Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S II


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα παιδες.

Περασα την LP7 και παρατηρησα οτι ολα πανε καλα μεχρι στιγμης, αφου φυσικα εκανα και τα απαραιτητα hard reset πριν και μετα

την εγκατασταση της απο odin.

 

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι, αν υπαρχουν διαφορες στις υπολοιπες ICS που εχουμε στο πρωτο Post του θεματος.

Οταν λεω διαφορες μιλαω γενικα, σε χρωματα σε μενου, καινουρια walls και παει λεγοντας.

Σε γενικες γραμμες με λιγα λογια, βλεπω οτι δεν ειναι και ιδιαιτερα διαφορετικη απο την gb, αν εξαιρεσουμε τα μενου των ρυθμισεων.

Αξιζει μηπως να περασω καποια αλλη εκδοση?

 

Επισης εχω ενα ψιλοθεματακι με τον εναν Launcher του κινητου (TW samsung.tw4.nextgen) ο οποιος κρασαρει αν επιχειρησω

να τον τρεξω.

Βασικα εχω εναν ακομα (TW luncher com.sec.android.app) και δεν ξερω ποιος απο τους δυο ειναι ο μαμισιος.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπερα παιδες.

Περασα την LP7 και παρατηρησα οτι ολα πανε καλα μεχρι στιγμης, αφου φυσικα εκανα και τα απαραιτητα hard reset πριν και μετα

την εγκατασταση της απο odin.

 

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι, αν υπαρχουν διαφορες στις υπολοιπες ICS που εχουμε στο πρωτο Post του θεματος.

Οταν λεω διαφορες μιλαω γενικα, σε χρωματα σε μενου, καινουρια walls και παει λεγοντας.

Σε γενικες γραμμες με λιγα λογια, βλεπω οτι δεν ειναι και ιδιαιτερα διαφορετικη απο την gb, αν εξαιρεσουμε τα μενου των ρυθμισεων.

Αξιζει μηπως να περασω καποια αλλη εκδοση?

 

Επισης εχω ενα ψιλοθεματακι με τον εναν Launcher του κινητου (TW samsung.tw4.nextgen) ο οποιος κρασαρει αν επιχειρησω

να τον τρεξω.

Βασικα εχω εναν ακομα (TW luncher com.sec.android.app) και δεν ξερω ποιος απο τους δυο ειναι ο μαμισιος.

Ο δεύτερος είναι ο μανίσιος. Ο πρώτος είναι modified version που δε νομίζω να παίζει σε ICS.

Phantom Of The Opera
Link to comment
Share on other sites

To πέρασα και εγώ. Πριν είχα το vk-ics. Αυτό μου φαίνεται πολύ πιο ¨άσχημο" και μοιάζει πολύ με gb αλλά είναι πιο γρήγορο νομίζω. Kαι υποστηρίζει και 160 γράμματα στα ελληνικά αν το φτιάξεις στις ρυθμίσεις. Αλλά μάλλον με βλέπω να περνάω κανένα custom καλύτερα. Λίγο offtopic αλλά ποια custom προτείνετε που υποστηρίζουν 160 στα ελληνικα?
Link to comment
Share on other sites

Ο δεύτερος είναι ο μανίσιος. Ο πρώτος είναι modified version που δε νομίζω να παίζει σε ICS.

 

Οκ! Ευχαριστω, γιατι ειχα αρχισει να ανησυχω.

Στο πρωτο ερωτημα μου, εχεις καμια ιδεα?

Δηλαδη αν οι αλλες εκδοσεις εχουν εμφανισιακες διαφορες απο αυτην που περασα?

 

Επισης το καλο της υποθεσης, ειναι οτι μετα την εγκατασταση της, καθως ημουν συνδεδεμενος με wifi

μου εγκαθιστουσε μια μια τις εφαρμογες που ειχα πριν.

Αυτο συνεβη και σε εσας?

