Jump to content

Sony Xperia Sole / Sola


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπερα......εχω αγορασει το sole πριν λιγο καιρο και διχαζομαι εαν περασω τα android 4 ποια θα ειναι τα πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα......ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά...έχει κάποιος πρόβλημα με το Wifi?εδώ και αρκετό καιρό μου συμβαίνει και δεν ξέρω γιατί...έχω κάνει τα πάντα... clean install, επαναφορα εργ. ρυθμίσεων έχω αλλάξει τις ρυθμίσεις στο wifi αλλά τίποτα...μετά από λίγο καιρό επανέρχεται το πρόβλημα...κολλάει το wifi και δεν μοπω να το κλείσω... Edited by dimitrisdimos
Link to comment
Share on other sites

η μόνη σίγουρη είναι η official 54 η οποία με καθαρή εγκατάσταση και ένα root (και greenify) πάει αρκετά γρήγορα, χωρίς κολλήματα και ιστορίες.

Βέβαια εγώ βλέπω πως το κινητό άρχισε να τα βρίσκει σκούρα λόγω 512K μνήμης...οπότε πρέπει να προσέχετε τι φορτώνετε κάθε φορά.

 

Ίσως και καμιά επανεκίννηση 1 φορά την εβδομάδα ή και περισσότερο αν το σκαλίζετε με βάλε-βγάλε.

 

1 φορά? Εγώ 1 φορά στις 2 μέρες το κάνω γιατί σέρνεται..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μια ερώτηση! Η ρομ του munjeni 3.0.8 είναι ρουταρισμενη;

 

@

 

νομιζω ναι, αλλα δωσε ενα λινκ απο xda να σου πούμε σιγουρα

 

καλησπερα......εχω αγορασει το sole πριν λιγο καιρο και διχαζομαι εαν περασω τα android 4 ποια θα ειναι τα πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα......ευχαριστω

 

ποιο όμορφο, υποστηριξη περισσοτερων εφαρμογών.

ίσως χάσεις λίγο σε αποδοση (δεν ειχα gb ποτε, αλλα με ics δεν ειχα ιδιαίτερο πρόβλημα) και σε μπαταρια(?)

 

ρε παιδιά...έχει κάποιος πρόβλημα με το Wifi?εδώ και αρκετό καιρό μου συμβαίνει και δεν ξέρω γιατί...έχω κάνει τα πάντα... clean install, επαναφορα εργ. ρυθμίσεων έχω αλλάξει τις ρυθμίσεις στο wifi αλλά τίποτα...μετά από λίγο καιρό επανέρχεται το πρόβλημα...κολλάει το wifi και δεν μοπω να το κλείσω...

 

υποθέτω στοκ ρομ?

μήπως ακόμα και μετά το clean install βαζεις καποια εφαρμογή που το προκαλεί αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μια ερώτηση! Η ρομ του munjeni 3.0.8 είναι ρουταρισμενη;

 

@

 

τελικα δεν ειναι αλλα γινεται αμεσως μετα το αρχειο fix 2

Sony Sole

Sony Ericsson Neo v

Galaxy 3

Qteck S-200

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και πάλι.. Αποφάσισα να γυρίσω το κινητο σε ics custom rom για να αποφύγω τα προβλήματα που έχει η jb. Έβαλα την experience. Αντιμετωπίζω όμως το εξής θέμα: Όταν συνδέω το κινητό στο PC μου το αναγνωρίζει σαν android phone με αποτέλεσμα να μην μπορώ να διαχειριστώ τις μνήμες του κινητού. Ο μόνος τρόπος είναι μέσω του mount στο recovery. Ξέρει κανείς αν μπορεί να λυθεί κάπως αυτό;;;;;;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και πάλι.. Αποφάσισα να γυρίσω το κινητο σε ics custom rom για να αποφύγω τα προβλήματα που έχει η jb. Έβαλα την experience. Αντιμετωπίζω όμως το εξής θέμα: Όταν συνδέω το κινητό στο PC μου το αναγνωρίζει σαν android phone με αποτέλεσμα να μην μπορώ να διαχειριστώ τις μνήμες του κινητού. Ο μόνος τρόπος είναι μέσω του mount στο recovery. Ξέρει κανείς αν μπορεί να λυθεί κάπως αυτό;;;;;;

 

Αν κατάλαβα καλά θέλεις από το pc να μεταφέρεις και να διαχειρίζεσαι τα αρχεία και στην μνήμη τηλεφώνου και στην κάρτα μνήμης, τότε υπάρχει ένα προγραμματάκι που κάνει αυτήν την δουλειά το MyPhoneExplorer Client https://play.google.com/store/apps/details?id=com.fjsoft.myphoneexplorer.client&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5manNvZnQubXlwaG9uZWV4cGxvcmVyLmNsaWVudCJd

Link to comment
Share on other sites

 

 

υποθέτω στοκ ρομ?

