Jump to content

[Επίσημο] Alcatel OT-918D


soublaki-3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω μια απορία.

Το τηλέφωνο το έχω κάνει και εγώ root, έχω περάσει την 1.1 Rom όμως αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα.

Το πρόγραμμα της μουσικής δεν μου αναγνωρίζει Ελληνικούς χαρακτήρες. Βγάζει αλαμπουρνέζικα :lol:.

Υπάρχει καμία λύση για εδώ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 773
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

εμενα παλι (χωρις ροοτ ακομα) αναβοσηνει μονη της η οθονη ανα μισο λεπτο (οχι παντα)

 

γιατι το κανει αυτο;;

 

με παρακολουθει κανεις;;;!!....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου και εγώ είμαι άσχετος με τον κλάδο :D.

Παρακολουθώ το forum και κάνω ότι κάνουνε και οι υπόλοιποι. Απλά προσπαθώ να είμαι προσεκτικός δλδ

επειδή βγήκε η νέα Rom δεν την περνάω άμεσα. Περιμένω λίγο καιρό μήπως και υπάρχει κανένα πρόβλημα, όπως με την rom 2.1

 

Επίσης ο breakk εδώ (στα Αγγλικά) λέει αναλυτικά πως να κάνεις root το κινητό με έκδοση 2.3.6

 

Το βάζω και εγώ εδώ στα Ελληνικά (μετάφραση από Google)

2) ROOT TUTORIAL ALCATEL OT-918D (Android 2.3.6)

 

Μόλις εγκατασταθεί το πρόγραμμα οδήγησης για να μπορεί να εντοπιστεί ως μια θύρα COM στον υπολογιστή και FlashTool, κάντε τα εξής:

 

Εντολές η Flashtool.exe (altalvoces συνδέει τον υπολογιστή σας), έπειτα conectais το τηλέφωνο από το καλώδιο USB στον υπολογιστή. Όταν παίρνετε ένα ή δύο μπιπ θα το μενού Επιλογές και κοιτάζετε εσείς έχετε επισημάνει τη θύρα COM, όπως μπορείτε να δείτε στην εικόνα:

 

Κάντε κλικ στην εικόνα για να δείτε σε μεγένθυνση Όνομα: 2012-08-05_1512.jpg Εμφανίσεις: 160 Μέγεθος: 20,9 KB ID: 3846

 

Άπαξ και γίνει αυτό, θα φορτώσει το αρχείο που scatter.txt για Alcatel 918D android 2.3.6:

http://www.mediafire.com/download.php?rvilev32v35443n

 

Μέσα από τη δεύτερη καρτέλα διασποράς-φόρτωσης, να αποδεχθεί τα δύο παράθυρα που βλέπετε κάποια αναζήτηση και την παρακάτω λίστα Recovery, κάντε κλικ δύο κλικ και αναζητά η διαδρομή του αρχείου που έχετε donte Linerty ανάκαμψη

 

CWM Recovery:

http://www.mediafire.com/download.php?f7cug7yh7za7avb

 

 

Επιλέγει το (προσέξτε η διαδρομή είναι σωστή), και αμέσως έχετε δώσει για να κατεβάσετε. Θα ξεκινήσει το πρόγραμμα κάτω από ένα μπαρ του κίτρινου, αφήστε το να φτάσει στο τέλος (100%). Στη συνέχεια, μπορείτε μπιπ 2 ή 3 φορές και θα δείτε ένα τετράγωνο μέσα στον κύκλο ανοίξει ένα πράσινο ή κίτρινο και ένα μπιπ ακούγεται. Έτσι έχει τελειώσει, σας ευχόμαστε να δείτε την μπαταρία στην οθόνη του τηλεφώνου και μπορείτε να αφαιρέσετε το καλώδιο. Pulsais Enciendeis τερματικό και τον όγκο + κλειδί και το κλειδί εξουσία την ίδια στιγμή. Μετά από 3 ή 4 δευτερόλεπτα soltais manteneis πατημένο το πλήκτρο και να vol +. Θα δείτε τότε ότι μπαίνετε σε αυτό το μενού:

