Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χαιρετώ όλη την παρέα. Θέλω να κάνω κάποιες ερωτήσεις. Έχω custom rom & kernel & θέλω να γυρίσω σε original. Δύο πράγματα μου λείπουν από την original όμως. Το δυνατό ηχείο, πως έχουν καταφέρει σε όλες τις custom να το έχουν διορθώσει και να μην γίνεται στην original? Και με έχει βολέψει ότι με τα πλήκτρα του ήχου ενεργοποιείται η οθόνη. Υπάρχει τρόπος αυτά τα δύο να τα ταιριάξω κάπως σε original rom? Τέλος από toolkit, αν εγκαταστήσω κάποια original rom θα μου περάσει και τον original kernel? Όποιος θέλει,μπορεί κ' ξέρει ας μου απαντήσει. Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

εκανα ενα search στο θεμα αλλα δεν βρηκα απαντηση... εχο την 4.1.2 και δεν θελω να παω σε 4.2...αν κατεβασω το apkια photosphere μετα υπαρχει τροπος να βλεπω τη φωτογραφια σα σφαιρα και οχι σαν απλη πανοραμικη? κατι ειπωθηκε 1-2 σελιδες πριν αλλα δεν μπορεσα να καταλαβω αν γινεται σε 4.1.2 και πως

 

Αν έχεις custom recovery, δοκίμασε αυτό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1967444

Link to comment
Share on other sites

Είχα rasbeanjelly 4.2 αλλά χωρίς νέα έκδοση από 28/11, χωρίς notification bar και με αρκετά κολλήματα σε άσχετες στιγμές πέρασα σε CM10.1 και περιμένω να δω διαφορές. Πολλοί λένε ότι για τη CM10.1 αξίζει να κρατήσεις τον kernel με τον οποίο έρχεται οπότε δεν πείραξα κάτι. Για να δούμε τι θα δούμε...

 

Χάλια σε μένα η CM10.1 κρασαρίσματα αβέρτα κ έφυγε μετά από μία μέρα, ειδικά όταν είδα ότι βγήκε και νέα rasbeanjelly.

 

Αυτά τα notification toggles πόσο δύσκολο είναι να τα ενσωματώσουν ρε γμτ... Όπως επίσης, εκείνη η μαγκιά που είχαν στην 4.1.2 που έκανες customization τα ψεύτο "hardware keys" και μπορούσες να προσθέσεις το Options και πάλι ήταν απίστευτα βολική...

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Χάλια σε μένα η CM10.1 κρασαρίσματα αβέρτα κ έφυγε μετά από μία μέρα, ειδικά όταν είδα ότι βγήκε και νέα rasbeanjelly.

 

Αυτά τα notification toggles πόσο δύσκολο είναι να τα ενσωματώσουν ρε γμτ... Όπως επίσης, εκείνη η μαγκιά που είχαν στην 4.1.2 που έκανες customization τα ψεύτο "hardware keys" και μπορούσες να προσθέσεις το Options και πάλι ήταν απίστευτα βολική...

 

εγώ θα προτείνω αυτή!! πολύ γρήγορη δεν έχει φάει κανένα σκάλωμα μέχρι στιγμής και έχει αρκετή παραμετροποίηση!!!

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα προτείνω αυτή!! πολύ γρήγορη δεν έχει φάει κανένα σκάλωμα μέχρι στιγμής και έχει αρκετή παραμετροποίηση!!!

 

Έχει τα 2 παραπάνω που ανέφερα; Αν είναι να την κάνω την δοκιμή αλλιώς σαν σταθερότητα, η rom του rascarlo είναι μια χαρά.

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Έχει τα 2 παραπάνω που ανέφερα; Αν είναι να την κάνω την δοκιμή αλλιώς σαν σταθερότητα, η rom του rascarlo είναι μια χαρά.

 

αυτά εννοείς σαν notification toggles??????

 

[ATTACH]28609[/ATTACH]

 

επίσης αν κατάλαβα καλά θέλεις να προσθέσεις και άλλο κουμπί στα software buttons. τότε ναι και τα δύο γίνονται!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό εννοουσα. Μάλλον θα την περάσω λοιπον....
Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2038111

Έχει δοκιμάσει κάποιος αυτή τη ρομ; Φαίνεται πολύ καλή από τα βιντεάκια και διαβάζω κ καλά σχόλια.

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2038111

Έχει δοκιμάσει κάποιος αυτή τη ρομ; Φαίνεται πολύ καλή από τα βιντεάκια και διαβάζω κ καλά σχόλια.

