Jump to content

Samsung Galaxy S Advance (I9070)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ειμαι με pure vanilla και cocre 8.2.

 

Αν θελω να αλλαξη ρομ.πχ να βαλω harshjelly και να αναβαθμισω το cocore τι διαδικασια να ακουλουθησω?

Κατ αρχάς,

ΧΡΙΣΤΟΣ ανεστη

 

Φίλε η harshjelly είναι πιστεύω η καλύτερη επιλογή.

Μου την είχαν προτείνει από τους xda developers.

Χωρίς να ξεχνάς τα wipe κατέβασε το cocore που θέλεις.

Εγώ έχω τον 9.8. Πρόσεξε ο mr Harsh προτείνει με cwm.

Κατεβασε την rom και το update.

Φλάσαρε τον kernel και αστο να ξεκινήσει.

Διάβασε καλά τις οδηγίες http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2342314 και

Φλασαρε την ρομ και το update όπως λεει ο developer.

Μη βάλεις κάποιο animation δεν αξίζει, έχε τον stock.

O nova είναι Πολύ καλύτερος από τον mini launcher που προτείνει.

Γνωμη μου : Μη βαλεις κανένα πρόγραμμα που να επε μβαίνει στη μνήμη του κινητου σλλά ούτε να ελεγχει την cpu.

Μάλλον κακό κάνουν.

Έχει ενσωματωμένο το No frill. Εγω το έχω στα 1.05 & 200 και δουλεύει άψογα.

Στο τερμιναλ που έχει, πληκτρολόγησε τις δύο πρωτες εντολες που σου προτείνει.

Αυτό κάντο μισ φορα την βδομάδα.

Αφού τελειώσεις θα έχεις ένα υπέροχο κινητό.

 

Εγω ειμαι πολυ ευχαριστημένος από το κινητό.

Απλώς από περιεργια περιμένω να στσθεροποιηθεί η catbon.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μια χαρά!! Οπότε καλό είναι να ανταλλάσσονται απόψεις στο συγκεκριμένο Thread απ'οσους χρήστες έχουν δοκιμάσει και την HarshJelly και την Carbon!! ;)

 

Σύγκριση επιδόσεων και σταθερότητας, γιατί για την μία μιλάμε για μία Stock Beased Rom και από την άλλη για Rom βασισμένη στην Kitkat... :)

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό έχει 2 χρόνια εγγύηση?

Επειδή τελειώνει σε λίγο η διετία, σκεφτομαι να το πάω στο service της samsung για format.

Δωρεάν δε θα μου το κάνουν λόγω εγγύησης?

Δε θέλω να κάνω μόνος μου το format επειδή θεωρώ οτι το service θα κάνει καλύτερη δουλειά.

Έχω stock jb.

Edited by anetos82
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, είμαι κι εγώ ένας από εκείνους που έκαναν downgrade, λόγω των κολλημάτων της Jelly Bean. Εδώ και 2 ημέρες δοκίμασα την πιο πρόσφατη έκδοση της Αργεντινής (όχι την Personal) την οποία πέρασα μέσω ODIN. Το κινητό είναι το ίδιο γρήγορο με την 2.3 που είχε, δεν κολλάει τίποτα και πουθενά και σας συνιστώ ανεπιφύλακτα να τη δοκιμάσετε γιατί δεν έχει κανένα πρόβλημα και ιδίως κανένα κόλλημα.
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό έχει 2 χρόνια εγγύηση?

Επειδή τελειώνει σε λίγο η διετία, σκεφτομαι να το πάω στο service της samsung για format.

Δωρεάν δε θα μου το κάνουν λόγω εγγύησης?

Δε θέλω να κάνω μόνος μου το format επειδή θεωρώ οτι το service θα κάνει καλύτερη δουλειά.

Έχω stock jb.

 

Δυο χρόνια έχει εγγύηση. Να τους πεις να σου ξαναπεράσουν την rom γιατί σου κολλάει. Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων κάνεις και μόνος σου δε χρειάζεται να το πας για αυτό το λόγο. Αν τους πεις πως σου κολλάει, ναι δωρεάν θα σε βοηθήσουν αφού δεν πέρασαν τα 2 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, είμαι κι εγώ ένας από εκείνους που έκαναν downgrade, λόγω των κολλημάτων της Jelly Bean. Εδώ και 2 ημέρες δοκίμασα την πιο πρόσφατη έκδοση της Αργεντινής (όχι την Personal) την οποία πέρασα μέσω ODIN. Το κινητό είναι το ίδιο γρήγορο με την 2.3 που είχε, δεν κολλάει τίποτα και πουθενά και σας συνιστώ ανεπιφύλακτα να τη δοκιμάσετε γιατί δεν έχει κανένα πρόβλημα και ιδίως κανένα κόλλημα.

