Jump to content

[ROM] CyanogenMod 9


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αυτοί είναι για gingerbread roms. κατέβασε από το λινκ στο αρχικό ποστ. Βρες semaphore ics 0.6.3

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Αυτη την στιγμη ειμαι με την stock rom οπως οταν το αγορασα.Ακολουθω αυτες τις οδηγιες για να περασω την cm9 ετσι δεν ειναι?

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=326753

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αυτη την στιγμη ειμαι με την stock rom οπως οταν το αγορασα.Ακολουθω αυτες τις οδηγιες για να περασω την cm9 ετσι δεν ειναι?

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=326753

 

Ναι αλλά δεν αναφέρει στον οδηγό ότι καλύτερα να είσαι σε κάποια καινούρια έκδοση όπως 2.3.6 (πρακτικά μπορεί να μην έχει και διαφορά, αλλά καλού κακού....)

 

Ας μου λύσει κάποιες την απορίες που μου γεννήθηκαν διαβάζοντας για datadata...

1) Ο datadata που βρίσκεται? Στην ρομ ή στην internal sd card?

2) Εκεί πάνε οι εφαρμογές, ή τα δεδομένα των εφαρμογών?

3) Αν φτιάξεις τον .nodatαdata, τα πράγματα που θα υπάρχουν μέσα στο datadata, θα πάνε στην Internal sd_card? (εκεί μπερδεύτηκα) ή θα είναι στην ρομ όπως και με τις στοκ ρομς?

Ευχαριστώ!

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

Αυτη την στιγμη ειμαι με την stock rom οπως οταν το αγορασα.Ακολουθω αυτες τις οδηγιες για να περασω την cm9 ετσι δεν ειναι?

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=326753

 

Αφού το γράφει ξεκάθαρε φίλε μου: Οδηγός εγκατάστασης CyanogenMod 9. Τι παραπάνω βοήθεια χρειάζεσαι;

 

Ναι αλλά δεν αναφέρει στον οδηγό ότι καλύτερα να είσαι σε κάποια καινούρια έκδοση όπως 2.3.6 (πρακτικά μπορεί να έχει και διαφορά, αλλά καλού κακού....)

 

Έχω γράψει Νίκο ότι η εγκατάσταση γίνεται από Gingerbread. Αν ξέρει κάποιος με σιγουριά αν πρέπει να είσαι σε 2.3.6 για εγκατάσταση ας το πει για να το προσθέσω αν και νομίζω ότι από οποιαδήποτε Gingerbread είναι το ίδιο πράγμα.

 

Γενικά όποιος από τους έμπειρους έχει κάποια παρατήρηση για τον οδηγό ας το πει ώστε να το συμπληρώσω τώρα που μπορώ ακόμα.

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω σίγουρα αν πρέπει να είσαι σε νεότερη, προφανώς δεν χρειάζεται γιατί οι bootloaders πρέπει να είναι ίδιοι σε όλες τις gingerbread. Αλλά ας το δοκιμάσει κάποιος από μία 2.3.3 να δούμε αν θα έχει bootloops για να μου φύγει η απορία :p Πάντως μπράβο για τον οδηγό! Αν βρεις και ένα λινκ με script για backup του efs θα είσαι άρχοντας (γιατί μερικοί δεν το ξέρουν καν)

 

(αν μπορεί και κάποιος να μου απαντήσω στο παραπάνω για το datadata για να μην ξεχαστεί :))

Link to comment
Share on other sites

Περασα την gm9 αλλα στις ρυθμισεις της οθονης εκει που επιλεγω αυτοματη φωτεινοτητα για να προσαρμοζεται στο φως και αναλογα να ανεβαινει η να κατεβαινει η φωτεινοτητα δεν κανει τπτ.Το επιλεγω και μενει μονιμα σε μια συγκεκριμενη σταθμη φωτεινοτητας.Παιζει προβλημα?
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά δεν αναφέρει στον οδηγό ότι καλύτερα να είσαι σε κάποια καινούρια έκδοση όπως 2.3.6 (πρακτικά μπορεί να μην έχει και διαφορά, αλλά καλού κακού....)

 

Ας μου λύσει κάποιες την απορίες που μου γεννήθηκαν διαβάζοντας για datadata...

1) Ο datadata που βρίσκεται? Στην ρομ ή στην internal sd card?

