Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S II


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Είμαι άσχετος οπότε λίγη κατανόηση.Μετά από αρκετή υπομονή περιμένοντας την Ελληνική 4.1.2 αποφάσισα να φλασάρω κι εγώ την Ισπανική.Έχω καταλάβει πως θα γίνει η "δουλειά" μέσω Odin μετά από αρκετό διάβασμα εδώ μέσα και όλες τις συμβουλές από τα "γατόνια".Μερικές ερωτήσεις μόνο για να σιγουρευτώ πριν φλασάρω.

 

1)Δεν έχω εξωτερική SD,μου χρειάζεται σε κάτι όσο αναφορά τo φλασάρισμα της Ισπανικής 4.1.2 μέσω Odin εκτός από το να γίνω Root αργότερα?

2)Αν την φλασάρω,θα χρειαστεί να είμαι Root αργότερα για κάποιο συγκεκριμένο λόγο(π.χ. το ερωτ.3 από κάτω) ή δεν είναι απαραίτητο?

3)Αφού θα κάνουμε factory reset/wipe data (το δεύτερο δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι είναι αλλά μάλλον έχει να κάνει με διαγραφή παλιών δεδομένων της ROM) θα πρέπει να κάνω ένα back-up με τις υφιστάμενες εφαρμογές.Μπορείτε να μου πείτε με ποιο πρόγραμμα θα κάνω το backup (διάβασα για nandroid),πώς θα τις περάσω στην καινούργια ROM και αν θα είναι συμβατές πλέον στην 4.1.2?Δεν θα με πείραζε να τις χάσω όλες αλλά αν είναι να αποφύγω το downloading 95+ εφαρμογών θα με βόλευε.

 

Το κινητό αυτή τη στιγμή τρέχει την official 4.0.3.Ευχαριστώ προκαταβολικά. :)

 

Yποθέτω το πρώτο μήνυμα του θέματος το διάβασες. Εκεί έχει αναλυτικές οδηγίες και αρχεία που μπορείς να φλασάρεις. Αφού έχεις Ελληνική τώρα, βάλε τη Σκανδιναβική καλύτερα, έχει έτοιμα τα ελληνικά APN.

1) Όχι. Διάβασε το πρώτο μήνυμα το θέματος.

2) Δεν είναι απαραίτητο, όχι, εκτός αν θες να κάνεις backup τα πάντα όπως λες. Βλ. 3.

3) Αν κάνεις πρώτα factory reset, δε θα έχεις πια applications για να κάνεις backup. Το factory reset τα διαγράφει όλα. Πρώτα κάνεις backup, μετά reset.

Backup μπορείς να κάνεις ως root με το titanium backup, το εγκαθιστάς από το playstore. Ξέχνα το nandroid κάνει άλλη δουλειά. Αν δεν είσαι root, δοκίμασε το carbon μαζί με το pc σου, λένε ότι δουλεύει αν και δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα.

 

Γενικά, σου συνιστώ πρώτα να διαβάσεις πολύ καλά τα θέματα στην ενότητα αυτή και στην ενότητα των οδηγών, να καταλάβεις τι είναι root, τι είναι backup, και τι ακριβώς θες να κάνεις, πριν επιχειρήσεις ότιδήποτε. Αν βαρεθείς να διαβάσεις, το πιθανότερο είναι να μείνεις με μια συσκευή που δεν ανάβει και να αναρωτιέσαι τι πήγε στραβά.... :!:

 

Παιδια ειμαι και εγω εδω και μια βδομαδα περιπου με την ισπανικη 4,1,2 και δεν ειμαι ιδιαιτερα ευχαριστιμενος.. Εγινε και ενα update μεσω wifi αλλα δεν ειδα καποια διαφορα... Συγκεκριμενα βλεπω σημαντικη διαφορα στην αυτονομια της μπαταριας σε σχεση με τη σκανδιναβικη 4,0,4 και το χειροτερο ειναι οτι ο Dolphin που ειναι ο browser που χρησιμοποιούσα ανέκαθεν τρωει τρελα κολλίματα και μετα απο λιγη ωρα κολλιματος τερματιζει απο μονος του.. Ενημεροτικα ειχα κανει factory reset πριν περασω την 4,1,2 και ξανα αφου την περασα.. Λετε να βαλω τιν σκανδιναβικη 4,1,2 μπας και δω διαφορά?

