Jump to content

[ROM] CyanogenMod 9 (Android 4.0)


billerr
 Κοινοποίηση

Πιστευεται οτι η CyanogenMod 9 ειναι ολοκληρωμενη ROM για καθημερινη χρηση;  

33 members have voted

  1. 1. Πιστευεται οτι η CyanogenMod 9 ειναι ολοκληρωμενη ROM για καθημερινη χρηση;

    • Οχι ακομα,προτιμω την official η καποια αλλη πιο stable rom..
      19
    • Ναι τα προβληματα που εχει δεν με ενοχλουν.
      14


Recommended Posts

Ανοίγω το θέμα για οποιον θέλει να δοκιμάσει και θελει να μας πει τη γνωμη του.

Προσωπικά δεν είμαι σε θέση να την δοκιμάσω ακόμα γιατί το κινητό το έχω σαν πρώτη συσκευή και το δουλεύω.

 

[ROM] Cyanogenmod 9 (Android 4.0.3)

 

Posted 21 December 2011 - 12:41 PM

TomG has released the first Cyanogenmod 9 builds. Currently we're at alpha 5.

 

What's working:

- Wired headset is now recognised

- Bluetooth and Wi-fi (WI-FI can stay on while phone is sleeping)

- Music player

- GPU acceleration (fast with animations on too)

- SD card

- Google Sync

- Gmail (partly)

- Sound

- Maps (May not work)

- Single touch

- Market

- Auto rotation (with nice animation)

- Superuser

- Overclockable

- Telephone fully works

- GAPPS

- Gallery (After taking a screenshot)

- Video playback ( around 2 fps..not really enjoyable )

- Usb storage mode

- DSP manager

- Most of the games are working (Tried Angry birds and N.O.V.A and Gangstar)

 

What's not working:

- Stock browser (other browsers are ok)

- No CM settings yet

- FM radio (maybe it could work with a right application)

- Some Google apps force closes

- !No built in filemanager!

- Camera

- Youtube

- Google Earth

 

I really recommend this ROM if you want to try ICS but Gingerbread is still much smoother!

 

http://img651.imageshack.us/img651/3513/screenshot2011122121291.png

 

http://img62.imageshack.us/img62/6547/screenshot2011122121285.png

 

http://img804.imageshack.us/img804/7597/screenshot2011122121282.png

 

http://img854.imageshack.us/img854/4216/screenshot2011122121275.png

 

http://img824.imageshack.us/img824/1646/screenshot2011122120123.png

Edited by billerr
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 61
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

H ROM δεν ειναι με τιποτα για 24/7 αυτο το ξερουμε, και να σου πω την αληθεια δεν περιμενω με τιποτα να γινει και πληρως λειτουργικη.

Το ποστ το εκανα για αυτους που εχουν στο συρταρι τους το κινητο και καθεται.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που φοράω την (Alpha 5 Fix 2, εδώ και 2 βδομάδες, δεν έχω κάποιο σημαντικό πρόβλημα. Είχα δοκιμάσει και την Alpha 5 σκέτη, αλλά έτρωγε γερά κολλήματα. Η 2η, δεν νιώθει... Για να είμαι ειλικρινής, δεν δουλεύει η κάμερα, (δεν με πειράζει προσωπικα), δεν δουλεύει το μικρόφωνο (αυτό ίσως να με χάλασε λίγο), το πληκτρολόγιο στο μενού του τηλεφώνου θέλει να είσαι ιδιαίτερα υπομονετικός, γιατί υπάρχει πιθανότητα να κολλήσει και μετά χρειάζεται reboot, και τελευταίο, μερικές φορές, τρεμοπαίζει η οθόνη για λίγο. Προσωπικά την βαρέθηκα την 4.0.3

Πεθαμένος: Ένας φιλόσοφος, κάποτε μου είπε το εξής "Σκέφτομαι, άρα υπάρχω"

Άγγελος: Φίλε, δεν υπάρχεις... αλλά μην το σκέφτεσαι!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
ειπα να βαλω την 7 κ τελικα δεν ημουν ευχαριστημενος...κ ετσι εφυγα μετα απ το καλοκαιρι απο cm γενικα κ εχω δυο μερες τωρα στην πολυ καλη κ σταθερη rls6 :)
Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

ειπα να βαλω την 7 κ τελικα δεν ημουν ευχαριστημενος...κ ετσι εφυγα μετα απ το καλοκαιρι απο cm γενικα κ εχω δυο μερες τωρα στην πολυ καλη κ σταθερη rls6 :)

 

τι καλύτερο έχει...???

