Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S II


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά βοήθεια γιατί είμαι στα πρόθυρα να το σπάσω.

 

Έβαλα την Nordic 4.1.2, έκανα και root, όλα καλά.

Άρχισα να βάζω εφαρμογές, όλα και πάλι καλά.

Κάποια στιγμή μετά από ένα reboot, άρχισε ένα περίεργο φαινόμενο. Όταν αλλάζω σελίδα, είτε στο home screen είτε μέσα στις εφαρμογές, το κινητό"δαιμονίζεται" και μου μιλάει Σκανδιναβικά.

Κάτι σαν "Page @#%@#%@#" καταλαβαίνω να λέει.

Έψαξα παντού στις ρυθμίσεις και δεν βρίσκω τίποτα.

Είμαι στα πρόθυρα να ξαναβάλω firmware.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βοήθεια γιατί είμαι στα πρόθυρα να το σπάσω.

 

Έβαλα την Nordic 4.1.2, έκανα και root, όλα καλά.

Άρχισα να βάζω εφαρμογές, όλα και πάλι καλά.

Κάποια στιγμή μετά από ένα reboot, άρχισε ένα περίεργο φαινόμενο. Όταν αλλάζω σελίδα, είτε στο home screen είτε μέσα στις εφαρμογές, το κινητό"δαιμονίζεται" και μου μιλάει Σκανδιναβικά.

Κάτι σαν "Page @#%@#%@#" καταλαβαίνω να λέει.

Έψαξα παντού στις ρυθμίσεις και δεν βρίσκω τίποτα.

Είμαι στα πρόθυρα να ξαναβάλω firmware.

 

Μην αλλαξεις ρομ, πατα δυο φορες το home button και απενεργοποιησε το driving mode

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Ήταν η πρώτη μου σκέψη, αλλά είναι ήδη απενεργοποιημένο.

 

Πήγα να "πειράξω" το talkback, Μου κόλησε, έκανα επανεκκίνηση, και τώρα που μιλάει ελληνικά, αλλά

 

,,,

 

Δεν μπορεώ να "σύρω" το δάχτυλο σε τίποτα. Δεν αλλάζουν ούτε σελίδες ούτε μπορώ να κάνω scroll Πουθενά... ααααααααααααααα

 

 

Υ.Γ. Το βρήκα πως να απενεργοποιήσω το talkback ok. Αλλά πάλι μου μιλάει νορβηγικά κατά το scrolling των σελίδων. Και ΔΕΝ είναι το driving mode, το είδα είναι απενεργοποιημένο.

Το πρόβλημα παραμένει

 

Υ.γ.2 Απεγκατεστησα το Greenify και ξαφνικα η φωνη που μιλαει εγινε γυναικεια και σε καθαρα αγγλικα λεγοντας πχ "Page three of seven".

Κανω reboot, και ξαναγυρισα σε ακαταλαβιστικα.

Μηπως το greenify μου κανε καμια ζημια?

 

Υ.Γ.3 Είπα να δοκιμάσω shutdown, να το αφήσω 3-4 λεπτά και μετά πάλι reboot. Αυτό φαίνεται να έπιασε. Δεν ακούγεται πλέον το Νορβηγικό ρομπότ. Είχε κανείς άλλος πρόβλημα με το Greenify?

Edited by alnotas
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Μην αλλαξεις ρομ, πατα δυο φορες το home button και απενεργοποιησε το driving mode

Μπορεις να απενεργοποιησεις το driving mode που το ανοιγει οταν πατας δυο φορες το home button?

Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι σε ενα παλιο θεμα που συζητουσαμε πριν καιρο, την διαδικασια του Firmware upgrade and initialization μεσω Kies, που ξαφνικα μας εδινε το μηνυμα οτι "η συσκευη δεν υποστηριζεται". Σημερα που ανοιξα το Kies, εκανε μια αρκετα μεγαλη αναβαθμιση και πλεον η διαδικασια δουλευει κανονικα! :)

Θυμιζω την χρησιμοτητα της από το σχετικο post του Tyxerakia στο ιδιο thread http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4424560#post4424560

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι σε ενα παλιο θεμα που συζητουσαμε πριν καιρο, την διαδικασια του Firmware upgrade and initialization μεσω Kies, που ξαφνικα μας εδινε το μηνυμα οτι "η συσκευη δεν υποστηριζεται". Σημερα που ανοιξα το Kies, εκανε μια αρκετα μεγαλη αναβαθμιση και πλεον η διαδικασια δουλευει κανονικα! :)

Θυμιζω την χρησιμοτητα της από το σχετικο post του Tyxerakia στο ιδιο thread http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4424560#post4424560

 

οντως, λειτουργει πλεον.