 

Δε θα δεις διαφορά αν έγινε σωστά το upgrade, είναι η ίδια rom ουσιαστικά.. μόνο το csc αλλάζει. Δεν ξέρω πώς τα πάει ο dolphin στην 4.1.2... κάντου ένα clear data και cache από τις ρυθμίσεις εφαρμογών και δες αν φτιάχνει το θέμα... αν όχι, άλλαξε browser μέχρι να τον διορθώσουν. Αν κάποιος έχει εμπειρία με τον dolphin στην 4.1.2 ας μας πει...

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Yποθέτω το πρώτο μήνυμα του θέματος το διάβασες. Εκεί έχει αναλυτικές οδηγίες και αρχεία που μπορείς να φλασάρεις. Αφού έχεις Ελληνική τώρα, βάλε τη Σκανδιναβική καλύτερα, έχει έτοιμα τα ελληνικά APN.

1) Όχι. Διάβασε το πρώτο μήνυμα το θέματος.

2) Δεν είναι απαραίτητο, όχι, εκτός αν θες να κάνεις backup τα πάντα όπως λες. Βλ. 3.

3) Αν κάνεις πρώτα factory reset, δε θα έχεις πια applications για να κάνεις backup. Το factory reset τα διαγράφει όλα. Πρώτα κάνεις backup, μετά reset.

Backup μπορείς να κάνεις ως root με το titanium backup, το εγκαθιστάς από το playstore. Ξέχνα το nandroid κάνει άλλη δουλειά. Αν δεν είσαι root, δοκίμασε το carbon μαζί με το pc σου, λένε ότι δουλεύει αν και δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα.

 

Γενικά, σου συνιστώ πρώτα να διαβάσεις πολύ καλά τα θέματα στην ενότητα αυτή και στην ενότητα των οδηγών, να καταλάβεις τι είναι root, τι είναι backup, και τι ακριβώς θες να κάνεις, πριν επιχειρήσεις ότιδήποτε. Αν βαρεθείς να διαβάσεις, το πιθανότερο είναι να μείνεις με μια συσκευή που δεν ανάβει και να αναρωτιέσαι τι πήγε στραβά.... :!:

 

Καταρχήν,σε ευχαριστώ πολύ αδερφέ για την άμεση απάντηση.Εννοείται πάντως ότι θα έκανα backup πριν κάνω το factory reset.Όλα αυτά περί backup (με το titanium backup) ήταν και λίγο υποθετικά,απλώς ήθελα να εξακριβώσω αν εμένα αυτή τη στιγμή το Root θα μου χρειαζόταν μόνο για το backup ή και για τίποτα άλλο όσο αναφορά το φλασάρισμα της νέας ROM και την μετέπειτα λειτουργία του κινητού.

 

Εγώ κρατάω,το ότι δεν χρειάζομαι εξωτερική SD για να βάλω απλά την Σκανδιναβική (όπως μου προτείνεις,λόγω Ελληνικών) ROM και το ότι απλά ακολουθώ τα 10 βήματα που βλέπω στην 1η σελίδα κάνοντας πριν και μετά ένα factory rest όπως έχω διαβάσει και από άλλα παιδιά...Τρεις τελευταίες ερωτήσεις: 1)αν κάνω backup με το carbon οι εφαρμογές θα είναι συμβατές στη νέα ROM?. 2)να κάνω factory reset από recovery ή από μέσα από τις ρυθμίσεις 3)επειδή έχω κατεβάσει ήδη την Ισπανική,να συνεχίσω με αυτή ή συμφέρει-αξίζει να κατεβάσω την Σκανδιναβική;

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής.Αν βάλω με odin 1,85 επίσημη 4.1.2 άλλης χώρας

Nordic 2013 February 4.1.2 I9100XWLSD I9100OXXLS6 η

Spain 2013 February 4.1.2 I9100XWLSD I9100FOPLS4

όταν θα έρθει η ελληνική αναβάθμιση,μέσου kies θα μπορέσω να περάσω την ελληνική για να μην χάσω την εγγύηση .

