Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S II


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ποια έκδοση σου πέρασε ακριβώς;

 

 

Εκδοση Kernel 2.6.35.7-I9100BOKK1-CL511356 root@DELL150#2

Εκδοση βασικου φασματος Ι9100BOKJ1

Εκδοση Android 2.3.5

Αριθμος κατασκευης GINGERBREAD.BOKK1

Edited by vaggelissss
Link to comment
Share on other sites

Αυτήν ακριβώς έχω και γω. Πότε θα έρθει η 2.3.6 άραγε? Το galaxy s φοράει ήδη 2.3.6 Edited by TreckeR
QTEK 8310 WM6-->SAMSUNG GALAXY S II stock 4.0.3-->4.0.4 stock-->4.1.2 Jelly --> Nougat
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς γιατί δεν είναι διαθέσιμα σε όλους τα firmwares. Εγώ εχω μείνει μείνει το 2.3.4 και δεν μου βγάζει νεότερο.
Link to comment
Share on other sites

Αυτήν ακριβώς έχω και γω. Πότε θα έρθει η 2.3.6 άραγε? Το galaxy s φοράει ήδη 2.3.6

Εδώ το samsung galaxy y φοράει 2.3.6.... Πάντως ίσως μια τέτοια αναβάθμιση δεν έχει νόημα αφού πλέον περιμένουμε ice cream.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς γιατί δεν είναι διαθέσιμα σε όλους τα firmwares. Εγώ εχω μείνει μείνει το 2.3.4 και δεν μου βγάζει νεότερο.

 

Παίζει ρόλο από που το αγόρασες.Από Ελλάδα; εξωτερικό; Cosmote; vodafone; όλα παίζουν ρόλο

 

Για να καταλάβεις, τα παιδιά παραπάνω που έχουν BOK είναι vodafone μάλλον.Όταν το βγάλει η Vodafone, τότε θα πάρουν εκείνοι.

Link to comment
Share on other sites

Παίζει ρόλο από που το αγόρασες.Από Ελλάδα; εξωτερικό; Cosmote; vodafone; όλα παίζουν ρόλο

 

Για να καταλάβεις, τα παιδιά παραπάνω που έχουν BOK είναι vodafone μάλλον.Όταν το βγάλει η Vodafone, τότε θα πάρουν εκείνοι.

BOKK1 2.3.5 cosmote

Πάντως χτες το kies έδωσε αναβάθμιση στο πρόγραμμα, ίσως να βγάλει κάτι καινούργιο.

Link to comment
Share on other sites

Αναβαθμιση το kies μου εχει κανει εδω και 2 εβδομαδες περιπου,οποτε δε νομιζω να εχει καποια σχεση.
QTEK 8310 WM6-->SAMSUNG GALAXY S II stock 4.0.3-->4.0.4 stock-->4.1.2 Jelly --> Nougat
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Πάλι update σήμερα το Kies και μάλιστα μεγάλο, 63mb σε έκδοση 2.1. μα τόσο σαβούρα ειναι και κάθε λίγο το αναβαθμίζουνε ή απλά μας προσέχουν??
QTEK 8310 WM6-->SAMSUNG GALAXY S II stock 4.0.3-->4.0.4 stock-->4.1.2 Jelly --> Nougat
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Πάλι update σήμερα το Kies και μάλιστα μεγάλο, 63mb σε έκδοση 2.1. μα τόσο σαβούρα ειναι και κάθε λίγο το αναβαθμίζουνε ή απλά μας προσέχουν??

 

Δεν έχει καμία σχέση το update του KIES με τα firmware του GS2 για τα οποία συζητάμε εδώ, ας μην βγαίνουμε off topic παρακαλώ.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

BOKK1 2.3.5 cosmote

Πάντως χτες το kies έδωσε αναβάθμιση στο πρόγραμμα, ίσως να βγάλει κάτι καινούργιο.

 

Και εγώ από cosmote το πήρα ρε παιδιά και δεν μου βγάζει 2.3.5. μου λέει ότι αύτο που εχω (2.3.4) είναι το τελευταίο.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ το samsung galaxy y φοράει 2.3.6.... Πάντως ίσως μια τέτοια αναβάθμιση δεν έχει νόημα αφού πλέον περιμένουμε ice cream.

 

ειπανε πριν το νεο ετος θα το βγαλουν αλλα οπος πανε φημες ητανε!!!

Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο post αναφέρεται ξεκάθαρα και με φωτογραφία.

 

γενικα το πρωτο post δεν ειναι τοσο ξεκαθαρο. Αλλες rom εχουν ενα αρχειο και αλλες περισσοτερα απο ενα. Αλλεσ εχουν 2 παραλαγες οτυ ιδιου αρχειου (πχ CSC). Δεν ειναι 100% σιγουρο τι να βαλεισ στα πεδια του Odin. Το πρωτο post ειναι ξεκαθαρο για την εγκατασταση της συγκεκριμενης rom. ΧΙλια μπραβο σε αυτον που το ανεβασε αλλα για τουσ υπολοιπους που δεν ειναι τοσο ψαγμενοι θεωρω οτι ειναι λιγο παρακινδυνευμενο. Οσο και αν εψαξα δεν βρηκα σαφεις οδηγιες πως να κανω downgrade σε 2.3.3 ή upgrade σε 2.3.5 ή 2.3.6. Εχω μεινει λοιπον με την 2.3.4 που θεωρω οτι ειναι η χειροτερη απο ολες. βλεπω επισης οτι πολλοι συμφορουμητες εχουν κατεβασει 2.3.5 απο KIES με κινητα αγορασμενα απο Ελλαδα με COSMOTE και σε εμενα δεν μου την βγαζει διαθεσιμη. Μεχρι να ξεκαθαρισει το τοπιο εγω μενω με 2.3.4. Μην παρω και το τηλεφωνο στο χερι.

Link to comment
Share on other sites

γενικα το πρωτο post δεν ειναι τοσο ξεκαθαρο. Αλλες rom εχουν ενα αρχειο και αλλες περισσοτερα απο ενα. Αλλεσ εχουν 2 παραλαγες οτυ ιδιου αρχειου (πχ CSC). Δεν ειναι 100% σιγουρο τι να βαλεισ στα πεδια του Odin. Το πρωτο post ειναι ξεκαθαρο για την εγκατασταση της συγκεκριμενης rom. ΧΙλια μπραβο σε αυτον που το ανεβασε αλλα για τουσ υπολοιπους που δεν ειναι τοσο ψαγμενοι θεωρω οτι ειναι λιγο παρακινδυνευμενο. Οσο και αν εψαξα δεν βρηκα σαφεις οδηγιες πως να κανω downgrade σε 2.3.3 ή upgrade σε 2.3.5 ή 2.3.6. Εχω μεινει λοιπον με την 2.3.4 που θεωρω οτι ειναι η χειροτερη απο ολες. βλεπω επισης οτι πολλοι συμφορουμητες εχουν κατεβασει 2.3.5 απο KIES με κινητα αγορασμενα απο Ελλαδα με COSMOTE και σε εμενα δεν μου την βγαζει διαθεσιμη. Μεχρι να ξεκαθαρισει το τοπιο εγω μενω με 2.3.4. Μην παρω και το τηλεφωνο στο χερι.
Θα συμφωνησω μαζι σου οτι η 2.3.4 ειναι η χειροτερη ρομ για το SII,και το δικο μου δεν δουλευε τοσο σωστα οσο με την 2.3.3 που ειχε αρχικα.Anyway,με την 2.3.5 δουλευε καλα και με την 2.3.6 (ΚΚ5) μπορω να πω οτι δουλευει ακομη καλυτερα και απ οτι βλεπω εχει βελτιωθει και η αυτονομια της συσκευης.Για οποιον θελει να περασει την ΚΚ5 επειδη γινεται οντως ενα μπαχαλο με τα αρχεια που περιεχει ο φακελος της να πω που και ποια βαζετε:

PDA: CODE_I9100XWKK5_CL754841_REV02_user_low_ship.tar.md5

CSC: GT-I9100-MULTI-CSC-OXXKJ3.tar.md5

PHONE: MODEM_I9100XXKI4_REV_02_CL1065910.tar.md5

και για οποιον θελει να κανει και repartition στη θεση του .pit θα βαλει το u1_02_20110310_emmc_EXT4.pit (εγω εκανα repartition).

