Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note (N7000)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα εχω διαβασει ολα αυτα...:)

Εχω καταληξει προσωπικα οτι καλο ειναι να γινεται στη μεγιστη διαρκεια μπαταριας.

Αλλωστε εχω για αυτη τη δουλεια το Battery Calibration απο market οπου χρειαζεται να φορτισεις στο 100% και μετα να πατησεις ''οκ''...:)

 

Οχι οταν αλλαζουμε κερνελ, αλλα μονο οταν περναμε rom με full wipe.

Σε full wipe για να περασουμε νεα Rom συγουρα θελει παλι "καινουργιες" φορτισεις.... Αυτο κανω τωρα απλα εκανα ******* ρε φιλε και εχω ξενερωσει.... Το εχω κλειση περιμενω να παει 100% και οταν το ανοιξω θα πατησω αμεσως στο battary calibration το "Ok" (παρεπηπτοντως εμενα δεν λεει οκ απλα λεει ενα κουμπει το μεγαλητερο δηλαδη "Battary Calibration") και τοτε θα περιμενω να ξανα κατεβει 10% θα το κανω 3 φορες αυτο και μετα απο αυτο θα κανω το παρακατω διοτι ειδα μεγαλη διαφορα φιλε μου...

 

 

Γι'αυτούς που παραπονιούνται για τη διάρκεια της μπαταρίας, και νομίζουν ότι δεν έχουν κάποιο πρόγραμμα που την τρώει, δοκιμάστε μια φορά το παρακάτω. Στα Αγγλικά το ονομάζουν "bump charge", σε κάποιον το προτείνανε επίσημα και από το support της HTC για το desire. Το δοκίμασα αφού έβαλα το Froyo και πιστεύω ότι βοήθησε, και δεν είναι placebo. Δοκιμάστε το κι εσείς και πείτε μου. Βασίζεται στο ότι μερικές φορές το τηλέφωνο νομίζει ότι η μπαταρία φόρτισε, και σταματάει να φορτίζει άλλο, βασικά δεν ξέρει πού ειναι το 100% (συνήθως συμβαίνει αφού βάλουμε κάποιο καινούριο firmware). Anyway, πείτε μου αν σας βοηθήσει, εγώ θα ορκιζόμουν ότι είδα διαφορά από τη μέρα εκείνη και μετά.

Στο παρακάτω, όπου λέω φορτιστή εννοώ και το καλώδιο USB (θα διαρκέσει περισσότερο όμως).

1) Φορτίστε το κινητό ενώ είναι αναμμένο, μέχρι να δείξει 100%. Βγάλτε το φορτιστή.

2) Σβήστε το, και περιμένετε να σβήσει τελείως (~μισό λεπτό.. τα κουμπιά δε θα φωτίζουν, και στο froyo κάνει μια μικρή δόνηση)

3) Με το κινητό σβηστό, βάλτε το φορτιστή. Θα βγει η πράσινη μπαταρία, αλλά θα δείτε ότι δεν είναι στο 100%. Περιμένετε (σβηστό), να δείξει 100%. (~5 λεπτά).

4) Βγάλτε το φορτιστή. Ανάψτε το πάλι, και περιμένετε να φορτώσουν όλα. Μόλις φορτώσουν, σβήστε το.

5) Ξαναβάλτε το στην πρίζα. Ξανά η πράσινη μπαταρία, ξανά λίγο περιμένετε μέχρι να φτάσει 100%.

6) Έτοιμοι, βγάλτε το απ'την πρίζα και χρησιμοποιήστε το, κάντε μια σύγκριση με χθες και γράψτε τα αποτελέσματα...

kTm Duke 690
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σε full wipe για να περασουμε νεα Rom συγουρα θελει παλι "καινουργιες" φορτισεις.... Αυτο κανω τωρα απλα εκανα ******* ρε φιλε και εχω ξενερωσει.... Το εχω κλειση περιμενω να παει 100% και οταν το ανοιξω θα πατησω αμεσως στο battary calibration το "Ok" (παρεπηπτοντως εμενα δεν λεει οκ απλα λεει ενα κουμπει το μεγαλητερο δηλαδη "Battary Calibration") και τοτε θα περιμενω να ξανα κατεβει 10% θα το κανω 3 φορες αυτο και μετα απο αυτο θα κανω το παρακατω διοτι ειδα μεγαλη διαφορα φιλε μου...