Το s2 είναι μαμά και φοράει 4.0.4

Έκδοση βασικού φάσματος I9100BULP8

Έκδοση Kernel 3.0.15-1056084

 

Αν φλασάρεις την Ελληνική 4.1.2 με odin ΔΕΝ θα σε καλύπτει η εγγύηση

για αυτό:

φλάσαρε την ισπανική (ή όποια άλλη θες)

και όταν με το καλό βγει η ελληνική

φλάσαρε με odin την 4.0.3 EUR για να επανέλθει το csc σου και στην συνέχεια κάνε το update για την 4.1.2 μέσω kies

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν,σε ευχαριστώ πολύ αδερφέ για την άμεση απάντηση.Εννοείται πάντως ότι θα έκανα backup πριν κάνω το factory reset.Όλα αυτά περί backup (με το titanium backup) ήταν και λίγο υποθετικά,απλώς ήθελα να εξακριβώσω αν εμένα αυτή τη στιγμή το Root θα μου χρειαζόταν μόνο για το backup ή και για τίποτα άλλο όσο αναφορά το φλασάρισμα της νέας ROM και την μετέπειτα λειτουργία του κινητού.

 

Εγώ κρατάω,το ότι δεν χρειάζομαι εξωτερική SD για να βάλω απλά την Σκανδιναβική (όπως μου προτείνεις,λόγω Ελληνικών) ROM και το ότι απλά ακολουθώ τα 10 βήματα που βλέπω στην 1η σελίδα κάνοντας πριν και μετά ένα factory rest όπως έχω διαβάσει και από άλλα παιδιά...Τρεις τελευταίες ερωτήσεις: 1)αν κάνω backup με το carbon οι εφαρμογές θα είναι συμβατές στη νέα ROM?. 2)να κάνω factory reset από recovery ή από μέσα από τις ρυθμίσεις 3)επειδή έχω κατεβάσει ήδη την Ισπανική,να συνεχίσω με αυτή ή συμφέρει-αξίζει να κατεβάσω την Σκανδιναβική;

 

1. Είναι θέμα εφαρμογής αν είναι συμβατή ή όχι με 4.1.2.Θα το διαπιστώσεις μόνος σου.

2. Αν και δ διαφέρει το ένα με το άλλο, προτίμησε από τις ρυθμίσεις

3. Ίδιες είναι.

 

Αν φλασάρεις την Ελληνική 4.1.2 με odin ΔΕΝ θα σε καλύπτει η εγγύηση

για αυτό:

φλάσαρε την ισπανική (ή όποια άλλη θες)

και όταν με το καλό βγει η ελληνική

φλάσαρε με odin την 4.0.3 EUR για να επανέλθει το csc σου και στην συνέχεια κάνε το update για την 4.1.2 μέσω kies

 

Αυτό δεν είναι σωστό.

Όταν με το καλό έρθει η ελληνική και το τηλέφωνο είναι ελληνικό, αν μπει με το Odin θα είσαι πάλι στην εγγύηση κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν είναι σωστό.

Όταν με το καλό έρθει η ελληνική και το τηλέφωνο είναι ελληνικό, αν μπει με το Odin θα είσαι πάλι στην εγγύηση κανονικά.

 

Πιθανότατα αρχηγέ μου, αλλά αν ισχύει αυτό:

Μίλησα σήμερα μαζί τους σε live chat. Για να ισχύει η εγγύηση (2 έτη), αναβαθμίσεις μόνο μέσω kies ή FOTA.