 

 

Αρχική σελίδα >> οθόνη Recovery CWM zip εγκαταστήσετε από sdcard εναλλαγή >>>> επαλήθευση της υπογραφής (και στο ίδιο παράθυρο) επιλέγουν φερμουάρ από sdcard >> Υπερχρήστη-3.0.7-EFGHI-signed.zip (κύριο κατάλογο του SD σας) (προηγουμένως θα έπρεπε να το αντιγράψετε στο ριζικό κατάλογο της sd χωρίς αποσυμπίεση). Αρχίστε να τρέξει και να εγκαταστήσετε.

 

Υπερ-3.0.7-EFGHI-signed.zip:

http://www.mediafire.com/download.php?2f28dl1p5aoxlqa

 

Στο τέλος θα παρατηρήσετε ότι πάνω και στη συνέχεια, δίνοντας ότι saliis μενού Επιστροφή (2 φορές), μέχρι το αρχικό παράθυρο της ανάκαμψης. Στη συνέχεια, μπορείτε να δώσετε Επανεκκίνηση του συστήματος τώρα και να επανεκκινήσετε το τηλέφωνο, αλλά αυτή τη ρίζα sereis φορά.

 

Έλεγχος ρίζα ονομάζεται Υπερχρήστη apk δείτε ένα μενού σε ένα πρόγραμμα, αλλά και για να περάσει ως BASIC ROOTCHECK από την επίσημη αγορά.

 

Αυτή η ρίζα είναι μόνιμη, όπως τα προγράμματα που διεξάγονται από τις δύο προηγούμενες μεθόδους, αλλά αυτό είναι μόνο δυνατό να εφαρμοστεί το έμπλαστρο σε Alcatel μας με ένα τροποποιημένο ανάκαμψη, όπως Linerty ή CWM.

 

Με αυτό είμαστε ROOT.

 

ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΤΟΥ ΜΕΤΡΟ:

Η ανάκαμψη της LINERTY εάν έχει εγκατασταθεί στο Android 2.3.6 παράγει ένα σφάλμα που κάνει όταν στην προεπιλογή επαναφέρει το τερματικό, αυτό δεν είναι πάντα και εισέρχεται σε λειτουργία ανάκτησης (έχετε προειδοποιηθεί).

 

Προβλήματα μπορεί να είναι:

 

Αν seguiis κατευθύνσεις μου θα πρέπει να υπάρχει κανένας. Θα πρέπει να αφήσετε scatter.txt αρχείο και την ανάκτηση του linerty αποσυμπιεσμένο (εξάγεται το zip ή rar) μέσα στο φάκελο για να φορτώσει flashtool.Asi Satter. txt marcaros πρέπει αυτόματα από την ανάκτηση και, εάν όχι, τότε θα το βρείτε ψάχνοντας για αυτό θα είναι στο φάκελο του προγράμματος.

 

Μερικές φορές FlashTool παρά το γεγονός ότι σκόραρε ή να ρυθμίσετε τη θύρα COM (π.χ. COM7), για να δώσει δυνατή η επανεκκίνηση Λήψη κίτρινη γραμμή κάτω. Εάν συμβεί κάτι τέτοιο, θα έπρεπε μόνο να αφαιρέσετε την μπαταρία και να το βάλετε, ή να αφαιρέσετε το καλώδιο USB από τον υπολογιστή (το οποίο είναι πιο εύκολο να εφαρμοστεί και να καταργήσετε) και αμέσως αντικατάσταση.

 

Να κάνει την διαδικασία αποκατάστασης του Linerty σαν να κάνει ένα hard reset που έρχονται σε ένα βρόχο αντί επαναφορά του τηλεφώνου, θα φορτώσετε πάντα την ανάκαμψη.

 

Χαιρετισμούς.

