Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S II


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

στο πρωτο ποστ εχει οδηγιες και φιρμγουερ για κατεβασμα

 

Είχα κατεβάσει αυτο το Firmware πριν μερικές μέρες I9100XWLSD_I9100COSLSB_COS

Άν κάνω αναβάθμιση με odin μετά δεν μπορώ να ξανακάνω αναβάθμιση με KIES?

Πρέπει να είναι root το κινητό για να γίνει?

Και λογικά το δικό μου πρέπει να είναι το απλό Ι9100 και όχι το Ι9100G γιατί το είχα πάρει μόλις βγήκε τον Ιούνιο έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Χρειάζεται να κάνουμε κανονικά backup πριν το ota update ή περνιέται απλά απο πάνω?

 

Ενα backup ειναι παντοτε καλο να υπαρχει αλλα δεν κρινεται κι ακρως απαραιτητο σε τετοιου ειδους αναβαθμισεις.:)

Link to comment
Share on other sites

Ενα backup ειναι παντοτε καλο να υπαρχει αλλα δεν κρινεται κι ακρως απαραιτητο σε τετοιου ειδους αναβαθμισεις.:)

 

Σίγουρα, απλα προσπαθούσα να καταλάβω εάν το καινούριο firmware περνιέται απλά από πανω ή εάν κάνει πρώτα hard reset..:)

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα, απλα προσπαθούσα να καταλάβω εάν το καινούριο firmware περνιέται απλά από πανω ή εάν κάνει πρώτα hard reset..:)

 

Η τελευταία ρομ που είδα να κάνει hard reset ήταν έκδοση 2.3 :cool:

Link to comment
Share on other sites

Είχα κατεβάσει αυτο το Firmware πριν μερικές μέρες I9100XWLSD_I9100COSLSB_COS

Άν κάνω αναβάθμιση με odin μετά δεν μπορώ να ξανακάνω αναβάθμιση με KIES?

Πρέπει να είναι root το κινητό για να γίνει?

Και λογικά το δικό μου πρέπει να είναι το απλό Ι9100 και όχι το Ι9100G γιατί το είχα πάρει μόλις βγήκε τον Ιούνιο έτσι δεν είναι?

δεν ξερω αν πηρες απαντηση παντως αυτο που ξερω ειναι οτι το cos ειναι κοσμοτε αν το περασεις με οντιν δεν χρειαζεται να εισαι ροοτ,και αν ειναι το G το γραφει το κουτι,η οταν ανοιγει στην οθονη το γραφει επισης.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν πηρες απαντηση παντως αυτο που ξερω ειναι οτι το cos ειναι κοσμοτε αν το περασεις με οντιν δεν χρειαζεται να εισαι ροοτ,και αν ειναι το G το γραφει το κουτι,η οταν ανοιγει στην οθονη το γραφει επισης.

 

Ok ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Θα το δοκιμάσω να κάνω την αναβάθμιση αυτες τις μέρες να τελειώνω

Link to comment
Share on other sites

εμπειρια.μετα απο αρκετο καιρο γυρισα σε 4.0.4 και συγκεκριμενα την ρομ του νικπαπακος και κακα τα ψεματα η διαρκεια μπαταριας δεν παιζεται.βεβαια τα καλουδια της 4.1.2 μου λειπουν αλλα προτιμω διαρκεια μπαταριας τελικα.
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Το εχω σκεφτει κι εγω να παω 404 xwlpy. Κ ο λογος ειναι απλα κ μονο οτι στο 3G που δουλευω ιντερνετ μου παει το πολυ 8 ωρες...

δεν ξερω αν γραφω στο σωστο μερος αλλα πιστευω οτι η4.1.2 εχει θεματα οπως ,στο δικο μου κινητο τουλαχιστον,θερμοκρασια οταν βλεπω βιντεο,οταν ειμαι στο ιντερνετ,και μεγαλη καταναλωση μπαταριας, οχι και τοσο καλο wifi ,νομιζω μια 4.0.4 με μερικα καλουδια απο 4.1.2 θα ηταν αχτυπητος συνδιασμος

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

εμπειρια.μετα απο αρκετο καιρο γυρισα σε 4.0.4 και συγκεκριμενα την ρομ του νικπαπακος και κακα τα ψεματα η διαρκεια μπαταριας δεν παιζεται.βεβαια τα καλουδια της 4.1.2 μου λειπουν αλλα προτιμω διαρκεια μπαταριας τελικα.

Πολύ σωστός.Να ρωτήσω κάτι χαζό. Μπορείς να βάλεις την 4.0.4 (εγώ έχω 4.0.3 unbranded) χωρίς να το ροοτάρεις?

Link to comment
Share on other sites

εμπειρια.μετα απο αρκετο καιρο γυρισα σε 4.0.4 και συγκεκριμενα την ρομ του νικπαπακος και κακα τα ψεματα η διαρκεια μπαταριας δεν παιζεται.βεβαια τα καλουδια της 4.1.2 μου λειπουν αλλα προτιμω διαρκεια μπαταριας τελικα.

 

Έχω βάλει εδώ και μία μέρα την 4.1.2 μέσω OTA και παρατήρησα την αρκετά μειωμένη διάρκεια μπαταρίας σε σχέση με την 4.0.3 Τελικά είναι τόσο σύνηθες το πρόβλημα με τη μπαταρία στην 4.1.2?? Υπάρχει κάποια λύση?? Έχει πολλά καλούδια και πολύ ωραία εμφάνιση για να γυρίσει κανείς πίσω στην 4.0.3...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστός.Να ρωτήσω κάτι χαζό. Μπορείς να βάλεις την 4.0.4 (εγώ έχω 4.0.3 unbranded) χωρίς να το ροοτάρεις?

