Jump to content

[ROM] CyanogenMod 9 (Android 4.0)


billerr
 Κοινοποίηση

Πιστευεται οτι η CyanogenMod 9 ειναι ολοκληρωμενη ROM για καθημερινη χρηση;  

33 members have voted

  1. 1. Πιστευεται οτι η CyanogenMod 9 ειναι ολοκληρωμενη ROM για καθημερινη χρηση;

    • Οχι ακομα,προτιμω την official η καποια αλλη πιο stable rom..
      19
    • Ναι τα προβληματα που εχει δεν με ενοχλουν.
      14


Recommended Posts

MEDIAFIRE mirror for RC6.1:

http://www.mediafire...a28plnzhda9n9f1

 

RC 6.1

- Kernel Change : port back Lowmemkiller and minor stuffs from linux kernel 3.0

- Camera preview fix with LGP500 source. (https://github.com/p500)

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 61
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ολα δουλευουν μια χαρα.που μπορουμε να β ρουμε εκδοση του chrome που να δουλευει?
Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

ο ναι.παρολο που εψαχνα να βρω που ειναι το calibration sensor ,αν και δεν το βρηκα,ξυπναει.το κολοραδιο ποτε θα το βαλουνε να πουμε εχω σκασει...
Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω, το δικό μου κοιμάται τον ύπνο του δικαίου, μόνο δόνηση και ήχος ενεργοποιούνται, η οθόνη απεργεί...

Σκέφτεστε καμιά λογική εξήγηση?

Μήπως να την ξαναπεράσω καθαρίζοντας τα πάντα?

 

μου εκανε κι εμενα αυτο (στου αδερφου μου δοκιμαζω) και περασα την ColdFusionX. μεχρι στιγμης ολα δουλευουν

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω, το δικό μου κοιμάται τον ύπνο του δικαίου, μόνο δόνηση και ήχος ενεργοποιούνται, η οθόνη απεργεί...

Σκέφτεστε καμιά λογική εξήγηση?

Μήπως να την ξαναπεράσω καθαρίζοντας τα πάντα?

 

δε ξερω φιλος.μηπως εχεις κανα λαιβ γουολπαπερ και αργει να ξυπνησει γιατι ειναι βαρυ και λαγκαρει?λεω εγω..:p

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι του proximity sensor. Στο πρώτο boot γίνεται calibrate αλλά σε κάποιες συσκευές, κυρίως αν είσαι σε πολύ φωτεινό ή πολύ σκοτεινό περιβάλλον αλλά μπορεί και τυχαία, δεν γίνεται σωστά το calibration. Ο καινούργιος kernel του burstlam έχει update στα sensor data σε κάθε reboot που το διορθώνει σε μεγάλο βαθμό. Και σε λίγες μέρες θα βγει cm9 επίσημη nightly, με διορθωμενη camera αλλά μάλλον χωρίς ραδιο ακόμα. Η κάμερα έχει διορθωθεί και στου burstlam για 3 και 5mp.

 

Αν δεν βρεις τρόπο να κάνεις calibrate proximity, που μάλλον δεν θα βρεις, δε το γλιτώνεις το reflash. Κάτι ακούγεται και για επίσημη ics για τα blade σουηδίας, αλλά μέχρι τότε θα έχουν βάλει όλοι cm9. Άσε που μπορεί να είναι και φήμες, σαν χαλασμένο τηλέφωνο, που είναι το πιο πιθανό.

 

Σχετικά με τους οδηγούς για το repartition, έχει πέσει πολύ δουλειά τώρα τελευταία, οπότε σε λίγες μέρες θα είναι έτοιμοι, με σχετική ειδοποίηση φυσικά.

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Από την ομάδα cyanogen. Γιατί μέχρι τώρα ότι έχουμε είναι compiled από το source της Google χωρίς να έχει βγει κάτι από cyanogen. Τέτοια compile μπορεί να κάνει οποισδήποτε έχει το δωρεάν source απο Google, μικρές γνώσεις Linux, καφέ, τσιγάρα και κανα-δυο μέρες για σκότωμα μέχρι να διαβάσει πως να γίνει compile ο kernel και να μπουν τα σχετικα libs. Τον δρόμο τον έδειξε η cm7 στο σχετικό wiki, how to compile cm7 from source. Η μέθοδος είναι ολόιδια.