Link to comment
Share on other sites

απλα ειναι πολυ σταθερη,γρηγορη,μπαταρια οκ τη παλευει.τπτ το τρελο διαφορετικο με την cm7.1
Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Προσοχή γιατί το αρχικό μήνυμα δεν έχει ενημερωθεί εδώ και καιρό... από τότε έχει βελτιωθεί η κατάσταση.

Μπορείτε να βρείτε τη ROM Android 4.0 για το Blade στο MoDaCo και στο 2ο μήνυμα εκείνου του θέματος να δείτε τι λειτουργεί και τι όχι.

 

Δυστυχώς το δικό μου Blade το έχει πλέον η γυναίκα μου και δεν μπορώ να το πειράξω... :(

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

λοιπον αυτη ειναι η καλυτερη απο οσες κυκλοφορουν

 

http://android.modaco.com/topic/353230-apr-12ics-beta-rom-an-akop-cm9-remix-rc-582-full-languageversion/

 

χρειαζεται σε ολες 220 Mb partition αλλα αυτη βολευεσαι και με τα 160.εγω εβαλα τα 220 γιατι τις δοκιμασα ολες.

 

οδηγος να φλασαρετε

 

http://android.modaco.com/topic/351670-ics-cm9-404-coldfusionx-for-the-zte-blade-rom-updated

 

περιμενω εντυπωσεις.

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

για το ραδιόφωνο που δεν σου δουλεύει υπάρχει σχετικό patch (που υποτίθεται πως δουλεύει - δεν το δοκίμασα εγώ), απλά έχει ξεχάσει ο burstlam να το συμπεριλάβει πριν να κάνει compile. Οπότε, περίμενε νέο kernel σύντομα. Και η ταχύτητα θα γίνει ακόμα καλύτερη με τα νέα adreno libs. To google play πρέπει να το βάλεις μόνος σου, αλλά δουλεύει (πάρτο από καμμιά άλλη rom και πέρασέ το με CMW καλύτερα, η με κανα root explorer / rom toolbox). Το Navigon που δεν λειτουργεί, είναι θέμα των devs του navigon. Από titanium που δεν επανέρχεται, είναι φυσιολογικό. Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Νεότερα: Το Animated Weather δούλεψε ρυθμίζοντας την τοποθεσία από την αρχή, το Navigon το διέγραψα και επανέφερα με Titanium μόνο την εφαρμογή, όχι τα δεδομένα (τώρα κατεβάζει από wi-fi τα απαραίτητα...), Google Play εγκατέστησα ξεχωριστά αλλά 1 λεπτό μετά την λειτουργία του κρασάρει.

Έχει φριζάρει 2 φορές μέχρι τώρα, δεν έχω χάσει κλήση ή μήνυμα όμως προς το παρόν.

Άσε που κάνω πλάκα σε 2 φίλους με Galaxy SII, οι οποίοι περιμένουν από μέρα σε μέρα το επίσημο ICS :lol::lol:

Θα ενημερώνω για ότι νεότερο.

Αντε και εχω ενα blade περιμενει αναβαθμιση!!!!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

αν κρασαρει κανε μεγαλυτερο partition 210 απο 160.ποιο ειναι το Patch για το ραδιο??????????εχω φαει τον κοσμο...α και κατι αλλο φωτο βγαζει ασ μην δειχνει τιποτα η καμερα,το κανει πιο ενδιαφερον..... Edited by vrwmiaris
Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Το patch είναι για compile με τον kernel και όχι για flashάρισμα. Στο github του burstlam είναι Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Θα φτιάξω μέσα στη μέρα και ένα αρχείο για 160ΜΒ και ένα για 200ΜΒ partition για όσους θέλουν ics. Και θα ενημερώσω και τα gapps με το Google play μαζί.

