Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S II


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θυμήστε μου κάτι βρε παιδιά, έψαξα αρκετά αλλά δεν το βρήκα. Factory reset μέσα απ'το recovery ΔΕΝ κάνουμε αν έχουμε το "περίεργο" τσιπ μόνο στην 4.0.4 και στην leaked 4.1.2 με τον original kernel, σωστά; Αν δηλαδή έχουμε 4.0.3 ή την 4.0.4 με custom kernel δεν υπάρχει κάποιο θέμα, θυμάμαι καλά;:worry:

 

Προσωπικά δεν έχω το insane chip αλλά επειδή βοηθάω σε αλλαγή firmware σε συσκευή φίλου που το έχει, μην του κάνω καμμιά λαχτάρα και τρέχουμε παρέα μετά..:p

 

Τι ακριβός είναι αυτό; Θέλω να κάνω ένα factory reset πριν περαστει η 4.1 Για δώσε καμιά λεπτομέρεια μη πάθουμε καμια πλάκα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ανετα πρεπει να ειμαι ο μονος με 4.0.3 εδω μεσα ε...?Δεν πειραζει υπομονη μεχρι να βγει η επισημη jb..τοτε θα την περασω..

Βάλε και εμένα μέσα...

Να δώ εγώ πόσο υπομονή θα κάνω, ή στον πρώτο ελεύθερο χρόνο μου θα ξεκινήσω τα σκαλίσματα....

Και βαριέμαι το στήσιμο απ'την αρχή...

:mad:

Samsung Galaxy S10 (G973F)

Samsung Galaxy S7 Edge (G935F)

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)

Samsung Galaxy SII (GT-i9100)

Samsung Galaxy S Plus (GT-i9001)

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβός είναι αυτό; Θέλω να κάνω ένα factory reset πριν περαστει η 4.1 Για δώσε καμιά λεπτομέρεια μη πάθουμε καμια πλάκα

 

Κατεβασε απ'το Play το "eMMC BRICKBUG CHECK" να τσεκαρεις αν το τσιπ της συσκευης σου ειναι insane (το "επικινδυνο" που αναφερω παραπανω δηλαδη..) η οχι και μολις τσεκαρεις σβησε την εφαρμογη, δεν σου χρειαζεται αλλο.

 

Σε περιπτωση που εχεις το "τρελο" τσιπ απλα απογευγεις τα παραπανω, κανεις factory reset μονο απ'τις "Ρυθμισεις" της rom σου δηλαδη και οχι απ'το recovery για να αποφυγεις την οποια πιθανοτητα για brick. Αν εχεις το sane (ασφαλες δηλαδη), προχωρας αφοβα συμφωνα με τον οδηγο :)

 

 

ΥΓ: Πρεπει να κανουμε αναλυτικοτατο sticky thread πανω σ'αυτο, το εχω ξαναπει..:D

Link to comment
Share on other sites

Βάλε και εμένα μέσα...

Να δώ εγώ πόσο υπομονή θα κάνω, ή στον πρώτο ελεύθερο χρόνο μου θα ξεκινήσω τα σκαλίσματα....

Και βαριέμαι το στήσιμο απ'την αρχή...

:mad:

 

βρες ελευθερο χρονο...χθες.:p

μεχρι κι εγω αλλαξα, και οντως, πλεον παραδεχομαι πως η 4.0.3 ειναι σαβουρα. την κυριοτερη διαφορα, περα απο το οτι η 4.0.4 δεν εχει τα σπαστικα bug της 4.0.3, τη βλεπω στη μπαταρια. επιτελους, το κινητο εχει λογικη αυτονομια, και με τη στοκ μπαταρια. που να βαλω και τη 2λιτρη.:lol::p

Link to comment
Share on other sites

φιλοι καλησπερα,υπαρχει καποια αναβαθμιση που αφορα το λεξικο του πληκτολογιου λογο συχνων ποβληματων τ9 αλλα και κολληματων πληκτολογισης στο φορμα 3/4;;

σας ευχαριστω πολυ

crisillium
Link to comment
Share on other sites

Κατεβασε απ'το Play το "eMMC BRICKBUG CHECK" να τσεκαρεις αν το τσιπ της συσκευης σου ειναι insane (το "επικινδυνο" που αναφερω παραπανω δηλαδη..) η οχι και μολις τσεκαρεις σβησε την εφαρμογη, δεν σου χρειαζεται αλλο.

