Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note (N7000)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια οντως ο notecore ειναι ταχυτατος με καλη αυτονομια, αλλα σε smoothness ο speedmod ειναι υποδειγματικος. Σε ταχυτητα δεν βλεπω να υπολειπεται ιδιαιτερα. Σιγουρα οχι κατι που καταλαβαινεις σε νορμαλ χρηση.

 

Η κρακς τωρα που ξεμπερδεψα με τα fonts και τα animation και δεν εχω fc ειναι πραγματι οτι καλυτερο. Δεν νομιζω οτι το ταβανι ειναι μακρια για τη συσκευη μας, αν δεν το εχουμε πιασει ηδη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Απο οτι είδα την έχει με τον «άπαιχτο» notecore 12.5:)

Παιδιά κακά τα ψέματα, αλλά πιστεύω αυτός o κερνελ είναι o,τι καλύτερο υπάρχει αυτή τη στιγμή για το Note!:)

2,5 ώρες παιχνίδι συνεχόμενο (tip off) και η μπαταρία είναι στο 40%...

 

Φιλε μου εχω το galaxy note με 4.0.4 official rom...

 

Μήπως μπορεις να μου πεις την διαδικασια για το πως θα περασω αυτη την ROM που λες. Θα με διευκολυνες να μου εξηγούσες αναλυτικά αλλα και με links για το που βρίσκονται τα αρχεία. :)

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετώπισα ένα πρόβλημα χθες. Χωρίς να έχω πειράξει κάτι (εκτός από τις συχνές αλλαγές kernel), και ενώ ήμουν με την Chrack rom v10, (την είχα περίπου για μια εβδομάδα), το κινητό μου δεν έβλεπε τις φωτογραφίες και την μουσική που είχα αποθηκεύσει στην εσωτερική κάρτα μνήμης. Άνοιγα τα προγράμματα (συλλογή+mp3) και οι φάκελοι ήταν κενοί εντελώς. Είπα ότι ήταν καλή ευκαιρία να περάσω την v11. Την πέρασα, στα 2 πρώτα Boot ήταν μια χαρά, και μετά πάλι τα ίδια. Αποφάσισα να περάσω μια stock ics. Πέρασα την Ελληνική μια χαρά από PC-ODIN, αλλά κολλούσε στο λογότυπο της Samsung μετά. Φλάσαρα ξανά και ξανά και το ίδιο πάλι. Έκανα hard reset, και μετά δούλεψε κανονικά, και τώρα είμαι με stock rom και με netcore kernel και το πρόβλημα πλέον δεν υπάρχει, ενώ έχω κάνει και 10 reboot.

Έχει συμβεί σε εσάς το ίδιο πρόβλημα ;. Να μην βλέπει το κινητό τις φωτογραφίες-video-mp3 στην εσωτερική κάρτα ;.

 

Βγήκε η v12 Chrack.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει διαφορές από την 11. Έχει βγάλει τα jb animations για τα fc και βάζει OTA ενημέρωση για τις επόμενες version του Chrack. Οπότε αυτοί που έχουν τη ρομ του θα παίρνουν αυτόματα τις ενημερώσεις! Επίσης γράφει όποιοι βάλουν την 12 μην κάνουν την ενημέρωση που θα τους έρθει τις επόμενες δύο ημέρες (θα είναι δοκιμαστική.)

 

Πες μου κάτι, αυτή την έκδοση την 12 δηλαδή θα την κάνουμε κανονικά όπως πάντα flash δηλαδή με recovery / full wipe κλπ κλπ και από εκεί και ύστερα οι επόμενες εκδόσεις θα μπαίνουν on the air ?

Link to comment
Share on other sites

Πες μου κάτι, αυτή την έκδοση την 12 δηλαδή θα την κάνουμε κανονικά όπως πάντα flash δηλαδή με recovery / full wipe κλπ κλπ και από εκεί και ύστερα οι επόμενες εκδόσεις θα μπαίνουν on the air ?

 

Ακριβώς...

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς...

