Jump to content

Samsung Galaxy Y Pro Duos (B5512)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σας καλησπερίζω θερμά από το πρώτο μου πόστ στο εξαιρετικό φόρουμ σας, το οποίο έχω συμβουλευτεί άπειρες φορές πριν την αγορά κάποιου κινητού.

Εξαιρετική η κίνηση της Wind ή της Samsung, δεν ξέρω ποιος ευθύνεται για την πολύ χαμηλή τιμή του Y dual pro.

Πληρώνοντας σήμερα τον μηνιαίο λογαριασμό μου, ρωτώ τον υπάλληλο για την πιθανή άφιξη του Y duos και πριν προλάβω να ολοκληρώσω την ερώτηση μου φέρνει ένα κουτί. Έπαθα πλάκα με την τιμή και το πήρα για 2ο.

Μέχρι στιγμής όλα καλά. Θα χαρώ να βοηθήσω όπως μπορώ σε όποια ερώτηση έχετε.

Κάτι που μου έκανε μεγάλη εντύπωση είναι ότι δεν έχει επιλογή για αυτόματη ρύθμιση της φωτεινότητας της οθόνης μέσω του αισθητήρα φωτός (!!!???)

Επίσης να πω ότι δεν ήταν διαθέσιμο το Υ duos αλλά μόνο Y duos pro. Πάντως μάλλον αυτό θα επέλεγα κυρίως λόγω της εμπρόσθιας κάμερας για βιντεοκλήσεις...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 819
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

με γεια φίλε μου

αν θα μπορούσε κάποιος να μας δώσει κάποια πληροφορία για τη διάρκεια της μπαταρίας το κινητού γιατί είναι σημαντικό για μένα

για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

με γεια φίλε μου

αν θα μπορούσε κάποιος να μας δώσει κάποια πληροφορία για τη διάρκεια της μπαταρίας το κινητού γιατί είναι σημαντικό για μένα

 

Είναι πολύ νωρίς ακόμη για μένα αλλά δείχνει να μπορεί να βγάλει μια ''δύσκολη'' μέρα με wifi και bluetooth ενεργοποιημένα + κάποιες κλήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου εχει βγάλει 3 - 24-ωρα (3 μερες) με μια φόρτηση και 2 sim πανω και ειναι στο 20%! Οχι τοσο πολύ wifi, λιγο BT, καποιες εγκαταστάσεις εφαρμογών, και τηλεφωνικό δύκτιο μονο 2G (όχι 3G) αλλά με αρκετές-πολλές κλείσεις! Τα πάει καλά με την αυτονομία είναι προφανές.. Εχω εφαρμώσει βεβαια ολες τις πρακτικές οικονομίας..

Βεβαια θέλει πιο πολύ μελέτη αλλά καλή την βλέπω (την αυτονομία) ειδικά για android. Νομίζω αυτούς με πιο πολύ data/wifi/3g θα τους βγάζει 2 μερούλες..

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

άρα καλά τα πάει κι από μπαταρία δεδομένου ότι πρόκειται για smartphone

την μια βδομάδα που κρατάει το B7722 μου βέβαια δεν πρόκειται να την φτάσει αλλά δεν γίνεται να τα έχουμε κι όλα.

σας ευχαριστώ και τους δύο

για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

άρα καλά τα πάει κι από μπαταρία δεδομένου ότι πρόκειται για smartphone

την μια βδομάδα που κρατάει το B7722 μου βέβαια δεν πρόκειται να την φτάσει αλλά δεν γίνεται να τα έχουμε κι όλα.

σας ευχαριστώ και τους δύο

Κοίταξε θέλει λίγο πιο πολύ testing το θέμα.. Τώρα που το σκέφτομαι το είχα κλείσει ένα βράδυ οπότε ίσως θα μου κράταγε 2,5 μέρες με την πρώτη φόρτιση.. Θέλω να πώ ας υπολογίζει κάποιος 2 μέρες για να είναι μέσα και αυτά με χρήση τηλεφώνου, γιατί αν το γονατίσει στο wifi και στο internet.. λογικά θα είναι πιο κάτω. Θέλει ένα καλύτερο στατιστικό δείγμα για να αποφανθούμε. Θα επανέλθω στο θέμα μετά από πιο πολλές φορτίσεις (να έχω δέιγμα). Ας μην παραπληροφορώ τον κόσμο άθελά μου :O

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

καποιο νεο για root??