 

Σε περιπτωση που εχεις το "τρελο" τσιπ απλα απογευγεις τα παραπανω, κανεις factory reset μονο απ'τις "Ρυθμισεις" της rom σου δηλαδη και οχι απ'το recovery για να αποφυγεις την οποια πιθανοτητα για brick. Αν εχεις το sane (ασφαλες δηλαδη), προχωρας αφοβα συμφωνα με τον οδηγο :)

 

 

ΥΓ: Πρεπει να κανουμε αναλυτικοτατο sticky thread πανω σ'αυτο, το εχω ξαναπει..:D

 

Ευχαριστώ

Εκεί που λέει Βrick Bug? λέει YES. Insane chip

Αυτό σημαίνει ότι factory reset κάνω μόνο μέσα απο τις ρυθμίσεις/Απόρρητο/επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων ; Είχα κναει στο παρελθόν απο εκεί που οταν είναι κλειστο το τηλέφωνο πατάμε το κεντρικό και τα δυο πλαινά. Αυτό εννoείς recovery? Δηλαδή στάθηκα τυχερός και δεν κόλλησε;

Ευχαριστώ πολύ φίλε, γιατί εαν μου κόλαγε τώρα δεν υπάρχει μια για service

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασε απ'το Play το "eMMC BRICKBUG CHECK" να τσεκαρεις αν το τσιπ της συσκευης σου ειναι insane (το "επικινδυνο" που αναφερω παραπανω δηλαδη..) η οχι και μολις τσεκαρεις σβησε την εφαρμογη, δεν σου χρειαζεται αλλο.

 

Σε περιπτωση που εχεις το "τρελο" τσιπ απλα απογευγεις τα παραπανω, κανεις factory reset μονο απ'τις "Ρυθμισεις" της rom σου δηλαδη και οχι απ'το recovery για να αποφυγεις την οποια πιθανοτητα για brick. Αν εχεις το sane (ασφαλες δηλαδη), προχωρας αφοβα συμφωνα με τον οδηγο :)

 

 

ΥΓ: Πρεπει να κανουμε αναλυτικοτατο sticky thread πανω σ'αυτο, το εχω ξαναπει..:D

 

Εγώ γλίτωσα από του χάρου τα δόντια δηλαδή:blink::blink:.... Πριν από λίγο τελείωσα με το σεταρισμα της Ρομ για να την δοκιμάσω, και μπήκα να διαβάσω τα τελευταία ποστ(είχα να μπω καιρό) και είδα αυτά που λέτε για την πιθανότητα brick της συσκευής και με έχει λούσει κρύος ιδρώτας... Έκανα factory reset και clear cache από το recovey, ευτυχώς δεν έγινε τίποτα.... Καλού κακού αν χρειαστεί ξανά θα κάνω μέσα από τις ρυθμίσεις

CURRENT DEVICES: ONEPLUS 3 64GB, Nexus 5X 32GB, iPad 2, Macbook Pro 13'' (Early 2015)
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ

Εκεί που λέει Βrick Bug? λέει YES. Insane chip

Αυτό σημαίνει ότι factory reset κάνω μόνο μέσα απο τις ρυθμίσεις/Απόρρητο/επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων ; Είχα κναει στο παρελθόν απο εκεί που οταν είναι κλειστο το τηλέφωνο πατάμε το κεντρικό και τα δυο πλαινά. Αυτό εννoείς recovery? Δηλαδή στάθηκα τυχερός και δεν κόλλησε;

 

Ναι φιλε μου, το recovery ειναι το μενου που σε βαζει η συσκευη ανοιγοντας την με τα VolUp/Home/Power ταυτοχρονα και ο κινδυνος υπαρχει (προς το παρον) μονο στις περιπτωσεις που κανεις factory reset (επαναφ.εργοστασιακων..) απο εκει εχοντας εγκατεστημενη οποιαδηποτε επισημη 4.0.4 η την leaked 4.1.2. με τον επισημο παντα kernel (με καποιον custom kernel δεν υπαρχει προβλημα λογικα).

