Jump to content

Samsung Galaxy S Advance (I9070)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φυσικα και μπορεις....

Αυτο το αρχειο σου χρειαζεται μονο......

 

 

 

 

 

 

 

Λοιπον....κοιτα λογικα τι εχει γινει.....

Ειχες csc EUR....μετα εβαλες την ιταλικη.Αλλα αν η ιταλικη δεν ειναι multi csc και ειναι single csc....τοτε ειναι λογικο να σου το αλλαξει σε ιταλικο...

Τωρα που εβαλες την ελληνικη ...μπορει να ειναι multi csc (δεν το γνωριζω) οποτε υποστηριζει μεσα σε αυτα και το ιταλικο ....και αφου βλεπει ιταλικο δεν στο αλλαζει σε EUR.....

Αν θες το κανεις μονος σου....αλλα γινεται επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων.....

 

ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!!

μπορεις να μου πεις τον τροπο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά πείτε κάνα καλό ξυπνητήρι να κατεβάσω γιατί τώρα που πήγα και γω σε jb είδα ότι το ενσωματωμένο έχει πρόβλημα! 5 στις 7 φορές που το έβαλα χτύπησε για ένα δευτερόλεπτο και μετά κλείνει από μόνο του..

 

Επίσης κάποιο καλό πληκτρολόγιο σε στιλ Swype.

 

Ευχαριστώ

Xiaomi mi9 SE
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!!

μπορεις να μου πεις τον τροπο?

 

Σε jelly bean ο τροπος ειναι να το κανεις root και μετα με αυτην την εφαρμογη... που λογικα κανει και για το advance......

Link to comment
Share on other sites

Σε jelly bean ο τροπος ειναι να το κανεις root και μετα με αυτην την εφαρμογη... που λογικα κανει και για το advance......

 

γινεται να το κανω root μονο γι αυτο τον λογο και μετα γινεται unroot?

δεν γινεται καπως αλλιως δεν θελω να μπλεξω με root!!

καπου διαβασα αυτο ξερεις αν ισχυει?

απλα δεν μπορω να βρω που ειναι αυτο το path!!

ριξε μια ματια αν θελεις :)

 

Depending on the firmware, you can change the CSC by editing the /system/csc/salescode.dat file and just changing the 3 letters to the CSC that you want (XEU is the "open europe" CSC which is probably most likely to be useful). That said, I believe that most of the Polish firmware already _are_ XEU, in which case there's probably little benefit.

 

In _most_ cases this change is all that is required as it identifies to the market etc. what region you're in. The other changes in the CSC package are rarely in th relevant as long as it's an "open" firmware to start with.

 

I'm quoting the file path from memory, it's been a while since I used a CSC-based firmware so I can't check.

Link to comment
Share on other sites

Οποιοδήποτε path μέσα στο system...μπορούν να το δουν οι file explorer μόνο εάν έχουν δικαιώματα root.....

Οπότε...Στο ίδιο αποτέλεσμα είμαστε...

Ναι μπορείς root μόνο για αυτόν το λόγο και μετά unroot.....

Αλλά googlαρε το γιατί δεν το έχω το τηλέφωνο και δεν έχω ασχοληθεί με το root του.....

Link to comment
Share on other sites

Οποιοδήποτε path μέσα στο system...μπορούν να το δουν οι file explorer μόνο εάν έχουν δικαιώματα root.....

Οπότε...Στο ίδιο αποτέλεσμα είμαστε...

Ναι μπορείς root μόνο για αυτόν το λόγο και μετά unroot.....

Αλλά googlαρε το γιατί δεν το έχω το τηλέφωνο και δεν έχω ασχοληθεί με το root του.....

 

ισως το επιχειρησω βρηκα εδω την διαδικασια!!

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2087424

το θεμα ειναι να μου πει καποιος εδω πως βγαζω το root οταν αλλαξω το scs απλα φοβαμαι μηπως ειναι επικινδυνο το root και επιρεαζει την λειτουργια του κινητου!! :X

Link to comment
Share on other sites

ισως το επιχειρησω βρηκα εδω την διαδικασια!!

