Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S II


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μου το εκανε και μενα αυτο στην συγκεκριμενη, κατι γινεται με τα partition δεν ξερω ακριβως τι...μονο οσες σου λεει ο διαχειριστης εφαρμογων του τηλ/νου ο'τι μετακινουνται, η καποια αλλα εφαρμογη, Link2SD, android assistant, κ.α.!!

Το titanium υποτιθεται ο'τι τις μετακινει ολες η τις κανει εφαρμογες συστηματος, αλλα στην XWLSW 4.1.2 δεν ισχυει, ασε που καποιες φορες δεν βλεπει την ext sd καθολου, πρεπει να την βγαλεις 2-3 φορες + restart για να την δει, μονο στην συγκεκριμενη γινονται αυτα, εχω φλασαρει παρα πολλες roms.!! Μπορει καποιο bug ισως, τι να πω ξερω γω.!!

 

εγω την σκανδιναβικη που ειχα δεν ειχα θεματα παντως με τις εφαρμογες τις SD... οσο για την εξωτερικη καρτα μνημης δεν μου εχει παρουσιασει τετοιο προβλημα..ισως δεν σου αναγνωριζει την καρτα μνημης λογο ονοματος η τπτ τετοιο...

 

καλο ειναι παντως να μας πουν και αλλα παιδια που εχουν την ελληνικη αν αντιμετωπιζουν τα ιδια η αλλα προβληματα για να ξερει ο κοσμος...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Στην XWLSW 4.1.2 εχουνε αλλαξει παρα πολλα πραγματα για λογους ασφαλειας. Σε οσες 4.1.2 προηγουμενες ειχα δεν ειχα προβλημα με το titanium, αλλα στην συγκεκριμενη λογω ο'τι ειναι και η πιο νεωτερη, με πολλες αλλαγες στα δυο partition μνημη και sd, δεν σε αφηνει να τις μετακινησεις πουθενα, μονο στην μνημη. Παραδειγμα το facebook που ειναι γυρω στα 17ΜΒ, στις τελευταιες ενημερωσεις του, οι μηχανικοι λογισμικου του FB λενε ο'τι μπορει να μετακινηθει στην sd, παραμυθια της χαλιμας, πως και δεν το σκεφτηκανε για την jelly bean XWLSW 4.1.2, ο'τι κατι τετοιο δεν ισχυει...(Ασχετα αν η συγκεκριμενη εφαρμογη για πολλους ειναι προβληματικη, βαρια, με πολλα bug.!! - παραδειγμα εφερα γι'αυτην.)
Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάποιο άλλο παράδειγμα? Το fb ούτε σε xperia z ουτε σε note ούτε σε n4 μπορεί να μετακινηθεί, και έχουν παραδεχτεί ότι τα έχουν κάνει θάλασσα. Υπήρχαν και κάτι φήμες ότι τους αγορασαν android συσκευές για να δουν μόνοι τους πόσο χάλια πρόγραμμα είναι. Δεν λέω φυσικά πως δεν έχεις δίκιο, αλλά υπάρχει κάποιο άλλο παράδειγμα?

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.

έχω την ελβετική έκδοση με odin.

αφού βγήκε η ελληνική, σκέφτομαι να την περάσω για να μην εχω πρόβλημα με εγγύηση καθώς την συσκευή την έχω σχεδον κάτω απο χρόνο.

ερωτήσεις:

1. απλά την περνώ από πάνω ή χρειάζεται και κάτι άλλο ώστε να μην πρόβλημα αν χρειαστώ service? Να μην φαίνεται ότι είχα βάλει άλλες rom πχ

2. οι επαφές γίνονται backup με gmail ή kies . τα μηνύματα? οι κωδικοί wifi?

3. τις εφαρμογές ειναι καλύτερα να τις ξαναπεράσω από την αρχή? μπορώ να έχω backup και με ποιο πρόγραμμα? no root.

4. η διαδικασία που έχω δει εδώ στο φόρουμ είναι

• 1.επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων

• 2.factory reset

• 3.wipe cache

• 4.εγκατάσταση νέας έκδοσης

• 5.factory reset

• 6.wipe cache

 

αυτά γίνονται όλα από το download mode??

 

5. κάτι άλλο που χρειάζεται να προσέξω ή κάτι άλλο που θα χρειαστώ για backup και δεν το έχω σκεφτεί? τις φωτό τις έχω στην sd και θα τις αντιγράψω από εκεί.

 

Ευχαριστω :)

Edited by smerliao
Xalllara!
Link to comment
Share on other sites

Κατεβαζεις το modem xxms3 και το περνας μεσω odin. Οσο για το πιο ειναι καλυτερο δεν μπορω δυστυχως να σου απαντησω, λογικα το xxns3 ειναι καλυτερο αν το παμε απο θεμα αριθμου.