μεσω οντιν νομιζω οτι γινεται,εχει οδηγιες στο πρωτο ποστ

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστός.Να ρωτήσω κάτι χαζό. Μπορείς να βάλεις την 4.0.4 (εγώ έχω 4.0.3 unbranded) χωρίς να το ροοτάρεις?

 

Δεν είναι προυπόθεση το root για να περάσεις μία rom.

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει εδώ και μία μέρα την 4.1.2 μέσω OTA και παρατήρησα την αρκετά μειωμένη διάρκεια μπαταρίας σε σχέση με την 4.0.3 Τελικά είναι τόσο σύνηθες το πρόβλημα με τη μπαταρία στην 4.1.2?? Υπάρχει κάποια λύση?? Έχει πολλά καλούδια και πολύ ωραία εμφάνιση για να γυρίσει κανείς πίσω στην 4.0.3...

στην 4.0.3 ουτε εγω θα γυριζα.μια λυση ειναι να ενεργοποιησεις την εξοικονομηση ενεργειας που εχει το τηλ.στις ρυθμισεις.επισης με τον κωδικο*#9900# απενεργοποιησε το fastdormancy.αυτα ξερω.

 

Δεν είναι προυπόθεση το root για να περάσεις μία rom.

μηπως μετανοιωσες και πηρες παλι το σ2?.....

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

μεσω οντιν νομιζω οτι γινεται,εχει οδηγιες στο πρωτο ποστ

Tην διάβασα την 1η σελίδα που έχει αναλυτικές οδηγίες, ευχαριστώ. Δεν κάνουμε πουθενά wipe/format και τέτοια ε?

Link to comment
Share on other sites

Θα σου συνιστούσα να κάνεις Factory Reset πριν και μετά την διαδικασία ώστε να κάτσει καλύτερα το Firmware.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το μετά, απλά να υπενθυμίσω να ΜΗΝ κάνεις factory reset μέσα από το μανισιο android recovery menu. Κάνε μέσα από το τηλέφωνο.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια σε οσους εχουν περασει την nordic 4.1.2 sales code: nee τους ετρεχε την εφαρμογη με τη μουσικη καθε φορα που ανοιγατε το κινητο σας και η συγκεκρημενη εφαρμογη ηταν ανοιχτει ακομ και στο active apps(ενεργες εφαρμογες) widget?

 

Αν ναι πως την ξεφορτωθηκατε χωρις να την απεγκαταστησετε?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σε οσους εχουν περασει την nordic 4.1.2 sales code: nee τους ετρεχε την εφαρμογη με τη μουσικη καθε φορα που ανοιγατε το κινητο σας και η συγκεκρημενη εφαρμογη ηταν ανοιχτει ακομ και στο active apps(ενεργες εφαρμογες) widget?

 

Αν ναι πως την ξεφορτωθηκατε χωρις να την απεγκαταστησετε?

 

Αν μιλάς για το Google Music τότε ναι, έχει ειπωθεί πως μετά τη τελευταία ενημέρωση δημιουργεί προβλήματα, κολλήματα μέχρι και πάγωμα όλης της συσκευής. Μπορείς αν είσαι root να το παγωσεις με το titanium backup αλλιώς να δεις αν μπορείς να βγάλεις την τελευταία ενημέρωση.

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάς για το Google Music τότε ναι, έχει ειπωθεί πως μετά τη τελευταία ενημέρωση δημιουργεί προβλήματα, κολλήματα μέχρι και πάγωμα όλης της συσκευής. Μπορείς αν είσαι root να το παγωσεις με το titanium backup αλλιώς να δεις αν μπορείς να βγάλεις την τελευταία ενημέρωση.

 

Πριν δυο μερες βγηκε ενημερωση για την μουσικη αλλα δεν ξερω εαν διορθωνει το προβλημα αυτο καθως την εχω κανει freeze.Οποιος την εκανε ας μας πει.

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωση που βγηκε? Για το προγραμμα ή για την ρομ?

 

Εγω εχω την 4.1.2 nordic με sales code: nee και ακομα δεν μου εχει ερθει καμια ενημερωση.

 

Αν μιλάς για το Google Music τότε ναι, έχει ειπωθεί πως μετά τη τελευταία ενημέρωση δημιουργεί προβλήματα, κολλήματα μέχρι και πάγωμα όλης της συσκευής. Μπορείς αν είσαι root να το παγωσεις με το titanium backup αλλιώς να δεις αν μπορείς να βγάλεις την τελευταία ενημέρωση.

Αν την ξανα-εγκαταστησω παιζει να διορθωθουν τα κολληματα που ειχα μην τοιχον και ειναι αυτη υπαιτια μιας και την εκανα πληρης απεγκατασταση απο το κινητο μου.

Edited by fits13
Link to comment
Share on other sites

ενα καλο προγραμμα για παγωμα/διαγραφη προγραμματων ειναι και το root ap dellete εμενα με βοηθησε παρα πολυ.
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Ξανα εκανα εγκατασταση το google music play και τωρα οταν ξεκιναω το κινητο δεν το ξεκιναει απο μονο του αν δεν το έχω ξεχάσει ανοιχτό πριν κλείσω το κινητό μόνο αν το έχω ξεχάσει ανοιχτό ανοίγει με το που ανοίξει το κινητό. Edited by fits13
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...