εμενα γραφει αλλο σειριακο αριθμο στις ρυθμισεις, και αλλο κατω απο τη μπαταρια. ολων ετσι ειναι; δεχτηκε τον αριθμο που ειναι κατω απο τη μπαταρια ως σωστο.

Link to comment
Share on other sites

και μένα δέχτηκε αυτόν που ήταν κάτω απο την μπαταρία και όχι μέσα απο τις ρυθμίσεις. Το δικό μου ειναι unbranded ελληνικό
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα. μου ηρθε το update σε 4.1.2 πριν 2 βδομαδες περιπου. Εχω να πω το εξης. Το keyboard που ειχα στην 4.0.4 δεν συγκρινεται με αυτο στη 4.1.2. Με το πληκτρολογιο της 4.1.2 κουραζομαι να γραψω πλεον! πολυ μικρα τα πληκτρα! Ψαχνω να βρω το παλιο αλλα δε μπορεσω καπου να το βρω. Εχεις κανενας υποψην του κατι?

 

Επισης τα mp3 που ειχα τωρα δεν φαινονται στη λιστα στον Player.....

Επισκευτειτε την virtual πόλη μου και βοηθηστε στην εξελλιξη της!

http://thesschester.myminicity.com/

και

http://thesschester.myminicity.com/ind

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα. μου ηρθε το update σε 4.1.2 πριν 2 βδομαδες περιπου. Εχω να πω το εξης. Το keyboard που ειχα στην 4.0.4 δεν συγκρινεται με αυτο στη 4.1.2. Με το πληκτρολογιο της 4.1.2 κουραζομαι να γραψω πλεον! πολυ μικρα τα πληκτρα! Ψαχνω να βρω το παλιο αλλα δε μπορεσω καπου να το βρω. Εχεις κανενας υποψην του κατι?

 

Επισης τα mp3 που ειχα τωρα δεν φαινονται στη λιστα στον Player.....

 

Προσωπικα χρησιμοποιω το Go Keyboard... Πανεμορφο και με κανονικου μεγεθους πληκτρα...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ήταν η πρώτη μου σκέψη, αλλά είναι ήδη απενεργοποιημένο.

Πήγα να "πειράξω" το talkback, Μου κόλησε, έκανα επανεκκίνηση, και τώρα που μιλάει ελληνικά, αλλά

,,,

Δεν μπορεώ να "σύρω" το δάχτυλο σε τίποτα. Δεν αλλάζουν ούτε σελίδες ούτε μπορώ να κάνω scroll Πουθενά... ααααααααααααααα

 

Υ.Γ. Το βρήκα πως να απενεργοποιήσω το talkback ok. Αλλά πάλι μου μιλάει νορβηγικά κατά το scrolling των σελίδων. Και ΔΕΝ είναι το driving mode, το είδα είναι απενεργοποιημένο.

Το πρόβλημα παραμένει

Υ.γ.2 Απεγκατεστησα το Greenify και ξαφνικα η φωνη που μιλαει εγινε γυναικεια και σε καθαρα αγγλικα λεγοντας πχ "Page three of seven".

Κανω reboot, και ξαναγυρισα σε ακαταλαβιστικα.

Μηπως το greenify μου κανε καμια ζημια?

Υ.Γ.3 Είπα να δοκιμάσω shutdown, να το αφήσω 3-4 λεπτά και μετά πάλι reboot. Αυτό φαίνεται να έπιασε. Δεν ακούγεται πλέον το Νορβηγικό ρομπότ. Είχε κανείς άλλος πρόβλημα με το Greenify?

