Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note (N7000)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

παιδες ρωτησα και πιο πανω αλλα μαλλον δεν πηρα καμια απαντηση...

απο CM10 πως παμε???

εχουμε καμια εξελιξη..?

την εχει κανενας?

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

παιδες ρωτησα και πιο πανω αλλα μαλλον δεν πηρα καμια απαντηση...

απο CM10 πως παμε???

εχουμε καμια εξελιξη..?

την εχει κανενας?

 

Έχει βγάλει την τρίτη version αλλά ακόμα έχει προβλήματα...

Link to comment
Share on other sites

Έχουν βγει και οι πρώτες custom ROM βασισμένες σε cm10. Είναι αρκετά σταθερές, αλλά η v3 δεν πάει σε deepsleep με τίποτα, έτσι απλά τις δοκιμάζω και τελικά γυρίζω σε restore chrack v11. Νομίζω πολύ σύντομα θα είναι έτοιμες για καθημερινή χρήση.
Link to comment
Share on other sites

Έχουν βγει και οι πρώτες custom ROM βασισμένες σε cm10. Είναι αρκετά σταθερές, αλλά η v3 δεν πάει σε deepsleep με τίποτα, έτσι απλά τις δοκιμάζω και τελικά γυρίζω σε restore chrack v11. Νομίζω πολύ σύντομα θα είναι έτοιμες για καθημερινή χρήση.

 

Απ' ότι βλέπω έβαλες Chrack 11 τι διαφορές έχει από την 10 ? Αν είναι και δεν λέει μην κάνω άδικα αλλαγές !

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έχω περασμένη την Charck v8 και πριν λίγο το κινητό μου βγάζει μήνυμα ότι υπάρχει διαθέσιμη ενημέρωση, είναι περίπου 24mb και λέει ότι βελτιώνει την σταθερότητα. Είναι δυνατόν να συμβαίνει κάτι τέτοιο; Εγώ ήξερα ότι όταν είσαι με custom rom, δεν εμφανίζονται οι επίσημες αναβαθμίσεις.
Link to comment
Share on other sites

Το βράδι θα βαλω την κρακ 11 από κερνελ τι προτείνετε υπάρχει κανένας που να κρατάει από μπαταρία;;; η τα ίδια με κινγκφρόιντ που είχα;; μπας και η Νοτεκορε 12 κάνει την διαφορά;;;
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έχω περασμένη την Charck v8 και πριν λίγο το κινητό μου βγάζει μήνυμα ότι υπάρχει διαθέσιμη ενημέρωση, είναι περίπου 24mb και λέει ότι βελτιώνει την σταθερότητα. Είναι δυνατόν να συμβαίνει κάτι τέτοιο; Εγώ ήξερα ότι όταν είσαι με custom rom, δεν εμφανίζονται οι επίσημες αναβαθμίσεις.

 

Το ίδιο μου συνέβη και εμένα με την goa. Περίεργο αλλά αληθινό.Φυσικά δεν την εκανα.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Το βράδι θα βαλω την κρακ 11 από κερνελ τι προτείνετε υπάρχει κανένας που να κρατάει από μπαταρία;;; η τα ίδια με κινγκφρόιντ που είχα;; μπας και η Νοτεκορε 12 κάνει την διαφορά;;;

 

Αν ειναι κάνε λίγο υπομονή μιας και αύριο το πρωί αν δεν κάνω λάθος βγαίνει notecore 12.4 οπότε το βάζεις μια και καλή

Μου την ψηλοέσπασε ο Chrack γιατί δήλωσε πως θα σταματήσει το support στο xda και ότι αναβαθμίσεις βάζει στο εξής θα είναι στο Γερμανικό site με αποτέλεσμα εμείς που δεν ξέρουμε, αν χρειαστούμε κάτι πως θα έχουμε support ?

Τα πήρα χοντρά που μας άφησε έτσι (εκτός και εάν το μετανιώσει) και ψήνομαι για cleanote, βέβαια πολύ stock rom αυτή, αλλά βλέπω πως στο xda την έχουν επιλέξει πολλοί dev οπότε κάτι θα σημαίνει αυτό ! Άλλωστε πιστεύω πως αυτό το μπλε θέμα που μου αρέσει με την μπαταρία ρολόϊ κλπ αν το ψάξω μπορώ να το βρω κάπου να την προσθέσω !

 

Πάντως την δίνουν για πολύ σταθερή και γρήγορη Rom και επίσης αυτός έχω διαπιστώσει πως συνεργάζεται εδώ και καιρό με τον Notecore στην 5 έκδοση την σημερινή έχει βάλει την νέα σταθερή 12.3 notecore

Edited by chvet
Link to comment
Share on other sites

Διαφορές από την Chrack v10 στην v11 (στην αρχή με το Γερμανικό AROMA και πριν λίγες ώρες με το Αγγλικό) δεν είδα.