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

To πέρασα και εγώ. Πριν είχα το vk-ics. Αυτό μου φαίνεται πολύ πιο ¨άσχημο" και μοιάζει πολύ με gb αλλά είναι πιο γρήγορο νομίζω. Kαι υποστηρίζει και 160 γράμματα στα ελληνικά αν το φτιάξεις στις ρυθμίσεις. Αλλά μάλλον με βλέπω να περνάω κανένα custom καλύτερα. Λίγο offtopic αλλά ποια custom προτείνετε που υποστηρίζουν 160 στα ελληνικα?

 

Βάλτου όποια θες και μετά πέρνα το Gosms και θα είσαι κομπλέ. Εγώ το έχω και στην μαμίσια.

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά πήγα να βάλω την ελληνική της vodafone 4.03 με το odin κ μου έβγαλε fail κ τώρα το κινητό δείχνει στην οθόνη ένα κινητό κ΄ ένα υπολογιστή κ μεταξύ τους ένα θαυμαστικό τι πρέπει να κάνω

τι κινητό δεν ανοίγει

respect
Link to comment
Share on other sites

Με τιποτα δν κανει αυτοματη κεφαλαιοποιηση στα μνμτα...εχω την lp7 ..περαστηκε μια χαρα μεσω κιες....ναι ενταξρι καλα παει....τσαντιστηκα που η σαμσοθνγκ δν εχει πια το tapatalk τζαμπα....με τα μνμτα αν δει καποοος ας πει...δν στελνει πανω απο 70 χαρακτηρες γτ δν κανει κεφαλαιοποιηση

 

Aν συνδεθείς στο samsungapps με το ίδιο email που είχες πριν, μπορείς να εγκαταστήσεις το tapatalk free...Απλά πλέον δεν μου εμφανίζει το γράμμα φ. Το ίδιο μου κάνει και στο galaxy s.

Edited by achillesgk
Link to comment
Share on other sites

Aν συνδεθεί στο samsunapps με το ίδιο email μπορείς να εγκαταστήσεις το tapatalk free...

Δυστυχως. Επαψε να το δινει δωρεαν εδω και 2 μηνες περιπου. Κα εγω το ειχα κατεβασει δωρεαν και μου ειχε δωσει και μια αναβαθμιση και μετα το εβαλε 3 ευρω. Προφανως δεν ειναι το θεμα τα 3 ευρω, αλλα το να ξεκινησει καποιος να δωσει πιστωτικη.

Link to comment
Share on other sites

Βάλτου όποια θες και μετά πέρνα το Gosms και θα είσαι κομπλέ. Εγώ το έχω και στην μαμίσια.

 

Το είχα δοκιμάσει αλλά με χαλούσε ότι ήταν παραφορτωμένο και είχε και διαφημίσεις αν θυμάμαι. Ίως να μην είχα την ολόκληρη έκδοση. Θα το βάλω αγορασμένο-με όποια έννοια- αν είναι και θα το δω. Μα τι τους ενοχλούσε αυτή η ρύθμιση και την αφαίρεσαν στα cfw? ευχαριστώ πάντως..!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως. Επαψε να το δινει δωρεαν εδω και 2 μηνες περιπου. Κα εγω το ειχα κατεβασει δωρεαν και μου ειχε δωσει και μια αναβαθμιση και μετα το εβαλε 3 ευρω. Προφανως δεν ειναι το θεμα τα 3 ευρω, αλλα το να ξεκινησει καποιος να δωσει πιστωτικη.

φίλε μου εφόσον το είχες κατεβάσει παλιά, είναι δωρεάν και θα το στις εφαρμογές που έχεις κάνει λήψη.. οπότε πάλι δωρεάν θα το περάσεις. το πέρασα σήμερα στο sii και προχτές στο ς.

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου εφόσον το είχες κατεβάσει παλιά, είναι δωρεάν και θα το στις εφαρμογές που έχεις κάνει λήψη.. οπότε πάλι δωρεάν θα το περάσεις. το πέρασα σήμερα στο sii και προχτές στο ς.

