Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Franco είναι ο καλύτερος πιστεύω και έχω δοκιμάσει πολλούς kernels.

Για μένα μετά ακολουθεί ο air kernel και όχι ο Trinity.

Gilles smiles!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παρακολουθώ τη συζήτησή σου στο αντίστοιχο thread του Franco στο xda, και ήθελα να σε ρωτήσω που είναι αυτό patch για τον interactive governor που έφτιαξε ο Franco; Το βρίσκει κανείς μόνο μέσω της εφαρμογής του FrancoKernel;

 

Είναι ενσωματωμένο στο r248. Είναι μία αλλαγή που έκανε ο φρανκο αλλά δεν την έγραψε γιατί ήθελε να δει αντιδράσεις από τους χρήστες!

 

 

Νομίζω ότι πρέπει να φτιάξεις έναν φάκελο στην SD κάρτα με την ονομασία "Ringtones" και εκεί να βάλεις τα τραγούδια που θέλεις να χρησιμοποιείς για ήχους κλήσης.

Όταν μετά μέσω των ρυθμίσεων πας να επιλέξεις τους ήχους κλήσης, θα σου εμφανίζει και αυτά.

 

Σωστος! Επιβαιώνω και αυτή τη μέθοδο...

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Είναι ενσωματωμένο στο r248. Είναι μία αλλαγή που έκανε ο φρανκο αλλά δεν την έγραψε γιατί ήθελε να δει αντιδράσεις από τους χρήστες!

 

Ωραία, κατεβάζω τον r248 και τον περνάω.

 

Τελικά ισχύει ότι ένας kernel δίνει το μέγιστο των δυνατοτήτων του μετά από 2-3 κύκλους χρήσης - αποφόρτισης - φόρτισης;

iPhone 8+
Link to comment
Share on other sites

Ωραία, κατεβάζω τον r248 και τον περνάω.

 

Τελικά ισχύει ότι ένας kernel δίνει το μέγιστο των δυνατοτήτων του μετά από 2-3 κύκλους χρήσης - αποφόρτισης - φόρτισης;

 

Έτσι λένε και από εμπειρία είδα διαφορά μετά από 2-3 κύκλους!!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παιδιά!

από χτες κάτοχος της συσκευής. άργησα κανά χρόνο βέβαια αλλά δεν πειράζει, καλό ήταν και το nexus s!!

επειδή πλέον δεν υπάρχει πολύ όρεξη για συχνό φλασάρισμα αλλά ούτε και πολύς χρόνος, έχω κατασταλάξει στην cyanogen mod που με βολεύει και μπορώ να την παρακολουθώ εύκολα, και ούτε δοκιμές με Kernels ούτε τίποτα.

αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν υπάρχει κανένα mod έτοιμο για την cm10 που να επαναφέρει το menu button μόνιμα μπάρα πλοήγησης (βρήκα μόνο για stock jelly bean). αν και από το nexus s είχα βάλει την επιλογή στη rom να εμφανίζει το σχετικό πλήκτρο στις εφαρμογές για να συνηθίζω την έλλειψη του menu button, αλλά λόγω μεγέθους στο galaxy nexus δεν είναι πάντα εύκολο ειδικά όταν βρίσκεται πάνω δεξιά.

απ΄οτι κατάλαβα cna και aokp πρέπει να έχουν τέτοιες επιλογές, αλλά aokp είχα δοκιμάσει στο nexus s και δεν ξετρελάθηκα. για cna να πω την αλήθεια ψήνομαι γιατί την βλέπω φορτωμένη αλλά δεν την έχω παρακολουθήσει καθόλου και δεν έχω άποψη.

 

έχετε κάτι να προτείνετε?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παιδιά!

από χτες κάτοχος της συσκευής. άργησα κανά χρόνο βέβαια αλλά δεν πειράζει, καλό ήταν και το nexus s!!

επειδή πλέον δεν υπάρχει πολύ όρεξη για συχνό φλασάρισμα αλλά ούτε και πολύς χρόνος, έχω κατασταλάξει στην cyanogen mod που με βολεύει και μπορώ να την παρακολουθώ εύκολα, και ούτε δοκιμές με Kernels ούτε τίποτα.

αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν υπάρχει κανένα mod έτοιμο για την cm10 που να επαναφέρει το menu button μόνιμα μπάρα πλοήγησης (βρήκα μόνο για stock jelly bean). αν και από το nexus s είχα βάλει την επιλογή στη rom να εμφανίζει το σχετικό πλήκτρο στις εφαρμογές για να συνηθίζω την έλλειψη του menu button, αλλά λόγω μεγέθους στο galaxy nexus δεν είναι πάντα εύκολο ειδικά όταν βρίσκεται πάνω δεξιά.

απ΄οτι κατάλαβα cna και aokp πρέπει να έχουν τέτοιες επιλογές, αλλά aokp είχα δοκιμάσει στο nexus s και δεν ξετρελάθηκα. για cna να πω την αλήθεια ψήνομαι γιατί την βλέπω φορτωμένη αλλά δεν την έχω παρακολουθήσει καθόλου και δεν έχω άποψη.