 

Άστο να πάει 100%, μπες στην εφαρμογή κάτι πάτησε το κουμπί που λες.Θα σου ζητήσει δικαιώματα superuser, λες επέτρεψε κάτι είσαι οκ!

Αστο μετά μέχρι να κλείσει από μπαταρία, φόρτισε το πάλι 100% κάτι είσαι έτοιμος.Δε χρειάζεται τίποτα άλλο..

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

@elthis Μπηκα αφου φορτισε και πατησα "Battary Calibration" μου εβγαλε αυτο να πατησω επιτρεψτε και εβγαλε αυτο Calicalibration Succeeded και απο κατω ενα Ok το πατησα και βγηκα εξω... Ενταξη ετσι??
kTm Duke 690
Link to comment
Share on other sites

@elthis Μπηκα αφου φορτισε και πατησα "Battary Calibration" μου εβγαλε αυτο να πατησω επιτρεψτε και εβγαλε αυτο Calicalibration Succeeded και απο κατω ενα Ok το πατησα και βγηκα εξω... Ενταξη ετσι??

 

Είσαι εντάξει...άστο να ξεφτίσει πλήρως, φόρτισε το πάλι χωρίς να χρησιμοποιήσεις την εφαρμογή, και μετά είσαι έτοιμος.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

@Tiaino Μην ασχολεισαι τοσο εντονα με calibration. Απολαυσε το κινητο.

 

Επειδη ειχα καιρο να ασχοληθω με sammy, σημερα προσπαθουσα να κατεβασω ενα αρχειο μεσω του data (οχι wifi) και κατεβαζε τραγικα αργα.Στην περιοχη που ειμαι εχει καμπανα 3g και δεν ειχα ποτε θεμα.και τοτε θυμηθηκα το fast dormancy που ειχα θεμα στο s2.Με *#9900# το απενεργοποιησα και αμεσως η διαφορα στο κατεβασμα ηταν εντυπωσιακη.Αν καποιος φιλος εχει θεμα με την ταχυτητα ας δοκιμασει και αυτο

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου άποψη.

Βέβαια δεν έχω περάσει custom rom στο Note, αλλά έχω περάσει σε άλλα κινητά. Δεν πιστεύω ότι με το battery callibration βλέπεις διαφορά. Ποιο πολύ placebo είναι. Αυτό που κάνω στο Νοte, σε stock rom και kernel είναι το εξής. Έχω περάσει το battery monitor widget pro, και το έχω περάσει στην κύρια οθόνη. Φορτίζει το κινητό μέχρι η ένδειξη στο widget να πάει στο 0 mAh. Μετά βγάζω τον φορτιστή και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος από την διάρκεια της μπαταρίας.

Link to comment
Share on other sites

@Tiaino Μην ασχολεισαι τοσο εντονα με calibration. Απολαυσε το κινητο.

 

Προσωπική μου άποψη.

Βέβαια δεν έχω περάσει custom rom στο Note, αλλά έχω περάσει σε άλλα κινητά. Δεν πιστεύω ότι με το battery callibration βλέπεις διαφορά. Ποιο πολύ placebo είναι. Αυτό που κάνω στο Νοte, σε stock rom και kernel είναι το εξής. Έχω περάσει το battery monitor widget pro, και το έχω περάσει στην κύρια οθόνη. Φορτίζει το κινητό μέχρι η ένδειξη στο widget να πάει στο 0 mAh. Μετά βγάζω τον φορτιστή και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος από την διάρκεια της μπαταρίας.

 

παιδια ειλικρινα ειδα διαφορα ενταξη συγουρα δεν χρειαζεται να ψαχνεται καποιος τοσο πολυ αλλα ειναι στο καθενα :D φιλικα παντα

kTm Duke 690
Link to comment
Share on other sites

παιδια ειλικρινα ειδα διαφορα ενταξη συγουρα δεν χρειαζεται να ψαχνεται καποιος τοσο πολυ αλλα ειναι στο καθενα :D φιλικα παντα

 

Και εγω το ιδιο εκανα.Calibration και διαφορα tools για να παρακολουθω τι γινεται.Καποια στιγμη διαπιστωσα οτι απλα δεν απολαμβανα το κινητο.Να σου πω την αληθεια το κινητο το εχω χαρει τις τελευταιες μερες που υπηρξαν τα προβληματα με τις ics roms και ευτυχως δεν ειχα φλασαρει τον "καταστροφικο" kernel.

