Jump to content

Sony Xperia Sole / Sola


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

μπα οχι δεν κινειται

 

Εδω παντως φαινεται να κινειται το background. Δοκιμασα μολις και το Glove mode αλλα σε μενα δεν κινειται.

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω δοκιμάσει αυτά που λες αλλά :

1) δε το βρίσκω

2) δε το βρίσκω ή σε μένα τουλάχιστον δεν υπάρχει, τι να πω;

3) Το προσπάθησα όπως λες αλλά δε κατάφερα να το κάνω.....

Μήπως σου είναι εύκολο να γίνεις και στα 3 λίγο πιο αναλυτικός, μήπως και τα καταφέρω;

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Το 2) το βρήκα τώρα, αντε να βρώ και τα άλλα

Οκ , βρήκα και το 3) είδες μαθαίνω σιγά σιγά, άντε το 1) έμεινε μόνο

 

Settings -> display .είναι δεύτερο το γαντομοουντ.

Link to comment
Share on other sites

Εδω παντως φαινεται να κινειται το background. Δοκιμασα μολις και το Glove mode αλλα σε μενα δεν κινειται.

 

Στην αρχή η SONY πρέπει να έχει βάλει την ακίνητη εικόνα. Αν κρατήσετε την οθόνη παρατεταμένα, θα σας βγάλει μια μπάρα πάνω με ένα πινέλο και ένα (+), Πατήστε πάνω στο πινέλο, μπείτε στα θέματα, βάλτε το χρώμα που σας αρέσει (εγώ το μπλε δεν το αλλάζω με τίποτα) κι έτοιμο το floating touch!

Link to comment
Share on other sites

Μπα δεν κουνιεται φυλλο:p

 

Αμα ειναι μονο δικο μου θεμα, θα του κανω αλλο ενα reset (2 εχω κανει, αλλο ενα δεν πειραζει). Εσενα δηλαδη ειναι οπως με την 2.3?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Μια ερώτηση ήθελα. Πως κάνουμε καθαρισμό εσωτερικής μνήμης; Συγνώμη αλλά είμαι λίγο άσχετος με το θέμα
Link to comment
Share on other sites

Μπα δεν κουνιεται φυλλο:p

 

Αμα ειναι μονο δικο μου θεμα, θα του κανω αλλο ενα reset (2 εχω κανει, αλλο ενα δεν πειραζει). Εσενα δηλαδη ειναι οπως με την 2.3?

 

αν κατάλαβα καλά δεν κουνιέται το wallpaper σου το έβαλες από τις κινούμενες εικόνες ;

γιατί αν το έβαλες σαν σκέτη εικόνα λογικό είναι :P

 

Καλημέρα. Μια ερώτηση ήθελα. Πως κάνουμε καθαρισμό εσωτερικής μνήμης; Συγνώμη αλλά είμαι λίγο άσχετος με το θέμα

 

Θα τα χάσεις όλα βασικά και θα πρέπει να τα ξαναρυθμίσεις .

Αν θες αυτό τότε πήγαινε ρυθμίσεις -> κάτω Δημ. αντ. αφαλ. και επαν/ρά -> το δεύτερο από το τέλος επαναφορά εργοστ, δεδομ.

Digital-Doctor.blogspot.gr
Link to comment
Share on other sites

αν κατάλαβα καλά δεν κουνιέται το wallpaper σου το έβαλες από τις κινούμενες εικόνες ;

γιατί αν το έβαλες σαν σκέτη εικόνα λογικό είναι :P

 

 

 

Θα τα χάσεις όλα βασικά και θα πρέπει να τα ξαναρυθμίσεις .

Αν θες αυτό τότε πήγαινε ρυθμίσεις -> κάτω Δημ. αντ. αφαλ. και επαν/ρά -> το δεύτερο από το τέλος επαναφορά εργοστ, δεδομ.

 

Ναι ενταξει αυτό το γνωρίζω. Εχτες έκανα επαναφορά εργοστασιακων, και όταν το άνοιξα μετά το update, είχε πάλι τις εφαρμογες μου μεσα. Δεν ξέρω τι έγινε ακριβώς. Tην κάρτα SD πρέπει να την κάνω κι αυτή καθαρισμό πριν το update? Κι αν ναι πως;

Link to comment
Share on other sites

αν κατάλαβα καλά δεν κουνιέται το wallpaper σου το έβαλες από τις κινούμενες εικόνες ;

γιατί αν το έβαλες σαν σκέτη εικόνα λογικό είναι :P

 

Εχω διαλεξει το θεμα Sapphire (μπλε). Δεν κουνιεται. Διαλεγω αλλα χρωματα, τιποτα. Επισης και μετα το reset, παλι δεν εχω κινηση στο background.

