Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note (N7000)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προσπαθώ να βάλω την τελευταία του Παναμά με mobile odin pro αλλά στο reboot μένει στη cmw recovery.

Τι κάνω λάθος;

 

Φιλε μου και γω με αυτον τον τροπο την περναω αλλα τικαρω το wipe data and cahe και το wipe dalvik cache και στη θεση κερνελ βαζω το τελευταιο tar του cf και γινονται ολα κομπλε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Φιλε μου και γω με αυτον τον τροπο την περναω αλλα τικαρω το wipe data and cahe και το wipe dalvik cache και στη θεση κερνελ βαζω το τελευταιο tar του cf και γινονται ολα κομπλε.

 

Τελευταίο tar του CF?

 

Αυτόν http://www.mediafire.com/?471dnqdaagc5h9y ;

 

Edit. τίποτα δεν έγινε με το παραπάνω σενάριο. Μάλλον δεν το γλυτώνω το flash μέσω pc

Edited by geovass
Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol:

 

xaxaxaxaxa

πεταει παντως η τελευαια στοκ με cf..! δεν την πειραζω ουτε για πλακα..

 

Συμφωνω και επαυξανω. Τιποτα απο πειραγμα για να ηρεμισει και το κεφαλι μας λιγο.

Καθε μερα backups, τιτανιουμ και δεν συμμαζευεται. Οποτε ας αραξω να ευχαριστηθω

το κινητο, στο οποιο λειτουργουν τα παντα ολα χωρις προβλημα, γιατι με τα φλασαρισματα

ετσι οπως το πηγαινα θα μου μενανε τα volume up/down και το home button στο χερι:).

 

Εdit: Παντως το restore των apps μεσω titanium. με cf, παιρνει ωωωωρες :lol:

Edited by Nizl84
Link to comment
Share on other sites

Παίδες στην ρομ του Παναμά ανοίγει πολύ πιο γρήγορα η κάμερα η εμένα μου φαίνεται έτσι; (βασικά σφαίρα πάει)

Sent from my note

Link to comment
Share on other sites

Παίδες στην ρομ του Παναμά ανοίγει πολύ πιο γρήγορα η κάμερα η εμένα μου φαίνεται έτσι; (βασικά σφαίρα πάει)

Sent from my note

 

Εμένα και η κάμερα και o browser ανοίγει ποιο γρήγορα αλλά νόμιζα πως είναι θέμα netcore...:)

Link to comment
Share on other sites

Παίδες στην ρομ του Παναμά ανοίγει πολύ πιο γρήγορα η κάμερα η εμένα μου φαίνεται έτσι; (βασικά σφαίρα πάει)

Sent from my note

 

Απο την ελληνικη παντως ειναι αρκετα πιο γρηγορη. Δεν βρισκω πλεον το λογο για custom.

 

 

 

 

 

Αμα κανω flash με ODIΝ, τι recovery μου βαζει? Θα εχω CWM ?

 

Κανονικοτατα και με τη βουλα:)

(αν μιλας για cf)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα και η κάμερα και o browser ανοίγει ποιο γρήγορα αλλά νόμιζα πως είναι θέμα netcore...:)

 

Μπα φίλε εγώ με cf είμαι και ανοίγει σφαίρα

Νομίζω ότι είναι η καλύτερη βάση μέχρι στιγμής :)

Sent from my note

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα και εγώ την Stock - Panama. Ολα μια χαρά και πολύ γρήγορα. Δεν έχω δει τρομερές διαφορές με 7.4 KingDroid να πω την αλήθεια απο θέμα ταχύτητας. Αυτό σημαίνει οτι η νέα Stock είναι πολύ καλά γραμμένη.
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα και εγώ την Stock - Panama. Ολα μια χαρά και πολύ γρήγορα. Δεν έχω δει τρομερές διαφορές με 7.4 KingDroid να πω την αλήθεια απο θέμα ταχύτητας. Αυτό σημαίνει οτι η νέα Stock είναι πολύ καλά γραμμένη.

 

+1 και επισης ειναι αρκετα πιο γρηγορη απο την ελληνικη stock.

 

Για να πω την αληθεια μου, πιο γρηγορη απο κρακ δεν ειναι η εστω στα ιδια επιπεδα, αλλα εκτος του οτι η διαφορα δεν ειναι μεγαλη, λειτουργουν ολα υποδειγματικα. Καταληγω στο συμπερασμα οτι αρκετες φορες φλασαρα απλα για να φλασαρω :).

