Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια καλησπερα. Και εγω νεος κατοχος της συσκευης ειμαι και θελω να το περασω την jb απεγνωσμενα. Θα χρειαστω την βοηθεια σας ομως. Εκανα unlock τον bootloader (στο τελος της διαδικασιας με ειχε βγαλει στο κινητο σε fastboot mode και απλα εβγαλα το καλωδιο και εκανα reboot το κινητο, δηλαδη παρελειψα το βημα με το reboot bootloader, δεν υπαρχει καποιο θεμα, ετσι δεν ειναι?) Παντως ειναι ξεκλειδωτος ο bootlader τωρα. Πηγα να συνεχισω την διαδικασια οπως λεει εδω(#1778) αλλα το λινκ ειναι νεκρο. τι μπορω να κανω απο εδω και περα? Να τονισω πως ειμαι με 4.0.4 baseband version:i9025xxla2 build number:imm76k.i9250xwld2

και το κινητο ειναι yakjuxw. Οποιαδηποτε βοηθεια ειναι καλοδεχουμενη, καθως μου ειναι λιγο δυσκολο να κατανοησω ολα οσα λεει στο xda. Ευχαριστω για τον χρονο σας.:)

 

O ποιο εύκολος τρόπος να το κάνεις είναι να ακολουθήσεις αυτόν τον οδηγό: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=339925

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα στην παρέα. Έγινα και εγώ κάτοχος ενός μεταχειρισμένου κινητού που ο προηγούμενος χρήστης είχε περάσει aokp ρομ. Με έχει βολέψει και σκέφτομαι να κάνω απλά ένα update.Αλλά έχω κάποιες απορίες.

Εσείς προτείνετε να την κρατήσω ή να την αλλάξω με κάποια άλλη?

Ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω(backup πέρασμα καινούριας)?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

O ποιο εύκολος τρόπος να το κάνεις είναι να ακολουθήσεις αυτόν τον οδηγό: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=339925

 

φιλε μου σε ευχαριστω παρα πολυ, δεν πηγε καν το μυαλο μου πως υπηρχε ξεχωριστος οδηγος. Το εκανα και ολα κομπλε τωρα!

 

Αλλη μια ερωτηση εχω, ξερει κανενας αν γινεται ο υπολογιστης να βλεπει το κινητο οχι σαν mtp συσκευη, γιατι περαν του οτι οι ταχυτητες ειναι πολυ αργες, εχω κανει ενα nandroid backup και δεν μπορω με τιποτα να το βαλω στον υπολογιστη μου. Υπαρχει καποιος τροπος να το βλεπει σαν external usb συσκευη, ή εστω να μπορω να περναω αρχεια οπως αυτο που δεν καταφερα στον υπολογιστη?

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου σε ευχαριστω παρα πολυ, δεν πηγε καν το μυαλο μου πως υπηρχε ξεχωριστος οδηγος. Το εκανα και ολα κομπλε τωρα!

 

Αλλη μια ερωτηση εχω, ξερει κανενας αν γινεται ο υπολογιστης να βλεπει το κινητο οχι σαν mtp συσκευη, γιατι περαν του οτι οι ταχυτητες ειναι πολυ αργες, εχω κανει ενα nandroid backup και δεν μπορω με τιποτα να το βαλω στον υπολογιστη μου. Υπαρχει καποιος τροπος να το βλεπει σαν external usb συσκευη, ή εστω να μπορω να περναω αρχεια οπως αυτο που δεν καταφερα στον υπολογιστη?

 

Απο οσο ξερω, δεν υποστηριζεται απο το android αυτο (πλεον, δηλαδη απο την 4.0 και μετα).

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Για να αντιγράψεις αρχεία από/προς το κινητό μπορείς να χρησιμοποιήσεις πρακτικά κάθε μέθοδο επικοινωνίας που έχει το κινητό:

  • Μεταφορά αρχείων μέσω bluetooth
  • Σύνδεση με WiFi και όποιο πρωτόκολλο σε βολεύει FTP, SMB, HTTP ...

με usb δυστυχώς η τάση είναι να αφαιρείται η δυνατότητα σύνδεσης σαν mass storage, αλλά δεν θα έπρεπε να σου δημιουργεί κάποιο πρόβλημα σαν mtp, για nandroid backup ή οτιδήποτε άλλο.

 

Διάφοροι file explorers για android δίνουν τη δυνατότητα να δεις κοινόχρηστους φακέλους από PC ή και να μοιράσεις φακέλους από το κινητό σου, ενώ προφανώς παίζουν και FTP/WEB servers.

