Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S II


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το ίδιο το kies με τα windows 8 δεν το έχω χρησιμοποιήσει, γιατί έτσι και αλλιώς, δεν το χρησιμοποιώ καθόλου. Αλλά αν κρίνω από τις ασυμβατότητες που είχα με driver και ορισμένες εφαρμογές στα Windows 8, δεν αποκλείω να υπάρχει (προς το παρών) θέμα όχι τόσο με το kies αλλά με odin.

 

To Odin δουλεύει με τους drivers του Kies.Δε έχει κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

To Odin δουλεύει με τους drivers του Kies.Δε έχει κάτι άλλο.

 

Φυσικά και έχει. Εγώ δεν το εγκαθιστώ ποτέ. Μετά από format, απλά εγκαθιστώ τους drivers της Samsung από εδώ.

Όσο αφορά το να δουλέψω το odin με τα Windows 8, το αποφεύγω προς το παρόν.

Edited by Silvester
Link to comment
Share on other sites

Επιμένω ότι δεν έχει.

Άλλο οι drivers, άλλο το πρόγραμμα.

Αν υπάρχει πρόβλημα επικοινωνίας με το pc και το τηλέφωνο είναι θέμα των drivers και όχι του προγράμματος.

Link to comment
Share on other sites

Επιμένω ότι δεν έχει.

Άλλο οι drivers, άλλο το πρόγραμμα.

Αν υπάρχει πρόβλημα επικοινωνίας με το pc και το τηλέφωνο είναι θέμα των drivers και όχι του προγράμματος.

 

Δεν κατηγορώ το odin απλά λέω ότι για να βάλεις τους drivers που χρειαζόμαστε για το odin, δεν χρειάζεται να εγκαταστήσεις το Kies για να σου τους περάσει.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν είναι απαραίτητο.

Απλά ανέφερες πριν ότι τα προβλήματα είναι περισσότερο του Odin παρά του Kies και ήθελα να το ξεκαθαρίσω.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν είναι απαραίτητο.

Απλά ανέφερες πριν ότι τα προβλήματα είναι περισσότερο του Odin παρά του Kies και ήθελα να το ξεκαθαρίσω.

 

Ναι, αλλά στα windows 8 και είπα "δεν αποκλείω".... Διότι δεν είμαστε σίγουροι ότι οι οδηγοί που υπάρχουν αυτή την στιγμή αλλά και το odin δεν θα κάνουν την "στραβή" σε μια κρίσιμη στιγμή. Για αυτό ρώτησα τον vasilis_hd2 αν είναι με Windows 8.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά στα windows 8 και είπα "δεν αποκλείω".... Διότι δεν είμαστε σίγουροι ότι οι οδηγοί που υπάρχουν αυτή την στιγμή αλλά και το odin δεν θα κάνουν την "στραβή" σε μια κρίσιμη στιγμή. Για αυτό ρώτησα τον vasilis_hd2 αν είναι με Windows 8.

 

Αυτό ακριβώς λέω και πάλι.

Τα προβλήματα επικοινωνίας του Odin με το τηλέφωνο, ιδίως με τα windows 8 είναι 100% θέμα drivers (όταν είναι software πρόβλημα και όχι π.χ. καλώδιο,θύρα USB).

Link to comment
Share on other sites

τι ακριβως πρεπει να κανω πριν κανω αναβαθμηση για να μην χασω τπτ απο το κιν μου! ενταξει για επαφες ξερω αλλα για να μην χασω σημειωσεις ,προγραμματα,παιχνιδια(θα συνεχιζουν απο εκει που τα εχω φτασει η παλι απο την αρχη?) μυνηματα κ ολα τα υπολειπα τι πρεπει να κανω απο back up! ???δεν εχω ξανακανει γι αυτο αν γινεται να μου τα πειτε οσο πιο αναλητικα γινετε η να μου δοσετε τα λινγ απο ποστ για να διαβασω τι κ πως ακριβωςς πρεπει να τα κανω! εχω το SG2 με λογισμικο αυτη την στιγμη 4.0.3 κ θελω να περασω το 4.0.4 αν μπορειτε να μου πειτε ποια η διαφορα με το προιγουμενο???? κ τελος πιο απολα αυτα πρεπει να πεσασω? εχω συνδεση κοσμοτε αν αυτο παιζει καποιο ρολο!

BOLPM 4.0.4 Eλληνικό firmware. (κωδικός: samfirmware.com). Sales code COS.

BULPG 4.0.4 Eλληνικό firmware. (κωδικός: samfirmware.com). Sales code VGR.

XWLPU 4.0.4 Κυπριακό firmware. Sales code CYV.