 

Ποια η διαφορα της personal με αυτη που περασες ?

Link to comment
Share on other sites

Δυο χρόνια έχει εγγύηση. Να τους πεις να σου ξαναπεράσουν την rom γιατί σου κολλάει. Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων κάνεις και μόνος σου δε χρειάζεται να το πας για αυτό το λόγο. Αν τους πεις πως σου κολλάει, ναι δωρεάν θα σε βοηθήσουν αφού δεν πέρασαν τα 2 χρόνια.

 

Αρκεί να έχει ο φίλος την απόδειξη αγοράς. Εμένα, παρά το γεγονός ότι έκανα την ημέρα αγοράς εγγραφή και στο site της Samsung, το support μου δήλωσε ότι χωρίς απόδειξη αγοράς, δεν υφίσταται εγγύηση ακόμα και για μιας ημέρας τηλέφωνο. Βλακεία μου που την έχασα.

 

Ποια η διαφορα της personal με αυτη που περασες ?

 

Αν κατάλαβα καλά, η Personal είναι εταιρεία κινητής, κι έτσι προτίμησα τη γενική έκδοση της χώρας, αφού είχαν την ίδια ημερομηνία κυκλοφορίας.

Link to comment
Share on other sites

Δυο χρόνια έχει εγγύηση. Να τους πεις να σου ξαναπεράσουν την rom γιατί σου κολλάει. Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων κάνεις και μόνος σου δε χρειάζεται να το πας για αυτό το λόγο. Αν τους πεις πως σου κολλάει, ναι δωρεάν θα σε βοηθήσουν αφού δεν πέρασαν τα 2 χρόνια.

 

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!Επειδή δεν είμαι πολύ γνώστης, όταν λές την rom τί εννοείς? Δεν αρκεί να ξαναπεράσουν την jb?δηλαδή αυτή θα κάνουν απλά μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων?Εγώ ήθελα να το πάω εκεί γιατί θεώρησα οτι κάνουν πιο καλο format, από μια απλή επαναφορα!Να πάω στο public που το αγόρασα ή στο επίσημο service της samsung στη Λάρισα?

Link to comment
Share on other sites

H jellybean είναι ρομ. Για να σου περάσουν την jb πρώτα θα κάνουν format (επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων). Πρόσεχε πριν το πας να αποθηκεύσεις τηλέφωνα φώτο κτλ σε άλλη συσκευή γιατί θα σβηστούν όλα αναγκαστικά! Στο επίσημο service να το πας. Να σαι καλά και άνετος :)
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, προχθές πέρασα και εγώ την HarshJelly και την δοκίμασα αρκετά μπορώ να πω...

Πολύ καλή για based stock rom!!

 

Σήμερα είπα να δοκιμάσω και την Carbon, μιας και έχει βγει η Build 11, και την ονομάζει ως Stable...

 

Η πρώτη επαφή... WOOOW!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρκεί να έχει ο φίλος την απόδειξη αγοράς. Εμένα, παρά το γεγονός ότι έκανα την ημέρα αγοράς εγγραφή και στο site της Samsung, το support μου δήλωσε ότι χωρίς απόδειξη αγοράς, δεν υφίσταται εγγύηση ακόμα και για μιας ημέρας τηλέφωνο. Βλακεία μου που την έχασα.

 

 

 

Αν κατάλαβα καλά, η Personal είναι εταιρεία κινητής, κι έτσι προτίμησα τη γενική έκδοση της χώρας, αφού είχαν την ίδια ημερομηνία κυκλοφορίας.

 

Να πας εκει που το πηρες με το IMEI σου και να τους πεις να στην ξανατυπωσουν την αποδειξη.

Αν θυμασαι και ημερομηνια αγορας, θα σε βοηθησει πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, προχθές πέρασα και εγώ την HarshJelly και την δοκίμασα αρκετά μπορώ να πω...

Πολύ καλή για based stock rom!!

 

Σήμερα είπα να δοκιμάσω και την Carbon, μιας και έχει βγει η Build 11, και την ονομάζει ως Stable...