 

έχετε κάτι να προτείνετε?

 

AOKP δεν ξέρω αλλά CNA έχει φούλ παραμετροποιήσιμη μπάρα πλοήγησης! Από μέγεθος μέχρι πόσα κουμπιά, long-press action στο καθένα κλπ. Ωστόσο νομίζω αυτό το έχει και η CM χωρίς να είμαι σίγουρος! Η JellyBro CM10 που είχα πριν το είχε αλλά μόνο για επιλογή των κουμπιών και καμία άλλη παραμετροποίηση...

Ορίστε πάντως η λίστα να διαβάσεις τι δίνει η κάθε μία και να επιλέξεις ποια θες!

 

https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0AggpxyzXBu--dEZMWnZTUWtMVXBpdHNteW5zTXpRVmc#gid=0

 

Υ.Γ.: το menu μόνιμα τι το θες? Έτσι έψαχνα και εγώ ακόμα πριν το πάρω γιατί είχα Desire που είχε ακόμα και search button σαν κουμπί αλλά παρατήρησα ότι με τα μαμά 3 κάνεις ότι θες! Μόνο το search αν βαριέσαι να πατάς παρατεραμένα το home θα έλεγα ότι αξίζει. Αλλίως το μενου δεν χρειάζεται γιατί υπάρχει κουμπί που εμφανίζεται σε κάποια εφαρμογή. Μόνο για να μπέις από την επιφάνεια στα settings αξίζει η χρήση του αλλά και πάλι κατεβάζεις μπάρα ειδοποιήσεων και έχει εκεί για να μπεις στις ρυθμίσεις!

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

AOKP δεν ξέρω αλλά CNA έχει φούλ παραμετροποιήσιμη μπάρα πλοήγησης! Από μέγεθος μέχρι πόσα κουμπιά, long-press action στο καθένα κλπ. Ωστόσο νομίζω αυτό το έχει και η CM χωρίς να είμαι σίγουρος! Η JellyBro CM10 που είχα πριν το είχε αλλά μόνο για επιλογή των κουμπιών και καμία άλλη παραμετροποίηση...

Ορίστε πάντως η λίστα να διαβάσεις τι δίνει η κάθε μία και να επιλέξεις ποια θες!

 

https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0AggpxyzXBu--dEZMWnZTUWtMVXBpdHNteW5zTXpRVmc#gid=0

 

Υ.Γ.: το menu μόνιμα τι το θες? Έτσι έψαχνα και εγώ ακόμα πριν το πάρω γιατί είχα Desire που είχε ακόμα και search button σαν κουμπί αλλά παρατήρησα ότι με τα μαμά 3 κάνεις ότι θες! Μόνο το search αν βαριέσαι να πατάς παρατεραμένα το home θα έλεγα ότι αξίζει. Αλλίως το μενου δεν χρειάζεται γιατί υπάρχει κουμπί που εμφανίζεται σε κάποια εφαρμογή. Μόνο για να μπέις από την επιφάνεια στα settings αξίζει η χρήση του αλλά και πάλι κατεβάζεις μπάρα ειδοποιήσεων και έχει εκεί για να μπεις στις ρυθμίσεις!

 

το αναφέρω πιο πάνω ότι το θέλω για τις εφαρμογές που το menu button είναι στο πάνω μέρος της εφαρμογής πχ chrome, τότε λόγω μεγέθους του GN είναι πιο εύκολα προσβάσιμο αν το έχεις στα κάτω μαζί με τα υπόλοιπα.

επίσης το χρησιμοποιούσα συχνά για να μπαίνω στα settings του launcher αλλά θα το αντικαταστήσω με gesture αν δεν βρω κάτι που να με βολεύει.

πιστεύω ότι αν η official cm10 είχε τέτοια ρύθμιση θα την είχα δει, αλλά δεν παίρνω και όρκο. ίσως να πάρω ένα nandroid και να δω και την cna και βλέπουμε.

 

ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

το αναφέρω πιο πάνω ότι το θέλω για τις εφαρμογές που το menu button είναι στο πάνω μέρος της εφαρμογής πχ chrome, τότε λόγω μεγέθους του GN είναι πιο εύκολα προσβάσιμο αν το έχεις στα κάτω μαζί με τα υπόλοιπα.

επίσης το χρησιμοποιούσα συχνά για να μπαίνω στα settings του launcher αλλά θα το αντικαταστήσω με gesture αν δεν βρω κάτι που να με βολεύει.

πιστεύω ότι αν η official cm10 είχε τέτοια ρύθμιση θα την είχα δει, αλλά δεν παίρνω και όρκο. ίσως να πάρω ένα nandroid και να δω και την cna και βλέπουμε.

 

ευχαριστώ!!

Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ official CM10 για να μπορώ να σου πω. Έτσι κι αλλιώς οι περισσότεροι βάζουν την CM10 Jellybro του fitsnugly, έχει τα latest features της οfficial CM και κάποια extra features από τον fitsnugly και έχει Navigation Bar Settings αλλά όχι επιλογή να βάλεις κάποια λειτουργία με παρατεταμένο πάτημα. Η AOKP (του fitsnugly, δεν έχω δοκιμάσει την official) και η CNA έχουν περισσότερο παραμετροποιήσιμες nav bar settings. Όλες πάντως έχουν επιλογή να βάλεις menu button. Κι εγώ από Nexus S ήρθα σε Galaxy Nexus αλλά είναι θέμα συνήθειας. Με Jellybro έχω βάλει να εμφανίζεται μικρό menu button τέρμα δεξιά στη nav bar όποτε είναι εφικτό και βολεύει μια χαρά.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.παρακολουθω αυτα που λετε παραπανω για το franco kernel και εχω ψηθει να το περασω και γω.μεχρι τωρα το τηλεφωνο ειναι εντελως στοκ εκτοσ απο τη διαδικασια π εκανα για να μου ρθει επειτα οτα το jelly bean.οποτε η διαδικασια που πρεπει να ακολουθησω τωρα ειναι να κανω ροοτ το τηλεφωνο, επειτα να περασω μια καστομ ρομ και επειτα το κερνελ.ετσι δεν ειναι?ο ποιο ευκολος τροποσ να ρουταρεις ειναι με το nexus toolkit, και την επιλογη one klik for all?ποια ρομ προτεινεται σε συνδυασμο με το φρανκο κερνελ.αυτο π ζηταω ειναι καλη μπαταρια σαν νο1 προτεραιοτητα.επειδη εχω και εξεταστικη αυτη την περιοδο δνε υπαρχει χρονος για πειραματισμους με διαφορεσ ρομ οποτε θα επιλεξω αυτη π θα μου προτεινεται.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.παρακολουθω αυτα που λετε παραπανω για το franco kernel και εχω ψηθει να το περασω και γω.μεχρι τωρα το τηλεφωνο ειναι εντελως στοκ εκτοσ απο τη διαδικασια π εκανα για να μου ρθει επειτα οτα το jelly bean.οποτε η διαδικασια που πρεπει να ακολουθησω τωρα ειναι να κανω ροοτ το τηλεφωνο, επειτα να περασω μια καστομ ρομ και επειτα το κερνελ.ετσι δεν ειναι?ο ποιο ευκολος τροποσ να ρουταρεις ειναι με το nexus toolkit, και την επιλογη one klik for all?ποια ρομ προτεινεται σε συνδυασμο με το φρανκο κερνελ.αυτο π ζηταω ειναι καλη μπαταρια σαν νο1 προτεραιοτητα.επειδη εχω και εξεταστικη αυτη την περιοδο δνε υπαρχει χρονος για πειραματισμους με διαφορεσ ρομ οποτε θα επιλεξω αυτη π θα μου προτεινεται.

 

Α) Για να ρουτάρεις το τηλέφωνο δεν χρειάζεται να κάνεις όλα τα υπόλοιπα(1-click for all) εκτός αν ξανακλείδωσες τον bootloader μετα τη διαδικασία μετατροπής σε yakju! Μπορείς απλά να ακολουθήσεις την επιλογή για root.

Β) Μπορείς να μείνεις με την μαμά ρομ και να βάλεις φράνκο κέρνελ. Δεν υπάρχει πρόβλημα! Ωστόσο αν θές κάποια άλλη εγώ θα πρότεινα είτε JellyBro CM10 είτε CNA(Codename). Και οι 2 σε συνδυασμό με φράνκο μου έδιναν πολύ καλή μπαταρία!!! Ακόμα και 2 ημέρες με 3+ ώρες οθόνη...

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Α) Για να ρουτάρεις το τηλέφωνο δεν χρειάζεται να κάνεις όλα τα υπόλοιπα(1-click for all) εκτός αν ξανακλείδωσες τον bootloader μετα τη διαδικασία μετατροπής σε yakju! Μπορείς απλά να ακολουθήσεις την επιλογή για root.

Β) Μπορείς να μείνεις με την μαμά ρομ και να βάλεις φράνκο κέρνελ. Δεν υπάρχει πρόβλημα! Ωστόσο αν θές κάποια άλλη εγώ θα πρότεινα είτε JellyBro CM10 είτε CNA(Codename). Και οι 2 σε συνδυασμό με φράνκο μου έδιναν πολύ καλή μπαταρία!!! Ακόμα και 2 ημέρες με 3+ ώρες οθόνη...

 

απο αυτες εδω τις ρομ φτιαχνουν και οι 2 το θεμα με το ηχειο?ποια ειναι πιο παραμετροποιησημη?το bootloader δεν θυμαμαι αν το ξανακλειδωσα,πως μπορω να το δω?τωρα πατησα volume up+down kai power on και η τελευταια επολιγη τερμα κατω εγραφε locked.οποτε να υποθεσω πως ειναι κλειδωμενος?aν αλλαξω μονο το κερνελ το θεμα με την ενταση του ηχειου φτιαχνει?