Τωρα τα υπολοιπα αρχεια, APBOOT_I9100XWKK5_CL754841_REV02_user_low_ship.tar.md5 και EFS_I9100XWKK5_CL754841_REV02_user_low_ship.tar.md5 καθως και τοGT-I9100-MULTI-CSC-OXXKJ3_HOME.tar.md5 σβηστε τα ,μην ασχολειθειτε καθολου με αυτα,τα 2 πρωτα υπαρχουν ηδη μεσα στο PDA και το τριτο που αφορα το csc δεν μας ενδιαφερει πλεον αφοσον αυτο που εδωσα εχει τα ελληνικα sales code.Τα 2 αρχεια με τους κερνελ αφηστε τα και μην αχολειθειτε μαζι τους,παρα μονο στην περιπτωση που αφου κανετε ρουτ με καποιον καστομ κερνελ (εγω ρουταρισα με cf-root) και θελετε για καποιον λογο να επαναφερετε τον <μαμα> κερνελ,τοτε μπορειτε να τον φλασαρετε μεσω odin.

Να θυμαστε παντα οτι ειναι απαραιτητο το hard reset της συσκευης,πριν και μετα το φλασαρισμα ειδαλως θα αντιμετωπισετε προβληματα και αυτο ισχυει για ολες τις ρομ.

Eλπιζω να βοηθησα.

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

έχω βάλει την εκδοσή 2.3.6

I9100XXKI4

GINGERBREAD XWKK5

KERNEL VERSION : 2.6.35.7-I9100XWKK5-CL754841 ROOT@DELL144#2

και έχει εδώ και 2 βδομάδες μου κάνει μόνο του επανεκκινήσεις έχω κάνει ρεσετ φορματ πάλι τίποτα τα ίδια ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει ?

ζήσε την ζωή σου σαν να ήταν το τελευταίο λεπτό γιατί είναι πολύ μικρή και δεν ξέρεις πότε μπορεί να τελειώσει και μην κολλάτε πουθενά γιατί σπάνια η μοίρα έχει αφήσει σε

εμάς το προνόμιο της επιλογής.

Link to comment
Share on other sites

έχω βάλει την εκδοσή 2.3.6

I9100XXKI4

GINGERBREAD XWKK5

KERNEL VERSION : 2.6.35.7-I9100XWKK5-CL754841 ROOT@DELL144#2

και έχει εδώ και 2 βδομάδες μου κάνει μόνο του επανεκκινήσεις έχω κάνει ρεσετ φορματ πάλι τίποτα τα ίδια ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει ?

Το εχεις ρουταρει?και αν ναι με τι?Τηγ εγκατασταση την εκανες οπως εγραψα πριν?Και κατι αλλο σημαντικοτατο,πολλες φορες ψαχνομαστε σε λαθος μερια νομιζοντας οτι για ολα φταιει η ρομ,ισως καποια εφαρμογη σου κανει ζημια,την εχω παθει πολλες φορες και μαλιστα προσφατα με ενα παιχνιδι στο S αναγκαστηκα να ξαναφλασαρω την ρομ γιατι μου ειχε κανει μεγαλη ζημια,δες τις εφαρμογες σου,δες τι τρεχει στο backgrownd. Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Το εχεις ρουταρει?και αν ναι με τι?Τηγ εγκατασταση την εκανες οπως εγραψα πριν?

οχι δεν ειναι ρου

την εγκατάσταση την έκανα με το οδιν αφού πρώτα το έκανα διαγραφεί τα πάντα και reset

ζήσε την ζωή σου σαν να ήταν το τελευταίο λεπτό γιατί είναι πολύ μικρή και δεν ξέρεις πότε μπορεί να τελειώσει και μην κολλάτε πουθενά γιατί σπάνια η μοίρα έχει αφήσει σε

εμάς το προνόμιο της επιλογής.

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν ειναι ρου

την εγκατάσταση την έκανα με το οδιν αφού πρώτα το έκανα διαγραφεί τα πάντα και reset

Kοιτα ψαξε λιγο για καμια υποπτη εφαρμογη,η καποια που εβαλες τελευταια,αν δεν βγαλεις ακρη θα σου προτεινα να την ξαναφλασαρεις για να μην ταλαιπωρεισαι,ακολουθα τα βηματα οπως εγραψα παραπανω και κανε και repartition.

Αρχικα θα ελεγα να βαλεις μονο για λιγες μερες μονο εφαρμογες που τις ειχες και πριν και εισαι σιγουρος για την λειτουργεια τους ωστε στην συνεχεια να μπορεις να εχεις μια εικονα του τι μπορει να συμβαινει.