 

Σε ευχαριστώ, θα το δοκιμάσω. Έχεις κάποιο λινκ με το μοντεμ xxms3 για να το περάσω σήμερα;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ, θα το δοκιμάσω. Έχεις κάποιο λινκ με το μοντεμ xxms3 για να το περάσω σήμερα;

 

https://www.dropbox.com/s/0v8sky2624yjk52/ModemRIL_XXMS3.zip

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν πρέπει να είναι σε μορφή .tar;

 

Η διαδικασία(και οι ρυθμίσεις) είναι αυτή που υπάρχει στην πρώτη σελίδα του παρόντος θέματος με το odin, με μόνη διαφορά ότι βάζω στο odin μόνο το αρχείο modem εκεί που λέει phone(τα csc & pda τα αφήνω κενά) και προχωράω στο φλασάρισμα;

 

*έχω lsw xeu stock με stock kernel αλλά ρουταρισμένο

Edited by gre
Link to comment
Share on other sites

Δεν πρέπει να είναι σε μορφή .tar;

 

Η διαδικασία(και οι ρυθμίσεις) είναι αυτή που υπάρχει στην πρώτη σελίδα του παρόντος θέματος με το odin, με μόνη διαφορά ότι βάζω στο odin μόνο το αρχείο modem εκεί που λέει phone(τα csc & pda τα αφήνω κενά) και προχωράω στο φλασάρισμα;

 

*έχω lsw xeu stock με stock kernel αλλά ρουταρισμένο

 

Στο modem το βαζεις. Αφου πρωτα το κανεις αποσυμπιεση.

Link to comment
Share on other sites

Στο modem το βαζεις. Αφου πρωτα το κανεις αποσυμπιεση.

 

Κατα την αποσυμπίεση μου βγάζει 4 αρχεία και 2 φακέλους, ποιο επιλέγω;

 

http://img571.imageshack.us/img571/7030/8m8o.jpg

Edited by gre
Link to comment
Share on other sites

Κατα την αποσυμπίεση μου βγάζει 4 αρχεία και 2 φακέλους, ποιο επιλέγω;

κανένα από όλα αυτά ,το αρχείο ειναι σε μορφή zip και το περνάς με cwm .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ EPISHMA Η ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΣΕ JELLY BEAN ΤΟΥ GALAXY S 2 ΜΕ ΔΙΚΤΥΟ VODAFONE.?

ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΜΕΣΩ WI-FI ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ ΚΑΙ ΜΕΣΩ KIES ΜΟΥ ΤΟ ΚΟΒΕΙ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ ΧΩΡΙΣ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΝΑ ΤΟ ΕΧΩ ΠΕΙΡΑΞΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΤΟ ΠΗΡΑ ΑΠΟ ΤΗ ΜΑΝΑ ΤΟΥ.

ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΑΠΟ ΠΟΥ ΘΑ ΒΓΑΛΩ ΑΚΡΗ

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες διότι είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ.

Edited by Superuser
Κεφαλαία Γράμματα
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ EPISHMA Η ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΣΕ JELLY BEAN ΤΟΥ GALAXY S 2 ΜΕ ΔΙΚΤΥΟ VODAFONE.?

ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΜΕΣΩ WI-FI ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ ΚΑΙ ΜΕΣΩ KIES ΜΟΥ ΤΟ ΚΟΒΕΙ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ ΧΩΡΙΣ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΝΑ ΤΟ ΕΧΩ ΠΕΙΡΑΞΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΤΟ ΠΗΡΑ ΑΠΟ ΤΗ ΜΑΝΑ ΤΟΥ.

ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΑΠΟ ΠΟΥ ΘΑ ΒΓΑΛΩ ΑΚΡΗ

 

Φυσικά και ισχύει...

Κράτα ένα backup κάνε μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και ξαναδοκίμασε...

Στην τελική αν δεν σου κάθεται με τίποτα πέρνα την με Odin

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Το αρχείο που υπαρχει στο λινκ παραπάνω είναι το σωστό ΖΙΡ που χρειάζομαι;

Αν χρειάζεσαι το modem της ms3 τότε αυτό είναι .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Αν χρειάζεσαι το modem της ms3 τότε αυτό είναι .

 

Επειδή είναι το πιο καινούριο λέω να το δοκιμάσω μιας και φαντάζομαι ότι θα είναι το καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

εαν φοραμε custom rom,πχ νεατρομ,γινεται η αλλαγη σε ms3 οπως περιγραψατε πιο πανω,η γινεται μονο σε επισημη ρομ?
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.