Δεν ειναι κανονας οτι θα συμβει το κακο αλλα υπαρχουν πολλες πιθανοτητες..:)

 

 

τυχερε..:lol:

 

Εγώ γλίτωσα από του χάρου τα δόντια δηλαδή:blink::blink:.... Πριν από λίγο τελείωσα με το σεταρισμα της Ρομ για να την δοκιμάσω, και μπήκα να διαβάσω τα τελευταία ποστ(είχα να μπω καιρό) και είδα αυτά που λέτε για την πιθανότητα brick της συσκευής και με έχει λούσει κρύος ιδρώτας... Έκανα factory reset και clear cache από το recovey, ευτυχώς δεν έγινε τίποτα.... Καλού κακού αν χρειαστεί ξανά θα κάνω μέσα από τις ρυθμίσεις

 

Αν το εκανες και πηγαν ολα καλα τοτε δεν χρειαζεται να το ξανακανεις απ'τις ρυθμισεις αφου θα εχει ηδη γινει κανονικα απ'το recovery. Απλα εχε το στον νου σου για μελλοντικα φλασαρισματα, γι'αυτες τις δυο περιπτωσεις τουλαχιστον. Για πιο νεα firmwares (αν υπαρξουν) βλεπουμε..:)

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

Βγήκε leak jb στο xda... γνωρίζει κανένας τίποτα σχετικό;

 

Αν έριχνες λίγο διάβασμα εδώ θα έβλεπες ότι όχι μόνο την έχουμε βάλει σχεδόν όλοι αλλά έχουν βγει και custom και root και από όλα βασισμένα σε αυτήν....

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Αν έριχνες λίγο διάβασμα εδώ θα έβλεπες ότι όχι μόνο την έχουμε βάλει σχεδόν όλοι αλλά έχουν βγει και custom και root και από όλα βασισμένα σε αυτήν....

 

Μπορώ να τα βρω κάπου όλα αυτά που είπες;Σ'ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Αν έριχνες λίγο διάβασμα εδώ θα έβλεπες ότι όχι μόνο την έχουμε βάλει σχεδόν όλοι αλλά έχουν βγει και custom και root και από όλα βασισμένα σε αυτήν....

 

Οι custom που έχουν βγει είναι stable ή έχουν ακόμα τα θεματάκια τους;

Εσύ ποια έχεισ βάλει;

Link to comment
Share on other sites

Ανετα πρεπει να ειμαι ο μονος με 4.0.3 εδω μεσα ε...?Δεν πειραζει υπομονη μεχρι να βγει η επισημη jb..τοτε θα την περασω..

 

Βάλε και εμένα μέσα...

Να δώ εγώ πόσο υπομονή θα κάνω, ή στον πρώτο ελεύθερο χρόνο μου θα ξεκινήσω τα σκαλίσματα....

Και βαριέμαι το στήσιμο απ'την αρχή...

:mad:

 

Δεν ξερετε τι χανετε!!! :p

Και οπως εχω ξαναπει, ΔΕΝ χρειαζεται στησιμο απο την αρχη, τουλαχιστον στην μεταβαση απο 4.0.3 σε 4.0.4... Επανερχονται ΟΛΑ απο το Gmail (και οι εφαρμογες...) Για την JB βλεπουμε...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οι custom που έχουν βγει είναι stable ή έχουν ακόμα τα θεματάκια τους;

Εσύ ποια έχεισ βάλει;

 

 

Η αρχική έκδοση είναι αρκετά καλή με ένα βασικό πρόβλημα, το battery drain το οποίο οφείλετε στο ότι κάνει συνεχώς έλεγχο το media scanner, αυτό λύνετε πολύ εύκολα με μια ωραία εφαρμογή από το play store που λέγεται rescan media root.

Οι custom rom είναι τόσο καλές όσο είναι και η rom στις οποίες είναι βασισμένες.

