Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα...μια ερώτηση απο νέο κάτοχο συσκευής...εχω την 4.1.2 και το κινητό παει σφαίρα...αξίζει να του περάσω κάποια custom rom;θα δω μεγάλη διάφορα στην απόδοση;

 

 

Link to comment
Share on other sites

λοιπον μολις φλασαρα την baked blackbean 6 και την παραμετροποιησα οπως ηθελα...οι εντυπωσεις μου ομως δεν ειναι και τοσο καλες...σιγουρα το κινητο κολλαει...τωρα αν κολλαει η ρομ η ο apex δεν το ξερω αλλα σιγουρα το κινητο δεν ειναι οσο ομαλο ηταν με την aokp milstone1...γενικα η παραμετροποιηση ειναι σχεδον ιδια...το μονο που δεν εχει η blackbean απο αυτα που χρησιμοποιουσα στην aokp ειναι η επιλογη οταν σε καλουν και γυρνας αναποδα το τηλεφωνο να μπαινει στο αθορυβο...και η επιλογη του να πατας παρατεταμενα στο ρολοι η στην ημερομηνια στο notification drawer και να πηγαινεις σε μια προεπιλεγμενη εφαρμογη...ωστοσο εχει καποια πραγματα που δεν ειχε η aokp που αφορουν κυριως την εμφανιση του κινητου...θα το δουλεψω μεχρι να βγει η 4.2 και μετα βλεπουμε.

System-Sound-Face down audio mode-silent mode και το τηλ μπαινει αθόρυβο μόλις το γυρίσεις ανάποδα!:lol:

Link to comment
Share on other sites

εχω βρει αυτό για 160 χαρακτήρες στα ελληνικά αλλά λέει κάτι για deodexed rom. Υπάρχει λόγος να αλλάξω ROM κ αν ναι ποια να προτιμήσω? το εχω κάνει google branded κ φοράει το JB 4.1.2

 

http://forum.xda-developer....php?t=1591989

Link to comment
Share on other sites

System-Sound-Face down audio mode-silent mode και το τηλ μπαινει αθόρυβο μόλις το γυρίσεις ανάποδα!:lol:

 

δεν εννοοω αυτο...αυτο το εχω ενεργοποιησει και το ειχε και η aokp...η aokp εχει επιπλεον μια επιλογη οταν το κινητο ειναι στο δυνατο και χτυπαει, εκεινη την ωρα να το γυρισεις αναποδα και να μπει στο αθορυβο...επισης ειδα οτι αν και δεν εχεις την επιλογη να αλλαξεις την εφαρμογη που θα ανοιγει οταν πατας στην ωρα η στην ημερομηνια στο notification drawer απο μονο του εχει ορισει οταν τα πατας να ανοιγει το ξυπνητηρι και το ημερολογιο...δηλαδη αυτα που ειχα επιλεξει να ανοιγουν και στην aokp...

 

EDIT Τελικα μετα απο μια μερα χρησης ειδα οτι ειναι εξισου γρηγορη με την aokp απλα ο launcher ειχε ενα μικρο θεμα που λυθηκε...τωρα θελω να δω απο θεμα μπαταριας τι παιζει... επισης ο launcher εχει ενα μικρο bug...εαν βγαλεις απο την οθονη το κουμπι που ανοιγει το συρταρι εφαρμογων τελειως και ρυθμισεις το κουμπι home απο τα soft keys να κανει αυτη τη δουλεια(ενω εχεις τικαρει την επιλογη να σου ανοιγει το συρταρι εφαρμογων μονο οταν εισαι στην αρχικη οθονη) ορισμενες φορες ενω εισαι σε καποια εφαρμογη και πατας το home δεν σε παει στην αρχικη οθονη αλλα στο συρταρι εφαρμογων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...μια ερώτηση απο νέο κάτοχο συσκευής...εχω την 4.1.2 και το κινητό παει σφαίρα...αξίζει να του περάσω κάποια custom rom;θα δω μεγάλη διάφορα στην απόδοση;

 

Μη περιμένεις διαφορά στην απόδοση. Προσωπικά η στοκ ρομ μου φαίνεται η πιο σταθερή και ομαλή συγκριτικά με 3 custom που έχω δοκιμάσει και με καλύτερη μπαταρία.