 

Μήπως ο περιορισμός που έχεις είναι στον υπολογιστή (πχ δοκιμάζεις να γράψεις αρχείο >2GB σε σύστημα αρχείων που δεν το υποστηρίζει?)

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να δοκιμάσεις και το airdroid μακράν απο τις πιο πρακτικές και όμορφες εφαρμογές.. και το σημαντικότερο πλεονέκτημα δεν χρειάζεται εφαρμογή στον υπολογιστή για να δουλέψει...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Έγινα και εγώ κάτοχος ενός μεταχειρισμένου κινητού που ο προηγούμενος χρήστης είχε περάσει aokp ρομ. Με έχει βολέψει και σκέφτομαι να κάνω απλά ένα update.Αλλά έχω κάποιες απορίες.

1) Εσείς προτείνετε να την κρατήσω ή να την αλλάξω με κάποια άλλη?

2)Ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω(backup πέρασμα καινούριας)?

Ευχαριστώ

 

Καμιά βοήθεια? Έκανα τελικά backup με το clockworkmod και μετά αντέγραψα όλο τον φάκελο backup που είχε μέσα. Τώρα στο πρώτο μπορεί να με βοηθήσει κανείς? Και ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω? Μου είναι άγνωστα νερά αυτά οπότε μην βαράτε.

Link to comment
Share on other sites

η stock 4.1.1 ειναι πολυ καλη και γρηγορη. προς το παρον αυτη εχω και ειμαι ιδιαιτερα ικανοποιημενος. αν θες να βαλεις τη μαμα 4.1.1 μπορεις ευκολα με το toolkit
Link to comment
Share on other sites

Καμιά βοήθεια? Έκανα τελικά backup με το clockworkmod και μετά αντέγραψα όλο τον φάκελο backup που είχε μέσα. Τώρα στο πρώτο μπορεί να με βοηθήσει κανείς? Και ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω? Μου είναι άγνωστα νερά αυτά οπότε μην βαράτε.

 

εγώ έχω αυτή στο κινητό και με έχει βολέψει πολύ..

 

τώρα για την διαδικάσία που λες.. πρώτα κατεβάζεις την ρομ και τα gapps απο την σελίδα που σου έδωσα.. έπειτα τα περνάς στο κινητό..

1.μπαίνεις στην recovery

2.αν θες κάνεις ένα back up

3.μετά κάνεις factory reset

4.wipe cache

5.και αν θέλεις wipe dalvik cache & wipe battery stats..

6. install zip from sd card και εγκαθιστάς την ρομ πρώτα και μετά τα gapps σου προτείνω να βάλεις και αυτό που δείνει 160 χαρακτήρες στην στοκ εφαρμογή των sms..

7.reboot και είσαι έτοιμος

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που θελήσω να βάλω άλλη rom το μόνο που αλλάζει είναι ότι κατεβάζω την άλλη ρομ και η διαδικασία που αναφέρεις παραμένει ως έχει ή αλλάζει και τίποτα άλλο? Ευχαριστώ για την βοήθεια
Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που θελήσω να βάλω άλλη rom το μόνο που αλλάζει είναι ότι κατεβάζω την άλλη ρομ και η διαδικασία που αναφέρεις παραμένει ως έχει ή αλλάζει και τίποτα άλλο? Ευχαριστώ για την βοήθεια

 

τα ίδια ακριβώς κάνεις... τίποτα:)

Link to comment
Share on other sites

Ωραία και κάτι ακόμα με το backup από το recovery mode clockworkmo κάνει restore ρυθμίσεις,apps τα πάντα όλα ακόμα και αν πάω σε τελείως διαφορετική rom έτσι?
Link to comment
Share on other sites

Ωραία και κάτι ακόμα με το backup από το recovery mode clockworkmo κάνει restore ρυθμίσεις,apps τα πάντα όλα ακόμα και αν πάω σε τελείως διαφορετική rom έτσι?

 

τα πάντα.. σαν να μην άλλαξες τίποτα

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να δοκιμάσεις και το airdroid μακράν απο τις πιο πρακτικές και όμορφες εφαρμογές.. και το σημαντικότερο πλεονέκτημα δεν χρειάζεται εφαρμογή στον υπολογιστή για να δουλέψει...