XWLPT 4.0.4 Aγγλικό firmware

XWLPW 4.0.4 Ελβετικό firmware - πιθανό να το πάρει και η Ελλάδα.

XWLPX 4.0.4 Σκανδιναβικό firmware (κωδικός: samfirmware.com).

XWLPY 4.0.4 Σκανδιναβικό firmware (κωδικός: samfirmware.com).

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι, να υποθέσω ότι τα "Επίσημα Firmwares" δεν είναι και τόσο επίσημα και χάνουμε την εγγύηση αν τα φλασάρουμε ε; :X
“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Κύριοι, να υποθέσω ότι τα "Επίσημα Firmwares" δεν είναι και τόσο επίσημα και χάνουμε την εγγύηση αν τα φλασάρουμε ε; :X

 

:blink: Ποιος ο λόγος τότε να τα ονομάζουμε "Επίσημα Firmwares??".. Επίσημο είναι ότι φέρει σφραγίδα Samsung, και στη συγκεκριμένη περίπτωση, όλα αυτά τα firmwares είναι official. Το κάθε ένα σε διαφορετική χώρα..

Link to comment
Share on other sites

:blink: Ποιος ο λόγος τότε να τα ονομάζουμε "Επίσημα Firmwares??".. Επίσημο είναι ότι φέρει σφραγίδα Samsung, και στη συγκεκριμένη περίπτωση, όλα αυτά τα firmwares είναι official. Το κάθε ένα σε διαφορετική χώρα..

 

Φίλε, δεν είπα ότι είναι μαγειρεμένες roms... Απλά ρώτησα αν χάνουμε την εγγύηση φλασάροντας τα ή όχι....

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Φίλε, δεν είπα ότι είναι μαγειρεμένες roms... Απλά ρώτησα αν χάνουμε την εγγύηση φλασάροντας τα ή όχι....

 

Κοίταξε, το λογικό είναι πως από τη στιγμή που το κινητό φοράει rom η οποία είναι της Samsung, άσχετα με το ότι δόθηκε σε άλλη χώρα, είναι εντός εγγύησης. Βέβαια, στην Ελλάδα η Samsung ψάχνεται, οπότε μπορεί να σου πει εξυπνάδες.. Με λίγες φωνές όμως, όλα λειτουργούν καθώς πρέπει, αφού δεν βρίσκεσαι σε custom, αλλά official rom.. Οπότε, εγώ θεωρώ πως δεν βγαίνεις εκτός.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε, δεν είπα ότι είναι μαγειρεμένες roms... Απλά ρώτησα αν χάνουμε την εγγύηση φλασάροντας τα ή όχι....

 

Ναι, την χάνεις αλλά την αποκτάς και πάλι περνώντας το Firmware που είχε το κινητό σου όταν το πήρες ή κάποια αναβάθμιση αυτού του Firmware.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Και αν το έχουμε κάνει αναβάθμιση χωρις να έχουμε κρατήσει στοιχεία μπορούμε με καποιο τροπο να μάθουμε ποια είχαμε σαν official?
Link to comment
Share on other sites

Και αν το έχουμε κάνει αναβάθμιση χωρις να έχουμε κρατήσει στοιχεία μπορούμε με καποιο τροπο να μάθουμε ποια είχαμε σαν official?

 

Δοκίμασε http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4424560#post4424560

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

τωρα που το διαβασα αυτο με τον σειριακο αριθμο,βλεπω οτι το δικο μου,αγορασμενο απο πλαισιο,εχει αριθμο 00000000000,και πηγαινοντας στο κιες για να δω ,αν και γνωριζω πια εκδοση φορουσε,δεν το αναγνωρισε.τωρα φοραω την 4.0.4LPU/NICPAPAKOS.τιπαιζει?γνωριζει καπιος τιποτα?
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Μονο αμα βγαλεις την μπαταρια

Yo estoy aqui.todos estamos aqui...

Humanidad ahora habita dos mundos

(I am here.We are here...

Mankind now inhabits two worlds...)

Deus Ex 2

Link to comment
Share on other sites

τι ακριβως πρεπει να κανω πριν κανω αναβαθμηση για να μην χασω τπτ απο το κιν μου! ενταξει για επαφες ξερω αλλα για να μην χασω σημειωσεις ,προγραμματα,παιχνιδια(θα συνεχιζουν απο εκει που τα εχω φτασει η παλι απο την αρχη?) μυνηματα κ ολα τα υπολειπα τι πρεπει να κανω απο back up! ???δεν εχω ξανακανει γι αυτο αν γινεται να μου τα πειτε οσο πιο αναλητικα γινετε η να μου δοσετε τα λινγ απο ποστ για να διαβασω τι κ πως ακριβωςς πρεπει να τα κανω! εχω το SG2 με λογισμικο αυτη την στιγμη 4.0.3 κ θελω να περασω το 4.0.4 αν μπορειτε να μου πειτε ποια η διαφορα με το προιγουμενο???? κ τελος πιο απολα αυτα πρεπει να πεσασω? εχω συνδεση κοσμοτε αν αυτο παιζει καποιο ρολο!