Δεν ξερω τι διαφορα υπαρχει. Μιλας για το play store ή για το samsung apps? Εγω το ειχα κατεβασει απο το samsung apps δωρεαν, αλλα μετα οταν θελησα να το ξανακατεβασω, δεν το ειχε. Πιθανον να εφταιγε η αλλαγη ρομ. Eιχα βαλει την ics. Tωρα εχω μια beta και το play store μου το δειχνει εγκατεστημενο, ενω το αλλο ζηταει παλι 3 ευρω.

 

Για το γραμμα φ που δεν σου εμφανιζει, πηγαινε στις ρυθμισεις και ξανατικαρισε το ΒΒCode και θα στο εμφανισει.

Edited by FJ_12
Link to comment
Share on other sites

Μου κανει εντυπωση που εχουν γεμισει οι τελευταιες 10 σελιδες με επαναλαμβανομενες ερωτησεις και προβληματα που εχουν χιλιοαπαντηθει και δεν εχει βρεθει καποιος να κανει ενα review με παρατηρησεις κι εντυπωσεις απο την γενικη συμπεριφορα της συσκευης μετα το update.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι διαφορα υπαρχει. Μιλας για το play store ή για το samsung apps? Εγω το ειχα κατεβασει απο το samsung apps δωρεαν, αλλα μετα οταν θελησα να το ξανακατεβασω, δεν το ειχε. Πιθανον να εφταιγε η αλλαγη ρομ. Eιχα βαλει την ics. Tωρα εχω μια beta και το play store μου το δειχνει εγκατεστημενο, ενω το αλλο ζηταει παλι 3 ευρω.

 

Για το γραμμα φ που δεν σου εμφανιζει, πηγαινε στις ρυθμισεις και ξανατικαρισε το ΒΒCode και θα στο εμφανισει.

 

Έχεις συνδεθεί στο samsungapps με το ίδιο email όπως τη φορά που το είχες κατεβάσει δωρεάν; Τότε άνοιξε το samsungapps, πάτα το αριστερό πλήκτρο κάτω, πήγαινε η σελίδα μου και μετά στο λήψεις, λογικά εκέι πρέπει να σου εμφανίζει το tapatalk εφ'όσον το είχες ξαναπεράσει παλαιότερα.

υ.γ. ευχαριστώ για το tip με το γράμμα.

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα LP7 με KIES.

Δεν έκανα hard reset.

Έκανα root με τον εύκολο - τρίτο - δρόμο.

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με lag ή force close. Δεν ξέρω πόσο πιο γρήγορο θα γίνει αν κάνω hard reset αλλά πιο σταθερό δεν θα γίνει μιας και παίζει μια χαρά.

Χρησιμοποιώ Go Launcher με ICS Theme - κληρονομιά από 2.3 - και δεν βλέπω ούτε εκεί κάποιο lag (ακόμα).

Akism :wacko:
Link to comment
Share on other sites

την καλησπερα μου παιδια!

εχω ενα προβληματακι.....συνοπτικα, φορουσα 2.3.6 custom, φλασαρα μια ics xxlpq πριν λιγες μερες, δε μ αρεσε κ επεστρεψα σε 2.3.6 αλλα ειχα προβληματα....μολις φλασαρα την ΚΙ4 2.3.4 , εκανα hard reset, το συνδεω με KIES και δε μπορει να μου το συνδεσει....πηγα αντιμετωπιση προβληματων, μου ξαναεκανε εγκατασταση τo προγραμμα αλλα κ παλι τιποτα....προσπαθησα και με εντοπισμο σφαλματων κ χωρις! καμια ιδεα για το τι μπορει να παιζει???

 

ευχαριστω εκ των προτερων!!

 

 

και επισης ξεχασα να αναφερω οτι αλλαξα και το csc se EUR και συνεχιζει να μη το συνδεει!

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Aν συνδεθείς στο samsungapps με το ίδιο email που είχες πριν, μπορείς να εγκαταστήσεις το tapatalk free...Απλά πλέον δεν μου εμφανίζει το γράμμα φ. Το ίδιο μου κάνει και στο galaxy s.

 

Τικάρε το BBCode στις ρυθμίσεις. Αν είναι ήδη τικαρισμένο, ξετίκαρέ το και ξανατίκαρέ το μετά.

