Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ακόμα και να μην είχε closed-source drivers η TI, ούτε closed-source drivers η PowerVR GPU που αυτό είναι το κύριο πρόβλημα στο development του galaxy nexus δεν παύει να σημαίνει ότι είναι μια συσκευή 3ετιας με ότι αυτό συνεπάγεται.

 

Ειδικά στο θέμα της GPU χωλαίνει, αλλά κοιτάω το hardware τηλεφώνων όπως το Moto G. Ο Snapdragon 400 δεν είναι ιδιαίτερα ισχυρότερος από τον OMAP του Nexus και είναι από τις πιο ενημερωμένες συσκευές που κυκλοφορούν. Κατόπιν εορτής μπορούμε να πούμε ότι η επιλογή της Google για το SoC δεν ήταν βέλτιστη, αλλά για πολύ καιρό ο παλιόλυκος άντεξε με αξιώσεις...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εγω υστερα απο τις βολτες στην κιτ κατ, πηγα στην cm10.το τηλεφωνο απλα πεταει.μηδενικο lag και ολα πανε αρμονικα.επισης εχω δει και διαφορα στην μπαταρια.εκει που με ίδια χρήση στο 10ωρο έψαχνα φορτιστή, τωρα κραταει λιγο παραπανω απι μερα, κανα 4ωρο παραπανω.εχω κανει και καποιες ρυθμισεις ωστε να μη ρουφαει πολυ μπαταρια οπως οτι εκλεισα το google now, εβαλα μεσω xposed το Nlpunbounce οπου αυξησα πολύ τους χρόνους έλεγχου των Google services και εννοείται greenify. Όλα καλά!!!
Link to comment
Share on other sites

Για να εγκαταστήσεις KitKat πρέπει να κάνεις όλα τα "wipes" και να μην επαναφέρεις τις εφαρμογές με το Titanium Backup.

Λυπάμαι που δεν "έκατσε" καλά το Android 4.4 στο δικό σου GNex, αλλά στο δικό μου όλα λειτουργούν μια χαρά και η εμπειρία χρήσης είναι λίγο καλύτερη συγκριτικά με stock 4.3.

Καθαρή εγκατάσταση έκανα και τα έστησα όλα από την αρχή, δεν ήταν το ίδιο καλή καμιά kk σε σχέση με τη jb που είχα, τι να κάνω;

 

Όπως και να χει τώρα το κινητό το έδωσα και απολαμβάνω τη δύναμη του snapdragon 800, έτσι κι αλλιώς είχε παλιώσει.

 

Σίγουρα ήταν το smartphone που ευχαριστήθηκα περισσότερο έως τώρα στη ζωή μου, αλλά ήθελα ένα φρεσκάρισμα.

 

Τώρα κάθομαι ήρεμος (στο θέμα Rom), αν και έχω το n7 (full hd) για να περνάω τίποτα και γενικά να παρακολουθώ το λειτουργικό

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Κάποιο kernel για cm10.2 έχετε να προτεινετε;

Θέλω εναν kernel σαν τον dirtyv που έδινε αρκετή μνήμη ram με την kitkat και την θέλω και με την jb γιατί μετα απο 10 μέρες χρήσης, ελεύθερη μνήμη έχω μόνιμα 65-85 MB ελευθέρα. Οποτε μηδαμινό multitasking

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα του Forum . Θέλω να ρωτήσω το εξής : Έχω βάλει με τον c.m installer την 4.4.2 ( cm 11) και μπορώ να πω οτι είμαι ευχαριστημένος . Θέλω να δοκιμάσω να βάλω και κάποιον kernel για να δω την αξιοπιστεία του κινητού . Ποιον μου προτείνεται και που μπορώ να τον βρώ :) . Το κινητό μου δίνει update για την rom αλλά την δοκίμασα και πάει χάλια , όλο lugαρη . Βλέπω οτι σχεδόν κάθε μέρα η cyanogenmod 11 αναβαθμίζεται αλλά είναι ακόμα snapshot και οχι stable , μήπως της δοκίμασε κανείς να μας πει την σταθερότητα της ?

