Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S II


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημερα παιδια...ειμαι νεος στο forum και αρχαριος με τα λογισμικα των κινητων.την παρασκευη μου ηρθε η ενημερωση για την αναβαθμιση στο android 4.0.3 ενω περασε κανονικα απο εκεινη την στιγμη μου εχει χαθει το σημα στο κινητο (vodafone) σε σημεια οπου παλια ειχα τελειο σημα και ετσι ουσιαστικα δεν ειναι πια κινητο τηλεφωνο...μπορει καποιος να με βοηθησει τι πρεπει να κανω;

ευχαριστω εκ των προτερων...

το κινητο μου ειναι samsung galaxy s 2.

 

Δηλαδή εννοείς ότι δεν έχεις πια καθόλου σήμα;

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

εχω σε ελαχιστα σημεια σημα και αυτο μια γραμμη, σε σημεια πχ στο σπιτι μου ή στη δουλεια μου που ειχα full σημα τωρα δεν εχω καθολου,στο αμαξι δε μπορω να μιλησω γιατι συνεχεια πεφτει...
Link to comment
Share on other sites

Το σιγουρο ειναι οτι το wifi, αργει να ανοιξει σε σχεση με την gingerbread.

θυμαμαι οταν το πατουσα να ανοιξει, ανοιγε σε ενα δευτερολεπτο.

 

δεν βλεπω καποιο προβλημα τετοιο σ'εμενα.

Link to comment
Share on other sites

Tο προβλημα με την καθυστερηση στο ανοιγμα του wifi είναι ολοφάνερο δυστυχώς.

Βρήκα και άλλο απαράδεκτο bug , εκτός αν το έχει κανει επίτηδες και αυτό η samsung. Στο mobile networks έχω μόνιμα GSM το Network mode για εξοικονομηση μπαταρίας. Δεν έχω ουτως η αλλως data plan οπότε δεν με ενδιαφέρει. Όταν όμως θελω να κανω video κληση το network mode πρεπει να το βαλω στο auto. Παλιότερα αυτό έκανα και δουλευε μια χαρα. Τώρα οι τραγελαφικοί της samsung σε κάθε αλλαγή στο network mode έχουν βάλει αυτόματα να ανοιγει και το data ! Οπότε κάθε φορά που θέλω video κλήση πρέπει να πληρώνω ένα ευρώ στην cosmote χωρίς λόγο. Με έχει απογοητευσει οσο δεν παει άλλο η samsung με το ICS.

Edited by ackel
Link to comment
Share on other sites

Ειναι λιγες μερες που εχω στα χερια μου το κινητο και ειχα στο μυαλο μου να μην στησω καθολου την μαμα gb και να κανω κατευθειαν αναβαθμιση. Με αυτα που διαβαζω ομως και απο την στιγμη που με την gb το κινητο ειναι ΑΨΟΓΟ μαλλον θα το αφησω ετσι προς το παρον.
Link to comment
Share on other sites

Επρεπε να κανεις και μετα reset. To μετα ειναι πιο σημαντικο...

 

Εκανα και μετα tyxerakia..να δοκιμασω να την ξαναπερασω και περα απο το hard reset να κανω και τα wipes;

Link to comment
Share on other sites

Εκανα και μετα tyxerakia..να δοκιμασω να την ξαναπερασω και περα απο το hard reset να κανω και τα wipes;

 

Στο hard reset δεν σβήνονται τα wipes?

Και αν επιτρέπεται αλήθεια, τι ακριβώς είναι?

Link to comment
Share on other sites

Στον Οδηγό επιβίωσης για νέους χρήστες Android θα βρείτε ορολογία του Android.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εκανα hard reset πριν την περασω και αμεσως μετα που την περασα. περαστηκε μεσω kies.

πιο γρηγορος ο broswer στο ιντερνετ ,λιγο καλυτερο wifi.Το μονο μειον ειναι οτι η μπαρα στις επαφες ειναι στα αγγλικα και οταν την πατας δεν κανει τιποτα , σε ξαναγυρναει πισω στην αρχη .Να δουμε ποτε η samsung θα κανει μια ολοκληρωμενη αναβαθμιση!!!Ειπαρχει τροπος να διορθωθει αυτο το σφαλμα????

Link to comment
Share on other sites

Wipes είναι η διαγραφή της cache και της dalvik cache.

Νόμιζα ότι δεν ήξερες τι είναι η cache/dalvik cache και όχι τα wipes.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Wipes είναι η διαγραφή της cache και της dalvik cache.

Νόμιζα ότι δεν ήξερες τι είναι η cache/dalvik cache και όχι τα wipes.

 

Μπορεις να μου πεις συνοπτικα τι είναι η "dalvik cache"?

 

EDIT: Dalvik Cache: Εγγράψιμη μνήμη η οποία περιέχει τον κώδικα όλων των εφαρμογών σε μορφή bytecode. Έχοντας την πληροφορία αυτή στην cache οι εφαρμογές φορτώνουν πιο γρήγορα και αποδίδουν καλύτερα.

 

Τώρα το διάβασα.

Αυτό χρειάζεται να το κάνουμε φορμάτ πριν και μετά την εγκατάσταση νεας εκδοσης?