 

Για την πρώτη ερώτηση: Αν θέλεις να κάνεις backup πλήρες πρέπει να γίνεις root. Υπάρχει θέμα με αναλυτικές οδηγίες στην ενότητα των οδηγών. Τα μηνύματα μπορείς να τα σώσεις με το sms backup and restore. Όσο για το ποια έκδοση να βάλεις, μπορείς να βάλεις όποια θέλεις. Θα πρότεινα την πιο καινούρια LQ2. Η σύνδεση Cosmote δεν παίζει ρόλο. Τώρα ποια rom έχεις ακριβώς; (μπορείς να το δεις γράφοντας *#1234# εκεί που παίρνεις τηλέφωνο).

 

Να ξέρεις ότι χάνεις την εγγύησή σου αν βάλεις rom που δεν προορίζεται για το κινητό σου. Διάβασε τη σημείωση στο τέλος του θέματος για περαιτέρω πληροφορίες.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Για την πρώτη ερώτηση: Αν θέλεις να κάνεις backup πλήρες πρέπει να γίνεις root. Υπάρχει θέμα με αναλυτικές οδηγίες στην ενότητα των οδηγών. Τα μηνύματα μπορείς να τα σώσεις με το sms backup and restore. Όσο για το ποια έκδοση να βάλεις, μπορείς να βάλεις όποια θέλεις. Θα πρότεινα την πιο καινούρια LQ2. Η σύνδεση Cosmote δεν παίζει ρόλο. Τώρα ποια rom έχεις ακριβώς; (μπορείς να το δεις γράφοντας *#1234# εκεί που παίρνεις τηλέφωνο).

 

Να ξέρεις ότι χάνεις την εγγύησή σου αν βάλεις rom που δεν προορίζεται για το κινητό σου. Διάβασε τη σημείωση στο τέλος του θέματος για περαιτέρω πληροφορίες.

 

1)εχω κανει root το κιν αλλα τωρα δεν ξερω ποιο ακριβως προγραμμα αν χρειαζεται να βαλω για να κανω back up ολες τις εφαρμογες που εχω κ τα παιχνιδια κ γενικα οτι εχει μεσα το κιν να μην χασω τπτ? γινονται ολα αυτα με ενα μονο προγραμμα κ αν οχι ποια κ ποσα χρειαζομαι?αν υπαρχει καποιο θεμα στα ελληνικα σττο φορουμ γι αυτο δωστο μου σε παρακαλω γιατι δεν το βρηκα!

 

2)ποια ειναι η LQ2??? δεν γραφει καποια απο αυτες που εχει σε αυτο το θεμα LQ2,θελω να ειναι ελληνικη κ official!δωσε μου κ απο αυτην το λινγ αν γινεται!

 

3)εκανα αυτο με το *#1234# και μου βγαζει αυτα PDA:I9100XWLP7

PHONE:I9100XXLPS

CSC:I9100OXXLPH

Buil Info:tue Apr 3 19:44:49 KST 2012

πια απολα αυτα ειναι η ρομ κ γιατι χρειαζεται να ξερω ποια εχω?

Link to comment
Share on other sites

1)εχω κανει root το κιν αλλα τωρα δεν ξερω ποιο ακριβως προγραμμα αν χρειαζεται να βαλω για να κανω back up ολες τις εφαρμογες που εχω κ τα παιχνιδια κ γενικα οτι εχει μεσα το κιν να μην χασω τπτ? γινονται ολα αυτα με ενα μονο προγραμμα κ αν οχι ποια κ ποσα χρειαζομαι?αν υπαρχει καποιο θεμα στα ελληνικα σττο φορουμ γι αυτο δωστο μου σε παρακαλω γιατι δεν το βρηκα!

 

2)ποια ειναι η LQ2??? δεν γραφει καποια απο αυτες που εχει σε αυτο το θεμα LQ2,θελω να ειναι ελληνικη κ official!δωσε μου κ απο αυτην το λινγ αν γινεται!