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Το calibration δε κανει θαυματα στη μπαταρια, απλα επιταχυνει τη διαδικασια της δημιουργιας του battery.stats.

Βεβαια, στην HTC, η διαδικασια καλιμπαρισματος προτινεται απο την ιδια την εταιρια στην επισημη σελιδα της...;)

 

Λοιπον παιδια, εφτιαξα εναν οδηγο με τα ΠΑΝΤΑ που θα πρεπει να διαβασετε και να ξερετε για το Νote, το android γενικα, το root κτλ.

Θα το βρειτε στην υπογραφη μου.

Ακομα δεν εχει ολοκληρωθει και θα προσθεσω ακομα πολλα πραγματα.

Τα καινουρια παιδια καλο θα ειναι να ριξουν μια ματια...:)

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Το calibration δε κανει θαυματα στη μπαταρια, απλα επιταχυνει τη διαδικασια της δημιουργιας του battery.stats.

Βεβαια, στην HTC, η διαδικασια καλιμπαρισματος προτινεται απο την ιδια την εταιρια στην επισημη σελιδα της...;)

 

Λοιπον παιδια, εφτιαξα εναν οδηγο με τα ΠΑΝΤΑ που θα πρεπει να διαβασετε και να ξερετε για το Νote, το android γενικα, το root κτλ.

Θα το βρειτε στην υπογραφη μου.

Ακομα δεν εχει ολοκληρωθει και θα προσθεσω ακομα πολλα πραγματα.

Τα καινουρια παιδια καλο θα ειναι να ριξουν μια ματια...:)

 

Πσσσσ τι έφτιαξες ρε θηρίο?? Μπράβο!! Μπράβο!!

Link to comment
Share on other sites

Πσσσσ τι έφτιαξες ρε θηρίο?? Μπράβο!! Μπράβο!!

 

Ευχαριστω πολυ.

Αν εχω ξεχασει κατι συμαντικο, αν θελει κατι διορθωση η οποιαδηποτε πληροφορια θελετε, επικοινωνηστε μαζι μου.

Θα ηθελα οι νεοι χρηστες του Galaxy Note, αλλα και γενικα του android, να καλυφθουν πληρως και να περιορισουν την αναγνωση τοσων σελιδων στα 2 thead μας, αλλα και να μειωσουν τις ηδη απαντημενες ερωτησεις...:)

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

 

Λοιπον παιδια, εφτιαξα εναν οδηγο με τα ΠΑΝΤΑ που θα πρεπει να διαβασετε και να ξερετε για το Νote, το android γενικα, το root κτλ.

Θα το βρειτε στην υπογραφη μου.

Ακομα δεν εχει ολοκληρωθει και θα προσθεσω ακομα πολλα πραγματα.

Τα καινουρια παιδια καλο θα ειναι να ριξουν μια ματια...:)

 

Μπραβο φιλε μου!

................................

Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Λοιπον παιδια, εφτιαξα εναν οδηγο με τα ΠΑΝΤΑ που θα πρεπει να διαβασετε και να ξερετε για το Νote, το android γενικα, το root κτλ.

Θα το βρειτε στην υπογραφη μου.

Ακομα δεν εχει ολοκληρωθει και θα προσθεσω ακομα πολλα πραγματα.

Τα καινουρια παιδια καλο θα ειναι να ριξουν μια ματια...:)

 

Όλοι οι οδηγοί πλέον μεταφέρονται εδώ. Συνιστώ να φτιάξεις εκεί όσα θέματα κρίνεις εσύ για κάθε ξεχωριστό οδηγό και εμείς είμαστε εδώ για να σε βοηθήσουμε σε ότι χρειαστείς.