 

edit:

gapps for ics, μαζί με το market (play), από coldfusion

file manager for ics, από brookergray, κάνετε flash με CWM

 

Σημειώνω ότι αν στο google play δεν μπαίνει γιατί δεν σας δίνει επιλογή να βάλετε το gmail account σας, τότε απλά προσπαθήστε να χρησιμοποιήσετε κάποια άλλη εφαρμογή της google που χρειάζεται το account, σαν το gmail app για παράδειγμα, και θα μπει και στο play.

 

edit2: Σημείωση (21/4): σύντομα θα βγουν οδηγοί για repartition με πολλαπλές επιλογές μεγέθους των partition, για TPT και windows flashers... αν κάποιος δεν βιάζεται πραγματικά να κάνει repartition, καλύτερα να περιμένει για τους 2 αυτούς οδηγούς, που θα περιγράφονται και τα πλεονεκτήματα ή μειονεκτήματα της κάθε μεθόδου. Το παρόν post θα γίνει πάλι edit με τα links των οδηγών, όταν θα είναι διαθέσιμοι.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ:Τα παρακάτω είναι για συσκευές GEN2 αλλά και GEN1. Είναι windows flasher, γιατί TPT flasher υπάρχουν πάρα πολλοί στο internet, ενώ windows flashers ελάχιστοι. Παρ' όλα αυτά, αν κάποιος θέλει και TPT με συγκεκριμένα partition sizes, ποστάρετε για να το κάνουμε.

 

Μετά το τέλος της διαδικασίας, το κινητό ΔΕΝ θα έχει καμία rom εγκατεστημένη, θα είναι gen2 με 512ΜΒ ram φυσικά, και με τα partition που περιγράφονται παρακάτω. Επίσης, στο boot partition, αλλά και στο recovery partition θα υπάρχει το CWM, έτοιμο προς χρήση για εγκατάσταση όποιας rom θέλετε.

 

Διαδικασία:

1) Βάζετε το κινητό σε FTM με volume- και power, και μετά συνδέστε το με το PC με USB. Αν δεν μπορείτε γιατί έχετε το CWM, τότε κάντε φλας το restore_recovery πρώτα.

2) Επιλέγετε ένα αρχείο από τα παρακάτω, ανάλογα με τις απαιτήσεις σας.

3) Τρέχετε το "download_nochecksGen2.exe" και πατάτε το Start για να κάνετε το flash.

4) Πολύ σημαντικό - Όταν τελειώσει, βγάζετε το USB, κάνετε restart το κινητό και ξεκινάτε με (volume-)+power, ώστε να μπει στο recovery partition που είναι πλέον το CWM. Βάζετε όποια rom θέλετε, και τέλος.

 

Αρχεία:

160MB System partition, 2MB cache partition

200MB System partition, 2MB cache partition

220MB System partition, 2MB cache partition

 

Σημείωση:

- Για να υπολογίσετε πόσο χώρο έχετε για data, αρκεί να θυμάστε ότι το blade (gen2) έχει συνολικά 440MB για τα data, system, cache partitions. Αν και πλέον με τα a2sd/s2e δεν παίζει ρόλο αυτό, αφού όλα στην sd καταλήγουν.

- Αν το κινητό σας crashάρει/brickάρει, μην κατηγορήσετε εμένα. Στην σπάνια περίπτωση που συμβεί κάτι τέτοιο, η κατάσταση είναι επιδιορθώσιμη με εναλλακτικό τρόπο flashαρίσματος, οπότε δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.

- Καλό είναι να μην αλλάζουμε τα partition συχνά στο κινητό. Οπότε, μπορείτε από την αρχή να επιλέξετε το μεγαλύτερο system partition για να μην χρειάζεται να κάνετε repartition.

- Στο folder: files, μπορείτε να βάλετε όποιο TPT installation θέλετε για να το μετατρέψετε σε windows flasher. Παρ' όλα αυτά, προτείνω να ΜΗΝ το κάνετε πριν να ελέγξετε τα mbn αρχεία του TPT, γιατί αν είναι για άλλο gen, τότε θα γίνουν corrupt όλα τα partition. Αν όμως είσαστε τολμηροί, μπορείτε η να ρωτήσετε πρώτα ώστε να γίνουν inspect τα mbn, ή απλά να το δοκιμάσετε. Όπως πάντα, ακόμα κι αν brickάρει, μπορεί να επανέλθει πάλι με εναλλακτικό τρόπο flash.

