Jump to content

[ROM] CyanogenMod 9


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ερώτηση : αν βάλω κάποιο mod μπαταρίας και στο μέλλον βάλω κάποιο build της cm9( είτε με wipe είτε χωρίς wipe) ,όπου θα έχει ενεργοποιημένη τη συγκεκριμένη επιλογή, υπάρχει περίπτωση να μην λειτουργεί; Δεν ξέρω αν καταλάβατε αυτό που θέλω να πω..... δηλ προβλημα ασυμβατότητας;

 

Όχι, δεν θα έχεις πρόβλημα. Στην νέα εγκατάσταση απλά δεν θα υπάρχει το mod.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μάκη και Νίκο άλλη μια ερώτηση μια και είστε εδώ :)

Στο thread του xda κάποιος ανέφερε ότι είχε κάποιο πρόβλημα με sms, κλήσεις κλπ και το διόρθωσε φλασάροντας άλλο modem.

Αυτό πως μπορεί να γίνει; Να αλλάξω δηλ. μόνο το modem-phone σε CM9;

Μπαίνω σε download mode απο το κινητό και φλασάρω μέσα απο odin μόνο με το αρχείο PHONE-modem απο όποια stock rom με ενδιαφέρει;

Επειδή είχα την εντύπωση ότι τα πάντα στην CM γίνονται μέσω zip απο το recovery.....

 

edit: σε ευχαριστώ Νίκο

Edited by kosmas75
Thanks
Link to comment
Share on other sites

Σωστή εντύπωση έχεις. Τα πάντα γίνονται από το CWM στην CM9. Στην πρώτη σελίδα πρόσθεσα μία συλλογή από Modems ώστε να φλασάρεις όποιο θες από το CWM.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εγω εχω περασει την build 15 με βαση την xxjvt τα google aps το fix και το faceunlock.ολα δειχνουν οκ μπορει καποιοσ να μου πει τι ειναι o semaphore και τι

ο κερνελ του στρατου που βοηθανε και που τα βρισκω.οπως επισης εχω την ιδια απορια και για αυτο που λετε novalaunser.

Link to comment
Share on other sites

Τον Semaphore (ο οποίος είναι kernel του Στράτου) θα τον βρεις στην πρώτη σελίδα. Ο Nova Launcher είναι ένας εναλλακτικός Launcher για την CM9 και μπορείς να τον βρεις εδώ μαζί με τις οδηγίες εγκατάστασης.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Τον Semaphore (ο οποίος είναι kernel του Στράτου) θα τον βρεις στην πρώτη σελίδα. Ο Nova Launcher είναι ένας εναλλακτικός Launcher για την CM9 και μπορείς να τον βρεις εδώ μαζί με τις οδηγίες εγκατάστασης.

 

ευχαρηστω αλλα μπορεις να μου πεισ τι κερδιζουμε με αυτα τα δυο?

Link to comment
Share on other sites

Ότι προσπαθούμε να κερδίσουμε πάντα. Ταχύτητα, σταθερότητα και ομαλή λειτουργία του κινητού!

 

EDIT: Βγήκε καινούργιος Semaphore ICS 0.7.1.

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Η σημερινή αντιπαράθεση αφαιρέθηκε ως off topic. Να υπενθυμίσω: πριν κάνουμε οποιαδήποτε ερώτηση, διαβάζουμε τους οδηγούς. Γι'αυτό είναι πρώτοι σε κάθε θέμα, και κάποιοι επισημασμένοι (sticky). Εννοείται ότι αν δεν καταλάβουμε ρωτάμε. Ερωτήσεις όμως που κάνουμε λόγω απλής τεμπελιάς ή άρνησης να διαβάσουμε τους οδηγούς, απλά γεμίζουν το forum και κάνουν οποιαδήποτε αναζήτηση για τους υπόλοιπους δυσεύρετη. Γι'αυτό και τις περισσότερες φορές απλά αφαιρούνται από την ομάδα διαχείρισης.