 

Το ράδιο θέλει drivers δυστυχώς, ή να καταφέρει κάποιος να φτιάξει driver χωρίς να περιμένει την zte, όπως είχε γίνει με την cm7. Η zte έχει κάνει την χαζομάρα και δεν χρησιμοποιεί τους default drivers του κατασκευαστή του radio chip για να περάσει τον ήχο στο audio system και να δεχθεί συχνότητες. Με λίγα λόγια, το ραδιο μάλλον θα αργήσει, αλλά ας μην λέω και μεγάλες κουβέντες.

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Καλα νεα λυθηκε το θεμα της οθονης http://android.modaco.com/topic/353230-apr-29ics-beta-rom-akop-cm9-remix-rc-62/

Samsung Galaxy SIII Dualboot

android-x86-4.4.2

Samsung GT-N8010

Link to comment
Share on other sites

full wipe?μη με πεις παλι να ξανακανω ολα φορματ.βαριεμαι να βαζω τους κωδικους:p
Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

έχω το Σαν Φρανσισκο με την λεντ οθόνη και θέλω να περάσω την AKOP-CM9 Remix RC 6.2.

το κιν μου έχει την CM7 και το Blade Checker δίνει τις ακόλουθες πληροφορίες:

TPT Upgraded Gen 2 Phone detected

Use Gen 1 style TPTs

Current Partition sizes:

System 140 mb

Data 314 mb

Cache 2 mb.

 

έχω κατεβάσει τα εξης αρχεία:

1. Pre-CM9-AOKP-REMIX-RC6.2-BLADE-full-signed.zip

2. gapps_ics_4.0.4-fix.zip

 

γνωρίζει κανείς να μου πεί με ποιο αρχείο θα αλλάξω τα partitions την μνήμης και να μετατρέπει το συστεμ σε 200 ΜΒ χωρίς να αλλάζει το Gen2 σε Gen 1?

παλαιότερα είχα χρησιμοποιήσει το TPT για repartitioning από Gen1 σε Gen2 και μετά φλάσαρα την CM7. Τώρα τί πρεπει να κάνω για repartitioning και μετά να βάλω την CM9?

 

ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

έχω το Σαν Φρανσισκο με την λεντ οθόνη και θέλω να περάσω την AKOP-CM9 Remix RC 6.2.

το κιν μου έχει την CM7 και το Blade Checker δίνει τις ακόλουθες πληροφορίες:

TPT Upgraded Gen 2 Phone detected

Use Gen 1 style TPTs

Current Partition sizes:

System 140 mb

Data 314 mb

Cache 2 mb.

 

έχω κατεβάσει τα εξης αρχεία:

1. Pre-CM9-AOKP-REMIX-RC6.2-BLADE-full-signed.zip

2. gapps_ics_4.0.4-fix.zip

 

γνωρίζει κανείς να μου πεί με ποιο αρχείο θα αλλάξω τα partitions την μνήμης και να μετατρέπει το συστεμ σε 200 ΜΒ χωρίς να αλλάζει το Gen2 σε Gen 1?

παλαιότερα είχα χρησιμοποιήσει το TPT για repartitioning από Gen1 σε Gen2 και μετά φλάσαρα την CM7. Τώρα τί πρεπει να κάνω για repartitioning και μετά να βάλω την CM9?

 

ευχαριστώ πολύ

 

Eίμαι ακριβώς στην ίδια θέση με την διαφορά ότι εγώ έχω :

 

system : 160MB

Data: 294MB

Cache: 2MB

 

Patition μπορούμε να κάνουμε μέσω του Rom Manager? Διότι μου το βγάζει σαν επιλογή.

 

Επίσης θα χρειαστεί Format το τηλέφωνο μετά το Partition ώς αναγκαστικό βήμα για το "παγωτό" ή δεν χρειάζεται και αφού κάνουμε partition, φλάσαρουμε ρόμ, ανοίγουμε για 5 λεπτά, φλασάρουμε την gapps και όλα κομπλέ??

 

Y.Γ Με το youtube τι παίζει αδέρφια??