 

Η πρώτη επαφή... WOOOW!!!!!!

 

Καλημερα μπορεις να δωσεις ΛΙΝΚ και για τις 2 ΡΟΜ

Επισης ποια σου αρεσε περισσοτερο.

Ευχαριστω

SV 7 DMT Nikos Amateur Radio

V.H.F. REPEATER R2 XANTHIS

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα μπορεις να δωσεις ΛΙΝΚ και για τις 2 ΡΟΜ

Επισης ποια σου αρεσε περισσοτερο.

Ευχαριστω

η carbon ειναι αυτη

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2648138

 

για μενα καλυτερη ειναι αυτη <εδω,εχω δοκιμασει και την αλλη>

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2644726&page=31

 

το πιο βασικο,για μενα ειναι, η baseband σου να ειναι XXLQL

Link to comment
Share on other sites

η carbon ειναι αυτη

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2648138

 

για μενα καλυτερη ειναι αυτη <εδω,εχω δοκιμασει και την αλλη>

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2644726&page=31

 

το πιο βασικο,για μενα ειναι, η baseband σου να ειναι XXLQL

 

Εμένα γραφει XXLQE. Τι σημασία έχει; Μπορείς να μας εξηγήσεις;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, τις τελευταίες 4 μέρες έπαιξα με HarshJelly και Carbon...

 

Λοιπόν, αυτό που κατάλαβα με τις customs roms, είναι τι θέλεις να κάνεις με το smartphone σου...

Αυτό είναι μία καλή ερώτηση!!

Αν θέλεις να κάνεις τα Πάντα, αλλά όταν λέμε τα πάντα εννοούμε Τα Πάντα, πιστεύω το καλύτερο είναι να μείνεις με την Stock!!

Και από εκεί και πέρα να κοιτάξεις πως μπορείς να την παραμετροποιήσεις και να την βελτιώσεις, τρόποι υπάρχουν πολλοί... Andoird!! ;)

 

Λοιπόν για εμένα η HarshJelly, πολύ καλή ως Stock based custom, αλλά υπερβολικά πειραγμένη...

Προσωπικά με χαλούσε ιδιαίτερα η Notification bar που έχει, και ακαλαίσθητη και μη παραμετροποίησημη...

 

Η Carbon πολλά υποσχόμενη ως custom, όντως Kitkat και καθαρή, αλλά έχει δρόμο ακόμα για εμένα...

Ένα από τα πιο σημαντικά προβλήματα που έχει για εμένα έχει να κάνει με το OMX, το οποίο δεν λειτουργεί το ίδιο σωστά και καλά όπως με την Stock στην οποία δουλεύει τέλεια!! Και διάφορα άλλα μικρό προβλήματα...

Ευελπιστώ πραγματικά κάποια στιγμή να τελειοποιηθεί όσο είναι δυνατόν, γιατί όπως είπα και είναι μία πολλά υποσχόμενη custom!!

 

Και τελικά γύρισα στην Stock JB και πέρασα μέσω Odin την τελευταία που έχει βγάλει η Samsung της Αργεντινής (I9070UBLPK) και στην οποία είναι αναβαθμισμένος ο Kernel... ;)

Link to comment
Share on other sites

εδω και λίγες μέρες τρώει φρίκη μια στις τρεις φορές δε ξεκινάει η φόρτιση ενώ παίζει τον ήχο της φόρτισης με αποτέλεσμα όλο το βράδι να φορτίζει και το πρωί να έχει αδειάσει η μπαταρία; JB official ιδέες;
Link to comment
Share on other sites

Και τελικά γύρισα στην Stock JB και πέρασα μέσω Odin την τελευταία που έχει βγάλει η Samsung της Αργεντινής (I9070UBLPK) και στην οποία είναι αναβαθμισμένος ο Kernel... ;)

 

Είδες κάποια βελτίωση κάπου; Ανοίγει τον dialer και τις επαφές πιο γρήγορα;

Link to comment
Share on other sites

εδω και λίγες μέρες τρώει φρίκη μια στις τρεις φορές δε ξεκινάει η φόρτιση ενώ παίζει τον ήχο της φόρτισης με αποτέλεσμα όλο το βράδι να φορτίζει και το πρωί να έχει αδειάσει η μπαταρία; JB official ιδέες;

 

Δοκίμασε είτε με άλλο φορτιστή είτε να φυσήξεις λίγο τη θύρα usb σου είτε να τη καθαρίσεις με κάποια οδοντόβουρτσα προσεκτικά. Αν δεν είναι ο φορτιστής ή η θύρα micro usb της συσκευής σου τότε είναι η μπαταρία σου. Δεν πιστεύω πως ευθύνεται το λογισμικό.