είμαι σωστός. ;)

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Με την διαφορα οτι δεν υπαρχει κανενας τροπος να φανει αν η ελληνικη θα εχει μπει με ODIN ή KIES οπότε κανενα προβλημα...

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Με την διαφορα οτι δεν υπαρχει κανενας τροπος να φανει αν η ελληνικη θα εχει μπει με ODIN ή KIES οπότε κανενα προβλημα...

 

Έτσι ακριβώς είναι. :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ολοι προτεινετε να κανουμε δυο φορες clear wipe data πριν και μετα το περασμα καποια ρομ.

 

Εγω το κοβω πολυ κουλο αυτο και εξηγω το λογο.

 

Αν κανω επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων ή cleart wipe data μετα το περασμα της καθε ρομ ποιος ο λογος να κανω και πριν αφου τα δεδομενα θα εχουν σβηστει καθαριστει οποτε πιστευω ειναι δωρον αδωρον να κανομε δυο φορες clear wipe data με μια μια χαρα ειμαστε και ειδικα πριν την εγκατασταση της καθε ρομ και αυτο γιατι η ρομ που θα περασουμε λογικα εχει φτιαχτει με βαση πως ειναι το εκαστοτε κινητο στην προκειμενη περιπτωση το s2 απο το εργοστασιο(κοινως με clear wipe data πριν το περασμα καποιας ρομ) οποτε......

 

Εν ολιγης οκ για το καθαρισμα δεδομενων μια φορα αλλα δυο το κοβω περιττο και ανουσιο.

 

ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΠΗΡΕΑΣΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΠΛΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΕΙΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ολοι προτεινετε να κανουμε δυο φορες clear wipe data πριν και μετα το περασμα καποια ρομ.

 

Εγω το κοβω πολυ κουλο αυτο και εξηγω το λογο.

 

Αν κανω επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων ή cleart wipe data μετα το περασμα της καθε ρομ ποιος ο λογος να κανω και πριν αφου τα δεδομενα θα εχουν σβηστει καθαριστει οποτε πιστευω ειναι δωρον αδωρον να κανομε δυο φορες clear wipe data με μια φορα μια χαρα ειμαστε και ειδικα πριν την εγκατασταση της καθε ρομ και αυτο γιατι η ρομ που θα περασουμε λογικα εχει φτιαχτει με βαση πως ειναι το εκαστοτε κινητο στην προκειμενη περιπτωση το s2 απο το εργοστασιο(κοινως με clear wipe data πριν το περασμα καποιας ρομ) οποτε......

 

Εν ολιγης οκ για το καθαρισμα δεδομενων μια φορα αλλα δυο το κοβω περιττο και ανουσιο.

ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΠΗΡΕΑΣΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΠΛΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΕΙΠΑ.

Edited by fits13
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ολοι προτεινετε να κανουμε δυο φορες clear wipe data πριν και μετα το περασμα καποια ρομ.

 

Εγω το κοβω πολυ κουλο αυτο και εξηγω το λογο.

 

Αν κανω επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων ή cleart wipe data μετα το περασμα της καθε ρομ ποιος ο λογος να κανω και πριν αφου τα δεδομενα θα εχουν σβηστει καθαριστει οποτε πιστευω ειναι δωρον αδωρον να κανομε δυο φορες clear wipe data με μια φορα μια χαρα ειμαστε και ειδικα πριν την εγκατασταση της καθε ρομ και αυτο γιατι η ρομ που θα περασουμε λογικα εχει φτιαχτει με βαση πως ειναι το εκαστοτε κινητο στην προκειμενη περιπτωση το s2 απο το εργοστασιο(κοινως με clear wipe data πριν το περασμα καποιας ρομ) οποτε......

 

Εν ολιγης οκ για το καθαρισμα δεδομενων μια φορα αλλα δυο το κοβω περιττο και ανουσιο.

ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΠΗΡΕΑΣΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΠΛΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΕΙΠΑ.