2) Εκεί πάνε οι εφαρμογές, ή τα δεδομένα των εφαρμογών?

3) Αν φτιάξεις τον .nodatαdata, τα πράγματα που θα υπάρχουν μέσα στο datadata, θα πάνε στην Internal sd_card? (εκεί μπερδεύτηκα) ή θα είναι στην ρομ όπως και με τις στοκ ρομς?

Ευχαριστώ!

 

Α. Δεν παίζει κανένα ρόλο η έκδοση ginger, σωστά το είπες τα μόνο που χρειάζονται είναι οι bootloaders και είναι ίδιοι σε όλες τις ginger.

 

Β. 1. Για να μην μπερδευόμαστε: Έχουμε internal sd (απροσπέλαστη για τον μη rooted χρήστη), sdcard (βασική μνήμη αποθήκευσης χρήστη ή εσωτερική sd) και external sd ή emmc (εξωτερική κάρτα μνήμης).

Ο φάκελος (ή καλύτερα partition) datadata βρίσκεται στην internal sd όπου βρίσκεται και η rom μεταξύ άλλων. Αν μπεις με root explorer θα δεις ότι η διαδρομή είναι /datadata, δηλαδή δεν εμπεριέχεται σε άλλον φάκελο.

2. Εκεί πάνε κάποια από τα δεδομένα των εφαρμογών. Οι εφαρμογές πάνε στο /data/app, κάποια από τα δεδομένα τους στο /data/data και κάποια άλλα στο προαναφερόμενο /datadata. Τα δύο πρώτα είναι σε μορφή ext4 και βρίσκονται στη movinand (το αργό μέρος της internal sdcard) ενώ το τελευταίο είναι σε μορφή yaffs2 και βρίσκεται στη nand memory (το γρήγορο μέρος της internal sdcard).

3. Αν φτιάξεις μέσα στο /datadata τον άδειο φάκελο .nodatadata και κάνεις reboot τα αρχεία που περιέχονται σε αυτόν θα μεταφερθούν στο /data/data.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Ρύθμιση έντασης δόνησης δεν υπάρχει για την ώρα,όσο να πεις κάτι πιο σημαντικό θα χουν βρει να ασχοληθούν(υπάρχουν τόσα πράγματα να λύσουν!).Για την φωτεινότητα:γενικά δουλεύει,όχι ότι δεν τραβάει κολλήματα όμως.
"LengthPro® Comment Lengthener™always keeps my comments lengthy!"
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Lakerda με είχε μπερδέψει το internal sd, γιατί νόμιζα πως μιλάγαμε για την απλη sd που βλέπουμε και βάζουμε αρχεία. Την internal sd εγώ την έλεγα rom :p

Δηλαδή οι cyanogenmod roms φτιάχνουν ένα partition με όσο χώρο περίσσευει από την internal sd και τον χρησιμοποιούν για τα δεδομένα των εφαρμογών? Πάντως δε νομίζω πως αν το καταργήσεις αυτό θα δεις διαφορά στην ταχύτητα, διότι μιλάμε για τα δεδομένα των εφαρμογών και όχι για τα apk τους. Οπότε ασύμαντο μου φαίνεται. Αλλά επίσης 170ΜΒ ακούγονται πολλά για τα δεδομένα εφαρμογών οπότε πάλι δε καταλαβαίνω γιατί λέτε ότι δεν χωράνε οι εφαρμογές :blink: Τέλος πάντων μπερδεύτηκα, δε πειράζει :p

Και πάλι thanks!

Link to comment
Share on other sites

Με το ραδιο τι παιζει? Δεν μπορουμε να το λειτουργησουμε?

 

Ρίξε μια ματιά εδώ και θα σου λυθούν αρκετές απορίες.

 

Επίσης όταν θες να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου χρησιμοποίησε την τροποποίηση για να μην κάνεις συνεχόμενα posts.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τα Αγγλικα μου δεν ειναι καλα.Μπορει καποιος να μου πει απλα?????Και επισης να μου πει καποιος τις εφαρμογες της google τις περναω σαν φλασαρισμα?
Link to comment
Share on other sites

Δεν δουλεύει ακόμα αλλά πιστεύω ότι σύντομα θα το λύσουν και αυτό το θέμα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

αλλη ics υπαρχει εκτος απο την cm9? Που να ειναι καλη και σταθερη? και γρηγορη εννοειται? ε?

 

Κανεις????

