Jump to content

[ROM] CyanogenMod 9


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φίλε μου μόνο η CM9 υπάρχει και η ICS του Onecosmic που σου έδωσαν πιο πάνω.

Αυτό το θέμα είναι μόνο για την CM9 οπότε θα σε παρακαλέσω όποια άλλη ερώτηση σου για οποιαδήποτε άλλη ICS να την κάνεις στο θέμα Galaxy S: Ice Cream Sandwich.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

φιλε μου εχεις καποια εφαρμογη να μου προτεινεις οπου μπορω να δω αυτη τη διαφορα στη ταχυτητα?το λεω γιατι εφτιαξα το φακελο .nodatadata,μεταφερθηκαν οι εφαρμογες,αλλα δε παρατησα καπου να χανω σε ταχυτητα.μαλλον καλυτερα μπορω να πω οτι ειναι γιατι ο broswer τωρα πια οσο και να τον ζορισω με flash δεν κρασαρει.εκτος και αν χανει καπου αλλου σε αποδοση και δεν το εχω δει ακομα

 

Όχι Στέλιο, δεν έχω κάποια εφαρμογή να σου προτείνω. Αν την αισθάνεσαι γρηγορότερη τότε έτσι θα είναι. Πιθανότατα φταίει το ανώριμο στάδιο της rom για την μη καλή υλοποίηση του partition table. Μην αγχώνεσαι να βρεις κουσούρι. Μπορεί απλά να μην υπάρχει.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Με την cm9 ουτε με καποια αλλη εφαρμογη δουλευει το ραδιο?

 

Δεν παίζει ρόλο η εφαρμογή στην συγκεκριμένη περίπτωση. Δεν λειτουργεί είναι θέμα της rom.

 

 

Έβαλα την cm9 και σαν πρώτη εντύπωση έχω να πω ότι ο stock browser δεν την παλεύει καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

1η αποφόρτιση (προβολή+wifi πάντα)

 

http://img692.imageshack.us/img692/2497/screenshot2012012921340.png

 

http://img811.imageshack.us/img811/1161/screenshot2012012921341.png

 

http://img848.imageshack.us/img848/1161/screenshot2012012921341.png

 

2η αποφόρτιση (με αρκετή χρήση data και όχι καλό σήμα 3g)

 

http://img51.imageshack.us/img51/8397/screenshot2012013100365.png

 

http://img52.imageshack.us/img52/8397/screenshot2012013100365.png

 

http://img818.imageshack.us/img818/8458/screenshot2012013100370.png

 

3η δεν έχει.. είμαι στο 58% ακομα..!

 

http://img804.imageshack.us/img804/3203/fyea.png

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

http://img804.imageshack.us/img804/3203/fyea.png

 

Νίκο,

Με περίπου την ίδια χρήση με GB πόσο έβγαζες;

Μιχάλης

Galaxy S GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

1η αποφόρτιση (προβολή+wifi πάντα)

 

3η δεν έχει.. είμαι στο 58% ακομα..!

 

πολυ καλη αποδοση της μπαταριας...

να σε ρωτησω, συγχρονισμους τους εχεις καθολου ενεργοποιημενους κατα την διαρκεια της ημερας? και αν ναι, ποση ωρα?]

 

οσον αφορα τον φιλο που ρωταει για fm radio στις cm απο οτι εχω διαβασει υπαρχει αλλα μονο μεσω της εφαρμογης sprint fm απο το market

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες για το Spirit FM είναι για την ICSSGS (Onecosmic). Στην CM9 δεν δουλεύει ακόμα το ράδιο (σύμφωνα με το changelog πάντα).

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες για το Spirit FM είναι για την ICSSGS (Onecosmic). Στην CM9 δεν δουλεύει ακόμα το ράδιο (σύμφωνα με το changelog πάντα).

 

εισαι σιγουρος? γιατι εχω διαβασει νομιζω οτι δουλευει στις cm γενικοτερα...

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

πολυ καλη αποδοση της μπαταριας...

