Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note (N7000)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μόλις τελείωσα την εγκατάσταση της sandroid extreme.Για μένα δεν υπάρχει πλέον γυρισμός σε cm.Για κινητά 3-4 χρόνων όπως το hd2 ειναι άριστη η cm και ο μόνος τρόπος για να έχεις πρόσφατη έκδοση android.Το note αδικείται με την cm κατά την γνώμη μου

 

Δυστυχώς έτσι ακριβώς είναι. Αδικείται για όσους από εμάς το πήραν για αυτά που προσφέρει και όχι για pure android η ένα απλό smartphone. Πες μας εντυπώσεις από την νέα ρομ. Ένα πράγμα που παρατήρησα είναι ότι οι cm για να τρέξει όπως πρέπει θέλει thor. Αεράτη αλλά συγκριτικά με tw, είναι αρκετά πίσω σε μπαταρία. Οπότε κλείνω συμφωνοντας ότι αν μάθεις σε tw και συμβιβαστείς με τα lag του launcher κλπ, δεν υπάρχει γυρισμός σε cm. Εγω ακόμα προσπαθώ να συμβιβαστώ γιαυτό το παλεύω με asylum. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εγώ αυτό που ξέρω εδώ και είμαι απο τους πρώτους που έχω πάρει το ΝΟΤΕ είναι οτι οποία Ρομ βάλει ο καθένας άμεσος γράφει τα καλητερα και σε λιγες μέρες παλι τα ίδια.... Δεν κρύβω οτι απο τον ενθουσιασμό μου το εκανα και εγώ αυτό αλλά τώρα έχω άποψη μετά από 2 3 μέρες....χωρίς να έχω δοκιμάσει την νέα βαση το κινητό μου με στουνερ και Θορ είναι στα καλύτερα του σε όλα για μπαταρία άστα σε καμια δεν λέει ...
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως εχω την ακριβως αντιθετη αποψη για τις tw roms. Σε cm+thor το κινητό δεν εχει ιχνος lag η κολληματος. Καλο το snote αλλα το χρησιμοποιω σπανια με δεδομενο οτι κανει 6-7sec να ανοιξει. Έχει λογο καλύτερό interface η tw αλλα με s4 theme δεν εχει μεγαλη διαφορα. Ειναι όντως πολυ εμπλουτισμενες οι εφαρμογές της samsung αλλα αν κανει 4sec να ανοίξουν τι να το κανεις. Οσο για την αποκριση σε μενα σε cm ειναι πολυ καλύτερη. Το μονο μειον ειναι η υποδιαιστερη ποιοτητα της κάμερας
Link to comment
Share on other sites

Οπως έγραψα ήδη δεν έχει τον "αέρα" της cm στην κίνηση μεταξύ των εφαρμογών.Αλλά για την cm έγραψα τι προβλήματα έχω.Η αίσθηση αφής που μου δίνει η tw ειδικά στον dialer,δεν την αλλάζω για να έχω λιγότερο lag.Και επισης δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται η tw να ξεκινά με 862mb ram και η cm με 771 ή 800 αν θυμάμαι καλά με τον thor kernel.Δυστυχως δεν υπάρχει κάποιος κερνελ developer που να μας δώσει περισσότερη ραμ.Θυσιαζα άνετα την δυνατότητα να παίζει ή ακόμη και να γράφει η κάμερα π.χ. 720 ή 1080p βιντεο για 150mb περισσότερη ραμ
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει τρόπος σε θέμα cm να βάλω πληκτρολογεί από άλλο θέμα? Έχω ένα θέμα αλλά δεν μου αρέσει το χρώμα του πληκτρολογίου μάλλον ζητάω πολλά ε? :lol:
Link to comment
Share on other sites

Οπως έγραψα ήδη δεν έχει τον "αέρα" της cm στην κίνηση μεταξύ των εφαρμογών.Αλλά για την cm έγραψα τι προβλήματα έχω.Η αίσθηση αφής που μου δίνει η tw ειδικά στον dialer,δεν την αλλάζω για να έχω λιγότερο lag.Και επισης δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται η tw να ξεκινά με 862mb ram και η cm με 771 ή 800 αν θυμάμαι καλά με τον thor kernel.Δυστυχως δεν υπάρχει κάποιος κερνελ developer που να μας δώσει περισσότερη ραμ.Θυσιαζα άνετα την δυνατότητα να παίζει ή ακόμη και να γράφει η κάμερα π.χ. 720 ή 1080p βιντεο για 150mb περισσότερη ραμ