 

Edit: Γραψτε λαθος. Το βρηκα. Πρεπει να πας στις κινουμενες ταπαετσαριες και να επιλεξεις το Cosmin Flow. Απο εκει διαλεγεις και το χρωμα.

Edited by Viper
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνουμε πάλι το κάτω δεξιά κουμπί να ανοίγει τις ρυθμίσεις?? γιατί μετά το update κάνει ακριβώς τις ίδια λειτουργία που κάνει και το πάτημα στην κενή οθόνη.

 

Για το 1) Ναι απο rom σε rom ειναι καλο να κανεις clean instal. δεν ειναι σωστο να επαναφερεις με το titanium απο τη μια rom στην αλλη.

 

ευχαριστώ πολύ Karthan7

HTC Touch Diamond 2 ----> Xperia Sole ----> LG Optimus G ----> Redmi Note 3 PRO ----> Xiaomi Mi Mix 2  ----> Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ε να κανω και μια ερωτηση, αν διαγραψουμε εφαρμογες συστηματος μετα μπορουμε να επαναφερουμε το τηλεφωνο σε κατασταση μαμα με το sus ή πρεπει να φλασαρουμε τη μαμα rom με flashtool?

Και με το SUS κάνεις δουλειά.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εμένα αυτή η κινούμενη ταπετσαρία κινείται χωρίς να ακουμπαώ την οθόνη ( μόνο σε αυτή το κάνει ) κάτι που το έκανε και πριν το παγωτό, αλλά με δοκιμή που έκανα ( φόρεσα γάντι ) και προσπάθησα να λειτουργήσω το κινητό, μόνο το ξεκλείδωμα κατάφερα, σε όλα τα άλλα μουλαρι ο αστραχαν, με το γάντι φορεμένο έτσι, γιατί χωρίς γάντι και κανονική λειτουργεία ( ακουμπώντας την οθόνη ) φεράρι ENZO.

Πως θα το κάνω ρε παιδιά να δουλεύει χωρίς να ακουμπάω την οθόνη εκτός μόνο από τη συγκεκριμένη ταπετσαρία; δηλ. να τα κάνω όλα αν θέλω, να σκρολάρουν χωρίς ακούμπημα; κανω κάτι λάθος;

Πάντως η εφαρμογή είναι ενεργοποιημένη και εγω δεν......

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά!

Έχω επιδότηση 140€ από κοσμοτε και επειδή δεν βρίσκω κάτι αξιόλογο μέχρι 200 λέω να κάνω την υπέρβαση και να πάρω το sole. Αναγκαστικά από πλαίσιο, μιας και κοσμοτε γερμανος δεν το φέρνουν, οπότε δεν μπορώ να ζητήσω και αύξηση επιδότησης..

Μερικές ερωτησεις:

*αξίζει τα λεφτά του, ή να ψάξω κάτι άλλο; μια γενική εντύπωση έχω για το κινητό, αλλά θα ήθελα να μου κάποιος που να το έχει. Αν είναι vfm δηλαδή και αν παρουσιάζει προβλήματα.

*τι παίζει με root και τι με jb? Όχι αναγκαστικά επίσημα, μιας και απ ότι κατάλαβα σχετικά πρόσφατα πήρε την 4,αλλά με custom roms. Γενικά υπάρχει υποστήριξη από xda κλπ;

*μπαταρία πόσο βγάζει; υπάρχουν μεγαλύτερες μπαταρίες για αγορά;

*παίζει να το φέρει ο Γερμανός;

*παίζει να πέσει η τιμή του μέσα στον μήνα (στο πλαίσιο, όχι από σκρουτζομαγαζα)

Edited by charlie_pace4
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια!!!

Ολα καλα μεχρι στιγμης με το παγωτο!!!

Η αληθεια ειναι οτι τωρα με το Floating Touch,δεν κανει zoom-in zoom-out ο browser...

Καμια ιδεα??

Ασχετο...θα δοκιμασω να ρουταρω το κινητο !!! Θα σας πω εντυπωσεις οταν τελειωσω!!!!