Οι custom roms απλά έχουν κάποια καλουδια που αρέσουν σε πολλούς χρήστες.

Εγώ πριν είχα τη rasbean αλλά είμαι πιο ευχαριστημένος με στοκ και Trinity

Gilles smiles!
Link to comment
Share on other sites

Έχει βρει κάποιος κάποια ρομ εκτός από την στοκ που να μην κάνει force close το ui κάθε τόσο; έχω δοκιμάσει cna aokp blacbean και cyanogenmod άλλα όλες το έχουν αυτό το θέμα...και φυσικά δεν κάνω πότε dirty flash
Link to comment
Share on other sites

Έχει βρει κάποιος κάποια ρομ εκτός από την στοκ που να μην κάνει force close το ui κάθε τόσο; έχω δοκιμάσει cna aokp blacbean και cyanogenmod άλλα όλες το έχουν αυτό το θέμα...και φυσικά δεν κάνω πότε dirty flash

η cna μου εκανε, η baked ποτε.

Link to comment
Share on other sites

η cna μου εκανε, η baked ποτε.

 

Μου έκανε με το που άνοιξε το κινητό κ επέλεξα γλώσσα...και στις 24 ώρες που την έχω το έχει κάνει 2-3 φορές...η aokp build 5 από όσο θυμάμαι δεν μου το είχε κάνει πότε...

Link to comment
Share on other sites

Μου έκανε με το που άνοιξε το κινητό κ επέλεξα γλώσσα...και στις 24 ώρες που την έχω το έχει κάνει 2-3 φορές...η aokp build 5 από όσο θυμάμαι δεν μου το είχε κάνει πότε...

εχεις βαλει κανα mod, θεμα, εχεις απενεργοποιησει τα soft keys; δεν ξερω..και στο xda δεν εχουν γραψει κατι. στη cna το λεγανε και αλλοι. βεβαια εχουν πολυ λιγοτεροι τη baked.

λεμε τη baked 6 ετσι, ε; γιατι υπαρχει κι αλλη blackbean καπως ετσι :p

Link to comment
Share on other sites

Το survive ota του superuser κανει δουλεια ή να μη το εμπιστευθω για οταν ερθει η 4.2 ;
Quote: Λοιπόν τα iPhone που έχουν 512 RAM είναι ποιο καλα και απο αλλα κινητά με 1 Gb RAM γιατί παίζει ρολο και η ποιότητα της μνήμης το υλικό.Η Apple δίνει στους πελάτες της το καλύτερο υλικό και θα είναι πάντα πρωτοπόρα. :clap:
Link to comment
Share on other sites

Το survive ota του superuser κανει δουλεια ή να μη το εμπιστευθω για οταν ερθει η 4.2 ;

 

Αφού λέει και από μόνο του ότι είναι απλώς πιθανό, και καθόλου σίγουρο ότι θα γίνει (δηλαδή θα "επιβιώσει" από ΟΤΑ)....άστο..έτσι και αλλιώς τι άλλο να κάνεις ?

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιούσα το Voodoo OTA Rootkeeper. Δουλεύει μια χαρά με Superuser, αλλά όχι με Supersu. Το 4.1.1->4.1.2 δεν πείραξε σε κανέναν το root πάντως, αλλά για το 4.2 δεν ξέρουμε.

Αν έχεις ξεκλείδωτο bootloader δεν έχει μεγάλη σημασία, αφού το ξανακάνεις root όποτε θέλεις, χωρίς να χάσεις τίποτα. Εγώ πάντως έχω μόνιμα κρατημένο ένα root backup..

Link to comment
Share on other sites

Βασικα με τρωει ο κωλος μου.Εχω ομως την εντυπωση οτι το ota survival ευνοει μονο οσους ειναι με stock και root, οπως εγω.Ας ερθει με το καλο η 4.2 κι οτι γινει!