έχω την ελβετική έκδοση με odin.

αφού βγήκε η ελληνική, σκέφτομαι να την περάσω για να μην εχω πρόβλημα με εγγύηση καθώς την συσκευή την έχω σχεδον κάτω απο χρόνο.

ερωτήσεις:

1. απλά την περνώ από πάνω ή χρειάζεται και κάτι άλλο ώστε να μην πρόβλημα αν χρειαστώ service? Να μην φαίνεται ότι είχα βάλει άλλες rom πχ

2. οι επαφές γίνονται backup με gmail ή kies . τα μηνύματα? οι κωδικοί wifi?

3. τις εφαρμογές ειναι καλύτερα να τις ξαναπεράσω από την αρχή? μπορώ να έχω backup και με ποιο πρόγραμμα? no root.

4. η διαδικασία που έχω δει εδώ στο φόρουμ είναι

• 1.επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων

• 2.factory reset

• 3.wipe cache

• 4.εγκατάσταση νέας έκδοσης

• 5.factory reset

• 6.wipe cache

 

αυτά γίνονται όλα από το download mode??

 

5. κάτι άλλο που χρειάζεται να προσέξω ή κάτι άλλο που θα χρειαστώ για backup και δεν το έχω σκεφτεί? τις φωτό τις έχω στην sd και θα τις αντιγράψω από εκεί.

 

Ευχαριστω :)

αν και λιγο αργα η απαντηση,για τις επαφες επελεξε ολες και κανε εξαγωγη στην εξωτερικη καρτα,οπως φοτο μουσικη.για ιμειλ δεν γνωριζω.μεσω οντιν μπαινεις σε download το συνδεεις και αυτο κανει μονο του εγκατασταση ,δεν χρειαζεται φακτορυ ρεσετ.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, έχω πρόβλημα, πέρασα την τελευταία επίσημη I9100XWLSW_I9100XXMS3_I9100OXXLSB_HOME που κατέβασα από sam με odin.

 

Ανοίγω το τηλέφωνο χωρίς sim και μου δείχνει μία μπάρα σήμα..:blink:

 

Βάζω την sim μπορώ να πάρω τηλέφωνο αλλά δεν έχω 3g.

 

Έκανα factory reset πριν την βάλω και μετά ξαναέκανα, πάλι τα ίδια.

 

Καμιά ιδέα τί να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

εαν φοραμε custom rom,πχ νεατρομ,γινεται η αλλαγη σε ms3 οπως περιγραψατε πιο πανω,η γινεται μονο σε επισημη ρομ?

Ναι εννοείται...

 

@Maik1982

Δοκίμασε Ρυθμίσεις-> Περισσότερες ρυθμίσεις-> Δίκτυα Κινητής τηλεφωνίας-> επέλεξε Μόνο WCDMA

Εάν δεν σου πάρει μπροστά βάλτο σε Λειτουργία Πτήσης μέχρι να σου δείξει το αεροπλανάκι και απενεργοποιησε το μετά.

Ποιο κινητό έχεις, I9100 ή I9100G ?

Edited by gr_hunter
Link to comment
Share on other sites

Ναι εννοείται...

 

@Maik1982

Δοκίμασε Ρυθμίσεις-> Περισσότερες ρυθμίσεις-> Δίκτυα Κινητής τηλεφωνίας-> επέλεξε Μόνο WCDMA

Εάν δεν σου πάρει μπροστά βάλτο σε Λειτουργία Πτήσης μέχρι να σου δείξει το αεροπλανάκι και απενεργοποιησε το μετά.

Ποιο κινητό έχεις, I9100 ή I9100G ?

 

Το Ι9100, τα δοκίμασα αυτά αλλά τίποτα..

Link to comment
Share on other sites

Για περνά τότε μέσω odin αυτή τη ρομ, γιατί έχω μια αμφιβολία για αυτή που κατέβασες... http://www.hotfile.com/dl/225703324/0b8b43b/I9100XWLSW_I9100XEULS5_XEU.zip.html
Link to comment
Share on other sites

Το Ι9100, τα δοκίμασα αυτά αλλά τίποτα..

δοκιμασε εγκατασταση παλι,χωρις ρεσετ και τετοια.μεσω οντιν νομιζω τα κανει απο μονο του.μπορει να μην εκατσε καλα.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Στην LSW δεν "πιάνει" ο κωδικός που οδηγεί στο μενού απενεργοποίησης του fast dormancy;

 

Μια χαρά πιάνει Στεφανή, σίγουρα έβαλες το *#9900# στον dialer;

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...