Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S II


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ε ****το μολις εβαλα ολα τα προγραμματα.Θα με κανεις να δοκιμασω.Το CSC ακομα EUR ειναι; Edited by athanasiosthess
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καμια ιδεα για αυτο παιδια?

 

 

Εχω φορεσει προσφατα την 4.0.4 απο το samfirmware κ παρατηρησα το εξης.Οταν παω να κανω backup μεσα απο το kies μου πεταει μονιμως σφαλμα.Αυτο συμβαινει επειδη δεν ειναι ελληνικη η ρομ? Ειναι ομως official σωστα?

 

Αυτη φορεσα. >> Russia 2012 July Android 4.0.4 I9100XWLPM I9100OXELP8

Nokia:6120c,6500,N73,N81 / Toshiba G810 Portege WM6.5 / Apple iPhone 3GS 16GB / Samsung Galaxy S II / Samsung Galaxy S4 9505 stock
Link to comment
Share on other sites

Καμια ιδεα για αυτο παιδια?

 

Φίλε "ΠΡΟΣΕΧΕ".. Δεν θέλω να σε φοβίσω, αλλά στις εκδόσεις 4.0.4 έχουν δημιουργηθεί κάποια θέματα.. μέχρι και bricked συσκευές έχουν αναφέρει.. Λένε πως η 4.0.4 stock rom περνάει έναν kernel "LQ5" ή κάπως έτσι, με αποτέλεσμα μετά από κάποιο αριθμό "wipe data" ή restore, να καταντάει την συσκευή "τούβλο".. Τσέκαρε ΕΔΩ και δες εάν έχεις το "Brick Bug".. και ΕΔΩ για πληροφορίες.. :(

Edited by Giov87
Link to comment
Share on other sites

Μα υποτιθεται ειναι official rom...
Nokia:6120c,6500,N73,N81 / Toshiba G810 Portege WM6.5 / Apple iPhone 3GS 16GB / Samsung Galaxy S II / Samsung Galaxy S4 9505 stock
Link to comment
Share on other sites

Βασικά εγώ είχα κάνει 2-3 wipe data με την 1η 4.0.4 που υποτίθεται είχε το πρόβλημα, αλλά δεν brickαρε. Μήπως έκανα κάτι λάθος;;;:D:D:D
Link to comment
Share on other sites

Καμια ιδεα για αυτο παιδια?

 

I9100XWLPO_I9100NEELP4_I9100XXLQ6 Η καινουργια ειναι αυτη...την αναγνωριζει κανονικα το Kies και μεχρι στιγμης ειναι οτι πιο smooth εχω βάλει στο τηλεφωνο.

Link to comment
Share on other sites

I9100XWLPO_I9100NEELP4_I9100XXLQ6 Η καινουργια ειναι αυτη...την αναγνωριζει κανονικα το Kies και μεχρι στιγμης ειναι οτι πιο smooth εχω βάλει στο τηλεφωνο.

 

Ελληνικα παντου στο μενου να υποθεσω?

Nokia:6120c,6500,N73,N81 / Toshiba G810 Portege WM6.5 / Apple iPhone 3GS 16GB / Samsung Galaxy S II / Samsung Galaxy S4 9505 stock
Link to comment
Share on other sites

Σου λέω τι έχω διαβάσει στο XDA.. Εγώ είμαι σε Omega 4.0.3.. Έχουν αναφέρει προβλήματα με το νέο kernel.. Ρίξτε μια ματιά στα link πιο πάνω, διότι σας αφορά.. Μην βρεθείτε προ εκπλήξεως... :happy:
Link to comment
Share on other sites

το έχουμε δει φίλε μου;). ξανασυζητήθηκε το ίδιο πράγμα όταν βγήκε η 1η 4.0.4.

κι έχω και το ύποπτο chip, ή όλα τα s2 έχουν το ίδιο;

 

http://img850.imageshack.us/img850/4031/screenshot2012072721435.th.png

Edited by juno12
Link to comment
Share on other sites

το έχουμε δει φίλε μου;). ξανασυζητήθηκε το ίδιο πράγμα όταν βγήκε η 1η 4.0.4.

