Jump to content

Sony Xperia Sole / Sola


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φιλε μου, μαλλον πρεπει να περασεις μια βολτα απο εδω (Μόλις αγόρασα συσκευή με android, τώρα τι; Απορίες αρχαρίων)

 

 

 

Τον βρηκαμε τον ενοχο:p

 

Δες και τις οδηγιες του zxr (1.2 Επιχείρηση: Πρώτη φόρτιση)

 

το ειδα αυτο, δε με καλυψε :confused:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πώς μπορώ να κάνω root στο sole? στο κινητό λέει Build 6.0.Β.3.184

Sorry να έχει ξαναειπωθεί αλλά είμαι νέος χρήστης.Ο οδηγός του zxr είναι για ICS (ή όχι; )

Link to comment
Share on other sites

γιατι η καινουρια εκδοση λογισμικου εχει build 6.1.1.B και οχι 6.1.Β οπως οι υπολοιπες ics εκδοσεις?

 

Γιατί την έχουμε ''μεγαλύτερη''!!!

 

Καλησπέρα παιδια!Μ'ενδιαφερει πολυ το Sole,εκατσα διαβασα αρκετα εδω στο forum και θελω μια ερωτηση αν ξερει κανένας...Δεν εχω ασχοληθει παλι με smartphones..Εχω ενα bluetooth hedset της νοκια,υπαρχει πιθανοτητα να μην ειναι συμβατό?Γενικα φανταζομαι ειναι συμβατό με bluetooth hedsets..Το λεω επειδη ειχε πεσει στην αντίληψη μου παλια οτι το bluetooth ειναι ανιχνεύσιμο μονο για ενα λεπτο και μετα σβήνει!Α,και κατι τελευταιο.Εχω τωρα ενα nokia 6700 slide και ημουν αρκετα ικανοποιημενος απο τις φωτο του,λετε να εχει καποια μεγαλη διαφορα αυτο η μια απο τα ιδια?Ευχαριστω!

 

Σε ότι αφορά στο θέμα της συμβατότητας, επειδή είχα παιδευτεί πολύ με ένα bluetooth της samsung που είχα, έχω να σου πω το εξής. Σπανιότατα να μην είναι συμβατές μεταξύ τους 2 συσκευές τέτοιας τεχνολογίας, ΑΛΛΑ τo bluetooth αν δεν στο βρίσκει με τίποτα, είναι γιατί πρέπει να μπει σε discovery mode. Αυτό στα περισσότερα headsets γίνεται πατώντας παρατεταμένα το κουμπί on μέχρι να ανάψει μόνιμα το φωτάκι της συσκευής. Αν δεν έχει κουμπί, αλλα είναι on-off διακοπτάκι, πατάς το κουμπί κλήσης. Εμένα το δικό μου με παίδεψε (Samsung HM1500), αλλά έτσι το έλυσα... Sorry για το σεντόνι..

Link to comment
Share on other sites

Οκ σ'ευχαριστω με καλυψες!Ειδα και τις φωτο που βγαζει και δεν νομιζω να εχει και μεγαλες διαφορες απο το 6700 slide που εχω απο το θεμα ποιοτητας..πανω κατω ιδιες τις βλεπω
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά.

Έχω πρόβλημα με την οθόνη αφής του κινητού. Δέν ανταποκρίνεται στα αγγίγματα μου. Μετά από ένα επίσημο upadate της Sony, από 6.0.B.3.162 σε 6.0.B.3.184 (Αριθμός έκδοσης - firmware), δεν δουλεύει σωστά η λειτουργία αφής του κινητού. Όπως φαίνεται και στο βίντεο παρακάτω αυτό το πρόβλημα το έχουν και άλλοι, αλλά δεν μπορώ να βρω την λύση για να το διορθώσω.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά.

Έχω πρόβλημα με την οθόνη αφής του κινητού. Δέν ανταποκρίνεται στα αγγίγματα μου. Μετά από ένα επίσημο upadate της Sony, από 6.0.B.3.162 σε 6.0.B.3.184 (Αριθμός έκδοσης - firmware), δεν δουλεύει σωστά η λειτουργία αφής του κινητού. Όπως φαίνεται και στο βίντεο παρακάτω αυτό το πρόβλημα το έχουν και άλλοι, αλλά δεν μπορώ να βρω την λύση για να το διορθώσω.

 

Δεν χρειάζεται να ψάξεις για καμία λύση.. Πήγαινε το για επισκευή ή και αλλαγή.. Εγγύηση έχεις...

Link to comment
Share on other sites

Ανοιξαν και θεμα για το update στο forum της Sony.

 

Προβλεπω βεβαια να βγαινει πρωτα για το U και για το Sola αργοτερα. Μακαρι να κανω λαθος.

 

λογικά και τα 2 μαζί θα την πάρουν την αναβάθμιση. αν δέσει με το sole η ICS τότε το κινητό θα ανεβέι επίπεδο

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά.