 

PS: Όταν έχετε μια στιγμή, που αυτό το σεμινάριο στην κύρια θέση ως ειδική μέθοδος για root 2.3.6

 

EDIT: ΑΛΛΑΞΕ ΑΠΟ RECOVERI LINERTY CWM 5.0.2.8 ΓΙΑ ΑΝΑΚΤΗΣΗ Android έκδοση 2.3.6

Edited by tagtheodor
Link to comment
Share on other sites

εμενα παλι (χωρις ροοτ ακομα) αναβοσηνει μονη της η οθονη ανα μισο λεπτο (οχι παντα)

 

γιατι το κανει αυτο;;

 

με παρακολουθει κανεις;;;!!....

 

με καθε επιφυλαξη...στο market κυκλοφορει και σαβουρα...εγω και στο κινητο και σε ενα tablet που εχω την εχω πατησει....δε ξερω φιλε μου γιατι στο κανει,αλλα εχε το νου σου και στις εφαρμογες...με επιφυλαξη παντα!

Link to comment
Share on other sites

εμενα παλι (χωρις ροοτ ακομα) αναβοσηνει μονη της η οθονη ανα μισο λεπτο (οχι παντα)

 

γιατι το κανει αυτο;;

 

με παρακολουθει κανεις;;;!!....

 

φιλε μου δεν ξερω αν ισχιει το ιδιο και για σενα αλλα ενας γνωστος μου ειχε το ιδιο προβλημα γιατι το wallpaper του ηταν κινουμενο και καθε φορα που ειχε κινηση αναβε η οθονη....το αλλαξε και ησυχασε.....

Link to comment
Share on other sites

Έχω περάσει την rom 1.1 και τώρα λέω να περάσω την καινούρια. Πως να κάνω backup ώστε να μην πειραχθεί τίποτα (sms - installed apps- settings- call log - data usage κτλ); Το γεγονός ότι έχω τα περισσότερα apps στο link2sd χειροτερεύει την κατάσταση; :lost:
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο σκέφτομαι και εγώ να κάνω αλλά για τους ίδιους λόγους περιμένω.

Νομίζω ότι θα πρέπει να τα περάσουμε όλα από την αρχή φίλε μου.

Μακάρι να κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα τσακαλακια. εγω εχω routarei το κινιτο μ και κατεβασα απο το store το MTK_CPU και εχω ρυθμισει τον cpu στα 741mhz απο τα 676mhz. μετα πλικτρολογισα το μιστικο μενου στο κινιτο *#*#364663#*#* και εκανα το τεστ οπου δειχνει την συχνοτητα του cpu και μου εδειχνε οτι λειτουργει στην μεγιστη στα 806mhz. οποιος το εχει εγκαταστισει αυτο το προγραμμα καλα θα κανει να προσεχει για τυχον τραβιχματα του cpu στα ορια του.:!::!::!:
Link to comment
Share on other sites

renosval

<<καλησπερα τσακαλακια. εγω εχω routarei το κινιτο μ και κατεβασα απο το store το MTK_CPU και εχω ρυθμισει τον cpu στα 741mhz απο τα 676mhz. μετα πλικτρολογισα το μιστικο μενου στο κινιτο *#*#364663#*#* και εκανα το τεστ οπου δειχνει την συχνοτητα του cpu και μου εδειχνε οτι λειτουργει στην μεγιστη στα 806mhz. οποιος το εχει εγκαταστισει αυτο το προγραμμα καλα θα κανει να προσεχει για τυχον τραβιχματα του cpu στα ορια του.>>

 

Για χαρα φιλε.Πως μπαινεις στο κρυφο menu;

Edited by DODOS49
Link to comment
Share on other sites

Έχω περάσει την rom 1.1 και τώρα λέω να περάσω την καινούρια. Πως να κάνω backup ώστε να μην πειραχθεί τίποτα (sms - installed apps- settings- call log - data usage κτλ); Το γεγονός ότι έχω τα περισσότερα apps στο link2sd χειροτερεύει την κατάσταση; :lost:

καλησπερα .εγω για sms call log εχω το mobile back up ii,ενω για τα apps χρησιμοποιω το app back up reinstall.για settings και data usage δε γνωριζω.