κι έχω και το ύποπτο chip, ή όλα τα s2 έχουν το ίδιο;

 

http://img850.imageshack.us/img850/4031/screenshot2012072721435.th.png

 

Καλώς.. Απλά επειδή θα είναι κρίμα να συμβεί κάτι.. ;) Λογικά φλασάροντας μία προηγούμενη stock rom μέσω odin, αφαιρείτε?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε "ΠΡΟΣΕΧΕ".. Δεν θέλω να σε φοβίσω, αλλά στις εκδόσεις 4.0.4 έχουν δημιουργηθεί κάποια θέματα.. μέχρι και bricked συσκευές έχουν αναφέρει.. Λένε πως η 4.0.4 stock rom περνάει έναν kernel "LQ5" ή κάπως έτσι, με αποτέλεσμα μετά από κάποιο αριθμό "wipe data" ή restore, να καταντάει την συσκευή "τούβλο".. Τσέκαρε ΕΔΩ και δες εάν έχεις το "Brick Bug".. και ΕΔΩ για πληροφορίες.. :(

Type: VIS00M

Revision: 0x9

Verdict: Unknown chip...

 

Μάλλον είμαι οκ...:rolleyes: Θέλω να δοκιμάσω την 4.0.4 με EUR CSC Nordic countries. Εσείς που τη βάλατε, τι λέει από αυτονομία, απόκριση κλπ;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! να κανω μια ερωτηση.... εβαλα μια εκδοση της lp7 στο κινητο μου και παρατηρησα οτι η μπαταρια κραταει λιγοτερο...εχετε να προτεινε καποια εκδοση να περασω απο sammobile να βρω λιγο την υγεια μου γιατι με την εκδοση που περασα ενω εχω τις anker1900mah παιζει και να κρατανε λιγοτερο απο την μαμα εκδοση οταν πρωτοπηρα το κινητο με την 1650mah μπαταρια....

 

ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

μηπως γνωριζει κανεις γιατι καποια παιχνιδια απο το μαρκετ πλεον μου λεει οτι ειναι μη συμβατα ενω στο παρελθον μπορει να τα ειχα κατεβασει?
Link to comment
Share on other sites

μηπως γνωριζει κανεις γιατι καποια παιχνιδια απο το μαρκετ πλεον μου λεει οτι ειναι μη συμβατα ενω στο παρελθον μπορει να τα ειχα κατεβασει?

Οπως ?

 

Το μονο που μπορω να σκεφτώ ειναι να παίζουν μονο σε 2.3 ... firmware και τώρα εχεις 4.0.3

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τον κοπο σου αλλα αυτο εγινε με πχ το. spiderman που το κατεβασα το τελειωσα το απεγκατεστησα και μετα απο λιγες ημερες που πηγα να το κατεβασω παλι μου εβγαλε ειδοποιηση για μη συμβατη συσκευη....
Link to comment
Share on other sites

Περασα την 2.3.6 xwla4, καθως και τον αντιστοιχο cfroot. Δυο ερωτηματα:

1. Η app CWM ειναι κρισιμη για την λειτουργια του κινητου, ή μπορω να την παγωσω? Επισης ειναι η εκδοση 3.0, και οταν την ανοιγω μου ζηταει την 5.0.

2. Το usb-jig που δανειστηκα δεν μπορεσε να αφαιρεσει το κιτρινο τριγωνο στο boot (αδιαφορο), αλλά ουτε να μηδενισει τον counter (σημαντικο). Αν καταλαβα καλα, μπορω να ξανα-περασω τον stock kernel του fw? Πώς το κανω αυτο? Εχει καποια επιπτωση στην λειτουργια του κινητου?

 

Ακομα δεν εχω αποψη απο το fw - θελω να πιστευω οτι θα ειναι καλυτερο απο τo official 2.3.5 της Vodafone που σε 15-20 λεπτα μου κλεινει το τηλ οταν εφτανε η μπαταρια το 14%. Συμφωνα παντως με τις αποψεις που διαβασα, πρεπει να ειναι καλυτερο fw απο τα ics που εχουν βγει - άν υπαρχει καποια αλλη αποψη παρακαλω ποσταρετε!

