Jump to content

Εxcel - Ερωτήσεις


electra87
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το πρώτο πράγμα που πρέπει να αναφέρω είναι ένα ακόμη Ευχαριστώ!!!

 

Αν και σε (σας) μπερδεύω με την διατύπωση όλα βαδίζουν με τα όσα θέλω να περιγράψω:p

 

Θα επισυνάψω ένα αρχείο που επεξεργάστηκα με την τελευταία εντολή που μου έδωσες για να αναφέρω ακόμα κάποιες απορίες μου...

 

 

Όταν στην αναζήτηση το περιεχόμενο είναι μοναδικό μου πετάει σφάλμα ενώ αν υπάρχει σε δυο διαφορετικά φύλλα όλα πηγαίνουν καλά :rolleyes:

Επίσης υπάρχει τρόπος να σβήνεται "αυτόματα" το αποτέλεσμα ή το κάνω χειροκίνητα; (μικρής σημασίας αυτή η ερώτηση :rolleyes:)

 

 

Τέλος μπορεί να τοποθετηθεί αυτή η διαδικασία πχ σε ένα κουμπί (κελί) τύπου search αντί για την συντόμευση Ctrl & g?

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για ακόμα μια φορά!

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 124
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Απόλυτα λογικό να πετάει error! Όπως είπα και πρίν ο κώδικας είναι εντελώς ανόητος και δεν υπάρχει καθόλου error trapping coding.

 

Στο επισυναπτόμενο θα βρεις το excel-ακι όπως το θες! :D

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Απόλυτα λογικό να πετάει error! Όπως είπα και πρίν ο κώδικας είναι εντελώς ανόητος και δεν υπάρχει καθόλου error trapping coding.

 

Στο επισυναπτόμενο θα βρεις το excel-ακι όπως το θες! :D

 

Μιας και με έχεις καλύψει πλήρως στα όσα έχω "πλάσει" στο μυαλό μου απλά θα σ Ευχαριστήσω για ακόμα μια φορά + τον χρόνο σου για την υποστήριξη , πριν ακόμα το εξερευνήσω :p

 

Θα επιστρέψω με τις εντυπώσεις μου :happy:

 

 

 

Προσθήκη εντυπώσεων

 

 

Οι δοκιμές και τροποποιήσεις έγιναν :) , η μόνη πιστεώ πλέον ερώτησή μου είναι αν γίνεται όταν πατάω search να παραμένει στην πρώτη πχ καρτέλα χωρίς να με πηγαίνει σε αυτές με τα πχ προιόντα.

 

*έχω προσθέσει μια ακόμα δηλαδή με τα κουμπιά και τις εντολές και θέλω να γίνεται η αναζήτηση από εκεί και μετά να με μεταφέρει στην Sheet3 όπου είναι τα αποτελέσματα...

 

 

 

το έχω παλέψει λίγο αλλά μάλλον κάτι γράφω λάθος και απλά με μεταπηδάει στην Sheet1 και να ξαναγράψω...:O

Edited by kormos
Προσθήκη σχολίων...

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Εύκολο! Ψάξε βρες την γραμμή που λεει ErrorHandler: (προς το τέλος).

 

Πρίν από αυτό αλλά και μετά από αυτή πρόσθεσε αυτές τις δυο γραμμές:

Sheets("Sheet1").Select

Sheets("Sheet1").Activate

 

Θα πρέπει δηλαδή να έχεις αυτό:

Sheets("Sheet1").Select

Sheets("Sheet1").Activate

ErrorHandler:

Sheets("Sheet1").Select

Sheets("Sheet1").Activate

 

(είπαμε, ανόητος κώδικας!!! :p :p)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα :)

 

*"ανόητος" και εγώ φυσικά!!! Ευχαριστώ και πάλι για όλη την υποστήριξη...

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
πως μπορω να αθροισω κελια απο διαφορετικα saved excel αρχεια ? Πχ μεσα σε ενα φακελο υπαρχουν 50 excel αρχεια και θελω να αθροισω ολα τα Κ33 κελια.
Link to comment
Share on other sites

Ένας χοντροκομμένος και απλός τρόπος είναι:

Άνοιξε αυτό που θέλεις να έχει το άθροισμα και ένα από τα ... 50. Πάτα εκεί που θέλεις το άθροισμα = και χωρίς enter ή κλικ πάνε στο άλλο αρχείο και κάνε κλικ στο Κ33. Πάτα enter και πάνε πίσω στο άθροισμα να δεις πως σύνταξε το πρόγραμμα την αναφορά. Μετά γράφεις τους υπόλοιπους όρους του αθροίσματος στο κελί αλλάζοντας το όνομα αρχείου και φύλλου.

