Jump to content

Nokia: Μία διαφορετική ανάλυση της αμφιλεγόμενης πορείας του Stephen Elop


MemphisX
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 153
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

εμπεριστατωμενη αποψη απο ατομο που δεν εχει ουτε το lumia 800 αλλα και ουτε το n9. moving on...

 

εχω maemo5 εδω και 13 μηνες, εχω λιωσει το maemo.org και εχω δει reviews του Lumia και του Ν9

και εχω διαβασει τα reviews με τα ups & downs του maemo και του wp

φιλος μου που ειναι και μελος εδω (tsamadas) ειχε το optimus7

 

στο φιναλε εχεις να απαντησεις κατι σε αυτο που εγραψα πριν?

 

κανε το plz

 

--------

το Ν9 εχει maemo6

Edited by thePRODIGY

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

εχω maemo5 εδω και 13 μηνες, εχω λιωσει το maemo.org και εχω δει reviews του Lumia και του Ν9

και εχω διαβασει τα reviews με τα ups & downs του maemo και του wp

φιλος μου που ειναι και μελος εδω (tsamadas) ειχε το optimus7

 

στο φιναλε εχεις να απαντησεις κατι σε αυτο που εγραψα πριν?

 

κανε το plz

 

harmattan UI εχεις δουλεψει?

wp 7.5 δεν ειχες οποτε ασε τις συγκρισεις

Δεν γινονται μεσα απο βιντεακια στο Youtube

Link to comment
Share on other sites

εχω maemo5 εδω και 13 μηνες, εχω λιωσει το maemo.org και εχω δει reviews του Lumia και του Ν9

και εχω διαβασει τα reviews με τα ups & downs του maemo και του wp

φιλος μου που ειναι και μελος εδω (tsamadas) ειχε το optimus7

 

στο φιναλε εχεις να απαντησεις κατι σε αυτο που εγραψα πριν?

 

κανε το plz

 

απαντησε ο φιλος πιο πριν με τα links που εβαλε απο nokiablog. στο δευτερο συνδεσμο μαλιστα υπαρχει μεσα και ενα user review-comparison. διαβασε τα

 

το να λες επισης οτι ξερεις απο meego επειδη δουλευεις maemo 5 προσωπικα δε μου λεει τιποτα.... ειναι σαν να λες ξερω το symbian^3 επειδη δουλευω s60..το meego ειναι πολυυυυυυ διαφορετικο σε σχεση με το maemo...και δεν εχω κατι με το meego...το os μαμαει.... σε σχεση με ios-android θα το προτιμουσα ανετα αν ειχε περισσοτερες εφαρμογες (και καλυτερες προοπτικες προφανως)

nokia 3330 - sony ericsson t310 - siemens cx60 - nokia 3250 - nokia n78 - nokia lumia 800 - google nexus 4 - google nexus 5 - google nexus 5X - xiaomi redmi note 4 - xiaomi redmi note 5 - xiaomi mi9t pro - samsung galaxy s21 ultra - samsung galaxy s24 ultra

Link to comment
Share on other sites

σε πειραξε που εγραψα πως το Ν9 ειναι ικανοτερο απο το λουμια ετσι.

 

οκ δεν ηθελα να σε στενοχωρησω.

 

ειναι το ιδιο εξυπνα, ελευθερα και παραμετροποιησιμα

θα μνημονευονται το ιδιο στο μελλον και θα ασχοληθουν και με τα δυο προγραμματιστες που θα τους δινουν πνοη για τα επομενα χρονια

 

not

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

σε πειραξε που εγραψα πως το Ν9 ειναι ικανοτερο απο το λουμια ετσι.

 

οκ δεν ηθελα να σε στενοχωρησω.