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες,

την πολυτιμη βοήθεια σας παρακαλώ! Εδω και δυο μήνες τρέχω την KIT KAT (με την προσφατη έκδοση 4,4,4) και το τηλ πνέει τα λοίσθια! Έχετε να προτείνετε κάμια άλλη ρομ για πιο σμουθ λειτουργία?

Βασική προυπόθεση η ρομ που θα προτείνετε να έχει επιλογες κλεισιματος οθόνης και επανακίνησης από τα tiles καθως το κουμπί στο τηλ μετα από ελαφρια πτώση δεν λειτουργεί...

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα του Forum . Θέλω να ρωτήσω το εξής : Έχω βάλει με τον c.m installer την 4.4.2 ( cm 11) και μπορώ να πω οτι είμαι ευχαριστημένος . Θέλω να δοκιμάσω να βάλω και κάποιον kernel για να δω την αξιοπιστεία του κινητού . Ποιον μου προτείνεται και που μπορώ να τον βρώ :) . Το κινητό μου δίνει update για την rom αλλά την δοκίμασα και πάει χάλια , όλο lugαρη . Βλέπω οτι σχεδόν κάθε μέρα η cyanogenmod 11 αναβαθμίζεται αλλά είναι ακόμα snapshot και οχι stable , μήπως της δοκίμασε κανείς να μας πει την σταθερότητα της ?

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Stable δε θα ξαναβγει για το κινητό μας, μονο nighties και snapshots.

Οποτε η σταθερότητα είναι εντελώς κατι υποκειμενικο μιας και είναι unsupported από την Google.

Προσπαθούν να την κάνουν κάπως καλύτερη και σταθερή την συσκευή μας στην κιτ κατ από cm αλλά δε βλέπω προκοπή.

Προσωπικά είχα καιρό την 4.4 είτε με slimkat είτε με cm11 αλλά γύρισα αρων αρων στην cm10.2 για σταθερότητα. Κουράστηκα με το lag

 

----- προσθήκη μηνύματος 40 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα παίδες,

την πολυτιμη βοήθεια σας παρακαλώ! Εδω και δυο μήνες τρέχω την KIT KAT (με την προσφατη έκδοση 4,4,4) και το τηλ πνέει τα λοίσθια! Έχετε να προτείνετε κάμια άλλη ρομ για πιο σμουθ λειτουργία?

Βασική προυπόθεση η ρομ που θα προτείνετε να έχει επιλογες κλεισιματος οθόνης και επανακίνησης από τα tiles καθως το κουμπί στο τηλ μετα από ελαφρια πτώση δεν λειτουργεί...

Ευχαριστώ!

Βάλε cm10.2

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω liquidsmooth unofficial μαζί με dirtyv kernel και το τηλ δουλεύει μια χαρά χωρίς κανένα lag η κολλημα. Με άλλες ρομ είχαν προβλήματά αλλά με αυτον τον συνδυασμό όχι....
Link to comment
Share on other sites

Έχει και τις λειτουργίες στα tiles που προ-ανέφερα?

Ευχαριστω!

Για να πηγαίνει για sleep, έχει. Για reboot δε το βρηκα

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την CM 10.2 δεν έχει reboot αλλά σκέφτηκα να το κανω μεσω Rom Manager :D

Έχω την εντύπωση όμως ότι άρχισε να λαγκαρει πάλι. Μηπως φταει το ότι εκανα restore καποιες εφαρμογες με το Titanium?!

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την CM 10.2 δεν έχει reboot αλλά σκέφτηκα να το κανω μεσω Rom Manager :D

Έχω την εντύπωση όμως ότι άρχισε να λαγκαρει πάλι. Μηπως φταει το ότι εκανα restore καποιες εφαρμογες με το Titanium?!

Ναι. Εγω εκανα clean install για να εχω το κεφάλι μου ήσυχο. Στις αρχές έκανα ότι και εσύ και είπα, πάλι lag?

Ξαναφόρτωσα την ρομ μαζί και τις εφαρμογές μια μια και μετά πέταγε το τηλεφωνο

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Εγω εκανα clean install για να εχω το κεφάλι μου ήσυχο. Στις αρχές έκανα ότι και εσύ και είπα, πάλι lag?