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται να κάνεις factory reset (επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων) πριν και μετά την εγκατάσταση μιας ROM ώστε να καθαρίσει καλά το κινητό απ' όλα και να "κάτσει" καλά το λειτουργικό.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται να κάνεις factory reset (επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων) πριν και μετά την εγκατάσταση μιας ROM ώστε να καθαρίσει καλά το κινητό απ' όλα και να "κάτσει" καλά το λειτουργικό.

 

Εγώ πριν και μετά την εγκατάσταση της ICS συγκεκριμένα, έκανα επαναφορά ρυθμίσεων και φορμάτ εσωτερικής μνήμης.

Με αυτό που έκανα, διαγράφηκε η cache και dalvik cache? Γιατι νομιζω πως με το φορματ της εσωτερικης μνημης, διαφραφεται το cache, το αλλο που λες, δεν το ξερω/ηξερα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, διαγράφονται. Αν κάτι δεν σου πάει καλά δοκίμασε να την ξαναπεράσεις κάνοντας πάλι factory reset πριν και μετά (αν θες κάνε και wipes... έτσι για την σιγουριά). Μπορεί να μην πήγε κάτι καλά με το φλασάρισμα... συμβαίνει καμιά φορά.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, διαγράφονται. Αν κάτι δεν σου πάει καλά δοκίμασε να την ξαναπεράσεις κάνοντας πάλι factory reset πριν και μετά (αν θες κάνε και wipes... έτσι για την σιγουριά). Μπορεί να μην πήγε κάτι καλά με το φλασάρισμα... συμβαίνει καμιά φορά.

 

Wipes πως κάνεις/γίνονται?

Κάνοντας και τα wipes, περνιέται πιο καθαρά που λεμε το λογισμικό το καινούργιο?

Link to comment
Share on other sites

Μπες στο Recovery (Home - Volume Up - Power) και θα βρεις το wipe cache και στο μενού advance θα βρεις το wipe dalvik cache (αν έχεις περάσει CWM Recovery). Τα επιλέγεις και όταν σου ζητήσει επιβεβαίωση επιλέγεις να κάνεις τα wipes.

Όσο πιο καλά το καθαρίσεις τόσες περισσότερες πιθανότητες έχεις να "κάτσει" σωστά το λειτουργικό.

 

Επειδή θα έχουμε κουράσει τους υπόλοιπους με πράγματα που έχουν υποθεί πολλές φορές και το κάναμε λίγο chat αν χρειαστείς κάτι άλλο στείλε μου PM.

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Wipes πως κάνεις/γίνονται?

Κάνοντας και τα wipes, περνιέται πιο καθαρά που λεμε το λογισμικό το καινούργιο?

Aφου οπως καταλαβαινω δεν εχεις ρουταρει τη συσκευη σου για να εχεις διαφορετικο recovery,κανε επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων (τσεκαρισε και την διαμορφωση της εσωτερικης sd) πριν και μετα το φλασαρισμα και θα εισαι οκ.Οπως σου ειπε και ο Νικος (Superuser),τυχαινει καμια φορα να μην κατσει καλα η ρομ,οποτε οταν βλεπουμε καποιες δισλειτουργειες την ξαναπερναμε και τελειωνουμε Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω χάσει επεισόδια , είχα βάλει πρίν 20 μέρες την LPS . Μήπως έχει βγει κάτι καλύτερο?

 

 

Ευχαριστώ και καλό μήνα

 

Έχουν βγει LP7 και LP9. Πηγα από LPS σε LP7 αλλά δεν είδα κάποια διαφορά σε απόδοση - αξιοπιστία κλπ. φαντάζομαι ούτε η LP9 θα έχει κάτι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Η lp9 εχει ενα προβλημα στον κερνελ και προκαλει bsod.δε προτεινω...νομιζω τη κατεβασε και η σαμσουνγκ απο τους σερβερς .ετοιμαζουν 4.0.4 για sgsii...
Link to comment
Share on other sites

Η lp9 εχει ενα προβλημα στον κερνελ και προκαλει bsod.δε προτεινω...νομιζω τη κατεβασε και η σαμσουνγκ απο τους σερβερς .ετοιμαζουν 4.0.4 για sgsii...

 

Αν οντως ισχυει κατι τετοιο, μακαρι να βγει κ να ειναι λιγαλι πιο διαφορετικη.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα μολις κατεβασα την Πολωνικη LP9 και τυχαια μπαινω και διαβαζω για το προβλημα του kernel. Διασταυρωμενο, οτι υπαρχει όντως προβλημα; Δεν εχει κατεβει παντως απο το sammobile. Tην εχει βαλει κανεις αλλος;
Link to comment
Share on other sites

Η lp9 έχει θέμα με τον κέρνελ, αν όμως αλλάξεις κερνελ και βάλεις έναν από τους custom.neak,siah,speedmod μια χαρά δουλεύει! Βέβαια δεν έχει να δείξει κάτι διαφορετικό από την lp8 οπότε δε θεωρώ ότι αξίζει το μπέρδεμα.
noikia 5130-nokia3210-ericsson T28-ericsson T39m-nokia7210-Eten m500-MioA701-Omnia i900-HTC Diamond2-HTCDesire-HtcDesireHD-HtcSensation-Iphone4-Samsung GalaxyS2-Samsung Galaxy S3-Samsung Galaxy Note 2-Samsung Galaxy Note3-Meizu pro 5-Samsung Galaxy Note 4
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...