 

παιδιά πήγα να βάλω την ελληνική της vodafone 4.03 με το odin κ μου έβγαλε fail κ τώρα το κινητό δείχνει στην οθόνη ένα κινητό κ΄ ένα υπολογιστή κ μεταξύ τους ένα θαυμαστικό τι πρέπει να κάνω

τι κινητό δεν ανοίγει

 

Βγάλε τη μπαταρία και ξαναμπες στο download mode με τα 3 κουμπιά.

 

Πέρασα LP7 με KIES.

Δεν έκανα hard reset.

Έκανα root με τον εύκολο - τρίτο - δρόμο.

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με lag ή force close. Δεν ξέρω πόσο πιο γρήγορο θα γίνει αν κάνω hard reset αλλά πιο σταθερό δεν θα γίνει μιας και παίζει μια χαρά.

Χρησιμοποιώ Go Launcher με ICS Theme - κληρονομιά από 2.3 - και δεν βλέπω ούτε εκεί κάποιο lag (ακόμα).

 

Ωραίος. Όπως ξαναείπαμε, το hard reset το κάνουμε για να αποφύγουμε προβλήματα. Όχι επειδή ντε και καλά θα έχουμε. Εξαρτάται από το σύστημα του καθενός.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Εκανα εγκατασταση την LP7 μεσω odin. Στην προσπαθεια να κανω root οπως περιγραφεται στο τριτο μηνυμα στο recovery mode επιλεγω apply update from external storage και μου εμφανιζει το μηνυμα E:failed to mount /sdcard (No such file or directory). Καμια ιδεα για το τι φταιει; Κατα τα αλλα ολα λειτουργουν κανονικα στη συσκευη.
Link to comment
Share on other sites

Εκανα εγκατασταση την LP7 μεσω odin. Στην προσπαθεια να κανω root οπως περιγραφεται στο τριτο μηνυμα στο recovery mode επιλεγω apply update from external storage και μου εμφανιζει το μηνυμα E:failed to mount /sdcard (No such file or directory). Καμια ιδεα για το τι φταιει; Κατα τα αλλα ολα λειτουργουν κανονικα στη συσκευη.

 

Tι επιλογές έχει το recovery mode? Μιλάμε για το πρώτο, όχι το cwm, σωστά;

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Tι επιλογές έχει το recovery mode? Μιλάμε για το πρώτο, όχι το cwm, σωστά;

 

Ναι το πρωτο.

reboot system now

apply update from external storage

wipe data/factory reset

wipe cache partition

apply update from cache

test redbend fota[FS]

Link to comment
Share on other sites

Ναι το πρωτο.

reboot system now

apply update from external storage

wipe data/factory reset

wipe cache partition

apply update from cache

test redbend fota[FS]

 

Αν τώρα διαλέξεις με το volume down τη 2η επιλογή και πατήσεις το κουμπί power, τι δείχνει;

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Αν τώρα διαλέξεις με το volume down τη 2η επιλογή και πατήσεις το κουμπί power, τι δείχνει;

 

Δειχνει την επιλογη για να παω πισω (../). Και απο κατω βγαζει το μηνυμα E:failed to mount /sdcard (No such file or directory) με κοκκινα γραμματα.Βασικα δεν εχω προβλημα να δοκιμασω να κανω root με καποιον αλλο τροπο, απλα φοβαμαι μηπως υπαρχει καποιο προβλημα και πρεπει αργοτερα να ξανακανω format και να ξαναστησω το τηλεφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Δειχνει την επιλογη για να παω πισω (../). Και απο κατω βγαζει το μηνυμα E:failed to mount /sdcard (No such file or directory) με κοκκινα γραμματα.Βασικα δεν εχω προβλημα να δοκιμασω να κανω root με καποιον αλλο τροπο, απλα φοβαμαι μηπως υπαρχει καποιο προβλημα και πρεπει αργοτερα να ξανακανω format και να ξαναστησω το τηλεφωνο.