Link to comment
Share on other sites

Kοιτα ψαξε λιγο για καμια υποπτη εφαρμογη,η καποια που εβαλες τελευταια,αν δεν βγαλεις ακρη θα σου προτεινα να την ξαναφλασαρεις για να μην ταλαιπωρεισαι,ακολουθα τα βηματα οπως εγραψα παραπανω και κανε και repartition.

Αρχικα θα ελεγα να βαλεις μονο για λιγες μερες μονο εφαρμογες που τις ειχες και πριν και εισαι σιγουρος για την λειτουργεια τους ωστε στην συνεχεια να μπορεις να εχεις μια εικονα του τι μπορει να συμβαινει.

δηλαδή ψιλοί στα άχυρα... το θέμα είναι έχω της ίδιες εφαρμογές και με της περασμένες έκδοσής, μετά την 2.3.5 άρχισε να μου το κάνει αυτό,

ζήσε την ζωή σου σαν να ήταν το τελευταίο λεπτό γιατί είναι πολύ μικρή και δεν ξέρεις πότε μπορεί να τελειώσει και μην κολλάτε πουθενά γιατί σπάνια η μοίρα έχει αφήσει σε

εμάς το προνόμιο της επιλογής.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή ψιλοί στα άχυρα... το θέμα είναι έχω της ίδιες εφαρμογές και με της περασμένες έκδοσής, μετά την 2.3.5 άρχισε να μου το κάνει αυτό,
Για να καταλαβω,αυτο στο εκανε και με 2.3.5 η μονο στην ΚΚ5?
Link to comment
Share on other sites

Για να καταλαβω,αυτο στο εκανε και με 2.3.5 η μονο στην ΚΚ5?

και στην 2.3.5

ζήσε την ζωή σου σαν να ήταν το τελευταίο λεπτό γιατί είναι πολύ μικρή και δεν ξέρεις πότε μπορεί να τελειώσει και μην κολλάτε πουθενά γιατί σπάνια η μοίρα έχει αφήσει σε

εμάς το προνόμιο της επιλογής.

Link to comment
Share on other sites

και στην 2.3.5
Οποτε δυο ειναι οι περιπτωσεις,η σου κανει το προβλημα καποια εφαρμογη η εχει προβλημα η συσκευη σου και πας για servis.Υπο αυτες τις συνθηκες αυτο που θα σου προτεινα ειναι να φλασαρεις εξαρχης την 2.3.6 αφου κανεις απαραιτητα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων πριν και μετα το φλασαρισμα,και μην βαλεις καμια εφαρμογη για 2-3 μερεςγια να δεις αν στο ξανακανει.Αν δεν το δεις τοτε εχεις προβλημα απο εφαρμογη,αν ομως στο ξανακανει,ξαναπερασε την τελευταια επισημη ελληνικη ρομ αναλογα με τον παροχο σου και το πας στο servis.
Link to comment
Share on other sites

Οποτε δυο ειναι οι περιπτωσεις,η σου κανει το προβλημα καποια εφαρμογη η εχει προβλημα η συσκευη σου και πας για servis.Υπο αυτες τις συνθηκες αυτο που θα σου προτεινα ειναι να φλασαρεις εξαρχης την 2.3.6 αφου κανεις απαραιτητα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων πριν και μετα το φλασαρισμα,και μην βαλεις καμια εφαρμογη για 2-3 μερεςγια να δεις αν στο ξανακανει.Αν δεν το δεις τοτε εχεις προβλημα απο εφαρμογη,αν ομως στο ξανακανει,ξαναπερασε την τελευταια επισημη ελληνικη ρομ αναλογα με τον παροχο σου και το πας στο servis.

 

ποια είναι η τελευταία επίσημη έκδοση? δεν έχω κάποιον συγκρινόμενων παροχο.

ζήσε την ζωή σου σαν να ήταν το τελευταίο λεπτό γιατί είναι πολύ μικρή και δεν ξέρεις πότε μπορεί να τελειώσει και μην κολλάτε πουθενά γιατί σπάνια η μοίρα έχει αφήσει σε

εμάς το προνόμιο της επιλογής.

Link to comment
Share on other sites

ποια είναι η τελευταία επίσημη έκδοση? δεν έχω κάποιον συγκρινόμενων παροχο.

 

Αφού έχεις ήδη την 2.3.6 , κάνε factory reset και μην εγκαταστήσεις τίποτα για 2-3 μέρες όπως σου είπε ο προηγούμενος φίλος.

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...