 

Μόλις μου απάντησε ο Chrack όχι δεν χρειάζεται από 11 στο 12 Full wipe, μόνο dalvin/ cache και μόνο όταν αντιμετωπίσω προβλήματα στην Rom θα κάνω full

 

Και από εκεί και μετά μπορώ να κάνω αναβαθμίσεις αυτόματα

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετώπισα ένα πρόβλημα χθες. Χωρίς να έχω πειράξει κάτι (εκτός από τις συχνές αλλαγές kernel), και ενώ ήμουν με την Chrack rom v10, (την είχα περίπου για μια εβδομάδα), το κινητό μου δεν έβλεπε τις φωτογραφίες και την μουσική που είχα αποθηκεύσει στην εσωτερική κάρτα μνήμης. Άνοιγα τα προγράμματα (συλλογή+mp3) και οι φάκελοι ήταν κενοί εντελώς. Είπα ότι ήταν καλή ευκαιρία να περάσω την v11. Την πέρασα, στα 2 πρώτα Boot ήταν μια χαρά, και μετά πάλι τα ίδια. Αποφάσισα να περάσω μια stock ics. Πέρασα την Ελληνική μια χαρά από PC-ODIN, αλλά κολλούσε στο λογότυπο της Samsung μετά. Φλάσαρα ξανά και ξανά και το ίδιο πάλι. Έκανα hard reset, και μετά δούλεψε κανονικά, και τώρα είμαι με stock rom και με netcore kernel και το πρόβλημα πλέον δεν υπάρχει, ενώ έχω κάνει και 10 reboot.

Έχει συμβεί σε εσάς το ίδιο πρόβλημα ;. Να μην βλέπει το κινητό τις φωτογραφίες-video-mp3 στην εσωτερική κάρτα ;.

 

Βγήκε η v12 Chrack.

 

Ναι μου συνέβει με Chrack 10.Απλά άλλαξα Rom για να φτιαχτεί :happy:

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου απάντησε ο Chrack όχι δεν χρειάζεται από 11 στο 12 Full wipe, μόνο dalvin/ cache και μόνο όταν αντιμετωπίσω προβλήματα στην Rom θα κάνω full

 

Και από εκεί και μετά μπορώ να κάνω αναβαθμίσεις αυτόματα

 

Ξέρεις εάν ισχύει το ίδιο απο την 8 στην 12;

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετώπισα ένα πρόβλημα χθες. Χωρίς να έχω πειράξει κάτι (εκτός από τις συχνές αλλαγές kernel), και ενώ ήμουν με την Chrack rom v10, (την είχα περίπου για μια εβδομάδα), το κινητό μου δεν έβλεπε τις φωτογραφίες και την μουσική που είχα αποθηκεύσει στην εσωτερική κάρτα μνήμης. Άνοιγα τα προγράμματα (συλλογή+mp3) και οι φάκελοι ήταν κενοί εντελώς. Είπα ότι ήταν καλή ευκαιρία να περάσω την v11. Την πέρασα, στα 2 πρώτα Boot ήταν μια χαρά, και μετά πάλι τα ίδια. Αποφάσισα να περάσω μια stock ics. Πέρασα την Ελληνική μια χαρά από PC-ODIN, αλλά κολλούσε στο λογότυπο της Samsung μετά. Φλάσαρα ξανά και ξανά και το ίδιο πάλι. Έκανα hard reset, και μετά δούλεψε κανονικά, και τώρα είμαι με stock rom και με netcore kernel και το πρόβλημα πλέον δεν υπάρχει, ενώ έχω κάνει και 10 reboot.

Έχει συμβεί σε εσάς το ίδιο πρόβλημα ;. Να μην βλέπει το κινητό τις φωτογραφίες-video-mp3 στην εσωτερική κάρτα ;.

 

Βγήκε η v12 Chrack.

 

Εμένα μου έκανε το ίδιο αλλά δεν έβλεπε τους φακέλους στην εξωτερική κάρτα και Μόνο από την συλλογή φωτογραφιών. Με File explorer τα έβλεπε κανονικά. Ήμουν με Chrack 10 και υπέθεσα πως κάτι είχε μπλοκάρει τη συλλογή γιατί είχα περάσει και την Gallery του Xperia. Έβαλα μετά την Kingdroid full wipe για να στρώσει.