για τις εφαρμογες γινεται επαναφορα αλλα χωρις τις τροποποιησεις που εχοθν γινει σε αυτες.

Edited by n9tdm
προσθετες πληροφοριες
Link to comment
Share on other sites

renosval

<<καλησπερα τσακαλακια. εγω εχω routarei το κινιτο μ και κατεβασα απο το store το MTK_CPU και εχω ρυθμισει τον cpu στα 741mhz απο τα 676mhz. μετα πλικτρολογισα το μιστικο μενου στο κινιτο *#*#364663#*#* και εκανα το τεστ οπου δειχνει την συχνοτητα του cpu και μου εδειχνε οτι λειτουργει στην μεγιστη στα 806mhz. οποιος το εχει εγκαταστισει αυτο το προγραμμα καλα θα κανει να προσεχει για τυχον τραβιχματα του cpu στα ορια του.>>

 

Για χαρα φιλε.Πως μπαινεις στο κρυφο menu;

 

*#*#3646633#*#* αν δεν κανω λαθος

Link to comment
Share on other sites

renosval

<<<*#*#3646633#*#* αν δεν κανω λαθος>>>

 

Αλλα πoυ θα το πληκτρολογισω το *#*#3646633#*#* δηλαδη πως θα κανω την εισαγωγη;Συγνωμη φιλε αλλα εχει σταματησει το μυαλο μου hi hi hi.

Link to comment
Share on other sites

renosval

<<<*#*#3646633#*#* αν δεν κανω λαθος>>>

 

Αλλα πoυ θα το πληκτρολογισω το *#*#3646633#*#* δηλαδη πως θα κανω την εισαγωγη;Συγνωμη φιλε αλλα εχει σταματησει το μυαλο μου hi hi hi.

 

Οπως θα καλουσες ενα νουμερο για να τηλεφωνησεις πληκτρολογωντας το.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα τσακαλακια. εγω εχω routarei το κινιτο μ και κατεβασα απο το store το MTK_CPU και εχω ρυθμισει τον cpu στα 741mhz απο τα 676mhz. μετα πλικτρολογισα το μιστικο μενου στο κινιτο *#*#364663#*#* και εκανα το τεστ οπου δειχνει την συχνοτητα του cpu και μου εδειχνε οτι λειτουργει στην μεγιστη στα 806mhz. οποιος το εχει εγκαταστισει αυτο το προγραμμα καλα θα κανει να προσεχει για τυχον τραβιχματα του cpu στα ορια του.:!::!::!:

 

και τι κανεις μετα?τι μπορεις να κανεις στο κρυφο μενου?

Link to comment
Share on other sites

και τι κανεις μετα?τι μπορεις να κανεις στο κρυφο μενου?

 

μπορεις να δεις διαφορα πραματα για το κινιτο σου. Οπως να δεις τν ταχυτητα του cpu τν θερμοκρασια της μπαταριας και τν κατασταση της

 

καλησπερα παιδια. εγω εχω routarei to κινητο και εκανα ενα μικρο overclock στην cpu σημερα π πηγα να μπω στο net ειδα τν μπαρα του σηματος να ειναι συνεχεια λευκη και οχι πρασινη οπως θα επρεπε να ειναι. το κινητο μποροθσε να μπει στον broswer και στην εφαρμογη youtube αλλα οταν πηγαινα να μπω στο googleplay το κινητο μ ελεγε οτι δεν υπαρχει συνδεση. καμια βοηθεια ??????

 

ευχαριστω πολυ:):):)