SGS2 R.I.P. > SGS4 i9505 με Kushan ROM v.9.0 Ultra Lite > SGS6 flat με stock ROM ...και μάλλον τέλος από Samsung...
Link to comment
Share on other sites

Περασα την 2.3.6 xwla4, καθως και τον αντιστοιχο cfroot. Δυο ερωτηματα:

1. Η app CWM ειναι κρισιμη για την λειτουργια του κινητου, ή μπορω να την παγωσω? Επισης ειναι η εκδοση 3.0, και οταν την ανοιγω μου ζηταει την 5.0.

2. Το usb-jig που δανειστηκα δεν μπορεσε να αφαιρεσει το κιτρινο τριγωνο στο boot (αδιαφορο), αλλά ουτε να μηδενισει τον counter (σημαντικο). Αν καταλαβα καλα, μπορω να ξανα-περασω τον stock kernel του fw? Πώς το κανω αυτο? Εχει καποια επιπτωση στην λειτουργια του κινητου?

 

Ακομα δεν εχω αποψη απο το fw - θελω να πιστευω οτι θα ειναι καλυτερο απο τo official 2.3.5 της Vodafone που σε 15-20 λεπτα μου κλεινει το τηλ οταν εφτανε η μπαταρια το 14%. Συμφωνα παντως με τις αποψεις που διαβασα, πρεπει να ειναι καλυτερο fw απο τα ics που εχουν βγει - άν υπαρχει καποια αλλη αποψη παρακαλω ποσταρετε!

 

1. Δε νομίζω να τρέχει στο background το CWM

 

2. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=309302&page=16

Κάντο, ξαναβάλε jig και θα είσαι οκ.Καμία επίπτωση στη λειτουργία.

 

Άποψη μου: το 2.3.6 είναι καλύτερο.

Αφού όμως μπήκες στα "κόλπα", μπορείς να τα δοκιμάσεις μόνος σου και να κρατήσεις ότι προτιμάς ΕΣΥ.

Link to comment
Share on other sites

1. Δε νομίζω να τρέχει στο background το CWM

 

2. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=309302&page=16

Κάντο, ξαναβάλε jig και θα είσαι οκ.Καμία επίπτωση στη λειτουργία.

 

Άποψη μου: το 2.3.6 είναι καλύτερο.

Αφού όμως μπήκες στα "κόλπα", μπορείς να τα δοκιμάσεις μόνος σου και να κρατήσεις ότι προτιμάς ΕΣΥ.

 

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση :)

 

1. Οντως, το CWM δεν τρέχει στο background. Οχι ότι με χαλάει κιόλας, απλά αναρωτιέμαι άν μπορώ να το αφαιρέσω χωρίς πρόβλημα.

 

2. Παίζοντας με τους bootloaders έσκισα το Galaxy 3 (brick)...... Μαλλον δεν θα το επιχειρήσω...... Κάποια άλλη λύση υπάρχει?

 

Το s2 το έχω 2 μήνες σχεδόν. 1 μήνα δοκίμαζα διάφορα stock 2.3.x που δεν χρειαζόντουσαν custom kernel για root (αρχηγος ο zergrush από το xda!) και κανα-δύο ics, απογοητεύτηκα λιγάκι, το δούλεψα για 1 μήνα με το μαμίσιο 2.3.5 της Vodafone το οποίο μου άφησε ανάμεικτες εντυπώσεις (τέλειο για παιχνίδια, pdf και ταινίες - όχι καλή διαχείριση μπαταρίας), έχω γυρίσει προς το παρόν στο παλιό μου Ace (...13% μπαταρία μετά από 3 γεμάτες μέρες δουλειάς...) και ετοιμάζομαι για τον 2ο γύρο με το s2 καθότι είναι κρίμα να το έχω διακοσμητικό.

SGS2 R.I.P. > SGS4 i9505 με Kushan ROM v.9.0 Ultra Lite > SGS6 flat με stock ROM ...και μάλλον τέλος από Samsung...
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση :)

 

1. Οντως, το CWM δεν τρέχει στο background. Οχι ότι με χαλάει κιόλας, απλά αναρωτιέμαι άν μπορώ να το αφαιρέσω χωρίς πρόβλημα.

 

2. Παίζοντας με τους bootloaders έσκισα το Galaxy 3 (brick)...... Μαλλον δεν θα το επιχειρήσω...... Κάποια άλλη λύση υπάρχει?