 

ευχαριστω

για rooting δεν υπάρχει τίποτα ακόμα

αλλά έτσι κι αλλιώς είναι πολύ καινούριο το μοντέλο στην αγορά

για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση, πως γίνεται να έχουμε λεξικο-ορθογραφια όταν χρησιμοποιείται το πλήρες πληκτρολόγιο και όχι της οθόνης;

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

για rooting δεν υπάρχει τίποτα ακόμα

αλλά έτσι κι αλλιώς είναι πολύ καινούριο το μοντέλο στην αγορά

 

σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση.

αν υπαρχει καποιο νεο παρακαλω ενιμεροστε κ εμας τους ασχετους :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έγραψε ένα μικρό review στα Αγγλικά.. Εχω ανεβάσει και πραγματικές φωτογραφίες του που νομίζω ειναι αρκετά επεξηγηματικές.

 

Για το review εδώ

http://2.bp.blogspot.com/-og5FkkCL3VM/Tx6oqpgakdI/AAAAAAAAATE/IW80rwhnv1g/s200/galaxyYpro-duos-on.jpghttp://2.bp.blogspot.com/-W8JoffbJlBc/Tx6osTUnaTI/AAAAAAAAATc/lokGlweqQqs/s200/TwoSIMSlots.jpghttp://4.bp.blogspot.com/-ZkOTsBpKZJ4/Tx6ornrlwlI/AAAAAAAAATU/B3D_Ts0DCFY/s200/SIM-managment.jpghttp://3.bp.blogspot.com/-CYhalAZPQ5k/Tx6os7W0O1I/AAAAAAAAATk/q_5G3ywkAyc/s200/video-call.jpg

 

Θα το ενημερώσω αφού έχω πιο καλή άποψη για το κινητό και μόλις βρώ χρόνο και θα ανεβάσω μερικά δείγματα από την φωτογραφική μηχανή του (που όμως δεν λέει πολλά). Συγνώμη για τα μέτρια Αγγλικά μου :O

Edited by keysmith
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση, πως γίνεται να έχουμε λεξικο-ορθογραφια όταν χρησιμοποιείται το πλήρες πληκτρολόγιο και όχι της οθόνης;

 

Πολύ καλή ερώτηση!

Μάλλον όμως δεν μπορούμε.

Σήμερα το εκδικήθηκα σε χρήση. Με 2 sim ενεργοποιημένες σε 3G από τις 8 η ώρα το πρωί, BT on με hands free συνεχώς, wifi αρκετές ώρες, εντοπισμός θέσης ενεργοποιημένος, φωτισμός οθόνης στο 1/3 περίπου, πολύ ''πασπάτεμα'' όλη μέρα,(καινούριο μου καλάθι...)

Αποτέλεσμα: Δείχνει system battery level 82% 10 η ώρα το βράδυ. Δεν είναι δυνατόν!! Πρέπει να είναι χαλασμένο:lol: Έχει και τα καλά της η μέτρια οθόνη με την οποία είναι εφοδιασμένο το κινητάκι που πηγαίνει σφαίρα σε βασικές εφαρμογές.

Η οθόνη επίσης δεν είναι multi toutch αλλά τι με νοιάζει?? Με την τιμή που έχει αυτό το τηλέφωνο το χαρακτηρίζω ευκαιρία κι ας έχει μικρο-ελλείψεις αφού κατά τα άλλα η οθόνη έχει πολύ ωραία απόκριση-ευαισθησία όπως επίσης και το οπτικό track pad.

Με χαλάει λίγο το ότι δεν έχει αυτόματη φωτεινότητα στην οθόνη αλλά είπαμε...

Super χαρακτηριστικό είναι πως μπορούμε να έχουμε διαφορετικό φόντο για κάθε sim. Δηλαδή με το που αλλάζουμε με το πλήκτρο επιλογής, την sim αλλάζει άμεσα και το φόντο.

Δεν το περίμενα αλλά προβιβάστηκε από δεύτερη συσκευή, σε πρώτη, παίρνοντας την θέση απ' το galaxy s i9000 (Ακούγεται υπερβολή αλλά είναι καθαρά θέμα πρακτικότητας και όχι δυνατοτήτων στην περίπτωση μου)

Edited by JohnDoe954
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Φίλε μου επειδή σκέφτομαι να κάνω και εγώ ακριβώς αυτήν τη μετάβαση. Να σε ρωτήσω κάποια βασικά προγράμματα αν δουλεύουν:

 

1) Skype με ή χωρίς βιντεοκλήση

 

2) Κάποιο Navigation εκ των: Sygic, iGo;

 

Με το που απαντάς μπαίνω στο πρώτο Wind Store που θα βρω μπροστά μου και θα το πάρω...:)

Don't ask, what your country can do for you!

Ask what you, can do for your country!