 

ειναι το ιδιο εξυπνα, ελευθερα και παραμετροποιησιμα

θα μνημονευονται το ιδιο στο μελλον και θα ασχοληθουν και με τα δυο προγραμματιστες που θα τους δινουν πνοη για τα επομενα χρονια

 

not

σοβαρο κριτηριο επιλογης... linux στο desktop να φανταστω?

nokia 3330 - sony ericsson t310 - siemens cx60 - nokia 3250 - nokia n78 - nokia lumia 800 - google nexus 4 - google nexus 5 - google nexus 5X - xiaomi redmi note 4 - xiaomi redmi note 5 - xiaomi mi9t pro - samsung galaxy s21 ultra - samsung galaxy s24 ultra

Link to comment
Share on other sites

α δεν ειναι σοβαρα κριτηρια?

και ποια ειναι?

 

anyway, φαινεται χτυπησα ευαισθητο νευρο με αυτα που εγραψα (τα προφανη εγραψα αλλα οκ)

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

α δεν ειναι σοβαρα κριτηρια?

και ποια ειναι?

 

anyway, φαινεται χτυπησα ευαισθητο νευρο με αυτα που εγραψα (τα προφανη εγραψα αλλα οκ)

το να κανεις τη δουλεια σου με το βελτιστο για σενα τροπο ισως??? δε με ενδιαφερει καθολου αν ειναι παραμετροποιησιμο και ελευθερο αν μπορω να κανω τη δουλεια μου με τροπο που να με καλυπτει...το εχουμε δει το εργο πολλες φορες....το ελευθερο και το παραμετροποιησιμο παντα ερχεται με τις απαραιτητες θυσιες. αληθεια αυτου που εγραψαν στο nokiablog βαλτοι απο την κακια ms ειναι κι αυτοι??? και αυτοι τουλαχιστον σε αντιθεση με σενα εχουν και τις 2 συσκευες μπροστα τους..

nokia 3330 - sony ericsson t310 - siemens cx60 - nokia 3250 - nokia n78 - nokia lumia 800 - google nexus 4 - google nexus 5 - google nexus 5X - xiaomi redmi note 4 - xiaomi redmi note 5 - xiaomi mi9t pro - samsung galaxy s21 ultra - samsung galaxy s24 ultra

Link to comment
Share on other sites

το να κανεις τη δουλεια σου με το βελτιστο για σενα τροπο ισως??? δε με ενδιαφερει καθολου αν ειναι παραμετροποιησιμο και ελευθερο αν μπορω να κανω τη δουλεια μου με τροπο που να με καλυπτει...το εχουμε δει το εργο πολλες φορες....το ελευθερο και το παραμετροποιησιμο παντα ερχεται με τις απαραιτητες θυσιες. αληθεια αυτου που εγραψαν στο nokiablog βαλτοι απο την κακια ms ειναι κι αυτοι??? και αυτοι τουλαχιστον σε αντιθεση με σενα εχουν και τις 2 συσκευες μπροστα τους..

 

κριτηρια ειναι και αυτα που λεει ο prodigy..το οτι δεν συμβαδιζουν με τα δικα σου δεν σημαινει πως δεν ειναι...μονος σου το ειπες!

Link to comment
Share on other sites

ο καθενας εχει τα γουστα του, και το μονο που ξερω ειναι οτι δε θα συμφωνησετε ποτε, οποιος και να χει δικιο... οποτε, ας το κοψουμε εδω ;)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

και μονο που εκαναν το λουμια ΙΔΙΟ με το Ν9 τα λεει ολα

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

ο καθενας εχει τα γουστα του, και το μονο που ξερω ειναι οτι δε θα συμφωνησετε ποτε, οποιος και να χει δικιο... οποτε, ας το κοψουμε εδω ;)

 

Δεν διαφωνω στο τελος ειμαστε Nokia fans:p

 

Προσωπικα αν δεν υπηρχαν τα wp7.5 θα ειχα ηδη το Ν9 και ειμαι σιγουρος οτι χαρακτηριστικα του Harmattan θα περασουν στα windows

wp7.5/harmattan 1.2 πολυ ανωτερα απο android/ios

Link to comment
Share on other sites

σοβαρο κριτηριο επιλογης... linux στο desktop να φανταστω?