Εχω ηδη παρει back up για καθε περιπτωση..!!!

Edited by orion79
OmniRom 4.4.2 - ΑΚ KO v.242 - TWRP 2.6.3.3 @Dalvik_Must_Die@
Link to comment
Share on other sites

*τι παίζει με root και τι με jb? Όχι αναγκαστικά επίσημα, μιας και απ ότι κατάλαβα σχετικά πρόσφατα πήρε την 4,αλλά με custom roms. Γενικά υπάρχει υποστήριξη από xda κλπ;

 

Μηδενικη υποστηριξη προς το παρον. Λογικα τωρα που βγηκε η 4.0 θα αρχισουν να βγαινουν δειλα δειλα οι πρωτες custom και ισως η CM9.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά!

Έχω επιδότηση 140€ από κοσμοτε και επειδή δεν βρίσκω κάτι αξιόλογο μέχρι 200 λέω να κάνω την υπέρβαση και να πάρω το sole. Αναγκαστικά από πλαίσιο, μιας και κοσμοτε γερμανος δεν το φέρνουν, οπότε δεν μπορώ να ζητήσω και αύξηση επιδότησης..

Μερικές ερωτησεις:

*αξίζει τα λεφτά του, ή να ψάξω κάτι άλλο; μια γενική εντύπωση έχω για το κινητό, αλλά θα ήθελα να μου κάποιος που να το έχει. Αν είναι vfm δηλαδή και αν παρουσιάζει προβλήματα.

*τι παίζει με root και τι με jb? Όχι αναγκαστικά επίσημα, μιας και απ ότι κατάλαβα σχετικά πρόσφατα πήρε την 4,αλλά με custom roms. Γενικά υπάρχει υποστήριξη από xda κλπ;

*μπαταρία πόσο βγάζει; υπάρχουν μεγαλύτερες μπαταρίες για αγορά;

*παίζει να το φέρει ο Γερμανός;

*παίζει να πέσει η τιμή του μέσα στον μήνα (στο πλαίσιο, όχι από σκρουτζομαγαζα)

 

 

Value For Money ειναι ισως η μονη προταση που μπορει να χαρακτηρισει την αγορα του Sole!!!

NFC,Floating Touch,ICS (πλεον...χαχαχαχαχα!!!),8 gb Εσωτερικη μνημη (4 διαθεσιμη),δεχεται micro SD ως 32 Gb,διπυρηνος στο 1 GHz,Sony Bravia Engine για κρυσταλλινη απεικονιση φωτο -βιντεο...θες και αλλα???

Πριν απο καιρο,πληρωναμε ενα σωρο λεφτα για κινητα που δεν ειχαν τιποτα απο ολα αυτα..!!

Με 100 ευρω που θα δωσεις εξτρα,πιστευω οτι ειναι καλη αγορα...!

Προβληματα γενικα δε βγαζει το κινητο..

Αναφερονται που και που,αλλα πολλοι χρηστες δεν ξερουν ουτε πως να κανουν αναβαθμιση..οποτε δεν φταιει το τηλεφωνο..

Η μπαταρια ειναι λιγο ζορι...εμενα μεσ τη μερα, μου θελει ξανα φορτιση...αλλα ειμαι με wi-fi ανοικτο συνεχως,και ψαχουλευω το κινητο,βλεπω ταινιες,στελνω email,σερφαρω...γενικα ,το δουλευω πολυ...!!

Αυτα τα λιγα απο μενα!

 

Εμένα αυτή η κινούμενη ταπετσαρία κινείται χωρίς να ακουμπαώ την οθόνη ( μόνο σε αυτή το κάνει ) κάτι που το έκανε και πριν το παγωτό, αλλά με δοκιμή που έκανα ( φόρεσα γάντι ) και προσπάθησα να λειτουργήσω το κινητό, μόνο το ξεκλείδωμα κατάφερα, σε όλα τα άλλα μουλαρι ο αστραχαν, με το γάντι φορεμένο έτσι, γιατί χωρίς γάντι και κανονική λειτουργεία ( ακουμπώντας την οθόνη ) φεράρι ENZO.

Πως θα το κάνω ρε παιδιά να δουλεύει χωρίς να ακουμπάω την οθόνη εκτός μόνο από τη συγκεκριμένη ταπετσαρία; δηλ. να τα κάνω όλα αν θέλω, να σκρολάρουν χωρίς ακούμπημα; κανω κάτι λάθος;

Πάντως η εφαρμογή είναι ενεργοποιημένη και εγω δεν......