Edited by manosj3
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.παρακολουθω αυτα που λετε παραπανω για το franco kernel και εχω ψηθει να το περασω και γω.μεχρι τωρα το τηλεφωνο ειναι εντελως στοκ εκτοσ απο τη διαδικασια π εκανα για να μου ρθει επειτα οτα το jelly bean.οποτε η διαδικασια που πρεπει να ακολουθησω τωρα ειναι να κανω ροοτ το τηλεφωνο, επειτα να περασω μια καστομ ρομ και επειτα το κερνελ.ετσι δεν ειναι?ο ποιο ευκολος τροποσ να ρουταρεις ειναι με το nexus toolkit, και την επιλογη one klik for all?ποια ρομ προτεινεται σε συνδυασμο με το φρανκο κερνελ.αυτο π ζηταω ειναι καλη μπαταρια σαν νο1 προτεραιοτητα.επειδη εχω και εξεταστικη αυτη την περιοδο δνε υπαρχει χρονος για πειραματισμους με διαφορεσ ρομ οποτε θα επιλεξω αυτη π θα μου προτεινεται.

 

To galaxy nexus toolkit εχει επιλογη για root (στο main menu, ειναι η επιλογη nu. 4.). Ακολουθείς τα βήματα που σου υποδεικνυει το toolkit και εισαι rooted. Ειναι χρήσιμο επισης με την επιλογη nu 6 να φλασαρεις και την cwm recovery. Έπειτα κατεβαζεις στο Κινητο τον kernel της επιλογής σου. Μπαίνεις στην cwm recovery (πατώντας το power button και τα δυο κουμπιά της έντασης ταυτόχρονα). Εκει κανεις flash zip from sd card και επιλέγεις το zip του kernel. Αυτη η διαδικασια μπορει να γινει ακομη και με την stock jelly (αν κανω λαθος, διορθώστε με). Απο εκει και πέρα η επιλογη μιας άλλης custom rom ειναι υποκειμενικό θεμα. Εγώ παντως εχω την http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1839233&highlight=flash+nightly με Franco kernel και ειμαι καλυμμένος απο καθε άποψη (καλη μπαταρία, ικανοποιητική παραμετρικοποιηση)

Link to comment
Share on other sites

απο αυτες εδω τις ρομ φτιαχνουν και οι 2 το θεμα με το ηχειο?ποια ειναι πιο παραμετροποιησημη?το bootloader δεν θυμαμαι αν το ξανακλειδωσα,πως μπορω να το δω?τωρα πατησα volume up+down kai power on και η τελευταια επολιγη τερμα κατω εγραφε locked.οποτε να υποθεσω πως ειναι κλειδωμενος?aν αλλαξω μονο το κερνελ το θεμα με την ενταση του ηχειου φτιαχνει?

 

CNA είναι η περισσότερο παραμετροποιήσιμη!

Το κέρνελ δεν διορθώνει το μεγάφωνο. Από όσο γνωρίζω κανένα δε το κάνει! Με μία ρομ ωστόσο αν έχει dsp manager μπορείς να βοηθήσεις με αυτό!!!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Αποφάσισα και εγώ πριν λίγες εβδομάδες να περάσω επιτέλους στον 21ο αιώνα, να ξεφορτωθώ μια μπακατέλα που είχα και να αγοράσω το καταπληκτικό τηλεφωνάκι που λέγεται Galaxy Nexus. Με μηδενική πρότερη εμπειρία σε android και smartphones γενικότερα, είμαι όπως καταλαβαίνετε στη φάση του ψαξίματος (παίζει και να περνάω 6άωρα με το κινητό στο χέρι κάθε μέρα :lol:). Με τα πολλά κατάφερα να ακολουθήσω με επιτυχία τις οδηγίες από το παρακάτω:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=339925

 

και να αναβαθμιστώ σε jellybean. Το επόμενο βήμα ήταν να εγκαταστήσω και να "μετακομίσω" ουσιαστικά στο Go Launcher EX αφού για παράδειγμα τα 5 home screens του stock launcher με περιόριζαν ήδη αρκετά.

 

Διαβάζοντας και ψάχνοντας έχω καταλάβει ότι θα χρειαστεί να "ρουταρω" το κινητό οπότε και έρχομαι στο κυρίως θέμα μου, που είναι ότι δεν έχω βρει ακόμα τρόπο για να το κάνω χωρίς να το κάνω πάλι "χωράφι" όπως και έγινε την πρώτη φορά (κατά τη διάρκεια ξεκλειδώματος του bootloader για να βάλω το jellybean). Μπορεί να με κατατοπίσει κάποιος σχετικά με το αν γίνεται αυτό και δίνοντας μου έστω κάποια links για να διαβάσω?

