Jump to content

Εxcel - Ερωτήσεις


electra87
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

γεια σας,

μία φίλη μου θα ήθελε το εξής, μία φόρμα του excel με έσοδα και έσοδα..

απλά η σειρά των στοιχείων (ονοματεπώνυμο, ημερομηνία κτλ) να είναι σταθερή το οποίο ξέρω πως γίνεται…..(μιας και είναι η πρώτη σειρά)….αλλά δεν ξέρω πώς να κάνω σταθερή και άλλη μία σειρά προς το τέλος που θα υπάρχουν τα υπόλοιπα – αθροίσματα των ποσών.

Έχει κανείς καμιά ιδέα???

Και αυτό το θέλει για κάθε μήνα…..

Αν είναι δυνατόν να βγάζει τα υπόλοιπα – αθροίσματα ανά μήνα…..

 

αν κάποιος έχει κάτι σχετικά , και έχει τον χρόνο και την διάθεση ας μου στείλει μαιλ

sculper@gmail.com

 

επειδή κι εγώ θέλω σε ένα φύλλο excel η πρώτη στήλη να είναι πάντα σταθερή και να φαίνεται συνέχεια ακόμα και όταν μετακινείται στο υπόλοιπο φύλλο μπορείς να μου πεις πως το κάνεις...γιατί το ψάχνω και δεν μπορώ να βρω πως...

Μαμά έφαγα και τα 1000 λεπτά αυτό τον μήνα! Μπορώ να φάω τώρα παγωτό?:happy:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 124
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πάς την επιλογή στο κελί Β1 (ή Β2 κτλ. αν θες να φαίνονται και γραμμές επάνω) και επιλέγεις Window\freeze Panes (Παράθυρο\Σταθεροποίηση Τμημάτων\Παραθύρου).
Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Πάς την επιλογή στο κελί Β1 (ή Β2 κτλ. αν θες να φαίνονται και γραμμές επάνω) και επιλέγεις Window\freeze Panes (Παράθυρο\Σταθεροποίηση Τμημάτων\Παραθύρου).

 

ευχαριστώ πολύ! :)

Μαμά έφαγα και τα 1000 λεπτά αυτό τον μήνα! Μπορώ να φάω τώρα παγωτό?:happy:
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
περασα καποια δεδομενα και εφτασα στην τελευταια γραμμη του φυλλου...προσπαθω να περασω και τα υπολοιπα αλλα δεν τα καταφερα....μπορει να παρει το ενα φυλλο πανω απο 65000 δεδομενα η πρεπει να συνεχισω σε αλλο φυλλο?ευχαριστω....
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Χαίρεται... Θα ηθελα να ρωτήσω κάτι. Πως μπορώ να εισάγω αρχείο wordpad σε excel ώστε τα νούμερα που είναι στο 1ο να μπαίνουν σε κελιά στο 2ο? Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Τί μορφή έχει το αρχείο; Είναι μια στήλη; Περισσότερες; Κάνε ένα Copy και κάνε Paste έχοντας επιλεγμένο το κελι Β1. Αν κατάλαβα καλά τι θες να κάνεις, αλλιώς please γράψε λίγες περισσότερες λεπτομέρειες.
Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

βοηθα λιγο παραπανω και πες μας λιγο πειρσσοτερη λεπτομερια τι ακριβως θες να κανεις ..
Link to comment
Share on other sites

Το αρχείο είναι αυτό.

 

[ATTACH]14464[/ATTACH]

 

Θέλω κάθε νούμερο να μπαίνει σε ξεχωριστό κελί. Βοήθησα καθόλου¨? ΕΥχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει κάποιος καμια ιδέα? Το χρειάζομαι για τη διπλωματικη μου... Ευχαριστώ..
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει κάποιος καμια ιδέα? Το χρειάζομαι για τη διπλωματικη μου... Ευχαριστώ..

