Jump to content

Polls @ myphone.gr: Smartphones με απίστευτα specs. Ποιος τα χρειάζεται;


XL_31
 Κοινοποίηση

Είναι θεμιτή η υιοθέτηση των τόσο ισχυρών χαρακτηριστικών από τα κινητά;  

335 members have voted

  1. 1. Είναι θεμιτή η υιοθέτηση των τόσο ισχυρών χαρακτηριστικών από τα κινητά;

    • τα σύγχρονα Smartphones χρειάζονται εξέλιξη σε όλους τους τομείς, διαρκώς
      97
    • τα σύγχρονα Smartphones να βελτιωθούν «στα σημεία» (αυτονομία, απόδοση οθόνης, λειτουργικότητα κλπ)
      236
    • Δεν γνωρίζω / δεν απαντώ
      2


Recommended Posts

Φυσικά και πρέπει να υπάρχει εξέλιξη παντού. Ευτυχώς μέχρι στιγμής βλέπουμε συνεχώς καινούργια πράγματα που κάποτε μόνο τα ονειρευόμασταν....

 

Υ.Γ. Σχετικά με την πιπίλα (για να μην πω τίποτα άλλο) ότι το android έχει ή θα έχει ελάχιστη απαίτηση 1gb ram, πιστεύω πως είναι απλά δείγμα της απίστευτης ασχετοσύνης που κυβερνά τον κόσμο... Δεν είναι τόσο δύσκολο όσο φαίνεται, το να καταλάβει κάποιος ότι ουδέποτε υπήρξε θέμα ραμ στο android. Απόδειξη είναι η έλειψη ελαχίστων απαιτήσεων του λειτουργικού και οι τόσες συσκευές (όπως το g1) που τρέχουν όλες τις εκδόσεις του λειτουργικού μέχρι στιγμής...

Το τίμημα αυτών που κατέχουν την γνώση, είναι να ζουν έκπτωτοι.....
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 61
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καταρχάς πρέπει να αυξηθεί το μέγεθος της οθόνης τους για να βλέπουμε όταν κάνουμε browsing.

Οι 4.5" είναι απαράδεκτο μέγεθος εν ετη 2012, kαι όταν το 2011 βγήκε κινητό με 5" το 2012 περίμενα τουλάχιστον 6" ...

 

Πυρήνες και ram πρέπει να αυξηθούν εννοείτε, για να τρέχει καλύτερα το android, και για ομαλότερο scrolling

 

Καλώς τον 3000+3000=6000 :p:D

 

Ελα πες την αληθεια. Εκανες και 2ο λογαριασμο χρηστη και για να μην καταλαβουμε οτι εισαι εσυ εβαλες το 3000 απο πισω.....:p:p

Παντως οσον αφορα την ειδηση, εγω πιστευω οτι για οσους ασχολουνται με αυτα και τους αρεσει ειναι απαραιτητο. Τον πολυ κοσμο δεν τον ενδιαφερει ποσους πυρηνες εχει το κινητο του η τι συχνοτητα τρεχει ο επεξεργαστης. Και αν λενε πως τους ενδιαφερει κατι τετοιο, οι περισσοτεροι το λενε για μοστρα. Εχω γνωστο που θελει να παρει νεο κινητο και ρωταει μαθε τι επεξεργαστη φοραει, ποση ram εχει η τη συχνοτητα του επεξεργαστη. Τον ρωταω και εγω απο περιεργεια τι τα θες ολα αυτα; Προκειτε να το πειραξεις; Και η απαντηση του ηταν οχι, απλα για να εχω κατι που ακουγεται δυνατο. Να φανταστειτε ο συγκεκριμενος δεν ξερει καν τι ειναι το market η τι εστι android. Oποτε ειναι καπως υποκειμενικο αυτο που λεμε ποιος τα χρειαζεται..

Link to comment
Share on other sites

γνωμη μου, οποιος θελει κινητο πανω απο 4 ιντσες, ας αγορασει tablet... Στο τελος, τα κινητα με τα tablets θα γινουν ενα (και κανενα απο τα 2 δε θα ειναι τηλεφωνο)...
Link to comment
Share on other sites

 

@ddr2 Γιάννη τι να σου κάνω αφου επιλέγεις λάθος συσκευες? :)

Δουλεύοντας 70-30 ipad2 - SGS2, δεν μου έχει δημιουργηθεί θέμα διαφοράς στο smooth.