- Τους παραπάνω flasher τους έλεγξα, αλλά καλό θα ήταν να έχουμε λίγο feedback σε περίπτωση επιτυχίας ή αποτυχίας των παραπάνω flasher, ώστε να διορθωθούν πιθανά προβλήματα.

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Δες αν με το restore που έκανες σου πέρασε και την 5.0.2.0 έκδοση του cwm. Και αν ναι, τότε δοκίμασε πάλι την ics. Ελπίζω να έχεις διαλέξει το σωστό χώρο στο system partition από τα αρχεία που κατέβασες. Δυστυχώς δεν είμαι κοντά σε PC για να το δοκιμάσω κι εγώ τώρα.

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε να το κανεις απο το κινητο .πατας volume + και το κουμπι που ανοιγει αφου εχεις βαλει τον φακελο image.tpt λεγεται δεν θυμαμαι που το κατεβασα,απο xda ειναι παντως:confused:
Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω οδηγούς το βράδι, και για tpt και για windows flashers και οδηγό να βάζει κανείς ότι μέγεθος partition θέλει.

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

ωραία... το πρόβλημα με την παλαιά έκδοση του CWM και του ics την περίμενα, αλλά περιορίζομαι σε ποια έκδοση cwm θα υπάρχει μέσα στο flasher. Δηλαδή, θα πρέπει να υπάρχει μία έκδοση που στην περίπτωση που δημιουργηθεί πρόβλημα σε gen1 συσκευή και δεν γίνει το repartition (γιατί χάθηκε η σύνδεση με το PC, ή γιατί έπεσε το ρεύμα και έκλεισε το PC, ή για οποιοδήποτε άλλο λόγο) τότε θα πρέπει να υπάρχει τουλάχιστον το CWM στο recovery partition, αλλά θα πρέπει να είναι συμβατό με gen1 αλλά και με gen2... οπότε, παλαιότερη έκδοση, αλλά συμβατή με όλες τις συσκευές του εμπορίου. Ασύμβατη με την ics βέβαια.... θα σκεφτούμε κάτι και για αυτό, που θα πάει...

 

Σύντομα θα βγουν και οι οδηγοί για repartition με custom size κατά προτίμηση...

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Τα καινούργια tpt έχουν και επιλογή έκδοσης cwm, απλά τα τεστάρω πρώτα, μην δώσω κάτι που brickάρει καμιά συσκευή. Λογικά αύριο πρωί θα τελειώσουν οι δοκιμές... κυριακή κιόλας σήμερα, να ξεκουραστούμε και λίγο:)

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

να σε πω την αληθεια δεν εχω καταφερει ακομη να βαλω φωτο σε επαφη ,δεν ξερω τι κανω λαθος.ειχα το full screen caller hd και δε με ενοιαζε το gps δουλευει ρολοι,ειχα το navigon αλλα ξαφνικα δεν με το ανοιγε η αργουσε να βρει σημα ετσι εβαλα sygic και ανοιγει αμεσως.μπλε δοντι δουλευει μια χαρα και δειχνει και το id του τραγουδιου στο Mw600.το μονο μειον για μενα ειναι το ραδιο αλλα ειναι τοσο καλη ρομ που δε με πολυ χαλαει απλα φορτιζω μερα παρα μερα το mw600 και περιμενω να το βαλει στο update:p

 

α και κατι αλλο εβγαλαν ενα patch που διορθωνει τον ηχο απο το ηχειο,ακουγεται πιο δυνατα και πιο καθαρα.

Edited by vrwmiaris
Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το βελτιωτικό του ήχου που το βρίσκουμε μήπως θυμάσαι??

Μάλλον εννοεί το... http://android.modaco.com/topic/353499-modmegabassbeatsthe-sound-enchantment-you-have-been-looking-for/

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [ROM] CyanogenMod 9 (Android 4.0)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...