Link to comment
Share on other sites

@gnikolai

1)Το Skype δουλεύει χωρίς βιντεοκλήση. Μόνο ήχο. Μόλις το δοκίμασα.

2) Κάποιο Navigation εκ των: Sygic, iGo δεν ξέρω αλλά δεν βλέπω κάποιον λόγο για να μην δουλεύουν.

Μόλις δοκίμασα το copilot και δουλεύει, αν και δεν προτείνω την χρήση προγραμμάτων πλοήγησης γιατί η οθόνη δεν προσφέρεται λόγω πολύ μικρού μεγέθους κυρίως.

Να συνεχίσω λέγοντας για την μπαταρία που τώρα βρίσκεται στο 56% από εχθές το πρωί που βγήκε από την φόρτιση, χωρίς να κλείσω καθόλου το ΒΤ, και το wifi έκλεισε για λίγες ώρες σήμερα. (Μόνο που το σύνδεσα για περίπου 10 λεπτά σήμερα και 5 χθες για μεταφορά αρχείων στο pc, οπότε πήρε και λίγο ρεύμα συνάμα)

Φίλε, να το πάρεις αρκεί να είσαι συνειδητοποιημένος και να μην περιμένεις να κάνεις ό,τι κάνεις με το i9000

Ελπίζω να βοήθησα...

Edited by JohnDoe954
σημεία στίξης
Link to comment
Share on other sites

Κι όμως έχει νόημα να έχεις navgation αν και δεν θα είναι η καλύτερη εμπειρία, αλλά στην ανάγκη κάποτε θα σε σώσει είναι διαπιστωμένο.

Κατ αρχήν έχει την ανάλυση και το μέγεθος της οθόνης του mini X10 (του παλιού) και άρα θα υπάρχουν πρόγράμματα που τρέχουν και σε αυτό.

Δοκίμασα ένα πρόγραμμα το navigon σε.. «δοκιμαστική έκδοση» αλλα αν και ήταν για mini (δοκιμασμένο και καλά) στο y pro δεν έπαιζε. Πριν καλά καλά φορτώσει και σε πετούσε έξω. Το ψάχνω το θέμα αλλα όχι με ζήλο, αν βρείτε μια καλή λύση θα την υιοθετήσω μαλλον.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Είναι απίστευτα χρήσιμο ένα πρόγραμμα πλοήγησης όντως. Κατά σύμπτωση σήμερα μου χρειάστηκε και πολύ απλά έβγαλα το S απ' την τσέπη και με πήγε εκεί που ήθελα και μάλιστα χωρίς να το κοιτάζω. Το τηλέφωνο ήταν στην τσέπη και άκουγα τις οδηγίες απ' ευθείας στο κράνος μου, μέσω ΒΤ.
Link to comment
Share on other sites

Ο Aura, Sygic δουλεύει κανονικά απλά η κάτω μπάρα πιάνει πολύ χώρο στην οθόνη!

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

το πρώτο Navigation σε κινητό το είχα σε ΝΟΚΙΑ 6600. Ήταν το ΤομΤομ και το είχα για 2 χρόνια το καιρό που έμενα Γερμανία. Ήταν απλά ΑΨΟΓΟ!!! Οπότε οι 2.6 ίντσες μπορεί να είναι κάπως στην αρχική μετάβαση από το Galaxy S σε Galaxy Y αλλά και πάλι... Ας δουλεύει έστω το Sygic Και είμαστε κομπλε...

 

Τώρα για το Skype ευελπιστώ ότι σύντομα θα προκύψει κάποια συμβατή αναβάθμιση. Ελπίζω το Σάββατο να το αγοράσω λοιπόν...

Don't ask, what your country can do for you!

Ask what you, can do for your country!

Link to comment
Share on other sites

Ο Aura, Sygic δουλεύει κανονικά απλά η κάτω μπάρα πιάνει πολύ χώρο στην οθόνη!

πολύ ενδιαφέρον γιατί είνια καλό το aura!

για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

Κανένα νεότερο για εμάς που ακόμα περιμένουμε για την ημερομηνία άφιξης και την τιμή του Samsung Galaxy Y Duos ??????

(τυχεράκηδες εσείς το αγοράσατε Galaxy Y Pro Duos... εμείς πότε το άλλο?????)

Edited by George1966
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα ένα πρόγραμμα το navigon σε.. «δοκιμαστική έκδοση» αλλα αν και ήταν για mini (δοκιμασμένο και καλά) στο y pro δεν έπαιζε. Πριν καλά καλά φορτώσει και σε πετούσε έξω. Το ψάχνω το θέμα αλλα όχι με ζήλο, αν βρείτε μια καλή λύση θα την υιοθετήσω μαλλον.