 

το να κανεις τη δουλεια σου με το βελτιστο για σενα τροπο ισως??? δε με ενδιαφερει καθολου αν ειναι παραμετροποιησιμο και ελευθερο αν μπορω να κανω τη δουλεια μου με τροπο που να με καλυπτει...το εχουμε δει το εργο πολλες φορες....το ελευθερο και το παραμετροποιησιμο παντα ερχεται με τις απαραιτητες θυσιες. αληθεια αυτου που εγραψαν στο nokiablog βαλτοι απο την κακια ms ειναι κι αυτοι??? και αυτοι τουλαχιστον σε αντιθεση με σενα εχουν και τις 2 συσκευες μπροστα τους..

 

δε νομιζω να το καταλαβεις αλλα εχω μπολικη υπομονη και θα κανω αλλη μια προσπαθεια.δεν εχουμε ολοι τις ιδιες αναγκες με σενα,με μενα με τον prodigy ή με τη γιαγια της γειτονισσας,ουτε τις ιδιες αποψεις για το τι ειναι χρησιμο.εσυ πιστευεις οτι χρειαζεσαι κατι που θα κανει καποια πραγματα χωρις να χρειαστει να ασχοληθεις πολυ.απολυτα αποδεκτο αν καταλαβεις πως δεν θελουν ολοι το ιδιο.εγω θελω παραμετροποιηση και ανοιχτο λειτουργικο ωστε να μπορω να κανω και αλλα πραγματα εκτος απο αυτα που εχει επιλεξει ο κατασκευαστης και να προσαρμοσω την εμπειρια χρησης στις αναγκες μου.δεν εχουν ορεξη ολοι να σκαλιζουν και να προσαρμοζουν,ουτε θα σου πω πως αυτο ειναι το καλυτερο.και κατι τελευταιο.ποιο ειναι το προβλημα με το linux;προσωπικα δεν το χρησιμοποιω επειδη ειμαι pc gamer αλλα θα μπορουσα ανετα να ζησω με ubuntu για ολα τα υπολοιπα.το οποιο παρεπιπτοντως το βρισκω πολυ λιγοτερο χαοτικο απο τα windows

Anyone who has never made a mistake has never tried anything new

 

nokia 6610,motorola c261,motorola razr v3i,nokia 5320 xpressmusic,sony ericsson w995,nokia c6-01,sony xperia u,nokia lumia 630 dual

Link to comment
Share on other sites

παιδια αναβω την πιπα (της ειρηνης ντε!)

 

...κοπιαστε :)

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι η Nokia να παρατήσει το wp και να ασχοληθεί με το meego, απλά και μόνο επειδή είναι ανοιχτό λογισμικό.

Το wp απλά το χρησιμοποιείς (ή σε χρησιμοποιεί αυτό)

Το meego το κάνεις ότι θες.

Link to comment
Share on other sites

και μονο που εκαναν το λουμια ΙΔΙΟ με το Ν9 τα λεει ολα

 

Πες τα.... :rolleyes:

 

P.S.1: Γιατί εμένα όλα αυτά τα σκηνικά με κάνουν να θέλω περισσότερο το N9;......... :shifty:

 

P.S.2: Συγχαρήτηρια και πάλι στον MemphisX, για τις επιπλέον πληροφορίες του.. :up:

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Στο ότι το MeeGo είναι περισσότερο user friendly, για μένα, άσχετα αν ρολάρει καλύτερα το Windows Phone, και φυσικά στο ότι δεν έχει ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟ, σε αντίθεση με τα Windows Phone ... Απλά, περιεκτικά και όμορφα ...

Κάτσε βρε φίλε μου. Εγώ σου είπα ότι πριν αγοράσω τα χρησιμοποίησα και μου φάνηκε το αντίθετο από αυτό που λες.

Επίσης δεν σου κάνει καμία αίσθηση ότι όσοι εισήλθαν για 1η φορά στον χώρο των WP7.5, έχουν όλοι να λένε για την φιλικότητα ίσως και έναντι οποιουδήποτε άλλου λειτουργικού? Αυτό για σένα δεν μετράει. Δηλαδή η άποψη εμάς που είμαστε κάτοχοι δεν είναι τόσο πειστική όσο κάποιων που δεν είναι καν κάτοχοι?

 

πλην των εφαρμογων?

 

στα παντα.