Κώστα, δεν μιλάω για τις συσκευές που επιλέγω εγώ.

Επέλεξα το razr και είμαι πολύ ικανοποιημένος. Δεν μιλάω με βάση το razr, μιλάω κάπως γενικότερα.

Το lg optimus 7 (e900) που το πήρα μεταχειρισμένο λίγων μηνών στα 150 ευρώ και που είναι μάλλον το φτηνότερο wp κινητό είναι πιο ομαλό σε αίσθηση, μη σου πω και από το Ipad2.

Και ρωτώ γιατί??? Γιατι να πληρώνω πυρήνες και ντιμάκια ράμ, όταν υπάρχουν λειτουργικά που μπορούν με λιγότερο hw να κάνουν περισσότερα. Ναι, δενυποστηρίζει φλας, ναι, είναι δεμένο με το zune, ¨οπως το Ipad με το Itunes, ναι έχει ψευτο-multitasking, αλλά στην καθημερινότητα λίγο φαίνονται αυτά. Εμένα με ενδιαφέρει ότι βγάζει άνετα τη μέρα από θέμα μπαταριας (όπως και το razr σχεδόν) και ότι είναι πολύ ευχάριστο στη χρήση, χωρίς κολλήματα, χωρίς λαγκαρίσματα, χωρίς κιχ!

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Σημασία έχει να δουλεύει σωστά η συσκευή (χωρίς κολλήματα, lag κ.τ.λ ) και να προσφέρει την καλύτερη εμπειρία χρήσης, και από εκεί και πέρα όσο γίνεται μεγαλύτερες δυνατότητες. Τώρα πως θα το πετύχει αυτό είναι θέμα των κατασκευαστών (είτε hardware είτε software), και νομίζω ότι για εμάς δεν έχει ουσιαστική σημασία. Όταν πιάνω μια συσκευή στα χέρια μου με νοιάζει να έχει την τέλεια εμπειρία χρήσης και να προσφέρει πλήρεις και μεγάλες δυνατότητες ώστε να καλύπτει κάθε πιθανή ανάγκη, τώρα εάν αυτό θα το πετυχαίνει με διπλό-τετραπλό hardware ή με (παν)αλαφρό λειτουργικό καθόλου δεν με ενδιαφέρει.
Link to comment
Share on other sites

Σημασία έχει να δουλεύει σωστά η συσκευή (χωρίς κολλήματα, lag κ.τ.λ ) και να προσφέρει την καλύτερη εμπειρία χρήσης, και από εκεί και πέρα όσο γίνεται μεγαλύτερες δυνατότητες. Τώρα πως θα το πετύχει αυτό είναι θέμα των κατασκευαστών (είτε hardware είτε software), και νομίζω ότι για εμάς δεν έχει ουσιαστική σημασία. Όταν πιάνω μια συσκευή στα χέρια μου με νοιάζει να έχει την τέλεια εμπειρία χρήσης και να προσφέρει πλήρεις και μεγάλες δυνατότητες ώστε να καλύπτει κάθε πιθανή ανάγκη, τώρα εάν αυτό θα το πετυχαίνει με διπλό-τετραπλό hardware ή με (παν)αλαφρό λειτουργικό καθόλου δεν με ενδιαφέρει.

Σε ενδιαφέρει, γιατί αν πρέπει να χρησιμοποιηθεί πολύ δυνατό hw, αυτό ανεβάζει το κόστος της συσκευής.:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η απόδειξη πως τώρα υπάρχει κάποια λύση στο θέμα αυτονομίας. 2 λέξεις: Razr Maxx.

 

Εντάξει, δεν είναι η τελική λύση στο πρόβλημα, δείχνει όμως πως είναι δυνατόν να χωρέσει μπαταρία μεγάλης χωρητικότητας σε κινητό τηλέφωνο χωρίς αυτό να θυμίζει στο τέλος μπαταρία αυτοκινήτου.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η απόδειξη πως τώρα υπάρχει κάποια λύση στο θέμα αυτονομίας. 2 λέξεις: Razr Maxx.

 

Εντάξει, δεν είναι η τελική λύση στο πρόβλημα, δείχνει όμως πως είναι δυνατόν να χωρέσει μπαταρία μεγάλης χωρητικότητας σε κινητό τηλέφωνο χωρίς αυτό να θυμίζει στο τέλος μπαταρία αυτοκινήτου.

Η απόδειξη είναι το Note.

Αντέχει σχεδόν 2 μέρες έντονης χρήσης.

