Jump to content

Εxcel - Ερωτήσεις


electra87
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι θέμα regional settings αυτό που γράφεις. Ένας αριθμός δεν είναι απλό string. Για παράδειγμα με regional settings greece το κομμα συμβολίζει τα δεκαδικά και η τελεία τις χιλιάδες.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 124
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

http://imageshack.com/a/img33/685/io8x.jpg

 

Με την εντολή που μου έδωσε ο l3ft3r1s άλλαξε μόνο η στήλη F από τελεία σε κόμμα (και στοιχίζεται στα δεξιά ο αριθμός).

Στις υπόλοιπες στήλες C,D,E πως θα μπορούσε να γίνει ώστε να μου εμφανίζει σαν δεκαδικός με τρία δεκαδικά. Αντί της τελείας να μπει το κόμμα δηλαδή.

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις τσεκάρει τα regional settings, τότε η τελεία που έχεις στις συγκεκριμενες στήλες δεν είναι text για να την αλλάξεις, αλλά υποδεικνύει την χιλιαδα.

Απλά διαιρεσε τις συγκεκριμενες στειλες με 1000

 

Edit: τώρα είδα το screenshot σου. Η τελεία μπαίνει λόγω χιλιαδας.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις τσεκάρει τα regional settings, τότε η τελεία που έχεις στις συγκεκριμενες στήλες δεν είναι text για να την αλλάξεις, αλλά υποδεικνύει την χιλιαδα.

Απλά διαιρεσε τις συγκεκριμενες στειλες με 1000

 

Edit: τώρα είδα το screenshot σου. Η τελεία μπαίνει λόγω χιλιαδας.

 

Σ' ευχαριστώ πολύ! :happy:

Τα διαίρεσα σε μια άλλη στήλη και μετα έκανα ειδική επικόλληση "τιμές και μορφές αριθμών" στην αρχική. :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Για να μάθει κανείς το excel 2007 ποιο από τα 2 βιβλία θα προτείνατε:

Ελληνικό Excel 2007 βήμα - βήμα

Microsoft Office Excel 2007

ή καποιο άλλο που γνωρίζετε;

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Για να μάθει κανείς το excel 2007 ποιο από τα 2 βιβλία θα προτείνατε:

Ελληνικό Excel 2007 βήμα - βήμα

Microsoft Office Excel 2007

ή καποιο άλλο που γνωρίζετε;

 

Του κλειδαριθμου ειναι αρκετα καλο παντως και σε οσους το εχω δωσει (λογιστες/ελεγκτες που το σκιζουν το προγραμμα) εχουν μεινει ευχαριστημενοι.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Σε μια στήλη (φιλτραρισμένη) με ονόματα, υπάρχει τρόπος να βρω το συχνότερο όνομα?

Κάτι σαν την συνάρτηση MODE, αλλά για δεδομένα κειμένου.

Edited by siciliano

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Σε μια στήλη (φιλτραρισμένη) με ονόματα, υπάρχει τρόπος να βρω το συχνότερο όνομα?

Κάτι σαν την συνάρτηση MODE, αλλά για δεδομένα κειμένου.

Εστω name το header της στήλης σου.

Όπως είναι τα φιλτραρισμένα τα ρίχνεις σε ενα pivot table, την ίδια στήλη names την βάζεις και σε rows και σε values (συνήθως by default κάνει count, αλλιώς το αλλάζεις με δεξί κλικ στα values --> value field settings), και μετά κάνεις sort τα rows από το more sort options, επιλέγοντας descending του count of name.

Link to comment
Share on other sites

Πω... μπαμ-μπαμ έγινε , σε ευχαριστώ. :)

Εγώ αντιστοίχησα τα "ονόματα" με έναν αριθμό σε διπλανή στήλη με συνάρτηση IF και μετά το MODE. :wacko:

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Έχω κι άλλο πρόβλημα. :(

http://i423.photobucket.com/albums/pp311/myphone123/myphone2-1.png

Στην εικόνα το πάνω διάγραμμα είναι τύπου "Διασπορά" και το κάτω "Γραμμή" για ίδια χρονική σειρά.