να σε ρωτησω, συγχρονισμους τους εχεις καθολου ενεργοποιημενους κατα την διαρκεια της ημερας? και αν ναι, ποση ωρα?]

 

bill δεν δουλευω καθολου sync. οταν χρειαζεται το κανω manual

Link to comment
Share on other sites

bill δεν δουλευω καθολου sync. οταν χρειαζεται το κανω manual

 

οκ...

γιατι εγω εχω ολη μερα sync και τα 2 κουτακια τσεκαρισμενα με wifi επισης ολη μερα ανοικτο και με κλησεις γυρω στη 1.5 ωρα και προβολη οθονης 2 και κατι ωρες μου βγαζει ισα ισα μια μερα, νομιζω οτι απο καπου χανω αλλα βαιρεμαι να ξαναφλασαρω και φοραω και τελειως αλλη ρομ... |:

 

πολυ καλη αποδοση της μπαταριας παντως για cm, εχει βελτιωθει παρα πολυ απο τοτε που δοκιμασα τελευταια φορα (παει πολυς καιρος :lol:)

αντε να περασουμε σε stable να φλασαρω και εγωωωω :lol:

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Για το στάδιο που βρίσκεται η CM9 πιστεύω ότι η μπαταρία είναι μια χαρά. Εμένα με 3G στο αυτόματο, προβολή 4 ώρες, WiFi 2-3 ώρες, 15-20 λεπτά κλήσεις και λίγο από όλα τα άλλα (browser, tapatalk, facebook πάντα συνδεδεμένο) μου βγάζει ίσα-ίσα μία μέρα. Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Tο ράδιο δουλεύει... Με Spirit FM από το μάρκετ και ρύθμιση GalaxyS ALSA από τις ρυθμίσεις. Απορώ γιατί δεν το δοκιμάζαμε τόσες μέρες και καθόμαστε και βλέπουμε τι λένε στο changelog :p Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

Tο ράδιο δουλεύει... Με Spirit FM από το μάρκετ και ρύθμιση GalaxyS ALSA από τις ρυθμίσεις. Απορώ γιατί δεν το δοκιμάζαμε τόσες μέρες και καθόμαστε και βλέπουμε τι λένε στο changelog :p

 

Το changelog εννοεί ότι δεν υποστηρίζει η ίδια η rom fm radio με δική της εφαρμογή. Κάτι που θα γίνει εν καιρώ.

Επί της ευκαιρίας, αν κάποια στιγμή σας παρουσιασθεί πρόβλημα στον ήχο της συνομιλίας μην ψαρώσετε. Απλά βγάλετε το spirit fm και κάντε reboot.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Tο ράδιο δουλεύει... Με Spirit FM από το μάρκετ και ρύθμιση GalaxyS ALSA από τις ρυθμίσεις. Απορώ γιατί δεν το δοκιμάζαμε τόσες μέρες και καθόμαστε και βλέπουμε τι λένε στο changelog :p

 

Ειδατε??? :D

μα και εγω στη πρωτη σελιδα ειτε του onecosmic ειτε της cm9 το ειδα, για αυτο το ειπα...

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

•Fully working FM Radio(AOSP does not support FM, download Spirit FM from Android Market)

 

Στου Onecosmic το είδες αλλά απ' ότι είπε ο nikospot δουλεύει και στην CM9. Λες να το πούμε στους devs της CM9 μπας και δεν το ξέρουν;:lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

guys,μολις είδα mod για on screen buttons για την ics(style galaxy nesus)

Το εχει δοκιμασει κανεις,να μας πει αν χανει πολυ η οθονη οσο αφορα σε μεγεθος(εχουν κανει βεβαια πιο μικρα τα κουμπια αλλα και παλι)

http://i.imgur.com/rQhZZ.jpg

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

guys,μολις είδα mod για on screen buttons για την ics(style galaxy nesus)

Το εχει δοκιμασει κανεις,να μας πει αν χανει πολυ η οθονη οσο αφορα σε μεγεθος(εχουν κανει βεβαια πιο μικρα τα κουμπια αλλα και παλι)

 

Τι να το κάνουμε; Αφού τα κουμπιά μας δουλεύουν απροβλημάτιστα με την CM9. Είμαστε τώρα να κόβουμε και άλλο χώρο απ' την 4" οθόνη μας;:p

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

αν κάποια στιγμή σας παρουσιασθεί πρόβλημα στον ήχο της συνομιλίας μην ψαρώσετε. Απλά βγάλετε το spirit fm και κάντε reboot.