 

Αυτα γινοταν μονο στο galaxy s που ειχε κορυφαιους developers. O DH ειχε φτασει τα 807mb free αλλα ειχε πολλα θεματα. Παντως εγω που χρησιμοποιω ήπιο multitasking με thor δεν αντιμετωπισα κανενα θεμα. Αλλωστε η παραπανω μνημη στις tw δεσμευεται απο το τις παταφορτωμενες εφαρμογες συστηματος. Όσο για τη μνημη δεν ειναι μονο στο note αλλα σε όλες τις cm λαι δεν καταλαβαινω το γιατι (στο nook ας πουμε σε στοκ εχω 900mb free ενω σε cm 680mb και δεν εχει λαι καμερα. Σε ερωτηση μου πηρα την απάντηση οτι δεσμευεται απο το συστημα γενικα κ αοριστα. Αραγε το galaxy nexus ποση ελευθερη μνημη εχει? Και γιατι ας πουμε στπ galaxy s η gb και η jb ειχαν την ιδια ελευθερη μνημη?)

Link to comment
Share on other sites

Αυτα γινοταν μονο στο galaxy s που ειχε κορυφαιους developers.

 

Και γιατι ας πουμε στπ galaxy s η gb και η jb ειχαν την ιδια ελευθερη μνημη?)

Galaxy s και hd2 μια απο τα ίδια.Ιδια μνήμη από ginger μέχρι cm10.1.Δε ξερω τι παίζει εδώ αλλά πιστεύω ότι αν ασχολούνταν κάποιος κορυφαίος dev θα βλέπαμε περισσότερες βελτιώσεις.Επισης ο chasmodo έγραψε ότι θα σταματήσει τα καθημερινά update της asylum γιατι δεν έχει νόημα να τα κάνει http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=40630524&postcount=6378 Ανθρωποι που κάνουν νέες ρομ υπάρχουν πολλοί ακόμη για τη συσκευή μιας και η διαδικασία για να φτιάξεις μια ρομ ειναι σχετικά αυτοματοποιημένη και διαβάζοντας μερικά tutorial φτιάχνει όποιος έχει όρεξη να ασχοληθεί.Πραγματικοί devs δυστυχώς δεν υπάρχουν

 

Εγώ αυτό που ξέρω εδώ και είμαι απο τους πρώτους που έχω πάρει το ΝΟΤΕ είναι οτι οποία Ρομ βάλει ο καθένας άμεσος γράφει τα καλητερα και σε λιγες μέρες παλι τα ίδια.... Δεν κρύβω οτι απο τον ενθουσιασμό μου το εκανα και εγώ αυτό αλλά τώρα έχω άποψη μετά από 2 3 μέρες....χωρίς να έχω δοκιμάσει την νέα βαση το κινητό μου με στουνερ και Θορ είναι στα καλύτερα του σε όλα για μπαταρία άστα σε καμια δεν λέει ...

Φίλε εγώ δεν είμαι ενθουσιασμένος.Το έγραψα και χθες ότι το κινητό αυτό κατά την γνώμη μου ποτέ δε δούλεψε 100% όπως πρέπει με καμμία ρομ.Τα συν που του δίνει η οθονάρα και το πενάκι,χάνονται απο το λιγοστό 1gb ram που το περιορίζει όταν πας να κάνεις κάτι παραπάνω.Απλά για τις δικές μου ανάγκες και για τον τρόπο που βλέπω ότι λειτουργεί η cm,προτιμώ τις tw jb.Πραγματικά απορώ πως μετά την αποτυχία που έκαναν σε αυτή τη συσκευή με την ραμ,έβγαλαν και το s3 με hd οθόνη και μόνο 1 gb ram.Προφανώς ήξεραν ότι θα πουλούσαν πριν καν την κυκλοφορήσουν,οπότε...