 

Μα πόσο δηλαδή νομίζετε ότι μπορεί να αντέξει μια μπαταρία με λειτουργίες exchanges, συγχρονισμους, gaming, browsing κτλ;;;

Οποίος θέλει υπηρεσίες τηλεφώνου, μπορεί να κοιτάξει αλλού και όχι σε smartphones.

Όταν η τεχνολογία καταφέρει να χωρέσει 10000 mAh σε ένα κινητό, ώστε να τα σηκώνει όλα αυτά,εδώ είμαστε.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Σε ενδιαφέρει, γιατί αν πρέπει να χρησιμοποιηθεί πολύ δυνατό hw, αυτό ανεβάζει το κόστος της συσκευής.:)

 

Έλα όμως που τα wp αν και με κατώτερα specs δεν είναι φθηνότερα.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

ΜΠΑΤΑΡΙΑ

 

Αυτό είναι το μόνο πραγματικό ζητούμενο αυτή τη στιγμή...

Nokia 7110 (2000) -> Samsung E700 (2004) -> Nokia N73 (2007) -> Nokia Lumia 800 (2011) -> ?
Link to comment
Share on other sites

ειναι θεμιτή αν ειναι να κρατάει η μπαταρία τουλάχιστον 24 ωρες διαρκους χρήσης, και δεν κοστίζουν μια περιουσία
Oneplus A6013
Link to comment
Share on other sites

Έλα όμως που τα wp αν και με κατώτερα specs δεν είναι φθηνότερα.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Ε, κοίτα, είναι. Δεν υπάρχει wp των 600 ευρώ. Λίγο φτηνότερα είναι σε σχέση με τα android και φυσικά το Ios.

Εξού και η κουβέντα που είχαμε τις προάλλες με κάποιους συμφορουμίτες, για ποιό λόγο το lumia να είναι ακριβότερα από τα άλλα wp , αφού ουσιαστικά όλα προσφέρουν την ίδια "εμπειρία χρήσης".

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Πλεον εχει χαθει η μπαλα...διπυρινα, τετραπυρηνα, οχταπυρηνα...συνδεεις οθονη, πληκτρολογιο, ποντικι...στο μελλον και φραπιερα(συγχωρεστε με αν εχει γινει ηδη κ δεν το εχω δει!:p).

Πιστευω οτι θα ακολουθησουν την πορεια των υπολογιστων. Επαιρνες ενα τουμπανο υπολογιστη των 1000+ ευρω κ σε εξι μηνες που εβγαινε το υπερτουμπανο ο δικος σου ηταν απαρχαιομενος κ κοστιζε πλεον 500-600 κατι. Πλεον παιρνεις ενα λαποτοπ ή νετβοοκ με 300+ και το βαζεις στην 40αρα οθονη του σαλονιου και κανεις παπαδες. μιλαω παντα για μεση χρηση (ιντερνετ μουσικη ταινιες) που χρησιμοποιει το συντριπτηκα μεγαλυτερο ποσοστο των χρηστων.

Για καντε την μετατροπη στα κινητα. ολοι πλεον ψαχνουν κατι ενδιαμεσο π θα κρατησουν χρονια. παει αυτη η αλλαγη που καναμε καθε χρονο με επιδοτηση για να εχουμε το καλυτερο νοκια η ερικσον της αγορας! Πλεον σου αρκει μια καλη οθονη για ιντερνετ, μουσικουλα, κανα παιχνιδακι για το μετρο και ολα αυτα σε καλο μεγεθος!

Παντα βεβαια θα υπαρχουν κ οι επαγγελμαιες που απαιτουν περισσοτερα ή αυτοι που οπως ειπε καποιος παραπανω ¨θελουν να τον εχουν μεγαλυτερο"

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θέλω την καλύτερη εμπειρία και τις μέγιστες δυνατότητες σ' ένα κινητό. Δεν αγοράζω smartphone, απλά για κλήσεις και sms. Μ' αρέσει που πλησιάζει συνέχεια τις δυνατότητες ενός υπολογιστή. Γι' αυτό ψήφισα το πρώτο.

Κι η μπαταρία δεν με απασχολεί τόσο. Αν παίζω παιχνίδια, θα εξαντληθεί αμέσως. Με φυσιολογική χρήση smartphone, όλα ανοιχτά για sync, email, whatsapp, κλήσεις, μουσική, ίντερνετ κλπ όλα αντέχουν μέχρι να πας σπίτι το βράδυ.

