Jump to content

[ROM] CyanogenMod 9


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έβαλα χθες τελικά τον Devil και η διαφορά είναι ήδη εμφανής! :)

 

Κοιτούσα ωστόσο στο thread του στο xda και στο Q&A λέει ότι για να ενεργοποιήσεις το Deep Idle πρέπει να φλασάρεις ένα μονταρισμένο framework-res.apk ,το οποίο απενεργοποιεί πλήρως το bluetooth.Που το βρίσκω όμως?Δε βλέπω να το δίνει πουθενά για κατέβασμα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εμένα πάντως στην slim έμπαινε σε deep idle κανονικά. Αν δεις όμως στο Idle stats του NSTools θα δεις TOP-OFF και ON. Από ότι κατάλαβα μπαίνει σε idle αλλά το δείχνει σαν TOP-ON εκτός αν βάλεις το πειραγμένο αρχείο που απενεργοποιεί το bluetooth. Τέλος πάντων αυτό στην slim μου δούλευε χωρίς να πειράξω τίποτα, τώρα όμως στην cm9 δεν καταγράφει καθόλου χρόνο σε deep idle! :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως στην slim έμπαινε σε deep idle κανονικά. Αν δεις όμως στο Idle stats του NSTools θα δεις TOP-OFF και ON. Από ότι κατάλαβα μπαίνει σε idle αλλά το δείχνει σαν TOP-ON εκτός αν βάλεις το πειραγμένο αρχείο που απενεργοποιεί το bluetooth. Τέλος πάντων αυτό στην slim μου δούλευε χωρίς να πειράξω τίποτα, τώρα όμως στην cm9 δεν καταγράφει καθόλου χρόνο σε deep idle! :rolleyes:

 

Αν κατάλαβα καλά δηλαδή,λειτουργεί κανονικά αλλά η ένδειξη είναι λανθασμένη?

Ορίστε και ένα screenshot από τα stats στο NSTools

 

[ATTACH]25713[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά δηλαδή,λειτουργεί κανονικά αλλά η ένδειξη είναι λανθασμένη?

Ορίστε και ένα screenshot από τα stats στο NSTools

 

[ATTACH]25713[/ATTACH]

Όχι, εγώ είχα καταλάβει ότι μπαίνει σε idle αλλά όταν σου το γράφει στο ΟΝ σημαίνει ότι λειτουργεί αυτό με το bluetooth. Αν βάλεις patcharismeno framework (αν βρεις) και απενεργοποιηθεί εντελώς το bluetooth, τότε θα το γράφει στο OFF. Δεν πρέπει να είναι το ίδιο το ένα deep idle με το άλλο, αλλά δεν έχω καταλάβει τι διαφορά έχει... Ίσως δεν είναι πολύ deep idle αν λειτουργεί το bluetooth :p δε ξέρω δυστυχώς τι διαφορά έχει, αλλά εμένα από τη στιγμή που έβαλα cm9 δεν καταγράφει πουθενά ότι μπήκε σε deep idle :blink:

Link to comment
Share on other sites

Μην περιμένεις την ίδια αυτονομία μεταξύ μιας Custom και μιας Stock ROM. Εμένα η CM9 μου καταναλώνει πολύ μπαταρία στο 3G. Μία φορά που το έβγαλα για δοκιμή η αυτονομία ήταν πολύ καλή.

Η JW1 ήταν ότι καλύτερο έχω βάλει σε θέμα αυτονομίας στο κινητό. Βέβαια δεν έχω δοκιμάσει την JW6.

 

Και σε απλο gsm που το δουλευω πολλες φορες, την ρουφαει στην κυριολεξια. Πω πω ρευματορουφηχτρα μιλαμε. Κατα τα αλλα μια χαρα ως τωρα

Link to comment
Share on other sites

Στο αυτόματο μου καταναλώνει 1% περίπου την ώρα σε standby. Αν βγάλω το αυτόματο τα πάει λίγο καλύτερα. Φυσικά αν απενεργοποιήσω τελείως τα δεδομένα η μπαταρία κρατάει τρελά αλλά τι να το κάνεις!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανένας άν υπάρχει κανένας οδηγός για το plus??? Έψαξα αλλα δε βρήκα τίποτα....