 

Τελικά κακώς κατηγόρησα το Greenify. To πρόβλημα προκύπτει βάζοντας εφαρμογές που βγάζουν notifications στην οθόνη για χαμένες κλήσεις, sms, κτλ. Αναπαράγεται μέχρι στιγμής με 2 εφαρμογές, το NoLed και το iLed. Εψαξα και βγήκα ότι υφίσταται τουλάχιστον από Δεκέμβριο του 2012.

Τι γράφουν από την NoLed γιαυτό:

 

Q: When I pinch the home screen to add an extra page, the phone speaks to me and says "Home screen edit page open". When I go back to the main home screen it then says "Work space 1 of 2". The "TalkBack" setting is set to off. Any advice?

A: It's a bug with the newer firmwares from Samsung that affect the Galaxy series. The bug manifests when you enable any play store app in Accessibility.

There are two known workarounds for this problem at the moment:

 

Disable TTS: Go to Android settings > Apps (Applications) > Move to the "All" tab > Disable both "Google Text-to-speech engine" and "Samsung TTS" by first clicking on them, then click on "Disable".

You can change the buggy Samsung launcher by using another one from the Play Store. For example, Nova Launcher, Go Launcher, etc. These launchers will not exhibit this bug.

 

http://www.devasque.com/noled/FAQ.php#21

Link to comment
Share on other sites

Παντως που κ που κανει κατι λαγκ η xwlss. Πχ απο σερφαρισμα να πατησεις home button κ αλλα τετοια μικρα κολληματακια...δεν ξερω αν συμβαινει κ σε αλλους.
Link to comment
Share on other sites

Παντως που κ που κανει κατι λαγκ η xwlss. Πχ απο σερφαρισμα να πατησεις home button κ αλλα τετοια μικρα κολληματακια...δεν ξερω αν συμβαινει κ σε αλλους.

 

Δεν κανει λαγκ η lss. Ολες κανουν, ειτε το παραδεχομαστε ειτε οχι... Σε αλλες περιπτωσεις περισσοτερο, σε αλλες λιγοτερο...

Δεν εχω χρησιμοποιησει αλλο Android κινητο (πριν ειχα το HD2 με Android, αλλα αυτο δεν μετραει!) αλλα πιστευω οτι ειναι καθαρα θεμα Samsung... Την ιδια ακριβως "συμπεριφορα" (lags) ειχε κι ενα S3 που επεσε προσφατα στα χερια μου...

Και απ'οτι διαβαζω στα reviews, το S4 εχει τα ιδια συμπτωματα... Δυστυχως...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν κανει λαγκ η lss. Ολες κανουν, ειτε το παραδεχομαστε ειτε οχι... Σε αλλες περιπτωσεις περισσοτερο, σε αλλες λιγοτερο...

Δεν εχω χρησιμοποιησει αλλο Android κινητο (πριν ειχα το HD2 με Android, αλλα αυτο δεν μετραει!) αλλα πιστευω οτι ειναι καθαρα θεμα Samsung... Την ιδια ακριβως "συμπεριφορα" (lags) ειχε κι ενα S3 που επεσε προσφατα στα χερια μου...

Και απ'οτι διαβαζω στα reviews, το S4 εχει τα ιδια συμπτωματα... Δυστυχως...

 

Τελικα καποια μικρολαγκ που αναφερω κτλ...εμενα προσωπικα μου τα κανει επειδη εχω καρτα μνημης...

την εβγαλα και οντως δεν κανει εκεινα που εκανε...:)

Link to comment
Share on other sites

Τελικα καποια μικρολαγκ που αναφερω κτλ...εμενα προσωπικα μου τα κανει επειδη εχω καρτα μνημης...

την εβγαλα και οντως δεν κανει εκεινα που εκανε...:)

 

Η αληθεια ειναι οτι εχω κι εγω καρτα μνημης... Επισης η αληθεια ειναι, οτι δυστυχως, οσα της σειρας Galaxy και να εχουν πεσει στα χερια μου, λαγκαρουν (γενικα μιλαω). Εξαιρεση αποτελει ενα Note2 το οποιο δεν κολλησε οσο το σκαλιζα, αλλα και παλι δεν ειμαι σιγουρος τι γινεται μετα απο καθημερινη χρηση...