 

Επίσης άλλο ένα θέμα που παλεύω να καταλάβω (και εδώ να πω ότι έχω αρκετή εμπειρία σαν διαχειριστής unix συστημάτων αλλά δυστυχώς όχι και Linux) είναι το πως ακριβώς είναι "διαρυθμισμένη" η εσωτερική μνήμη του κινητού. Βλέπω δηλαδή ότι υπάρχει το filesystem με τα γνωστά folders των unixοειδών λειτουργικών, κάτω από το οποίο είναι mounted η εσωτερική SD αλλά δεν μπορώ να βρω πχ πουθενά που ακριβώς είναι αποθηκευμένο το λειτουργικό και πόσο είναι το μέγεθος της μνήμης στην οποία είναι αποθηκευμένο (ΝΑΝD αν το έχω καταλάβει σωστά). Επίσης σωστά φαντάζομαι ότι εάν το τηλέφωνο είχε υποδοχή για εξωτερική SD (ή σε άλλα κινητά που την έχουν) αυτή θα γινόταν mounted σαν sdcard1 (σε αντιστοιχία με την υπάρχουσα sdcard0 δηλαδη)? Άλλο ένα θέμα που δεν μπορώ να αποσαφηνίσω είναι που γίνονται install τα apps. Έχω την εντύπωση ότι κάποια γίνονται στο /data (που δεν μπορω να δω αφού δεν είμαι root) και κάποια άλλα στην SD. Είναι λάθος αυτό και στην πραγματικότητα αυτό που συμβαίνει είναι ότι όλα γίνονται install στο /data με κάποια από τα apps να χρησιμοποιούν την SD σαν χώρο αποθήκευσης (τα αρχεία με τους χαρτες πχ ενός navigation app)?

 

Επίσης, σχετικά με το "ρουταρισμα" κατάλαβα ότι καλό θα είναι να πάρω ένα backup πριν το τολμήσω, οπότε ψάχνοντας για αυτό είδα ότι η πιο κατάλληλη μέθοδος είναι το nandroid backup το οποιο όμως για να το κάνω πρέπει να γίνω root!! Εκτός από αυτό, το nandroid backup καταλαβαίνω ότι παίρνει μόνο το λειτουργικό (τη NAND μνήμη?), και όχι την εσωτερική sd μνήμη οπότε αυτή (η sd) πως γίνεται να την πάρω backup?

 

Θα εκτιμούσα όποιον μπει στο κόπο να μου απαντήσει σε όλα αυτά, συγνώμη αν κούρασα, αν γράφω βλακίες και ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Edited by UnHaCkAbLe
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Αποφάσισα και εγώ πριν λίγες εβδομάδες να περάσω επιτέλους στον 21ο αιώνα, να ξεφορτωθώ μια μπακατέλα που είχα και να αγοράσω το καταπληκτικό τηλεφωνάκι που λέγεται Galaxy Nexus. Με μηδενική πρότερη εμπειρία σε android και smartphones γενικότερα, είμαι όπως καταλαβαίνετε στη φάση του ψαξίματος (παίζει και να περνάω 6άωρα με το κινητό στο χέρι κάθε μέρα :lol:). Με τα πολλά κατάφερα να ακολουθήσω με επιτυχία τις οδηγίες από το παρακάτω:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=339925

 

και να αναβαθμιστώ σε jellybean. Το επόμενο βήμα ήταν να εγκαταστήσω και να "μετακομίσω" ουσιαστικά στο Go Launcher EX αφού για παράδειγμα τα 5 home screens του stock launcher με περιόριζαν ήδη αρκετά.

 

Διαβάζοντας και ψάχνοντας έχω καταλάβει ότι θα χρειαστεί να "ρουταρω" το κινητό οπότε και έρχομαι στο κυρίως θέμα μου, που είναι ότι δεν έχω βρει ακόμα τρόπο για να το κάνω χωρίς να το κάνω πάλι "χωράφι" όπως και έγινε την πρώτη φορά (κατά τη διάρκεια ξεκλειδώματος του bootloader για να βάλω το jellybean). Μπορεί να με κατατοπίσει κάποιος σχετικά με το αν γίνεται αυτό και δίνοντας μου έστω κάποια links για να διαβάσω?

 

Καταρχήν καλώς μα βρήκες.

Για το root απαντάω 5 πόστ πιο πάνω σε ένα παιδί.

Γίνεται μέσω του toolkit και έχει επιλογή που το λέει ξεκάθαρα(Root your phone)(επιλογή 4 νομίζω αφού επιλέξεις την έκδοση του κινητού σου). Απο εκεί και πέρα για να γίνει η διαδικασία αν δεν κάνω λάθος πρέπει να είναι ξεκλείδωτος ο bootloader κάτι που σημαίνει ότι αν τον κλείδωσες θα "ξαναοργώσεις" το κινητό σου! Μετά μπορείς να βάλεις custom recovery ή busybox κλπ κλπ κλπ. Έχει και επιλογή να στα κάνει όλα αυτά μόνο του!

