Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είμαι 4.2.1Δεν το έχω πειράξει ποτέ και κολλάει συνέχεια. Επειδή είμαι άσχετος θα ήθελα κάποιο link που θα μπορέσω να το κάνω root και yak.. κατι όπως το λέτε.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Είμαι 4.2.1Δεν το έχω πειράξει ποτέ και κολλάει συνέχεια. Επειδή είμαι άσχετος θα ήθελα κάποιο link που θα μπορέσω να το κάνω root και yak.. κατι όπως το λέτε.

Κοίταξε στο πρώτο ποστ αυτού του νήματος. Εχει οτι χρειάζεται απο οδηγούς για ρουτ και μετατροπή σε yakju

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε στο πρώτο ποστ αυτού του νήματος. Εχει οτι χρειάζεται απο οδηγούς για ρουτ και μετατροπή σε yakju

Οκ. Πήγα σε 4.3 και έχει αισθητή βελτίωση. Προς το παρών.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Αλλαξε μπαταρία... Αν στα καλά καθούμενα όπως λες, πλακώνει επανεκκινήσεις ακόμη και με 90%+μπαταρία είναι πολύ πιθανό απλά να έχει πεθάνει.. Μου έκανε και εμένα τέτοια κουλά και ψαχνόμουν λόγω oc/UV αλλά παρατήρησα ότι με το καλώδιο συνδεδεμένο επάνω δεν το έκανε ποτέ, κάνε τη δοκιμή επίσης να του χαμηλώσεις αρκετά την κατανάλωση με underclock/ undervolt, και πιθανόν να εξαφανιστούν τελείως τα reboot. (Αυτό που μαντεύω είναι ότι η ψόφια μπαταρία δεν μπορεί να δώσει το Ρεύμα που απαιτείται..) Με την πρακτικά καινούργια 2000mah που έχω για εφεδρική και έχει κάνει 25-30 προσεκτικές φορτίσεις δεν κάνει το παραμικρό reboot.. ;)

 

Θέλω και εγώ μπαταρία, ποια έχεις βάλει και απο που την αγόρασες?

 

Πάντως και εμένα το κινητό τραβάει αρκετά κολλήματα στις εφαρμογές και το έχω stock 4.3.

 

 

*Όσοι έχετε πρόβλημα με το usb connector δοκιμάστε να βάλετε απο κάποια άλλη συσκευή, εγώ έβαλα απο μια compact φωτογραφική που μπαίνει με το ζόρι και φορτίζει κανονικά.

 

Έχω παρακολουθήσει όμως κατα την φόρτιση όταν το χρησιμοποιώ οτι δεν ανταποκρίνεται καλά η αφή, κάνει κάτι τρελά...

Edited by nexus82
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Θέλω και εγώ μπαταρία, ποια έχεις βάλει και απο που την αγόρασες?

...

 

Την Extended γνήσια έχω, την είχα αγοράσει από ebay πριν κανα χρόνο.. (~25€)

---------

Για όποιον δεν του είναι απαραίτητο-απαραίτητο το Xposed Framework(υπάρχει ανεπίσημο που δουλεύει) και η έλλειψη working modules στην 5.1 (Gravity box/Greenify), μπορεί να δοκιμάσει και την Zmod, η οποία ναι μεν έχει το κλασσικό lag στον dialer (ακόμη και το Nexus 4 μου το έχει), αλλά πάει αρκετά καλά, σε συνδυασμό και με τον 15.1 DirtyV kernel, κρύβει αρκετά την ηλικία του κινητού.. . Με την κάμερα έχει μείνει το κοινό bug σε όλες τις Rom, μια πράσινη λωρίδα οριζόντια (ή κάθετα, ανάλογα με το ποια εφαρμογή χρησιμοποιείται) στο Video..

 

Για τους Benchmark Junkies :D

 

Gnex LP 5.1 Benchs

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα!

Εκανα μια βλακεια και θελω την βοηθεια σας.

Ειχα την FML, αλλα ηθελα να αλλαξω ρομ.

Εκανα factory reset και μετα μπερδευτηκα και εκανα wipe internal storage εκτος απο τα υπολοιπα που επρεπε.

Ετσι τωρα δεν μπορω να κανω install τα zip για τα gapps και τη ρομ και το χειροτερο ειναι οτι δεν μπορω να λειτουργησω το κινητο, για να τα ξαναπερασω. Στο Recovery αν κανω reboot system μου λεει οτι δεν υπαρχει os.

Τι μπορω να κανω τωρα? Ελπιζω να μην την πατησα...

Link to comment
Share on other sites

Περνα την μαμα ρομ με καποιο τοολκιτ (nexus root toolkit)

Ευχαριστω για την απαντηση.