 

3)εκανα αυτο με το *#1234# και μου βγαζει αυτα PDA:I9100XWLP7

PHONE:I9100XXLPS

CSC:I9100OXXLPH

Buil Info:tue Apr 3 19:44:49 KST 2012

πια απολα αυτα ειναι η ρομ κ γιατι χρειαζεται να ξερω ποια εχω?

 

 

1) Τitanium Backup. Στο play store.

2) H official ελληνική είναι αυτή που έχεις. Δεν υπάρχει άλλη. H LQ2 ανέβηκε χθες, είναι η "Βαλκανική", δόθηκε μέχρι τώρα σε Βοσνία και Μαυροβούνιο.

3) Το firmware το βλέπεις από το PDA, έχεις λοιπόν την LP7. (που φυσικά υπάρχει κι αυτή στο πρώτο μήνυμα). Όσο για το γιατί χρειάζεται να το ξέρεις, αν βάλεις rom άλλης χώρας χάνεις την εγγύησή σου.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, κάνουν λίγο χιούμορ, απλώς η samsung δίνει όπως είναι λογικό προτεραιότητα στα s3 & n2

 

Μωρέ όταν όταν σου λέω ότι μας κοροϊδεύουν:

Android 4.1.2 Jelly Bean update for Galaxy S II delayed:

http://www.sammobile.com/2012/12/18/android-4-1-2-updates-galaxy-s-ii-delayed/#.UNBJZ810F8s.twitter

Edited by me00016
Philips Savvy->Panasonic GD93->Ericsson T20e->Motorola T2288 Talkabout->Mitsubishi M342i->Nokia N70->LG KS20->HTC P3470 Pharos->Samsung B7610 OMNIA PRO->Samsung i9000 Galaxy S->Samsung i9100 Galaxy SII->NOKIA LUMIA 930>LG G6+HUAWEI WATCH 2 LTE>Xiaomi Mi 9
Link to comment
Share on other sites

1) Τitanium Backup. Στο play store.

2) H official ελληνική είναι αυτή που έχεις. Δεν υπάρχει άλλη. H LQ2 ανέβηκε χθες, είναι η "Βαλκανική", δόθηκε μέχρι τώρα σε Βοσνία και Μαυροβούνιο.

3) Το firmware το βλέπεις από το PDA, έχεις λοιπόν την LP7. (που φυσικά υπάρχει κι αυτή στο πρώτο μήνυμα). Όσο για το γιατί χρειάζεται να το ξέρεις, αν βάλεις rom άλλης χώρας χάνεις την εγγύησή σου.

 

 

μαλλον εχει γινει καποιο μπερδεμα! δεν θελω να αλλαξω την ρομ θελω να αλλαξω την εκδωση android που εχω 4.0.3 με την 4.0.4 που εχει στο πρωτο ποστ απο αυτο το θεμα κ δεν ξερω πια απολες τις 4.0.4 που εχει πρεπει να βαλω! μπορεις να μου πεις??

με το titanium backup τι ακριβως πρεπει να κανω γιατι κ αυτο το εχω περασει στο κιν αλλα δεν ξερω τι να κανω με μετα την αναβαθμηση πως τα επαναφερο ολα στο κιν!

σορι αν σε ζαλισα απλα καποιες ωρολογιεσ δεν τις ξερω καλα!

Link to comment
Share on other sites

μαλλον εχει γινει καποιο μπερδεμα! δεν θελω να αλλαξω την ρομ θελω να αλλαξω την εκδωση android που εχω 4.0.3 με την 4.0.4 που εχει στο πρωτο ποστ απο αυτο το θεμα κ δεν ξερω πια απολες τις 4.0.4 που εχει πρεπει να βαλω! μπορεις να μου πεις??

με το titanium backup τι ακριβως πρεπει να κανω γιατι κ αυτο το εχω περασει στο κιν αλλα δεν ξερω τι να κανω με μετα την αναβαθμηση πως τα επαναφερο ολα στο κιν!

σορι αν σε ζαλισα απλα καποιες ωρολογιεσ δεν τις ξερω καλα!

 

Ναι, όντως έχεις μπερδευτεί. Τι νομίζεις ότι κάνεις όταν αλλάζεις έκδοση android? Ότι είπα πιο πάνω ισχύει.

Όσο για το titanium backup..., κάνεις πρώτα backup ότι χρειάζεσαι (αυτά αποθηκεύονται στο φάκελο TitaniumBackup), μετά σώζεις αυτόν το φάκελο, (π.χ. τον αντιγράφεις στο PC σου), αλλάζεις τη rom (ή έκδοση που λες εσύ), ξαναπερνάς τον φάκελο στο τηλέφωνο, και κάνεις restore.

Δες εδώ πώς γίνεται το backup:

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...