 

Και εγω το εχω απορια αυτο, αλλα φανταζομαι πως το πρωτο wipe data το κανουμε για να καθαρισουμε εντελως την rom

που εχουμε περασμενη ωστε να μην μεινουν σκουπιδακια και αρχεια που θα επηρεασουν την την επομενη rom, το δευτερο wipe (μετα το φλασαρισμα της καινουριας rom) το κανουμε ισως για καποια πιθανα προβληματα που θα συναντησουμε στην καινουρια εκδοση, ωστε να μην χρειαστει να το κανουμε μετα οταν θα εχουμε στησει ηδη την συσκευη μας και μπαινουμε σε διπλο κοπο.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι θέμα τύχης και τι έχεις μέσα. Εγώ έβαλα την 4.1.2 που μου βγήκε ως αναβαθμιση (Νορβηγικη εχω) και επειδή περιμενω και την Ελληνική για να ξαναεχω εγγυηση, βαρεθηκα να κανω wipe κτλ. Μεχρι στιγμής μια χαρα δουλευει.
Link to comment
Share on other sites

Και λογικα κανονικα δουλευουν οι επισημες αν δεν δουλευαν ολες οι εταιριες θα προτειναν να κανουμε επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων μετα το περασμα καθε επισημης ρομ ελα ομως που ΚΑΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΙΑ ΕΤΑΙΡΙΑ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ....

 

Λετε να ειναι χαζες ή να μην γνωριζουν....

 

Αυτο απο μονο του αρκει για να καταλαβουμε τους λογους που προτεινετε το clear wipe data πριν και μετα απο το περασμα καποιας ανεπισημης ρομ.

 

Επειδη προβλεπω να πεφτουν ολοι πανω μου μετα απο αυτο ξαναλεω απλα αναφερω την αποψη μου και δεν υποχρεωσα κανεναν να την ασπαστει ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Και λογικα κανονικα δουλευουν οι επισημες αν δεν δουλευαν ολες οι εταιριες θα προτειναν να κανουμε επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων μετα το περασμα καθε επισημης ρομ ελα ομως που ΚΑΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΙΑ ΕΤΑΙΡΙΑ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ....

 

Λετε να ειναι χαζες ή να μην γνωριζουν....

 

Αυτο απο μονο του αρκει για να καταλαβουμε τους λοΕπειδη προβλεπω να πεφτουν ολοι πανω μου μετα απο αυτο ξαναλεω απλα αναφερω την αποψη μου και δεν υποχρεωσα κανεναν να την ασπαστει ετσι.

 

Έρχονται τα γους που προτεινετε το clear wipe data πριν και μετα απο το περασμα καποιας ανεπισημης ρομ.

Έρχονται τα βέλη

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Αυτο απο μονο του αρκει για να καταλαβουμε τους λογους που προτεινετε το clear wipe data πριν και μετα απο το περασμα καποιας ανεπισημης ρομ.

 

Το "ανεπίσημης" δεν ισχύει σε αυτό το νήμα, εκτός κι αν μιλάς εκ μέρους της Samsung Ελλάς..;)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια. επειδη επειγομαι και δεν προλαβαινω να διαβασω τοσες σελιδες μπορειτε να μου πειτε ποια jelly bean ειναι καλυτερη ( με τα λιγοτερα προβληματα ) η σκανδιναβικη η ι ιταλικη; ευχαριστω
Huawei p20 pro
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια. επειδη επειγομαι και δεν προλαβαινω να διαβασω τοσες σελιδες μπορειτε να μου πειτε ποια jelly bean ειναι καλυτερη ( με τα λιγοτερα προβληματα ) η σκανδιναβικη η ι ιταλικη; ευχαριστω

 

Ίδιες είναι και μέχρι στιγμής απροβλημάτιστες και οι δυο.:)

Link to comment
Share on other sites

Ίδιες είναι και μέχρι στιγμής απροβλημάτιστες και οι δυο.:)

 

 

ευχαριστω αλλα δεν μπορω να διαλεξω. :(

Huawei p20 pro
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ολοι προτεινετε να κανουμε δυο φορες clear wipe data πριν και μετα το περασμα καποια ρομ.