 

Κατά τ'άλλα δε χρειάζεται ούτε επιθετικοί να είμαστε ούτε αγενείς. Μια παρέα είμαστε με ένα κοινό ενδιαφέρον, τα υπόλοιπα περιττεύουν.

 

Συνεχίζουμε.... :)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως ότι πιο καινούργιο είναι και πιο καλό. Μόλις τον δοκιμάσουμε για λίγο θα πούμε τις εντυπώσεις μας.

 

Για όποιον ενδιαφέρεται έφτιαξα ένα bootanimation για την CM9 με Semaphore.

Μπορείτε να το κατεβάσετε από εδώ. Το βάζετε στον φάκελο /system/media ή /data/local.

http://i40.tinypic.com/352n9s0.jpg

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

@Superuser: Νίκο, αν μπορείς ακόμα, πρόσθεσε σε παρακαλώ στον οδηγό σου ότι για να επιστρέψεις από cm9 σε samsung based rom απαιτείται να περάσεις μέσω odin rom με τρία αρχεία, pit και repartition γιατί από ότι είδα μάλλον θα υπάρξει πρόβλημα στο μέλλον με τους άπειρους χρήστες.
Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Όνειρο Ζω Μη με ξυπνάτε!!!!! μπήκε και ο νέος Semaphore!

 

@Superuser: Νίκο, αν μπορείς ακόμα, πρόσθεσε σε παρακαλώ στον οδηγό σου ότι για να επιστρέψεις από cm9 σε samsung based rom απαιτείται να περάσεις μέσω odin rom με τρία αρχεία, pit και repartition γιατί από ότι είδα μάλλον θα υπάρξει πρόβλημα στο μέλλον με τους άπειρους χρήστες.

έχει δίκιο ο Μάκης , ιδίως για το repartition ( γιατί δεν έχει μέσα το pit file)

 

Νίκο σχετικά με το θέμα του modem υπάρχει κάποιος λόγος να αλλάξει κανείς και να βάλει κάποιο άλλο εκτός του stock της CM9 (JVT); πχ να βάλει το JVU που φαίνεται να είναι πιο καινούργιο;

Επίσης στο link που έδωσες έχει και μία λίστα με bootloaders , οι οποίοι είναι αρχεία για odin!!

Πιο πάνω είπαμε ότι στις CM όλα γίνονται μέσω CWM, αυτό γιατί μέσω odin; Επίσης τι ακριβώς εξυπηρετεί η αλλαγή του bootloader;

Edited by kosmas75
Link to comment
Share on other sites

Νίκο σχετικά με το θέμα του modem υπάρχει κάποιος λόγος να αλλάξει κανείς και να βάλει κάποιο άλλο εκτός του stock της CM9 (JVT); πχ να βάλει το JVU που φαίνεται να είναι πιο καινούργιο;

Επίσης στο link που έδωσες έχει και μία λίστα με bootloaders , οι οποίοι είναι αρχεία για odin!!

Πιο πάνω είπαμε ότι στις CM όλα γίνονται μέσω CWM, αυτό γιατί μέσω odin; Επίσης τι ακριβώς εξυπηρετεί η αλλαγή του bootloader;

 

ps: δοκίμασα να βάλω το bootanimation που έκανες αλλά δεν μπήκε , στο CWM μου έβγαλε στο τέλος aborted

(πήγα να το βάλω μετά το νέο(0.7.1) semaphore, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο)

Bootloader δε μπορείς να φλασάρεις μέσω cwm νομίζω γιατί δεν βλέπει το partition που είναι ο bootloader. (αν δεν κάνω λάθος) Ο bootloader χρειάζεται για να ξεκινήσει το λογισμικό. Πρέπει να έχεις gingerbread bootloader οπότε αν έχεις φλασάρει μία gingerbread rom τον έχεις σίγουρα.

Δε νομίζω πως υπάρχει λόγος να αλλάξεις το JVT modem που είναι πολύ καλό!

Τέλος, το bootanimation δεν είναι για φλασάρισμα από cwm. Το βάζεις στον φάκελο: data/local όπως είναι το zip, και είσαι έτοιμος.