Τρεις μέρες με Chrack 11 δεν μου το έχει ξανακάνει. Δεν έχω περάσει κανένα mod και app άλλου τηλεφώνου και φαντάζομαι ούτε στην 12 που έχω περάσει τώρα θα το ξανακάνει...:)

 

http://imageshack.us/photo/photo/12/screenshot2012081212580.png/

 

Chrack 12 /Netcore 12.5oc:D

Edited by pandrits
Link to comment
Share on other sites

Και τωρα μπορουμε να πουμε πως εχουμε μια απο τις καλυτερες υλοποιησεις που ειχε ποτε το note...

Chraks v12 ent notecore v12.5

Πλεον πιο γρηγορο και σμουθ απο ποτε...

Ελπιζω να συνεχισει ετσι...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Και τωρα μπορουμε να πουμε πως εχουμε μια απο τις καλυτερες υλοποιησεις που ειχε ποτε το note...

Chraks v12 ent notecore v12.5

Πλεον πιο γρηγορο και σμουθ απο ποτε...

Ελπιζω να συνεχισει ετσι...

 

Ελπίζω μόνο να δουλέψει το OTA update για να μην χρειάζεται να κοιτάμε συνέχεια για αναβαθμίσεις...:)

Link to comment
Share on other sites

Και τωρα μπορουμε να πουμε πως εχουμε μια απο τις καλυτερες υλοποιησεις που ειχε ποτε το note...

Chraks v12 ent notecore v12.5

Πλεον πιο γρηγορο και σμουθ απο ποτε...

Ελπιζω να συνεχισει ετσι...

 

απο μπαταρια τι λεει ομως?

ο speed παντως μια χαρα τα παει στο θεμα της αυτονομίας...

Link to comment
Share on other sites

απο μπαταρια τι λεει ομως?

ο speed παντως μια χαρα τα παει στο θεμα της αυτονομίας...

 

Έχε την δεύτερη φορτισμένη στο τσαντάκι (όπως κάνω και εγώ) και απόλαυσε την ταχύτητα...πρόσεξε μην ζαλιστεις μόνο στις στροφές...:p

Link to comment
Share on other sites

Έχε την δεύτερη φορτισμένη στο τσαντάκι (όπως κάνω και εγώ) και απόλαυσε την ταχύτητα...πρόσεξε μην ζαλιστεις μόνο στις στροφές...:p

 

Σωστος!!!

Παιδια για να καταλαβω ποια εκδοση της v12.5 φοραει η ρομ???

Την απλη η την oc???

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Σωστος!!!

Παιδια για να καταλαβω ποια εκδοση της v12.5 φοραει η ρομ???

Την απλη η την oc???

 

Φοράει cf και σου έχει επιλογή για 12.5 standard. Την overclock την έβαλα εγώ μετά...

Link to comment
Share on other sites

Φοράει cf και σου έχει επιλογή για 12.5 standard. Την overclock την έβαλα εγώ μετά...

 

Οκ...

Αρα εγω εχω τον 12.5 standard...

Τι να πω απλα πεταει το ατιμο...

Και η μπαταρια του φαινεται αρκετα καλη...

Θα μεινω μια δυο μερες ετσι οπως ειμαι και μετα μπορει να παω στην oc εκδοση...

Αν και πιστευω οτι μεχρι τοτε θα εχει βγαλει ο notecore και αλλη εκδοση...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Έχε την δεύτερη φορτισμένη στο τσαντάκι (όπως κάνω και εγώ) και απόλαυσε την ταχύτητα...πρόσεξε μην ζαλιστεις μόνο στις στροφές...:p

 

xaxaxaxa αυτο κανω και εγω...:lol::lol:

απλα με την προτελευταία notecore μου φανηκε οτι εφευγε υπερβολικα γρηγορα η μπαταρια!

