Jump to content

Samsung Galaxy S Advance (I9070)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από επίσημες ελληνικές ROM άλλο τίποτα ε;

 

Α ρε Samsung, μας κακομαθαίνεις.

 

Άσε και εγώ περιμένω για την γυναίκα να την φορέσω την 4.1.2

NOKIA 5800,HTC HD2,SAMSUNG GALAXY Ace, Samsung GALAXY NOTE 2,

LG G2 μπράβο στην lg για το δώρο που μου έκανε...:D

Iphone 5c, Iphone 6,Iphone 7 plus,Xiaomi mi 8 lite,Xiaomi redmi note 9s

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

dimitris99 την νεα εκδοση κερνελ πως την περασες ? μου εχει αλλαξει το μενου στο download mode και με μπερδευει.

 

αν μπορεις να μου πεις και τι προτιμας στο κερνελ . εννοω διαχειριστη και προγραμματισμο .

Link to comment
Share on other sites

Kernels βάζω πολύ εύκολα με αυτό https://play.google.com/store/apps/details?id=com.frapeti.ukflash2&hl=el

Εχω smartassv2 governor και sio i/o scheduler και είμαι αρκετά ικανοποιημένος καθώς το κινητό πάει σφαίρα και βγάζω και 1,5 μέρα μπαταρία ίσως και παραπάνω αν δεν το χρησιμοποιώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά,

παράγγειλα και γω το κινητό και το περιμένω της επόμενες μέρες.

μερικές ερωτήσεις θα ήθελα να κάνω μιας που είναι το πρώτο μου android κινητό:

τι είναι το root που διαβάζω συνέχεια? σε τι χρησιμεύει?

από ότι διάβασα η jelly bean δεν έχει έρθει ακόμα official, και έχω δει ότι κάποιος πρότεινε τον οδηγό αυτόν: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2198341

έτσι θα βάλω την jelly bean μέσα?

 

αυτά για αρχή :P

Xiaomi mi9 SE
Link to comment
Share on other sites

χαιρετώ την ομάδα.....μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος γιατί όταν είμαι στο samsung kies και πατάω ''Αναβάθμιση υλικολογισμικου και προετοιμασία'' μου βγάζει "όνομα μοντέλου GT-I9070 ....το GT-I9070 δεν υποστηρίζει τη λειτουργία" ..... συμβαίνει και σε κάποιον άλλον αυτό????please help.....
Link to comment
Share on other sites

χαιρετώ την ομάδα.....μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος γιατί όταν είμαι στο samsung kies και πατάω ''Αναβάθμιση υλικολογισμικου και προετοιμασία'' μου βγάζει "όνομα μοντέλου GT-I9070 ....το GT-I9070 δεν υποστηρίζει τη λειτουργία" ..... συμβαίνει και σε κάποιον άλλον αυτό????please help.....

 

Αυτό συμβαίνει επειδή δεν υπάρχει ακόμα καμία αναβάθμιση, μην ανησυχείς.

 

καλησπέρα παιδιά,

παράγγειλα και γω το κινητό και το περιμένω της επόμενες μέρες.

μερικές ερωτήσεις θα ήθελα να κάνω μιας που είναι το πρώτο μου android κινητό:

τι είναι το root που διαβάζω συνέχεια? σε τι χρησιμεύει?

από ότι διάβασα η jelly bean δεν έχει έρθει ακόμα official, και έχω δει ότι κάποιος πρότεινε τον οδηγό αυτόν: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2198341

έτσι θα βάλω την jelly bean μέσα?

 

αυτά για αρχή :P

 

Με το root έχεις πρόσβαση σε όλα τα αρχεία και προγράμματα του κινητού. Μπορείς να απενεργοποιήσεις ή να απεγκαταστήσεις προγράμματα της samsung που δε χρειάζεσαι, να αποθηκεύσεις παιχνίδια κτλ. Χρειάζεται προσοχή όμως.

Ο οδηγός για jelly bean είναι καλός, αλλά να κατεβάσεις την πολωνική rom. Στη θέση σου πάντως θα περίμενα λίγο μήπως επιτέλους κυκλοφορήσει και η ελληνική και την κάνεις ευκολότερα με το kies.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων

Redmi Note 5

Samsung Note 2 "Eclipse V9 Extreme Mod V2 by Onirama 23-07-2017"

Link to comment
Share on other sites

Με το root έχεις πρόσβαση σε όλα τα αρχεία και προγράμματα του κινητού. Μπορείς να απενεργοποιήσεις ή να απεγκαταστήσεις προγράμματα της samsung που δε χρειάζεσαι, να αποθηκεύσεις παιχνίδια κτλ. Χρειάζεται προσοχή όμως.

