Jump to content

[iOS 5] Activate / Jailbreak / Unlock για iPhone 3GS/4/4S, iPad


geovass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Sorry αλλά κάπου μπερδεύτικα. :lol:

 

Έχω το 4 με 4.3.3 πάνω JB & unlock.

 

Αν κάνω upgrade σε 5.01 και μετά κάνω αυτο το JB θα είναι οκ? τι σημαίνει οτι μπορεί να γίνει locked?

 

Χάθηκα λίγο.

 

Thanx

"Imagination Im More Importnant Than Knowledge"

Albert...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 655
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Sorry αλλά κάπου μπερδεύτικα. :lol:

 

Έχω το 4 με 4.3.3 πάνω JB & unlock.

 

Αν κάνω upgrade σε 5.01 και μετά κάνω αυτο το JB θα είναι οκ? τι σημαίνει οτι μπορεί να γίνει locked?

 

Χάθηκα λίγο.

 

Thanx

σημαίνει ότι δεν θα αναγνωρίζει την sim σου, αλλά από ότι ξέρω με όλα τα basebands του 5.0.1 γίνονται unlock(με ultrasn0w-gevey) εκτός του 04.11.08 ακόμα

Link to comment
Share on other sites

παιδια αξιζει η ταλαιπωρια για το ios5?εχω 3gs με Ios 4.0.1 θα δω μεγαλη διαφορα?

πιανει κανονικα το jb η παιζει να παιχτει λαλακια?

ειχα κανει jb παλια με το site jailbreakme Που απλα εκανες swipe και περνουσε αυτοματα.

Edited by predatorGR
http://briefcase.pathfinder.gr/download/predatorGR/21242/260346/0/prdtlogo_small.gif
Link to comment
Share on other sites

ακολούθησα τις οδηγίες απο iclarified για 3gs και τωρα δεν έχω σήμα. Καμμιά ιδέα;;

 

Τελικά έκανα restore από itunes και στη συνέχεια restore αφού πρώτα έβγαλα τη sim και όλα οκ

Proud owner of a Palm Centro, IPhone 3GS, Blackberry 9300 3G, HP Pre 3, Blackberry Q5
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,παιδια είμαι και εγω καινούργιος στο site ..να πω αρχικα χρόνια πολλά σε όλους !Εχω κάποιες απορίες και είπα να τις παραθέσω εδω μιας και έχω το iphone 4s .Αυτα που θέλω να ρωτησω ειναι :

1)Εχω διαβάσει το dev-team blog και αναφερει οτι για συσκευες που εμπεριέχουν τον α5 δεν μπορουν γίνουν ακομα jailbreak,γνωρίζει κανει απο την εμπειρια του πόσο ακομα 8α περιμένουε?

2)εχω διαβασει οτι βγήκε το untethered jailbreak ios 5.0.1 απο τον κύριο @pod2g για iphone3,3gs,4 και ipod ..Ayto εγινε χθες..

3)Την διαδικασια για jailbreak την διαβασα απο το blog ...παρόμοια θα είναι ,παντα με την εμπειρια σας,η διαδικασια και με το 4s και ipad 2 ?????Ρωταω γιατι διαβαζω οτι θέλει p.x readsnow mirror αλλη για window και αλλη για mac.Eπιπλεον διαβαζω για host και αλλα...αυτο επιπλεον που θελω να ρωτησω είναι οτι το jailbreak για να γίνει πρεπει να συνδεθει στο itunes να γίνουν backup τα αρχεία και μετα βλέπω οτι γράφετε να γίνει set up as new....Γενικά είναι εύκολη η διαδικάσια του jailbreak?