 

Για να αντιγράψεις αρχεία από/προς το κινητό μπορείς να χρησιμοποιήσεις πρακτικά κάθε μέθοδο επικοινωνίας που έχει το κινητό:

  • Μεταφορά αρχείων μέσω bluetooth
  • Σύνδεση με WiFi και όποιο πρωτόκολλο σε βολεύει FTP, SMB, HTTP ...

με usb δυστυχώς η τάση είναι να αφαιρείται η δυνατότητα σύνδεσης σαν mass storage, αλλά δεν θα έπρεπε να σου δημιουργεί κάποιο πρόβλημα σαν mtp, για nandroid backup ή οτιδήποτε άλλο.

 

Διάφοροι file explorers για android δίνουν τη δυνατότητα να δεις κοινόχρηστους φακέλους από PC ή και να μοιράσεις φακέλους από το κινητό σου, ενώ προφανώς παίζουν και FTP/WEB servers.

 

Μήπως ο περιορισμός που έχεις είναι στον υπολογιστή (πχ δοκιμάζεις να γράψεις αρχείο >2GB σε σύστημα αρχείων που δεν το υποστηρίζει?)

 

Απο οσο ξερω, δεν υποστηριζεται απο το android αυτο (πλεον, δηλαδη απο την 4.0 και μετα).

 

Καλη ιδεα η ftp συνδεση, το ειχα δοκιμασει μια φορα και εναν καιρο στο galaxy s αλλα δεν του ειχα δωσει σημασια τοτε. Θα δοκιμασω και το airdroid, ειχα δει και ενα βιντεο με το πως χρησιμοποιειται, συνεπως δεν θα εχω προβλημα. Οσο για τον υπολογιστη, σκεψου εβλεπε στον υπολογιστη τον φακελο clockworkmod 20 περιπου mb. Τωρα δεν ξερω αν φταει το pc, ισως. Αν βολευτω με τα υπολοιπα δεν το ψαχνω καν! Παιδες ευχαριστω για την βοηθεια, μου ηταν αρκετα χρησιμη! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλη ιδεα η ftp συνδεση, το ειχα δοκιμασει μια φορα και εναν καιρο στο galaxy s αλλα δεν του ειχα δωσει σημασια τοτε. Θα δοκιμασω και το airdroid, ειχα δει και ενα βιντεο με το πως χρησιμοποιειται, συνεπως δεν θα εχω προβλημα. Οσο για τον υπολογιστη, σκεψου εβλεπε στον υπολογιστη τον φακελο clockworkmod 20 περιπου mb. Τωρα δεν ξερω αν φταει το pc, ισως. Αν βολευτω με τα υπολοιπα δεν το ψαχνω καν! Παιδες ευχαριστω για την βοηθεια, μου ηταν αρκετα χρησιμη! :)

 

Το τελευταιο update του cwm συμπιεζει τα backups και βγαινουν γυρω στα 20mb απο οτι εχω διαβασει :p

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ μία ερώτηση. Έχει τρέξει κανένας το script του zeppelinrox, V6 Supercharger στο κινητό μας? Είτε σε στοκ JB rom είτε σε custom?

Το είχα στο HTC Desire μου με ICS rom και όντως έκανε πολύ πιο γρήγορο το κινητό και πιο σταθερό με τον launcher να μην κρεμάει ποτέ! Όχι ότι μου έχει κρεμάσει στο GN απλώς ρωτάω αν το έχει δοκιμάσει κάποιος και έχει δει αποτελέσματα...

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταιο update του cwm συμπιεζει τα backups και βγαινουν γυρω στα 20mb απο οτι εχω διαβασει :p

 

Τοτε να μου πουνε πως το κανανε, να συμπιεσω οτι αρχειο εχω στον υπολογιστη και οχι μονο! :p Επειδη δεν εισαι ομως ποτε σιγουρος για το που φτανει η τεχνολογια, ομολογω οτι το τσεκαρα πρωτα :lol::lol:

 

Εβαλα επισης το file expert και πλεον γινεται η δουλεια μσσω wifi! off-topic: Ισως ειναι προφανης η απαντηση αλλα θελω να το σιγουρεψω, σε ftp, η ταχυτητα εξαρταται απο την συνδεση που εχεις σωστα? δηλαδη εγω εχω 2mbps και αυτη ειναι η ταχυτητα που χρησιμοποιειται, παρολο που το ρουτερ μου ειναι πχ και για 24αρα συνδεση.