 

Εγω το κοβω πολυ κουλο αυτο και εξηγω το λογο.

 

Αν κανω επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων ή cleart wipe data μετα το περασμα της καθε ρομ ποιος ο λογος να κανω και πριν αφου τα δεδομενα θα εχουν σβηστει καθαριστει οποτε πιστευω ειναι δωρον αδωρον να κανομε δυο φορες clear wipe data με μια φορα μια χαρα ειμαστε και ειδικα πριν την εγκατασταση της καθε ρομ και αυτο γιατι η ρομ που θα περασουμε λογικα εχει φτιαχτει με βαση πως ειναι το εκαστοτε κινητο στην προκειμενη περιπτωση το s2 απο το εργοστασιο(κοινως με clear wipe data πριν το περασμα καποιας ρομ) οποτε......

 

Εν ολιγης οκ για το καθαρισμα δεδομενων μια φορα αλλα δυο το κοβω περιττο και ανουσιο.

ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΠΗΡΕΑΣΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΠΛΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΕΙΠΑ.

 

Και εγω το εχω απορια αυτο, αλλα φανταζομαι πως το πρωτο wipe data το κανουμε για να καθαρισουμε εντελως την rom

που εχουμε περασμενη ωστε να μην μεινουν σκουπιδακια και αρχεια που θα επηρεασουν την την επομενη rom, το δευτερο wipe (μετα το φλασαρισμα της καινουριας rom) το κανουμε ισως για καποια πιθανα προβληματα που θα συναντησουμε στην καινουρια εκδοση, ωστε να μην χρειαστει να το κανουμε μετα οταν θα εχουμε στησει ηδη την συσκευη μας και μπαινουμε σε διπλο κοπο.

 

Ακριβώς όπως τα υποθέτεις Βάιε. Για το πριν, όχι μόνο σκουπιδάκια, αλλά εφαρμογές, μιας και μέχρι τις 4.1.2 δε γινότανε clear στην dalvik cache. Και επειδή oι roms είναι non-wipe, μένουν κατάλοιπα πολλές φορές που ένα factory reset μετά τα καθαρίζει.

Έχουμε πει πολλές φορές ότι αυτά τα βήματα δεν είναι απαραίτητα για όλους, απλά τα συνιστούμε ανεπιφύλακτα. Μπορεί κάποιος που η rom του δεν είχε τίποτα ασύμβατο με την καινούρια σε εφαρμογές, και κανένα περίεργο setting στα data των εφαρμογών συστήματος να μη χρειάζεται κανένα wipe πουθενά. Αυτό δε σημαίνει ότι κάποιος άλλος δε θα έχει προβλήματα, και πολλές πολλές φορές έχουν.

Τα βήματα αυτά είναι δοκιμασμένα και καταξιωμένα από εκατοντάδες χρήστες, δεν τα λέμε ούτε τυχαία ούτε επειδή έτσι μας αρέσει. Ακόμα και τα προληπτικά βήματα, καλό είναι να γίνονται. Δεν είναι τόσο τραγικό να κάνεις ένα 2o wipe, παίρνει 5 δευτερόλεπτα με το ρολόι.

fits έχεις δικαίωμα να κάνεις του κεφαλιού σου, απλά μετά δε θα έχεις δικαίωμα να γεμίζεις 20 σελίδες για την καινούρια rom που σου φαίνεται προβληματική, επειδή δεν άλλαξες το csc ή δεν έκανες wipe.