κυριολεκτικα το γραφω αυτο, στα παντα.

 

+People Hub

+Message Hub

+Email clients

+Social Interaction

+Live tiles=smartphone που κοιτάς την οθόνη και βλέπεις ένα ζωντανό οργανισμό

+Τάχιστους ρυθμούς ανάπτυξης του εν λόγω OS

 

 

Είναι χειρότερο το WP από το MeeGo επειδή δεν έχω mass storage & bluetooth transfer αρχείων?

ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

Ρε παιδιά είμαι fan της Nokia και γενικά είναι μια εταιρία respect στο χώρο αλλά να τα λέμε όλα. Το Windows Phone ήταν επιλογή μέλλοντος για την μάρκα. Μείνετε στο γιατί ένας, δύο ή μια ομάδα ανθρώπων έκαναν κάποιες επιλογές αλλά όχι να κατηγορούμε ένα άλλο OS εξαιτίας αυτού. Η παροιμία λέει ότι της κοντής ψ...λής της φταιν οι τρίχες....

Link to comment
Share on other sites

Στην ενσωματωση social εφαρμογων καλυτερα να μην συγκρινουμε τα wp με το meego/maemo. Η ενοποίηση που υπαρχει με καθε IM , facebook, skype που ειναι τοσο δεμενη με το λειτουργικο του meego, δεν υπαρχει σε καμια αλλη πλατφορμα. Σστο meego/maemo απλως δηλωνεις online στην κατασταση σου για τα IM στην εφαρμογη του λειτουργικου. Μπορεις να μιλας με την ενσωματωμενη εφαρμογη του κινητου με ολα τα im χωρις να εγκαταστησεις αλλες περιττές εφαρμογες κτλ. Εχεις ενα email client για ολα τα email. Οι επαφες απο τις υπηρεσιες σου σε εναν καταλογο. Ανανεωση πληροφοριων σε καθε επαφη αναλογα με τα προφιλ τους στα κοινονικα δικτυα(ιστοσελιδες, περιοχη, γενεθλια κτλ). Εγω αυτα τα πραγματα που τα εχω συνηθίσει εδω και ενα χρονο στο maemo δεν τα εχω βρει σε αλλη πλατφορμα και η πορεια της nokia και οι επιλογες της μου στερουν τη δυνατοτητα να βρω στο μελλον αντικαταστατη για τη συσκευη μου. Εκτος αν πραγματικα η MS κανει υποχωρησεις και δουμε τις δυνατοτητες του meego στα wp.(με μια ελπιδα για αλλαγη και στο UI...)

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Είναι χειρότερο το WP από το MeeGo επειδή δεν έχω mass storage & bluetooth transfer αρχείων?

ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:...

 

αυτο καταλαβες εσυ?

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε βρε φίλε μου. Εγώ σου είπα ότι πριν αγοράσω τα χρησιμοποίησα και μου φάνηκε το αντίθετο από αυτό που λες.

Επίσης δεν σου κάνει καμία αίσθηση ότι όσοι εισήλθαν για 1η φορά στον χώρο των WP7.5, έχουν όλοι να λένε για την φιλικότητα ίσως και έναντι οποιουδήποτε άλλου λειτουργικού? Αυτό για σένα δεν μετράει. Δηλαδή η άποψη εμάς που είμαστε κάτοχοι δεν είναι τόσο πειστική όσο κάποιων που δεν είναι καν κάτοχοι?

 

 

 

+People Hub

+Message Hub

+Email clients

+Social Interaction

+Live tiles=smartphone που κοιτάς την οθόνη και βλέπεις ένα ζωντανό οργανισμό

+Τάχιστους ρυθμούς ανάπτυξης του εν λόγω OS

 

 

Είναι χειρότερο το WP από το MeeGo επειδή δεν έχω mass storage & bluetooth transfer αρχείων?

ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

Ρε παιδιά είμαι fan της Nokia και γενικά είναι μια εταιρία respect στο χώρο αλλά να τα λέμε όλα. Το Windows Phone ήταν επιλογή μέλλοντος για την μάρκα. Μείνετε στο γιατί ένας, δύο ή μια ομάδα ανθρώπων έκαναν κάποιες επιλογές αλλά όχι να κατηγορούμε ένα άλλο OS εξαιτίας αυτού. Η παροιμία λέει ότι της κοντής ψ...λής της φταιν οι τρίχες....

 

παντως οτι και να λεμε εμεις εδω τα windows phone παρα τα εκατομμυρια της microsoft για αναπτυξη και διαφημιση μεσα σε ενα χρονο ουτε το 5% δεν εχουν φτασει.το meego απο την αλλη με μια πρωτοπορειακη αλλα πολυ σαμποταρισμενη συσκευη ξεπερασε τις προσδοκιες της νοκια.απο εκει και περα αν εσυ θεωρεις πως το meego δεν εχει email client,ομαλο ui ή οτι το windows phone 7 και το πολυ πρωτοτυπο ui τους(κατι καλο και κακο) θα το κατανοησει ευκολα καποιος ασχετος...

 

οσο για το γιατι το meego ειναι καλυτερο μπορω να βρω αρκετα πραγματα για να σου πω.αυτα τα γελοια που ανεφερες δεν αντιπροσωπευουν ουτε το 1%.αλλα αν δεν κανω λαθος δεν μπορεις να αλλαξεις default search engine(αν ηταν το google δε θα υπηρχε προβλημα).ειμαι σιγουρος οτι οι bing maps δε λειτουργουν στην ελλαδα με φωνητικη καθοδηγηση αλλα σε αλλες χωρες νωμιζω πως πρεπει πατας την οθονη μετα απο καθε οδηγια γιατι αλλιως δε σου λεει φωνητικα την επομενη.δε χρειαζεται να αναφερω το οτι ειναι οnline με οτι συνεπαγεται για χρεωσεις με τα προϊστορικα data plan μας.επισης εχω ακουσει πως δεν μπορεις να βαλεις δικα σου τραγουδια για ηχο κλησης.αυτα ειναι λιγα ενδεικτικα.δεν επιασα καν στο στομα μου το multitasking επειδη μαλλον θα μου πειτε πως ειναι για λιγους η οτι ο τροπος της microsoft(κλεμμενος απο την apple) ειναι καλυτερος για τη μπαταρια(ενω τα live tiles ειναι απολυτως αθωα)

Edited by alexis36th

Anyone who has never made a mistake has never tried anything new

 

nokia 6610,motorola c261,motorola razr v3i,nokia 5320 xpressmusic,sony ericsson w995,nokia c6-01,sony xperia u,nokia lumia 630 dual

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνω στο τελος ειμαστε Nokia fans:p

Προσωπικα αν δεν υπηρχαν τα wp7.5 θα ειχα ηδη το Ν9 και ειμαι σιγουρος οτι χαρακτηριστικα του Harmattan θα περασουν στα windows

wp7.5/harmattan 1.2 πολυ ανωτερα απο android/ios

 

Κι εγώ είμαι σίγουρος. Γιατί, όπως κι εσύ, ξέρω ότι είναι λίγο το Mango δίπλα στο τελευταίο Maemo. Βέβαια δε περιμένω από κανένα ιδιοκτήτη να μου πεί ότι δεν έκανε την καλύτερη επιλογή - ιδιαίτερα αν έχει σκάσει ένα 450άρι σ'αυτή. Ας πρόσεχε. Δε θα βγάλουμε και το μαύρο -> άσπρο για να μη στεναχωρηθεί... Το Mango κάνει λιγότερα από το Maemo κι όχι πολύ καλύτερα.

 

Άρα είναι υποδιαίστερο. Τώρα αν εσένα σου αρκούν τα λίγα, μπράβο σου. Οι υπόλοιποι τί χρωστάμε; Και για να μη παρεξηγούμαστε. Μια χαρά είναι το Mango. Και μέλλον έχει, κι εφαρμογές θα έχει, κι ότι πιο smooth υπάρχει στην αγορά είναι. Αλλά κάποια πράγματα δεν μπορεί να τα κάνει. Ότι εσένα σε ικανοποιούν τα λίγα, δε πάει να πεί ότι μετατρέπονται σε πολλά...