Ο Chrack είπε πάντως ότι δεν θα ξαναβγάλει ROM στο XDA καθώς ο κόσμος είναι, με λίγα λόγια, άσχετος (πολύ θόρυβο στα threads, λίγο feedback).

Επίσης ότι οι επόμενες εκδόσεις θα έρχονται και Over The Air (όπως αναφέρουν και οι παραπάνω χρήστες).

 

 

Κάτι τελευταίο σε σχέση με το θέμα "μπαταρία":

 

1. Χρειάζεται τουλάχιστον μία πλήρη φόρτιση/αποφόρτιση για να μπορέσει ένα kernel να υπολογίσει σωστά την 'υπόλοιπη' μπαταρία. Παράδειγμα: αλλάζεις kernel, και βλέπεις ότι πριν έρθει το απόγευμα η μπαταρία πέφτει κάτω από 10%. Μπορεί να σε πάει αρκετές ώρες πριν πέσει στο 9% (καθώς υπολογίζονται εκ νέου οι μεταβλητές/στατιστικά)

 

2. Το να λέμε ότι αλλάζεις έναν kernel και βλέπεις διαφορές, σκέτο, δεν λέει ΤΙΠΟΤΑ .

Πείτε με τι governor / scheduler την δουλεύετε. Τι δουλεύατε πριν;

Ακόμα και με την notecore 12 OC με maxFreq@1600MHz, αν βάλεις Conservative governor την βγάζεις πολύ εύκολα την ημέρα (και χωρίς να κολλάει σε τίποτα το κινητό).

Από την άλλη ακόμα και ο πιο "χαλαρός" kernel με governor Performance δεν θα σας βγάλει πάνω από μερικές ώρες και στα 1200MHz, αλλά θα φαίνεται σαν να πετάει το κινητό! (δεν συμβαίνει βέβαια καθώς κανένας kernel δεν έρχεται με default governor performance)

 

Βάλτε SetCPU και δοκιμάστε καλύτερα μερικούς governors (τα παραδείγματα είναι από αυτά που περιλαμβάνει ο notecore12oc).

πχ στην κεντρική σελίδα του SetCPU σου δείχνει την πραγματική (realtime) συχνότητα του επεξεργαστή σου.

Conservative: όταν δεν κάνεις κάτι είναι στα 200, scrollάρεις την οθόνη και πάει στα 1200 για λίγο, γυρνάς στην πρώτη οθόνη και πέφτει απευθείας στα 200 πάλι.

PegasusQ: όταν δεν κάνεις κάτι είναι στα 200-500 (κυματισμός ανάλογα με το τρέχει στο background), scrollάρεις την οθόνη και πάει στα 1200, γυρνάς στην πρώτη οθόνη και ΔΕΝ πέφτει απευθείας στα 200.

Performance: 1200 ότι και να κάνεις

Powersave: 200 ότι και να κάνεις (μπορεί να κολλήσει το κινητό σου, ΜΗΝ τον χρησιμοποιείτε αν δεν ξέρετε μέχρι και το τελευταίο service που τρέχει..)

κλπ

 

Που καταλήγω με τα παραπάνω;

Καλή η προσπάθεια που κάνουν οι Kernel devs/compilers αλλά το μυστικό πλέον για την μπαταρία και τις επιδόσεις είναι στους governors.

Και σε αυτό δεν μπορεί να σας απαντήσει κανένας για το ποιος είναι ο 'καλύτερος' γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει αντικειμενικά.

Πρέπει να διαβάσετε και να επιλέξετε ποιος ταιριάζει περισσότερο στην δική σας χρήση/απαιτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Διαφορές από την Chrack v10 στην v11 (στην αρχή με το Γερμανικό AROMA και πριν λίγες ώρες με το Αγγλικό) δεν είδα.

Ο Chrack είπε πάντως ότι δεν θα ξαναβγάλει ROM στο XDA καθώς ο κόσμος είναι, με λίγα λόγια, άσχετος (πολύ θόρυβο στα threads, λίγο feedback).

Επίσης ότι οι επόμενες εκδόσεις θα έρχονται και Over The Air (όπως αναφέρουν και οι παραπάνω χρήστες).