Link to comment
Share on other sites

Τοτε να μου πουνε πως το κανανε, να συμπιεσω οτι αρχειο εχω στον υπολογιστη και οχι μονο! :p Επειδη δεν εισαι ομως ποτε σιγουρος για το που φτανει η τεχνολογια, ομολογω οτι το τσεκαρα πρωτα :lol::lol:

 

Εβαλα επισης το file expert και πλεον γινεται η δουλεια μσσω wifi! off-topic: Ισως ειναι προφανης η απαντηση αλλα θελω να το σιγουρεψω, σε ftp, η ταχυτητα εξαρταται απο την συνδεση που εχεις σωστα? δηλαδη εγω εχω 2mbps και αυτη ειναι η ταχυτητα που χρησιμοποιειται, παρολο που το ρουτερ μου ειναι πχ και για 24αρα συνδεση.

 

Χωρίς να είμαι σίγουρος, δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο η σύνδεση! Εγώ το καταλαβαίνω σαν να είναι ασύρματη σύνδεση δικτύου... Δηλαδή σαν να έχεις κουμπώσει 2 συσκευές πάνω στο δίκτυο(LAN). Άρα παίζει ρόλο η ισχύς του ασύρματου και πόσο κοντά είσαι στην κεραία και προφανώς οι ικανότες read/write των αποθηκευτικών μέσων. Δηλαδή η internal memory του κινητού έχει μία μέγιστη ταχύτητα που μπορείς να γράψεις, η οποία είναι σίγουρα μικρότερη από την ταχύτητα που μπορείς να έχεις μέσω δικτύου.

Π.χ 2 υπολογιστές συνδεδεμένοι μέσω LAN στις θύρες Ethernet(100Mbp) δεν μεταφέρουν τόσο γρήγορα τα αρχεία γιατί τα μέσα αποθήκευσης δεν υποστηρίζουν τόσο μεγάλες ταχύτητες εγγραφής και ανάγνωσης των δεδομένων.

 

Η ανταλλαγή αρχείων μέσω προγραμμάτων που βλέπεις το κινητό στον browser νομίζω ότι είναι ουσιαστικά τοπική σύνδεση! Άρα δεν γίνεται χρήση του internet!

 

Πάλι όλα αυτά δε στα λέω με σιγουριά! Ας μας πεί κάποιος που γνωρίζει από αυτά τα τεχνικά θέματα!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Τοτε να μου πουνε πως το κανανε, να συμπιεσω οτι αρχειο εχω στον υπολογιστη και οχι μονο! :p Επειδη δεν εισαι ομως ποτε σιγουρος για το που φτανει η τεχνολογια, ομολογω οτι το τσεκαρα πρωτα :lol::lol:

 

Εβαλα επισης το file expert και πλεον γινεται η δουλεια μσσω wifi! off-topic: Ισως ειναι προφανης η απαντηση αλλα θελω να το σιγουρεψω, σε ftp, η ταχυτητα εξαρταται απο την συνδεση που εχεις σωστα? δηλαδη εγω εχω 2mbps και αυτη ειναι η ταχυτητα που χρησιμοποιειται, παρολο που το ρουτερ μου ειναι πχ και για 24αρα συνδεση.

 

Το FTP είναι απλά το πρωτόκολλο. Αν το κινητό σου μιλάει ασύρματα με το PC πάνω από το router σου, η ταχύτητα είναι ίδια με τον τρόπο που χρησιμοποίησες. Αν είσαι εκτός σπιτιού, μόνο τότε θα παίξει ρόλο η ταχύτητα σύνδεσης με τον έξω κόσμο.

Οποιαδήποτε διαφορά δεις μεταξύ File Expert -> WiFi και FTP -> WiFi είναι θέμα βελτιστοποίησης του κώδικα της συγκεκριμένης εφαρμογής και πρωτοκόλλου που χρησιμοποιει, λογικά μέχρι 10% προς οποιαδήποτε κατεύθυνση.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ τους πάντες. Είμαι νέος χρήστης του τέλειου κινητού μας και φοράω την stock jb. Είμαι έτοιμος να αρχίσω να πειραματιζομαι με custom roms αλλά το xda είναι χαοτικό. Δεν ξέρω με ποια να πρώτοξεκινήσω. Κάποιοι έχουν προτείνει μερικές roms εδώ μεσα αλλά τα posts είναι διάσπαρτα. Θα ήταν καλό να γράψει κάποιος μια λίστα με τα βασικά χαρακτηριστικα κάθε rom και να είναι οδηγός για αρχάριους.
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ τους πάντες. Είμαι νέος χρήστης του τέλειου κινητού μας και φοράω την stock jb. Είμαι έτοιμος να αρχίσω να πειραματιζομαι με custom roms αλλά το xda είναι χαοτικό. Δεν ξέρω με ποια να πρώτοξεκινήσω. Κάποιοι έχουν προτείνει μερικές roms εδώ μεσα αλλά τα posts είναι διάσπαρτα. Θα ήταν καλό να γράψει κάποιος μια λίστα με τα βασικά χαρακτηριστικα κάθε rom και να είναι οδηγός για αρχάριους.