Στο xda αν ψάξεις το toolkit θα βρείς πως ακριβώς γίνεται το root μέσω αυτού! Έτσι και αλλιώς το λινκ είναι στον οδηγό μου...

 

Για τα υπόλοιπα τεχνικά δεν μπορώ να σε βοηθήσω εγώ. Ξεπερνάνε τις θεωρητικές μου γνώσεις για το πως είναι τα πράγματα! Μόνο εμπειρικά ξέρω μερικά από αυτά, αλλά να στα εξηγήσω δεν το έχω αυτό το κομμάτι.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Εάν είχες κρατήσει στοκ 4.0.2, θα έπαιζε ακόμα ένα exploit για τον κέρνελ που θα σου έδινε ρουτ. Τον bootloader μπορείς πλέον να τον κλειδώνεις/ξεκλειδώνεις χωρίς να σβήνεις τα πάντα. Δε γνωρίζω να υπάρχει τρόπος να κάνεις root JB χωρίς να σου σβηστούν τα δεδομένα.

 

Εφόσον δεν έχεις root access δε μπορείς ακόμα να δεις ολόκληρο το σύστημα αρχείων, και ειδικά κάποιους φακέλους του συστήματος, οπότε δεν υπάρχει λόγος να ψάχνεις ακόμα στο /. Το που κάνει mount την sdcard αλλάζει από rom σε rom, αλλά είναι εύκολο να το βρεις, δε χρειάζεται μπούσουλα.

Για το σημείο εγκατάστασης εφαρμογών εικάζω, αλλά η εντύπωσή μου είναι ότι κάποιες εφαρμογές μπορούν να βρίσκονται εξ ολοκλήρου στην sdcard, χωρίς να γράψουν στο /data.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από αυτό, το nandroid backup καταλαβαίνω ότι παίρνει μόνο το λειτουργικό (τη NAND μνήμη?), και όχι την εσωτερική sd μνήμη οπότε αυτή (η sd) πως γίνεται να την πάρω backup?

 

Το nandroid backup θα δημιουργήσει αντίγραφο του λειτουργικού, των εφαρμογών που έχεις εγκαταστήσει και όλων των ρυθμίσεων του συστήματος και των εφαρμογών. Αντίγραφο του περιεχομένου της sd card μπορείς να κάνεις με απλό copy-paste.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν καλώς μα βρήκες.

Για το root απαντάω 5 πόστ πιο πάνω σε ένα παιδί.

Γίνεται μέσω του toolkit και έχει επιλογή που το λέει ξεκάθαρα(Root your phone)(επιλογή 4 νομίζω αφού επιλέξεις την έκδοση του κινητού σου). Απο εκεί και πέρα για να γίνει η διαδικασία αν δεν κάνω λάθος πρέπει να είναι ξεκλείδωτος ο bootloader κάτι που σημαίνει ότι αν τον κλείδωσες θα "ξαναοργώσεις" το κινητό σου! Μετά μπορείς να βάλεις custom recovery ή busybox κλπ κλπ κλπ. Έχει και επιλογή να στα κάνει όλα αυτά μόνο του!

Στο xda αν ψάξεις το toolkit θα βρείς πως ακριβώς γίνεται το root μέσω αυτού! Έτσι και αλλιώς το λινκ είναι στον οδηγό μου...

 

Για τα υπόλοιπα τεχνικά δεν μπορώ να σε βοηθήσω εγώ. Ξεπερνάνε τις θεωρητικές μου γνώσεις για το πως είναι τα πράγματα! Μόνο εμπειρικά ξέρω μερικά από αυτά, αλλά να στα εξηγήσω δεν το έχω αυτό το κομμάτι.

 

Ναι δυστυχώς αφού τελείωσα τη διαδικασία ξανακλειδωσα τον bootloader :-(. Άρα μάλλον το "όργωμα" δεν το γλιτώνω ε?

 

Εάν είχες κρατήσει στοκ 4.0.2, θα έπαιζε ακόμα ένα exploit για τον κέρνελ που θα σου έδινε ρουτ. Τον bootloader μπορείς πλέον να τον κλειδώνεις/ξεκλειδώνεις χωρίς να σβήνεις τα πάντα. Δε γνωρίζω να υπάρχει τρόπος να κάνεις root JB χωρίς να σου σβηστούν τα δεδομένα.

 

Εφόσον δεν έχεις root access δε μπορείς ακόμα να δεις ολόκληρο το σύστημα αρχείων, και ειδικά κάποιους φακέλους του συστήματος, οπότε δεν υπάρχει λόγος να ψάχνεις ακόμα στο /. Το που κάνει mount την sdcard αλλάζει από rom σε rom, αλλά είναι εύκολο να το βρεις, δε χρειάζεται μπούσουλα.