Ολα τα ξέρω πολύ θεωρητικα αφενός δεν έχω ξανακάνει και αφετέρου γνωρίζω οτι δεν γίνεται jailbreak σto 4σ...Αυτο που θελω να ρωτησω ,μιας και είμαι αρχαριος και πιστευω οτι το έχετε καταλαβει,αν αξίζει να γνωρίζω την διαδικασια που γίνεται jailbreak στο 4,3,3γσ (αν και την έχω διαβασει)η δεν αξίζει τον κόπο και οτι η διαδικασια θα είναι διαφορετικη στο 4σ?

Οπως καταλαβαίνετε έχω αγχωθεί για αυτο το jailbreak γιατι θέλω να έχω jailbreoken κινητο για να έχω bluetooth ,flash και free applications...Σορρυ για τις πολλές απορίες ..Elπίζω κάποιος να βρεί το χρόνο και να μου απαντησει ...Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

giorgos καλυτερα developer και όχι user. έχεις παραπάνω sources έτσι. μπείτε στο iclarified έχει πολύ αναλυτικές οδηγίες..

 

Ευχαριστω.Μηπως ξερεις και για ποιο λογο δε κατεβαινουν οι περισσοτερεσ εφαρμογες απο installous;στα fileape και στα filedude γραφει προσπαθσε αργοτερα,και πολλεσ φορες οταν τις κατεβαζει γραφει invailid

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα για Α5 δεν ξέρουμε τίποτα... απλά περιμένουμε.

Ναι, χθες βγήκε το JB για 5.0.1

H διαδικασία δεν νομίζω να διαφέρει πολύ από το JB για 4.Χ.Χ (Δεν το έχω κάνει για 5.0.1).

Link to comment
Share on other sites

Kαμια διαφορα δεν εχει απο τα αλλα jb. ακριβως τα ιδια πραγματα κανεις. Απλα χρειαζεται το τελευταιο redsnow γιατι αλλιως στο κανεi tethered.

Μπορω απο user να αλλαξψ σε developer?

Link to comment
Share on other sites

Kαμια διαφορα δεν εχει απο τα αλλα jb. ακριβως τα ιδια πραγματα κανεις. Απλα χρειαζεται το τελευταιο redsnow γιατι αλλιως στο κανεi tethered.

Μπορω απο user να αλλαξω σε developer?

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχουμε IOS4.x.x Jailbreake πρέπει να κάνουμε εγκατάσταση IOS5.0.1 as new device και μετά jailbreak ή κατευθείαν αναβάθμιση στο 5,0,1 και μετά jailbreak?
Link to comment
Share on other sites

Γιωργο δε ξερω μήπως φταίνε οι servers. δοκίμασε απο δω να κατεβάσεις τι θες http://apptrackr.org/ και να τα περασεις με itunes. καλύτερα ανοιξε το με chrome..
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και χρονια πολλά

Wς νέος κάτοχος ενός ipad2 και χωρίς καμια επαφή με το λειτουργικό IOS ,έχω κάποιες απορίες σχετικά με την διαδικασία του jailbreak.

Tο ipad που έχω φορα την 5,01 ,μπορεί να γίνει JB;,και αν ναι να χρειαστεί να πάει για serves μπρούμε να το αφαιρέσουμε από την συσκευή;,και για το τέλος η διαδικασία για μα καταστεί το μηχάνημα JB είναι εύκολη για αρχάριο; (έχω περάσει custon rom σε galaxy tab 7'',και asu stransformer,αλλα από IOS είμαι άσχετος).

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

το backup που έκανα με το itunes πριν απο το jailbreak που το βρίσκω να το κάνω copy κάπου αλλού για σιγουριά μήπως και λέμε τώρα χαλάσει ο δίσκος πχ?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχουμε IOS4.x.x Jailbreake πρέπει να κάνουμε εγκατάσταση IOS5.0.1 as new device και μετά jailbreak ή κατευθείαν αναβάθμιση στο 5,0,1 και μετά jailbreak?

 

Κάποιος μπας και προλάβω?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και καλές γιορτές,

εν συντομία να εξηγήσω την κατάσταση , έχω iphone 3gs από Αμερική, το πήρα jailbrake Κ unlocked Κ δούλευε κανονικά, όλα καλά έως εδώ.