 

Για οποιον θελει notecore με την στοκ, οι ρυθμισεις του φιλου apitsakis μερικες σελιδες πιο πισω φθανουν την αυτονομια του Notecore OC στα ιδια επιπεδα με cf, μετα απο μερικες μερες που τεσταρα. Με τη διαφορα οτι στη περιπτωση του notecore εχεις τα επιπλεον "αλογα" οταν τα χρειαστεις.

Link to comment
Share on other sites

+1 και επισης ειναι αρκετα πιο γρηγορη απο την ελληνικη stock.

 

Για να πω την αληθεια μου, πιο γρηγορη απο κρακ δεν ειναι η εστω στα ιδια επιπεδα, αλλα εκτος του οτι η διαφορα δεν ειναι μεγαλη, λειτουργουν ολα υποδειγματικα. Καταληγω στο συμπερασμα οτι αρκετες φορες φλασαρα απλα για να φλασαρω :).

 

Για οποιον θελει notecore με την στοκ, οι ρυθμισεις του φιλου apitsakis μερικες σελιδες πιο πισω φθανουν την αυτονομια του Notecore OC στα ιδια επιπεδα με cf, μετα απο μερικες μερες που τεσταρα. Με τη διαφορα οτι στη περιπτωση του notecore εχεις τα επιπλεον "αλογα" οταν τα χρειαστεις.

 

Παιδια εγω το ειχα πει μερικες σελιδες πιο πισω οτι εφοσον επιλεγεις samsung rom η καλυτερη η σχεδον καλυτερη ρομ ειναι η μαμα με ενα απλο ρουταρισμα για να εχεις το superuser και τιποτα αλλο και οπως το λεει ο φιλος απλα φλασαρα για να φλασαρω τιποτα παραπανω τιποτα λιγοτερο χωρια οτι στην μαμα δουλευουν αψογα ολα... εγω παραμενω στο γνωστο μου γαιτανακι AOKP CM9 CM10

Παναγιωτης
Link to comment
Share on other sites

που θα βρω το cwm,για να ρουταρω?δεν δουλευει το λινκ στη βιβλο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Το καναλι μου για την εικονικη πραγματικοτητα.

https://www.youtube.com/channel/UCXvvcs2bdd7u7bCy7vsfK-Q?view_as=subscriber

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω το ειχα πει μερικες σελιδες πιο πισω οτι εφοσον επιλεγεις samsung rom η καλυτερη η σχεδον καλυτερη ρομ ειναι η μαμα με ενα απλο ρουταρισμα για να εχεις το superuser και τιποτα αλλο και οπως το λεει ο φιλος απλα φλασαρα για να φλασαρω τιποτα παραπανω τιποτα λιγοτερο χωρια οτι στην μαμα δουλευουν αψογα ολα... εγω παραμενω στο γνωστο μου γαιτανακι AOKP CM9 CM10

 

Δεν χρειάζεται νομίζω να περνάμε από το ένα άκρο στο άλλο.Αφού πρώτα θεοποιησαμε όλες τις custom ROM με τη σειρά τώρα κάνουμε το ίδιο για τις στοκ.Ψυχραιμία παιδιά.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται νομίζω να περνάμε από το ένα άκρο στο άλλο.Αφού πρώτα θεοποιησαμε όλες τις custom ROM με τη σειρά τώρα κάνουμε το ίδιο για τις στοκ.Ψυχραιμία παιδιά.

 

Πες τα ρε φίλε εχω τρελαθεί να ακούω για τις οφισιαλ χαχαχα και πριν 10 μέρες όλοι λέγανε για τις κουστομ δεν παίζονται με τίποτα

Για να τους δω αν βγει η πρώτη κουστομ με jb τι θα λένε;;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις δοκίμασα το .apk Drive Link για το S3 στο Note μου ( http://www.theverge.com/2012/8/28/3273542/samsung-drive-link-android-app-galaxy-s-iii ) Είναι μία εφαρμογή για την χρήση του κινητού κατά την οδήγηση (με μεγάλα γράμματα/εικονίδια, shortcuts για απάντηση και άλλα τέτοια χρήσιμα).

 

Το installation έγινε μια χαρά. Κάνει κάπου 5-10" όταν το ξεκινάς, και φαντάζομαι ότι θα τρέχει μόνη της όταν μπει το κινητό στο Car Dock. Θα το δοκιμάσω αύριο και θα σας πω εντυπώσεις.