Για το σημείο εγκατάστασης εφαρμογών εικάζω, αλλά η εντύπωσή μου είναι ότι κάποιες εφαρμογές μπορούν να βρίσκονται εξ ολοκλήρου στην sdcard, χωρίς να γράψουν στο /data.

 

Βρήκα σήμερα το απόγευμα τη διαδικασία που λες η οποία εκμεταλεύεται το exploit αλλά αναφέρει ρητά ότι είναι για έκδοση μέχρι 4.0.2 και υποθέτω ότι αν την προσπαθήσω στην καλύτερη δεν θα παίξει στη χειρότερη θα κάνω ζημια. Τι εννοείς ότι μπορώ πλεόν να κλειδώνω και να ξεκλειδώνω τον bootloader? Αν τον ξαναξεκλειδώσω μέσω του toolkit δεν θα διαγραφούν τα πάντα?

 

Έχεις δίκιο ότι δεν έχει νόημα να ψάχνω αν δεν κάνω πρώτα root. Η ερώτηση ουσιαστικά αφορούσε το σε τι είδους μνήμη αποθηκεύεται το /. Δηλαδή παντού αναφέρεται ότι το κινητο έχει 1 γιγα RAM και 16 γιγα εσωτερική μνήμη η οποία υποθέτω ότι είναι η sd. Το / είναι αποθηκευμένο σε αυτά τα 16 γίγα ή σε κάποια άλλη θέση? Εννοω σαν θέση στο hardware ...

 

Όσο για τις εφαρμογές έχω την αίσθηση ότι βρίσκονται άλλες κάπου στο / και άλλες στη sdcard (ανάλογα φαντάζομαι με το πως έχει γίνει το development της κάθε μιας). Η απορία μου δημιουργήθηκε επειδή διάβασα ότι αν είσαι root μπορείς να μεταφέρεις τις εφαρμογές στην sdcard ... αρα μεχρι να τις μεταφέρεις ΔΕΝ είναι εκει?!?

 

Το nandroid backup θα δημιουργήσει αντίγραφο του λειτουργικού, των εφαρμογών που έχεις εγκαταστήσει και όλων των ρυθμίσεων του συστήματος και των εφαρμογών. Αντίγραφο του περιεχομένου της sd card μπορείς να κάνεις με απλό copy-paste.

 

Ναι αυτό ακριβως είχα υποψιαστει και εγώ, απλό copy-paste απευθειας στο pc ... να και σε κάτι που έπεσα μέσα.

 

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις ....

Link to comment
Share on other sites

......Η απορία μου δημιουργήθηκε επειδή διάβασα ότι αν είσαι root μπορείς να μεταφέρεις τις εφαρμογές στην sdcard ... αρα μεχρι να τις μεταφέρεις ΔΕΝ είναι εκει?!?......

αυτο ισχυει σε αλλα κινητα με μικρη εσωτερικη μνημη και ξεχωριστη καρτα μνημης και λειτουργικο κυριως παλιοτερο(<android 2.3). Το nexus χρησιμοποιει ολη τη μνημη για οτιδηποτε, χωρις να διαχωριζεται σε τμηματα. ετσι ολη(13.3 πραγματικα gb) ειναι για φωτος, αρχεια οτι να ναι ΚΑΙ εφαρμογες.

Link to comment
Share on other sites

Για σημειώστε και αυτή την ρόμ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=31051371

Να την έχετε στα υπόψιν...

Δείχνει πολλά υποσχόμενη με αρκετά άτομα να ασχολούνται.

Ξεκινάει με AOSP και τσιμπάει πράγματα τριγύρω από τις υπόλοιπες ρομ...

Αν και από ότι φαίνεται δεν έχει προβλήματα ως έχει, μόλις ωριμάσει θα την δοκιμάσω...

Αποστόλης

Galaxy Nexus [Zmod 5.1.1] [TWRP recovery] [ Lucky-K kernel ]

Nexus 7 LTE [stock 6.0.1] [TWRP recovery]

Nexus 6p [stock AOSP][TWRP recovery][franco kernel]

Link to comment
Share on other sites

...

Όπως είπε και ο nikoskat, στο Nexus δεν υπάρχει διαχωρισμός του αποθηκευτικού χώρου, σύστημα και δεδομένα βρίσκονται στο ίδιο partition μέσα στα 16GB flash, το /sdcard είναι απλά φάκελος που υπάρχει για λόγους συμβατότητας. Εάν είχαμε και εξωτερική SD, τότε θα είχε νόημα να μεταφέρεις κάτι σε φάκελο , για παράδειγμα /externalsd (τυχαίο όνομα).

 

Αυτό που γλιτώνεις είναι το να έχεις πχ 1 GB ελεύθερο στο system partition να κάθεται και να έχεις φάει όλο το χώρο στο data partition.

Αυτό που χάνεις είναι 1. mass storage mode από usb. 2. υπάρχουν διαδικασίες όπως το lock/unlock που σου σβήνουν και τα δεδομένα.