Υπάρχει τρόπος το διάγραμμα τύπου "γραμμή" (κάτω), να εμφανίζει κανονικά την μεταβολή των παραμέτρων (πάνω) και όχι σπαστά;

Το πρόβλημα είναι πως το διάγραμμα τύπου Διασπορά "τρώει" πόρους και κολλάει το σύστημα (δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό αυτό), με αποτέλεσμα να μην μπορώ να βάλω, 3-4 διαγράμματα σε ένα αρχείο excel.

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Παιδιά ας πούμε ότι έχουμε ένα πίνακα με 100 άτομα και μια απ' τις στήλες περιέχει ποσά για τον μισθό του καθένα απ' αυτά. Πώς μπορούμε να βρούμε ποια άτομα παίρνουν πχ από 400 μέχρι 800 ευρώ με τη χρήση φίλτρων;; Edited by alkis_7
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ας πούμε ότι έχουμε ένα πίνακα με 100 άτομα και μια απ' τις στήλες περιέχει ποσά για τον μισθό του καθένα απ' αυτά. Πώς μπορούμε να βρούμε ποια άτομα παίρνουν πχ από 400 μέχρι 800 ευρώ με τη χρήση φίλτρων;;

 

Κανείς που να ξέρει; Είναι σημαντικό!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ας πούμε ότι έχουμε ένα πίνακα με 100 άτομα και μια απ' τις στήλες περιέχει ποσά για τον μισθό του καθένα απ' αυτά. Πώς μπορούμε να βρούμε ποια άτομα παίρνουν πχ από 400 μέχρι 800 ευρώ με τη χρήση φίλτρων;;

 

Αν και αργά, στον τίτλο της στήλης του πίνακα που έχει τους μισθούς, κλικάρεις το βελάκι και από το μενού που βγάζει επιλέγεις:

φίλτρα αριθμών ---> μεταξύ--> και στο πινακάκι που βγάζει πληκτρολογείς την ελάχιστη και μέγιστη τιμή.

 

http://i423.photobucket.com/albums/pp311/myphone123/myphone2.jpg

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

@siciliano ευχαριστώ πολύ. Έπρεπε να το κάνω βέβαια όχι με αυτόματο φίλτρο αλλά με σύνθετο. Με αρκετό ψάξιμο, βρήκα τη λύση τελικά!
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα κανω μια εργασια για μια υποτιθέμενη εταιρια και εχω φτιάξει ενα excel που εχω περασει τα τιμολόγια της εταιρίας διπλα την τιμή και αλλη μια στήλη με συνολο.Αυτο που θελω να κνω ειναι οτι εχω φτιαξει ενα φυλλο ακομη με τους προμηθευτές και διπλα το συνολο απο τα τιμολόγια για καθε προμηθευτή,Πως γνεται να παιρνει κατευθειαν το συνολο απο το πρωτο φυλλο και να το περναει στο δεύτερο στον καθε προμηθευτή αντίστοιχα;;

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κανω μια εργασια για μια υποτιθέμενη εταιρια και εχω φτιάξει ενα excel που εχω περασει τα τιμολόγια της εταιρίας διπλα την τιμή και αλλη μια στήλη με συνολο.Αυτο που θελω να κνω ειναι οτι εχω φτιαξει ενα φυλλο ακομη με τους προμηθευτές και διπλα το συνολο απο τα τιμολόγια για καθε προμηθευτή,Πως γνεται να παιρνει κατευθειαν το συνολο απο το πρωτο φυλλο και να το περναει στο δεύτερο στον καθε προμηθευτή αντίστοιχα;;

 

Υπάρχει η σύνδεση κελιών, αν είναι λίγα τα δεδομένα μπορείς να το κάνεις εύκολα.

Στο φύλλο με τους προμηθευτές, στο κελί που θέλεις να εμφανίζεται το σύνολο από το πρώτο φύλλο πατάς το "=", έπειτα πηγαίνεις στο πρώτο φύλλο και κλικάρεις το αντίστοιχο κελί που θέλεις να αντιστοιχήσεις.

Δες και σχετικά βιντεακια.

& 2.

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Μου έχουν στείλει με mail αρχεία csv και xlsx και υπάρχει το εξής παράδοξο: ενώ στα xlsx μου εμφανίζει κανονικά τα ελληνικά γράμματα, στα csv τα βγάζει αλαμπουρνέζικα.