Ξαναφόρτωσα την ρομ μαζί και τις εφαρμογές μια μια και μετά πέταγε το τηλεφωνο

 

Ωραία. Μηπως υπάρχει τρόπος να σωσω τα wi-fi access points γιατι με την CM δεν τα κράτησε και δεν λεει να περνάω πάλι τους κωδικούς...

Επίσης. sms back up?

Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Μηπως υπάρχει τρόπος να σωσω τα wi-fi access points γιατι με την CM δεν τα κράτησε και δεν λεει να περνάω πάλι τους κωδικούς...

Επίσης. sms back up?

Αν και δε το έχω δοκιμάσει, κάνε backup το αρχείο wpa_supplicant.conf που βρίσκεται στο /data/misc/wifi (άνοιξε στο es Explorer το root αλλιώς το /data θα είναι κενό) και όταν βάλεις την cm10.2 αντέγραψε το.

Λογικά θα παίξει.

 

Για SMS backup χρησιμοποιώ το SMS backup and restore.

Αυτο που είναι να κάνει, το κάνει καλά. Ενα xml αρχείο νομίζω βγάζει που πρέπει να κάνεις backup.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον όλο αυτό.

Το έχεις δοκιμάσει;

 

Επίσης έχω ακούσει ότι το sock είναι ίδιο με το moto360. Οποτε επειδή αυτό θα πάρει την L επειδή θα υπαρχουν drivers, θα πάρει αναλογικά και το τηλέφωνο μας. Όχι επίσημα αλλά unofficial

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον όλο αυτό.

Το έχεις δοκιμάσει;

 

Επίσης έχω ακούσει ότι το sock είναι ίδιο με το moto360. Οποτε επειδή αυτό θα πάρει την L επειδή θα υπαρχουν drivers, θα πάρει αναλογικά και το τηλέφωνο μας. Όχι επίσημα αλλά unofficial

 

Το τηλέφωνο δεν το έχω εγώ στην κατοχή μου, οπότε όχι. Σίγουρα όμως θα περάσω την ρομ με την πρώτη ευκαιρία. Ελπίζω να βοηθήσει λίγο την συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

 

Για αυτο το λογο μπηκα σημερα να ρωτησω αν ξερει κανεις τιποτα...

Καλα νεα ακουγονται... Δοκιμασε κανεις τη ρομ.. αν προλαβω θα την κανω ενα test drive και θα ενημερωσω:D:D:D:D

~B&N~

Proud owner of Nokia:3510,3100, 6600/ siemens Μ65/ SE K800i / Nokia 5800XM/ Samsung Galaxy Nexus/ Asus Zenfone 2 ZE551ML XIAOMI REDMI NOTE 4 (4/64 SD) !!!!!! :cool:

Link to comment
Share on other sites

Για αυτο το λογο μπηκα σημερα να ρωτησω αν ξερει κανεις τιποτα...

Καλα νεα ακουγονται... Δοκιμασε κανεις τη ρομ.. αν προλαβω θα την κανω ενα test drive και θα ενημερωσω:D:D:D:D

Σήμερα από το πρωί την δοκιμάζω... Απίστευτα γρήγορη αλλά έχει κάποια lag ορισμένες φορές... Ξαναγύρισα στην τελευταία liquidsmooth και πιστεύω ότι το πολύ σε ένα μήνα η Rom αυτή θα είναι απίστευτη! Βέβαια σιγά σιγά και οι υπόλοιπες Rom θα περάσουν αυτούς τους drivers... Οπότε πιστεύω ότι είναι θέμα χρόνου να τους δούμε παντού... Το μόνο σίγουρο είναι ότι όταν ο poo (developer της liquid smooth για το τηλέφωνο μας) τα περάσει στην τελευταία του Rom θα τρίβουμε τα μάτια μας με το τηλέφωνο...

Link to comment
Share on other sites

Για αυτο το λογο μπηκα σημερα να ρωτησω αν ξερει κανεις τιποτα...