 

(Στο λινκ που ανέβασες για τα πλεονεκτήματα του wp σου διέφυγαν ορισμένα πράγματα. Όπως ότι για το Maemo έχει dislike κάποιες λεπτομέρειες που θα προτιμούσε να ήταν αλλιώς, ένω για το Mango έχει πραγματικά και αντικειμενικά προβλήματα, όπως συνεχείς επανεκκινήσεις, κακό σήμα, κακή ποιότητα κλήσεων και πρόχειρο σχεδιασμό στα tiles. Και κάτι ακόμα. Επειδή αναφέρει την αυτονομία ως πρόβλημα του Meego, να παραθέσω δοκιμή - όχι μία αυθαίρετη αίσθηση, του gsmarena)

Google, Microsoft, Apple... Choοse a color for your chains.
Link to comment
Share on other sites

Στην ενσωματωση social εφαρμογων καλυτερα να μην συγκρινουμε τα wp με το meego/maemo. Η ενοποίηση που υπαρχει με καθε IM , facebook, skype που ειναι τοσο δεμενη με το λειτουργικο του meego, δεν υπαρχει σε καμια αλλη πλατφορμα. Σστο meego/maemo απλως δηλωνεις online στην κατασταση σου για τα IM στην εφαρμογη του λειτουργικου. Μπορεις να μιλας με την ενσωματωμενη εφαρμογη του κινητου με ολα τα im χωρις να εγκαταστησεις αλλες περιττές εφαρμογες κτλ. Εχεις ενα email client για ολα τα email. Οι επαφες απο τις υπηρεσιες σου σε εναν καταλογο. Ανανεωση πληροφοριων σε καθε επαφη αναλογα με τα προφιλ τους στα κοινονικα δικτυα(ιστοσελιδες, περιοχη, γενεθλια κτλ). Εγω αυτα τα πραγματα που τα εχω συνηθίσει εδω και ενα χρονο στο maemo δεν τα εχω βρει σε αλλη πλατφορμα και η πορεια της nokia και οι επιλογες της μου στερουν τη δυνατοτητα να βρω στο μελλον αντικαταστατη για τη συσκευη μου. Εκτος αν πραγματικα η MS κανει υποχωρησεις και δουμε τις δυνατοτητες του meego στα wp.(με μια ελπιδα για αλλαγη και στο UI...)

 

Μου φαίνεται δεν έχεις δει κάποιο review ενός WP.

Δεν χρειάζεσαι ούτε facebook, ούτε twitter, ούτε MSN. τα έχει όλα στις καρτέλες Επαφές(people hub), Μηνύματα και Καρτέλα Εγώ.

Επίσης να συμπληρώσω στα συν(+) το SkyDrive, ένα cloud της Microsoft που για τη Nokia δίνει 25GB μνήμης δωρεάν.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είμαι σίγουρος. Γιατί, όπως κι εσύ, ξέρω ότι είναι λίγο το Mango δίπλα στο τελευταίο Maemo. Βέβαια δε περιμένω από κανένα ιδιοκτήτη να μου πεί ότι δεν έκανε την καλύτερη επιλογή - ιδιαίτερα αν έχει σκάσει ένα 450άρι σ'αυτή. Ας πρόσεχε. Δε θα βγάλουμε και το μαύρο -> άσπρο για να μη στεναχωρηθεί... Το Mango κάνει λιγότερα από το Maemo κι όχι πολύ καλύτερα.

 

Άρα είναι υποδιαίστερο. Τώρα αν εσένα σου αρκούν τα λίγα, μπράβο σου. Οι υπόλοιποι τί χρωστάμε; Και για να μη παρεξηγούμαστε. Μια χαρά είναι το Mango. Και μέλλον έχει, κι εφαρμογές θα έχει, κι ότι πιο smooth υπάρχει στην αγορά είναι. Αλλά κάποια πράγματα δεν μπορεί να τα κάνει. Ότι εσένα σε ικανοποιούν τα λίγα, δε πάει να πεί ότι μετατρέπονται σε πολλά...