μήπως ακόμα και μετά το clean install βαζεις καποια εφαρμογή που το προκαλεί αυτό?

 

ναι είμαι με στοκ .54...ελάχιστες είναι η μη παγκοσμίως γνωστές εφαρμογές που έχω λες να φταίει κάποια από αυτές? μου κάνει εντύπωση που δεν έχει αναφερθεί τίποτα γιατί με πρόχειρη αναζήτηση είδα πως συμβαίνει και σε άλλα sole αλλά και άλλα xperia. αλλά λύση δεν έχει βρεθεί επίσημη

Edited by dimitrisdimos
Link to comment
Share on other sites

εισαι root? αν ναι διέγραψε ότι έχει ο φάκελος dhcp ( /data/misc/dhcp η διαδρομη)

σε CM based αυτό έλυνε προβλήματα με το wifi, ισως δουλέψει και σε εσένα..

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα θα ηθελα να κανω μια ερωτηση οταν ανεβαζω μια φωτογραφια στο facebook η φωτογραφια ανεβαινει και μπαινει στο φακελο "Ανεβασμένα απο κινητο" ενω εχω παρατηρησει πως αλλοι χρήστες του sony xperia γράφει απο κάτω ανεβασμένα από " Xperia™ Smartphone from Sony " πως μπορω να ενεργοποιησω και εγω αυτην την λειτουργια????!!!
Link to comment
Share on other sites

Παίδες το SUS δεν με αφήνει να κάνω επανεγκατάσταση λογισμικού. Αφού κάνω όλη τη διαδικασία, όταν το συνδέω με volume down μου λέει ότι έχω το τελευταίο λογισμικό και μου έχει σαν μόνη επιλογή το κουμπί έξοδος. Για πείτε καμία ιδέα..
Link to comment
Share on other sites

bootloader κλειδωμένος, έτσι?

γιατί με ξεκλείδωτο δεν λειτουργεί νομίζω..

pc companion δοκίμασες?

 

last, εφόσον δεν λειτουργεί αυτό, γιατί δεν φλασάρεις με flashtool την .54?

Link to comment
Share on other sites

bootloader κλειδωμένος, έτσι?

γιατί με ξεκλείδωτο δεν λειτουργεί νομίζω..

pc companion δοκίμασες?

 

last, εφόσον δεν λειτουργεί αυτό, γιατί δεν φλασάρεις με flashtool την .54?

 

Ναι κλειδωμένος. Φλάσαρα τελικά την .10 ώστε να μου βγάλει ότι χρειάζεται update και έτσι έγινε..

Το companion δεν μου έβγαζε καν ότι έχει συνδεθεί το κινητό..

 

Για κάποιο άγνωστο λόγο δεν μπορώ με τίποτα να ρουτάρω το κινητό. Φλασάρω την .10 αλλά όταν ανοίγω το κινητό έχω ακόμα την .54..

Επίσης θυμάμαι από την τελευταία φορά ότι μαύριζαν τα εικονίδια όταν φλάσαρες την .10.. τώρα τίποτα.. :mad:

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

δεν μαύριζαν τα εικονίδια μετά το φλας της 10, αλλά μετά το root στην 10.

με drivers εισαι οκ? (δοκίμασε να βάλεις τους fastboot drivers από τον φάκελο flashtool, αν μπαίνουν είσαι οκ, αν πετάει error δεν είσαι και ψάξε στο google windows (εκδοση που εχεις) allow unsigned drivers.

 

επίσης φλάσαρε ολόκληρη τη rom, όχι αυτά που είναι μόνο κερνελ (για την 10) \

αν θες λινκς πες μου να σου στειλω pm τα εχω στο dropbox μου :)

Link to comment
Share on other sites

δεν μαύριζαν τα εικονίδια μετά το φλας της 10, αλλά μετά το root στην 10.

με drivers εισαι οκ? (δοκίμασε να βάλεις τους fastboot drivers από τον φάκελο flashtool, αν μπαίνουν είσαι οκ, αν πετάει error δεν είσαι και ψάξε στο google windows (εκδοση που εχεις) allow unsigned drivers.