 

Δικό σου φίλε! Κάνε απλά ένα replace τίς "τελείες" με "κόμματα" για να μπορεί να τα διαβάσει το excel ώς αριθμούς.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Στο excel θελω να χωρισω τον πινακα σε επιμερους τμηματα και να βαλω στην αριστερη πλευρα σταυρους ωστε οταν τα παταω να ανοιγουν και να εμφανιζονται τα γραφομενα. Δυσκολο στην περιγραφη....:wacko:

 

Το εχω σαν παραδειγμα στο αρχειο. Ευχαριστω

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό γίνεται από "δεδομένα > Μερικά αθροίσματα".

Ορίζεις να σου κάνει άθροισμα σε κάποιες στήλες όταν αλλάζουν τα δεδομένα σε κάποια άλλη στήλη.Στο παράδειγμά σου, έχει ορίσει να γίνεται μερικό άθροισμα όταν αλλάζουν στη στήλη Α τα δύο πρώτα νούμερα (21.χχ.χχ.χχ)

 

Ελπίζω να βοήθησα."Δύσκολο στην περιγραφή....:wacko:"

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβα καλα. Ελπιζω να καταλαβες εσυ τι εννοω. αριστερα εχει σταυρους (+) και οταν τον πατας ανοιγουν γραμμες κελιων που περιεχουν καποια πραγματα (οπως τα 21.χχ.χχ.χχ) και γινεται μειον-παυλα (-).

εγω θελω να μαθω πως γινονται αυτα. Πως βαζω + ;

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ψάχνεις πρέπει να γίνεται όπως δείχνει εδώ:

http://www.ozgrid.com/Excel/outlining-automatic.htm

 

(έβαλα στο Google: Expand Collapse Excel).

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβα καλα. Ελπιζω να καταλαβες εσυ τι εννοω. αριστερα εχει σταυρους (+) και οταν τον πατας ανοιγουν γραμμες κελιων που περιεχουν καποια πραγματα (οπως τα 21.χχ.χχ.χχ) και γινεται μειον-παυλα (-).

εγω θελω να μαθω πως γινονται αυτα. Πως βαζω + ;

 

Εσύ θέλεις απλά ομαδοποίηση.

Για να το κάνεις επιλέγεις τις γραμμές ή τις στήλες που θες αρχικά να ομαδοποήσεις (στο παράδειγμά σου πχ τις γραμμές 56 εώς 74) και πας:

Δεδομένα > Ομαδοποίηση και Διάρθωση > ομαδοποίηση.

Με τον ίδιο τρόπο συνεχίζεις και με τις υπόλοιπες ομαδοποιήσεις που θέλεις.

 

Δες και το link του stroggoff.

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλησπέρα σας...

 

Θα χρειαστώ την βοήθειά σας αν μπορείτε φυσικά μιας και με το excel δεν έχω πολυασχοληθεί...πέρα από τα βασικά

 

Θέλω να βάλω μέσα σε ένα κελί μια εικόνα όπου κάνοντας κλικ πάνω σε αυτή να με μεταφέρει σε αντίστοιχες σελίδες...

 

Υπάρχει κάποια πληροφορία για το πως μπορεί να γίνει αυτό;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Insert -> Picture -> From File. Βάζεις την εικόνα. Δεξί κλικ πάνω της και επιλέγεις Hyperlink. Στο παράθυρο που ανοίγει επιλέγεις τι είδους σελίδα θες να ανοίξεις. Δεν το ξεκαθαρίζεις οπότε δεν μπορώ να βοηθήσω περαιτέρω.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση μάλλον δεν το διατύπωσα σωστά!

 

Αυτό που Θέλω ακριβώς είναι κάνοντας κλικ σε μια εικόνα να μου ανοίγει κάποιο απο τα φύλλα που έχω κάτω...