 

Σε άλλον υπολογιστή (ο οποίος έχει office 2010, εγώ έχω 2007) τα csv τα εμφανίζει κανονικά, τα οποία αν τα μετατρέψω/αποθηκεύσω ως xlsx και τα μεταφέρω πάλι στον δικό μου, τα εμφανίζει κανονικά.:blink:

Υπάρχει περίπτωση να φταίνε τα office 2007 που έχω και να υπάρχει ασυμβατότητα;

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Μου έχουν στείλει με mail αρχεία csv και xlsx και υπάρχει το εξής παράδοξο: ενώ στα xlsx μου εμφανίζει κανονικά τα ελληνικά γράμματα, στα csv τα βγάζει αλαμπουρνέζικα.

 

Σε άλλον υπολογιστή (ο οποίος έχει office 2010, εγώ έχω 2007) τα csv τα εμφανίζει κανονικά, τα οποία αν τα μετατρέψω/αποθηκεύσω ως xlsx και τα μεταφέρω πάλι στον δικό μου, τα εμφανίζει κανονικά.:blink:

Υπάρχει περίπτωση να φταίνε τα office 2007 που έχω και να υπάρχει ασυμβατότητα;

 

Δοκίμασε στο 2007 να κάνεις εισαγωγή σε ένα κενό worksheet το αρχείο csv και όχι άνοιγμα.

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Λογικά το csv σου είναι αποθηκευμένο σε ANSI πρεπει να το κάνεις utf8 ή Unicode.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε στο 2007 να κάνεις εισαγωγή σε ένα κενό worksheet το αρχείο csv και όχι άνοιγμα.

Το δοκίμασα, αλλά δεν έγινε τίποτε.:(

Λογικά το csv σου είναι αποθηκευμένο σε ANSI πρεπει να το κάνεις utf8 ή Unicode.

Πως το κάνω αυτό στο excel;

Στο save as το unicode είναι προεπιλεγμένο και δεν έχει επιλογή utf8:worry:

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
Καλησπέρα παιδιά έχω φτιάξει ένα excel αρχείο με τα μαθήματα μου από την σχολή και θέλω όταν έχω περάσει ένα μάθημα το οποίο όταν βάζω τον αριθμό 5 η και μεγαλύτερο να ισχύει κάτι τέτοιο x(μάθημα)>=5 μέτρα +1 γίνεται;; Δεν ξέρω και πολύ καλά το excel γιαυτό ρωτάω! Γιατί δεν μπορώ να αλλάζω κάθε φορά 1, 1 γιατί έχω και το μέσο όρο, ΔΜ, ώρες και πόσα απομένουν για πτυχίο! Edited by Giannis_95
Sony Ericsson W760i -> Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX 2.3.7 - OC) -> Samsung S3 Mini (R-Mod v2) -> Samsung Galaxy S6 (Stock) -> Samsung Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

Θες κάτι τέτοιο. Δες την εντολή και κάνε κάτι αντίστοιχο, ανάλογα με το κελί. :)

 

http://s2.postimg.org/o03ikcvex/999.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ παω να το δοκιμασω!!
Sony Ericsson W760i -> Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX 2.3.7 - OC) -> Samsung S3 Mini (R-Mod v2) -> Samsung Galaxy S6 (Stock) -> Samsung Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

Όταν γράψεις την εντολή στο πρώτο κελί (στη φώτο μου εγώ έγραψα την πρώτη εντολή στο κελί Β2) μετά σέρνεις προς τα κάτω το μαύρο τετραγωνάκι που έχει στη δεξιά γωνία του κελιού και περνάει αυτόματα τα αποτελέσματα σε όλη τη στήλη. Αν θες κάτι άλλο και μπορώ να βοηθήσω, εδώ είμαι!
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς και με countif, η ακριβής σύνταξη είναι countif(εύρος;κριτήρια), ή ποιο συγκεκριμένα countif(A1:A6;">=5"). Εννοείται ότι το εύρος το αλλάξεις ανάλογα, και το κριτήριο πρέπει να είναι μέσα σε αυτάκια αν βάλεις < > ή =. Και χρησιμοποιείς μόνο ένα κουτάκι όλο και όλο, δεν χρειάζεται να φτιάξεις άλλη στήλη από δίπλα.
i8vv46-6.png
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...