αποφάσισα να κάνω update μιας και βγήκε για την 5.0.1 untethered, ακολούθησα τις διαδικασίες για να κρατήσω την 6.15.00 Π είχα (οδηγίες από εδώ και από iclarified.com) χρησιμοποιώντας το redsnow 0.9.10b3 και iphone2,1_5.0.1_9Α405_Restore. έκανα jailbrake κανονικά το κινητό άνοιξε ,όλα πολύ ωραία. πάω στο cydia για να κατεβάσω το ultrasnow 1.25, εγκαθιστάτε αλλά το κινητό δεν ξεκλειδώνει, το σημα μένει στο searching αιωνίως.

έπειτα από ψάξιμο βρήκα μια λύση την οποία δεν θέλω να δοκιμάσω χωρίς να ρωτήσω, πολλοί σε forum του εξωτερικού αναφέρουν για το redsnow να τσεκαρουμε την επιλογή ipad baseband και ότι έτσι θα ξεκλειδώσει το κινητό, απλά δεν ξεκαθαρίζουν αν μπορώ να κάνω εγώ αυτό τώρα σε αυτήν την κατάσταση Π είμαι η αν πρέπει να κάνω όλη την διαδικασία από την αρχή και να επιλεγεί μαζί με το install cydia.

ευχαριστώ πολύ

Edited by drakolef
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και καλές γιορτές,

εν συντομία να εξηγήσω την κατάσταση , έχω iphone 3gs από Αμερική, το πήρα jailbrake Κ unlocked Κ δούλευε κανονικά, όλα καλά έως εδώ.

αποφάσισα να κάνω update μιας και βγήκε για την 5.0.1 untethered, ακολούθησα τις διαδικασίες για να κρατήσω την 6.15.00 Π είχα (οδηγίες από εδώ και από iclarified.com) χρησιμοποιώντας το redsnow 0.9.10b3 και iphone2,1_5.0.1_9Α405_Restore. έκανα jailbrake κανονικά το κινητό άνοιξε ,όλα πολύ ωραία. πάω στο cydia για να κατεβάσω το ultrasnow 1.25, εγκαθιστάτε αλλά το κινητό δεν ξεκλειδώνει, το σημα μένει στο searching αιωνίως.

έπειτα από ψάξιμο βρήκα μια λύση την οποία δεν θέλω να δοκιμάσω χωρίς να ρωτήσω, πολλοί σε forum του εξωτερικού αναφέρουν για το redsnow να τσεκαρουμε την επιλογή ipad baseband και ότι έτσι θα ξεκλειδώσει το κινητό, απλά δεν ξεκαθαρίζουν αν μπορώ να κάνω εγώ αυτό τώρα σε αυτήν την κατάσταση Π είμαι η αν πρέπει να κάνω όλη την διαδικασία από την αρχή και να επιλεγεί μαζί με το install cydia.

ευχαριστώ πολύ

 

Καταρχάς, έκανες restore με custom firmware με ενεργοποιημένο το preserve baseband και hactivate; Έλεγξες, δηλαδή και η baseband είναι ακόμα η 6.15; Γιατί έχω την εντύπωση (και συγγνώμη αν κάνω λάθος, αλλά αυτό κατάλαβα) ότι έκανες update με stock ipsw, οπότε αναβαθμίστηκε η baseband. Aν όντως δεν έχει αναβαθμιστεί, θα πρότεινα να ξανακάνεις restore (με custom firmware αυτή τη φορά, από sn0wbreeze, όπου θα έχεις ενεργοποιήσει hactivate και preserve baseband και αν το jailbreak είναι tethered, δηλαδή δεν έχει αναβαθμιστεί το sn0wbreeze, να εγκαταστήσεις το Corona από Cydia για untethered) και μετά να κάνεις τα υπόλοιπα.