 

Το s2 το έχω 2 μήνες σχεδόν. 1 μήνα δοκίμαζα διάφορα stock 2.3.x που δεν χρειαζόντουσαν custom kernel για root (αρχηγος ο zergrush από το xda!) και κανα-δύο ics, απογοητεύτηκα λιγάκι, το δούλεψα για 1 μήνα με το μαμίσιο 2.3.5 της Vodafone το οποίο μου άφησε ανάμεικτες εντυπώσεις (τέλειο για παιχνίδια, pdf και ταινίες - όχι καλή διαχείριση μπαταρίας), έχω γυρίσει προς το παρόν στο παλιό μου Ace (...13% μπαταρία μετά από 3 γεμάτες μέρες δουλειάς...) και ετοιμάζομαι για τον 2ο γύρο με το s2 καθότι είναι κρίμα να το έχω διακοσμητικό.

 

1. Μπορείς να το αφαιρέσεις χαλαρά :happy:

 

2. Εκτός του ότι είναι πολύ απλή διαδικασία, το S2 δε μπρικάρει όπως τα παλιότερα.Προχώρα άφοβα :cool:

 

Μείνε με την XWLA4 για τον 2ο γύρο :D

Link to comment
Share on other sites

1. Μπορείς να το αφαιρέσεις χαλαρά :happy:

 

2. Εκτός του ότι είναι πολύ απλή διαδικασία, το S2 δε μπρικάρει όπως τα παλιότερα.Προχώρα άφοβα :cool:

 

Μείνε με την XWLA4 για τον 2ο γύρο :D

 

Σκαλίζοντας στο XDA βρήκα αυτό το θρεντ...

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1075278

 

...στο οποίο εντόπισα αυτό:

XWLA4

 

Firmware info

PDA: XWLA4

PHONE: XXKI4

Date: 17/01/2012

Android 2.3.6

 

DBT (Germany): Download

 

XWLA4 Stock Kernel: Download

Password: intratech@XDA

 

Οπως είμαι αυτή τη στιγμή, έχοντας δηλ. περάσει το fw και τον αντίστοιχο cfroot, άν περάσω τον stock kernel που δίνει ο φίλος μας θα γλιτώσω από τον κακό counter της Samsung και θα φύγει το κίτρινο τρίγωνο? Θα χάσω το root? Μπορεί να δημιουργηθεί κάποιο άλλο πρόβλημα?

Edited by spyros88
SGS2 R.I.P. > SGS4 i9505 με Kushan ROM v.9.0 Ultra Lite > SGS6 flat με stock ROM ...και μάλλον τέλος από Samsung...
Link to comment
Share on other sites

Σκαλίζοντας στο XDA βρήκα αυτό το θρεντ...

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1075278

 

...στο οποίο εντόπισα αυτό:

XWLA4

 

Firmware info

PDA: XWLA4

PHONE: XXKI4

Date: 17/01/2012

Android 2.3.6

 

DBT (Germany): Download

 

XWLA4 Stock Kernel: Download

Password: intratech@XDA

 

Οπως είμαι αυτή τη στιγμή, έχοντας δηλ. περάσει το fw και τον αντίστοιχο cfroot, άν περάσω τον stock kernel που δίνει ο φίλος μας θα γλιτώσω από τον κακό counter της Samsung και θα φύγει το κίτρινο τρίγωνο? Θα χάσω το root? Μπορεί να δημιουργηθεί κάποιο άλλο πρόβλημα?

 

Αφού έχεις ήδη την XWLA4, ΟΠΩΣ ΕΙΣΑΙ βάζεις αυτό το αρχείο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3988037#post3988037 , βάζεις jig και τέλος.Τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Εχει καποιος φλασαρει την αγγλικη 4.0.4 που εχει βγει να μας πει εντυπωσεις?Εχει ελληνικα κανονικα?Φοβαμαι μη τυχον μπρικαρει η συσκευη...
Link to comment
Share on other sites

Ακομη πιο smooth η Αγγλικη απ την προηγουμενη...προσωπικα με καμια 4.0.4 δεν κολλησε το τηλεφωνο μου...
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...