 

Στο excel θα είναι κάπως έτσι ='[ΑΡΧΕΙΟ.xls]ΦΥΛΛΟ'!$Κ$33 όπου ΑΡΧΕΙΟ το όνομα του αρχείου και ΦΥΛΛΟ το όνομα του φύλλου εργασίας.

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

οταν παταω = στο εγγραφο που θελω να γινει η σουμα και μετα παω στο Κ33 ενος απο τα saved αρχεια δεν μου το περνει στο αθροισμα ...
Link to comment
Share on other sites

Παράξενο, δοκίμασες με το χέρι; Να γράψεις δηλαδή ='[ΑΡΧΕΙΟ.xls]ΦΥΛΛΟ'!$Κ$33

(βάζοντας στο ΑΡΧΕΙΟ και στο ΦΥΛΛΟ τα σωστά ονόματα στην περίπτωσή σου και προσέχοντας μην γράψεις το Κ στα ελληνικά.

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

ok το καταφερα.Απλα μετα απο 28 add αρχεια μου γραφει οτι ο τυπος ειναι πολυ μεγαλος.Καμμια ιδεα?
Link to comment
Share on other sites

Α ναι, αναγκαστικά θα το "σπάσεις", δηλαδή τα μισά σε ένα κελί, τα μισά σε ένα άλλο και μετά θα προσθέσεις τα δύο κελιά.
Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Έχοντας εισάγει ένα ημερολόγιο στο excel, πώς θα μπορούσα για κάθε μέρα του χρόνου να εμφανίζω διαφορετικό πίνακα που θα περιέχει τα αντίστοιχα ημερήσια δεδομένα ? Προσπαθώ να γλιτώσω την χρησιμοποίηση πάρα πολλών καρτελών ή αρχείων excel. Δεν έχω εμπειρία, δυστυχώς, στα υπολογιστικά φύλλα, γι αυτό και δεν ξέρω αν κάτι τέτοιο είναι εφικτό με αυτού το είδους το software.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια.

Βλεπεις πραγματα κ αναρωτιεσαι γιατι... Αλλα εγω βλεπω πραγματα που δεν υπηρξαν ποτε και λεω γιατι οχι....;
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Οι εφαρμογές του παρακάτω προβλήματος είναι πολλές,ενδεικτικά αναφέρω μερικές:

Δίκαιη κατανομή μεριδίων ή αξιών,

Εξομάλυνση αποδόσεων σε πλειστηριασμούς,επενδύσεις

Αξιοποίηση χωρητικότητας ενός μέσου κατά την εγγραφή αρχείων(πχ επιλογή αρχείων για ισόνομη κατανομή τους σε DVD) και πολλές άλλες.

 

Το πρόβλημα

Έστω ότι έχουμε ένα πλήθος αριθμών π.χ

400 960 620 620 395 390 680 3600 1550 1450 570 580

τους οποίους θέλουμε να τους ομαδοποιήσουμε σε 2 ή περισσότερες ομάδες με κριτήριο τον μέσο όρο τους.

Με άλλα λόγια θέλουμε οι ομάδες να είναι όσο το δυνατόν εξισορροπημένες από την άποψη να δίνουν παραπλήσια αθροίσματα.

Φυσικά δεν θα βάλουμε τους μεγαλύτερους αριθμούς στην ίδια ομάδα.

 

Αν μπορούσα να βρω την μέθοδο που πρέπει να ακολουθηθεί με ένα στοιχειώδες λογικό διάγραμμα ροής (με χαρτί και μολύβι) ίσως να μπορούσα να κατασκευάσω μόνος μου την φόρμουλα στο excel.

 

Κάθε βοήθεια,είτε έχει να κάνει με μαθηματικούς τύπους είτε με εξειδικευμένες εντολές excel,είναι ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε αυτό και πες μου αν σου κάνει:

1) Όλους τους αριθμούς τον έναν κάτω από τον άλλο στην στήλη Α

2) Πεδίο D1: sum της Α / 2 για να βρείς το άθροισμα-στόχο κάθε ομάδας

3) Στήλη B κενή

4) Πεδίο C1: Α1*Β1 και σέρνεις προς τα κάτω μέχρι να γεμίσεις όλα τα πεδία που αριστερά στην A υπάρχει αριθμός

5) Πεδίο D2: sum της C

6) Data --> Solver

Set objective: D2

To value of: Την τιμή του πεδίου D1

By changing variable cells: Τα πεδία της B που αριστερά τους υπάρχει τιμή στην Α

Subject to constraints: Add για να προσθέσεις περιορισμό τα πεδία της B να είναι binary

Options-->Constraint precision: 0,001 (μετακινείς την υποδιαστολή δεξιά αν δεν βρίσκει λύσεις και αριστερά για μεγαλύτερη ακρίβεια)

Πατάς solve. Ότι βγει με 1 θα πάει στην μία ομάδα, ότι βγει με 0 στην άλλη.