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=313869

Δες εκεί αν βρεις (πρέπει να υπάρχει κάπου εκεί μέσα οδηγός) ή γενικότερα ρώτησε εκεί θα ξέρουν :)

Link to comment
Share on other sites

Παίρνοντας αφορμή από αυτό που έγραψε ο Πάρης στο thread του icecream... έχω να πω τα παρακάτω:

Από τις τελευταίες test builds είχα να δω σοβαρό θέμα στο κινητό. Πραγματικά μέχρι και την nightly 29-5 όλα κυλούσαν άψογα, πέραν των γνωστών bugs, είτε φορούσα stock kernel είτε semaphore. Από την nightly 30-5 όμως μέχρι και την σημερινή αντιμετωπίζω το θέμα με το wi-fi που αναφέρω στις προηγούμενες σελίδες και το οποίο καταφέρνω να λύσω μόνο με πέρασμα του semaphore. Πέρα όμως από αυτό στην nightly 14-6 + semaphore 1.2.2 είχα αντιμετωπίσει και τα εξής: 2 fcs στις ρυθμίσεις. 1 fc στο phone και ένα "πάγωμα" στον stock browser που κόλλησε το κινητό, το οποίο επανήλθε μόνο με πάτημα του power για 10 sec.

Πραγματικά δυσάρεστες εκπλήξεις για εμένα. Σήμερα το πρωί πέρασα nightly 21-6 + semaphore 1.2.5 και τεστάρω αλλά μέχρι τώρα πρόβλημα ουδέν.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Παίρνοντας αφορμή από αυτό που έγραψε ο Πάρης στο thread του icecream... έχω να πω τα παρακάτω:

Από τις τελευταίες test builds είχα να δω σοβαρό θέμα στο κινητό. Πραγματικά μέχρι και την nightly 29-5 όλα κυλούσαν άψογα, πέραν των γνωστών bugs, είτε φορούσα stock kernel είτε semaphore. Από την nightly 30-5 όμως μέχρι και την σημερινή αντιμετωπίζω το θέμα με το wi-fi που αναφέρω στις προηγούμενες σελίδες και το οποίο καταφέρνω να λύσω μόνο με πέρασμα του semaphore. Πέρα όμως από αυτό στην nightly 14-6 + semaphore 1.2.2 είχα αντιμετωπίσει και τα εξής: 2 fcs στις ρυθμίσεις. 1 fc στο phone και ένα "πάγωμα" στον stock browser που κόλλησε το κινητό, το οποίο επανήλθε μόνο με πάτημα του power για 10 sec.

Πραγματικά δυσάρεστες εκπλήξεις για εμένα. Σήμερα το πρωί πέρασα nightly 21-6 + semaphore 1.2.5 και τεστάρω αλλά μέχρι τώρα πρόβλημα ουδέν.

 

Μακη μια κι ανεφερες το wifi να πω οτι προχθες σε ενα γνωστο καφε που παω, δεν μπορεσα να συνδεθω με τιποτα με αυτην την cm9. Εβλεπε 3 δυκτια συνολικα, που συνδεομαι παντα απροβληματιστα σε ολα, κι αυτη τη φορα μπορεσα με το στανιο να συνδεθω τελικα μονο στο ενα. Τι κουλα ειναι αυτα??

Link to comment
Share on other sites

Μακη μια κι ανεφερες το wifi να πω οτι προχθες σε ενα γνωστο καφε που παω, δεν μπορεσα να συνδεθω με τιποτα με αυτην την cm9. Εβλεπε 3 δυκτια συνολικα, που συνδεομαι παντα απροβληματιστα σε ολα, κι αυτη τη φορα μπορεσα με το στανιο να συνδεθω τελικα μονο στο ενα. Τι κουλα ειναι αυτα??

 

Ο ορισμος της custom ειναι φιλε Παρη, δεν γινεται να λειτουργουν ολα τελεια απο οτι φαινεται :rolleyes:

Ποιο γρηγορα ναι, σωστα ομως.....εδω ειναι το ζητημα ;)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Μακη μια κι ανεφερες το wifi να πω οτι προχθες σε ενα γνωστο καφε που παω, δεν μπορεσα να συνδεθω με τιποτα με αυτην την cm9. Εβλεπε 3 δυκτια συνολικα, που συνδεομαι παντα απροβληματιστα σε ολα, κι αυτη τη φορα μπορεσα με το στανιο να συνδεθω τελικα μονο στο ενα. Τι κουλα ειναι αυτα??