 

Με ξεκλειδωτο bootloader ειμαι.Εχεις δικιο, ειχα ξεχασει οτι χανονται ολα μονο οταν ξεκλειδωνει.Καλη φαση γιατι βαριεμαι να παρω backup :rolleyes:

Edited by Lacrymosa
Quote: Λοιπόν τα iPhone που έχουν 512 RAM είναι ποιο καλα και απο αλλα κινητά με 1 Gb RAM γιατί παίζει ρολο και η ποιότητα της μνήμης το υλικό.Η Apple δίνει στους πελάτες της το καλύτερο υλικό και θα είναι πάντα πρωτοπόρα. :clap:
Link to comment
Share on other sites

παιδια μολις τωρα ειδα πως εχω 1.32 gd με φωτο και βιντεο στον αποθηκευτικο μου χωρο. το παραλογο ειναι πως δεν εχω κανενα βιντεο αντε 40 photo. γιατι μου δειχνει παραπανω...;

εκανα factory reset wipe cache devilk/case etc και φλασαρισμα ρομ αλλα τπτ....

καποιες φορες οταν κανω restore μου δειχνει το κανονικο ποσο που ειναι γυρω στα 350 mb αλλα μολις βγαζω 2-3 φωτο ξανα εκτοξευεται...

μηπως μεσω recovery να κανω mount/unmount storage ή πατατα ειπα...;:p

Phone: OnePlus 3T 64GB

ROM : Oxygen OS 4.5.1 [superSU]

Recovery: TWRP 3.1.1-x blu_spark v54

Kernel: Blu_spark_r202

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

εχεις βαλει κανα mod, θεμα, εχεις απενεργοποιησει τα soft keys; δεν ξερω..και στο xda δεν εχουν γραψει κατι. στη cna το λεγανε και αλλοι. βεβαια εχουν πολυ λιγοτεροι τη baked.

λεμε τη baked 6 ετσι, ε; γιατι υπαρχει κι αλλη blackbean καπως ετσι :p

 

οχι δεν εχω αλλαξει τιποτα...το μονο που εκανα ειναι μεσω της ρομ να μικρυνω τη navbar...αλλα και πριν το κανω την πρωτη φορα που ανοιξα το κινητο μετα το φλασαρισμα αμεσως μολις επελεξα γλωσσα εκανε force close... ναι ναι για τη baked 6 λεω...

 

 

Edit επειδη στην sd εμφανιστηκε ενα αρχειο με ονομα που δεν μου αρεσει καθολου (pp_device_id) και δεν ξερω τι ειναι θα ηθελα να μαθω πως μπορω να κανω full wipe...οπως αυτο που κανει το toolkit οταν σου ξεκλειδωνει τον bootloader...ευχαριστω... να πω στον explorer που εχω δεν εχω ενεργοποιησει την επιλογη root και προφανως αυτο το αρχειο δεν ειναι κατι αλλα καλου κακου δεν θελω να το σβησω μονος μου. μπορω να το σβησω απο recovery απο το μενου mounts and storage>format sd card? η πρεπει να κανω και κατι αλλο?

Edited by AlexVag
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση...αμα το κανω ρουτ και του περασω καποια custom rom οι μελλοντικες αναβαθμισεις οπως πχ η 4.2 θα μου ερχονται κανονικα; η θα πρεπει να το επαναφερω σε στοκ κατασταση για να τις παρω;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση...αμα το κανω ρουτ και του περασω καποια custom rom οι μελλοντικες αναβαθμισεις οπως πχ η 4.2 θα μου ερχονται κανονικα; η θα πρεπει να το επαναφερω σε στοκ κατασταση για να τις παρω;

 

μονο σε στοκ ερχονται οι στοκ , γιατι τα κανουμε google branded νομιζεις? ;)

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

παιδια μολις τωρα ειδα πως εχω 1.32 gd με φωτο και βιντεο στον αποθηκευτικο μου χωρο. το παραλογο ειναι πως δεν εχω κανενα βιντεο αντε 40 photo. γιατι μου δειχνει παραπανω...;

εκανα factory reset wipe cache devilk/case etc και φλασαρισμα ρομ αλλα τπτ....