Εχω προβλημα με το usb debbuging. Συνηθως η διαδικασια μου κολλαει στο ADB, δυο φορες το προσπερασε και μου κολλησε στο Fastboot mode, ενω ειχα μπει σε recovery.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση.

Εχω προβλημα με το usb debbuging. Συνηθως η διαδικασια μου κολλαει στο ADB, δυο φορες το προσπερασε και μου κολλησε στο Fastboot mode, ενω ειχα μπει σε recovery.

 

Άλλαξε καλώδιο η ακόμα καν το σε άλλο υπολογιστή και δοκίμασε τικαροντας την επιλογή soft bricked-bootloop

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε καλώδιο η ακόμα καν το σε άλλο υπολογιστή και δοκίμασε τικαροντας την επιλογή soft bricked-bootloop

 

To εκανα με αλλο καλωδιο και σε διαφορετικη θυρα, αλλα συνεχιζει και κολλαει στο fastboot connectivety.

Θυμαμαι ειχα αντιστοιχο προβλημα και περσυ τετοια εποχη που του ειχα ξεκλειδωσει τον bootloader και ειχα κανει root.

Θα προσπαθησω αυριο-μεθαυριο απο αλλον υπολογιστη, αλλα δεν νομιζω να τα καταφερω.

Link to comment
Share on other sites

Τα καταφερα τελικα, απο το laptop μου που εχει windows 7 με το Galaxy Nexus Toolkit που ειχα μεσα απο παλια.

Εβαλα την 4.1.2 και εν τελει την 4.3 μεσω αναβαθμισης σε 4.2.2.

Θελω να το δωσω στον πατερα μου που δεν εχει ξαναχρησιμοποιησει smartphone, οποτε θελω stability. Να το αφησω σε stock 4.3 ή εχετε να προτεινετε καποια αλλη σταθερη εκδοση custom rom?

Ευχαριστω και παλι για την βοηθεια! :)

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και μερικούς μήνες το κινητό έχει τρελά κολλήματα. Το έχω τελείως μαμά 4.3, πληκτρολόγιο και menu bar δικά του.

 

Να βάλω κάποια εφαρμογή lagfix μαζί με root? Κάνει δουλειά?

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και μερικούς μήνες το κινητό έχει τρελά κολλήματα. Το έχω τελείως μαμά 4.3, πληκτρολόγιο και menu bar δικά του.

 

Να βάλω κάποια εφαρμογή lagfix μαζί με root? Κάνει δουλειά?

 

Ένα backup και επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων θα το συνεφέρει. Εάν έχεις γεμίσει πολύ τον αποθηκευτικό χώρο, θα βοηθήσει να το αδειάσεις λίγο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δεν ξέρω αν υπάρχει άλλος σαν εμένα εθισμένος με την εφαρμογή PGM Nexus παλιότερα και TouchControl πιο πρόσφατα. Ότι kernel φλασάριζα στις 4.3 και 4.4 roms είχαν να κάνουν πάντα με το αν υποστήριζαν modules γι αυτές τις εφαρμογές κι αυτός είναι κι ο λόγος που όποια 5.x.x rom κι αν έχω δοκιμάσει πάντα πήγαινα πίσω στην 4.4.4 όπου με franco ή dirty v kernel δεν χρειαζόταν να ξυπνάω το κινητό από το power button.

Για όποιον λοιπόν θέλει και CM12.1 σταθερή σαν βράχο και TouchControl και να δουλεύει το Xposed framework αυτή η rom είναι μονόδρομος...

http://forum.xda-developers.com/galaxy-nexus/development/rom-unofficial-cyanogenmod-12-t3062057 που σε συνδυασμό μ' αυτό το θέμα https://play.google.com/store/apps/details?id=com.chummy.jezebel.material.dark&hl=en έχει μαυρίσει το σύμπαν :p

Edited by leftis69
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν υπάρχει άλλος σαν εμένα εθισμένος με την εφαρμογή PGM Nexus παλιότερα και TouchControl πιο πρόσφατα. Ότι kernel φλασάριζα στις 4.3 και 4.4 roms είχαν να κάνουν πάντα με το αν υποστήριζαν modules γι αυτές τις εφαρμογές κι αυτός είναι κι ο λόγος που όποια 5.x.x rom κι αν έχω δοκιμάσει πάντα πήγαινα πίσω στην 4.4.4 όπου με franco ή dirty v kernel δεν χρειαζόταν να ξυπνάω το κινητό από το power button.