 

(Στο λινκ που ανέβασες για τα πλεονεκτήματα του wp σου διέφυγαν ορισμένα πράγματα. Όπως ότι για το Maemo έχει dislike κάποιες λεπτομέρειες που θα προτιμούσε να ήταν αλλιώς, ένω για το Mango έχει πραγματικά και αντικειμενικά προβλήματα, όπως συνεχείς επανεκκινήσεις, κακό σήμα, κακή ποιότητα κλήσεων και πρόχειρο σχεδιασμό στα tiles. Και κάτι ακόμα. Επειδή αναφέρει την αυτονομία ως πρόβλημα του Meego, να παραθέσω δοκιμή - όχι μία αυθαίρετη αίσθηση, του gsmarena)

μαλλον κατι δε διαβασες καλα...για τις συνεχεις επανεκκινησεις εφταιγε το μοντελο του reviewer καθως δεν εχει παρατηρηθει σε αλλους χρηστες.. η ποιοτητα σηματος δεν ειναι θεμα του OS... μη λεμε ότι να ναι...και στην τελικη δε λεει κανεις εμπιστευτειτε τον α,β,γ χρηστη που εχει μια συσκευη και υποστηριζει την επιλογη του....τα comparisons στο nokiablog τα εκαναν βαλτοι απο την ms δηλαδη??? και οχι στην παρουσα φαση το meego δεν κανει περισσοτερα απο το mango... κανει πολυ λιγοτερα. εκτος και αν στο ''περισσοτερα'' βαζεις την εμφανιση της ωρας σε sleep mode, το rotation των εικονιδιων σε landscape με λιγο πειραγμα κτλ

Edited by bahamut_zero

nokia 3330 - sony ericsson t310 - siemens cx60 - nokia 3250 - nokia n78 - nokia lumia 800 - google nexus 4 - google nexus 5 - google nexus 5X - xiaomi redmi note 4 - xiaomi redmi note 5 - xiaomi mi9t pro - samsung galaxy s21 ultra - samsung galaxy s24 ultra

Link to comment
Share on other sites

Στην ενσωματωση social εφαρμογων καλυτερα να μην συγκρινουμε τα wp με το meego/maemo. Η ενοποίηση που υπαρχει με καθε IM , facebook, skype που ειναι τοσο δεμενη με το λειτουργικο του meego, δεν υπαρχει σε καμια αλλη πλατφορμα. Σστο meego/maemo απλως δηλωνεις online στην κατασταση σου για τα IM στην εφαρμογη του λειτουργικου. Μπορεις να μιλας με την ενσωματωμενη εφαρμογη του κινητου με ολα τα im χωρις να εγκαταστησεις αλλες περιττές εφαρμογες κτλ. Εχεις ενα email client για ολα τα email. Οι επαφες απο τις υπηρεσιες σου σε εναν καταλογο. Ανανεωση πληροφοριων σε καθε επαφη αναλογα με τα προφιλ τους στα κοινονικα δικτυα(ιστοσελιδες, περιοχη, γενεθλια κτλ). Εγω αυτα τα πραγματα που τα εχω συνηθίσει εδω και ενα χρονο στο maemo δεν τα εχω βρει σε αλλη πλατφορμα και η πορεια της nokia και οι επιλογες της μου στερουν τη δυνατοτητα να βρω στο μελλον αντικαταστατη για τη συσκευη μου. Εκτος αν πραγματικα η MS κανει υποχωρησεις και δουμε τις δυνατοτητες του meego στα wp.(με μια ελπιδα για αλλαγη και στο UI...)

 

ολα αυτα που αναφερεις τα κανεις και στο Mango (εκτος του skype που αναμενενουμε σε επομενο Update) με ακομη ομως περισσοτερες δυνατοτητες οπως αμεση προσβαση σε οποιαδηποτε φωτογραφια που καποιος εχει ανεβασει σε fb/twitter κτλ και εντελως ομαλo scrolling

 

 

παντως οτι και να λεμε εμεις εδω τα windows phone παρα τα εκατομμυρια της microsoft για αναπτυξη και διαφημιση μεσα σε ενα χρονο ουτε το 5% δεν εχουν φτασει.το meego απο την αλλη με μια πρωτοπορειακη αλλα πολυ σαμποταρισμενη συσκευη ξεπερασε τις προσδοκιες της νοκια.απο εκει και περα αν εσυ θεωρεις πως το meego δεν εχει email client,ομαλο ui ή οτι το windows phone 7 και το πολυ πρωτοτυπο ui τους(κατι καλο και κακο) θα το κατανοησει ευκολα καποιος ασχετος...