 

Δεν την έχω δοκιμάσει αλλά φαίνεται υπερβολικά φορτωμένη απόσα διαβάζω. Και τι δεν έχει μέσα. Και σ'αυτές τις περιπτώσεις κρατάω μικρό καλάθι. Επίσης βλέπω 2-3 προβληματάκια στα μηνύματα και είναι μόνο μία σελίδα ακόμα...

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Δεν την έχω δοκιμάσει αλλά φαίνεται υπερβολικά φορτωμένη απόσα διαβάζω. Και τι δεν έχει μέσα. Και σ'αυτές τις περιπτώσεις κρατάω μικρό καλάθι. Επίσης βλέπω 2-3 προβληματάκια στα μηνύματα και είναι μόνο μία σελίδα ακόμα...

 

Έκανα εγώ μια δοκιμή. Καμία σχέση με αυτό που φαίνεται. Στην αρχή εντυπωσιάστηκα αλλά μετά, δεν μου αποθήκευε τις αλλαγές που έκανα στα settings της ρομ ώστε να τη φτιάξω έτσι όπως εγώ θέλω, το wireless πότε λειτουργούσε πότε όχι, για μένα ήταν αρκετά για να επιστρέψω στο τελευταίο μου backup. :) Αύριο αν έχω χρόνο κ κέφι, θα κοιτάξω γι'αυτό που είδα κ μ' άρεσε, είναι κάποιο animation μαζί με xylon. http://www.youtube.com/watch?v=-6Iv4YgVZQU

Link to comment
Share on other sites

Παιδια προσπαθω να βαλω την rasbeanjelly και kernel απο trinity αλλα δε μπορω απο toolkit δεν εχει την 4.2.1 που εχω.... μεσω rom manager πεταει μετα το downloading error εδω: "2. Τρέχουμε την εφαρμογή και επιλέγουμε Flash ClockworkMod Recovery -> Confirm Phone Model -> περιμένουμε μέχρι να την κατεβάσει και να την κάνει install ->"

και απο goomanager οταν παταω να κανει rebοot σε recovery κολαει κ δεν κανει τιποτα. Αμα το κανω με τα power + και - θα ειναι το ιδιο ή χρειαζετε κατι αλλο? επισης πως θα κρατησω back up την ρομ μου σε περιπτωση που παει κατι στραβα? ελπιζω να μη σας κουρασα

 

EDIT:

Βασικα μολις παρατηρησα οτι παρολο που εκανα ροοτ δεν εχω δικαιωματα το εκανα απο τον οδηγο εδω θελει κατι διαφορετικο για την 4.2?

Edited by costas89m

~B&N~

Proud owner of Nokia:3510,3100, 6600/ siemens Μ65/ SE K800i / Nokia 5800XM/ Samsung Galaxy Nexus/ Asus Zenfone 2 ZE551ML XIAOMI REDMI NOTE 4 (4/64 SD) !!!!!! :cool:

Link to comment
Share on other sites

Τωρα το κατεβαζω αργα και σταθερα δεν ειχα δει οτι ειχε βγει:O ελπιζω να τα καταφερω...

EDIT:

τα καταφερα μαλλον...¨:P τωρα θελει πολυ δουλεια ομως δεν εχει το παραμικρο μεσα :)

Edited by costas89m

~B&N~

Proud owner of Nokia:3510,3100, 6600/ siemens Μ65/ SE K800i / Nokia 5800XM/ Samsung Galaxy Nexus/ Asus Zenfone 2 ZE551ML XIAOMI REDMI NOTE 4 (4/64 SD) !!!!!! :cool:

Link to comment
Share on other sites

χαιρετώ την παρέα... να μας πει αν γνωρίζει κάποιος. φοράω 4.2.1 xylon έκανα ένα backup την rom αλλά δεν μπορώ να την βρω μεσω κάποιού file manager μονό μπαίνοντας από clockwork mode. στο οποίο μου δείχνει τον φακελο 0./ , obb και τον clockwork. πως μπορώ να δω αυτό το μέρος της sd. μονό από 4.1.2 έχω αυτή την δυνατότητα?
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Ζηλεψα και εγω και παρολο που δεν ειχα καποιο προβλημα με την stock 4.2.1+stock Kernel ειπα να δοκιμασω την Xylon 4.2.1+Franco Nightlies Kernel.

Εδω και 5 μερες που την εχω ειμαι ευχαριστημενος.Γρηγορη,σταθερη-αρκετη παραμετροποιηση(για τα δικα μου δεδομενα)χωρις lag.Μονο για την μπαταρια δεν εβγαλα συμπερασμα γιατι ξεχασα να κανω wipe battery stats και το εκανα σημερα και βλεπουμε.

Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6
Link to comment
Share on other sites

δεν πειραζει που δεν εκανες wipe battery stats , δεν παιζει κανενα ρολο ενας μυθος ειναι
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ τους συμφορουμιτες. Μόλις μου ήρθε το otg usb. Το δούλεψα με το stickmount αλλά δεν αναγνωρίζει τους φακέλους και τα αρχεία με ελληνικούς χαρακτήρες στο φλασακι. Καμιά ιδέα

 

edit

Τοση σιωπή ρε παλικάρια? Μηπως καταστραφηκε ο κοσμος εξω και δεν το πηρα χαμπαρι? Συγγνωμη... Αλλαζα Rom

Edited by sikad
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν κατάλαβα τίποτα από το μήνυμα σου! Μου μυρίζει post σε λάθος τόπικ; :p
Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν κατάλαβα τίποτα από το μήνυμα σου! Μου μυρίζει post σε λάθος τόπικ; :p

Η αλήθεια είναι οτι το otg είναι αξεσουάρ για διάφορα κινητά. Αλλά έχει σχολιαστει στο παρελθόν αρκετα στο παρον forum για το δικό μας κινητό . ... Για Αυτό είπα ρωτήσω...

Link to comment
Share on other sites

Καλά έκανες και ρώτησες εδώ, αλλά κι εγώ δεν είχα σίγουρη απάντηση... θα μπορούσες να δοκιμάσεις καμία εναλλακτική του stickmount όπως:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.kwull.ntfsmounter&feature=search_result

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.paragon.mounter&feature=search_result

https://play.google.com/store/apps/details?id=net.shajul.usbotg&feature=search_result

 

Σε τι σύστημα αρχείων είναι διαμορφωμένο το φλασάκι και τι κωδικοποίηση χρησιμοποιείς για ελληνικά?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το παρέλαβα...

 

Είχε 4.0.4 μέσα και έκανε αναβάθμιση σε 4.1.1.

 

Έχω ένα θεματάκι, δέν βλέπει πουθενά τις επαφές απο την κάρτα sim. Ούτε όταν πάω να τηλεφωνήσω ούτε όταν πάω να γράψω μήνυμα, τί πρέπει να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το παρέλαβα...

 

Είχε 4.0.4 μέσα και έκανε αναβάθμιση σε 4.1.1.

 

Έχω ένα θεματάκι, δέν βλέπει πουθενά τις επαφές απο την κάρτα sim. Ούτε όταν πάω να τηλεφωνήσω ούτε όταν πάω να γράψω μήνυμα, τί πρέπει να κάνω?

Νομίζω πρέπει να πας στις επαφές, στο κάτω δεξιά που έχει 3 τελείες θα πατήσεις και θα επιλέξεις εισαγωγή/εξαγωγή και εισαγωγή από κάρτα sim

Link to comment
Share on other sites

Helppppp!!

ΕΙμαι 4.2.1 ροοτ ολα μαμα και φλασαρα εμα ζιπακι (JB Louder Audio Improvement Patch) για την ενταση του ηχου...εκανα ρημπουτ , μου εβγαλε μια οθονη που ελεγε optimizing apps και απο τοτε εχει κολησει στο Χ που δειχνει οταν αναβεις το κινητο....:cry::cry::cry:

 

Ολα κομπλε...φλασαρα 4.1.2 και ολα οκ

Edited by george_vitz
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μία βοήθεια για να το φέρω λίγο στα μέτρα μου

 

1. Υπάρχει κάτι να δώ και να διαχειριστώ τους φακέλους με τα τραγούδια, βίντεο μου που πέρασα απο το laptop ή πρέπει να κατεβάσω κάποιον file manager?

 

2. Έβαλα 2 ταινίες να παίξουν με τον mx player και ενώ ακούγεται ο ήχος κανονικά, συνδέοντας τα ακουστικά ακούγεται ο ήχος της μουσικής της ταινίας μια χαρά αλλά μειώνεται κατα 50% ο ήχος της ομιλίας των ηθοποιών!

Link to comment
Share on other sites

Τι radio χρησιμοποιείτε; Έβαλα χτες radio και RIL XXLH1 γιατί υποτίθεται είναι το latest ευρωπαϊκό. Έχει δοκιμάσει κανείς το Βραζιλιάνικο UILH1 ή το UGLH1 να μας πει με ποιο έχει καλύτερο σήμα και καλύτερη ποιότητα κλήσεων;

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...