 

*θα ανεβασω ως το βράδυ και ένα παράδειγμα απο αυτό που περιγράφω

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία είναι ακριβώς η ίδια όπως στην περιέγραψε ο zxr. Μόλις επιλέξεις Hyperlink θα διαλέξεις το "Place in this Document" αριστερά στο παράθυρο που θα σε βγάλει και από εκεί μπορείς να επιλέξεις όποιο φύλλο εργασίας θες.
Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ και τους δύο για τις πληροφορίες!!! :)

 

*αν το επιτρέπουν οι διαχειριστές θέτω εδώ ένα ακόμα ερώτημα για να μην ανοίγω νέο θέμα...

 

 

Μπορούμε να προσαρμόσουμε κάπου και ένα κουμπί αναζήτησης μέσα στο "βιβλίο;"

πχ αν έχω 10 "φύλλα" (πελάτες) και μέσα σε αυτά να υπάρχει η λέξη πχ coca cola να μπορώ ναντί να κοιτάω ένα ένα τα φύλλα να μπορώ να προσαρμόσω ένα κουμπί αναζήτησης και να γράφω τη λέξη πχ coca cola και να μου φιλτράρει όλα τα φύλλα που έχουν τη λέξη αυτή ανοίγοντας τα σε ένα νέο (ή στο ίδιο) παράθυρο;

 

 

Ευχαριστώ και πάλι :)

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεσαι κάποιο ιδιαίτερο κουμπί για αυτό. Edit -> Find, πάτα στο Options κι εκεί που λέει Within επέλεξε Workbook.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ένα μεγάλο ευχαριστώ για ακόμα μια φορά :)

 

Λειτουργεί άψογα αυτό που ακριβώς ζητούσα με τον τρόπο που μου υπέδειξες... ;)

 

Θα μπορούσε αυτό να γίνει με τρόπο ώστε να κάνω ένα κλικ τύπου "αναζήτηση" έτσι ώστε να παίρνω το αποτέλεσμα σε μια "εικόνα" καρτέλα , όλα συγκεντρωμένα δηλαδή;

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος ότι έχω καταλάβει ακριβώς τι θες οπότε απαντώ λίγο στον αέρα. :O

 

Αυτό που θες γίνεται με δυο τρόπους: Ο ένας είναι με Αutofilter (θα το βρεις εύκολα στο google) και άλλος με μακροεντολές. Προτιμώ τον δεύτερο!!! :D:D

 

 

Sub test()

Dim lngNextRow As Long

Dim strMyString As String

 

(ενεργοποιώ το πρώτο φύλλο)

Sheets("Sheet1").Activate

 

(ζητώ από το χρήστη το κeyword που θέλει να βρει)

strMyString = InputBox("Enter the string you wish to find")

 

(λεω στο excel τι να ψάξει, που και πως)

Cells.Find(What:=strMyString, After:=ActiveCell, LookIn:=xlFormulas, LookAt _

:=xlPart, SearchOrder:=xlByRows, SearchDirection:=xlNext).Activate

 

(αφου το βρει να το αντιγράψει)

ActiveCell.Cells.Copy

 

(πήγαινε στο φύλλο 3)

Sheets("Sheet3").Select

(επικόλλησε το στο κελί Α3 και στο κελί Α2 γράψε μια επικεφαλίδα)

Range("A2") = "Data from sheet 1"

Range("A3").PasteSpecial

 

(η ίδια διαδικασία για το φύλλο 2)

Sheets("Sheet2").Activate

 

Cells.Find(What:=strMyString, After:=ActiveCell, LookIn:=xlFormulas, LookAt _

:=xlPart, SearchOrder:=xlByRows, SearchDirection:=xlNext).Activate

 

ActiveCell.Cells.Copy

 

Sheets("Sheet3").Select

Range("B2") = "Data from sheet 2"

Range("B3").PasteSpecial

End Sub

 

Βάλε τον κώδικα σε μια μακροεντολή και σβήσε τα σχόλια μου. Ο κώδικας δεν είναι ιδιαίτερα έξυπνος γιατί δεν ήξερα αν είναι αυτό που θες αλλά μπορείς πολύ εύκολα να τον βελτιώσεις με ένα for loop. :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...