Καλα νεα ακουγονται... Δοκιμασε κανεις τη ρομ.. αν προλαβω θα την κανω ενα test drive και θα ενημερωσω:D:D:D:D

 

Την δοκιμάζω και εγω όλη μέρα σήμερα..Θα την αφήσω λιγο καιρό γιατί αξίζει πραγματικά παρά τα λιγοστά bugs που υπάρχουν. Ειναι απίστευτα γρήγορη η Rom, το κινητό ξανάνιωσε..Τελικά αυτό το κινητό δεν θα πουληθεί ποτέ...!

 

edit: μόλις έκανα και ένα τεστ στο antutu με overclocking στο 1.5 ghz Σκορ 16.151 Εξωπραγματικο νούμερο για τα δεδομένα της συσκευής πραγματικά

Edited by guskok21
Link to comment
Share on other sites

Παίδες μην το ψάχνεται... Ενώ ετοιμαζόμουν να το πουλήσω γιατί περιμένω το Nexus X τελικά του αγόρασα μια καινούργια μπαταρία γιατί έχει ακόμα μέλλον...
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα από το πρωί την δοκιμάζω... Απίστευτα γρήγορη αλλά έχει κάποια lag ορισμένες φορές... Ξαναγύρισα στην τελευταία liquidsmooth και πιστεύω ότι το πολύ σε ένα μήνα η Rom αυτή θα είναι απίστευτη! Βέβαια σιγά σιγά και οι υπόλοιπες Rom θα περάσουν αυτούς τους drivers... Οπότε πιστεύω ότι είναι θέμα χρόνου να τους δούμε παντού... Το μόνο σίγουρο είναι ότι όταν ο poo (developer της liquid smooth για το τηλέφωνο μας) τα περάσει στην τελευταία του Rom θα τρίβουμε τα μάτια μας με το τηλέφωνο...

 

 

Την δοκιμάζω και εγω όλη μέρα σήμερα..Θα την αφήσω λιγο καιρό γιατί αξίζει πραγματικά παρά τα λιγοστά bugs που υπάρχουν. Ειναι απίστευτα γρήγορη η Rom, το κινητό ξανάνιωσε..Τελικά αυτό το κινητό δεν θα πουληθεί ποτέ...!

 

edit: μόλις έκανα και ένα τεστ στο antutu με overclocking στο 1.5 ghz Σκορ 16.151 Εξωπραγματικο νούμερο για τα δεδομένα της συσκευής πραγματικά

 

Τελεια:D ελπιζω να τους περασουν συντομα και σε αλλες ρομ :D:D:D αντε και στο L :D:D

~B&N~

Proud owner of Nokia:3510,3100, 6600/ siemens Μ65/ SE K800i / Nokia 5800XM/ Samsung Galaxy Nexus/ Asus Zenfone 2 ZE551ML XIAOMI REDMI NOTE 4 (4/64 SD) !!!!!! :cool:

Link to comment
Share on other sites

Την δοκιμάζω και εγω όλη μέρα σήμερα..Θα την αφήσω λιγο καιρό γιατί αξίζει πραγματικά παρά τα λιγοστά bugs που υπάρχουν. Ειναι απίστευτα γρήγορη η Rom, το κινητό ξανάνιωσε..Τελικά αυτό το κινητό δεν θα πουληθεί ποτέ...!

 

edit: μόλις έκανα και ένα τεστ στο antutu με overclocking στο 1.5 ghz Σκορ 16.151 Εξωπραγματικο νούμερο για τα δεδομένα της συσκευής πραγματικά

Έχοντας το κινητό σαν 2η συσκευή πλέον και έχοντας ηρεμήσει από το κυνήγι του "up 2 date", είπα να δοκιμάσω πάλι την παλιά καλή cataclysm.. Μαζί με τον mpokang v12 1080p που χρησιμοποιούσα πάντα.. Ε το ποσο butter smooth σε σχέση και με την cm11, όσο και με την slimkat, είναι, πρέπει να το "ζωγραφίσω" ;) διορθώνοντας με το cm security π.χ. bugs σαν το shellsock, δεν βλέπω την ανάγκη να δοκιμάσω L εκτός και είναι πραγματικά τόσο καλοκουρδισμένη..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...