Γιώργος

iPHONE 6S Plus, iPAD Air 2

http://www.triakilakodika.gr/ (δεν είναι δικό μου αλλά είναι φοβερό)

Link to comment
Share on other sites

Η αρχική έκδοση είναι αρκετά καλή με ένα βασικό πρόβλημα, το battery drain το οποίο οφείλετε στο ότι κάνει συνεχώς έλεγχο το media scanner, αυτό λύνετε πολύ εύκολα με μια ωραία εφαρμογή από το play store που λέγεται rescan media root.

Οι custom rom είναι τόσο καλές όσο είναι και η rom στις οποίες είναι βασισμένες.

 

.....ειναι καλες, ΑΝ ειναι βασισμενες σε καποια ΕΠΙΣΗΜΗ rom του S2... αν ειναι απο κανενα Nexus, εχουν πολλα προβληματακια...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η αρχική έκδοση είναι αρκετά καλή με ένα βασικό πρόβλημα, το battery drain το οποίο οφείλετε στο ότι κάνει συνεχώς έλεγχο το media scanner, αυτό λύνετε πολύ εύκολα με μια ωραία εφαρμογή από το play store που λέγεται rescan media root.

 

για τι αυτονομια μιλαμε, δηλαδη, με και χωρις την εφαρμογη;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερετε τι χανετε!!! :p

Και οπως εχω ξαναπει, ΔΕΝ χρειαζεται στησιμο απο την αρχη, τουλαχιστον στην μεταβαση απο 4.0.3 σε 4.0.4... Επανερχονται ΟΛΑ απο το Gmail (και οι εφαρμογες...) Για την JB βλεπουμε...

Ναι, ναι! Βάλε με κι άλλο στη πρίζα για να μου φας ένα απ'τα επόμενα Σαββατοκύριακα μου!!!

:lol::lol::lol:

Θα το κάνω οπωσδήποτε το τόλμημα, μιας και βλέπω πως δεν θα βγει κάποια 4.0.4 για εμάς, και όσο για την JB, την βλέπω απ'τον καινούριο χρόνο (και βάλε...)

Το insane chip δεν το έχω, οπότε να κάνω το reset απ'το recovery ή απ'τις ρυθμίσεις; Ή δεν έχει κάποια διαφορά απ'όπου κι αν το κάνω;

Samsung Galaxy S10 (G973F)

Samsung Galaxy S7 Edge (G935F)

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)

Samsung Galaxy SII (GT-i9100)

Samsung Galaxy S Plus (GT-i9001)

Link to comment
Share on other sites

Το insane chip δεν το έχω, οπότε να κάνω το reset απ'το recovery ή απ'τις ρυθμίσεις; Ή δεν έχει κάποια διαφορά απ'όπου κι αν το κάνω;

 

Καν'το απ'το recovery για να καθαρισεις και την cache μετα..;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ναι! Βάλε με κι άλλο στη πρίζα για να μου φας ένα απ'τα επόμενα Σαββατοκύριακα μου!!!

:lol::lol::lol:

Θα το κάνω οπωσδήποτε το τόλμημα, μιας και βλέπω πως δεν θα βγει κάποια 4.0.4 για εμάς, και όσο για την JB, την βλέπω απ'τον καινούριο χρόνο (και βάλε...)

Το insane chip δεν το έχω, οπότε να κάνω το reset απ'το recovery ή απ'τις ρυθμίσεις; Ή δεν έχει κάποια διαφορά απ'όπου κι αν το κάνω;

 

Μια και πηρες απαντηση για το τρελλοτσιπ, εγω απλα θα σου πω τα εξης, μια και συνεχως εκθειαζω την 4.0.4... (ζητω προκαταβολικα συγγνωμη που θα αναφερω γνωστα πραγματα, αλλα καποιοι φιλοι ισως δεν εχουν παρακολουθησει τα εκατονταδες posts γι'αυτο το θεμα...)