 

Σε ενδιαφέρει, γιατί αν πρέπει να χρησιμοποιηθεί πολύ δυνατό hw, αυτό ανεβάζει το κόστος της συσκευής.:)

 

Πιστεύεις ότι για μια εταιρεία όπως nokia, samsung, apple, είναι τόσο ακριβό να βάλει δυνατότερο επεξεργαστή και RAM; Καταλαβαίνω τι λες, και αυτό λέει η λογική, απλά δεν φαίνεται στην αγορά με τα wp7 αυτή η διαφορά τιμής. Σκέψου ότι δεν πουλάνε κιόλας, επομένως πρέπει να είναι και συγκρατημένοι στην τιμολόγηση.

Σκέψου κινητά android με τα χαρακτηριστικά των wp7 πόσο πωλούνταν για μεγάλο διάστημα, όπως samsung nexus s 250e που αν δεν κάνω λάθος βγήκε μαζί με το lg σου. Ενώ το htc radar που κάνει ότι το δικό σου και με τα ίδια χαρακτηριστικά (και του nexus s) κοστίζει 389 στα κλασικά μαγαζιά.

Τέλος, τρέχοντας μία εφαρμογή (σαν λειτουργικό), στην πλειοψηφία των περιπτώσεων δεν θα έχεις πρόβλημα με το wp7, αλλά και στον browser μία καρτέλα ανοίγεις; Γιατί το είχα το lg και σε browsing δεν μπορώ να πω τα καλύτερα. Σε παιχνίδια δεν έχεις δει lag; Και λέω για της πλάκας παιχνίδια, όπως fruit ninja, γιατί απαιτητικά δεν υπάρχουν ακόμη. Δεν τρέχουν και όλα τέλεια.

Link to comment
Share on other sites

εγω θελω να μου πει καποιος σε τι θα μας χρησιμευσουν οι 4 πυρηνες σε ενα smartphone για το 99% των ανθρωπων?

δηλαδη τι παραπανω θα μπορουμε να κανουμε με ενα 4πυρηνο απο ενα 2πυρηνο?

προσωπικα πιστευω οτι αυτη την στιγμη δεν χρειαζεται να παμε σε 4πυρηνα αλλα να βελτιωθει η αυτονομια των τηλεφωνων.

iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

Το 6230 μου δεν είχε λαγκ. Ότι έκανε το έκανε άψογα, με τα κουμπιά του που είχαν ιδανική επιφάνεια και εξαιρετική αίσθηση. Στο σωστό μέγεθος και βάρος με ενδιαφέροντα σχεδιασμό, δε σκέφτηκα ποτέ να του βάλω θήκη, ούτε ανησύχησα πραγματικά σε κάποια από τις πτώσεις του. Δε μου έτρωγε χρήματα σε εφαρμογές, ούτε χρόνο σε ιντερνετικές σαχλαμάρες και κοινωνικά δίκτυα. Δε μου πούλησε παραμύθα με κάποια αναβάθμιση που περιμένεις χωρίς λόγο, ούτε με άγχωσε ποτέ με τη μπαταρία του.

Πολύ πίσω τεχνολογικά, αλλά η καλύτερη εμπειρία χρήσης που είχα από κινητό.

(Ναι ναι ξέρω... Υπάρχουν και τα απλά τηλέφωνα... Αυτά που φτιάχνουνε από ανακυκλωμένα λέγκο...)

 

Ρωτάμε αν το καινούριο προϊόν είναι καλύτερο και δεν αναρωτιόμαστε αν η ζωή μας θα είναι καλύτερη με αυτό.

 

Και δύο παρανθέσεις:

1. Η τεχνολογία δε προχωράει με βάη τις ανάγκες μας, αλλά βάσει της κεφαλαιακής επάρκειας του κλάδου.

2. Η εμπειρία χρήσης δεν άλλαξε καθόλου από πέρσι. Εικονίδια, αφή, ενημερώσεις μέσω ασύρματου ίτερνετ. Τα σπεκς δε φέρνουν τίποτα καινούριο.

Google, Microsoft, Apple... Choοse a color for your chains.
Link to comment
Share on other sites

ΜΠΑΤΑΡΙΑ

 

Αυτό είναι το μόνο πραγματικό ζητούμενο αυτή τη στιγμή...

 

Συφωνώ απόλυτα...Μπορεί τα smartphones να φτάσουν στο σημείο να φτιάχνουν μέχρι και καφέ,αλλά πάντα θα έχουν θέματα αυτονομίας...:lol:

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Εγω να το δω απο διαφορετικη σκοπια?