 

οσο για το γιατι το meego ειναι καλυτερο μπορω να βρω αρκετα πραγματα για να σου πω.αυτα τα γελοια που ανεφερες δεν αντιπροσωπευουν ουτε το 1%.αλλα αν δεν κανω λαθος δεν μπορεις να αλλαξεις default search engine(αν ηταν το google δε θα υπηρχε προβλημα).ειμαι σιγουρος οτι οι bing maps δε λειτουργουν στην ελλαδα με φωνητικη καθοδηγηση αλλα σε αλλες χωρες νωμιζω πως πρεπει πατας την οθονη μετα απο καθε οδηγια γιατι αλλιως δε σου λεει φωνητικα την επομενη.δε χρειαζεται να αναφερω το οτι ειναι οnline με οτι συνεπαγεται για χρεωσεις με τα προϊστορικα data plan μας.επισης εχω ακουσει πως δεν μπορεις να βαλεις δικα σου τραγουδια για ηχο κλησης.αυτα ειναι λιγα ενδεικτικα.δεν επιασα καν στο στομα μου το multitasking επειδη μαλλον θα μου πειτε πως ειναι για λιγους η οτι ο τροπος της microsoft(κλεμμενος απο την apple) ειναι καλυτερος για τη μπαταρια(ενω τα live tiles ειναι απολυτως αθωα)

 

το 1% που αναφερεις ειναι αυτα που το 90% των χρηστων χρησιμοποιουν στο κινητο τους

bing search Λογικο ειναι να μην αλλαζει. Και με τις δυνατοτηρες που εχει φυσικα δεν θα το ηθελα. Μερικες δυνατοτητες:

 

Voice: Search without typing using the voice search functionality.

 

Music Search: Find what song is playing by letting you phone "listen" to the music. It not only shows you the name, artist, and album, but even shows you where you can hear or buy it.

 

Bing Vision: You can now use your phone’s camera to look up product information by bringing an object into view. Bing will recognize text and present the option to select words for a search, and instantly return product results if the object has a barcode. Bing Vision can also detect product information from UPC codes, QR Codes and MS Tag as well as cover art for books, CD’s, DVD’Bing Local Scout Goes Hyper Local

(επισης κανει μεταφραση σε κειμενα για ολες τις γλωσσες)

 

Bing Local Scout provides local search results and recommends nearby restaurants, shopping and other activities in an easy to use guide powered by Bing. Whether you’re looking for the best brunch or live music in your area, it's all a tap away. Simply pick a result and you’ll see everything you need to know —where it's located, how to get there, who to call, when it's open, the website, and even ratings and reviews.

 

The results are arranged by:

 

Highlights: Top rated and highly reviewed listings

Eat+Drink: Nearby restaurants

See+Do: Nearby attractions and activities

Shop: Nearby stores

s and video games.

 

 

 

 

Αν θες google search παντως εχει βγαλει η google tile που σε παει στην σελιδα της

οι bing maps δουλευουν σε ελλαδα αλλα ειναι σε greeklish οι οδοι. Σπανια τους χρησιμοποιω. Προτιμω gmaps/nokia drive/nokia maps και το φοβερο navigon

 

ηχους κλησεις μπορεις να βαλεις οτι θες

Edited by rs71
Link to comment
Share on other sites

Ηρεμιστε σε κανενα χρονο θα δουμε τι θα γινει και αν ο elop ειναι βαλτος,οπως και ποσα πραγματα θα κανουνε τα wp και ποσα το meego με 500 εφαρμογες.

Και φυσικα ποιο ειναι αναπηρο.

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...