Η λίστα με τις Roms και τα features της κάθε μίας θα ήταν πολύ μέλη και δύσκολο να συν τηρηθεί, διότι βελτιώνονται όλη την ώρα και προσθέτουν νέες λειτουργίες. Μπορείς να πας στο xda και να ρίξεις μια ματιά στα threads των διαφόρων Rom. ROMS με πολλά customisation είναι οι Aokp, Xenon Hd και Codename Android.(CNA)

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ τους πάντες. Είμαι νέος χρήστης του τέλειου κινητού μας και φοράω την stock jb. Είμαι έτοιμος να αρχίσω να πειραματιζομαι με custom roms αλλά το xda είναι χαοτικό. Δεν ξέρω με ποια να πρώτοξεκινήσω. Κάποιοι έχουν προτείνει μερικές roms εδώ μεσα αλλά τα posts είναι διάσπαρτα. Θα ήταν καλό να γράψει κάποιος μια λίστα με τα βασικά χαρακτηριστικα κάθε rom και να είναι οδηγός για αρχάριους.

 

Η λίστα με τις Roms και τα features της κάθε μίας θα ήταν πολύ μέλη και δύσκολο να συν τηρηθεί, διότι βελτιώνονται όλη την ώρα και προσθέτουν νέες λειτουργίες. Μπορείς να πας στο xda και να ρίξεις μια ματιά στα threads των διαφόρων Rom. ROMS με πολλά customisation είναι οι Aokp, Xenon Hd και Codename Android.(CNA)

 

Υπάρχει αυτή η λίστα!!!! Τουλάχιστον για JB. Από το xda

 

https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0AggpxyzXBu--dEZMWnZTUWtMVXBpdHNteW5zTXpRVmc#gid=0

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει αυτή η λίστα!!!! Τουλάχιστον για JB. Από το xda

 

https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0AggpxyzXBu--dEZMWnZTUWtMVXBpdHNteW5zTXpRVmc#gid=0

 

Την είχε πάρει κάπου το μάτι μου. Σε ευχαριστώ που μου την ξανά θύμησες. Είναι μια μάλλον ολοκληρωμένη λίστα αλλά δυστυχώς στερείται κριτικής για την μπαταρία που έχει μεγάλη σημασία για τους περισσότερος από εμάς.

Link to comment
Share on other sites

Την είχε πάρει κάπου το μάτι μου. Σε ευχαριστώ που μου την ξανά θύμησες. Είναι μια μάλλον ολοκληρωμένη λίστα αλλά δυστυχώς στερείται κριτικής για την μπαταρία που έχει μεγάλη σημασία για τους περισσότερος από εμάς.

 

Η μπαταρία είναι πολύ υποκειμενικό κριτήριο. Εξαρτάται από τη χρήση που κάνει ο καθένας. Και επιπλέον εξαρτάται κυρίως από τον kernel που χρησιμοποιεί κάποιος, όχι από τη Rom. Δοκιμάζεις ορισμένους συνδυασμούς Rom/kernels και βλέπεις ποιος από αυτούς σε ικανοποιεί.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία είναι πολύ υποκειμενικό κριτήριο. Εξαρτάται από τη χρήση που κάνει ο καθένας. Και επιπλέον εξαρτάται κυρίως από τον kernel που χρησιμοποιεί κάποιος, όχι από τη Rom. Δοκιμάζεις ορισμένους συνδυασμούς Rom/kernels και βλέπεις ποιος από αυτούς σε ικανοποιεί.

 

Σε αυτό έχεις δίκιο. Απλώς ίσως μπορούμε να έχουμε έστω και κάποια ένδειξη διάρκειας. Επειδή δεν έχω εμπειρία με kernels ίσως μπορείτε να με διαφωτίσετε πάντως. Μπορώ να flashαρω οποιονδήποτε kernel σε οποιαδήποτε rom?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...