 

Αν το glove mode ειναι ενεργοποιημενο,κλειδωσε μια,την οθονη και επειτα ξεκλειδωσε τη..Θα λειτουργησει πιστευω.

Στη θεση σου,θα εκανα και μια επανεκκινηση στο τηλεφωνο επισης!

Το Floating touch λειτουργει ΠΑΝΤΟΥ στο τηλεφωνο..σε διαβεβαιωνω...!!!

Και κατι αλλο....κατα την αναβαθμιση σε ICS,εκανες καθαρη εγκατασταση? Αν οχι...περιμενε και αλλα πολλα παραξενα φιλε..!!

Το εχουν πει τοσες φορες τα παιδια,εδω μεσα!!

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
OmniRom 4.4.2 - ΑΚ KO v.242 - TWRP 2.6.3.3 @Dalvik_Must_Die@
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά!

Το μόνο που σκέφτομαι τώρα είναι αυτό με τη μπαταρία, ότι δεν βγαίνει... Δηλαδή αν φάει κόλλημα τι κάνεις; φαντάζομαι υπάρχει συνδυασμός κουμπιών για reset αλλά λειτουργεί πάντα;

Θα το σκεφτώ άλλο λίγο και μάλλον θα το πάρω, εφόσον δεν βρίσκω κάτι καλύτερο και λέτε ότι αξίζει :-)

Root μπορώ να το κάνω, έτσι; έστω και χωρίς να υπάρχουν custom roms, για να βάζω εφαρμογές που το απαιτούν..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μόλις το εγκατέστησα το ICS. Μέχρι στιγμής είναι άψογο. Είναι αρκετά smooth. Όμως όταν παω στις τρέχουσες εφαρμογές με πετάει έξω. Τι συμβαίνει?

 

Μια επανεκκινηση και εισαι οκ φιλε μου!!;)

OmniRom 4.4.2 - ΑΚ KO v.242 - TWRP 2.6.3.3 @Dalvik_Must_Die@
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά!

Το μόνο που σκέφτομαι τώρα είναι αυτό με τη μπαταρία, ότι δεν βγαίνει... Δηλαδή αν φάει κόλλημα τι κάνεις; φαντάζομαι υπάρχει συνδυασμός κουμπιών για reset αλλά λειτουργεί πάντα;

Θα το σκεφτώ άλλο λίγο και μάλλον θα το πάρω, εφόσον δεν βρίσκω κάτι καλύτερο και λέτε ότι αξίζει :-)

Root μπορώ να το κάνω, έτσι; έστω και χωρίς να υπάρχουν custom roms, για να βάζω εφαρμογές που το απαιτούν..

 

Ναι κανονικά root.. Πόσταρε πριν 2-3 σελίδες ένας που έκανε με εύκολο τρόπο...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά!

Το μόνο που σκέφτομαι τώρα είναι αυτό με τη μπαταρία, ότι δεν βγαίνει... Δηλαδή αν φάει κόλλημα τι κάνεις; φαντάζομαι υπάρχει συνδυασμός κουμπιών για reset αλλά λειτουργεί πάντα;

Θα το σκεφτώ άλλο λίγο και μάλλον θα το πάρω, εφόσον δεν βρίσκω κάτι καλύτερο και λέτε ότι αξίζει :-)

Root μπορώ να το κάνω, έτσι; έστω και χωρίς να υπάρχουν custom roms, για να βάζω εφαρμογές που το απαιτούν..

 

Φιλε,εχω δει βιντεο στο Youtube,που δειχνουν οτι το εσωτερικο καλλυμα της μπαταριας μπορει να αφαιρεθει (δε θυμαμαι σε ποιο μοντελο Xperia ηταν...) και λογικα η φιλοσοφια πρεπει να ειναι η ιδια και στα υπολοιπα μοντελα,οπως και στο Sole.

Βεβαια,πιστευω οτι μεχρι να τα φτυσει η μπαταρια,θα εχει ερθει και η στιγμη να αλλαξω το κινητο με ενα πιο νεο μοντελο..

Αν ομως ισχυει τελικα αυτο που σου λεω,τοτε ΝΑΙ,ειναι δυνατη η αντικατασταση της,με μια νεα..