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

runner70

<<<<Οπως θα καλουσες ενα νουμερο για να τηλεφωνησεις πληκτρολογωντας το. >>>>

 

ok ευχαριστω πολυ δουλεψε

Edited by DODOS49
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο φόρουμ. Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Είχα κάνει το κινητό root με τις οδηγίες του Sibi, εγκαθιστώντας το image. Σήμερα δοκίμασα να του περάσω την puzzle blue 2.2 . Με το mobileuncletools του πέρασα το 592zn.com_recovery_OT_918D_MT6573_V2.img recovery image αλλά δεν bootάρει εν τέλει σε recovery mode. Μένει στο αρχικό σήμα που γράφει android. Το τηλέφωνο φοράει 2.3.5 και bootάρει κανονικά κατά τα άλλα. Τι μπορεί να φταίει;
God is real, unless declared integer.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο φόρουμ. Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Είχα κάνει το κινητό root με τις οδηγίες του Sibi, εγκαθιστώντας το image. Σήμερα δοκίμασα να του περάσω την puzzle blue 2.2 . Με το mobileuncletools του πέρασα το 592zn.com_recovery_OT_918D_MT6573_V2.img recovery image αλλά δεν bootάρει εν τέλει σε recovery mode. Μένει στο αρχικό σήμα που γράφει android. Το τηλέφωνο φοράει 2.3.5 και bootάρει κανονικά κατά τα άλλα. Τι μπορεί να φταίει;

 

καλησπερα.εκανες ολα οσα πεπει wipe?σορρυ λαθος απαντηση.νομιζα οτι απο το recovery δεν μπορεις να περασεις την 2.2.πρεπει να βρεις και να ακολουθησεις κατα γραμμα την εγκατασταση του recovery.δεν εχω αυτη τη στιγμη χρονο να κοιταξω την διαδικασια γιατι δε τη θυμαμαι.

Edited by n9tdm
δεν καταλαβα ακριβως τι ζητουσε ο συμφορουμιτης
Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχάς ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Breakk απ'το φόρουμ http://www.movilesdualsim.com που πόσταρε αυτή τη λύση. Το αυθεντικό λινκ είναι αυτό: http://www.movilesdualsim.com/foro/threads/9022-TUTORIAL-ROOTEAR-ALCATEL-OT-918-D-%28Android-2-3-5%29

 

Με λίγα λόγια:

1) Πάρτε backup τα σημαντικά αρχεία σας απ'το κινητό (επαφές εφαρμογές κτλ). Λογικά δεν θα χαθεί τίποτα αλλά καλύτερα να είστε 100% ασφαλείς. Φροντίστε η μπαταρία να είναι φορτισμένη.

2) Σβήνετε το κινητό και ανοίγετε το device manager στο pc σας. Συνδέετε το κλειστό κινητό στη θύρα usb. Θα εμφανιστεί για λίγο μια άγνωστη συσκευή,θα εξαφανιστεί και μετά θα επανεμφανιστεί.Κάνετε γρήγορα δεξί κλικ πάνω της και κάνετε update driver. Επιλέγετε χειροκίνητη εγκατάσταση του driver και αναλόγα το λειτουργικό που έχετε (xp,vista,7) εγκαταστήστε το αντίστοιχο driver απο εδώ http://www.mediafire.com/?32e6q4fzx7ahoeh

Θα πρέπει να σας βγάλει μια συσκευή που θα λέγεται usb modem driver modify by mobileuncle.com. Φροντίστε να γίνει σωστή εγκατάσταση του driver, αποσυνδέστε το κινητό και ξανασυνδέστε το κινητό στην ίδια θύρα usb για να το επιβεβαιώσετε αυτό. Μετά την επιτυχή εγκατάσταση το να χάνεται η συσκευή απ'το device manager (μόλις συνδέετε το κινητό στο pc) μετά απο κάποια δευτερόλεπτα (συγκεκριμένα όταν ανάψει η οθόνη του κινητού και δείχνει ότι φορτίζει) είναι φυσιολογικό. Τώρα αποσυνδέστε το κινητό απ'τον υπολογιστή.

3) Κατεβάζετε το system.img απο εδώ http://www.mediafire.com/?f4dahqmmucqha9c και αποσυμπιέζετε

4) Κατεβάζετε το flash tool και το scatter txt απο εδώ http://www.mediafire.com/?9w5b5h1ywseljrr και αποσυμπιέζετε

5) Ανοίγετε το flashtool.exe και κάνετε κλικ δεξιά στο κουμπί με το κίτρινο φακελλάκι που λέει Scatter-loading βρίσκετε το αρχείο MT6573_Android_scatter_Alcatel_OT_918D.txt (βρίσκεται σε φάκελλο στα αρχεία που κατεβάσατε στο βήμα 4 και το επιλέγετε. Στα δύο παράθυρα που θα σας πετάξει σχετικά με το ΒΜΤ και το bootloader απλά πατάτε οκ.