καποιες φορες οταν κανω restore μου δειχνει το κανονικο ποσο που ειναι γυρω στα 350 mb αλλα μολις βγαζω 2-3 φωτο ξανα εκτοξευεται...

μηπως μεσω recovery να κανω mount/unmount storage ή πατατα ειπα...;:p

 

για καποιο λογο καθε φορα που τραβαω μια φωτο η βιντεο μεσα στο φακελο dcim-thumbnails δημιουργειται και ενα καινουριο αρχειο .thumbnail το οποιο ειναι γυρω στα 300 mb.καποια στιγμη ειχα 3 τετοια μεσα στο φακελο.ισως και σε σενα να συμβαινει το ιδιο

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 7 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

για καποιο λογο καθε φορα που τραβαω μια φωτο η βιντεο μεσα στο φακελο dcim-thumbnails δημιουργειται και ενα καινουριο αρχειο .thumbnail το οποιο ειναι γυρω στα 300 mb.καποια στιγμη ειχα 3 τετοια μεσα στο φακελο.ισως και σε σενα να συμβαινει το ιδιο

 

Ειναι γνωστο προβλημα αυτο. Αν ξερει καποιος τη λυση ας την πει και σε μας.

Link to comment
Share on other sites

για καποιο λογο καθε φορα που τραβαω μια φωτο η βιντεο μεσα στο φακελο dcim-thumbnails δημιουργειται και ενα καινουριο αρχειο .thumbnail το οποιο ειναι γυρω στα 300 mb.καποια στιγμη ειχα 3 τετοια μεσα στο φακελο.ισως και σε σενα να συμβαινει το ιδιο

 

εχεις δικιο φιλε μου...! ειχα ενα τετοιο αρχειο γυρω στο 1.20 gb ??

τι στο καλο ειναι αυτο...;

Phone: OnePlus 3T 64GB

ROM : Oxygen OS 4.5.1 [superSU]

Recovery: TWRP 3.1.1-x blu_spark v54

Kernel: Blu_spark_r202

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

τελικα ρε παιδια ποια ειναι η ρομ που τσεκαρισμενα θα μας δωσει μεγαλυτερη διαρκεια ζωης?
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

τελικα ρε παιδια ποια ειναι η ρομ που τσεκαρισμενα θα μας δωσει μεγαλυτερη διαρκεια ζωης?

 

Εγώ πάντως με rasbeanjelly + trinity χτες φόρτισα για 2η φορά από τότε που την πέρασα έχοντας βγάλει οριακά 3 μέρες, με λιγες κλήσεις, wifi ανοιχτό συνέχεια κ λίγο browsing (20-30 λεπτά σύνολο). Πολύ καλό νούμερο για τετοιο τηλέφωνο κατά τη γνώμη μου.

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

εχει κανεις την τελευταια AOKP; απο ταχυτητα πως παει;

 

την milstone 1 λες? την ειχα εγω... απο την εκδοση 5 και μετα η aokp μου φαινεται αρκετα πιο γρηγορη...κατα τη γνωμη μου ειναι στο ιδιο επιπεδο με την baked blackbean...βαλε και kernel του franco και θα δεις τεραστια διαφορα σε μπαταρια...επισης με το kernel που εχει ηδη επανω τρωει κατι σκαλωματα οταν γυρνας σε landscape...καποιες φορες αργει να γυρισει και καποιες αλλες δεν γυρναει καθολου...

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη η aokp milestone 1 με Trinity kernel .Αυτες τις μερες χρησημοποιω την liquid smooth RC7 με Franco kernel και το κινητο παει τελεια !αρκετα καλη μπαταρια και πολυ smooth και γρηγορο το κινητο
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...