 

Υ.Γ. Θα έχει πλάκα να τρέχουν galaxy s και hd2 την 5 και το note να μείνει στην 4.2.2 :lol:

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Mπα σιγουρα θα γινει εστω και unofficial port σε cm11(?) παντως αυτο που μου κανε εντυπωση στο galaxy s ειναι οτι ακομα και τωρα εχει τρομερη υποστήριξη στο xda και μαλλον κανεις δεν το δινει αλλα το κραταει για δευτερο(κατι που μετανιωσα που δεν το κανα)
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πιστεύω στο xda έχουν ξεφύγει εντελώς... Σφάζονται χωρίς λόγο άμα δείτε σε κάθε θέμα. Όπως γράψανε και οι συνάδελφοί στα παραπάνω ποστ οι devs έχουν εγκαταλείψει την συσκευή και μόνο κάποιοι wanna-be μάγειρες έχουν μείνει που δεν κάνουν τίποτα αξιόλογο...

Παράδειγμα, ο Chasmodo έκανε ο άνθρωπος καλή δουλειά με Asylum. Το μέσο iq των χρηστών που γράφουν στο θέμα του, δεν ξεπερνάει αυτό ενός ραδικιού. Τους έχει πει αρκετές φορές ότι τον κουράζει αυτή η κατάσταση και ότι σκέφτεται να εγκαταλείψει την ρομ.

Άλλο παράδειγμα ο Thaidai(pristine rom) την μπαίνει σε όλους και μιλάει προσβλητικά χωρίς λόγο. Ο Jonκάτι που έχει την JonRom όλη τη δουλειά του την κάνει με το Google Translator καθώς δεν ξέρει γρι από αγγλικά και ούτε ο ίδιος δε χρησιμοποιεί την ρομ του.

Η κοινότητα του N7000 είναι υπό διάλυση...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τους χρήστες iq ραδικιού είναι γενικό στο xda.Και γενικά αυτό το πράγμα να μην διαβάζει κανείς ούτε 2 ποστ πάνω απο το δικό του στο οποίο έχει ήδη απαντηθεί η ερώτηση που πρόκειται να κάνει ειναι γεγονός.Πάντως πραγματικά πολύ γρήγορα απαξιώθηκε η συσκευή απο την κοινότητα.Το note 2 είναι πολύ καλύτερο σε όλα και η τιμή του στο skroutz είναι πλέον στα 460€.Προσωπικά περιμένω να παραλάβω τον κλώνο mtk 6589 και αν είναι όπως το θέλω,έχει τελειώσει για μένα η crapsung :lol:
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τους χρήστες iq ραδικιού είναι γενικό στο xda.Και γενικά αυτό το πράγμα να μην διαβάζει κανείς ούτε 2 ποστ πάνω απο το δικό του στο οποίο έχει ήδη απαντηθεί η ερώτηση που πρόκειται να κάνει ειναι γεγονός.Πάντως πραγματικά πολύ γρήγορα απαξιώθηκε η συσκευή απο την κοινότητα.Το note 2 είναι πολύ καλύτερο σε όλα και η τιμή του στο skroutz είναι πλέον στα 460€.Προσωπικά περιμένω να παραλάβω τον κλώνο mtk 6589 και αν είναι όπως το θέλω,έχει τελειώσει για μένα η crapsung :lol:

 

Ο μόνος λόγος αλλά πολύ σημαντικός για μένα, που θα πάω στο 3 είναι η αυτονομία. Πχ είμαι htcκιας, και θα πήγαινα καρφί για το one με τις οποίες ατέλειες του. Αλλά μπαταρία στα ίδια η λίγο καλύτερα επίπεδα δεν το αντέχω πάλι. Να ανοίγεις το κινητό να τσεκάρεις κάτι και το μάτι να πηγαίνει αυτόματα στην μπαταρία για το πόσο τοις εκατό έπεσε. Απλά τραγικό..

Link to comment
Share on other sites

Τα κινέζικα φίλε με τον mtk έχουν πολύ καλύτερη αυτονομία από τα επώνυμα κινέζικα.Oσο για την μπαταρία στο note 1 η λύση ειναι η 5000mah μπαταρία.Ναι το κινητό γίνεται γκουμούτσα αλλά πλέον η αυτονομία ειναι το μόνο που δε με απασχολεί.Αν βρω τρόπο για 200mb επιπλέον ραμ στο 1, το κρατώ μέχρι να λιώσει..
Link to comment
Share on other sites

γειά χαρά σε όλους.Ψάχνοντας για μπαταρία γίγας έπεσα πάνω σ'αυτον:http://www.youtube.com/watch?v=eUX6gLyeWps...