 

Για να κλειδώσεις/ξεκλειδώσεις το bootloader χωρίς να σβηστούν δεδομένα βάλε το Bootunlocker από το market.

 

Αφού έρχεσαι από Unix, το android θα πρέπει να σου φανεί πολύ οικείο. Καλώς ήρθες στην παρέα και καλά πειράγματα :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Το mass storage mode από usb τι ακριβώς είναι? Εαν εννοείς να μπορείς να συνδέσεις εξωτερικό usb φλασακι, εχω την εντύπωση ότι γίνεται με το κατάλληλο καλώδιο και την εφαρμογή stickmount αν θυμάμαι καλά, η οποία όμως για να παίξει πρέπει να είσαι root :(. Εντάξει δεν με αγχώνει ακόμα γιατί δεν χρειάζομαι τον επιπλέον χώρο (έχω παραγγείλει βέβαια το καλωδιάκι) αλλά θα το δοκιμάσω κάποια στιγμή.

 

Σχετικά με το ΒootUnlocker, από το market:

 

Description

BootUnlocker for Galaxy Nexus -- Unlock your bootloader without fastboot!

This application REQUIRES a Galaxy Nexus (GSM, Verizon, or Sprint) with root

 

άρα μου είναι άχρηστο έτσι δεν είναι?

 

Ναι από unix προέρχομαι, χρόνια διαχειριστής solaris, αλλά το έχω αφήσει το άθλημα εδώ και καιρό, σίγουρα όμως ναι μου φαίνεται οικείο

Edited by UnHaCkAbLe
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Το mass storage mode από usb τι ακριβώς είναι? Εαν εννοείς να μπορείς να συνδέσεις εξωτερικό usb φλασακι, εχω την εντύπωση ότι γίνεται με το κατάλληλο καλώδιο και την εφαρμογή stickmount αν θυμάμαι καλά, η οποία όμως για να παίξει πρέπει να είσαι root :(. Εντάξει δεν με αγχώνει ακόμα γιατί δεν χρειάζομαι τον επιπλέον χώρο (έχω παραγγείλει βέβαια το καλωδιάκι) αλλά θα το δοκιμάσω κάποια στιγμή.

 

Σχετικά με το ΒootUnlocker, από το market:

 

Description

BootUnlocker for Galaxy Nexus -- Unlock your bootloader without fastboot!

This application REQUIRES a Galaxy Nexus (GSM, Verizon, or Sprint) with root

 

άρα μου είναι άχρηστο έτσι δεν είναι?

 

Ναι από unix προέρχομαι, χρόνια διαχειριστής solaris, αλλά το έχω αφήσει το άθλημα εδώ και καιρό, σίγουρα όμως ναι μου φαίνεται οικείο

 

mass storage mode είναι όταν το κινητό ή μάλλον η SD του κινητού εμφανίζεται-γίνεται mount δηλαδή- στο PC μας σαν ένα οποιοδήποτε αποθηκευτικό μέσο, π.χ. στικάκια, σκληρός κλπ. Ενώ τώρα δεν το βλέπουμε ως στικάκι αλλά ως ένα τηλέφωνο και την εσωτερική του μνήμη!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Το mass storage mode από usb τι ακριβώς είναι? Εαν εννοείς να μπορείς να συνδέσεις εξωτερικό usb φλασακι, εχω την εντύπωση ότι γίνεται με το κατάλληλο καλώδιο και την εφαρμογή stickmount αν θυμάμαι καλά, η οποία όμως για να παίξει πρέπει να είσαι root :(. Εντάξει δεν με αγχώνει ακόμα γιατί δεν χρειάζομαι τον επιπλέον χώρο (έχω παραγγείλει βέβαια το καλωδιάκι) αλλά θα το δοκιμάσω κάποια στιγμή.

 

Σχετικά με το ΒootUnlocker, από το market:

 

Description

BootUnlocker for Galaxy Nexus -- Unlock your bootloader without fastboot!

This application REQUIRES a Galaxy Nexus (GSM, Verizon, or Sprint) with root

 

άρα μου είναι άχρηστο έτσι δεν είναι?

 

Ναι από unix προέρχομαι, χρόνια διαχειριστής solaris, αλλά το έχω αφήσει το άθλημα εδώ και καιρό, σίγουρα όμως ναι μου φαίνεται οικείο

 

παντως αν εχεις γνωσεις unix καλυτερη λυση απο το τερματικο δεν υπαρχει. το μονο λαθος μπορει να γινει αν κανεις καποιο λαθος στην πληκτρολογηση! αλλα παλι καλα το nexus δε μασαει απο softwarικα λαθακια. επισης το rootαρισμα αφου βαλεις custom recovery ειναι απλη διαδικασια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Διπλη ερωτηση απο μενα.

1)Αν κλειδωσω τον bootloader το τηλ γινεται ξανα full wipe?

2)Αν κανω root και το κλειδωσω ξανα χανεται το root?

Ευχαριστω..

Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...