6) Απο τη λίστα που θα εμφανιστεί κατεβαίνετε προς τα κάτω και κάνετε τικ μόνο στο κουτάκι Android. Μετά κάνετε κλικ δίπλα απ'το κουτάκι πάνω στη λέξη android και επιλέγετε το system.img που κατεβάσατε στο βήμα 3.

7) Πατήστε το κουμπί Download στο flashtool. Θα σας βγάλει μια αντίστροφη μέτρηση 15 δευτερολέπτων στο κάτω μέρος, συνδέστε σε αυτό το διάστημα το κλειστό κινητό στη usb θύρα. Θα εμφανιστεί μια κίτρινη μπάρα περιμένετε μέχρι να πάει στο 100%. Μόλις τελειώσει θα σας βγάλει ένα μήνυμα ότι ολοκληρώθηκε επιτυχώς η διαδικασία θα βγάλει έναν πράσινο άσπρο κύκλο το flashtool και και θα εμφανιστεί στην οθόνη του κινητού σας η ένδειξη με τη μπαταρία που φορτίζει. Αποσυνδέετε το κινητό απ'τη usb θύρα και το ανοίγετε. Θα εμφανιστεί το εικονίδιο Android και τώρα απλά περιμένετε μερικά λεπτά χωρίς να πειράζετε τίποτα στο κινητό ούτε κουμπιά ούτε το touch, θέλει λίγο χρόνο για να περάσει το system.img. Μόλις εμφανίσει στην οθόνη το μενού που ζητάει κωδικό για τις 2 κάρτες SIM είστε έτοιμοι, έχετε πλέον Rootarei το 918D! :D

 

Εννοείται πως δεν παίρνω καμμία ευθύνη αν πάθει τίποτα το κινητό σας. Εμένα πάντως δεν έπαθε τίποτα και ούτε έχασα επαφές εφαρμογές ή κάτι άλλο. Επιτέλους έχω ROOT!

 

Γεια σας! εγω παω να κανω root και εχω κολλησει στο πρωτο βημα! Καταρχας αυτο το προγραμμα device manager που λεει να ανοιξω στο pc μου ειναι το Alcatel Android Manager ? Και επιπλεον ο υπολογιστης δεν το αναγνωριζει το κινητο! πως θα κανω χειροκινητη εγκατασταση αν δεν εμφανιζετε καν ουτε το κινητο ουτε αυτη την ''αγνωστη συσκευη'' ? ριξτε τα φωτα σας !

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! εγω παω να κανω root και εχω κολλησει στο πρωτο βημα! Καταρχας αυτο το προγραμμα device manager που λεει να ανοιξω στο pc μου ειναι το Alcatel Android Manager ? Και επιπλεον ο υπολογιστης δεν το αναγνωριζει το κινητο! πως θα κανω χειροκινητη εγκατασταση αν δεν εμφανιζετε καν ουτε το κινητο ουτε αυτη την ''αγνωστη συσκευη'' ? ριξτε τα φωτα σας !

 

O device manager υπαρχει σε καθε pc απο τα windows και τον βρισκεις με δεξι κλικ στο my computer της επιφανειας εργασιας στα windows 7 και στα windows xp αν θυμαμαι καλα πρεπει να πας στα properties του my computer.

Link to comment
Share on other sites

O device manager υπαρχει σε καθε pc απο τα windows και τον βρισκεις με δεξι κλικ στο my computer της επιφανειας εργασιας στα windows 7 και στα windows xp αν θυμαμαι καλα πρεπει να πας στα properties του my computer.