Η αναλυση οθονης που γραφει εδω στο φορουμ ειναι λαθος. Η πραγματικη αναλυση για το Samsung Galaxy Y Pro Duos ειναι 400 x 240 pixels http://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_y_pro_duos-4371.php . Γι αυτο δεν σου δουλευε το navigon φιλε μου. Και αυτο να ξερετε θα φερει ιδιαιτερο προβλημα στις εφαρμογες με αυτη την αναλυση και οι πιο πολλες θα εχουν ασυμβατοτητα γιατι γι αυτην την αναλυση δεν γραφονται προγραμματα απ οτι ξερω. Πολυ Καλυτερα να ειχε 320 επι 240 ειναι διαδεδομενη αυτη η αναλυση. Καλυτερα το απλο Samsung Galaxy Y Pro B5510 προτιμηστε αν θελετε πληκτρολογιο, που εχει 320 x 240 pixels και ετσι πολυ μεγαλυτερη συμβατοτητα προγραμματων.

Edited by aby
Link to comment
Share on other sites

Η αναλυση οθονης που γραφει εδω στο φορουμ ειναι λαθος. Η πραγματικη αναλυση για το Samsung Galaxy Y Pro Duos ειναι 400 x 240 pixels http://www.gsmarena.com/samsung_gala..._duos-4371.php . Γι αυτο δεν σου δουλευε το navigon φιλε μου. Και αυτο να ξερετε θα φερει ιδιαιτερο προβλημα στις εφαρμογες με αυτη την αναλυση και οι πιο πολλες θα εχουν ασυμβατοτητα γιατι γι αυτην την αναλυση δεν γραφονται προγραμματα απ οτι ξερω. Πολυ Καλυτερα να ειχε 320 επι 240 ειναι διαδεδομενη αυτη η αναλυση. Καλυτερα το απλο Samsung Galaxy Y Pro B5510 προτιμηστε αν θελετε πληκτρολογιο, που εχει 320 x 240 pixels και ετσι πολυ μεγαλυτερη συμβατοτητα προγραμματων.

Sorry φίλε αλλά λάθος λέει το gsmarena. Ολες οι οθόνες είναι ή 4:3, ή 16:9. Δεν υπάρχει 4:3 οθόνη και να είναι 400:240, κάνε τον υπολογισμό μονο σου. ειναι ακριβώς ίδια με το pro 1, και είναι 320Χ240 (4:3). Εχει και ΑΛΛΑ λάθη το gsmarena όπως ή RAM του που είναι 289 ενώ αυτό λέει 384mb.

http://3.bp.blogspot.com/-3NovHbYcDWU/Tx6oprXjcbI/AAAAAAAAAS4/9SwTK_YmzfM/s1600/freeRAM.jpg

Μην θεωρείς δεδομένο ότι, οτι λεει το gsmarena είναι και σωστό.

Αν δεν πιστευεις εμενα που το έχω ότι ειναι 320Χ240 δες το αλλο σοβαρό site το phonearena τι λέει για την οθόνη..

Edited by keysmith
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια βοήθεια. Πήρα το galaxy y πριν 2 μέρες και φόρτωσα το sygic για να το δοκιμάσω. Το πήρα λοιπόν σήμερα μαζί μου... Να πω ότι έχω και ένα ΝΟΚΙΑ 5800 στο οποίο έχω το garmin. Για να τα συγκρίνω λοιπόν τα φόρτωσα και τα δύο, κλειδώσανε και τα δύο σε δευτερόλεπτα, όλα καλά. Με το που πιάνω όμως στα χέρια μου το galaxy για να δώσω προορισμό παρατήρησα ότι έχασε το σήμα gps (?????) Δε δίνω σημασία, το αφήνω και ξανακλειδώνει αμέσως. Μετά από λίγο όμως ξανά με το που το πιάνω στα χέρια μου χάνει το σήμα... Το ΝΟΚΙΑ πάλι ότι και να του κάνω δεν καταλαβαίνει τίποτα, σήμα κομπλέ. Μετά το άφησα πάνω στα πόδια μου και ξαναχάνει το σήμα... Είναι τόσο ευαίσθητος ο πομποδέκτης gps και με το που το πιάνεις κάνει "παράσιτα"; Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος αυτό ή το έπαθα μόνο εγώ;
I believe that if life gives you lemons, you should make lemonade... And try to find somebody whose life has given them vodka, and have a party.
Link to comment
Share on other sites

Το πηρα και εγω σημερα στην γυναικα δωρο...εγω δεν μπορω με τα κουμπακια..

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Y Pro Duos (B5512)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...