 

Η εμπειρια η δικη μου σε αυτο το θεμα λεει οτι λαγκαρουν κατα το ανοιγμα/κλεισιμο μιας εφαρμογης ή των data/wifi... Οχι οτι γινεται συνεχεια, μην παρεξηγηθω!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια με την δυνατοτητα που ξαναβαλανε στο samsung kies εβαλα το serial no του κινητου μου και μου εβγαλε το παρακατω:

http://s24.postimg.org/fblpcxbgl/My_samsung_galaxy_s2_original_rom.jpg

αυτο δεν σημαινει οτι το κινητο αρχικα ειχε αυτην "XWLP7 (3 Απριλίου 2012) 4.0.3 Eλληνικό firmware. (κωδικός: samfirmware.com). Sales code EUR." την εκδοση android?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια με την δυνατοτητα που ξαναβαλανε στο samsung kies εβαλα το serial no του κινητου μου και μου εβγαλε το παρακατω:

http://s24.postimg.org/fblpcxbgl/My_samsung_galaxy_s2_original_rom.jpg

αυτο δεν σημαινει οτι το κινητο αρχικα ειχε αυτην "XWLP7 (3 Απριλίου 2012) 4.0.3 Eλληνικό firmware. (κωδικός: samfirmware.com). Sales code EUR." την εκδοση android?

 

Ναι :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Και με αυτην την διαδικασια, αν εχεις πχ nordic xwlss με csc nee, κανοντας αυτο, σου γυρναει αυτοματα και το csc σε αυτο που ειχες οταν πρωτοπηρες το κινητο? πχ σε εμενα EUR?:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως! Μια πολυ χρησιμη δυνατοτητα από το kies....

 

Το θεμα ειναι οτι ειναι KIES.

Πολλα σκαλωματα και κολληματα και γενικα πολυ κακο προγραμμα....

Link to comment
Share on other sites

Κι ομως τo KIES χρησιμοποιει τον ιδιο μηχανισμο με το ODIN απλα με ενα πιο "φιλικο" για τον μεσο χρηστη, interface. Anyway, ασχετα αν αρεσει το προγραμμα η οχι, η επαναφορα της αρχικοποιησης ειναι μια καλη ειδηση για πολλους...

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Κι ομως τo KIES χρησιμοποιει τον ιδιο μηχανισμο με το ODIN απλα με ενα πιο "φιλικο" για τον μεσο χρηστη, interface. Anyway, ασχετα αν αρεσει το προγραμμα η οχι, η επαναφορα της αρχικοποιησης ειναι μια καλη ειδηση για πολλους...

 

Μπορει να χρησιμοποιει τον ιδιο μηχανισμο με το odin, αλλα σαν προγραμμα ειναι παρα πολυ βαρυ, οταν το ανοιγεις...(οποτε,,,,σχεδον ποτε δλδ) λαγκαρουνε/κολλανε και τα windows, ασχετα αν τρεχουνε στο παρασκηνιο κι αλλα προγραμματα.!!

Link to comment
Share on other sites

μονο εγω δεν εχω αντιμετωπισει σοβαρο προβλημα με το kies; δεν το χρησιμοποιω ιδιαιτερα, αλλα δε μου εχει δημιουργησει αρνητικη εντυπωση.
Link to comment
Share on other sites

μονο εγω δεν εχω αντιμετωπισει σοβαρο προβλημα με το kies; δεν το χρησιμοποιω ιδιαιτερα, αλλα δε μου εχει δημιουργησει αρνητικη εντυπωση.

 

Μια φορά μόνο τον τελευταίο χρόνο το χρησιμοποίησα για ενημέρωση και μου τά'κανε μαντάρα, κόλλησε και στο τέλος κατάφερα το απόλυτο τίποτα, του'χα ρίξει καντήλια... Odin και ξεμπέρδεψα μετά. Σίγουρα κάποιες στιγμές λειτουργεί και κάποιες άλλες όχι, απαράδεκτη εφαρμογή όμως για τέτοιο κολοσσό.. ελπίζω πλέον να διορθώθηκαν τα προβλήματα.:)

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...