Ο οδηγός για jelly bean είναι καλός, αλλά να κατεβάσεις την πολωνική rom. Στη θέση σου πάντως θα περίμενα λίγο μήπως επιτέλους κυκλοφορήσει και η ελληνική και την κάνεις ευκολότερα με το kies.

 

καταλαβα. αρα το root "χρειαζεται" ας πουμε. μπορω να κανω root και να περιμενω να βγει η ελληνικη για να κανω αναβαθμησει απο Kies??

Xiaomi mi9 SE
Link to comment
Share on other sites

καταλαβα. αρα το root "χρειαζεται" ας πουμε. μπορω να κανω root και να περιμενω να βγει η ελληνικη για να κανω αναβαθμησει απο Kies??

 

αν ειναι να περιμενεις να βγει η ελληνικη μην κανεις τπτ στο κινιτο σου.οταν περασεις με το καλο την ελληνικη jb τοτε μπορεις να δεις τι περαιτερω επιλογες εχεις.

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα. αρα το root "χρειαζεται" ας πουμε. μπορω να κανω root και να περιμενω να βγει η ελληνικη για να κανω αναβαθμησει απο Kies??

 

Αν έχεις διάθεση για πειράγματα, κάνε ό,τι θες από την αρχή. Αν ακολουθείς προσεχτικά τις οδηγίες δεν υπάρχει πρόβλημα.

Redmi Note 5

Samsung Note 2 "Eclipse V9 Extreme Mod V2 by Onirama 23-07-2017"

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις διάθεση για πειράγματα, κάνε ό,τι θες από την αρχή. Αν ακολουθείς προσεχτικά τις οδηγίες δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

Ποια ακριβώς προβλήματα λύνει η "πειραγμένη" 4.1?

http://s4.postimg.org/kul22odml/420x150.jpg
Link to comment
Share on other sites

Νέο μέλος παίδες. Μετά από μπόλικο διάβασμα, ευτυχώς έπεσα πάνω στο κατάλληλο θέμα στο xda και είμαι τώρα με jellymod και cocore 5.Μάλλον αυτός θα γίνει 6.2
Link to comment
Share on other sites

Ποια ακριβώς προβλήματα λύνει η "πειραγμένη" 4.1?

 

Οχι οχι....κατι δεν καταλαβες σωστα....

Η 4.1.2 που διαβαζεις εδω μεσα....δεν ειναι πειραγμενη...

Απλα ειναι καποιας αλλης χωρας που καποιοι χρηστες επιλεγουν να την εγκαταστησουν επειδη η Samsung Hellas κοιμαται ορθια και θα την κυκλοφορησει του αγιου ανημερα.....

Link to comment
Share on other sites

Νέο μέλος παίδες. Μετά από μπόλικο διάβασμα, ευτυχώς έπεσα πάνω στο κατάλληλο θέμα στο xda και είμαι τώρα με jellymod και cocore 5.Μάλλον αυτός θα γίνει 6.2

Τί λέει η jellymod? Καλύτερη από τις οφίσιαλ? Εννοώ από ταχύτητα και σταθερότητα.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω και εγώ την εμπειρία μου...

Μετά από πολλές απογοητεύσεις με την JB κατάφερα και έκανα το κινητό να λειτουργεί όπως θα έπρεπε από την αρχή.

Το τρέχον configuration του κινητού έχει τα εξής:

1. Πολωνέζικη JΒ 4.1.2 I9070XXLQE

2. Rooted

3. Kernel cocore 6.2

4. Governor smartassv2 και i/o cfq χρησιμοποιώντας το Rom toolbox lite

5. Έχω αφαιρέσει με το Titanium backup το voice command της Samsung, τα Google books και το Google Music.

 

Mε τα παραπάνω δεν έχω παρατηρήσει κανένα lag, τα βίντεο παίζουν θαυμάσια, το scrolling είναι smooth και η μπαταρία διαρκεί αρκετά περισσότερο (με μεγάλη χρήση Internet, βίντεο και παιχνίδια περίπου 2 μέρες).

Link to comment
Share on other sites

Τί λέει η jellymod? Καλύτερη από τις οφισιαλ? Εννοώ από ταχύτητα και σταθερότητα.