τεσπα θα κανω δοκιμες και θα επιστρεψω..

παντως και ο τελευταιος speed ειναι εξαιρετικος...

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε παιδιά. Δοκιμάστε 12.5 oc και καταθεστε απόψεις. Ο πιο γρήγορος kernel τώρα έχει κι εξαιρετική αυτονομία.

 

Φίλε Βαγγέλη έχεις δοκιμάσει κανένα Governor; Εγώ το έχω αφήσει στο ondemand και δεν είμαι σίγουρος για τους υπόλοιπους...

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σε δίλημμα...

βαρέθηκα να flashάρω Roms κάθε λίγο και λιγάκι.Η μια Rom έφτιαχνε κάτι και η άλλη το χαλούσε.

Πέρασα την Chrack 12 αλλά δεν μου άρεσε.

Να περάσω την official και,να βάλω και έναν Netcore και να περιμένω για το Note 2?

Αν ναι,πια προτείνετε;Ελληνική ή Γερμανική;

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις εάν ισχύει το ίδιο απο την 8 στην 12;

 

Άκου αν θες την γνώμη μου κάνε full wipe γιατί από την 8 που είσαι για να πας στην 12 η 12 πρέπει να ξέρεις είναι σχεδιασμένη πάνω στην νέα βάση LRK οπότε ναι κάνε Full wipe, οκ ξέρω θα χάσεις λίγο χρόνο να ξαναπεράσεις τα προγράμματά σου αν δεν έχει backup κλπ αλλά αξίζει τον κόπο και μετά την 12 θα είμαστε οκ αφού θα μπορούμε να κάνουμε on air αναβαθμίσεις !

 

Κάντο λοιπόν

Link to comment
Share on other sites

Άκου αν θες την γνώμη μου κάνε full wipe γιατί από την 8 που είσαι για να πας στην 12 η 12 πρέπει να ξέρεις είναι σχεδιασμένη πάνω στην νέα βάση LRK οπότε ναι κάνε Full wipe, οκ ξέρω θα χάσεις λίγο χρόνο να ξαναπεράσεις τα προγράμματά σου αν δεν έχει backup κλπ αλλά αξίζει τον κόπο και μετά την 12 θα είμαστε οκ αφού θα μπορούμε να κάνουμε on air αναβαθμίσεις !

 

Κάντο λοιπόν

 

Ευχαριστώ, αυτό θα κάνω, ούτως ή άλλως έχω titanium backup.

Παιδιά εμένα που με ενδιαφέρει πιο πολύ η μπαταρία να βάλω cf ή netcore, έχω μπερδευτεί.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, αυτό θα κάνω, ούτως ή άλλως έχω titanium backup.

Παιδιά εμένα που με ενδιαφέρει πιο πολύ η μπαταρία να βάλω cf ή netcore, έχω μπερδευτεί.

 

Εγώ μετά από δοκιμή και τον δύο λέω το εξής έχουν ίδια μπαταρία και ο νοτεκορε 12.5 είναι σαφώς γρηγορότερος οπότε όπως καταλαβαίνεις βάλετον άμεσος

Το ερώτημα μου είναι Notecore 12.5 VS Speedmode 1-13

Αν κάποιος τους έχει δοκιμάσει και τους δυο να μας πει ποιος έχει καλύτερη μπαταρία.

 

Εγώ είμαι με κρακ 11 και νοτεκορε 12.5.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σε δίλημμα...

βαρέθηκα να flashάρω Roms κάθε λίγο και λιγάκι.Η μια Rom έφτιαχνε κάτι και η άλλη το χαλούσε.

Πέρασα την Chrack 12 αλλά δεν μου άρεσε.

Να περάσω την official και,να βάλω και έναν Netcore και να περιμένω για το Note 2?

Αν ναι,πια προτείνετε;Ελληνική ή Γερμανική;

 

Το ίδιο έκανα και εγώ. Φλάσαρα την ελληνική ics πέρασα και ένα theme με τα 15 toggles και πίστεψε με καμία διαφορά με τις custom roms . Έβαλα και netcore kernel.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...