Για την ώρα βλέπω ότι δεν παίζει ο καιρός.

Στο navigation τραβάει ότι διευθύνσεις υπάρχουν στα contacts σου αυτόματα και μπορείς με μερικά click να έχεις κάποιον στον χάρτη. Δέχεται επίσης να ορίσεις εφαρμογή τρίτων για navigation.

 

ΥΓ: Την βρήκα μέσω google, και δεν ξέρω αν πρέπει να αναρτήσω το link.. Δεν είναι δύσκολο να το βρείτε, υπάρχει στο XDA..

Link to comment
Share on other sites

@araditsas

 

Aυτό σημαίνει ότι δεν είμαστε κολλημένα μυαλά και ξέρουμε να κρίνουμε σωστά το κάθε τι στην ώρα του. ;)

Link to comment
Share on other sites

@araditsas

 

Aυτό σημαίνει ότι δεν είμαστε κολλημένα μυαλά και ξέρουμε να κρίνουμε σωστά το κάθε τι στην ώρα του. ;)

 

Πολύ σωστό, αλλά μόλις μπαίνει ένας καινούριος εδώ μέσα και μας ρωτά κάτι του λέμε να βάλει Μία custom ROM να βρει την υγεία του.Μην περνάμε στο άλλο άκρο τώρα.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

@araditsas

 

Aυτό σημαίνει ότι δεν είμαστε κολλημένα μυαλά και ξέρουμε να κρίνουμε σωστά το κάθε τι στην ώρα του. ;)

 

Τι δέχομαι ΈΧΕΙΣ δίκιο αλλά χωρίς κουστομ πολύ γρήγορα θα βρίζουμε την σαμσουνγκ για το πόσο καθυστερημένη είναι..όλα χρειάζονται για να κάνουμε το χόμπι μας.

Link to comment
Share on other sites

Mα τι να κάνουν παραπάνω και οι developers. Τι να διορθώσουν και να παρουσίασουν ;. Το UI της Samsung το touchwiz δηλαδή είναι για τα πανηγύρια. Εν αναμονή της JB. Μέχρι τότε αλλάζουμε kernels
Link to comment
Share on other sites

Πες τα ρε φίλε εχω τρελαθεί να ακούω για τις οφισιαλ χαχαχα και πριν 10 μέρες όλοι λέγανε για τις κουστομ δεν παίζονται με τίποτα

Για να τους δω αν βγει η πρώτη κουστομ με jb τι θα λένε;;

 

Να σου θυμίσω φίλε μου πως από τα τέλη Ιουλίου βγήκε η LR1 που ήταν και η πιο σταθερή και γρήγορη και φτάσαμε στα τέλη Αυγούστου που βγήκε η LR3 για Παναμά που είναι ένα κλικ πιο πάνω! Η Chrack έχει ακόμα την LRK και όπως και στην Kingdroid προσπαθούν να εξελίξουν τον Aroma installer. Έχω το τηλέφωνο 9 μήνες και έχουν περάσει από αυτό όλες οι custom roms που υπάρχουν. Με κάθε αλλαγή υπήρχε πάντα o ανάλογος ενθουσιασμός, αλλά από κάποιο σημείο και μετά κουράζεσαι γιατί πάντα θα υπάρχει κάτι που θα σε ενοχλεί και πας στην επόμενη.

Ακολούθησα την συμβουλή του φίλου apitsakis και διαπίστωσα πως οι τελευταίες official δεν υστερούν σε τίποτα από τις καλύτερες τελευταίες custom. Το αντίθετο μάλιστα, είναι πιο σταθερές χωρίς κολλήματα ίσως γιατί δεν είναι φορτωμένες με πολλά πολλά tweeks...

Αν θες δοκίμασε και εσύ για να πειστείς...:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται νομίζω να περνάμε από το ένα άκρο στο άλλο.Αφού πρώτα θεοποιησαμε όλες τις custom ROM με τη σειρά τώρα κάνουμε το ίδιο για τις στοκ.Ψυχραιμία παιδιά.

 

Οι αρχικές ice είχαν αρκετά κολλήματα.

Οι custom ήταν καλύτερες.

Με τον καιρό φτάσαμε σε ένα απίστευτο level με τις στοκ που πραγματικά δεν χρειάζεσαι να πειραματιζεσαι με τις τελευταίες custom.

Άσε που ή βάση τους πλέον είναι αρκετά παλιότερη.