Edited by vaggelisp7406
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Lakerda με είχε μπερδέψει το internal sd, γιατί νόμιζα πως μιλάγαμε για την απλη sd που βλέπουμε και βάζουμε αρχεία. Την internal sd εγώ την έλεγα rom :p

Δηλαδή οι cyanogenmod roms φτιάχνουν ένα partition με όσο χώρο περίσσευει από την internal sd και τον χρησιμοποιούν για τα δεδομένα των εφαρμογών? Πάντως δε νομίζω πως αν το καταργήσεις αυτό θα δεις διαφορά στην ταχύτητα, διότι μιλάμε για τα δεδομένα των εφαρμογών και όχι για τα apk τους. Οπότε ασύμαντο μου φαίνεται. Αλλά επίσης 170ΜΒ ακούγονται πολλά για τα δεδομένα εφαρμογών οπότε πάλι δε καταλαβαίνω γιατί λέτε ότι δεν χωράνε οι εφαρμογές :blink: Τέλος πάντων μπερδεύτηκα, δε πειράζει :p

Και πάλι thanks!

 

Παίζει ρόλο στην ταχύτητα της εφαρμογής γιατί όσο ποιο γρήγορα διαβάζει τα δεδομένα τόσο ποιο γρήγορα εκτελείται. Τα 170 δεν είναι πολλά όταν μιλάμε ας πούμε για παιχνίδια που έχουν πολλά γραφικά ή τον browser που έχει μεγάλη cache.

Και τέλος, δεν είναι όλη η internal sd το ίδιο γρήγορη. Η Samsung έκανε τσιγγουνιές χρησιμοποιώντας για ένα μικρό κομμάτι γρήγορο τσιπ και για το υπόλοιπο ένα πιο αργό. Με αποτέλεσμα η datadata να πρέπει να στριμωχτεί στο γρήγορο κομμάτι στο οποίο περίσσευαν μόνο 170 mb. Να τονίσω εδώ ότι στο datadata έχουν τα δεδομένα τους και οι εφαρμογές του συστήματος, όχι μόνο αυτές που εγκαθιστούμε εμείς.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά τα δεδομένα τον παιχνιδιών αν είναι πολλά δεν πάνε καν στην internal, πάνε στην sd_card! Anyway, βγήκα Offtopic, αλλά σίγουρα όταν βάλω cyanogen θα το καταργήσω αυτό το partition. Δε θέλω περιορισμούς :D
Link to comment
Share on other sites

αλλη ics υπαρχει εκτος απο την cm9? Που να ειναι καλη και σταθερη? και γρηγορη εννοειται? ε?

 

Κανεις????

 

αλλη ics υπαρχει εκτος απο την cm9? Που να ειναι καλη και σταθερη? και γρηγορη εννοειται? Υπαρχει?

 

Πάρε Δέν ξέρω αν κάνει και καφέ:lol:

Φιλική συμβουλη, αντιλαμβάνομαι τον ενθουσιασμό σου αλλά δε κανουμε την ίδια ερώτηση κάθε 15 λεπτά. Επίσης, πρώτα το ψάχνουμε λίγο και μετά ρωτάμε

Πάντα φιλικά

Μιχάλης

Galaxy S GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα ειναι να περασουμε την εκδοση 2.5.0 του Semaphore ή την 2.4.0 οπως προτεινεται? και γιατι???Και επισης τον φακελο efs πως τον κανουμε backup?

 

O οδηγός γράφει για semaphore 2.4 γιατί με το CWM recovery του semaphore 2.5 κάποιοι συνάντησαν προβλήματα κατα την επιλογή του .zip στο πεδίο install zip from sd.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Ο φάκελος efs περιέχει σημαντικά στοιχεία του κινητού μας (όπως το IMEI) που αν διαγραφούν ή καταστραφούν δεν μπορούμε να τα επαναφέρουμε με κανέναν τρόπο και γι' αυτό είναι σημαντικό να κρατήσουμε ένα αντίγραφο.

 

Για όσους λοιπόν δεν ξέρουν να κάνουν backup τον φάκελο efs έφτιαξα έναν μικρό οδηγό με την πιο απλή μέθοδο κατά την άποψη μου.