Link to comment
Share on other sites

Είδες κάποια βελτίωση κάπου; Ανοίγει τον dialer και τις επαφές πιο γρήγορα;

 

Έλα Dynamite!! :)

 

Ναι φίλε μου, είναι WOOOW!!!

 

Κατά λάθος αυτές τις μέρες που έκανα Flashαρίσματα και ψαχνόμουν και αφού δοκίμασα την Harsh και την Carbon, μετά αποφάσισα να γυρίσω σε Stock, και λέω μιας και γυρνάω σε stock δεν πάει κάνα άλλο version... ;)

 

Και τυχαία πέτυχα σχόλια για την έκδοση της Αργεντινής, η οποία είναι και τώρα του 2014.

Σε κάθε διαφορετική version της Stock JB, τον Kernel αναβαθμίζουν, και μάλιστα σε αυτόν της Αργεντινής, που είναι και ο τελευταίος έχουν διορθώσει και ένα πολύ σημαντικό bug ασφαλείας που λογικά λίγοι πρέπει να γνωρίζεται...

Το Master key το οποίο διορθώνεται αλλά χρειάζεται να έχεις το Xposed (http://forum.xda-developers.com/xposed/modules/fix-universal-fix-master-key-t2365294)

 

Σε αυτή την έκδοση του kernel είναι όλα οκ!!

 

Και ναι ο κατάλογος ανοίγει σε 1"~

 

Και γενικά ναι, η πρώτη εντύπωση είναι πολύ καλή, φαίνεται ότι δεν έχει τα Lags που λέτε κτλ και πρέπει να έχει και καλύτερη απόδοση της μπαταρίας... :)

 

Εγώ δεν γνώριζα ότι σε σε κάθε νεότερη version αναβαθμίζουν τον kernel...

Αν το γνώριζα θα είχα κάνει την αναβάθμιση, γιατί περί αναβάθμισης πρόκειται πολύ νωρίτερα!! ;)

 

Κατέβασε την από το Sammobile!!

Την κανονική όχι την Personal (είναι δικτύου)

 

Αυτά...

 

Και γενικά Dynamite επειδή σε βλέπω οτι ψάχνεσαι, πιστεύω οτι χρησιμοποιείς το Greenify...? ;)

Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντίνε, στις official εκδόσεις που κατέβασες, η γλώσσα των ελληνικών υπάρχει η θέλει να κατεβάσεις απ το play store το more locale;
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς όταν ξεκινάς το πρώτο setup της συσκευής, στην αρχική οθόνη...

 

Δεν το κοίταξα φίλε μου γιατί το βάζω στα Αγγλικά πάντα... :)

 

Και κάποιος άλλος φίλος την πέρασε πριν από εμένα, εδώ στο myphone, δες στην προηγούμενη σελίδα νομίζω...

 

Αλλά πρέπει να την έχει γιατί είχε μεγάλη λίστα επιλογών, αν θυμάμαι καλά... ;)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι...

 

Χρησιμοποιείτε εφαρμογές για μπλοκάρισμα των διαφημίσεων;

Και αν ναι ποια??

 

Χρησιμοποίησα πρόσφατα το Adaway, και μου Μάμησε την συσκευή, γι'αυτό μπήκα στην διαδικασία φορμαρίσματος και δοκιμών κάποιων Custom roms που είχα στο μυαλό μου... ;)

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς όταν ξεκινάς το πρώτο setup της συσκευής, στην αρχική οθόνη...

 

Δεν το κοίταξα φίλε μου γιατί το βάζω στα Αγγλικά πάντα... :)

 

Και κάποιος άλλος φίλος την πέρασε πριν από εμένα, εδώ στο myphone, δες στην προηγούμενη σελίδα νομίζω...

 

Αλλά πρέπει να την έχει γιατί είχε μεγάλη λίστα επιλογών, αν θυμάμαι καλά... ;)

 

Καλησπέρα

Το csc το αλλαζεις ή το αφήνεις σε EUR ;

Αφου εχεις περασει την Αργηντινικη JB.

SV 7 DMT Nikos Amateur Radio

V.H.F. REPEATER R2 XANTHIS

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Advance (I9070)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...