 

Αν σε ενδιαφέρει, θα αποκτήσεις εκεί και τα ανάλογα δικαιώματα για να έχεις πλήρεις δυνατότητες επεξεργασίας των θεμάτων σου. Αν υπάρχουν απορίες επικοινώνησε μαζί μου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εισαι αρχοντας φιλε μου Ηλια. 1000 μπραβο
Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του
Link to comment
Share on other sites

Ρε αδέλφια, είμαι με Criskelo 7 και παρατηρώ πως όταν κάνω επανεκινηση χάνω τον προεπιλεγμένο ήχο κλήσης και πρέπει να τον ξαναεπιλέξω. Συμβαίνει σε κανέναν ή έχω σβήσει τίποτα που δεν έπρεπε με το Titanioum;
Link to comment
Share on other sites

Ρε αδέλφια, είμαι με Criskelo 7 και παρατηρώ πως όταν κάνω επανεκινηση χάνω τον προεπιλεγμένο ήχο κλήσης και πρέπει να τον ξαναεπιλέξω. Συμβαίνει σε κανέναν ή έχω σβήσει τίποτα που δεν έπρεπε με το Titanioum;

 

Καλημέρα.

Φτιάξε ένα φάκελο media-ringtones στη καρτα σου και βάλε εκεί τους ήχους που θες.

Δοκίμασε μετά πάλι.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Ηλία και μπράβο για την υποστήριξη που μας προσφέρεις. Απλά μια παράκληση. Στην υπογραφή σου βάλε και το link με την Βίβλο του Note στο myphone. Έτσι θα το βρίσκουμε εύκολα.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Ηλία και μπράβο για την υποστήριξη που μας προσφέρεις. Απλά μια παράκληση. Στην υπογραφή σου βάλε και το link με την Βίβλο του Note στο myphone. Έτσι θα το βρίσκουμε εύκολα.

 

Μοοοοοόλις τελείωσα τη προσθήκη στο δικο μας χώρο, εδώ στο myphone!!!

 

Πολλά ευχαριστω στον athanasso αλλά και τον sakiss για την υποστήριξη αλλά και για τη φιλοξενία στο forum...:)

 

Αν και έβαλα τον σύνδεσμο στην υπογραφή μου, εδώ είναι το link...:)

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Το ακόλουθο είναι σε περίπτωση που συμβεί σε κάποιον για να ξέρει τι να κάνει γιατί την "πάτησα" και εγώ...

 

Το τηλέφωνο σε εκείνη την φάση ήταν stock και πήγα να καλιμπράρω την μπαταρία σβήνοντας τα battery stats. Είχα

διαβάσει σε έναν οδηγό για καλύτερη μπαταρία που μου είχε προταθεί από εδώ μέσα http://antonis-news.blogspot.com/2011/01/blog-post.html

ότι το πλέον σωστό είναι να αφήσουμε το κινητό να σβύσει από μπαταρία, το βάζουμε να φορτίσει ανοίγουμε και σβήνουμε τα battery stats

και κάνουμε επανεκκίνηση, και αυτό έκανα.

Το πρόβλημα :

μετά την επανεκκίνηση το κινητό δεν αναγνώριζε την κάρτα SIM,το βάζω flight mode μπας και ξεκολλήσει και

πάω να το βγάλω από flight mode αλλά η επιλογή είναι απενεργοποιημένη!! :blink::blink:

Πάω settings>about phone>status και τα βλέπω όλα μαντάρα!!! IMEI, IMEI SV κτλ όλα unknown!!!!!

Ντιν ντιν :!::!: καμπάνες... EFS folder backup δεν είχα!!!

Μετά από λίγο γκουγκλάρισμα όμως βρέθηκε η λύση. :cool:

Κλείνεις το κινητό, περιμένεις λίγο να κλείσει τελείως,

βγάζεις μπαταρία και βγάζεις την SIM,

βάζεις μπαταρία και ανοίγεις ( χωρίς SIM ),

περιμένεις να μπουτάρει κανονικά

πλέον μπορείς να βγεις από flight mode και IMEI κτλ έχουν επανέλθει.

Κλείνεις, βάζεις SIM, ανοίγεις και όλα είναι όπως πρώτα, όλα είναι όπως παλιά!!:D

 

PS: Be smart, be safe πάρτε backup του EFS folder σας. Ααα επίσης ο γούγλης είναι φίλος μας :cool:

Edited by _DuDe_
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Το ακόλουθο είναι σε περίπτωση που συμβεί σε κάποιον για να ξέρει τι να κάνει γιατί την "πάτησα" και εγώ...