 

 

  • Πρώτα πρέπει να αποκτήσεις root δικαιώματα στο κινητό σου ακολουθώντας τον οδηγό.
  • Κατεβάζεις από το Market τον Root Explorer ή κάποιον αντίστοιχο Explorer που να σου δίνει πρόσβαση στους φακέλους του συστήματος.
  • Ανοίγεις τον Root Explorer ή τον αντίστοιχο Explorer που έχεις και βρίσκεις τον φάκελο efs στον αρχικό κατάλογο.
  • Βεβαιώσου ότι έχεις κάνει mount το σύστημα ως R/W και αντέγραψε τον φάκελο efs στην εσωτερική SDCard.
  • Σύνδεσε το κινητό στον υπολογιστή ως mass storage και αντέγραψε τον φάκελο efs στον υπολογιστή σου.

 

Αυτή η διαδικασία είναι απαραίτητη μόνο μια φορά και έτσι αν κάτι πάει στραβά μπορούμε να επαναφέρουμε τον φάκελο efs στο κινητό μας.

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε Δέν ξέρω αν κάνει και καφέ:lol:

Φιλική συμβουλη, αντιλαμβάνομαι τον ενθουσιασμό σου αλλά δε κανουμε την ίδια ερώτηση κάθε 15 λεπτά. Επίσης, πρώτα το ψάχνουμε λίγο και μετά ρωτάμε

Πάντα φιλικά

 

Πρεπει να εχω καποιο συγκεκριμενο kernel για να δουλευει καλα?

Το ραδιο δουλευει?

 

edit: αν μπορει καποιος να μου δωσει link για να κατεβασω αυτη την rom γιατι δεν δουλευουν τα link του xda

Edited by vaggelisp7406
Link to comment
Share on other sites

@vaggelisp7406 το link της RC4 στο xda δεν δουλεύει γιατί λόγω κάποιων προβλημάτων που είχε με το wifi την σηκώσανε προσωρινά, δοκίμασε αργότερα . Όταν την διορθώσουν θα τη βάλουν.

 

Με την CM9 και τον stock kernel(pawitp) παρατηρώ ένα μικρό lag (κόλλημα) στο scrolling τόσο στον browser όσο και σε εφαρμογές twitter (twitter, twicca klp).

Το έχει κάποιος άλλος αυτό το πρόβλημα; Κάπου στο xda είχα διαβάσει για disabling scrolling cache , αλλά τώρα δεν μπορώ να το βρω. Έχει σχέση αυτό το tweak με αυτό που περιγράφω; Επίσης, μήπως με τον semaphore kernel διορθώνεται αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάτι σαν αυτό που περιγράφεις εδώ

Είναι για build 14 και RC3.1, ΔΕΝ ΤO ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ, ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΜΠΟΡEI ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣEI ΣΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΣΟΥ, ΠΡΙΝ ΤO ΤΡΕΞΕΙΣ ΚΑΝΕ NANDROID BACKUP.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Παίζει ρόλο στην ταχύτητα της εφαρμογής γιατί όσο ποιο γρήγορα διαβάζει τα δεδομένα τόσο ποιο γρήγορα εκτελείται. Τα 170 δεν είναι πολλά όταν μιλάμε ας πούμε για παιχνίδια που έχουν πολλά γραφικά ή τον browser που έχει μεγάλη cache.

Και τέλος, δεν είναι όλη η internal sd το ίδιο γρήγορη. Η Samsung έκανε τσιγγουνιές χρησιμοποιώντας για ένα μικρό κομμάτι γρήγορο τσιπ και για το υπόλοιπο ένα πιο αργό. Με αποτέλεσμα η datadata να πρέπει να στριμωχτεί στο γρήγορο κομμάτι στο οποίο περίσσευαν μόνο 170 mb. Να τονίσω εδώ ότι στο datadata έχουν τα δεδομένα τους και οι εφαρμογές του συστήματος, όχι μόνο αυτές που εγκαθιστούμε εμείς.

φιλε μου εχεις καποια εφαρμογη να μου προτεινεις οπου μπορω να δω αυτη τη διαφορα στη ταχυτητα?το λεω γιατι εφτιαξα το φακελο .nodatadata,μεταφερθηκαν οι εφαρμογες,αλλα δε παρατησα καπου να χανω σε ταχυτητα.μαλλον καλυτερα μπορω να πω οτι ειναι γιατι ο broswer τωρα πια οσο και να τον ζορισω με flash δεν κρασαρει.εκτος και αν χανει καπου αλλου σε αποδοση και δεν το εχω δει ακομα

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...