 

παιδιά, tips σαν αυτό ή και το nodatadata που αναφέρθηκε προηγούμενα εισηγούμαι να τα μαζέψουμε στον οδηγό γιατί οπως πάμε τελευταία θα χαθούν στη σαβούρα:banghead:

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Μιχάλης

Galaxy S GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι για τα virtual keys έτσι από περιέργεια. Για δώσε λινκ γιατί δεν βρίσκω και ψήνομαι στον πυρετό δε μπορώ να ψάχνω πολύ τώρα θα καώ :p

(Edit καλά δεν ψήνομαι με 36,9 αλλά σιγά σιγά ανεβαίνει, πάω να το ψάξω μόνος μου!!! :p)

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι για τα virtual keys έτσι από περιέργεια. Για δώσε λινκ γιατί δεν βρίσκω και ψήνομαι στον πυρετό δε μπορώ να ψάχνω πολύ τώρα θα καώ :p

(Edit καλά δεν ψήνομαι με 36,9 αλλά σιγά σιγά ανεβαίνει, πάω να το ψάξω μόνος μου!!!)

 

εδω εισαι!

sorry για το delay

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Δε πειράζει, εγώ σόρρυ που δεν ενημέρωσα ότι από χτες το βρήκα :D Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το θέμα του datadata εκτός από τις λύσεις που έδωσε ο Μάκης(Lakerdas), υπάρχει και αυτή η λύση , η οποία όμως είναι λίγο πιο περίπλοκη και δεν ξέρω αν αξίζει όλος αυτός ο κόπος.Απλά επειδή το βρήκα είπα να το μοιραστώ μιας και το θέμα απασχόλησε και άλλους εδώ. Προσωπικά μέχρι στιγμής δεν δοκίμασα καμία, ακόμα μου αρκούν τα 170mb του datadata.

 

Στο θεματάκι που είχα με το μη ομαλό scrolling (είχα κάποια μικρά σπασιματάκια σε μεγάλες-μακρίες σελίδες στον browser και στο twitter timeline) δοκίμασα το Disabled Scrolling Cache από εδώ. Νομίζω ότι έχω μέχρι στιγμής μια βελτίωση χωρίς να έχω κάποια παρενέργεια.

 

Στο ίδιο post έχει και διάφορες μπαταρίες με ποσοστό για το notification bar όπως και mods διαφάνειας για widget . Προσωπικά απέφυγα να δοκιμάσω-κυρίως τα mod των μπαταριών- γιατί είδα στις ρυθμίσεις στο CM9 ότι υπάρχει ήδη placeholder (απενεργοποιημένη επιλογή) για ποσοστό μπαταρίας οπότε κάποια στιγμή θα μπει επίσημα στην CM9.

 

ερώτηση : αν βάλω κάποιο mod μπαταρίας και στο μέλλον βάλω κάποιο build της cm9( είτε με wipe είτε χωρίς wipe) ,όπου θα έχει ενεργοποιημένη τη συγκεκριμένη επιλογή, υπάρχει περίπτωση να μην λειτουργεί; Δεν ξέρω αν καταλάβατε αυτό που θέλω να πω..... δηλ προβλημα ασυμβατότητας;

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις καινούργια εγκατάσταση της CM9 θα σου αντικαταστήσει όλα τα αρχεία οπότε δεν πιστεύω να έχεις πρόβλημα.

Είναι όπως με τις stock που όταν φλασάρεις με Odin όλα γίνονται όπως ήταν. Αν έχεις περάσει κάποιο mod και κάνεις μόνο factory reset χωρίς να φλασάρεις τότε το mod θα παραμείνει.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...