Έχω πρόβλημα με την οθόνη αφής του κινητού. Δέν ανταποκρίνεται στα αγγίγματα μου. Μετά από ένα επίσημο upadate της Sony, από 6.0.B.3.162 σε 6.0.B.3.184 (Αριθμός έκδοσης - firmware), δεν δουλεύει σωστά η λειτουργία αφής του κινητού. Όπως φαίνεται και στο βίντεο παρακάτω αυτό το πρόβλημα το έχουν και άλλοι, αλλά δεν μπορώ να βρω την λύση για να το διορθώσω.

 

λογικά έχει αποφορτιστεί το δάκτυλο σου δοκίμασε να το φορτίσεις ... Πλάκα κάνω !!! κάνε του ένα format που λένε δλδ πέρνα ξανά απο την αρχή το λειτουργικό (αφού κάνεις back up ) και άφησέ το να σβήσει τα πάντα και να τα ξαναβάλει (γιατί μερικές φορές μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο όταν περνάς το νέο firmware πάνω στο παλιό χωρίς να σβήσεις ότι είχε ) , αν και πάλι δεν λυθεί πήγαινε το για service ...

 

 

 

λογικά και τα 2 μαζί θα την πάρουν την αναβάθμιση. αν δέσει με το sole η ICS τότε το κινητό θα ανεβέι επίπεδο

 

αν δεν "δέσει" η sony θα φταίει πάντως και όχι το κινητό ...

Edited by iobelika
Link to comment
Share on other sites

Πηρα μια θηκη τετοιο στυλ απο Public. http://www.public.gr/prod/tilefonia/accessories/thikes/celly-turbol01-thiki-kinitoy-mayro/prod2510021pp/#.UGQcZI3N8_9 Παιζει και να ειναι και αυτη , παντως ειναι παρομοια! Καθεται πολυ καλα στο κινητο . :)
:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

επειδη βλεπω πως η μπαταρια εχει μεγαλη διαφορα σε εξοικονόμηση οταν το δυκτιο δουλευει μονο σαν gsm αλλα οταν μπαινεις στο internet μεσω δυκτιου παει αργα και πρεπει να το γυρνας χειροκινητα σε wcdma υπαρχει καποιο προγραμμα που να το κανει αυτοματα?

Δηλαδη να εισαι σε gsm αλλα οταν μπαινεις στο internet να γυρναει αυτοματα σε wcdma και οταν βγαινεις να ξαναγυρναει σε gsm

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πρόβλημα!!!!!!!!!!!Ανοίγω το κινητό και κολλάει εκεί που λέει Xperia δεν ανοίγει μετά!!!!!!!!!!ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πρόβλημα!!!!!!!!!!!Ανοίγω το κινητό και κολλάει εκεί που λέει Xperia δεν ανοίγει μετά!!!!!!!!!!ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!

 

πατησες ταυτοχρονα το κουμπι που ανοιγει το κινητο μαζι με το volume up?

Link to comment
Share on other sites

επειδη βλεπω πως η μπαταρια εχει μεγαλη διαφορα σε εξοικονόμηση οταν το δυκτιο δουλευει μονο σαν gsm αλλα οταν μπαινεις στο internet μεσω δυκτιου παει αργα και πρεπει να το γυρνας χειροκινητα σε wcdma υπαρχει καποιο προγραμμα που να το κανει αυτοματα?

Δηλαδη να εισαι σε gsm αλλα οταν μπαινεις στο internet να γυρναει αυτοματα σε wcdma και οταν βγαινεις να ξαναγυρναει σε gsm

 

Oχι αλλα μπορεις να κατεβασεις το 2g-3g on off ( https://play.google.com/store/apps/details?id=com.curvefish.widgets.network2g3gonoff&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5jdXJ2ZWZpc2gud2lkZ2V0cy5uZXR3b3JrMmczZ29ub2ZmIl0. ) και να κανεις γρηγορα τη δουλεια σου , χωρις να μπαινεις στις ρυθμισεις ;)

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

πατησες ταυτοχρονα το κουμπι που ανοιγει το κινητο μαζι με το volume up?

 

Το πάτησα και έκλεισε αλλά μετά που το ανοίγω κάνει πάλι το ίδιο πράγμα!!!ΒΟΗΘΕΙΑ παιδιά!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα.

Είμαι εδώ και δύο μέρες κάτοχος του Xperia Sole και ομολογώ ότι με εξέπληξε. Το τελευταίο τηλέφωνο που είχα ( και έχω ακόμη ) είναι το Samsung Galaxy S και μοιραία συγκρίνω το Sole με αυτό. Εδώ να σημειώσω ότι δε θα έπαιρνα άλλη συσκευή γιατί είμαι πολύ ευχαριστημένος με το galaxy αλλά μου κάνανε καλή προσφορά και το sole μου βγήκε τζάμπα.

Ο λόγος που θα σας κουράσω με τις απόψεις μου είναι γιατί θέλω να βοηθήσω τους αναποφάσιστους με τη σύγκρισή μου. Άλλωστε κι εγώ μέσα από αυτό το forum κατέληξα στο Xperia Sole.