Γινεται μακελειο στην αγορα των κινητων!!!

Τεραστια πιτα, με καλα περιθωρια, ΑΝ καταφερεις να πουλησεις.

Προσπαθωντας λοιπον οι εταιρειες να κλεψουν την επιλογη μας απο τους ανταγωνιστες, αναγκαζονται να προσπαθησουν να προσφερουν κατι καλυτερο απο τον ανταγωνισμο. Με ολους τους τροπους.

Anyway, οποιος ειναι εναντιον των specs, εχω ενα HP laptop, 6ετιας, με μονοπυρηνο και αθλια LCD οθονη και αναλυση μικροτερη του κινητου μου. Ευχαριστως το ανταλλασω με καινουριο laptopaki που χρησιμοποιειται για να μπειτε εδω :)

Marketing δεν σημαινει διαφημιση :!:
Link to comment
Share on other sites

Μια και μιλάμε για αυτονομία.

Με πραγματική χρήση smartphone όπως την περιέγραψα σε προηγούμενο ποστ.

Αν είχα κλείσει 3g, wifi και συγχρονισμός στην διάρκεια της νύχτας θα ήταν καλύτερη.

http://img.tapatalk.com/298237b5-e3b9-0d8b.jpg

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Εγω να το δω απο διαφορετικη σκοπια?

Γινεται μακελειο στην αγορα των κινητων!!!

Τεραστια πιτα, με καλα περιθωρια, ΑΝ καταφερεις να πουλησεις.

Προσπαθωντας λοιπον οι εταιρειες να κλεψουν την επιλογη μας απο τους ανταγωνιστες, αναγκαζονται να προσπαθησουν να προσφερουν κατι καλυτερο απο τον ανταγωνισμο. Με ολους τους τροπους.

Anyway, οποιος ειναι εναντιον των specs, εχω ενα HP laptop, 6ετιας, με μονοπυρηνο και αθλια LCD οθονη και αναλυση μικροτερη του κινητου μου. Ευχαριστως το ανταλλασω με καινουριο laptopaki που χρησιμοποιειται για να μπειτε εδω :)

 

βαλτου(sic) antiX spartacus και θα χτυπήσει κόκκινα, τύφλα να έχουν οι νέοι intel και η ram :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αν η αυτονομια μιας συσκευης με την εξελιξη των σπεκς μπορει να διατηρηθει στα επιπεδα του ΝΟΤΕ (Γυρω στις 35-40 ωρες με σκληρη χρηση και ολες τις δυνατοτητες της συσκευης στο ΟΝ) τοτε για εμενα ειναι μια χαρα(η αυτονομια).

Παραυτα συνηγορω πως πρεπει να δωθει βαρος στην τεχνολογια των μπαταριων, και να εξασφαλιστουν για τα μελλοντικα(και κατα τα φαινομενα ολο και πιο αδηφαγα) μοντελα οσο πιο ικανοποιητικες αυτονομιες γινεται.

Με αυτο το σκεπτικο οσο πιο τουμπανο ειναι απο θεμα σπεκς ενα σμαρτφοουν τοσο πιο καλοδεχουμενο ειναι!

Xiaomi Mi Max3 4/64
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να δεχθώ οποιαδήποτε απάντηση παρά να βελτιώνονται παντού και διαρκώς! Η εξέλιξη δεν πρέπει να σταματά ποτέ και σε κανέναν τομέα, όχι μόνο των κινητών αλλά γενικά της επιστήμης
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω πολλά μηνύματα του στυλ "Τι να τους κάνουμε τους πολλούς πυρήνες, όταν θα εξαντλούν τη μπαταρία σε 1 ώρα". Τι τους περάσατε τους πυρήνες; Όπως οι κύλινδροι στους κινητήρες των αυτοκινήτων;
:cool: Edited by odontiatros1986

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω κανενα προβλημα να φορτιζω καθε βραδι :D

 

Ψες παντος με τον 680Mhz ειδα αυτο

Video Info

Codec................: XviD

Type.................: 720p

Resolution...........: 1280x528

Aspect Ratio.........: 2.40:1

Bitrate..............: 3 497 Kbps

Framerate............: 23.976 FPS

 

Μεσω HDMI και ητανε ολα τελεια.

"Όταν μιλάς φρόντισε να λες κάτι" Kim
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...