Link to comment
Share on other sites

Όνειρο Ζω Μη με ξυπνάτε!!!!! μπήκε και ο νέος Semaphore!

 

 

έχει δίκιο ο Μάκης , ιδίως για το repartition ( γιατί δεν έχει μέσα το pit file)

 

Νίκο σχετικά με το θέμα του modem υπάρχει κάποιος λόγος να αλλάξει κανείς και να βάλει κάποιο άλλο εκτός του stock της CM9 (JVT); πχ να βάλει το JVU που φαίνεται να είναι πιο καινούργιο;

Επίσης στο link που έδωσες έχει και μία λίστα με bootloaders , οι οποίοι είναι αρχεία για odin!!

Πιο πάνω είπαμε ότι στις CM όλα γίνονται μέσω CWM, αυτό γιατί μέσω odin; Επίσης τι ακριβώς εξυπηρετεί η αλλαγή του bootloader;

 

ps: δοκίμασα να βάλω το bootanimation που έκανες αλλά δεν μπήκε , στο CWM μου έβγαλε στο τέλος aborted

(πήγα να το βάλω μετά το νέο(0.7.1) semaphore, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο)

 

Έβαλα τα modem στην πρώτη σελίδα επειδή μερικοί πειραματίζονται με modems.

Ενημέρωσα το πιο πάνω post με την διαδικασία που περνάς το bootanimation.

Επίσης ενημέρωσα το πρώτο post για την επαναφορά σε Gingerbread.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Απο άλλον Νίκο περίμενα απάντηση απο άλλον Νίκο πήρα ..... είσαστε και πολλοί εδώ :)

Ωχχ τη βλακεία έκανα..... και συνήθως ανοίγω τα zip για να δω αν έχουν την δομή για CWM.... Λες να πειράχτηκε τίποτα; φαινεται να δουλεύει καλά πάντως....

ναι οκ, πριν την cm9 είχα gingerbread(xxjvu) . Αλλά ,τι γίνεται πρακτικά αν φλασάρω κάποιο άλλο bootloader ; για ποιο λόγο τα έχει εκεί μαζεμένα ;

πχ αν για κάποιο λόγο πειραχθεί αυτός ο bootloader που έχω να μπορώ να τον ξαναβάλω χωρίς να χρειαστεί να ξαναφλασάρω την rom της cm9 και χάσω τα δεδομένα μου; Θέλω να πω , τα έχει εκεί ο τύπος για ώρα ανάγκης ή για να μπορώ να αλλάζω όποτε θέλω όπως με τα modem;

 

edit: τα virtual keys που έβαλες Νίκο(nikospot) τα κράτησες ; Ωραία φαίνονται, αλλά δεν μειώνουν πολύ το χώρο της οθόνης; Φαίνονται μόνιμα (και όταν ανοιγεις κάποια εφαρμογή) ή μόνο στον launcher;

 

edit2: Μπράβο Νίκο , πολύ ωραίο το bootanimation!!

Edited by kosmas75
Link to comment
Share on other sites

Απο άλλον Νίκο περίμενα απάντηση απο άλλον Νίκο πήρα ..... είσαστε και πολλοί εδώ :)

Ωχχ τη βλακεία έκανα..... και συνήθως ανοίγω τα zip για να δω αν έχουν την δομή για CWM.... Λες να πειράχτηκε τίποτα; φαινεται να δουλεύει καλά πάντως....

ναι οκ, πριν την cm9 είχα gingerbread(xxjvu) . Αλλά ,τι γίνεται πρακτικά αν φλασάρω κάποιο άλλο bootloader ; για ποιο λόγο τα έχει εκεί μαζεμένα ;

πχ αν για κάποιο λόγο πειραχθεί αυτός ο bootloader που έχω να μπορώ να τον ξαναβάλω χωρίς να χρειαστεί να ξαναφλασάρω την rom της cm9 και χάσω τα δεδομένα μου; Θέλω να πω , τα έχει εκεί ο τύπος για ώρα ανάγκης ή για να μπορώ να αλλάζω όποτε θέλω όπως με τα modem;

edit: τα virtual keys που έβαλες Νίκο(nikospot) τα κράτησες ; Ωραία φαίνονται, αλλά δεν μειώνουν πολύ το χώρο της οθόνης; Φαίνονται μόνιμα (και όταν ανοιγεις κάποια εφαρμογή) ή μόνο στον launcher;

edit2: Μπράβο Νίκο , πολύ ωραίο το bootanimation!!