Μνμ σβήστηκε:

Κατα λάθος πληκτρολογηση

Edited by GMF80
Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω και εγώ την εμπειρία μου...

Μετά από πολλές απογοητεύσεις με την JB κατάφερα και έκανα το κινητό να λειτουργεί όπως θα έπρεπε από την αρχή.

Το τρέχον configuration του κινητού έχει τα εξής:

1. Πολωνέζικη JΒ 4.1.2 I9070XXLQE

2. Rooted

3. Kernel cocore 6.2

4. Governor smartassv2 και i/o cfq χρησιμοποιώντας το Rom toolbox lite

5. Έχω αφαιρέσει με το Titanium backup το voice command της Samsung, τα Google books και το Google Music.

 

Mε τα παραπάνω δεν έχω παρατηρήσει κανένα lag, τα βίντεο παίζουν θαυμάσια, το scrolling είναι smooth και η μπαταρία διαρκεί αρκετά περισσότερο (με μεγάλη χρήση Internet, βίντεο και παιχνίδια περίπου 2 μέρες).

 

Να σαι καλά φίλε μου, νόμιζα ότι μόνο εμένα με είχε απογοητεύσει ηJB ειδικά με την διαχείριση της μνήμης. Τα 1,2,3 τα έχω για δώσε Οδηγίες για το 4 .

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά φίλε μου, νόμιζα ότι μόνο εμένα με είχε απογοητεύσει ηJB ειδικά με την διαχείριση της μνήμης. Τα 1,2,3 τα έχω για δώσε Οδηγίες για το 4 .

 

Εγκαθιστάς από το google play την εφαρμογή rom toolbox lite. Πηγαίνεις στο μενού Performance και επιλέγεις το CPU Control. Στο μενού CPU Sliders επιλέγεις για Governor το smartassv2 και για i/ο scheduler το cfq. Τσεκάρεις το "apply on boot" και κάνεις μια επανεκκίνηση του κινητού. That's it.

Μπορείς βέβαια να παίξεις και με τις υπόλοιπες επιλογές για governors και i/o schedulers. Σε εμένα πάντως αυτές παίζουν μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο πρόβλημα με το κινητό καθώς χωρίς καθόλου χρήση η μπαταρία δεν κρατάει πάνω από 20 ώρες, τι να κάνω;
Link to comment
Share on other sites

Εγκαθιστάς από το google play την εφαρμογή rom toolbox lite. Πηγαίνεις στο μενού Performance και επιλέγεις το CPU Control. Στο μενού CPU Sliders επιλέγεις για Governor το smartassv2 και για i/ο scheduler το cfq. Τσεκάρεις το "apply on boot" και κάνεις μια επανεκκίνηση του κινητού. That's it.

Μπορείς βέβαια να παίξεις και με τις υπόλοιπες επιλογές για governors και i/o schedulers. Σε εμένα πάντως αυτές παίζουν μια χαρά.

 

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου.Αυτό που με εκνευρίζει είναι όταν μπουκωνει η μνήμη μετά από ώρα και σέρνεται η συσκευή. Ελπίζω να βελτιωθεί και σε εμένα.

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα παλι Πολωνικη και όταν έχω ανοιχτό το wifi ακούγεται κάθε λίγο μια φωνη κ λέει κάτι περιεργα. Έχει ιδέα κανείς τι είναι; Edited by GMF80
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο πρόβλημα με το κινητό καθώς χωρίς καθόλου χρήση η μπαταρία δεν κρατάει πάνω από 20 ώρες, τι να κάνω;

 

Να κοιτάξεις ποια εφαρμογή σου τρώει μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει κανεις που να χρησιμοποιει 4.1.2 χωρις ρουτ και αλλαγη κερνελ και να ειναι ικανοποιημενος? :blink:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Πρώτα από όλα να ενημερώσω ότι δε ξέρω ούτε τι είναι root,ούτε πως λειτουργεί το kies,τα kernel κτλ.Ειμαι άσχετος δηλαδή :p

 

Θα ήθελα να ρωτήσω:Αν κατεβάσω jelly bean θα σταματήσει η ισχύ της εγγύησης ?

 

Αν όχι,μπορείς κάποιος να μου πει πως θα μπορέσω να την κατεβάσω,βήμα-βήμα και στα ελληνικα ? :p

Ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Advance (I9070)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...