Προσωπικά κουράστηκα να αλλάζω κάθε μέρα ρομ μου πέρασε αυτή η φάση (για την ώρα)

Και εφόσον είμαι καλυμμένος από τις τελευταίες οφισιαλ την αράζω και περιμένουμε.

Πάντως εγώ δεν έχω μετανιώσει για τίποτα μέχρι τώρα. Η όλη φιλοσοφία του κινητού την σηκώνει αυτή την φάση(να πειραματιζεσαι κτλ) έτσι και αλλιώς και στους περισσότερους ήταν και αυτό κριτήριο αγοράς.

Μήπως στην τελική και τώρα που έχουμε στοκ είμαστε 100% στοκ; όχι φυσικά..

Εγώ είμαι ρουταρισμενος και έχω πετάξει σχεδόν όλη την σαβούρα της Samsung έξω.. Οπότε πάλι στην ουσία 'πειραγμένη' ρομ φοράω :p

Sent from my note

Link to comment
Share on other sites

Tώρα δοκιμάζω ένα άλλο προγραμματάκι, το CPU Tuner. Σαν το setcpu είναι (Βέβαια πρέπει κάποιος να έχει τον netcore kernel για να μπορεί να κάνει τις αλλαγές στον governor). Πάντως έχω δει διαφορά στο browsing.

 

Θα περάσω και εγώ την παναμέζικη (αφού την εγκρίνετε).

Μπας και είναι offshore ? ;)

Edited by apitsakis
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εγώ δεν έχω τίποτα με τις καστομ ρομ ίσα ίσα που εδώ και πέντε χρόνια όλο τέτοιες βαζω άλλα δεν μπορείς να μην παραδεχτεις τις οφισιαλ ειδικά τις τελευταίες όλοι εδώ μέσα λέγαμε για την ρομ του Chrack του king του Core κλπ κλπ κοιταχτε στους xda τι μικροπροβλήματα βγήκαν στου Chrack δεν μπορούσε να γίνει κάποια εγκατάστασή με τους λαντσερ με συνεπεία αρκετοί και ένας από αυτούς και εγώ δεν μπορούσαμε να Εγκατά στήσουμε την ρομ με αποτέλεσμά αρκετοί να γυρίσουν στην 12 στου Ισπανού η 7.3 και η7.4 όπως λένε στο φορουμ είναι για τα πανηγηρια και όλοι γύρισαν στην 7.2 στου Core δεν δουλεύει η αυξομείωσή της φωτεινότητας κλπ κλπ ..σε ποια οφισιαλ ρομ έχετε δει τέτοιου είδους προβλήματα? Εγώ είμαι της CM σε όλες τις μορφές της τώρα φοραω ΑΟΚΠ λοιπόν το τλφ κολλάει ανοiγω facebook και μαυρίζει η οθόνη είναι αυτά τα λαγκαρισματα της cm10 που ακόμα δεν έχουν βρει λυση
Παναγιωτης
Link to comment
Share on other sites

Δεν περναμε στο αλλο ακρο. Απλουστατα οι official δεν ειναι τοσο πισω πλεον ωστε να θυσιασω σταθεροτητα για λιγη ταχυτητα παραπανω.

 

Και ναι custom και ξερο ψωμι στην αρχη μεχρι και πριν το καλοκαιρι αλλα με τις τελευταιες βασεις το κινητο εχει παρει τα πανω του.

 

Οταν με το καλο βγει η jb τοτε παλι θα λιωνω στο φλασαρισμα με custom. Οσο περναει ο καιρος και η υλοποιηση της Samsung πλησιαζει αυτη των custom τοτε παλι σε στοκ θα γυρισω.

 

Εν κατακλειδι, οι custom θεωρω οτι εχουν πιασει ταβανι σε ταχυτητα και σε σχετικη σταθεροτητα. Οι κερνελ κανουν την διαφορα πλεον. Η ics δυσκολα θα δωσει κατι παραπανω. Με jb θα ξεκινησει παλι το κλασσικο παιχνιδι φλασαρισματος που ολοι.εδω μεσα το γουσταρουμε.

 

Για τον φιλο που ειπε "να δω τι θα λενε" σε πληροφορω τα ιδια θα λεω που ελεγα, καθε φορα που θα φλασαρω jb custom μιας και το να πειραζουμε το κινητο και να ψαχνουμε τα +- της καθε ρομ ειναι και χομπυ.;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...