB απο άλλες εκδόσεις του εξωτερικού είμαι επιφυλακτικός ,καί άν έρθει στήν Ελλάδα η JB δέν θά τήν κατεβάσω,αν πρώτα δέν διαβάσω πολλά πόστ απο παιδιά πού θά τήν κατεβάσουν καί θά μάς πούν τι λέει,από κολλήματα,μπαταρία και πολλά άλλα.

Καί μετά θα ζυγίσω τα υπέρ και τά κατά,καί ανάλογα θα πράξω.

Edited by weather1967
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ , αρκεί να μην το αναβαθμίσει κάποιος , γιατί τότε ούτε αυτά δεν κάνει σωστα χωρις κόλληματα .

 

Μην παραπληροφορείς τον κόσμο.το δικό σου μπορεί να κολλήσει και στα απλά.εμένα αυτά που είπες μια χαρά τα κάνει απροβλημάτιστα.

 

Μπορείτε να ρίξετε καμία πρόταση για launcher ? είχα χρησιμοποιήσει λίγο τον nova αλλά δεν τρελάθηκα.

 

@VOYAGER13 έχει δίκιο ο ksexou, στον καθένα κάθεται αλλιώς. Μια δοκιμή δεν βλάπτει.

 

Για launcher αν δεν σ' αρέσει ο στοκ, τότε δοκίμασε τον apex. Είναι στο ίδιο στυλ με τον nova εμφανισιακά.

Link to comment
Share on other sites

@VOYAGER13 έχει δίκιο ο ksexou, στον καθένα κάθεται αλλιώς. Μια δοκιμή δεν βλάπτει.

 

Για launcher αν δεν σ' αρέσει ο στοκ, τότε δοκίμασε τον apex. Είναι στο ίδιο στυλ με τον nova εμφανισιακά.

 

Τι είναι αυτά που λέτε ; Σε ίδιο hardware , stock rom και κάθεται στον καθένα διαφορετικά ; Και γιατί η gb κάθεται μια χαρά σε όλους ; Δεν εχω δοκιμασει μια ρομ jb , σε όλεσ τα ιδια σχεδον.Δεν παρά πληροφορώ ,ότι μου συμβαίνει γράφω. Ξέρω πολύ καλά να φλασάρω, το κάνω χρόνια .

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Ειναι οφισισλ και με οντιν αρα κανονικά θα πρεπε να κάθεται καλα σε όλους. Μαλλον η χρηση του καθενός διαφέρει.. οταν το χα φορτωσει μ κανε κολληματακια κ στη 2.3 παντως. Εγω που δε μιλαω σχεδον καθολου σε τηλ... μονο μηνύματα και ίντερνετ κτλ μ πηρε 2 βδομάδες να δω οτι με τη ρωσικη ειχα πρόβλημα στο σήμα και συτο στη τυχη οταν ειδα οτι στα 2 λεπτα μ κοβε την κληση. Με την ιδια λογικη κάποιος π δε βλέπει πολυ βίντεο αν του κόλλησε μια δυο φορες δε θα ασχοληθεί δε θα το θεωρήσει πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

εμενα και μονο οτι με την jelly το σημα του wifi ειναι πιο δυνατο και μπορω να μπαινω ανετα απο το δωματιο ενω με 2.3.6 παλευα σαν το καθικι να εχω μια γραμμουλα μου ειναι αρκετο να μην δινω σημασια σε αλλα θεματα που μπορει και να προκυψουν . που δεν αλλα λεμε .
Link to comment
Share on other sites

Επεστρεψα σε 2.3.6 καθώς εκει δεν ειχα ποτε θεμα. Θυμαμαι παντως και με ενα Huawei που ειχα με ολες τις official που δοκιμασα ειχα θεματακια... Μονο η original που ειχε το κινητό ηταν ΟΚ....
Link to comment
Share on other sites

Τι είναι αυτά που λέτε ; Σε ίδιο hardware , stock rom και κάθεται στον καθένα διαφορετικά ; Και γιατί η gb κάθεται μια χαρά σε όλους ; Δεν εχω δοκιμασει μια ρομ jb , σε όλεσ τα ιδια σχεδον.Δεν παρά πληροφορώ ,ότι μου συμβαίνει γράφω. Ξέρω πολύ καλά να φλασάρω, το κάνω χρόνια .