Για όποιον λοιπόν θέλει και CM12.1 σταθερή σαν βράχο και TouchControl και να δουλεύει το Xposed framework αυτή η rom είναι μονόδρομος...

http://forum.xda-developers.com/galaxy-nexus/development/rom-unofficial-cyanogenmod-12-t3062057 που σε συνδυασμό μ' αυτό το θέμα https://play.google.com/store/apps/details?id=com.chummy.jezebel.material.dark&hl=en έχει μαυρίσει το σύμπαν :p

 

Ευχαριστουμε leftis69 που κρατας το κινητο μας ζωντανο και ενημερωμενο!!!!

Μπραβο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστουμε leftis69 που κρατας το κινητο μας ζωντανο και ενημερωμενο!!!!

Μπραβο!!!!

 

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια αν και δεν έκανα και τίποτα σπουδαίο. Τους developers στο xda να ευχαριστείς που δεν έχουν παρατήσει ακόμα το νεξάκι. Αν θες να αλλάξεις fonts, θέματα για την TWRP ή οτιδήποτε άλλο για την rom στείλε pm :)

 

Edit: Ξέχασα να αναφέρω τα gapps, χρησιμοποιώ αυτά http://forum.xda-developers.com/android/software/gapps-google-apps-minimal-edition-t2943330

Πιο minimal δεν γίνεται, περιέχουν μόνο Google Play Store, Google Play Services, Google Contact Sync και είναι άψογα.

Edited by leftis69
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια αν και δεν έκανα και τίποτα σπουδαίο. Τους developers στο xda να ευχαριστείς που δεν έχουν παρατήσει ακόμα το νεξάκι. Αν θες να αλλάξεις fonts, θέματα για την TWRP ή οτιδήποτε άλλο για την rom στείλε pm :)

 

Edit: Ξέχασα να αναφέρω τα gapps, χρησιμοποιώ αυτά http://forum.xda-developers.com/android/software/gapps-google-apps-minimal-edition-t2943330

Πιο minimal δεν γίνεται, περιέχουν μόνο Google Play Store, Google Play Services, Google Contact Sync και είναι άψογα.

 

Καλησπέρα. Έχω την 4.3 και κολλάει πάρα πολύ. Μπορεί κάποιος να μου πει πως μπορώ να βάλω αυτή τη RΟΜ και όλα όσα περιγράφεις.... με ασφάλεια....επειδή κατέχω μόνο τα βασικά ( δηλαδή είμαι άσχετος μπροστά σας ); Υπάρχει κάποιος οδηγός όπως αυτός που ακολούθησα για την 4.3; Διαβάζω τις οδηγίες από τους forum.xda-developers, αλλά....άσπρη σελίδα-μαύρα γράμματα που λένε και στο χωριό μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω την 4.3 και κολλάει πάρα πολύ. Μπορεί κάποιος να μου πει πως μπορώ να βάλω αυτή τη RΟΜ και όλα όσα περιγράφεις.... με ασφάλεια....επειδή κατέχω μόνο τα βασικά ( δηλαδή είμαι άσχετος μπροστά σας ); Υπάρχει κάποιος οδηγός όπως αυτός που ακολούθησα για την 4.3; Διαβάζω τις οδηγίες από τους forum.xda-developers, αλλά....άσπρη σελίδα-μαύρα γράμματα που λένε και στο χωριό μου!!!!

 

Η ίδια διαδικασία είναι, κατεβάζεις την ρομ και τα gapps, συνδέεις το κινητό σου με το pc και τα μεταφέρεις, μετά κάνεις reboot to recovery. Στην recovery πάρε ένα backup καλού κακού και μέτα άρχισε την διαδικασία. Κάνεις wipe cache, dalvic cache και system και μετά install την ρομ και μετά τα gapps και είσαι έτοιμος. Αν όλα πάνε καλά και η νέα ρομ μπουτάρει κανονικά ξαναπήγαινε recovery και κάνε wipe internal storage θα σβήσουν τα πάντα και το backup που πήρες πριν και το κινητό θα είναι πεντακάθαρο :D

Η ρομ που σου προτείνω να δοκιμάσεις είναι η 4.4.4 mahdi v2.9 θα την βρείς εδώ http://forum.xda-developers.com/galaxy-nexus/development/rom-euphoria-os-1-1-t3075221 στα Download κοίτα που λέει Do you like kitkat? Here also please mahdi-2.9-final-maguro-UNOFFICIAL20141104.zip είναι η πιο παραμετροποιήσιμη και πάει σφαίρα. Eδώ τα gapps http://www.androidrootz.com/2015/03/download-android-44x-kitkat-pa-gapps.html, σου προτείνω τα pico.