Edited by George_Batzis
Link to comment
Share on other sites

Πάντος μετά απο δοκιμή

 

http://http://blade.az.pl/index.php/burstlam-rom/24-hpre-cm9-aokp-remix-rc6-2-blade-full-signed-zip-by-burstlam.html

 

Και

 

http://http://blade.az.pl/index.php/sej-s-rom/cm9/22-update-cm-9-20120502-snapshot-compiled-by-sej.html

 

με gapps to 4.0.4 παρατήρησα πολλά κολλήματα σε youtube και άλλες εφαρμογές. Για αυτό επιστροφή στην CM7 nighlty μέχρι νεοτέρας.. Σταν σύν σίγουρα η πολύ smooth λειτουργία του παγωτού..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει γίνει το εξής κουλό. Ενώ γύρισα στην CM7nightly δεν είχε το market. Έτσι λοιπόν βρήκα ένα android market apk το κατέβασα, το εγκατέστησα, και μετά μου ζήταγε ένα email να κάνω εγγραφή.

 

Όποτε πάταγα εγγραφή δεν με έβγαζε κάπου να γράψω το Gmail μου αλλά έμενε εκεί.. Κατέβασα λοιπόν καμια 10αριά μαρκετ.apk και τπτ..Δεν μπορούσα να έχω το μάρκετ.

 

Τι κάνουμε εδώ???

Edited by George_Batzis
Link to comment
Share on other sites

Μήπως πρέπει να φλασάρεις gapps για να εμφανιστεί???

Υπάρχει αρχείο gapps για CM7??

 

Και εαν ναι ποιο??

 

 

Υ.Γ Όλα κομπλέ με ένα Gapps απο Μodaco..!!

Edited by George_Batzis
Link to comment
Share on other sites

Βίντεο από εσύ σωλήνα παίζει αλλά σε χαμηλή ποιότητα.κάτι άλλο πως μπορώ να βάλω στον στοκ κλείδωμα της οθόνης να έχω ειδοποίηση για κλήσεις και μηνύματα ; έχω το widget locker αντί αυτού.

 

 

Swyped from my blade using Tapatalk 2

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το'χα παρατήσει το άθλημα (gen1 -> gen2 + 512mb και τελευταία ρομ GSF)

Ήθελα να βάλω την CM9 4.0.4 ColdFusionX απτο modaco (λέει οτι θέλει 185mb system partition)

 

Ακολούθησα τις οδηγίες του kogos στη 2η σελίδα, με το αρχείο για 200μβ. Τώρα λοιπόν μπουτάρω μόνο σε clockwork, και οταν πηγαινω

για install zip from sd και διαλέγω την coldfusion δεν μου κανει εγκατάσταση αλλα βγάζει κάποιο/α error.

 

Επίσης απτο clockwork κάνω toggle usb ή πως το λέει και δεν μπορω να δω την κάρτα στο πισι (αλλα έχω αντάπτορα στην ανάγκη)

Τσέκαρα το md5 της ρόμ και είναι οκ. (πρέπει να το μετονομάσω σε update.zip μήπως αντι να το διαλέγω; )

 

Καμια ιδέα;

 

Επίσης στη σελίδα της ρόμ που γράφει "format system" ποιο εννοεί; Το wipe data? wipe cache? άλλο;

Edited by olhol
Link to comment
Share on other sites

Όταν λέει φορμάτ εννοεί φορμάτ.ψάξε στο mount system.σε προτείνω την cm9 aokp.

 

Swyped from my blade using Tapatalk 2

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ vrwmiaris

 

Αυτη την aokp cm9 remix rc 63 λές; Καλύτερη; Απλά διάλεξα την coldfusion γιατι η άλλη εγραφε beta νομίζω, και γενικα

είχε παραπάνω επισκεψιμότητα.

 

Την βρήκα την άκρη τελικά. Μετά που φλασάρεις το αρχείο του kogos μένεις με ενα clockwork 3.0.1.4 το οποίο δεν κάνει για

φλασάρεις ρόμ/δεν ειναι στη σωστη θεση κατι τέτοιο. Οπότε φλασάρεις νέο. Το βάζω εδώ αν βρεθεί κανας άλλος ξεχασμένος σαν

εμένα μην ψάχνεται : recovery-clockwork-5.0.2.0-blade-gen2-update_signed.zip (για gen2 έτσι)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [ROM] CyanogenMod 9 (Android 4.0)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...