Πάρη, κάτι παίζει με το wi-fi, μάλλον σε επίπεδο kernel αλλά δεν είμαι και σίγουρος. Για παράδειγμα, με stock kernel αν ενεργοποιήσεις το wi-fi αναβοσβήνει τρελά και κολλάει. Αν προλάβεις και το ψάξεις, πριν κάνει force reboot, βλέπεις ότι προσπαθεί να συνδεθεί σε μία άκυρη mac address, κολλάει, ξαναπροσπαθεί κοκ. Άλλο κουφό. Αν περάσεις την nightly φρέσκια πριν χρησιμοποιήσεις wi-fi ανοίγεις bluetooth. Ενεργοποιείται το bluetooth και το κλείνεις. Μετά το wi-fi είναι οκ. Οπότε καταλαβαίνεις το μέγεθος την παράνοιας :lol:.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Πάρη, κάτι παίζει με το wi-fi, μάλλον σε επίπεδο kernel αλλά δεν είμαι και σίγουρος. Για παράδειγμα, με stock kernel αν ενεργοποιήσεις το wi-fi αναβοσβήνει τρελά και κολλάει. Αν προλάβεις και το ψάξεις, πριν κάνει force reboot, βλέπεις ότι προσπαθεί να συνδεθεί σε μία άκυρη mac address, κολλάει, ξαναπροσπαθεί κοκ. Άλλο κουφό. Αν περάσεις την nightly φρέσκια πριν χρησιμοποιήσεις wi-fi ανοίγεις bluetooth. Ενεργοποιείται το bluetooth και το κλείνεις. Μετά το wi-fi είναι οκ. Οπότε καταλαβαίνεις το μέγεθος την παράνοιας :lol:.

 

Θυμασαι που σου ελεγα τις προαλες οτι βαρεθηκα να κανω τον μπομπ τον μαστορα?? :D ολα αυτα και περισσοτερα ενοουσα

Link to comment
Share on other sites

Έχω καμιά βδομάδα να περάσω καινούργια Nightly και είναι με Semaphore. Δεν μου έχει παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα το WiFi. Φαίνεται να είμαι από τους τυχερούς γιατί λένε αρκετοί για προβλήματα με το WiFi αλλά με stock kernel συνήθως.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Πιο πρόβλημα ρε παίδες? Με 17-6 είμαι και δεν έχω παρατηρήσει κάτι περίεργο με το wifi. Ένα κουλό πρόβλημα που είδα μόνο είναι να εξαφανίζεται για άγνωστο λόγο η μπάρα με τα κουμπιά μέσα στην notification bar :blink: και μετά από λίγα πατήματα απο δω κι από κει ξαφνικά εμφανίζεται!
Link to comment
Share on other sites

Με nightly 12062012 κανένα μα κανένα πρόβλημα. Ούτε κιχ. Το ίδιο και πριν με την 27052012. Πάντα με Semaphore.
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Ο ορισμος της custom ειναι φιλε Παρη, δεν γινεται να λειτουργουν ολα τελεια απο οτι φαινεται :rolleyes:

Ποιο γρηγορα ναι, σωστα ομως.....εδω ειναι το ζητημα ;)

Ηρακλη με βρισκεις απολυτως συμφωνο μαζι σου,γι αυτο ημουν παντα υπερ των στοκ.

 

... Σήμερα το πρωί πέρασα nightly 21-6 + semaphore 1.2.5 και τεστάρω αλλά μέχρι τώρα πρόβλημα ουδέν.
Μακη πως τoν βλεπεις τον καινουριο semaphore?κανει καποια διαφορα η μια απο τα ιδια?
Link to comment
Share on other sites

Έχω καμιά βδομάδα να περάσω καινούργια Nightly και είναι με Semaphore. Δεν μου έχει παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα το WiFi. Φαίνεται να είμαι από τους τυχερούς γιατί λένε αρκετοί για προβλήματα με το WiFi αλλά με stock kernel συνήθως.

Με nightly 12062012 κανένα μα κανένα πρόβλημα. Ούτε κιχ. Το ίδιο και πριν με την 27052012. Πάντα με Semaphore.

Δοκιμάστε να περάσετε μια νέα nightly και μπουτάρετε με τον stock kernel. Δηλαδή μην περάσετε τον semaphore μαζί. Στο καπάκι ανοίξτε το wi-fi και δείτε αν συνδέεται. Αν είναι όλα καλά οκ. Αν το wi-fi μουρλαθεί τότε η μόνη λύση είναι η επιστροφή σε recovery και το πέρασμα του semaphore. Αν δεν υπάρχει θέμα με εσάς τότε το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι φοράμε διαφορετικό hardware στον πομποδέκτη του wi-fi και αυτό επιρρεάζει την συμπεριφορά με το ίδιο software - kernel. Έχω μια τέτοια υποψία καθώς είμαι από τους ελάχιστους που σε cm9 και με οποιονδήποτε kernel δεν μπορώ να λειτουργήσω το wi-fi σε flight mode.