Δεν είπε κανείς ότι γράφεις ψέμματα ή ότι δεν ξέρεις να φλασάρεις.

 

Και ναι, όσο περίεργο και αν σου ακούγεται σε ίδιες συσκευές, η ίδια ρομ σε ένα μπορεί να κάτσει καλά και σε άλλο όχι.

Δεν είναι μπρίκι το ένα μπρίκι και το άλλο για να ψήσουν τον ίδιο καφέ.

 

Απλά μην είσαι απόλυτος, γιατί έτσι όπως έγραψες το μήνυμά σου, αν το διάβαζε κάποιος που δεν έχει δοκιμάσει την jb θα έβγαζε το συμπέρασμα ότι είναι χάλια, ενώ σε μένα τώρα με την Ιταλική είναι μιά χαρά.

 

Πάντα φιλικά και χωρίς παρεξήγηση.

εμενα και μονο οτι με την jelly το σημα του wifi ειναι πιο δυνατο και μπορω να μπαινω ανετα απο το δωματιο ενω με 2.3.6 παλευα σαν το καθικι να εχω μια γραμμουλα μου ειναι αρκετο να μην δινω σημασια σε αλλα θεματα που μπορει και να προκυψουν . που δεν αλλα λεμε .

Και εγώ την έχω παρατηρήσει αυτή την αλλαγή, τώρα πιάνει και έξω από το σπίτι μου!

Link to comment
Share on other sites

γιατι τρεχουν συνέχεια οι χαρτες και το syscope?

Αυτό συνήθως συμβαίνει λόγο κακού προγραμματισμού.

Με το greenify αν είσαι ρουτ μπορείς να τα κάνεις να μην τρέχουν.

Link to comment
Share on other sites

Και ναι, όσο περίεργο και αν σου ακούγεται σε ίδιες συσκευές, η ίδια ρομ σε ένα μπορεί να κάτσει καλά και σε άλλο όχι.

Δεν είναι μπρίκι το ένα μπρίκι και το άλλο για να ψήσουν τον ίδιο καφέ.

Να δεχτώ την άποψη αρκεί να μου την τεκμηριωσεις . Το ίδιο hardware με την ίδια ρομ δεν παίζει να έχει διαφορετική συμπεριφορά. Ισως να μην κάτσει καλά κάποια φορά αλλά το να κάνει συνεχώς τα ίδια όσες φορές και αν φλασάρω σημαίνει ότι η ρομ δεν είναι σωστή . Τέλος να ρωτήσω κάτι , γιατί τόσες ρομ σε τόσες χώρες αφού όλες έχουν τις ίδιες γλώσσες ; Μήπως η Samsung μας χρησιμοποιεί για πειραματόζωα ; Μήπως είναι λίγο στο πόδι οι ρομ ;
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

... γιατί τόσες ρομ σε τόσες χώρες αφού όλες έχουν τις ίδιες γλώσσες ; Μήπως η Samsung μας χρησιμοποιεί για πειραματόζωα ; Μήπως είναι λίγο στο πόδι οι ρομ ;

Ν' αγια σεις φιλε μου.Μολις αυτο θα εγραφα κι εγω.Μηπως δεν εχουν τι να κανουν εκει μεσα και το κ@λ@βαρανε?Μηπως δεν τους καθεται καλα στο συγκεκριμενο κινητο η jb και προσπαθουν να στραβωσουν τον κοσμο?Πια η θεση της samsungHellas για την Ελληνικη?Τι απαντανε αυτοι?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Advance (I9070)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...