Αν η 4.0.3 ηταν απλα μια καλουτσικη version, ισως να μην "αγγιζα" την 4.0.4 γιατι πολυ απλα δεν γουσταρω να "ρημαζω" καθε λιγο και λιγακι το κινητο μου (ανεξαρτητα απο το οτι υπαρχει η δυνατοτητα που εχω ηδη αναφερει, το να γυρισουν ολα απο το Gmail, ανεξαρτητα απο την δυνατοτητα του nandroid backup...).

Την εκθειαζω γιατι οταν απεκτησα τον Γαλαξια με την 2.3.4 στην κυριολεξια ΠΕΤΟΥΣΕ... μετα το update ομως, συνεβαιναν απιθανα πραγματα (τα οποια εχουν αναφερθει κι απο αλλους, δεν ειμαι ο μοναδικος που γκρινιαζει!)...

Φαντασου οτι οταν το φορτιζεις, το αγγιγμα στην οθονη χρειαζεται μεγαλυτερη "δυναμη" για να πιασει...! Tο εχεις προσεξει αυτο?

Να μην μιλησω για το βαρυ κι ασηκωτο Touchwiz (μικρο το κακο βεβαια...), να μην μιλησω για την ΤΡΑΓΙΚΗ μπαταρια, για το καψιμο του πισω μερους χωρις καν να το χρησιμοποιεις... και ποσα αλλα που δεν θυμαμαι...

Ε, με τον ερχομο της 4.0.4, ολα αυτα ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ (αρκει βεβαια να μην εγκαθιστας οτι να'ναι, γιατι ποτε δεν ξερεις τι θα γινεται "απο πισω", οταν δηλαδη υπαρχει μια κακογραμμενη εφαρμογη στην συσκευη σου).

Δεν μου εχει ζεσταθει ΠΟΤΕ, ενω η μπαταρια τελειωνει μεν, οταν το χρησιμοποιεις δε! Οχι οταν το εχεις παρατημενο στο κομοδινο και κοιμασαι!!!

Αυτα! Go-go-go!!!

 

 

Υ.Γ. Να αναφερω οτι πριν και μετα την εγκατασταση της 4.0.3 ειχα κανει κανονικα factory resets, οποτε και δεν επαιζε η περιπτωση να εφταιγαν απομειναρια του παρελθοντος...!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω για τη 4.0.4 αλλα απο τοτε που εβαλα jb δε ξαναγυρναω..smooth και γρηγορο παντου.χωρις φοβερη διαφορα στη καταναλωση ετσι οπως το εστησα κ με τη χρηση που κανω.λιγο μεγαλυτερες θερμοκρασιες της ταξης 2 βαθμων αλλα απλα δεν ξαναγυρναω.περιμενω οφισιαλ...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδες . Εχει κάποιος ευκολο το link για root την 4.1. Thnks

 

Ο μονος kernel αυτη την στιγμη ειναι του Philz.. κατέβαζεις απο Εδω και περνας μεσω Odin.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ο μονος kernel αυτη την στιγμη ειναι του Philz.. κατέβαζεις απο Εδω και περνας μεσω Odin.. ;)

 

Giov αν και επέστρεψα στη 4.0.4 θυμάμαι οτι στην 4.1.2 εκανα root με ενα αρχειο που αποθηκευσα στην εξωτερικη SD και εγκατασταση απο recovery, τωρα ειμαι στο κινητο ομως και δεν μπορω να ψαξω.. μηπως μπορει να το βρει καποιος..:)

Link to comment
Share on other sites

Giov αν και επέστρεψα στη 4.0.4 θυμάμαι οτι στην 4.1.2 εκανα root με ενα αρχειο που αποθηκευσα στην εξωτερικη SD και εγκατασταση απο recovery, τωρα ειμαι στο κινητο ομως και δεν μπορω να ψαξω.. μηπως μπορει να το βρει καποιος..:)

 

Οχι Giov ρε Μακη.. Γιαννης.. ;)

Εδω το thread του kernel απο xda.. Απ'οσο γνωριζω, μονο αυτος ειναι για 4.1.2.. και σε λιγο θα βγαλει και ο Siyah.. Στο link πριν, εδωσα τον kernel σε αρχειο tar για να το περασει απο Odin.. στο thread υπαρχει και σε zip, ωστε να το περνας απο Recovery.. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...