 

ευχαριστω αλλα δεν μπορω να διαλεξω. :(

 

To έχω αναφέρει πολλές φορές στις τελευταίες σελίδες, η Σκανδιναβική είναι πιο συμβατή με τα ελληνικά τηλέφωνα γιατί έχει το σωστό csc. Γι'αυτό είναι αυτή που μπήκε στην πρώτη σελίδα. Oπότε αν έχεις δίλημμα βάλε αυτή :)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

η original αναβάθμιση βγήκε για ελλάδα? καθημερινά δοκίμαζω από το κινητό τον έλεγχο για αναβάθμιση που έχει στις ρυθμίσεις κ μου λέει πωσ εχω την νεώτερη :-( ! είμαι με 4.0.4 όσο για το kies που δοκίμασα εχθές δεν μου εμφάνιζε ούτε το firmware που φοράω οπότε δεν μπορούσε να ελέγξει :confused:
Galaxy SII
Link to comment
Share on other sites

η original αναβάθμιση βγήκε για ελλάδα? καθημερινά δοκίμαζω από το κινητό τον έλεγχο για αναβάθμιση που έχει στις ρυθμίσεις κ μου λέει πωσ εχω την νεώτερη :-( ! είμαι με 4.0.4 όσο για το kies που δοκίμασα εχθές δεν μου εμφάνιζε ούτε το firmware που φοράω οπότε δεν μπορούσε να ελέγξει :confused:

 

Koίτα στην πρώτη σελίδα του θέματος για τις τελευταίες αναβαθμίσεις. Όχι, δε βγήκε για Ελλάδα.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Koίτα στην πρώτη σελίδα του θέματος για τις τελευταίες αναβαθμίσεις. Όχι, δε βγήκε για Ελλάδα.

 

Alex...Ειχα την Ισπανικη XXLS8 (4.1.2) εκανα και το δευτερο update που βγηκε, αλλα εβαλα να δοκιμασω και την Σκανδιναβικη αυτη:I9100OXXLS6_NEE, ν'αλλαξω το CSC σε EUR, η να τ'αφησω σε ΝΕΕ...?

Link to comment
Share on other sites

Alex...Ειχα την Ισπανικη XXLS8 (4.1.2) εκανα και το δευτερο update που βγηκε, αλλα εβαλα να δοκιμασω και την Σκανδιναβικη αυτη:I9100OXXLS6_NEE, ν'αλλαξω το CSC σε EUR, η να τ'αφησω σε ΝΕΕ...?

 

Όπως θες... εγώ θα το άλλαζα αν ήμουν στην Ελλάδα, απλά για να έχω τα APN σεταρισμένα απ'ευθείας (έχω παλιά κάρτα και δεν τα περιέχει), και για να έχω γενικά τις ελληνικές ρυθμίσεις. Αν σου δουλεύει κανονικά το πληκτρολόγιο ήδη, δε θα δεις διαφορά.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Και εγω το εχω απορια αυτο, αλλα φανταζομαι πως το πρωτο wipe data το κανουμε για να καθαρισουμε εντελως την rom

που εχουμε περασμενη ωστε να μην μεινουν σκουπιδακια και αρχεια που θα επηρεασουν την την επομενη rom, το δευτερο wipe (μετα το φλασαρισμα της καινουριας rom) το κανουμε ισως για καποια πιθανα προβληματα που θα συναντησουμε στην καινουρια εκδοση, ωστε να μην χρειαστει να το κανουμε μετα οταν θα εχουμε στησει ηδη την συσκευη μας και μπαινουμε σε διπλο κοπο.

πολλοι φιλοι εδω μεσα ,συμπεριλαμβανομαι και εγω,μετα απο ενγκατασταση νεας ρομ επισημης η και οχι,μετα το τηλ.ετρωγε σκαλωμα στο λογοτυπο,οποτε καναμε factory reset και κατοπιν πηγαινε η καρδια στην θεση της.καλο ειναι κατα την γνωμη μου να γινονται τα wipes πριν και μετα.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

http://i47.tinypic.com/23rtgup.png

Όσοι έχετε facebook μπορούμε να μπούμε στην επίσημη σελίδα τους και να τους πιέσουμε λίγο! Εμένα μου απάντησαν αμέσως πάντως...

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...