 

Δοκίμασε να κάνεις το εξής: Σύνδεσε το τηλέφωνο στο pc ώς mass storage, και αντίγραψε όλα τα περιεχόμενα της εσωτερικής sdcard σου σε ένα φάκελο. Μετά πήγαινε στο mounts and storage από το μενού ρυθμίσεων, και κάνε format την sdcard σου, και κάνε ένα reboot. Πέρνα μετά τα 2 αρχεία από το pc, και ΜΕΤΑ μπες σε recovery mode και δοκίμασε το παραπάνω.

Κάποιοι αναφέρουν το ίδιο πρόβλημα στο xda, και η λύση ήταν αυτή, γιατί η sdcard τους δεν ήταν καλά φορμαρισμένη και το recovery mode δεν την έβλεπε.

Αν μετά πετύχει η διαδικασία, ξαναπέρνα όλα σου τα αρχεία από το pc.

 

Πες μου αν πέτυχε για να το προσθέσω στον οδηγό, αν το δοκιμάσεις.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να κάνεις το εξής: Σύνδεσε το τηλέφωνο στο pc ώς mass storage, και αντίγραψε όλα τα περιεχόμενα της εσωτερικής sdcard σου σε ένα φάκελο. Μετά πήγαινε στο mounts and storage από το μενού ρυθμίσεων, και κάνε format την sdcard σου, και κάνε ένα reboot. Πέρνα μετά τα 2 αρχεία από το pc, και ΜΕΤΑ μπες σε recovery mode και δοκίμασε το παραπάνω.

Κάποιοι αναφέρουν το ίδιο πρόβλημα στο xda, και η λύση ήταν αυτή, γιατί η sdcard τους δεν ήταν καλά φορμαρισμένη και το recovery mode δεν την έβλεπε.

Αν μετά πετύχει η διαδικασία, ξαναπέρνα όλα σου τα αρχεία από το pc.

 

Πες μου αν πέτυχε για να το προσθέσω στον οδηγό, αν το δοκιμάσεις.

 

Σε έναν φίλο μου που του έκανε το ίδιο το κάναμε με εξωτερική sd.

Link to comment
Share on other sites

Σε έναν φίλο μου που του έκανε το ίδιο το κάναμε με εξωτερική sd.

 

Έχω κάνει τη διαδικασία ο ίδιος σε LP7, οπότε ξέρω σίγουρα ότι δουλεύει, από κει και πέρα το να μη βλέπει το recovery την κάρτα δεν είναι φυσιολογικό. Ανεξάρτητα από το αν προσπαθείς να κάνεις root ή όχι, πρέπει να βλέπει την κάρτα. Γι'αυτό νομίζω ότι αυτό που είπα παραπάνω και που δοκίμασε κάποιος στο xda θα δουλέψει...

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να κάνεις το εξής: Σύνδεσε το τηλέφωνο στο pc ώς mass storage, και αντίγραψε όλα τα περιεχόμενα της εσωτερικής sdcard σου σε ένα φάκελο. Μετά πήγαινε στο mounts and storage από το μενού ρυθμίσεων, και κάνε format την sdcard σου, και κάνε ένα reboot. Πέρνα μετά τα 2 αρχεία από το pc, και ΜΕΤΑ μπες σε recovery mode και δοκίμασε το παραπάνω.

Κάποιοι αναφέρουν το ίδιο πρόβλημα στο xda, και η λύση ήταν αυτή, γιατί η sdcard τους δεν ήταν καλά φορμαρισμένη και το recovery mode δεν την έβλεπε.

Αν μετά πετύχει η διαδικασία, ξαναπέρνα όλα σου τα αρχεία από το pc.

 

Πες μου αν πέτυχε για να το προσθέσω στον οδηγό, αν το δοκιμάσεις.

 

Δεν πετυχε. Το δοκιμασα αρκετες φορες και εκανα και ενα factory reset απο το recovery. Στις ρυθμισεις στο storage μου βγαζει internal storage και usb storage. H μονη επιλογη που εχω ειναι erase usb storage. Αυτο εκανα αρκετες φορες.

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...