Η αλήθεια είναι ότι με το που άνοιξα το sole ήμουν προκατειλημμένος και το θεωρούσα ένα μικρομεσαίο τηλέφωνο. Σιγά σιγά όμως άρχισα να αλλάζω γνώμη σε σημείο που αποφάσισα προς το παρόν να αντικαταστήσει το πολυαγαπημένο μου Galaxy S. Υπάρχουν όμως και αρκετά σημεία που το Sole δε τα πάει πολύ καλά.

 

Οθόνη: Καλύτερη φωτεινότητα και γωνία θέασης με διαφορά το Samsung , αλλά το sole καλύτερη ανάλυση που σε λίγο μικρότερη οθόνη φαίνεται πολύ καλά. Και τα χρώματα του sole όμως είναι άνω του μετρίου και αρκετά ζωντανά.

 

Ταχύτητα: Υπερτερεί με διαφορά το sole.

 

Ήχος: Σε αντίθεση με ότι διάβασα από άλλους χρήστες εδώ, εμένα ο ήχος μου φαίνεται περίφημος και υπερτερεί σημαντικά από το Galaxy S ( με voodoo επάνω). Νομίζω ότι είναι ποιοτικότερος και πιο δυνατός. Ίσως μόνο στα ακουστικά να είναι στην ίδια ένταση (ή λίγο χαμηλότερος ) , γιατί στο Galaxy μπορώ μέσω voodoo να ενισχύσω τον ήχο. Όσον αφορά όμως το ηχείο νομίζω ότι υπερτερεί το sole με διαφορά.

 

Φωτογραφία: Υπερτερεί με διαφορά το sole αφού το galaxy δεν έχει ούτε φλας.

 

Extra: Μου άρεσε πάρα πολύ το floating touch του Sole και στον browser αλλά κάνει πολύ παιχνιδιάρικη και ζωντανή την home screen.

Μπαταρία: Είμαι ακόμη στην αρχή αλλά για δεύτερη μέρα μου δίνει θετικά μηνύματα. Πιστεύω ότι λίγο πολύ είναι το ίδιο με του galaxy.

 

Αρνητικά σημεία του sole που ακόμη δε μπόρεσα να λύσω είναι τα εξής:

 

Ράδιο: Δεν έχει λειτουργία sleep ώστε να κλείνει μόνο του μετά από λίγη ώρα. Σημαντική λεπτομέρεια για μένα.

ext_card: Επειδή είναι στο ίδιο επίπεδο με την sdcard σαν folder μερικά προγράμματα (κυρίως players) δεν τη βλέπουν με αποτέλεσμα να μη βλέπουν τα αρχεία μουσικής video κλπ που είναι μέσα στην external card.

Ακουστικό: Προσπάθησα να βάλω το πολύ ποιοτικότερο ακουστικό της samsung στο sole αλλά δε το αναγνωρίζει το sole. Ίσως φταίει το sole ίσως όχι.

 

Περιμένω με ανυπομονησία τη νέα έκδοση και αναβάθμιση του λειτουργικού.

Link to comment
Share on other sites

Το πάτησα και έκλεισε αλλά μετά που το ανοίγω κάνει πάλι το ίδιο πράγμα!!!ΒΟΗΘΕΙΑ παιδιά!!!

μην τρελενεσαι το συνδεεις στο pc και κανεις fix ας απαντησει καποιος ποιο ψαγμενος για το πως.

Link to comment
Share on other sites

μην τρελενεσαι το συνδεεις στο pc και κανεις fix ας απαντησει καποιος ποιο ψαγμενος για το πως.

 

Δεν έχω ιδέα πως,παιδιά ας μου απαντήσει κάποιος σήμερα γιατί αυριο χρειάζομαι το κινητό!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδέα πως,παιδιά ας μου απαντήσει κάποιος σήμερα γιατί αυριο χρειάζομαι το κινητό!!!!!!!!!!!

 

αφου δεν απανταει καποιος και βιαζεσε δοκιμασε με το pc companion με software repair

Link to comment
Share on other sites

αφου δεν απανταει καποιος και βιαζεσε δοκιμασε με το pc companion με software repair

 

Πουθενά δεν λέει Software Repair!

Link to comment
Share on other sites

Πουθενά δεν λέει Software Repair!

 

αν θυμαμε καλα καπου εκει που λεει software update του λες να σου ξανακανει εγκατασταση το υπαρχον software

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε και με το seus nero

HTC Touch Diamond 2 ----> LG Optimus G ----> Redmi Note 3 PRO ----> Xiaomi Mi Mix 2  ----> Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

Επειδή στο κινητό μάλλον (?) δεν υπάρχει εφαρμογή για ηχογράφηση, έχετε να μου προτείνετε κάποια που να αξίζει; Κατά προτίμηση δωρεάν, ωστόσο και paid δεν θα έλεγα όχι!
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Tι πρέπει να κάνω με αυτό γιατί είμαι άσχετος?

 

τι να σου πω , βήμα βήμα ούτε εγώ ξέρω. απλά κατέβασε το seus. σύνδεσε το τηλέφωνο με το pc και λογικά όταν το ανιχνεύσει θα λέει κάπου επιδιόρθωση...

HTC Touch Diamond 2 ----> LG Optimus G ----> Redmi Note 3 PRO ----> Xiaomi Mi Mix 2  ----> Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Sole / Sola

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...