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2087424

το θεμα ειναι να μου πει καποιος εδω πως βγαζω το root οταν αλλαξω το scs απλα φοβαμαι μηπως ειναι επικινδυνο το root και επιρεαζει την λειτουργια του κινητου!! :X

 

Καμία λειτουργία δεν επηρεάζει.....

Για το unroot δεν γνωρίζω....Αλλά στην τελική όλα μπροστά σου θα τα έχεις...άνοιξε το Odin και ξαναπερνα του την ελληνική από πάνω όπως έκανες και τώρα....Και θα έχεις την EUR χωρίς root...

Link to comment
Share on other sites

Καμία λειτουργία δεν επηρεάζει.....

Για το unroot δεν γνωρίζω....Αλλά στην τελική όλα μπροστά σου θα τα έχεις...άνοιξε το Odin και ξαναπερνα του την ελληνική από πάνω όπως έκανες και τώρα....Και θα έχεις την EUR χωρίς root...

 

μου λες δηλαδη πως αμα ξαναπερασω τωρα την ελληνικη θα διορθωθει και θα γινει EUR?

ειναι σιγουρο αυτο? χωρις root?

Edited by modechristo
Link to comment
Share on other sites

μου λες δηλαδη πως αμα ξαναπερασω τωρα την ελληνικη θα διορθωθει και θα γινει EUR?

ειναι σιγουρο αυτο? χωρις root?

 

Όχι βρε.....

Θα κάνεις root....θα χρησιμοποιησεις την εφαρμογή για αλλαγή csc.....Αλλά μετά αν δεν βρίσκεις τρόπο για unroot....σου λέω ότι αρκεί να περάσεις από πάνω την ελληνική...

Οπότε και το root θα φύγει....Και το csc θα παραμείνει EUR....

Link to comment
Share on other sites

Όχι βρε.....

Θα κάνεις root....θα χρησιμοποιησεις την εφαρμογή για αλλαγή csc.....Αλλά μετά αν δεν βρίσκεις τρόπο για unroot....σου λέω ότι αρκεί να περάσεις από πάνω την ελληνική...

Οπότε και το root θα φύγει....Και το csc θα παραμείνει EUR....

 

α οκ τωρα σε καταλαβα....

αρα αν δεν μου πει καποιος αν υπαρχει καποιος αλλος τροπος για unroot θα το κανω ετσι :)

ευχαριστω για τις πληροφοριες αρκετα σε κουρασα καλο σου βραδυ!! ;)

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω το εξης θεμα με JB οταν κατεβαζω μια εφαρμογη απο play store η κανω εγκατασταση ενα apk μου βγαζει ενα μηνυμα οτι there is no more room on this screen? :wacko:
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω το εξης θεμα με JB οταν κατεβαζω μια εφαρμογη απο play store η κανω εγκατασταση ενα apk μου βγαζει ενα μηνυμα οτι there is no more room on this screen? :wacko:

 

Στις ρυθμίσεις του Play είναι τσεκαρισμένη η επιλογή να φτιάχνει αυτόματα συντόμευση στην αρχική οθόνη όταν κατεβάζεις μια εφαρμογή. Απενεργοποίησέ τη.

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα TWRP για να τα σβήσω ΟΛΑ και να ξαναπεράσω την ελληνική μόλις την πέρασα και άνοιξα το κινητό μπήκα στο stock recovery να δω το CSC και μου έβγαζε "NEE" που είναι Φινλανδίας!!!

Επιβεβαίωσα πόσες φορές ότι πέρναγα το σωστό firmware "EUR",ξαναπερνάω το ίδιο μπαίνω πάλι ξανά CSC "ΝΕΕ"!!!

Υστερα δοκίμασα το galaxy csc changer από το store και το γύρισα σε EUR μιας και η rom υποστήριζε multi-csc.

Εσεις που είχατε jb άλλης χώρας πήγατε χωρίς προβλήματα στην ελληνική;

 

Επιβεβαιωνω κι εγω. Αυτο που κατεβασα κι εγω ηταν CSC "ΝΕΕ"!!! Το αλλαξα κι εγω με τον ιδιο τροπο. Πριν ειχα την ιταλικη JB.