Edited by leftis69
Link to comment
Share on other sites

Η ίδια διαδικασία είναι, κατεβάζεις την ρομ και τα gapps, συνδέεις το κινητό σου με το pc και τα μεταφέρεις, μετά κάνεις reboot to recovery. Στην recovery πάρε ένα backup καλού κακού και μέτα άρχισε την διαδικασία. Κάνεις wipe cache, dalvic cache και system και μετά install την ρομ και μετά τα gapps και είσαι έτοιμος. Αν όλα πάνε καλά και η νέα ρομ μπουτάρει κανονικά ξαναπήγαινε recovery και κάνε wipe internal storage θα σβήσουν τα πάντα και το backup που πήρες πριν και το κινητό θα είναι πεντακάθαρο :D

Η ρομ που σου προτείνω να δοκιμάσεις είναι η 4.4.4 mahdi v2.9 θα την βρείς εδώ http://forum.xda-developers.com/galaxy-nexus/development/rom-euphoria-os-1-1-t3075221 στα Download κοίτα που λέει Do you like kitkat? Here also please mahdi-2.9-final-maguro-UNOFFICIAL20141104.zip είναι η πιο παραμετροποιήσιμη και πάει σφαίρα. Eδώ τα gapps http://www.androidrootz.com/2015/03/download-android-44x-kitkat-pa-gapps.html, σου προτείνω τα pico.

 

Σε ευχαριστώ πολύ. Ποια pico? Τα απλά ή τα uni; Θα δοκιμάσω να το κάνω γιατί δεν πάει άλλο έτσι:)

Edited by manthosx6
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ. Ποια pico? Τα απλά ή τα uni; Θα δοκιμάσω να το κάνω γιατί δεν πάει άλλο έτσι:)

 

Eίχα τα uni γιατί είχα αλλάξει το dpi από 360 σε 241 (μ' αυτήν την εφαρμογή https://play.google.com/store/apps/details?id=com.texdroider.texdroider_dpi&hl=en)

Link to comment
Share on other sites

Eίχα τα uni γιατί είχα αλλάξει το dpi από 360 σε 241 (μ' αυτήν την εφαρμογή https://play.google.com/store/apps/details?id=com.texdroider.texdroider_dpi&hl=en)

Έκανα wipe cache αλλα΄δεν βλέπω πουθενά στις επιλογές dalvic cache και system.Που είναι αυτά;

Link to comment
Share on other sites

Έκανα wipe cache αλλα΄δεν βλέπω πουθενά στις επιλογές dalvic cache και system.Που είναι αυτά;

 

Κατέβασε την εφαρμογή Flashify https://play.google.com/store/apps/details?id=com.cgollner.flashify&hl=en και βάλε την τελευταία twrp recovery

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε την εφαρμογή Flashify https://play.google.com/store/apps/details?id=com.cgollner.flashify&hl=en και βάλε την τελευταία twrp recovery

 

Το έκανα root. Α) Οταν παω με τα κουμπια να μπω στην recovery, εμφανίζεται το ρομποτάκι πεσμένο με ένα κόκκινο τρίγωνο και εκεί δεν ξέρω πως να συνεχίσω. Ποια κουμπιά ( vol +, -, power ) πατάω για να μπω μέσα; Β) Μπορώ να περάσω την ROM που προτείνεις μέσα από την εφαρμογή ROM MANAGER ; Μου φαίνεται απλό να την εγκαταστήσω μεσα από την εφαρμογή, εκεί που λέει rom from sd card. Αν ναι, αφού περάσω την rom, θα κάνω εγκατάσταση τα gapps και τέλος; Γ) Και κάτι τελευταίο. Απενεργοποίησα το mtp απο το τηλέφωνο και τώρα δεν ξέρω πως να το ενεργοποιήσω ξανά. Δεν το βλέπει ο υπολογιστής σαν συσκευή πολυμέσων.

Edited by manthosx6
Link to comment
Share on other sites

Όλα πήγαν καλά. Μόλις κατάλαβα την διαδικασία. Έκανα όμως μια χοντράδα. Απο το Titanium backup πηρα το facebook και το πηγα στην rom και οχι σtην sd card. Υπάρχει διαδικασία αναίρεσης; Εγω δεν βρίσκω κάτι. Edited by manthosx6
Link to comment
Share on other sites

Όλα πήγαν καλά. Μόλις κατάλαβα την διαδικασία. Έκανα όμως μια χοντράδα. Απο το Titanium backup πηρα το facebook και το πηγα στην rom και οχι σtην sd card. Υπάρχει διαδικασία αναίρεσης; Εγω δεν βρίσκω κάτι.

 

Μέσα στο titanium είτε πάτησε παρατεταμένα επάνω στην εφαρμογή του facebook είτε αφού πατήσεις μία φορά σκρόλαρε δεξιά, θα σου εμφανιστούν πολλές επιλογές, μια εκ των οποίων είναι η μεταφορά της εφαρμογής εντός/εκτός συστήματος.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...