Μακη πως τoν βλεπεις τον καινουριο semaphore?κανει καποια διαφορα η μια απο τα ιδια?

Μου φαίνεται πιο γρήγορος Πάρη και αυτό με τις custom ρυθμίσεις του (ενεργοποιώ μόνο το smooth ui). Την ταχύτητα σε ics την τεστάρω πάντα στο άνοιγμα του dialer - επαφών - μηνύματα, εκεί δηλαδή που η ics παραδοσιακά καθυστερεί. Εννοείται βέβαια ότι το ελέγχω στην πρώτη εκκίνηση των εφαρμογών. Επίσης μου φαίνεται πιο γρήγορος και ο stock browser αλλά αυτό μάλλον έχει σχέση με την rom.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάστε να περάσετε μια νέα nightly και μπουτάρετε με τον stock kernel. Δηλαδή μην περάσετε τον semaphore μαζί. Στο καπάκι ανοίξτε το wi-fi και δείτε αν συνδέεται. Αν είναι όλα καλά οκ. Αν το wi-fi μουρλαθεί τότε η μόνη λύση είναι η επιστροφή σε recovery και το πέρασμα του semaphore. Αν δεν υπάρχει θέμα με εσάς τότε το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι φοράμε διαφορετικό hardware στον πομποδέκτη του wi-fi και αυτό επιρρεάζει την συμπεριφορά με το ίδιο software - kernel. Έχω μια τέτοια υποψία καθώς είμαι από τους ελάχιστους που σε cm9 και με οποιονδήποτε kernel δεν μπορώ να λειτουργήσω το wi-fi σε flight mode.

 

Μου φαίνεται πιο γρήγορος Πάρη και αυτό με τις custom ρυθμίσεις του (ενεργοποιώ μόνο το smooth ui). Την ταχύτητα σε ics την τεστάρω πάντα στο άνοιγμα του dialer - επαφών - μηνύματα, εκεί δηλαδή που η ics παραδοσιακά καθυστερεί. Εννοείται βέβαια ότι το ελέγχω στην πρώτη εκκίνηση των εφαρμογών. Επίσης μου φαίνεται πιο γρήγορος και ο stock browser αλλά αυτό μάλλον έχει σχέση με την rom.

Eιχες δικιο,ειναι ενα κλικ πιο γρηγορος :)

Τωρα για το wifi,το δοκιμασα με τον στοκ κερνελ και δουλευε μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

Ένα κουλό πρόβλημα που είδα μόνο είναι να εξαφανίζεται για άγνωστο λόγο η μπάρα με τα κουμπιά μέσα στην notification bar :blink: και μετά από λίγα πατήματα απο δω κι από κει ξαφνικά εμφανίζεται!

Μου συνέβη και εμένα δύο φορές με την 14-6. Δεν είσαι ο μόνος :).

Τωρα για το wifi,το δοκιμασα με τον στοκ κερνελ και δουλευε μια χαρα

Μάλιστα. Αυτά είναι. Άντε να βγάλεις συμπέρασμα. Ευτυχώς που παρουσιάζεται και σε άλλους στο xda διαφορετικά θα νόμιζα ότι κάτι κάνω λάθος εγώ και θα το μούρλανα σε wipes και επανεγκαταστάσεις. Το αφήνω λοιπόν ως έχει καθώς με τον semaphore κάνω μια χαρά την δουλειά μου προς το παρόν.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος ούτε ο pawitp αντιμετωπίζει το πρόβλημα με το wifi και ίσως αυτός να είναι και ο λόγος που το πρόβλημα δεν έχει λυθει 2 εβδομάδες τώρα
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Δεν μπορεί να το αναπαράγει στην συσκευή του οπότε δεν μπορεί και να το λύσει. Το ίδιο ακριβώς συνέβη και με την αναφορά μου για την μη λειτουργία του Wi-Fi σε flight mode.
Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Δεν μπορεί να το αναπαράγει στην συσκευή του οπότε δεν μπορεί και να το λύσει. Το ίδιο ακριβώς συνέβη και με την αναφορά μου για την μη λειτουργία του Wi-Fi σε flight mode.

 

Πληροφοριακα, ούτε γω εχω πρόβλημα με το wifi...

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...