 

Σε ευχαριστω για την απαντηση ! το βρηκα το device manager αλλα το προβλημα ειναι οτι δεν το αναγνωριζει το κινητο. απλα φορτιζει και δεν φαινεται πουθενα οτι συνδεθηκε. ξερετε τι μπορω να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την απαντηση ! το βρηκα το device manager αλλα το προβλημα ειναι οτι δεν το αναγνωριζει το κινητο. απλα φορτιζει και δεν φαινεται πουθενα οτι συνδεθηκε. ξερετε τι μπορω να κανω?

 

Διαβασε προσεκτικα το 2

 

"2) Σβήνετε το κινητό και ανοίγετε το device manager στο pc σας. Συνδέετε το κλειστό κινητό στη θύρα usb. Θα εμφανιστεί για λίγο μια άγνωστη συσκευή,θα εξαφανιστεί και μετά θα επανεμφανιστεί.Κάνετε γρήγορα δεξί κλικ πάνω της και κάνετε update driver. Επιλέγετε χειροκίνητη εγκατάσταση του driver και αναλόγα το λειτουργικό που έχετε (xp,vista,7) εγκαταστήστε το αντίστοιχο driver απο εδώ http://www.mediafire.com/?32e6q4fzx7ahoeh

Θα πρέπει να σας βγάλει μια συσκευή που θα λέγεται usb modem driver modify by mobileuncle.com. Φροντίστε να γίνει σωστή εγκατάσταση του driver, αποσυνδέστε το κινητό και ξανασυνδέστε το κινητό στην ίδια θύρα usb για να το επιβεβαιώσετε αυτό. Μετά την επιτυχή εγκατάσταση το να χάνεται η συσκευή απ'το device manager (μόλις συνδέετε το κινητό στο pc) μετά απο κάποια δευτερόλεπτα (συγκεκριμένα όταν ανάψει η οθόνη του κινητού και δείχνει ότι φορτίζει) είναι φυσιολογικό. Τώρα αποσυνδέστε το κινητό απ'τον υπολογιστή."

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βρήκα την παρακάτω ROM από xda: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1730979 και φαίνεται ενδιαφέρουσα. Μόλις βρω λίγο χρόνο θα την δοκιμάσω.
God is real, unless declared integer.
Link to comment
Share on other sites

γεια σας... rootαρα το κινητο μου και ολα μια χαρα με την μνημη! Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση ομως. Τι διαφορα θα εχει αμα εγκαταστησω αυτη την rom Puzzle S.B.H. Blue V.2.2 ? θελω να πω οτι αφου εγινε root λυθηκε το προβλημα της μνημης. τι παραπανω προσφερει να περασεις αυτο το προγραμμα? και πως περνω Back up αυτη τη rom που εχω ηδη ετσι ωστε αν το μετανιωσω να μπορεσω να την ξαναβαλω? Ευχαριστω πολυ!
Link to comment
Share on other sites

γεια σας... rootαρα το κινητο μου και ολα μια χαρα με την μνημη! Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση ομως. Τι διαφορα θα εχει αμα εγκαταστησω αυτη την rom Puzzle S.B.H. Blue V.2.2 ? θελω να πω οτι αφου εγινε root λυθηκε το προβλημα της μνημης. τι παραπανω προσφερει να περασεις αυτο το προγραμμα? και πως περνω Back up αυτη τη rom που εχω ηδη ετσι ωστε αν το μετανιωσω να μπορεσω να την ξαναβαλω? Ευχαριστω πολυ!

χωρις τη rom και μονο με root δεν ελυσες το προβλημα της περιορισμενης εσωτερικης μνημης του κινητου.δεν ειναι προγραμμα ειναι νεο λειτουργικο συστημα και απελευθερωνει εσωτερικη μνημη που τωρα δεσμευουν αχρηστες εφαρμογες.η διαδικασια για να περασεις νεα rom αναφερεται παραπανω και εχει δουλιτσα. εαν δεν το εχεις ξανακανει θελει προσοχη.η rom 2.2 ειναι καλυτερη που εγω εχω χρησιμοποιησει.back up κανεις μεσα απο τη διαδικασια που αναφερεται για την εγκατασταση της νεας rom

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...