 

επίσης φλάσαρε ολόκληρη τη rom, όχι αυτά που είναι μόνο κερνελ (για την 10) \

αν θες λινκς πες μου να σου στειλω pm τα εχω στο dropbox μου :)

 

Από drivers κομπλέ είμαι.. είχα κάνει από την αρχή αυτό που είπες..

για την .54 μόνο κέρνελ, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

ναι..

εγω ποτε δεν τα καταφερνα και έμενα με την 10 όμως :P

πλέον είμαι με ξεκλείδωτο bootloader, οπότε για να περάσω άλλη rom κλπ δεν χρειαζεται να ειμαι root στην official :)

Link to comment
Share on other sites

Το έχω κάνει ροοτ τόσες φορές.. Πάντα με την πρώτη, χωρίς κανένα πρόβλημα.. Αυτή τη φορά με πέθανε.. Τα κατάφερα εν τέλει, αλλά δεν το ξαναπερνάω.. Μόλις τελειώσω εξεταστική, ξεκλειδώνω και εγώ bl..
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα θα ηθελα να κανω μια ερωτηση οταν ανεβαζω μια φωτογραφια στο facebook η φωτογραφια ανεβαινει και μπαινει στο φακελο "Ανεβασμένα απο κινητο" ενω εχω παρατηρησει πως αλλοι χρήστες του sony xperia γράφει απο κάτω ανεβασμένα από " Xperia™ Smartphone from Sony " πως μπορω να ενεργοποιησω και εγω αυτην την λειτουργια????!!!

 

Αν την ανεβάζεις απο το timescape βγαινει νομιζω. Βλακεια ειναι.

 

Ποιος εχει ροοταρει με αυτο τον τροπο?

 

Ψαχνω ελαφρια ρομ με οσο τον δυνατον λιγοτερα not working κτλπ. Για βοηθηστε. Η μαμα ρομ δεν την παλευει πλεον

Link to comment
Share on other sites

Αν την ανεβάζεις απο το timescape βγαινει νομιζω. Βλακεια ειναι.

 

Ποιος εχει ροοταρει με αυτο τον τροπο?

 

Ψαχνω ελαφρια ρομ με οσο τον δυνατον λιγοτερα not working κτλπ. Για βοηθηστε. Η μαμα ρομ δεν την παλευει πλεον

 

Όλοι με αυτό τον τρόπο του κάναμε ρουτ!

Link to comment
Share on other sites

εχω rootαρει, είμαι στην 6.1.1.B.1.54 όπως πρέπει και το κεντρο ενημέρωσης στο κινητό μετα απο σύνδεση στο wifi μου κατεβάζει πάλι την ίδια έκδοση.

φυσικά αν την εγκαταστήσω θα πρέπει να ξανακάνω όλη την διαδικασία για rοοt από την αρχή... καμία λύση για να σταματήσει υπάρχει? σκέφτομαι να απεγκαταστήσω την εφαρμογή. ξέρει κάποιος ποια είναι?

Link to comment
Share on other sites

εχω rootαρει, είμαι στην 6.1.1.B.1.54 όπως πρέπει και το κεντρο ενημέρωσης στο κινητό μετα απο σύνδεση στο wifi μου κατεβάζει πάλι την ίδια έκδοση.

φυσικά αν την εγκαταστήσω θα πρέπει να ξανακάνω όλη την διαδικασία για rοοt από την αρχή... καμία λύση για να σταματήσει υπάρχει? σκέφτομαι να απεγκαταστήσω την εφαρμογή. ξέρει κάποιος ποια είναι?

 

UpdateCenter νομίζω, αλλά δεν είμαι σίγουρος.. Για δες αν υπάρχει..

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα sole (πρωτοτυπο) το οποιο μετα τις τελευταιες αναβαθμισεις περιμενα να φυσαει αλλα τελικα εγω ξεφυσαω.κολλαει τερμα.επαφες,εφαρμογες,καμερα τα παντα.με καλουν και ξανει 2λεπτα να απαντησει.δεν ειμαι root και προτιμω να αποφυγω custom roms.

υπαρχει καποια απλη λυση σε πρωτη φαση εστω να περασω παλι οriginal σε φαση format μηπως και λυθει.ειχα samsung s1 και δε γνωριζω πολλα απο xperia.

α!ξεχασα το βασικο μετα τις αναβαθμισεις εχω την 4.0.4.το χω γυρω στους 12 μηνες το κιν.χαλαρη χρηση ουτε καν παιχνιδια.

ευχαριστω πολυ για το χρονο σας!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Sole / Sola

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...