 

Δεν θα επρεπε να ειναι "EUR" απο default ? :!:

Link to comment
Share on other sites

Στις ρυθμίσεις του Play είναι τσεκαρισμένη η επιλογή να φτιάχνει αυτόματα συντόμευση στην αρχική οθόνη όταν κατεβάζεις μια εφαρμογή. Απενεργοποίησέ τη.

 

To εκανα αλλα συνεχιζει να το κανει εκανα και εκκαθαριση δεδομενων στο play! bug της JB μηπως?:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Όχι βρε.....

Θα κάνεις root....θα χρησιμοποιησεις την εφαρμογή για αλλαγή csc.....Αλλά μετά αν δεν βρίσκεις τρόπο για unroot....σου λέω ότι αρκεί να περάσεις από πάνω την ελληνική...

Οπότε και το root θα φύγει....Και το csc θα παραμείνει EUR....

 

Μπορεις επισης downgrade και αλλαγη CSC μεσω dialer... Και εχεις και το ατου οτι περνας την αναβαθμιση μεσω kies μετα με πιο επισημο αερα :lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις επισης downgrade και αλλαγη CSC μεσω dialer... Και εχεις και το ατου οτι περνας την αναβαθμιση μεσω kies μετα με πιο επισημο αερα :lol::lol::lol::lol:

 

Με 2 μειονεκτήματα.......

Το Odin λειτουργεί απροβλημάτιστα ενώ το kies όχι......

Και δεύτερον νομίζω το downgrade από ότι έχω διαβάσει έχει κάποιες ιδιαιτερότητες.....;);)

Link to comment
Share on other sites

Με 2 μειονεκτήματα.......

Το Odin λειτουργεί απροβλημάτιστα ενώ το kies όχι......

Και δεύτερον νομίζω το downgrade από ότι έχω διαβάσει έχει κάποιες ιδιαιτερότητες.....;);)

 

Το πρωτο ισχυει οντως.. το δευτερο εν μερη γιατι ειναι λιγο πιο περιπλοκο αλλα στην ουσια δε κανεις κατι διαφορετικο απ οτι οταν περνας μια τζελι μπιν με οντιν... οπως και να εχει ειναι λιγο "ποντιακο" αν το κανει κανεις για αυτο το εγραψα πιο πολυ χιουμοριστικα :p

Link to comment
Share on other sites

To εκανα αλλα συνεχιζει να το κανει εκανα και εκκαθαριση δεδομενων στο play! bug της JB μηπως?:wacko:

Δεν κατάφερες να κατεβάσεις καμμία εφαρμογή; Δοκίμασε να σβήσεις μια και και δες άμα θα κατεβάσει κάποια άλλη. Κάτι άλλο που μπορεις να κάνεις είναι να πας στο διαχειριστή εφαρμογών στο google play και να κάνεις τις εκκαθαρίσεις και κατάργηση εγκατάστασης ενημερώσεων μπας και ξεκολλήσει.

Link to comment
Share on other sites

Με 2 μειονεκτήματα.......

Το Odin λειτουργεί απροβλημάτιστα ενώ το kies όχι......

Και δεύτερον νομίζω το downgrade από ότι έχω διαβάσει έχει κάποιες ιδιαιτερότητες.....;);)

 

Το πρωτο ισχυει οντως.. το δευτερο εν μερη γιατι ειναι λιγο πιο περιπλοκο αλλα στην ουσια δε κανεις κατι διαφορετικο απ οτι οταν περνας μια τζελι μπιν με οντιν... οπως και να εχει ειναι λιγο "ποντιακο" αν το κανει κανεις για αυτο το εγραψα πιο πολυ χιουμοριστικα :p

 

Αν προσεφερε κατι παραπανω να το εκανα το downgrade αλλα απο την στιγμη που δεν θα κερδισω κατι δεν υπαρχει λογος ετσι δεν ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όσοι αναβάθμισσαν μπορούν να μας πουν με το χέρι στο καρδιά αν αξίζει η όχι; Εμένα προσωπικά το κινητό με υπερκαλύπτει, μου φαίνεται πολύ γρήγορο , παίζει να έχει κολλήσει μια φορα απο τα Χριστουγεννα που το έχω, και μερικές ελλείψεις τις έλυσα με εφαρμογές (πχ dolphin browser που τα σπάει ) , contacts+ κτλ ). Αξίζει να ρισκάρω αναβάθμιση , θα κερδίσω κάτι ;
Near to the East, in a part of Ancient Greece...in an ancient land called Macedonia...
Link to comment
Share on other sites

Μπαίνω στο kies και δεν βλέπω πουθενά την δυνατότητα αναβάθμισης!Το πρόγραμμα είναι ενημερωμένο!Τι μπορώ να κάνω??