 

Όταν λες οι παραπάνω χρήστες αναφέρεσε σε εμένα που μου έβγαλε με v8 του Charck ότι υπάρχει αναβαθμιση; Άρα μπορώ να προχωρήσω στην αναβάθμιση κανονικα είναι όντως αναβάθμιση του Charck;

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες οι παραπάνω χρήστες αναφέρεσε σε εμένα που μου έβγαλε με v8 του Charck ότι υπάρχει αναβαθμιση; Άρα μπορώ να προχωρήσω στην αναβάθμιση κανονικα είναι όντως αναβάθμιση του Charck;

 

Σωστά, αναφερόμουν και σε εσένα! Πριν προχωρήσεις κάνε ένα CWM/backup για καλό και για κακό. Τι αναφέρει το μήνυμα που σου ήρθε;

 

ΥΓ: Αυτό θα κάνω και εγώ αν κυκλοφορήσει v12 και μου προτείνει Over The Air να κάνω Chrack update.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες οι παραπάνω χρήστες αναφέρεσε σε εμένα που μου έβγαλε με v8 του Charck ότι υπάρχει αναβαθμιση; Άρα μπορώ να προχωρήσω στην αναβάθμιση κανονικα είναι όντως αναβάθμιση του Charck;

 

Οχι, μη το κάνεις.:X

Απο την επόμενη έκδοση (v12 ίσως) θα μπορείς να παίρνεις OTA που θα βγάζει ο Charck και μόνο. Όχι το OTA της Google!

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την CleaNote 5.00 - πολύ γρήγορη και stock!

Επειδή είναι based στο νέο release για India - δεν έχει Ελληνικά στο Language and Input.

 

Ξέρει κανείς ποιο .apk πρέπει να ρίξω μέσα (απο άλλη ρομ) για να μου εμφανίσει τα Ελληνικά?

 

Χμ... τελικά δεν είναι apk...

Πρέπει να είναι τα αρχεία στο path system/T9DB/

Θα τα βάλω και θα δοκιμάσω!

 

EDIT: δεν ήταν αυτά... τα είχε μέσα η CleaNote 5.00. Μπορεί κανείς να βοηθήσει?

EDIT2: το βρήκα! Είναι το AxT9IME.apk μεσα στο /system

Edited by geovass
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την CleaNote 5.00 - πολύ γρήγορη και stock!

Επειδή είναι based στο νέο release για India - δεν έχει Ελληνικά στο Language and Input.

 

Ξέρει κανείς ποιο .apk πρέπει να ρίξω μέσα (απο άλλη ρομ) για να μου εμφανίσει τα Ελληνικά?

 

Χμ... τελικά δεν είναι apk...

Πρέπει να είναι τα αρχεία στο path system/T9DB/

Θα τα βάλω και θα δοκιμάσω!

 

Πότε βγήκε ρε παίδες πάλι αυτή ?

Τεσπα αν δεις κάποια τρανταχτή διαφορά πες μας

Sent from my note

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

Περιμένω και γω από τον φίλο να μας πει αν έχει διαφορές ώστε να δούμε αν αξίζει να την περάσουμε.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ως συνηθως πολυ καλη η chrak v11. Και απο μπαταρια και απο smoothness. Μου εκατσε πολυ καλα στο κινητο μου.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ως συνηθως πολυ καλη η chrak v11. Και απο μπαταρια και απο smoothness. Μου εκατσε πολυ καλα στο κινητο μου.

 

πολυ καλη και με μπαταρια με cf kernel οπως ελεγε και ενας φιλος πριν κατι μερες.

Link to comment
Share on other sites

Διαφορές από την Chrack v10 στην v11 (στην αρχή με το Γερμανικό AROMA και πριν λίγες ώρες με το Αγγλικό) δεν είδα.

Ο Chrack είπε πάντως ότι δεν θα ξαναβγάλει ROM στο XDA καθώς ο κόσμος είναι, με λίγα λόγια, άσχετος (πολύ θόρυβο στα threads, λίγο feedback).

Επίσης ότι οι επόμενες εκδόσεις θα έρχονται και Over The Air (όπως αναφέρουν και οι παραπάνω χρήστες).

 

 

Κάτι τελευταίο σε σχέση με το θέμα "μπαταρία":

 

1. Χρειάζεται τουλάχιστον μία πλήρη φόρτιση/αποφόρτιση για να μπορέσει ένα kernel να υπολογίσει σωστά την 'υπόλοιπη' μπαταρία. Παράδειγμα: αλλάζεις kernel, και βλέπεις ότι πριν έρθει το απόγευμα η μπαταρία πέφτει κάτω από 10%. Μπορεί να σε πάει αρκετές ώρες πριν πέσει στο 9% (καθώς υπολογίζονται εκ νέου οι μεταβλητές/στατιστικά)

 

2. Το να λέμε ότι αλλάζεις έναν kernel και βλέπεις διαφορές, σκέτο, δεν λέει ΤΙΠΟΤΑ .

Πείτε με τι governor / scheduler την δουλεύετε. Τι δουλεύατε πριν;

Ακόμα και με την notecore 12 OC με maxFreq@1600MHz, αν βάλεις Conservative governor την βγάζεις πολύ εύκολα την ημέρα (και χωρίς να κολλάει σε τίποτα το κινητό).