Πραγματικά ο τύπος είναι άντε γειάααααααααα.......:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτος όντως.:lol:Αν το σκέφτεσαι για τη μεγάλη μπαταρία,δε θα απογοητευτείς απο τους χρόνους που θα σου δίνει.Εγώ έχω πάρει αυτή και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.Στην ίδια χρήση με την απλή μπαταρία,αυτονομία σχεδόν διπλάσια.Φυσικά το διπλάσιο μέγεθος είναι επίσης θέμα αλλά τι να κάνουμε....
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαλα την χθεσινή ultimate.Εχουμε και νέο jb tw kernel http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2252977&page=2
Link to comment
Share on other sites

 

Λεει τιποτα ιδιαιτερο??Εγω παντως οσες 4.1.2 και να δοκιμασα,δε μ'ευχαριστησαν!!!Λαγκαρουν αρκετα και μ εκνευριζουν:mad: Ενω οι 4.2.2 παρα τις ελειψεις τους,δουλευουν τελεια!!!!Εδω και λιγες μερες ειμαι με την Hellybeam+Thor kernel και παει σφαιρα!!!!Και με αρκετα καλη μπαταρια!!!

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο stunner και vanillia, υπαρχει αλλη rom που να ειναι παραμετροποιησημη σαν και αυτες και με τιποτα extra?
Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο stunner και vanillia, υπαρχει αλλη rom που να ειναι παραμετροποιησημη σαν και αυτες και με τιποτα extra?

 

Αν εννοεις για 4.2.2 κι αυτη που εχω( Hellybeam)εχει αρκετες παρεμετροποιησεις...Παντως ολες οι 4.2.2,μπορω να πω οτι μοιαζουν λιγο πολυ!!Απο κει και περα εμενα μ ενδιαφερει να εχει ρυθμισεις PIE και οι φωτο που βγαζεις να μπορουν να αποθηκευτουν στην καρτα μνημης...;)

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά,

έχω ένα πρόβλημα. Δεν έχω ΚΑΘΟΛΟΥ σήμα GPS. Προσπάθησα με booster, aids και τέτοια αλλά τίποτα. Τεσταρισμένο και με GPS test. Δε βλέπει ούτε ένα δορυφόρο. Κάποια βοήθεια please? Το τηλέφωνο είναι μόνο root χωρίς τίποτε παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Λεει τιποτα ιδιαιτερο??Εγω παντως οσες 4.1.2 και να δοκιμασα,δε μ'ευχαριστησαν!!!Λαγκαρουν αρκετα και μ εκνευριζουν:mad: Ενω οι 4.2.2 παρα τις ελειψεις τους,δουλευουν τελεια!!!!Εδω και λιγες μερες ειμαι με την Hellybeam+Thor kernel και παει σφαιρα!!!!Και με αρκετα καλη μπαταρια!!!

 

Δεν την έχω βάλει λέω μπας και την δοκιμάσω το βράδυ αν και είμαι σχεδόν σίγουρος πως θα γυρίσω σε στουνερ με θορ....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαλα την χθεσινή ultimate.Εχουμε και νέο jb tw kernel http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2252977&page=2

 

Για πες μας εντυπώσεις?:)

αυτη μαλλον θα ειναι η επομενη που θα βαλω..

εγω ειμαι πεντε μερες κοντα με superbean και ειμαι πολυ ευχαριστημένος...:)

 

με την superbean εχω ενα προβλημα μονο..

ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΔΟΚΙΜΑΖΩ ΕΝΑ ΚΕΡΝΕΛ ΧΑΝΩ ΤΟ ΡΟΟΤ ΜΟΥ..

εχει κανεις παρόμοιο θεμα η μονο σε μενα συμβαινει?

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

Μια απο τα ίδια.Οσο τρέχεις 1 το πολύ 2 προγράμματα την φορά και δεν τρέχεις στο παρασκήνιο προγράμματα όπως whatsapp,viber κτλ ειναι οκ.Προσωπικά ετοιμάζομαι να την δώσω τη συσκευή μιας και το κινέζικο w7 ναι μεν δεν ειναι συνολικά καλύτερα από το note αλλά για τη δική μου χρήση,πάει καλύτερα.

Για το root που λες δεν έβαλα άλλο κερνελ στην superbean.Στην ultimate τώρα έβαλα τον c.o.h. και δεν έχασε το root

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...