 

Το τηλέφωνο σε εκείνη την φάση ήταν stock και πήγα να καλιμπράρω την μπαταρία σβήνοντας τα battery stats. Είχα

διαβάσει σε έναν οδηγό για καλύτερη μπαταρία που μου είχε προταθεί από εδώ μέσα http://antonis-news.blogspot.com/2011/01/blog-post.html

ότι το πλέον σωστό είναι να αφήσουμε το κινητό να σβύσει από μπαταρία, το βάζουμε να φορτίσει ανοίγουμε και σβήνουμε τα battery stats

και κάνουμε επανεκκίνηση, και αυτό έκανα.

Το πρόβλημα :

μετά την επανεκκίνηση το κινητό δεν αναγνώριζε την κάρτα SIM,το βάζω flight mode μπας και ξεκολλήσει και

πάω να το βγάλω από flight mode αλλά η επιλογή είναι απενεργοποιημένη!! :blink::blink:

Πάω settings>about phone>status και τα βλέπω όλα μαντάρα!!! IMEI, IMEI SV κτλ όλα unknown!!!!!

Ντιν ντιν :!::!: καμπάνες... EFS folder backup δεν είχα!!!

Μετά από λίγο γκουγκλάρισμα όμως βρέθηκε η λύση. :cool:

Κλείνεις το κινητό, περιμένεις λίγο να κλείσει τελείως,

βγάζεις μπαταρία και βγάζεις την SIM,

βάζεις μπαταρία και ανοίγεις ( χωρίς SIM ),

περιμένεις να μπουτάρει κανονικά

πλέον μπορείς να βγεις από flight mode και IMEI κτλ έχουν επανέλθει.

Κλείνεις, βάζεις SIM, ανοίγεις και όλα είναι όπως πρώτα, όλα είναι όπως παλιά!!:D

 

PS: Be smart, be safe πάρτε backup του EFS folder σας. Ααα επίσης ο γούγλης είναι φίλος μας :cool:

 

Καλημερα...

Καταρχην για να σβησεις, χειροκινητα η με εφαρμογη, το battery.stats χρειαζεται root, μιας και ειναι αρχειο συστηματος, αρα πως το εσβησες???:confused:

 

Επισης, σε προηγουμενο προσφατο post, αλλα και στη ''βιβλο'', εχω ενα μικρο προγραμμα απο το market που το κανει αυτοματα ενω ειναι 100% η μπαταρια.(ειναι αμφιλεγομενο, αλλα προσωπικα πιστευω οτι αυτη ειναι η καλυτερη λυση).

 

 

Παλι καλα ομως, και εισαι απο τους λιγους, που το google ειναι φιλος σου...

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι (μη βαρατε) απλα για να καταλαβω ακριβως και να μπω το νοημα: το battery.stats τι ειναι? που το βλεπω? τι χρησιμευει? ποιος ο ρολος του?
TCe
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι (μη βαρατε) απλα για να καταλαβω ακριβως και να μπω το νοημα: το battery.stats τι ειναι? που το βλεπω? τι χρησιμευει? ποιος ο ρολος του?

 

To battery.stats ειναι ενα μικρο αρχειο οπου με απλα λογια ''καταγραφει'' τη μπαταρια και βρισκεται στο /system της συσκευης.

Οταν περνας μια caustom rom και εισαι σε recovery, στο advance, θα δεις επιλογη wipe battery.stats, οπου καλο ειναι να το διαγραφεις σε περασμα custom rom με full wipe.

 

Ουσιαστικα οταν κανουμε καλιμπραρισμα μπαταριας, αυτο αλλαζει.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Σε λιγες μερες θα εχω το note στα χερια μου και θα ηθελα να ρωτησω αν χρειαζετε να παω στην vodafone να αλλαξω την καρτα sim μου την οποια χρησιμοποιω ηδη δυομιση χρονια στο i phone.

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Σε λιγες μερες θα εχω το note στα χερια μου και θα ηθελα να ρωτησω αν χρειαζετε να παω στην vodafone να αλλαξω την καρτα sim μου την οποια χρησιμοποιω ηδη δυομιση χρονια στο i phone.

ευχαριστω.

 

Αν είναι κανονική Sim (και όχι micro) δεν χρειάζεται.

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...