Από την άλλη ακόμα και ο πιο "χαλαρός" kernel με governor Performance δεν θα σας βγάλει πάνω από μερικές ώρες και στα 1200MHz, αλλά θα φαίνεται σαν να πετάει το κινητό! (δεν συμβαίνει βέβαια καθώς κανένας kernel δεν έρχεται με default governor performance)

 

Βάλτε SetCPU και δοκιμάστε καλύτερα μερικούς governors (τα παραδείγματα είναι από αυτά που περιλαμβάνει ο notecore12oc).

πχ στην κεντρική σελίδα του SetCPU σου δείχνει την πραγματική (realtime) συχνότητα του επεξεργαστή σου.

Conservative: όταν δεν κάνεις κάτι είναι στα 200, scrollάρεις την οθόνη και πάει στα 1200 για λίγο, γυρνάς στην πρώτη οθόνη και πέφτει απευθείας στα 200 πάλι.

PegasusQ: όταν δεν κάνεις κάτι είναι στα 200-500 (κυματισμός ανάλογα με το τρέχει στο background), scrollάρεις την οθόνη και πάει στα 1200, γυρνάς στην πρώτη οθόνη και ΔΕΝ πέφτει απευθείας στα 200.

Performance: 1200 ότι και να κάνεις

Powersave: 200 ότι και να κάνεις (μπορεί να κολλήσει το κινητό σου, ΜΗΝ τον χρησιμοποιείτε αν δεν ξέρετε μέχρι και το τελευταίο service που τρέχει..)

κλπ

 

Που καταλήγω με τα παραπάνω;

Καλή η προσπάθεια που κάνουν οι Kernel devs/compilers αλλά το μυστικό πλέον για την μπαταρία και τις επιδόσεις είναι στους governors.

Και σε αυτό δεν μπορεί να σας απαντήσει κανένας για το ποιος είναι ο 'καλύτερος' γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει αντικειμενικά.

Πρέπει να διαβάσετε και να επιλέξετε ποιος ταιριάζει περισσότερο στην δική σας χρήση/απαιτήσεις.

 

πολυ καλη και με μπαταρια με cf kernel οπως ελεγε και ενας φιλος πριν κατι μερες.

 

Παιδιά να συμφωνήσω μαζί σας πολύ καλή η μπαταρία με cf αν κάποιος έχει δοκιμάσει κανα κερνελ ας μας πει εντυπώσεις. Ψηνομαι για νοτεκορε 12 αλά φοβάμαι την μπαταρία... αργά η γρήγορα δεν θα αντισταθώ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μη φοβάστε τον OC notecore. Εγω δεν παραλειπω να έχω την τελευταία έκδοση κι είμαι πολυ ευχαριστημένος -και- στο θέμα της αυτονομίας...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ως συνηθως πολυ καλη η chrak v11. Και απο μπαταρια και απο smoothness. Μου εκατσε πολυ καλα στο κινητο μου.

 

Να θυμίσω πως και η 10 είχε κάτσει στους περισσότερους αλλά μετά την τρίτη-τετάρτη μέρα, άρχισε τα κολλήματα...οπότε συνιστώ υπομονή για σίγουρα συμπεράσματα...:)

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την CleaNote 5.00 - πολύ γρήγορη και stock!

Επειδή είναι based στο νέο release για India - δεν έχει Ελληνικά στο Language and Input.

 

Ξέρει κανείς ποιο .apk πρέπει να ρίξω μέσα (απο άλλη ρομ) για να μου εμφανίσει τα Ελληνικά?

 

Χμ... τελικά δεν είναι apk...

Πρέπει να είναι τα αρχεία στο path system/T9DB/

Θα τα βάλω και θα δοκιμάσω!

 

EDIT: δεν ήταν αυτά... τα είχε μέσα η CleaNote 5.00. Μπορεί κανείς να βοηθήσει?

EDIT2: το βρήκα! Είναι το AxT9IME.apk μεσα στο /system

 

Κάνε λίγο υπομονή, μόλις πριν λίγη ώρα τους άφησα μήνυμα γιατί και εγώ ακριβώς το ίδιο θέμα αντιμετώπισα χτες βράδυ με τα Ελληνικά ! Για να δούμε τι θα μου απαντήσουν

Πάντως χωρίς πλάκα χτες έβαλα Chrack's 11 με Cf και από χτες βράδυ μέχρι αυτή την στιγμή το έχω "ξεσκίσει" το κινητό στην κυριολεξία στην χρήση μέχρι αυτή την στιγμή, δεν ξέρω πόσες δεκάδες μηνύματα και πόσα τηλεφωνήματα έκανα σήμερα και εξακολουθώ να έχω κοντά 50% μπαταρία ! Για ταχύτητα ? Σφαίρα μιλάμε ! Δεν με βλέπω να δοκιμάζω καν cleanote αν δω και συνεχίσει έτσι !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...