 

κανε ενημερωση το kies! πιθανον να ειναι αυτο! πανε Βοηθεια>ελεγχος για ενημερωσεις

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όσοι αναβάθμισσαν μπορούν να μας πουν με το χέρι στο καρδιά αν αξίζει η όχι; Εμένα προσωπικά το κινητό με υπερκαλύπτει, μου φαίνεται πολύ γρήγορο , παίζει να έχει κολλήσει μια φορα απο τα Χριστουγεννα που το έχω, και μερικές ελλείψεις τις έλυσα με εφαρμογές (πχ dolphin browser που τα σπάει ) , contacts+ κτλ ). Αξίζει να ρισκάρω αναβάθμιση , θα κερδίσω κάτι ;

 

Εχω τζελι εδω και 3 μηνες. Στην αρχη που εβαζα αλλων χωρων ειχα θεματα. Μετα που βγηκε για τη χωρα προελευσης της συσκευης μου ολα καλα. Αν οπως εχουν πει οι προλαλησαντες η Ελληνικη δεν εχει θεματα τοτε αξιζει... Η τζιντζερ ναι μεν δεν ειχε θεματα και ολα καλα αλλα η τζελι ειναι σε αλλο επιπεδο. Εγω που ειχα γυρισει πισω οταν ειχα θεματα ξαναεβαζα τζελι γιατι η διαφορα ειναι μεγαλη....

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όσοι αναβάθμισσαν μπορούν να μας πουν με το χέρι στο καρδιά αν αξίζει η όχι; Εμένα προσωπικά το κινητό με υπερκαλύπτει, μου φαίνεται πολύ γρήγορο , παίζει να έχει κολλήσει μια φορα απο τα Χριστουγεννα που το έχω, και μερικές ελλείψεις τις έλυσα με εφαρμογές (πχ dolphin browser που τα σπάει ) , contacts+ κτλ ). Αξίζει να ρισκάρω αναβάθμιση , θα κερδίσω κάτι ;

 

Μην το βλέπεις σαν ρίσκο από την στιγμή που κάνεις σωστά την διαδικασία αναβάθμισης. Και αν κάτι τυχόν δε σου αρέσει μπορείς να επιστρέψεις στην τζίντζερ. Η jb έχει αναβαθμισμένο μενού, notification bar τρομερά καλύτερη, ωραία widget, περισσότερες δυνατότητες παραμετροποίησης και κάποια cool features όπως το direct dial, pop up play κτλ. Επίσης η κύλιση στα μενού και το scrolling πάνε σφαίρα.

 

Σαν κάποια μειονεκτήματα μηδαμινής ίσως σημασίας της jb, αυτά είναι :

1. Δεν περιστρέφεται το φόντο του wallpaper όταν αλλάζουμε τις αρχικές οθόνες, αλλά μένει σταθερό.

2. Τα κουμπιά του πληκτρολογίου είναι μικρότερα και λείπει αυτό του Τ9. Πρέπει να πατάς το εικονίδιο γρανάζι για να μπεις και να το βρεις.

3. Κατά την αποστολή μηνύματος βγάζει ειδοποίηση ότι το μήνυμα μπορεί να είναι κατεστραμμένο. Το στέλνει χωρίς πρόβλημα πάντως αλλά είναι σπαστικό να βγαίνει κάθε φορά που πας να στείλεις.

4. Έχω την εντύπωση πως έχει μειωθεί η δύναμη του ηχείου σε μέγιστη ένταση, όχι δραματικά αλλά αισθητά.

 

Μπορεί κανείς να πει αν γίνεται να διορθωθούν κάποια από τα παραπάνω;

Edited by the_dynamite
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Advance (I9070)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...