Τώρα, όσον αφορά το ερώτημα για τη baseband του iPad, πρέπει να έχεις δυο σημεία υπόψη σου: Μπορεί να γίνει (και να λειτουργήσει) ΜΟΝΟ αν το 3GS είναι εβδομάδα παραγωγής 35 και κάτω, έχει δηλαδή παλιά bootrom και όχι τη νέα, διαφορετικά αν είναι με τη νέα και το κάνεις, το τηλέφωνο θα brickαριστεί πλήρως, θα έχεις blank IMEI και καθόλου WiFi.

To δεύτερο που θα πρέπει να γνωρίζεις είναι ότι, εφόσον γίνει το φλασάρισμα δε θα λειτουργεί το GPS της συσκευής.

 

Κάτι τελευταίο. Αν όντως έχει αναβαθμιστεί η baseband, θα πρότεινα να δοκιμάσεις downgrade σε 4.1, επίσημα από την Apple. Να εντοπίσεις το 4.1 ipsw και να κάνεις το restore. Ο λόγος που στο λέω είναι ότι έχω την εντύπωση ότι η Apple ακόμα την υπογράφει για το 3GS (πριν 15 μέρες την υπέγραφε νομίζω, το είχα δει), εφόσον λοιπόν γίνει το restore και αφού υπογράφεται επίσημα, θα κατέβει και η baseband σου και θα μπορέσεις να κάνεις αναβάθμιση σε 5.0.1 με sn0wbreeze και να ξεκλειδώσεις.

 

Ελπίζω να βοήθησα!

Link to comment
Share on other sites

sorry βασικα δεν το εξηγησα καλα, εκανα κανονικο update απο itunes, (κατα τυχη δεν πειραχτηκε το baseband, το ξερω ειμαι πολυ τυχερος) , το IMEI μ υπαρχει κανονικα , το firmware einai 06.15.00 και το λογισμικο 5,0,1 (9Α405), ο οδηγος απο το iclarified ελεγε να χρησιμοποιησω στο jailbraike την εκδοση π ανεφερα νωριτερα iphone2,1_5.0.1_9Α405_Restore εφοσον ειχα κανει την πατατα να κανω update απο itunes. το jailbreak π εχει γινει ειναι untethered.η εβδομαδα παραγωγης ειναι 48

αυτο εκανα εγω http://iclarified.com/entry/index.php?enid=18993

Edited by drakolef
Link to comment
Share on other sites

sorry βασικα δεν το εξηγησα καλα, εκανα κανονικο update απο itunes, (κατα τυχη δεν πειραχτηκε το baseband, το ξερω ειμαι πολυ τυχερος) , το IMEI μ υπαρχει κανονικα , το firmware einai 06.15.00 και το λογισμικο 5,0,1 (9Α405), ο οδηγος απο το iclarified ελεγε να χρησιμοποιησω στο jailbraike την εκδοση π ανεφερα νωριτερα iphone2,1_5.0.1_9Α405_Restore εφοσον ειχα κανει την πατατα να κανω update απο itunes. το jailbreak π εχει γινει ειναι untethered.η εβδομαδα παραγωγης ειναι 48

αυτο εκανα εγω http://iclarified.com/entry/index.php?enid=18993

 

Restore με stock ipsw και δεν άλλαξε η baseband!? Εκτός του ότι το ακούω πρώτη φορά, είσαι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ τυχερός!

 

Αφού, λοιπόν, η baseband δεν αναβαθμίστηκε, κατεβάζεις το sn0wbreeze, χτίζεις ένα ΔΙΚΟ ΣΟΥ custom firmware με ενεργοποιημένο το hacktivate και preserve baseband και κάνεις το τηλέφωνο restore. Εγκαθιστάς το corona και το ultrasn0w και μετά βλέπεις. Αν δε γίνει και τότε, τι να πω, δε ξέρω :P

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...