Θα το ψαξω και αν βρω κατι,θα σας ενημερωσω!!

Για ρουτ τωρα,καποιες σελιδες πισω..ενα απ τα παιδια αναρτησε τον εξης συνδεσμο..http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=31545627&postcount=1

Θελω και γω να το δοκιμασω...

Αναφερεται πως ειναι πιστοποιημενο για Xperia P,S,U,Sola και για αλλες συσκευες επισης! ;)

OmniRom 4.4.2 - ΑΚ KO v.242 - TWRP 2.6.3.3 @Dalvik_Must_Die@
Link to comment
Share on other sites

Αν το glove mode ειναι ενεργοποιημενο,κλειδωσε μια,την οθονη και επειτα ξεκλειδωσε τη..Θα λειτουργησει πιστευω.

Στη θεση σου,θα εκανα και μια επανεκκινηση στο τηλεφωνο επισης!

Το Floating touch λειτουργει ΠΑΝΤΟΥ στο τηλεφωνο..σε διαβεβαιωνω...!!!

Και κατι αλλο....κατα την αναβαθμιση σε ICS,εκανες καθαρη εγκατασταση? Αν οχι...περιμενε και αλλα πολλα παραξενα φιλε..!!

Το εχουν πει τοσες φορες τα παιδια,εδω μεσα!!

 

Λοιπόν όλα όσα είπες τα έχω κάνει αλλά δε δούλευε, τώρα όμως δουλεύει..... και ξέρεις γιατί;

Ανάκάλυψα κάτι που εγώ τουλάχιστον δε το ήξερα ή δε το είχα καταλάβει:

Αν ξεκλειδώσεις το τηλ με το κλασικό τρόπο, δηλαδή ακουμπώντας την οθόνη η εφαρμογή δε λειτουργεί. Προσπάθησα και τη ξεκλείδωσα λοιπόν χωρίς να την ακουμπάω και ως εκ του θαύματος και άνοιξε και λειτουργούσαν τα πάντα, μα τα πάντα χωρίς ακούμπημα.

Εγω λοιπόν μετά από δοκιμές αυτό είδα: ξεκλειδώνεις με ακούμπημα, δεν έχει << γαντολειτουργεία >> ξεκλειδώνεις χωρίς ακούμπημα η << γαντολειτουργεία >> παίζει παντού και είναι σφαίρα και πολύ όμορφη λειτουργεία.

Σε ευχαριστώ πάντως για την απάντηση, γιατί αυτό με το κλείδωσε , ξεκλείδωσε την οθόνη μου έδωσε τη λύση!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν όλα όσα είπες τα έχω κάνει αλλά δε δούλευε, τώρα όμως δουλεύει..... και ξέρεις γιατί;

Ανάκάλυψα κάτι που εγώ τουλάχιστον δε το ήξερα ή δε το είχα καταλάβει:

Αν ξεκλειδώσεις το τηλ με το κλασικό τρόπο, δηλαδή ακουμπώντας την οθόνη η εφαρμογή δε λειτουργεί. Προσπάθησα και τη ξεκλείδωσα λοιπόν χωρίς να την ακουμπάω και ως εκ του θαύματος και άνοιξε και λειτουργούσαν τα πάντα, μα τα πάντα χωρίς ακούμπημα.

Εγω λοιπόν μετά από δοκιμές αυτό είδα: ξεκλειδώνεις με ακούμπημα, δεν έχει << γαντολειτουργεία >> ξεκλειδώνεις χωρίς ακούμπημα η << γαντολειτουργεία >> παίζει παντού και είναι σφαίρα και πολύ όμορφη λειτουργεία.

Σε ευχαριστώ πάντως για την απάντηση, γιατί αυτό με το κλείδωσε , ξεκλείδωσε την οθόνη μου έδωσε τη λύση!

 

:):):):up:

OmniRom 4.4.2 - ΑΚ KO v.242 - TWRP 2.6.3.3 @Dalvik_Must_Die@
Link to comment
Share on other sites

Πλέον όπως αναφέρουν εδώ δουλεύει και η version 13 για το κινητό μας! Ακόμα δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά θα προσπαθήσω σε λίγο! Πάντως για το θέμα με το Running apps, που κλείνει μόλις πατήσουμε εκεί δεν είδα καμιά λύση ή τοποθέτηση από την sony!
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Sole / Sola

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...