Δεν πειράχτηκε τίποτα μην ανησυχείς.

Για τον bootloader δεν μπορώ να σου απαντήσω εγώ :p

Τα virtual keys φαίνονται πάντα... Η οθόνη διαγώνια είναι 10 εκατοστά, με τα κουμπιά είναι 9,5 δηλαδή 3,7 ίντσες. Έχει αισθητή διαφορά, για αυτό και τα έβγαλα χτες το βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια διαβασα οτι η επιλογη " αναγκαστικη αποδοση GPU" πρεπει να ειναι τσεκαρισμενη. Ξερεις κανεις αν ισχυει τετοιο πραμα;; και τι ακριβως κανει;

Ευχαριστω

* οταν το τικαρω, το μαυρο στο φορουμ του ταπαταλκ φαινεται ξεθοριασμενο.....

Samsung Galaxy S - S3 - S4, Galaxy Note 2 - Note 3- Note 4

LG G2 -G3 -G4 -G5 -G6

Oneplus 5

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια διαβασα οτι η επιλογη " αναγκαστικη αποδοση GPU" πρεπει να ειναι τσεκαρισμενη. Ξερεις κανεις αν ισχυει τετοιο πραμα;; και τι ακριβως κανει;

Ευχαριστω

* οταν το τικαρω, το μαυρο στο φορουμ του ταπαταλκ φαινεται ξεθοριασμενο.....

 

Google it.

ΔΕΝ χρειάζεται να είναι ενεργοποιημένο.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια διαβασα οτι η επιλογη " αναγκαστικη αποδοση GPU" πρεπει να ειναι τσεκαρισμενη. Ξερεις κανεις αν ισχυει τετοιο πραμα;; και τι ακριβως κανει;

Ευχαριστω

* οταν το τικαρω, το μαυρο στο φορουμ του ταπαταλκ φαινεται ξεθοριασμενο.....

 

Google it.

ΔΕΝ χρειάζεται να είναι ενεργοποιημένο.

 

Για την ακρίβεια δεν πρέπει να είναι ενεργοποιημένο. Όσες από τις εφαρμογές έχουν αναβαθμιστεί για την ics τρέχουν από μόνες τους από την gpu. Όσες δεν έχουν αναβαθμιστεί η επιλογή αυτή τις "αναγκάζει" να τρέξουν μέσω gpu με αποτέλεσμα χάλια απόδοση και μεγαλύτερη κατανάλωση μπαταρίας.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Παιδες θελω να περασω αυτην την ρομ ομως δεν ξερω αν ειναι συμβατη με το Kies ωστε να μπορω να περναω φωτο,βιντεο κτλ στο τηλ.Εχω αλλαξει και το rfs σε ext4,πρεπει να το επαναφερω πριν φλασαρω σωστα; Edited by nyxterinos
Link to comment
Share on other sites

ναι οκ, πριν την cm9 είχα gingerbread(xxjvu) . Αλλά ,τι γίνεται πρακτικά αν φλασάρω κάποιο άλλο bootloader ; για ποιο λόγο τα έχει εκεί μαζεμένα ;

πχ αν για κάποιο λόγο πειραχθεί αυτός ο bootloader που έχω να μπορώ να τον ξαναβάλω χωρίς να χρειαστεί να ξαναφλασάρω την rom της cm9 και χάσω τα δεδομένα μου; Θέλω να πω , τα έχει εκεί ο τύπος για ώρα ανάγκης ή για να μπορώ να αλλάζω όποτε θέλω όπως με τα modem;