 

Φυσικά αν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω ή διαφορετικό, θα ήθελα να το μάθω!

Edited by l3ft3r1s
Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά με υγεία.

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Φαντάζομαι ότι ο solver ανήκει στην έκδοση 2007 και μάλιστα ούτε σε αυτήν εμπεριέχεται,είναι κάποιο πρόσθετο έτσι;

Συνεπώς θα πρέπει να προχωρήσω 2 κλίμακες από την 2003 που έχω.

Θα το δοκιμάσω κάποια στιγμή,θεωρητικά πρέπει να δουλεύει, η μεθοδολογία μου φαίνεται σωστή.

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά

Ο solver υπάρχει σίγουρα σε 2003, 2007, 2010.

Οι παραπάνω οδηγίες είναι για το 2010.

Για να δεις πως θα το εγκαταστήσεις και που υπάρχει στο 2003, δες εδώ:

http://office.microsoft.com/en-us/excel-help/load-the-solver-add-in-HP001127725.aspx

Edited by l3ft3r1s
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

την καλημερα μου και την βοηθεια σας

οπως δειχνω στο συνημενο εχω ενα συνολο αριθμων ανα γραμμη (100-200,201-300 κλπ.) που τις βαζω εγω.

ΘΕΛΩ οι εγγραφες μου να ειναι μοναδικες .Αν οχι να βγαζει ενα μηνυμα λαθους η οτι αλλο μπορειτε να σκεφτειτε.

#οι αριθμοι ειναι νουμερα απο σφραγιδες αρα μοναδικες#

ευχαριστω για τον χρονο σας.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις μακροεντολές για αυτή τη δουλειά και να διακρίνεις περιπτώσεις
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα σε όλους,

 

θα ήθελα μία βοήθεια.

Φτιάχνω μία φόρμα τιμολογίου στο excel και πρέπει να υπολογίσω κάποιες παρακρατήσεις.

Κάτι δεν κάνω καλά με τη φόρμουλα του if και θα ήθελα μία βοήθεια στο εξής:

 

Θέλω σε ένα κελί να γράψω:

Αν η τιμή είναι <=300 τότε είναι 0€. Αν η τιμή είναι >300 τότε υπολογίζεται με 20% (θέλω να την κάνει την πράξη).

Έχω γράψει την εξής εντολή: =IF(K56<=300; "0,00€"; "=SUM(K56*0,2)")

 

Το πρώτο σκέλος του IF μου βγαίνει οκ. Όταν η τιμή όμως είναι πάνω από 300€ αντί να κάνει τον υπολογισμό μου εμφανίζει =SUM(K56*0,2)

 

Τι κάνω λάθος?

 

Ευχαριστώ

Nokia 5110 -> Nokia 3210 -> Nokia 3410 -> Nokia 7250 -> Nokia 6230 -> Nokia N70 -> Nokia N76 -> Nokia E66 -> Samsung Galaxy S1 -> LG Optimus 4x -> Lenovo S90 -> Xiaomi Redmi 4X -> Xiaomi Redmi 5 Plus -> Xiaomi Poco X3 NFC

 

Cube U30GT2

Link to comment
Share on other sites

Έτσι θα το γράψεις:

=IF(K56<=300;0;K56*0,2)

Μετά με τ δεξί κλικ - format cells δώσε του το format που θες (ευρώ κλπ)

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Έχω μια στήλη με χιλιάδες καταχωρήσεις στην οποία οι αριθμοί είναι του τύπου:

36.659

37.562

37.569

 

θέλω σε όλη την στήλη, η τελεία να μετατραπεί σε κόμμα. Να μην εμφανίζεται ως διαχωριστικό χιλιάδων αλλά ως διαχωριστικό δεκαδικών, π.χ.:

36,659

37,562

37,569

μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο?

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Ctrl+F --> Replace --> μια τελεια στο πρώτο πεδίο και ένα κόμμα στο δεύτερο --> Replace all

Πριν ανοίξεις το Excel, βεβαιωσου ότι το pc σου έχει τα Ελληνικά regional settings...

Link to comment
Share on other sites

Ctrl+F --> Replace --> μια τελεια στο πρώτο πεδίο και ένα κόμμα στο δεύτερο --> Replace all

Πριν ανοίξεις το Excel, βεβαιωσου ότι το pc σου έχει τα Ελληνικά regional settings...

 

Μου έκανε την αλλαγή, αλλά μόνο στις στήλες με μορφοποίηση "Γενική" ενώ σε αυτές που έχουν μορφοποίηση "Αριθμός" δεν έκανε τίποτα.:( Οταν την αλλάζω σε "Γενική" εξαφανίζονται οι τελείες και φαίνεται σκέτος πενταψηφιος αριθμός.

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...