Είναι απλά απομεινάρια της cm7. Υπήρχε κάποια περίοδος που μπορούσες να περάσεις την cm7 μόνο από froyo rom αν και είχαν ήδη κυκλοφορήσει οι ginger. Υπήρχε όμως πολύ battery drain όταν το κινητό ήταν σε idle κατάσταση (π.χ. κατά τη διάρκεια του ύπνου). Κάποιοι λοιπόν ανακάλυψαν ότι αν περνούσες πάνω στην τότε cm7 bootloaders από ginger το battery drain εξαφανιζόταν (όπως περίπου σήμερα). Κάποια στιγμή βέβαια οι devs της cm7 ενημέρωσαν την rom έτσι ώστε μπορούσε να περαστεί πάνω από ginger (άρα να υπάρχουν ήδη στο κινητό σου ginger bootloaders) οπότε αυτό το "mod" κατέστη άχρηστο. Μην σε απασχολεί λοιπόν, σε ενδιαφέρουν πλέον μόνο τα modems του τύπου όχι οι bootloaders.

Παιδες θελω να περασω αυτην την ρομ ομως δεν ξερω αν ειναι συμβατη με το Kies ωστε να μπορω να περναω φωτο,βιντεο κτλ στο τηλ.Εχω αλλαξει και το rfs σε ext4,πρεπει να το επαναφερω πριν φλασαρω σωστα;

1. Αυτή η rom δεν είναι συμβατή με οτιδήποτε Samsung οπότε ούτε με το kies. Αν θέλεις να μεταφέρεις αρχεία από τον υπολογιστή στο κινητό μπορείς να το κάνεις όπως και πριν με την λειτουργία mass storage.

2.Όχι, δεν χρειάζεται να το επαναφέρεις σε rfs. Το μόνο που χρειάζεσαι είναι μια ginger rom και cwm. Το filesystem είναι αδιάφορο.

Edited by Lakerdas
Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Και κατι ακομα,οι βασικες λειτουργιες,καμερα-βιντεο π.χ,η αλλα π.χ το ραδιο επηρρεαζονται η εχουν καταργηθει σε αυτη την ρομ;Σε σχεση με μια στοκ τι δεν θα εχω ψαχνω.Διαβασα το θεμα στο xda ομως δεν ειμαι σιγουρος τι φιξ εχουν γινει στις διαφορες εκδοσεις.Εφαρμογες στοκ οπως gmail,talk κτλ,υπαρχουν η τις περναω απο το market;Ευχαριστω εκ των προτερων.
Link to comment
Share on other sites

Εφαρμογες στοκ οπως gmail,talk κτλ,υπαρχουν η τις περναω απο το market;
Από τον οδηγό της πρώτης σελίδας "- Εγκατέστησε τα Google Apps (προαιρετικό).". Το google apps ή gapps για συντομία περιέχει όλες τις εφαρμογές google στις οποίες αναφέρεσαι. Δεν είναι προεγκαταστημένες στη rom, πρέπει να τις περάσεις μέσω gapps εσύ.

Και κατι ακομα,οι βασικες λειτουργιες,καμερα-βιντεο π.χ,η αλλα π.χ το ραδιο επηρρεαζονται η εχουν καταργηθει σε αυτη την ρομ;Σε σχεση με μια στοκ τι δεν θα εχω ψαχνω.Διαβασα το θεμα στο xda ομως δεν ειμαι σιγουρος τι φιξ εχουν γινει στις διαφορες εκδοσεις.

Για αρχή, δεν θα έχεις καμία εφαρμογή της samsung γιατί η cm9 δεν βασίζεται σε samsung rom. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει camera ή video. Απλά ελέγχονται από άλλες εφαρμογές και δεν έχουν το ίδιο ποιοτικά αποτέλεσμα. Δεν υπάρχουν σίγουρα, στην παρούσα φάση, video calling - fm radio - sim toolkit.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Video calling εκτιμάς ότι μπορεί να εχουμε κάποια στιγμή Lakerda?

Για το fm radio να πούμε στον φίλο ότι αρκεί να κατεβάσει συγκεκριμένο application απο το market. Απλά η CM δεν έχει εξοπλίσει την ρομ με κάποιο radio application και πρέπει να το προσθέσεις εσύ.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...